Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Cem Yılmaz'ın görüntülü telefon reklamı hakkında ne düşünüyorsunuz? [Haftanın Konusu]

bizim memlekette böyledir. "hamam" filminde eşcinsel bi münasebet sahnesi vardır tellaklar ayaklanır "biz öyle değiliz " "bizim hamamda olmaz öyle şeyler katiyen kınıoruz bu filmi yapanın allah belasını versin!" diye eylem falan yaparlar hemşireler veya doktorlarla ilgili bi skeç yapılır bi karikatür çizilir hemen o mesleğe ait kurumlar ateş püskürmeye başlar. şimdi de cem yılmaz'ın görünüşe bakılırsa şaşılara karşı hiçbir art niyet beslemeden kotardığı bu reklam filmi yüzünden sadece şaşılar değil tüm engelli insanlar ateş püskürüyo burdan anlaşıldığı kadarıyla...

bişey diyeyim mi? bu reklam komik! hem de çok! çok da tatlı bi ironi var işin içinde ama sanırım anlayana. yıllardır yeşilçam filmleriyle gülüp ağlayıp yetişmedik sanki çoğumuz? orda özellikle körlük çok feci kullanılmıştır. hadi onlar duygusal diyelim e biçok ufak skeçlerde komedi filmlerinde veya youtube'da izlediğimiz kamera şakalarında vs hep bi şekilde körlük ya da genel olarak engellilik bolca mizah malzemesi olarak kullanılmıştır kullanılmaktadır da. onlara katıla katıla gülerken bi bu reklam filmi mi kaldı batan göze?...

reklam filminde şaşılar gerizekalıdır imajı mı veriliyo? hayır! herhangi hakaret içeren bir hareket bir laf söz konusu mu? hayır!. şaşılık orda amaç diil verilmek istenen ironi için bi araç olarak kullanılmış. hani şu meşhur yeşilçam filmlerini bi hatırlayın isterseniz? şöyle bi sahne canlanmıyo mu kafanızda?: adam/ kadın herneyse doktordadır gözlerinin açılması için yüzbinlerce türk lirası tutan bi ameliyata girmiştir. en son artık sargılar açılacakken şöyle bişeyler der "ahh yıllardır sadece sesini duydum murat şimdi sonunda seni görebileceğim". bu replik farklı şekillerde bolca kullanılır şimdi açın bi tanesine denk gelirseniz bi formunu bulursunuz bunun. bence her ne kadar kasıtlı olmasa da bu filmler de körlükle ilgili dalga geçiyo! hayır alakası yok demeyin zira cem yılmazın da reklamında öyle bi kasıt yok ama "dalga geçiliyo" tabiri kullanılabiliyo özgürce...

neyse kısaca bu reklam filminin dalgaya veya ti'ye aldığı bişey varsa o da bin yıllık yeşilçam film klişeleridir. ironisi de burada yatar zaten ki adam göz diil bademcik ameliyatı olmuştur...

daha fazla konuşmak istemem bu konuyu kaşımak kendi açımdan çok hayırlı olmasa gerek ama sanat bu şekilde en ufak ayrıntıya dahi kitlenen ve genel perspektifi göremeyen insanlar tarafından yaftalanıp engellenmeye devam ederse bu ülkede işi çok zor demektir!. ki öyledir zaten o yüzden bi sanatçıda ülkeden koşarak kaçma güdüsü uyanıyo sanırsam (bkz: fazıl say)...

Meslek grubu ile gülmece yapmakla, bedensel özellikler ile gülmece yapmak birbirinden çok çok çok çok çok farklı şeylerdir. Bir insanın hangi meseleği yaptığı ona bakınca anlaşılmaz, ama buna karşın bedensel özelliklerimiz hep yanımızdadır ve görünürler. Yani o gülmeceden kaçmak imkansızdır! Ayrıca bedensel özelliklerinizden dolayı iş/eğitim/sağlık/sosyal vb. tüm alanlarda ayrımcılık/dışlanmak sözkonusudur. Kimse doktorları/hemşireleri/hamamcıları günlük yaşamda dışlamaz, ama sakatları dışlar! Ve yaratılan bu gülmece/laubalilik bu ayrımcılığı yok etmeye değil, perçinlemeye hizmet etmektedir. Şaşılar-kekemeler-topallar o reklamlardan sonra daha bir huzursuz olacaklardır günlük yaşamlarında (ya da "olacaklar mıdır?" diye kaygı ediyorum işte)

Aslında buradaki tartışmada can alıcı soru şu, ve reklamı "aklayacak ya da mahkum edecek" olan da şaşılığı olan arkadaşların cevapları:

Şaşılığı olan arkadaşlar:
1- Bu reklamı izlerken ne hissediyorsunuz?
2- Bu reklamlardan sonra gururunuzu incitici davranışlarla/sözlerle karşılaştınız mı?

