Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Crohn Hastası olan kim var?

Herkese Merhaba ;

03-01-1996 Tarihinden bu yana chron hastasıyım,İbni Sina Hastanesi,Numune Hastanesi,Yüksek İhtisas Hastanesi,Cebeci Tıp Fakültesi,Bayındır Tıp Merkezi,Memorial hastaneleri :)

Sonuç 11 Ameliyat

Sene 2007 bir karar verdim kendimce,ağrılarım eksilmiyor,ishal bitmiyor,ateş düşmüyor ve tüm ilaçları kestim İbni Sina Hastanesinde zorla evet zorla terminal ileum u almaları için ameliyat oldum almadılar ama başka yapılanmlaar yaptılar ve bir daha ilaç kullanmadım.

İyileşmedim ishalim devam ediyor,diyet uygulamıyorum,sigara içiyorum,arada bir atak geçiriyorum ama düşünmüyorum artık ben varsam oda var ben yoksam oda olmayacak bırakın chron düşünsün.

Stress sıkıntı en büyük düşman tetikçiler yani çokta takmayın,en azından elimiz ayağımız tutuyor.

Salofalk , budenafalk , imuran , prednol yan etkileri zaten bitiriyor.

Kafanızda bitirin.

Evlendim 1 yaşında kızım var genetik olmadığı kesin eşimde kızımda sorun yok.

Rapor konusuna gelince sade chron hastalığı için vergi dairesine gittim,hastaneye sevk ettiler ve yüzde 50 sürekli engelli raporu aldım.

Hepinize geçmiş olsun ama emin olun geldiğimiz yer belli gideceğimiz yer de hayatın tadını çıkarmaya bakın kendinize psikoloji baskı yapmayın.

Belki yazılarımı okumuşsunuzdur ama genede tekrar ediyim. Sizi çelişkide bırakmak istemem ama bana ilk ameliyatta apandisit dediler sonraki diğer 3 ameliyatta bağrsak kuruması iltihaplanması vs dediler. Toplamda 4 ameliyat oldum. En son geçen sene benimde karnıma ağrı girdi ağzımda yemek borusunda yaralar çıktı sonra yatırdılar hastaneye kortizon verildi. Doktor öz geçmişimi görünce şaşırdı bu ameliyatlara gerek yoktu dedi senin hastalığın Crohn dedi çıktı. Ben kime inanıyım Allah aşkına bide bana söyleyin 😊

Arkadaslar Ankara üniversitesi Cebeci hastanesinde profesör doktor Mehmet Bektaş a gittim.Adam immün sistemde bozukluk var, senin crohn bu kadar agır gecmemeli dedi.Saydıgı belirtiler bende var ve internetten de arastırdım yüksek ihtimal bi immün yetmezlik var.Hatta bu immün yetmezlikten dolayı crohn oldugumu düsünüyorum.Belki crohnun tamamen cözümü olmaz ama immün yetmezlik cözülebilir ve biraz rahatlarım.Crohnla yasamayı ögrendim ama Baskentteki doktorlarımın sikayetlerim için verdigimiz ilaçlardan dolayı deyip durması beni delirtiyor cünkü ben ilaçları kullanmadan önce de sık enfeksiyonlar geciriyordum.Hatta 9 yasındayken atesim aylarca düşmedi, doktorlar bilinmeyen bi hastalıgın var dedi en son bi doktor bademcigimi aldı ve 18 yasıma kadar bi grip bile olmadım.18 yasıma bastım, lenflerim sisti ve lenf bezlerimin oldugu bölgelerde agır yaralarım oldu.Kimin crohn hastalıgının başlangıcı böyle oldu?Son olarak kararım Ankaraya gidip immün sistemimle alakalı testleri yaptırcam, ameliyat falan derse beni yatırmak zordur zaten o kolay degil.Aranızda bu Mehmet Bektaş ı tanıyan duyan varsa bana birşey desin lütfen.En azından bi profil olusturayım kafamda

Mrb arkadaşlar iki ay önce chron hastası olduğumu öğrendim. Doktor konusunda yardımcı olabilirmisiniz? Bu konuda sizce en iyi doktor kimdir ? Yardımcı olursanız sevinirim.

