Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Crohn Hastası olan kim var?

Sevgili crohn daşlarım,ilaçlarınızın yanında gıda takviyesi olarak güçlü probiyoticler almayı unutmayın.

10 000 000 bakteri olduğunu düşünürsek bağırsaklarımızda,buda 1.5 kg denk geliyor Kullanacağınız probiyotic en az 100000000 ın üzerinde olmalı. Ben 450000000 bakteri olan probiyotik kullanıyorum.

İlk amazondan getirttim gümrüğe takıldı ve ısı ortamı ayarlanmadığı için bozuldu.

Şimdi yurt dışından gelen arakadaşlardan rica ediyorum. 20 gündür kullanıyorum .ilk 10 gün sistem karıştı .şu an çok iyiyim iltihabım yok Hamd olsun

Arkadaşlar probiyotiklerden vaz geçmeyin.bilim malesef bu gerçeği açıklamıyor.bağırsak floramızda 10 milyon bakteri yaşar iyi ve kötü bakteriler .denge bozulunca kötüler istila ediyor sindirim sistemimizi.

Kefir ev yoğurdu ve probiyotik tozu kullanın.15 yıllık crohn hastası olarak .hem ince hem kalın bağırsağım alınmasından sonra doktorum başlattı.ben 450000000 bakteri olan ve suda çözülen probiyotik ve ev yoğurdu kullanıyorum.

Remisyon sağladım desem yeridir. Ben yurt dışından getirtiyorum. İmkanı olan arkadaşlar getirtip kullansınlar.tavsiye ederim çok faydasını görürler.yan etki sıfır denecek kadar.ilk 10 gün sabır etmek lazım.

Doktorumla konuştum humirayı kesmeyi düşünüyoruz.1 haftadan 2 haftaya çıkardım.belki kullanmam artık humirayı Probiyotiği devamlı almalıymışım.ilaçlarımıda. Probiyotik kullananlar ,antibiyotiği kısmaları gerekir

Güçlü probiyotik vsl #3 gibi. Temin konusunda yardımcı olurum
bayram.karagoz@hotmail.com dan iletişim kurabiliriz

Düzeltme: 10'tirilyon bakteri yaşar bağırsaklarımızda

Tekrar merhaba,

Hiperbarik tedavisinin 6 seansına gidemedim hastalığım çok ilerlemiş ve ishal sayım 20 lere çıkmıştı. Acil olarak hastaneye aldılar ve yeniden kolonoskopi yapıldı hastalık artık ilaçlara cevap vermez olmuş ve barsak kurşun boru şeklini almış. 10 gün hastanede antibiyotik ve kortizon tedavisi aldım ve ameliyat olmam gerektiğini ve total kolektomi yapılmasını söyleyerek taburcu ettiler.

Şimdi bu doktorların verdiği bilgileri bi kaç doktordan daha teyit ederek karar vermem gerekiyor. İshal sayım şu anda 6-8 lere düşmesine rağmen hala ağrılı olarak devam ediyor. Sizlerin düşüncesi nedir? Yardımınızı rica ediyorum.

tayfur06

Merhaba Tayfur bey,

Verdiğiniz habere çok üzüldüm. Tarif ettiğiniz durum total kolektomiyi gerektiriyor, doktorların da söylediği gibi. Siz yine de bir hekimden daha görüş alın. Ama çok da geciktirmeyin ameliyatınızı. Operasyona ne kadar iyi durumda girerseniz iyileşmeniz de o oranda çabuk ve kolay olur. Acil kolektomi ameliyatlarında iyileşme süreci de sıkıntılı olabiliyor. Üstelik cerrah seçme opsiyonunuz da olmayabiliyor.

Muhtemelen ilk aşamada iliostominiz olacaktır, ince barsağınızın ucu karın duvarından dışarıya ağızlaştırılacak ve içerideki bölgenin iyileşmesi gerekecek: 3 ila 6 ay arası sürebilmekte bu iyileşme dönemi.

Bu arada kolonoskopi sırasında ince barsağınızın durumunu inceleme imkanları oldu mu? Hastalık ince barsakta da kendini göstermiş mi? Nasıl bir ameliyat olacaksınız? Sadece total kolektomi yapıp bırakacaklar mı? Yoksa ileo-anal anastamoz + J poş düşünüyorlar mı? Eğer öyleyse, bu konuda deneyimli bir cerrah bulun.