Şimdi bu sorulara, "izlerken canım acıyor, dışarı çıktığımda daha bir gözleri üzerimde hissediyorum ve alaycı tavırlara maruz kalıyorum" diye cevap veren şaşı bir arkadaşa, "cem yılmaz" ne cevap verecek? Elbette ki birilerini üzmek için yapılmamıştır bu reklam, ama birilerini üzüyorsa, bu br sorun değil mi? Yaşamları boyunca alay edilen insanlar böylesi bir reklam (ya da işte her ne olursa o) sebeple biraz daha eziliyorlarsa, bu üzücü değil mi? "Yahu ne çapsızsın, ne dangalaksın, hiç bunları dert etmeye değer mi, takma kafana" demeye hakkımız var mı?
Dediğim gibi, bence söz şaşı olan arkadaşlarda...

Öncelikle 'neden tepki veriyoruz?' diyen arkadaşlara sesleniyorum. Neden tepki vermeyelim? Tellaklar da tepki versin, hemşireler de tepki versin, kim isterse o tepki versin. Sivil itaatsizliğe, yenilikçiliğe, asiliğe, başkaldırıya en çok engellileri yakıştırırım. Bugüne kadar hep ikinci sınıf insan olarak görülen engelliler! Neden tepki vermesin engelliler? Tepkimizi koyalım, beğenmediklerimizi eleştirelim. Bir başka husus Cem YILMAZ'ın malzeme bulamayıp, en ilkel ve basit mizah anlayışlarından birine kadar düşmesi: "Engellilerle Dalga Geçmek." Üzüldüm Cem YILMAZ adına.

MEMLEKET AYRI BİR KONU

EVET MEMLEKET VE TÜRK TOPLUMU BÖYLE AMA NEDEN SADECE GÜLDÜRMEK İSTENİLDİĞİ ZAMAN KEKEME TOPAL YADA GÖZÜ ŞAŞI OLAN TAKLİT EDİLSİN Kİİİ....????

MEMLEKETTE HAL BÖYLEYKEN SANAT DAR BİR ÇERCEVE İÇİNDE YAPILIRKEN TABİ Kİ MEMLEKET DIŞINDA GÖRSELLİK VE DE İŞLENEN KONULAR AÇISINDAN DA FARKLILIK OLACAK.

MEMLEKETTEN MEMLEKETİNİN YAŞAM KALİTESİNİ ARTTIRMAK İÇİN KENDİNİ BEĞENMEYİP YURT DIŞINA GİDEN ÇOĞU SANATCIMIZA DA ASLINDA ÜLKESİNE VERECEĞİ YARARI BAŞKA ÜLKELERE VEREBİLİYOR.KONU ÇEŞİTLİ TARTIŞMAYA AÇIKLIK VERİYOR ZATEN.
KONU İÇİNDE KONU YARATMAK İSTEMEM.

BU BAŞLIKTA DİKKATİMİ ÇEKEN ŞEY;
REKLAM FİLMİNİ BEĞENMEYENLER SADECE GÖZLERİNDE ŞAŞILIK PROBLEMİ OLAN ARKADAŞLARI DÜŞÜNEREK ELEŞTİRDİ REKLAMI RENCİDE EDİCİ BULDUĞU İÇİN....
REKLAMI FİLMİNİ BEĞENENLERSE SADECE REKLAM FİLMİNE ELEŞTİRİDE BULUNAN ARKADAŞLARIN DÜŞÜNCELERİNİ ETKİ ALTINDA BIRAKMAK AMACI İLE YAZILMIŞ GİBİ...
BAŞLIK AÇILIR BEĞENİ YADA ELEŞTİRİ YAPILIR. FİKRİ BEYAN EDENLER ETKİ ALTINDA BIRAKILMAK İSTENMEZ.