öncelikle geçmiş olsun crohnla yasamak zor hastalığın yan etkileriyle değil kendimizi çaresiz hissetmekle yasamak zor sonuçta crohn bağırsağımızın bir yerinde yapışmış duruyor. belki aylarca bize bir etkisi olmayacak ama biz internetteki bilgileri okudukça bizi bekleyen kötü günleri şimdiden yaşıyoruz ve şimdiden yarın için bugünü mahvediyoruz. belki de crohn hep aynı kalacak hiç ilerlemeyecek ama korkuyoruz kızıyoruz ya olursa ben ne yapacağım ilaç dozları artarsa şimdiki ilaçların yan etkileri bile insanı bitirirken ne olacak gibi düşünceler. hep iyimser olmak iyi değildir çok araştırmakta bizi daha da yanlışa götürüyor. bence bir doktor sana crohnsun diyorsa doğrudur ilaçları düzenli kullanmalısın ve doktorun sana güven veriyorsa farklı bir doktor arama aklını karıştırmaktan başka bir şeye yaramaz ilaçları içelim ve kaderimize razı olalım işte dünyanın sonu değil sonuçta bir şekilde herkes crohnla tanıştı. Srhteem yozgatta özel hastanelerden birini dene yoksa Ankara yakın sonuçta büyük sehir crohn hastalarının sayısı fazladır daha tecrübeli bir doktor bulabilirsin. zuhal hanımın yazdığı doktor Mehmet Bektaş ı deneyebilirsiniz Malatya'da Murat Aladağ var psikolojinizi kesinlikle düzeltir

hichephic

Öncellikle ilginizden dolayı tşk ediyorum.Araştırma yapmamın sebebi şuanki doktorumun kesin olarak Chron teşisi koyamaması. Ankarada Prf İbrahim Doğan hocanın hastasıyım bana senin yaran çok küçük chron olmayabilir ama %90 chron diyor. 1,5 aydır Pendasa ve Budenofalk kullanıyrum günde 3 defa ama halen karnımın sağ tarafındaki ağrı geçmedi 2 gün iyiyim 2 gün ağrım var. Ağrılar canımı sıkmaya başladı acaba doğru teşhis konulamadı mı diye şüpelerim var belkide bu hastalık böyle ilaç kullansamda ağrım olacak bilmiyorum ama hoca 1. ay sonunda ağrım geçmediği için budenofalka başlattı yani kısacası hocadan memnunum ama doğru tedavi gördüğümden emin olmak istiyorum.

Crohn'u taklit eden başkaca hastalıklar var.. Non Steroid ilaç kullanımı , enfeksiyon , Çölyak , Tüberkiloz vb.. Crohn tanısı için çok kesin patalojik değişimler yoksa , diğer hastalıkları ekarte etmesi gerekiyor ki hekim bunu zati yapıyordur.. Kolonoskopi + pataloji ve tahlil sonuçlarınızı yollarsanız fikir verebiliriz. Biz hastayız , hekim değil.. Kesin tanı koyacak ve tedavi edecek olan doktorunuzdur.. Vereceğimiz bilgiler , yaşadıklarımızdan edindiğimiz fikirlerdir. Bu meyanda dikkate almalısınız..

crohn dediğiniz hastalık ülseratif kolit mi oluyor acaba

crohn dediğiniz hastalık ülseratif kolit mi oluyor acaba

Hayır. Crohn ayrı ÜK ayrı hastalıklar.. Patalojik olarak benzer yönleri var. Tedavide ortak ilaçlar var.

Crohn .. sindirim sisteminin herhangi 1 yada 1 den fazla bölümünde olabilir, atlamalı lezyon görülebilir. Bağırsak da 3 katı da hasta eder. Başkaca ayırıcı yönleri var.

ÜK de , sadece kalın bağırsak ve 1 katı hastadır.. Atlamalı lezyon olmaz. Kalın bağırsağın tamamının tutulduğu ÜK hastalarına Pankolit denir. Ama ÜK de mesela sadece rektum yada inen kolon gibi 1 taraf da tutulduğu olur.