Umarım her şey yolunda gider, Rabbimden acil şifalar dilerim. Çok çok geçmiş olsun.

Merhaba,

Farklı doktorlardan görüş alacağım elbette şu anda operasyon 2 aşamalı düşünülüyor. İnçe bardakta sorun yok deniyor. BT de de herhangi bir sorun görünmedi. Operasyona karar vermem durumunda Ankara ve İstanbul’da cerrahlar ile görüşüp karar vereceğim. İstanbul memorial da Yıma büyükuncu olabilir Ankara’da ibrahim Ethem geçim olabilir dediler artık inkarlarda görüşeceğim

tayfur06

Merhaba, umarım hayırlısı olur. İstanbul Cerrahpaşa'da Prof. Dr. Sabri Ergüney'i de bir düşünün derim. Bu konuda deneyimlidir. Hem mesleki anlamda hem de iş ahlakı bakımından yetkin bir cerrahdır.

Arkaslar merhaba

Ben 97 98 Crohn ameliyatı oldum kolestomi vs takıldı bagarsakların 4/3 alınmıstı şimdi de askeriye gittim dikiş izlerini gördü hastaneye sevk etti ama eski raporların o yıla ait defterden sadece Crohn ameliyatı olduğum ve yapılan işlemler yazan çıktıları aldım be doktor kabul etmedi epikiriz vs olmadığı için şimdi beni bastan emar ve kronokoskopi sokucak terimleri yanlış yazmıs olabilirim k.bakmayın sizce sonuç ne olur.

Değerli cevaplarınızı bekliyorum

merhaba arkadaşlar.ara ara hastalığımla ile ilgili değişik yöntem ve gelişmeleri buradan paylaşıyorum.bu gün humira pen i bırakalı 4 hafta oldu.kendimi inanılmaz derecede mutlu hissediyorum. probiyotik kullanımını deneyin.bakteri sayısı fazla olanı bulmaya çalışın.vsl 3 ü deneyin.gün ortasında ara öğün olarak muz tüketin .akşamları ev yoğurdu yemenizi şiddetle tavsiye ediyorum.

8 yıl sonra normal insan gibi ihtiyacıma çıkıyorum.iltihabım yok sıfır.yumuşak dışkılama var günde 1 kez.bazen 2 oluyor.salofalkıma devam ediyorum.ve sabahları nexsium mide koruyucu alıyorum .probiyotik probiyotik probiyotik.hiç bir yan etkisi olmayan ,gıda takviyesidir bu.denemenizin hiç bir yan etkisi olmaz.

ilk 10 gün sistem biraz karışır.hemen ümitsizliğe kapılmayın sabır gösterin.vsl 3 ün içinde 450 milyar bakteri var .devamlı kullanmalısınız.ince ve kalın bağırsağım alınmasına rağmen kullandığım ilaçlar iğneler vs probiyotik kadar etki yapmadı.son doktorum.Doç.Doktor GÜRHAN ŞİŞMAN Hocama şükranlarımı arz ediyorum.

V3L 3 Almanyada üretiliyor.Türkiyede henüz yok.orada yaşayan dostlarınız varsa sipariş verin getirsinler.olmayan arkadaşlara yardımcı olabilirim.amazon .com dan sipariş veriliyor lakin günrüğe takılıyor.ve soğuk zincir olmasından dolayı bekletilince deforme oluyor.geri iadesiz ürün anlaşması olduğun içinde amazon sorumluluk almıyor.fiyatıda 560 tl ye mal oluyor İstanbula.bekleyip bozulmasıda cabası.Deneyin arkadaşlar bizim hastalığımızın tek sebebi bağırsak floramızı bozan zararlı bakterilerin çoğalması . tek neden bu.yararlı bakterileri çoğaltmalıyız.probiyotik,yoğurt ,kefir,bunlar ev yapımı olmalı.