BU ARADA BİR SÖZ VARDIR BANA AİT; BEĞENİLMEYEN MEMLEKET DER Kİ:
SENİ TOPRAĞIMDA BÜYÜTEN VE İNSAN EDEN BENKEN,
SEN KENDİNİ VE ELİNDEKİNİ BENDE KAZANMIŞKEN,
BENDE KALMAYIP BAŞKA BİR MEMLEKETE BENİ BEĞENMEYİP GİDERSEN SEN SEN DEĞİLSİN ERMİŞİM.

tepki verilsinm tabi . verilsin de yerinde verilsin yerinde verilmesi gerekirken verilmeyen tepkiler yüzünden zaten ülkenin başı belada. o yüzden olsa gerek yersiz tepkiler de baya revaçta...

o buna sinir oldu bu buna sinir oldu o ondan rencide oldu bu bundan rencide oldu hiçbir şeyi vizyona taşımayalım bari artık! kartondan bi dünya yaratalım kendimize öylesi çok daha eğlenceli! kurtlar vadisi izleyelim çekirdek çitleyelim tv nin karşısında ama ben ona da darıldım geçen gün akıl hastanesinde bi bölüm çekmişler bi bakayım dedim devamlı akıl sağlığından müzdarip kişilere yönelik iğneli konuşmalar tavırlar falan çok alındım benim de akıl sağlığım pek stabil olmadığından. bi kurum bulsam hemen taksimde atacam kendimi eyleme...

EVET MEMLEKET VE TÜRK TOPLUMU BÖYLE AMA NEDEN SADECE GÜLDÜRMEK İSTENİLDİĞİ ZAMAN KEKEME TOPAL YADA GÖZÜ ŞAŞI OLAN TAKLİT EDİLSİN Kİİİ....????

sadece güldürmek için olduğu nerden çıktı acaba? haber programlarında özellikle bu konuya duyarlılığı arttırmak için yapılan haberler de var. en son star tv'de gördüm öyle bi çalışma bu ve bunun gibilerin hakkını yemeyelim lütfen...

pathetique, hak yenmedi merak etme pathetique sadece eleştiriden ibaret konular bunlar ama inan bana ne ülke sorunlarını bizler çözebiliriz nede bu eleştiriler.

yine söylemek istiyorum ve söyleyeceğim bıkmadan.

reklam tanıtımdir.Bu reklam filmin de tanıtıcı şeyse telefon değilmi??telefonu tanıtan bir başka konu işlenebilirdi.Filimler de yapılan engelli taklitleri orada yaşamı dile getirir pek fazla eleştiriye maruz kalmaz.
Ama sürekli yayında olan ve tanıtımın dışında tanıtımı bu şekle getirmek o kadar da önemli değil.

Neye gülüyoruz ki ????

yada

Neden gülmüyoruz??

bu reklama buna cevap verelim.

ben bu reklama gülemem çünki işlenen konu bvana hayatıma hiç bişey katmıyor.Ben seyrettiğim şeylerin bana bilgi vermesini isterim geçici hazda duygular ve kahkaha değil.

filmlerdeki engelli taklitlerini yadırgamıyorum ben
hatta engelli engelsiz tüm insanları motive ettiğine inanıyorum
kzımla hiç rahatsız olmadan öyle bir film seyrediyoruz
burda konu cem yılmaz,da değil
o veya bir başkası hiç farketmez
skeç anlamında engelli taklidi yapmak hoş bişey değil
skeç adı üstünde
mizah-i ve güldürü
illa bir engeli katmak,mı gerekirdi o skeç-e ...

ben böylesi durumlarda bluğ çağındaki çocuklarımızın gözüyle bakıyorum olaylara
biz olgun insanlar hoşgörüyle karşılayabiliriz
neler karşılamıyoruz,ki
şaşı bir çocuğun o reklamı seyrederken gönlünde kopan fırtına
topal şarkısını ve topal taklidi yapan insanı seyrederken-ki
18 yaşındaki topal kızım dahil
bu çocuklarımız henüz barışık değil engeliyle
tv de bu tür programlar sık sık yayınlanıpta çocuklarımızın psikolojisini bozmaya kimsenin hakkı yok ...

