Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Crohn Hastası olan kim var?

Merhaba arkadaşlar herkese çok geçmiş olsun, yeni üyeyim ve böyle bir site olmasından dolayı çok mutluyum hepiniz çok bilgilendirici şeyler yazmışsınız çok teşekkür ederim, bana gelince 2005 te ankilozan spontilit 2006 crohn , böbrek amiloidozu ve 2010 da nefrotik sendrom teşhisi konuldu ve hepiniz gibi çok zor zamanlar geçirdim 1 sene önce yine crohn atağı geçirdim ve bu atakla birlikte amiloidoz um ve nefrotik sendrom da atak yaptı ve uzun bir süre hastenede yattım dr.lar artık diyalizi konuşmaya başladılar ciddi ciddi çünkü albümin seviyem 0.9 a inmişti ve durumum çok kritikti çok zor zamanlardı ve hala travması üzerimde ; ( neyse ki diyaliz olmaktan bir şekilde kurtuldum şuan albümin seviyem 3.2 e yükselti şükürler olsun fakat crohn um hala remisyona girmedi karnımda acayip derecede şişlik var 7 aylık hamile kadar nerdeyse ve çok rahatsız ediyor beni diğer hastalıklarımdan dolayı sürekli proteinle beslenmem gerekiyor ve çok kırmızı et yiyorum acaba bununla ilgili olabilir mi ? Dr um crohn dan kaynaklandığını söylüyor fakat bu şişliği geçirmenin bir çaresi olmalı s beden giyordum fakat artık tüm üst kıyafetlerim l oldu :( ve bu durum beni çok üzüyor.

Merhaba aranıza yeni katıldım ancak ben de 10 yılı aşkın bir süredir crohn hastasıyım. Uzun bir yok oluşum ardından yeniden canlandı ve yaklaşık 1 yıldır canımı yakıyor. Crohn sebebiyle kas ve eklem zayıflığı yaşayan var mı? Çok zayıftım her zaman şimdi daha da kötüyüm, Nasıl kilo alabilirim? Lütfen yazarsanız sevinirim.

Arkadaşlar merhaba buraya yeni katıldım.Benim gibi kimse yok mu kim beni anlayacak derken burayı buldum ve çok mutlu oldum.Allah herkese şifasını bir an önce verir inşallah.Ben Başkent hastanesinde tedavi görüyorum 6 yıldır crohn hastasıyım 3 senedir tedavi görüyorum.İlk olarak budenofalk ve imran başlandı 1 yıl sonra imuranla devam ettim sadece.Ama imuran kemik iliğinde birikme yapıp yan etkileri olunca 10 gün hastanede yattım ve ilaç kesildi.Sonra 6 doz pentasa başlandı ve 1 yıldır da remicade 2 kutu alıyorum.Şu an 4 doza indi pentasa ve bu ay da remicade 3 kutu almaya başladım. Engelli rapor mevzularını falan yeni öğrendim.Öğretmenlik mezunuyum ekpss ye girmek için rapora basvurdum bu hafta.Başkent hastanesinin raporu geçerli olur mu bi de bana yüzde kaç rapor verirler acaba tahminen? Yardımcı olursanız sevinirim

zuhal91
Çok geçmiş olsun Zuhal abla bende yaklaşık 2 senedir Crohn hastasıyım öncesnde 4kere barsak ameliyatı olmuştum sonrasında Crohn teşhisi konuldu. Araştırma hastanelerine giderseniz daha basit alırsınız raporu. Ben daha teşhisten 4 ay sonra başvurdum ve %50 aldım. Keşke hasta olmasaydık ta raporu almasaydık ama Allahtan gelen bişey tekrar gecmiş olsun dediğim gibi araştırma hastanelerine gidin abla.

Allah razı olsun, sana da acil şifalar diliyorum güzel kardeşim.Keşke olmasaydı tabi ama bu da bizim sınavımızmış işte ne yapalım.Ya ben en başından beri başkentte tedavi gördüğüm için oraya başvurdum.Araştırma hastanesine gitsen tekrar kolonoskopi endoskopi falan yapacaklar diye çok korkuyorum.Onlardan biri bile olduğunda mahvoluyorum.Başkentte raporlarım hazır duruyor diye oraya başvurdum.Ya böyle ayakta gezebiliyorum falan ya hani o yüzden rapor oranından kaygı duyuyorum.Sağ alt bölgede birikmiş durmda iltihabım sık sık ağız yaralarım oluyor ve ayda en az bir defa da ağrı krizlerim oluyor.Et et remicade yeterli gelmezse bana da ameliyat düşünüyorlar.Doktorum tek bi yerde toplandığı için şanslı olduğumu söyledi.Ama bu hastalığın benden aldıklarından sonra çok korkuyorum.

Abla ayakta duruyorum diye kaygılanmana gerek yok ben 43 kiloya düştüm 64 ten ve hala ayaktayım fitness yapıyorum tekrar 60a geldim hamdolsun yediklerine dikkat et yeşillik sebzeden uzak dur internetten Crohn diyetleri araştır ben Avusturya'dan geldim şu an Konya'dayım durmadan Alman siteleri olsun Türk Amerikan heryerden araştırma yapıyorum lafı şuraya getireceğim : diyetine azimle uyarsan hiç korkma okadar da kötü bir hastalık değil 2 senedir daha ağrı sızı yok sadece arada afedersiniz ishalim oluyor hepsi bu. Diyetine çok dikkat et sindirimi zor olmayacak şeyler tüket meyve olarak muz şeftali ye günde en az birer tane. Acı ve baharatlardan kesinlikle uzak dur. Önereceğim daha birçok şey var yazmakla bitmez araştır abla bol bol tekrar geçmiş olsun.