Merhaba @Azakoglu,

Anlattıklarınızdan size total değil ama parsiyel kolektomi yapıldığını anlıyorum. Askeri hastanenin yeni tetkikleri yapmak istemesi normal. Geçirdiğiniz operasyona dair epikrinizi vermiş olsaydınız da sözünü ettiğiniz bu tetkikleri yapacaklardı.

Ben ÜK tanısıyla total kolektomi olmuş birisiyim. Ama daha sonraları hastalık kendini ince barsakta gösterdiği için tanım Crohn'a çevrildi. Tedavim hala devam etmekte.

Askeri muayeneyle ilgili tecrübelerimi şöyle anlatayım; Askerlikte ilk yıl muayeneye gittiğimde henüz kalın barsağım alınmamıştı (total kolektomi). Fakat hastalığım aktif dönemdeydi ve tedavim devam ediyordu. Haydarpaşa GATA'da tetkiklerim yapıldı ve "C-45 Ertesi Yıla Terk" raporu aldım. Bir sonraki yılda aynı şekilde her şey baştan yapıldı ve yine "C-45 Ertesi Yıla Terk" aldım. Bir sonraki gidişimde hastalığım çok şiddetlendiği için total kolektomi olmuş olarak gittim. Kolonoskopi dahil her şey yeniden yapıldı Gümüşsuyu Askeri Hastanesinde. Bu sefer heyet önüne çıktım ve "Askerliğe Elverişli Değildir" raporu aldım.

Ülseratif kolitte hemen ilk muayenede askerden muafiyet verilmeyebiliyor. Özellikle hastalığın remisyonda (kontrol altında) olduğu dönemde ertesi yıla terk şeklinde takip etmeyi tercih edebiliyorlar.

Crohn çok daha şiddetli seyredebilen ve sindirim sisteminin pek çok farklı yerlerini etkileyebilen bir hastalık olduğu için daha ciddiye alınıyor. Sizin durumunuzda üstelik ameliyat da geçirmişsiniz. Söylediklerinizden anladığım kadarıyla kalın barsağınızın yarısından fazlasını kaybetmişsiniz. İnce barsağınız ne durumda bilemiyorum. Ama teşhisiniz Crohn olduğu için risk altındasınız.

Bu durumda büyük bir ihtimalle askerden muaf alırsınız, hele hele kolostominizin hala duruyorsa kesin muaf alırsınız. Gerçi büyük bir ihtimalle içeri alınmıştır artık.

Şu anda size akratabileceğim bilgiler bunlar. Aklınıza takılan bir şey olursa yeniden sorabilirsiniz buradan.

Geçmiş olsun :)

Öncelikle çok teşekkür ederim vakit ayırıp cevap verdiğiniz için.Evet kapatıldı içeri alındı ama o kadar yıl geçmesine rağmen hala karın agrıları devam ediyor kilo almamayı saten söylemiyorum karnım hep dikiş ama dikişlere bakmadı bile kronokoskopiye ve emar kan dışkı istedi.hakkımda hayırlısı çok çektim bu hastalıktan.teşekkürler tekrar

Erdoğan bey.

Crohn hastalığı tanılı yazıyor

97 de yazan Notlar bu 98 yazıcam siz buna cevap verdikten sonra hastanenin defterinde bunlar yazıyordu baska rapor vs bulamadım onlarda bunları verdi mühür vurdu.

EGA altında göbeküstü tranvers insizyonla batına girildi İnan kolon nekroza multipl perfore alanlar gösteriyordu sigmoid kolona dek devam eden patoloji nedeniyle sınır sigmoid kolon ortası olmak üzere kolektomi ardından uç ileostomi yapıldı karlar anatomiye uygun kapatıldı

Azakoglu

Hmmm, sizde parsiyel kolektomi yapılmış. Epey kötüymüş kalın barsağınızın durumu ameliyata girdiğinizde. Burada ince barsağın durumundan bahsedilmiyor. Ama bir sıkıntı olsaydı bahsedelerdi.

Karın ağrılıarınızın olması normal çünkü hastalık kolonun kalan kısmında devam ediyor olabilir, ameliyatla ilgili olduğunu sanmıyorum. Ama bazen ameliyat sırasında katlar arasında oluşan yapışıklıklardan dolayı da ağrılar devam edebiliyor. Bu sebeble olan ağrılar yaşam kalitenizi düşürür ama genelde ciddi sorunlara neden olmazlar. Çok dayanılmaz ağrılar olursa yine ameliyatla yapışıklıklar açılabilir, ama bu da başka yapışıklıklara sebeb olabilir vesaire....