Benzer bir konu... Bir süre önce vizyonda olan, izleyici rekorları kıran bir film "Recep İvedik" Millet yerlere yatmıştı gülmekten. Ben gülemedim...

Şöyle bir replik vardı:

R.İ: Senin adın ne?
M : Murat
R.İ: Koyıyımda tur at...

Bu bir espri midir? Yoksa hakaret midir, dalga geçmek midir? Neden burada tüm Murat'lar toplanıp tepkide bulunmadılar?

saçma

sevgili geyik burada söz konusu olan sözler ad altında yapıldı görsellik yada kişisel engel altında değil zaten.

A_GEYiK' Alıntı:
Benzer bir konu...
...
Neden burada tüm Murat'lar toplanıp tepkide bulunmadılar?
Sevgili Muhammed,

Eğer tanımıyorsam, yolda yürüyen bir adamın adının Murat olduğunu bilemem di mi? ;)

Hatta çalıştığı yerde görmesem, mesleğinin tellak mı, (bayanların) hemşire mi olduğunu da bilemem.

Amma.. 10 metreden gözlerinin şaşı olduğunu, 100 metreden topal ya da ortopedik engelli olduğunu fark edebilirim. (sanırım :roll: )

Ol sebeple; bunlar benzer konular değil.. Bunlarda benzerlik aramak, biraz zorlama ve eksen kaydırmak oluyor gibi geliyor bana.. :wink:

Reklam ve tepkilere ilişkin görüşlerime gelince:

Bu tür reklamların, filmlerin vb. ömrü en fazla iki aylık.. Sabun köpüğü gibi gelip geçici yani.. Olduğundan fazla abartıp, çok daha önemli yerlerde gösteremediğimiz tepkileri (hem de hakaret boyutunda) göstermek traji-komik geliyor bana.. Evet.. Şaşı insanların, çocukların bundan rencide/rahatsız olmaları o kadar da anormal değil.. Reklam yaptıran kuruluşa, yapımcıya ve Cem Yılmaz'a yazılacak akıllı uslu bir maille de tepki gösterilebilir. Yapılması gereken de budur, bence..

dip: Recep İvedik'in DVD versiyonuna ancak yarım saat tahammül edebildim. :(

bence gereksız bır konu açılmıstır cem yılmazın reklamına karsı olan arkadaslar ıcın konusayım dusuncem sudur sızler bu konuyu daha fazla uzatınca sanırım tepkı yerıne aksıne o reklam fılmının ıstemeden reklamını yapıyoruz seyretmeyen arkadas ve vatandasımız bence bu saatten sonra dahada gulecek veye merak edecek .... ama degısmeyen bır gercekte var cem yılmaz ve telekom ceplerını ardına kadar dolduracaktır... eger teplı verılecekse verelım ama sanal alemde degıl karsıt goruslu arkadaslar varsa buyursun mahkemeye versın haklıysanız kazanın bı dahada bu tur haddını bılmezler bu sekılde reklam yapmaz ..tabıkı engel bır reklam ve komedı malzemesı olamaz yada bır anket olarak arastırsak bakalım kaç kısı olumlu kacı olumsuz buluyor. ona gore çogunluk ıse gerekırse dava da edelım ama azınlıksak sadece reklamın reklamını yaparız saygılarımı sunuyorum

"Sana 100.000 kere söyledim ki bu kadar abartma!" :p diye bir grafitti (duvar yazısı) vardı..

Senin yazın da buna benzemiş be arkadaşım. :wink:

Seni okuyan da, bütün Türkiye'nin bu forumu okuduğunu, hareketlerini, tepkilerini burada yazılanlara göre düzenlediğini sanacak.. :D

Öyle bi şey yok oysa! Şimdiye kadar 25 arkadaş bu başlığa yazı yazmış, 697 defa görüntülenmiş.. Yani taş çatlasa 40 kişi burada yazılanların tümünü okumuştur. Böyle "istenmeyen reklamın" reklamını yapıyorsak, Cem Yılmaz'ın cebinin dolmasına vesile oluyorsak, ben sadece gülerim buna.. :D