Anlayacağın.. ÜK sadece kalın bağırsak hastalığıdır.. Crohn sindirim sisteminin tümünde hastalık olabilir.

sesene

Tşk ediyorum . Son cümlenize kesinlikle katılıyorum .Cep Tel yazdığım için sonuçların fotoğrafları ekleyemedim . sonuçlarda yazılanları ağaşıda özetlemeye çalıştım.
Kolonoskobi sonucunda ;
Terminal ileum; İleumda ( kalın bağ ile ince bağ birleştiği nokta ) valvden 10cm proksimalde 8-9 mmyıldızvari ünser izlendi Ülser etrafı belirgin hiperemik ve ödemliydi. Bunun yanında 1-2 cm lik hiperemik ödemli alan daha gözlendi . Diğer alanlarda mukoza normaldir.
Kolon: ileoçekal valv normaldi . Çekum çıkan kolon transvers kolon ve inen kolonda mukoza görünümü damar yapısı ve lümen normaldi.
Tanı: İleumda ülser Chron Hastalığı

Patoloji Sonucu ;
Terminal İleum Kolonoskopik Biyopsi
-Yüzeysel Erezyon, Ülsere granülasyon dokusu
-Lenfoid hiperplazi
-Kronikleşme Bulgusu izlenmemiştir.

EMR sonucu ( diğerlerinden 1 ay sonra çekildi)
Terminal İleumda yaklaşık 5cm lik seğmentte en kalın yerinde 6mm ölçülen hafif kantrastlanan simetrik minimal duvar kalınlaşması izlenmiştir. periçekal bir kaç adet milimetrik boyutlu lenf modu mevcuttur.

Çok güzel tanımlamışsınız.

chron ve ÜK arasındaki farkı.

Herkese merhaba.Az önce yine bi araştırmalara giriştim ve crohnla ilgili calısmalar ilaçlar geliştiriliyormuş.Çogunda da 1 ya da 2 sene süre veriliyor crohn hastalarına ulaşması için.Ben doktorlarıma ara ara bazı calısmalardan bahsediyorum ama sanki cok önemsemiyor gibiler.Ankaradaki doktorumla görüşecegiz 2 hafta sonra ve ona da söyleyecegim.Bu konuda da bilgi verseler de bi nebze umut olsa da öyle beklesek.Aranızda bununla ilgili duyan falan var mı, belki sizlerin doktoru bahsetmiştir.

Amerikada yapılan çalışmalardan mı bahsediyorsunuz ?

gögüs agrısı sebebiyle kan testi sonucu endoskopi kolonoskopi yapıldı
1. kolonoskopi 02.05.2016 FIRATTIP ÜNİ
İMMUNOHİSTOKİMYASAL BOYALAR:
CD3: FOKAL +
CD43: FOKAL +
CD5: FOKAL +
CD20 FOKAL+
CYCLİND1-
CD38 PLAZMA HÜCRELERİNDE +
CD23 LENFOİD FOLLİKÜLLERDE +

TANI İLEİT+REAKTİF LENFOİD HİPERLAZİ TEDAVİ6-7 AY BUDENAFALK+SALOFALK

ÖZELE GİTTİM 2. KOLONOSKOPİ: 18.10.2016 BAŞKENT ADANA

IHK OLARAK CD20, CD3, BCL HETEROJEN PATERNDE POZİTİF
Kİ67 DÜŞÜK
CD23, SİKLİND1, CD10 NEGATİF
SPESİFİK ENFEKSİYON ETKENİ İZLENMEDİ.
OLGUNUN KRONİK ENFEKSİYON AÇISINDAN ARAŞTIRILMASI ÖNERİLİR.