@Erdogan bey

98'de bu yazıyor
EGA altında ileostomi çevre insizyonla serbestlendi insizyon mediale dogru uzatıldı barsaklar ve rektosigmoid bileşke ucu serbestlendi ileokolostomi oluşturuldu batın yıkandı katlar anatomiye uygun kapatıldı. Çok soru sordum kusura bakmayın gireceğim testlerde çıkmaz mı Crohn olduğum sizce sonuç ne olur teşekkürler saygılar

Yoo, soru sormanız beni rahatsız etmiyor. İkinci ameliyatınızda kolostominiz içeri alınmış, sizin de bildiğiniz üzere. Kalır barsağın kalan kısmının ucu (sigmoid kolonun sağlıklı kısmı) ince barsağın ucu ile (ileum) bir birine bağlanmış (anastomoz yapılmış).

Bunlar elbette Askeri Hastanede (ya da sivil hastanede) yapılacak testlerde ortaya çıkacaktır. Endişe etmeyin lütfen. Sizin bu aşamadan sonra bir şey ispat etmeye çalışmanız gerekmiyorlar.

Kolonoskopi sırasında barsak iç yüzeyi incelenir. Makroskopik olarak hastalık lehine bulgular aranır. Gerekli yerlerden biyopsi alınır, bu parçalar patolojiye gider. Patolog biyopsilerde dokuları inceleyerek hekimin kolonoskopide tespit ettiği klinik gözlemlelerini destekleyen ya da desteklemeyen bulguları raporuna yazar.

Benzer şekilde MR/BT vesaire ile yapılan tetkiklerde de (özellikle kontrastlı olanlarda) sindirim sisteminizdeki bu yapısal değişiklikler gözükecektir. Hatta bazı zamanlarda akut alevlenmeleri bile görmek mümkün olabilir bu tetkiklerde.

Sözün kısası endişe edip de kendinizi üzmeyin. Bu saatten sonra işi oluruna bırakın artık. Bakalım Mevlam neyler neylerse güzel eyler.

Geçmiş olsun :)
Azakoglu

Çok teşekkürler Erdoğan bey yani yapacak birşey yok alınırsam daha tecili uzatmam giderim askere sizce sonuç ne olur.

Azakoglu

Anlattıklarınıza bakılırsa siz toksik megakolon tanısıyla ameliyata alınmış gözüküyorsunuz. Ve ciddi bir hayati tehlike atlatmışsınız.

Eğer hali hazırda hastalığınız remisyonda ise (yani kontrol altında) en fazla 1 sene erteleme verirler. Ama yapılan tetkikler sonucunda hastalığın aktif dönemde olduğu görülürse, bu geçirdiğiniz amliyatları da göz önünde bulundurursak, muaf olursunuz diye düşünüyorum.

Ama bu şahsi kanaatim, hekimlerin sağı solu belli olmaz :)

Evet masada kalabilir demişler neyse çok teşekkürler çok yardımcı oldunuz tanıştığıma çok memnun oldum. Allah hayırlısını nasip etsin
Erdogan bey unuttum sormayı yani ben Crohn olmuyomuyum mega kolon yazdınız yukarda

Erdogan Er abim bir soru da ben sorayım .:)
Mide fıtığı , mide ülseri , 12 parmak barsakta tümör ve ülser , iltihap , yemek borusu ülser , chorn var . Ameliyat tavsiyesi ile Tıp fakültesi ile devlet hastanesi genel cerrahi bölümlerine gittim . Her 2 cerrah yaşın genç , şuan yapalım diyen olursa da kabul etme dediler .

Benim anlamadığım nokta niye yaşın genç deyip gönderdiler ?