Hem, burada sadece Cem Yılmaz ve reklamı konuşulmuyor ki! Bence daha önemi olan; arkadaşların forum kullanmayı, seviyeli tartışma yapmayı, birbirine saygılı olmayı, zengin ve esprili üslup kullanmayı, polemiğe girmemeyi öğrenmeleridir. Abartmayın.. :wink: :D

reklama ben çok güldüm. ne var bunda alınacak üzülecek arkadaşlar. hele kedinin şaşı bakması yok mu orası çok tatlıydı. kedi çok şekerdi :). ne olmuş sanki benimde dizaltı kesik protez kullanıyorum. protez kullanan aile ve sonunda protez kullanan kedi çıksa ben ona da gülerdim. ben engelimle barışığım. yeri geldiğinde engelimle dalga da geçerim. alıngan olmak bize birşey kazandırmaz arkadaşlar.hayatla barışık olmak lazım. sevgiler....

Merhaba Arkadaşlar;

Reklamla ilgili değilde genel olarak söylemek istediğim bir şey var. Karadeniz fıkraları anlatıldığı zaman karadenizliler nasıl alınmayıp gülüp geçiyor ise, Karadeniz fıkrasını bir Güneydoğuluya göre yapılsa senin üstüne gelirler. Düşünün Emniyetin suç verilerine göre en çok Güneydoğudan çıkıyor. Kötüler üstüne herzaman alınırlar. Engelli arkadaşlar, Karadenizliler gibi üstünü alınmadan gülüp geçin yoksa konu uzayıp gider ve bitmek bilmeyen gereksiz yere streslerle boğuşursunuz. Herkes Engelli adayı değil mi bırak ne söylerlerse söylesinler bir gün bizden beteri olurlarsa o zaman anlar halini. Unutmayın bu dünya imtihan dünyası !

Herkes engeliyle barışık olmak zorunda değil, bunun öyle olmasını veya olmamasını hayatın içindeki gelişmeler belirliyor, dolayısıyla neden sen engelinle barışık değilsin veya barışıksın diye kimseyi sorgulamaya hakkımız olmadığını düşünüyorum.
Reklamla ilgili olarak, bu yazılanları okumadan önce çevremdekilere bu işten şaşılık veya şehlalık sorunu yaşayan çocuklarımızın, ergenlerimizin veya gençlerimizin en çok zarar göreceğini düşündüğümü belirtmiştim. Yani, bir meslek grubu veya , herhangi bir konuda mağdur olmuş insanlarla bu durum aynı kefeye konmaz. Lütfen empati yapalım, unutmayalımki ateş düştüğü yeri yakar, dışardan gazel okumak çok kolaydır.

Konuya şaşılığı olan arkadaşların vereceği cevaplarla yön vermeye ne gerek var ki, avrupa yakasındaki "spastik" kelimesinin kullanılış yeri ve anlamını duyan spastik arkadaşlar ne hissettiyse relam filmini izleyen şaşı arkadaşlar da onu hissetmiştir.

Ya da kahkahalar eşliğinde sunulan topal dansını izlediğimde ben ne hissettiysem o şaşı arkadaşlar da aynı şeyi hissetmiştir. İnsan o kadar zavallı ve buna karşılık acımasız bir yaratık ki, yalnızca kendi kuyruğuna basıldığında ses çıkarıyor.

Şaşı, bunda incinir ama spastik kelimesin de ya da topal dansında kahkahalara boğulur. Spastik, topal, şaşı.....vs. duruma alınır; ama pervasızca kel ya da şişko diye tanımlamalar yapıp lakaplar takar.

Bunun altından kalkmak imkansızdır, insana -önce- saygı göstermeyi öğrenmeden.

Ben hem şaşı, hem spastiğim... :D
Cem YILMAZ'ı genelde esprili bulmam ama bu reklamı çok beğendim.
Bir arkadaşın da söylediği gibi, eski Türk filmleri hicvedilmiş.
Neden engel hep, dramatik konuları çağrıştırsın, ya da öyle kurgulansın ki?... Engelimizi, "ciddi bir sorun" olarak, her konuda önümüze çıkaranlara
kızan biz değil miyiz? Arkadaşlar, mizah kötü birşey değildir. Hayat çok kısa... Her şeyi bu denli ciddiye almayalım...
Serebral Palsi nedeniyle sol gözü kayan biri olarak neler hissettiğime gelince... İnanın, konuyu forumda okuyuncaya kadar, bu reklamdan böylesine etkilenileceğini hiç düşünmemiştim...
Ben kendimi her şeyimle seviyorum. Yemyeşil, şaşı gözlerimle...
Yıllar önce izlediğim bir folklor gösterisi arasındaki kısa skeçte, spastik taklidi yaparak danseden gence kahkahalarla güldüğümü anımsadım şimdi... O kadar iyi bir gözlemciydi ki, hareket stilimizi aynen yansıtıyordu. Bence bu da, ayrımcılığı aşmanın yollarından biri...
Espri yapabiliyorsanız, bazı şeylerin ötesine geçip, özde buluşma şansınız var demektir bence.......