TANI LENFOİD FOLLİKÜL BELİRGİNLİGİ İÇEREN TERMİNAL ILLEUM. TEDAVİ 3 HAFTA FLAGYL500+CİPRO500 kullanılacak 3 AY SONRADA TEKRAR KOLONOSKOPİ YAPILACAK

İlk kolonoskopide crohn dediler özelde kilo kaybın yok b12 yuksek kan degerlerin normal ferittin normal crp ve sedimentasyonun 5 defa kan vermistim hepsinde düşük crohn degilsin dedi. kanser olabilir miyim tedavi dogrumu gidiyor bazen eklem agrılarım oluyor tüberkiloz ve brucella ya hepatit testi yaptılar hepsi temiz ishalim olmadı kabızlık bi dönem oldu ne hastası oldugumu araştırmaktan sıkıldım biri net bisey dese çok şükür şu hastalıgım var diyeceğim:)

Selam bende crohn hastasıyım 2009 da teşhis kondu ve teşhisten 2 ay sonra hastanede yatarken bağırsağım delinmesi sonucu 20cm bağırsağım alındı bu ameliyat esnasında sol bacağımda pıhtı attı pıhtı 6 ay sonra geçti ama 2014 sonunda tekrar pıhtı attı ve şuan crohn ile birlikte emboli çıktı bu iki rahatsızlık sonucu 9 eylül tıp fak. Hastanesinde heyete girdim crohndan %50 genel cerrahiden %10 ve kalp damardan %20 üzerinden %64 sürekli rapor aldım bu sene kullandığım ilaç crohnda salofak 500 tablet ve kan sulandırıcı hazır iğne claxaen 89 sigorta girişim ve 8 bin küsur günüm var yazın malülen emeklilik için başvurdum ama sgk %64 engelli raporumu indirdi kabul etmedi emeklilik başvurumu bende şimdi vergi indirimi için başvuruda bulundum buradan gelecek yanıtla sanırım olumsuz olmayacak (vergi indirimi için en az%40 şartı var) bu indirimi alınca emeklilik için önümde engel kalmayacak

merhaba öncelikle herkese acil şifalar diliyorum.yazılanları özenle okudum henüz 2 aydır croh teşhisi konulmasıyla birlikte ara ara belirtilerini yaşıorum önceden çok önemsemediğim belirtilerin şuan hastalığımdan kaynaklandığının farkındayım.çok doktor gezmiş bi şekilde tanı konulamamış arkadaşların yazdıklarınıda okudum.doktorum tek seferde anladı ve budenofalk 3 mg kullanmamı söyledi.ilaçlardan ve bu hastalığın sonrasından çok korkuyorum.dam düşeni damdan düşen anlar demişler lütfen bana bu hastalık hakkında önemli gördüğünüz yerleri paylaşın şimdiden çok teşekkür ederim

Crohn hastalarına acil şifalar diliyorum.
Ben de crohn hastasıyım.:(
ben 2012 yılında ameliyat oldum. Bağırsağımdan 20 cm alındı.
O zaman öğrendim.
şu anda ilaç kullanıyorum fakat şikayetlerim devam ediyor.
Ilaçlar çoğu zaman fayda etmiyor.
Neler yenir içilir pek bilmiyorum. Doktor bile net bir şey söyleyemiyor.
Yenilmesi ve içilmesi faydalı veya zararlı olanları ve
yeni tedaviler varsa buradan haber verirseniz sevinirim.

63 yaşında yakalandım..son araşırmaları takipediyorum kan temizleme metodü varmış..yüzde 75 tedavi..başarısı var.crohn için çalışmalar var.

Selam. Bana da 1 hafta önce crohn teşhisi konuldu. Geceleri uyuyamıyorum çok ağrı yapıyor. Ağrı kesici de alamıyorum henüz 16 yaşında bir lise öğrencisiyim devamsızlık hakkım dolduğu için hastanede yatamıyorum. Evde kendi yöntemlerimle ağrıyı dindirmek için ne yapabilirim ? Cevaplayanlara teşekkürler. Hepimize geçmiş olsun. Allah şifa versin.

zaten ağrı kesiciler bu hastalığı yapıyor..sakın içme.teşhisi koyan doktor sana ne dedi.onu yap