Kaç yaşındasınız ki? -DORLİON-

Toksik mega kolon tek başına bir hastalık değildir. İnflamatuvar Barsak Hastalıklarında (IBH) yani Ülseratif kolit ve Crohn'da görülebilen bir komplikasyondur. Zamanında medikal ve/veya cerrahi müdahale yapılmadığında ölüm riski çok yüksektir. Hatta ameliyat sırasında ve hemen sonrasında da bu risk oldukça fazladır ki size söylenen "masada kalabilir" sözü bunu gösteriyor.

Gelelim sorunuzun "ben Crohn muyum?" kısmına. Hastalığınızın, şu ana kadar anlattıklarınızdan, sadece kalın barsakla sınırlı olduğu gözüküyor. Bu da daha çok Ülsereratif kolit (ÜK) olduğunuzu düşündürüyor. Ama benim ne düşündüğümün hiç bir önemi yok.

Asıl ben size bir kaç soru sorayım; sizin takibiniz şu anda nerede yapılıyor? Düzenli olarak bir hekim tarafından takip ediliyor musunuz? Hastalığınızın teşhisi nasıl yapıldı? Şu an ilaç kullanıyor musunuz? Evet ise hangi ilaçlar? Neden şu an sizi takip eden doktorunuzdan güncel bir durum bildirir yazısı alarak askerlik şubesine ya da askerlik muayenesine gitmediniz?
Azakoglu

Son düzenleme:
@Erdogan Er abim yaş 41 di muayene olduğum tarihlerde ( şimdi 43 )
Karın ve kasık bölgesini saran şiddetli sancı ve iç kanama oluştu . Bir gece de baş gösterdi aniden . Sitemizin sohbet bölümünde yazışırken arkadaşlara bahsettim , uyarılar üzerine hastaneye gittim .

Devlet Hastanesi dahileye bölümüne gittim . Baryumlu çekimler de mide ve altı 12 parmak çekimleri yapıldı . Endoskopi için mecburen Tıp fak. yönlendirildim . Filmler , biopsiler yapıldı sürekli , son gittiğim endoskopi de uyutamamışlar büyük sıkıntı yaşadım . Bir daha gitmedim endoskopi çekim için .

O bölümün doktorları genel cerahi ile görüş ameliyat gerekiyor dediler . Raporları ve cd leri genel cerrahi doktorlarına gösterdim idare et şimdilik ilaç yazalım dediler .

Başka devlet hastanesin de tanıdığım genel cerrahiye gittim . Tekrar gösterdim cd leri ve raporları , yaşın genç ameliyat edelim diyenlere de yaptırtma ilaçla idare et dediler . Onlarda ilaçlar yazdı gönderdi .

Epeydir ilaç almıyorum . 3.Yüksek okul bitim sınavlarına ishallar nedenıyle gidemedim . 104 kilodan ( net hatırlamıyorum ) 74-76 kilolara düştüm . Üzüntü ve stres olduğu zamanlar tekrar kanlı ishaller çıkıyor . Bu aralar sol karın boşluğunda geceleri ağrı saplanıyor . Dokunmaya karşı hassasıyet var . Şehir dışın da olduğumdan bu ara gidemedim dahileyeye .

Öncelikle geçmiş olsun, yapılan onca tetkikten sonra size ne teşhis kondu? Yapılacak ameliyat neydi?

Yazınızın üst kısmında bahsettiğiniz şikayetleriniz ve yapılan tetkikler hep üst sindirim sitemi ile ilgili gözüküyor. Ama yazınızın daha aşağılarında karın boşuğunda ağrı ve üzüntü- stresle tetiklenen kanlı ishalden bahsediyorsunuz. Bu da alt sindirim sistemine ait bir hastalığı düşündürüyor.

Maşallah bu geç yaştan sindirim sisteminizin altını üstüne getirmeyi başarmışsınız :) Tebrik ederim. Kilonuza bakacak olursak siz de benim gibi yemeği seviyorsunuz :)

Şimdi @-DORLİON-, malum ben hekim değilim, sözlerimin hiç bir bağlayıcılığı yok. Fakat, her ne kadar endoskopiylle ilgili geçmiş tecrübelerin sıkıntılı olmuşsa da, bu kadar şikayetle ben olsam yeniden bir hekime giderdim. Dahiliye uzmanından çok doğruca tam teşekküllü bir hastanenin Gastroenteroloji polikliniğine başvururdum. Özellikle kanlı ishalinden bahsederdim. Anladığım kadarıyla bu şikayetin genel hastalık tablosuna sonradan eklenmiş. Bu bile yeniden ve acilen bir uzman hekime gözükmen için bence yeterli bir sebeb.