..

reklamı çok begendim..ve ayrıca bence çok başarılı.!

şaşı ınsanlarıda çk sevıyorum bence çok sempatıklerr bır dalga gecme felanda goremıyom ortada kımse kızmasın darılmasınn ..

Demek ki forum tam 20 sene önce olmuş olsaydı tam 20 sene önce bu haftanın konusuda Nam-ı değer Arabesk filmi ve körler olacaktı.
Hatta belkide doktorlar doktor forumlarında doktorlara hakaret edildi diyeceklerdi.
Kalk sen o yeşilçam filmmlerinden gel buralara kadar onlarla yaşa büyü sonrada Cem Yılmaz ın reklamını eleştir.
Keşke ikinci bölümünü çeksede keyifle izlesek.
Hatta tekerlekli sandalyemi ben verecem onunla çeksin. :D

''Yamak - Olay o kadar basit değil...Sen sadece bunlarımı duydun, gördün ? Halbuki adam tek başına bize
bir sürü avlu gösterdi...Biz kendi avlumuzda yaşadık şimdiye kadar...Yan taraflarda da bir sürü avlu vardı
halbuki, biliyorduk bunu...Seslerini duyuyorduk, hatta bize arada bağırıyorlardı...Susun, Yatın, Korkun diye...
Adam aldı küçücük omuzlarına hepimizi, yanda duran avluları gösterdi. Bence o YAMACI...Yamacı olmuş o.
Yamacılar, hayatı yamarlar...Hayatı boyarlar, hayata eklerler, yaşama ses verirler, güzellik katarlar...Düşünce
üretirler, nağme verirler...Güzellik onların işidir, yaşamı ilmek ilmek dokurlar. Ben kendimi o yüzden onların
Yamağı olarak görürüm. O eğer bunları YAŞIYORSA, yamacı olmuş...''

Yukarıda yazdığım eski düşüncelerim hala değişmedi..Cem Yılmaz bana göre düşün adamlığı sayesinde CEM YILMAZ oldu..

ANCAK: Kim olursa olsun, dünyaya yada olaylara şu yönden bakın diye diretirse kendisi ''komik'' duruma düşer..

Cem Yılmaz'ın merkezi özgürlüktür..O merkeze başka ne koyarsan koy, kendi özüne ihanettir. O merkezine para için
koymak zorunda olduğu şeyler onu sıradanlaştırıyor..Piyasa adamı olmaya başladı damgası yediği gün de biter..

Bu kadar incitici olmasının nedeni,
Bu reklamı yapanların bunu bilerek ve ticari gaye ile yapmalarıdır.
Şaşı değilken bu kadar incitici buldumya gerisini düşünün artık.

MEM YILMAZ

İnsan kendisiyle barısık olmalı ..YANNIZ CEKILEN FILIM ÇOK KIRICI VE YERSİZ ZATEN CEM YILMAZIN YAPTIĞI ESPİRİLERİDE ÇOK BASİT GELİYOR BANA AMA NORMAL TÜRK MİLETİNİ O GÜZELİM SAF TEMİZ KALPLİ ANADOLU İNSANININ HEP AŞALAYICI ZAYIF YÖNLERRİYLE ALAYCI .DALGA GEÇME ALIŞKIN BU MİLLET YERDEN YERE VURULMAYI O REKLAMI DAHA İNSALCIL BİR YAKLASIMLA TOPLUMA MAL OLACAK SEKİLDE ÇEKİLMİŞ OLSA İNSAN İZLERKEN ONDAN HAZ ALACAGI BİR ŞEYLER OLMALI...AMA NAPARSINIZ <<KAPİTALİZM^^ BUDUR İŞTE KİMSEYİ DİNLEMEZ ENGELİ VARMI YOKMU ........................VUR GİTSİN .SAOL CEM YILMAZ ELİNE SAGLIK....