Merhaba,
Herkese öncelikle geçmiş olsun. Bana da 15 gün önce crohn teşhisi kondu. Yaklaşık 2 yıldır aşırı şişkinlik ve günde 8 defaya kadar büyük tuvalete çıkma şikâyetlerim devam ediyordu. Daha önce 2 ayrı doçent tarafından muayene edilip (endoskopi yapıldı) şikâyetlerimin helicobacter kaynaklı olduğu söylendi. Helicobacter ilaçlarına alerjim olduğundan tedavisi de tam olarak yapılamamıştı. Ancak son doktorum sağolsun ggk testi istedi ve sonuç pozitif çıkınca malum kolonoskopi oldum. Kolonoskopi sonucu crohn teşhisi konuldu. Şu an Budenofalk ve Salofalk kullanıyorum. Ancak çok şükür bende anlık sancılar dışında çoğu arkadaşın belirttigi ağrı atakları olmuyor. Bir de geceleri aşırı terleme yaşıyorum.

helico crohn yapmaz.gastrit ülser yapar. bakteri 15 günde ilaçla yok olur.crohn ise kolonoskopi ile ortaya çıkar.crohn tedavisini en iyi teşhis eden doktor bilir.ilacını iç.geçmiş olsun..

merhaba arkadaşlar 2 hafta önce sulu gevşek dışkılama şikayetiyle kolonoskopi oldum.Ağrım felan olmuyor, günde 1 ya da 2 kere dışkılıyorum.O da sulu gevşek ishal gibi oluyor.Doktor patoljide chronu destekler bulgular yazmış ama yine de tam emin olamadı gibi geldi bana bir de patolojide rektum iltihabı yazıyor.Şuan budenofalk ve pentasa kullanıyorum. Yalnız benim ishalim dışında hiç bir şikayetim yok.Hatta ishal için ilaç kullandığım zaman (loperamid) çok rahat hissediyorum kendimi.Bu hastalık hakkında tecrübesi olan arkadaşlar bana bilgi verebilir mi ? Acaba belki başlangıç olduğu için mi bu kadar az belirti veriyor.Çok takıyorum kafama ,ilaçlarımı düzenli kullanıyorum diyetime dikkat etmeye çalışıyorum ama yine de hep kafamda soru işaretleri var..

geçmiş olsun dostum,bana da 2 hafta önce chron tanısı koyuldu.Muhtemelen aynı zamanda tanı almışız benimde sana benzer belirtilerim oluyor. Bana patoloji raporunda ne yazıyor ,özel değilse paylaşabilir misin?

Merhabalar ben 37 yaşındayım 16 yaşından beri Crohn hastasıyım teşhis 2002 yılında konuldu çok çektim halada çekiyorum şu anda remiceyt kullanıyorum ilaç kullandığım için hamilede kalamıyorum aranızda hastayken hamile kalan oldumu çocuk çok istiyorum ama risk alamıyorum Allah yardımcımız olsun.

Merhaba Chron hastalığında beslenmede nasıl bir yol izlemem lazım . Nelere dikkat etmeliyim? Yardımcı olursanız sevinirim.

Mrb kişiden kişiye değişiyor hastalık aktifken su bile dokunuyor bana baklagiller süt ve süt ürünleri yağlı gıdalar peynir yoğurt yiyorum ama, bol su iç spor yap kilo almak için hamur işi çok yedim kızarmış yiyecekler değilde ızgarayı tercih et bana balık dokunuyor ton balığı yiyebilirsin onu sen kendin belirleyeceksin bi defter yap kendine o gün ne dokunuyorsa yaz en güzeli bu Allah şifamızı versin işallah ☺

Arkadaşlar geçen Ağustos ayında pendasa ( 2x3 ) ve Budenofalk (1x3) kullanmaya başladım 3 ay sonra ağrılarım kesilince doktorum Budenofalkı her ay 1 er tane azalttı ve Chron olmayabilirsin dedi ama budenofalkı azaltmaya başlayınca ağrılar tekrar başladı bu ilaçları ömrüm boyunca kullanacakmıyım? Yorumlarınız için şimdiden tşkler

crohn olmıyabilirsin ne demek anlıyamadım.budenofalk ilacı kolonoskopi sonucu verilir..ilacı neye göre verdi..geçmiş olsun

Üst Alt