Cerrahlar genelde kendilerine opere edilmek üzere gönderilen hastaların üzerine atlarlar altın bulmuş gibi. Ama seni opere etmek istememeleri gerçekten iyi niyetli olduklarını gösteriyor.

Öte yandan kanlı ishal ve karın ağrıları sindirim sisteminde başka ciddi sorunlara işaret eder ve bu işe artık cerrahlar değil Gastroenteroloji uzmanları bakar.

Lütfen erteleme....Gastroskopi ve/veya kolonoskopi yapacaklarında sedatif verilmesini istediğini açıkca söyle. Üniversite hastanelerinde buna dikkat ederler, canlı canlı boru sokmazlar insanlara. Bu konuda ısrarcı ol. İleri derecede solunum yetmezliğin, ilaçla kontrol altına alınamayan yükek tansiyon ve çok yüksek şekerin olmadığı sürece endoskopik muayenelerde hastaya sedatif ilaçlar verilerek (anestezi değil) kısa süre uyutulmasında sakınca yoktur. Neden hekimlerin yapmaktan kaçındığı ise bambaşka bir hikaye, burada bahsetmeye gerek yok.

Tekrar geçmiş olsun :)

Son düzenleme:
Erdogan bey
Takibi şuan yapılmıyor yani kara düzen gidiyorum ben üniversite öğrencisiyim 4 sınıf okul bitmedi bende tecili bozup askerlik şubesine gittim onlarda saglık ocağına sevk etti dikiş izlerini gördüler dediler ne ameliyatı geçirdiniz dedim Crohn ameliyatı onlarda hastaneye sevk etti diger ablattıklarımı biliyorsunuz zaten

herkese şifalar olsun.ben altmışiki yaşında crohn teşhisi aldım.tek derdim karın ağrısı.iki yıldır çekiyorum.her yıl kolonoskopi oluyorum.boş yıl yok.ileium da 15 cm bölümde kalınlaşma crohn la uyumlu diyet teşhis var.yetmedi mr makine girdim.izmir katip çelebide.orda yine spastik kolon ve ileumda crohn yazıyor.2015 da budona falk verdi.100 lük..iki kutu bitirdim.hmg 10 oldu yine bişi yok.bu sefer imuran verdi.arkadaş ölüyordum çok dokundu.başımı kaldıramıyordum şikayrtim üzerine .doktor seni iğneyle tedavi edecez dedi.aklıma yatmadı.başka yol aradım.bağışıklık sistemimle oynatmak istemedim.

bu sefer 2017 kasım 6 sında bu yıl gata ya gidip ankarada dışkı nakli oldum.tahlil göndeririyorum takip ediliyorum ama değişen bişi yok.dışkı şeklim değişik günde bir kez çıkıyorum sert dışkı bazen ishal bazen keçi pisliği gibi orada sıkıntı yok ama..gece saat 12 yatıyorum sabaha karşı karın ağrısı başlıyor.kahvaltıdan sonra azalıyor.şu an hiç bir ilacım da yok.her ay tahlilim var ankaraya gönderiyoum.hmg lobin 17 yüksek sedim 10 crp 0.5 gaitada kan yok ne yapacam bilmiyorum.ben spastik kolonmuyum crohn muyum her sabah karın ağrısı ilemi uyanacam.izmirde kime gidecem...bu yazıyı yazıp yatacam sabah kesinağrıyla uyanacağım..allah hepimizin yardımcısı olsun..

Son düzenleme:
@Azakoglu Hmmm geçmiş olsun. Asketlik şubesi ve genel sağlığınızla ilgili gelişmelerden beni haberdar edin. Anladığım kadarıyla aynı şehirdeyiz. Tanı ve tedavi konusunda desteğe ihtiyacınız olursa, yardımcı olmaya çalışırım.