Şimdi, ben polio sekeliyim. Yani bir bacakla aksamam var.
Reklamı şöyle düşündüğüm zaman;
Cem yılmaz aksayarak geliyo, annesi aksıyor, babası aksıyor...
Yetmedi, kedisi yürüyor aksayarak.
Ve buaradada izleyenleri güldürme adına espriler yapılıyor.
Ama esas güldüren espri değil, herkesin aksadığı bir ailede, kedinin bile "topallaması"
Reklam bitiyor...
Ve olmaz ya, ben cemyılmazla canlı canlı karşı karşıya geliyorum.
(İzmir'de gösterisi olduğunda, Alsancakta görülmemesi imkansız)
Ona söyleyeceğim şu olurdu:
İnşallah sende ömrünü aksayarak geçiririsin, hep beraber daha çok güleriz...

Aklıma ne geldi, İsmail YK Allah belanı versin diye şarkı yaptığında, yüzüne kısa süre sonrta felç gelmişti.
Belki tesadüf, belkide takdiri ilahi...

Şimdi cemyılmaz herhangi bir sebable şaşı olsa, ve ömrünün kalan kısmını şaşı olarak yaşasa.........

Kusura bakmayın ama, bence harika olur :idea:
Esas o zaman tüm ülke yarıla yarıla güler.
Yada, insanların engeli ile alay etmeden önce, beş dakka değil beş ay düşünür...

Jem, Allah iyiliğini versin, güldürdün beni... Gülmeme neden olan şu; sen bizim aileyi tarif etmişsin yahu. Ben böyle bir reklam senaryosu düşünüyordum da daha farklıydı... Ama senin örneğin birden bizim aile için gözümde canlandı ve sesli olarak halen gülüyorum. Ben de anlatayım...

Ben spastik özürlüyüm. Sol kolu kullanamıyorm. Sol bacak 3-4 santim kısa, kalça protez, vesaire vesaire... Babam kısmi felçli, aksayarak bastonla yürüyor. Annemin bacağı kırılmıştı, platin takıldı, onda da aksama kaldı. Aramızda en kötü yürüyen benim, en iyi yürüyen annem. Hayvan olayına gelince, hayvanımız yok. Ama geçen sene nereden geldiğini bilmediğimiz beyaz bir güvercin penceremize kondu. Babam besledi onu. Bir baktık ayağı sakat. :) Topallıyor...

Ben durur muyum. "Sakat ailenin güvercini de sakat olur." Evimize gelen misafirlere de zaman zaman bu ve benzer esprileri de yapıyorum.

Bazen babamla koridorda yürürken tesadüen yanyana geldiğimiz olur. "Baba, koridorun sonuna kapışıyoruz hadi..." derim.

Cem Yılmaz, bizim aileyi konu alan bir reklam ya da gösteri yapsa ona derdim ki; "Sen beni güldürdün, Allah'da seni güldrüsün." O da bana derdi ki; "Allah'ın işine karışma!" :)

Tek rakibim CMYLMZ

Bu ve bunun gibi reklamlar veya bu tür konuları içeren yerli ve yabancı filimler hep oldu ve sanırım olmaya devam edecek.Bence önemli olan bu örneklemelerin ne kadar bilinçlendirici olup olmadığı.Cem YILMAZ'ın bu reklamında bence sadece tahammül sınırlarını zorlayan bir espiri anlayışı hakim.İlk başta çok komikmiş gibi gelen bu reklam,aslında hiçte insancıl değil.Aslında düpedüz ayrımcılığı kamçılayan bir konu sergilenmiş.

Öte yandan işin ayrımcılık boyutunu ortaya koyarak topluma mesaj veren başka oyun ve oyuncularda yok değildir.

Örnek olarak,Kurtlarvadisi Pusu'da Hüsnü YALINKILIÇ ( Deli Hüsnü ) karakteri ile boy österen Adnan ERDOĞAN adlı oyuncunun bir repliği aşağıda.

"BAKIN HAYATTA HERŞEYE TAHAMMÜLÜM VARDIR AMA,ASLA VA ASLA İNSANLARIN HASTALIKLARI İLE ALAY EDİLMESİNE TAHAMMÜLÜM YOKTUR !"