Esen kalın :)

Nbl probiyotik aldım turkiyede piyasadaki iyilerden biri gecekten rahatlattı bana yan etki yapmadı rahatlatıyor defakasyon dışkılama daha kolay oluyor tavsiye ederim fiyat 30lu 40 tl

Probiyotik kullanmak gerekir mutlaka.ilaçlarını kesmeden.
Vsl 3 mutlaka deneyin tavsiye ederim 10 gün içinde etkisini gösteriyor.ihtiyacı olanlara kendi kullandığın paketlerden 10 lu verebilirim.Almanyadan bu gün geldi .soğuk zinciri bozulmadan elime geçti.2 aydır kullanıyorum.deneyin mutlaka.remisyonu fark edeceksiniz

Merhaba ,3 senedir crhon rahatsızlığım var 3 defa atak geçirdim bulantı kusma kanlı ıshal bitirmişti beni yaklaşık 14 kg 3 haftada zayıfladım ve crp değerim 40 kadar yükseldi antibiyotik verilerek crp düşürüldü bağırsaklarımın belli yerlerinde tutulum mevcut 2 sene öncede aort anevirizaması ve bıcuscupit yetmezlikten ameliyat oldum aort damarım ve mekanık kapak takıldı .

Tabi süreç bundan sonra benim için sıkıntılı comodin kullandığım için devamlı ıshal ve kanamam devamşo devam etmekte kullanmadığım ilaç kalmadı ama faydası yok .

Humatin,budamefalk,immuran,deltacortil,asacol lahman ,salagolk granül 1000mg,salafoll 500 ama 1 ay düzeliyorum 1 ay sonra tekrardan kanama devam ediyor kanama dediğim de öyle böyle değil arkadaşlar bildiğin su gibi kan comodin kullandığım içinde sanırım bağırskklaımda yer alan yara pıhtılaşmıyor günde en az 10 kez wc deyim 1 senedir kortizon kullanıyorum balon gibi oldum daha önce rapor aldım kalp ameliyatı olmadan önce 3 derece yetmezliğim vardı %15 verdiler crhon rahatsızlığım bu kadar değildi o zaman %25 almıştım sağ böbreğim de doğuştan çalışmadığı içinde hidrofenöz gelişmiş ve böbrek ameliyatıda oldum tek böbreğim var onada %10 vermişleridi.Sürekli raporum var %48 fakat tekrar dan yükseltmek istiyorum artık bu rahatsızlıklarımdan dolayı piskolojimde kalmadı yenileyirde yükselirse 4 sene sonra nasipse emekliyim yeniletmez isem 7 sene bekliyeceğim ama dayanacak gücüm taakatim kalmadı ne yapmayalım raporu yeniletmem gerekir mi sizce arkadaşlar

Sevgili orcun kardeşim;emeklilik için çalışıyorsan iş yerinden onaylı imzalı kaşeli dilekçen ile vergi dairesine gidip vergi indirimi talebinde bulun 2 fotoğraf götürmeyi unutma.gitmek istediğin hastaneyi sorucak vergi dairesindekiler,belirt ve hastane sevkini alıp elindeki rapor vs ne varsa 1 er nüsha fotokopi yapıp götür.asıllarınıda götür ama asıllarını vermemeye çalış,şikayetlerini abartmadan anlat.hastanede işin bitince gerisini internet üzerinden takip edebilirsin.ben dün ikinci maaşımı çektim.yeni emekliyim %69 oran ile oldum. beni iki ameliyatım var biri crohn dan diğeri troidlerden.

Hastalığına gelince probiyotik dene .ben vsl 3 kullanıyorum 450 milyar bakteri olanı.almanyada eş dost kim varsa rica et getirdinsinler.dene 10 gün sık dişini faydasını görüceksin.gıda takviyesi.ilaçlarını kesmeden kullanmalısın. Acil şifa dilerim

Erken emekli olmak istiyorsan ki buna yaşlılımaylığı diyorlar maaşın az olabilir.benim 5000 günün vardı 99 dan evvel giriş ve 50 gün vardı.diğerleri 2000 sonrası.baglanan maaş 832.erken emeklilik için kararını bu tabloya göre verebilirsin

izmirde crohn hastalığında uzman doktor adı bilen varmı.sgklı emekliyim.hastane olursa olur.dışarıda özel bakar sonra hastanede tedavi edebilir.ne olursa razıyım..geçmiş olsun herkese.

ploot71

Geçmiş olsun İlhan bey. Buradaki kendi doktorumla konuşayım. İzmirde önereceği bir meslektaşı olabilir. mümkün olan en kısa sürede size geri dönmeye çalışacağım.