Hüsnü YALINKILIÇ Repliği

Diyerek aslında dizi film içersin'de verilmesi gereken mesajı vermiştir.Bir çok kişi bu mesajı kulak arkası edip sadece işin empatiden yoksun espirisine kapılmıştır.

Oysa verilmek istenen espiriden ziyade ana temadır. KİMSENİN VE HİÇBİR VAKİT,İNSANLARIN HASTALIKLARI YADA GÖRÜNÜŞLERİ İLE ALAY ETMEMEK.BUNUN KONUSUNUN DAHİ YAPILMAMASI GEREKLİLİĞİNİ BİLMEK.İNSANLIK ONURU İÇİN OLMAZ İSE OLMAZ KURALDIR.

Bu kuralları çiğnemek tepki çekmekten ve insanları kırmaktan öteye geçmeyecektir.

Bazı kimseler şöye diyecektir ; "REKLAMIN İYİ KÖTÜSÜ OLMAZ.İYİ DE OLSA KÖTÜ DE OLSA ULAŞILMAK İSTETEN NOKTA HEP AYNIDIR.SATILAN ÜRÜNE DİKKAT ÇEKMEK."

İşte soru şu; Reklamın toplum arasında empati kurup kurmadığı yada pozitif düşünceler aşılayıp aşılamadığı.

Saygılarımla.

Reklam filmi hakkında mahkeme açıldı.
Adli mercileri etkilememk adına buraya yazmayalaım daha :D

bLaCkRaCe' Alıntı:
Reklam filmi hakkında mahkeme açıldı.
Adli mercileri etkilememk adına buraya yazmayalaım daha :D

Bence adli mercilerin kıstas alabilecekleri en önemli sosyal içerikli form burası.Burada yazılanlarında kale alınacağına inanıyorum.

Araştırmayı seven Cumhuriyet Savcılarımıza duyrulur. :)

BAKIN HAYATTA HER ŞEYE TAHAMMÜLÜM VARDIR
AMA...
ASLA VE ASLA İNSANLARIN HASTALIKLARI İLE ALAY EDİLMESİNE TAHAMMÜLÜM YOKTUR...

GÖNÜLDEN KATILIYORUM ...

BEĞENEN ARKADAŞLARA????

bu başlığa sanırım çok fazla cevap yazdım ama yetmiyor birşeyleri ifade etmek sanırım.

Sanat yapılırken beden ifadesi ve beden gücü ile güldürmek kolaydır.Ama söz ifadeleri kurup güldürmek zordur.
Düşünün ki;

aylarca show programına hazırlanmış bir komediyen sadece söz dili ile konuşuyor.Ne kadar ilgi toplar?

yada;

Kısa bir zamanda sahneye çıkan bir komediyen sahne de vücud dilini kullanarak insanları 2 dk da gülmekten kırıp geçirtiyor.

EEE bu durumda ilgiyi vücud dilini kullanan toplar ve yerlere göklere sığdırılamaz adı.

Bu başlıkta daha öncede söylemiş olduğum gibi eleştiri yapan arkadaşlar reklam filmini beğenmeyenler sadece filim hakkında yorum yaparken beğenen arkadaşlar sa sadece beğenmeyen arkadaşlara kendinizle barışık olun diyor ve yersiz buluyorlar eleştirileri.

Reklam filmini beğenen gülüp kırılan kahkaha atan arkadaşlarıma seslenmek isterim bende;

Arkadaşlar burada söz konusu olan sadece insanların bedensel engellerini kullanarak prim toplamaya çalışılan bir reklam konusu olduğudur.Sevgili Cem Yılmazın yaptığı iş değil.
Ayrıca sürekli bedeninizde ki engelle barışık olmayı başarın demekten de vazgeçin.Ben engelli bir bedenim olmadığı halde bu filmi beğenmedim ve kınadım.Esas sebeb engelimiz değildir.

Başkaları üzerinden prim toplamak kolaydır.Ama esas şey reklam filmi dahi olsa hafızalara ve insanın hayatına bir şeyler öğretebilmesi etki bırakabilmesidir.

Beğenenler cevap versin neden beğeniyorlar diye?

Üst Alt