Merhaba 4 yıl önce geçmek bilmeyen ishal nedeniyle doktora gitmiştim. Burada bana rektoskopi yaptıkları esnada doktor bağırsakta yaralar olduğunu ve bağırsağın ilerisine de bakması gerektiğini söyledi. Ancak çok ağrı vermesi nedeniyle dayanamadım ve bağırsakların %50 sine baka bildi. Bana iki adet ilaç verdi. Bu ilaçlar bitince yeniden gel kontrol edeceğim dedi. Ancak bu ilaçları kullanıp ishal sorunum bitince bir daha doktora gitmedim.

Aradan 1.5 yıl geçti ve ishal durumum yeniden başladı sürekli ishaldim ve doktora gitme kararı aldım. Anestezi ile kolonoskopi yapıldı ve doktor büyük ihtimal Chron hastasısın dedi. Inceleme için yara olan bölgelerden parça aldı. Patoloji sonucunda da Crohn olduğu düşünülür şeklinde bir sonuç geldi. Bir seneyi aşkındır günlük 2x3 pentasa ve 1x3 budenofalk kullanıyordum. Budenofalkı 8 ay kullanmamı ve 8 ay sonra kontrole gelmem söylendi. Ancak eşimin colon ca tedavisi nedeni ile kendimle hiç ilgilenemedim. Fazla kilolarım nedeni ile endokrin doktoruna gittim. Kullandığım ilaçları sordu budenofalkı ve günde 3 defa aldığımı duyunca bu kilo aldırır kortizollu bir ilaçtır ne zamandan beri kullanıyorsunuz dedi. 1 seneden beri kullanıyorum deyince hemen doktorunuza kontrol olun dedi. Bende kendim pentasayı 2x2 ve budenofalkı da 1x2 şeklinde azaltarak kullanmaya devam ettim. Yaklaşık üç dört ay bu şekilde kullandım. Eşimin de ısrarıyla geçen hafta yeniden Gastroenteroloji bölümüne gittim. Kolonoskopi ve endoskopi yapıldı.

Endoskopi sonucu midemden 2 adet polip alınmış. İnce bağırsak girişi temizmiş. Kalın bağırsaktan patoloji için parça alındı. Kalın bağırsakta damarlaşma varmış. 2. Derece hemoroid varmış. Budenofalkı kesti, pentasayı da 2x2 şeklinde devam et dedi. En başından beri bende hiç karın ağrısı olmadı sadece ishal ve dışkıda sümüksü maddeler vardı. Son bir aydan bu yana akupunktur ile diyet yapıyorum 140 kilodan 129 a düştüm. Hep kiloluydum. Yalnız son 1 sene içerisinde Kilo almam hızlandı. Bu durumu budenofalka yordum. Hangi Crohn hastasına baksam hep kilo vermişler. Oysa ben de bu durum çok şükür hiç olmadı. Acaba hastalık ilerlememiş o yüzden mi yoksa yanlış bir tanımı koyuyorlar bilemedim.

Patoloji sonuçları çıkınca doktorumla yeniden görüşeceğim bakalım o ne diyecek. Crohn tanısı nedeniyle ağrı kesici içemiyorum eklemlerin ve ayaklarım çok ağrıyor bazı dönemlerde. Zorda kalınca arvelest içiyorum. Parol kesinlikle ağrılarımı kesmiyor. Kuvvetli önerebileceğiniz crohn hastasına zararı olmayan ağrı kesici var mı? Ayrıca bana tavsiyeleriniz nedir bu hastalıkla alakalı olarak. Kombu çayı denilen bir tür mantardan elde edilen probiyotik var. Aranızda bunu kullanan var mı ve faydasını gören var mı? Şimdiden bilgilendirme yapacak olan arkadaşlara Çok teşekkür ederim hepimize Rabb'im acil şifalar versin.

Üst Alt