Aynen araştırıyorum devamlı ve facede falan da crohn sayfalarına üyeyim.Artık kendi diyetimi kendim olusturdum, çok dikkat ediyorum.Benim çok stresli olduğum zamanlar afedersiniz ishalim olur ama geçerdi bir iki gün sonra.22 mayısta kpss ye girdim o günden beri de durmadı.Doktor serum alınca geçer dedi, çok şükür iyiyim şimdi.İnşallah daha da iyi olur, cümlemizin.Hayatın kıymetini o kadar iyi anladım ki.Bazen ilaçlar falan ağrılar psikolojimi çok bozdu, sürekli ölmek istiyordum, kendi kendime aştım.Doktorum da psikiyatri tedavisi şart diyor, ben de inatla gitmiyorum.Artık ilaçlardan tiksindim çünkü.Psikiyatrinin verdiği ilaçlarla sürekli uyumak istemiyorum da.

Hayatın tadını çıkaracaksın abla ben 4 günde 12 kilo verdim umudunu yitirme. Diyorum ya azimli ol diye. Onu başarırsan herşey yoluna girecek inan.

Aynen haklısın kardeşim.Şu atamam bi olsa bütün stresim gidecek de hayırlısı olsun bakalım. sen de bir an önce sağlığına kavuşursun inşallah güzel haberler duyarız.

Crohn

Bende 18 yaşımda öğrendim crohn olduğumu 1997 temmuz doğumluyum.

İyi akşamlar arkadaslar..Gecen hafta remicade aldım bugün kontrolüm vardı.Crp degerim 58lerdeydi 3ün de altına düşmüş ve su an herseyin yolunda oldugunu söylediler.Ben de kendimi iyi hissediyorum Allaha cok sükür.Hep de böyle gider inşallah.Buraya yazmak istedim cünkü siz de iyi olacagınıza inanın istiyorum.Aynı kaderi paylaşıyoruz ve eminim hiçbirimiz bu durumu yaşayacak şeyler hak etmedik.Herşey Allahtan geliyor ve biz de derman bulamıyorsak kendimiz derman yaratacagız.Siz de inanın, her zaman dualarımdasınız.

İnancınızı yitirmeyin remisyon döneminin keyfini çıkarın bende 18 yaşında yakalandım bu illete ama birde şu yandan bakalım allahtan remisyon dınemi var yoksa ömür boyu yat yat nereye kadar😢

Ben yeni öğrendim crohn olduğumu bir sorum olucaktı benim hastalıgım alevlendi 5-6 belirti var diyelim bi daha alevlendiğinde gene aynı belirtiler mi olur yoksa belirtiler değişebilir mi?

Çok geçmiş olsun ya ben de 18 yaşında yakalandım. Acıkcası moral bozmak istemem ama bende hastalık 3 sene kadar kendini belli etmedi arastırıldı falan sonra bulundu.Son 3 senedir de tedavi görüyorum.İlac kullandım remisyona girdim derken daha siddetli bi alevlenme dönemi gecirdim.Fakat bagırsaktaki duruma da baglı bu hani mesela bende ilk alevlenme baslangıcında pankreatit olmustu kullandıgım imuran kemik iliğime baskı yapıyordu ve hastanede yatmak durumunda kalmıstım bi süre.Tabi dedigim gibi herkeste farklı bi seyri var bu rahatsızlıgın.İnsallah benimki gibi yaşamazsınız

Bende hastalığın seyri biraz farklı oldu yemek yiyemiyordum ishal ve karın ağrısı yoktu ama birşey beni sürekli yatırıyordu hareket etme yetim azalmıştı peki ilerleyen yıllarda ishal veya karın ağrısi gibi hastalığın genel belirtileri olurmu şimdi iae midemde şişme var? Son bir sorum daha olucaktı hastalık her alevlendiğinde belirtilerinizde değişiklik oldu mu?

aynen işte benim de başlarda agrılarım ishalim falan yoktu halsizlik vardı kilo kaybediyodum bi de sık sık idrar yolu enfeksiyonu kulak enfeksiyonu falan oluyodu. remisyona girdim rahatladım bi süre sonra alevlenme dönemine girdigimde farklı seyretti.Çok şiddetli mide agrıları hiçbişe yiyemiyodum, afedersiniz istifra ediyodum.Alevlenme dönemim cok daha sancılıydı açıkçası.

Abla ben yaklaşık 1.5 senedir remisyondayım doktorlar immuran pentesa falan kesiyorlarmış bi süre sonra sadece budenufalk veriyorlarmış doğrumu bu ? Afedersiniz Crohn hastasında azda olsa ishal hiç eksik olmuyor malesef

Arkadaşlar atak dönemindeki belirtiler bir sonraki atakla aynı mı olur yoksa belirti değişbilir mi tam anlayamadım ve bende yeni bir hastayım açıklarmısınız

Mupina valla ben de hiç kesmediler ya imuran kemik iliğime baskı yapıp yan etkileri ortaya cıkınca bıraktılar.Dedigim gibi ya bunlar hep hastalıgın seyrine göre degişiyor.Bana daha 1.5 ay önce ameliyat düşünülüyordu ama 2 gün önce gittigimde tüm degerlerimin iyi oldugunu ögrendim.Ameliyat falan lafı bile geçmiyor cok sükür

zuhal91 aman abla iyi ol bide son bi soru soracağım yulafın zararı olur diye düşünmüştüm ama baya bi araştırdım Crohn hastaları üzerinde iyi yönde etki ediyormuş ishal falan kesiyormuş benim spor içinde gerekli bişey zaten sen ne düşünüyorsun bu konuda

Allah razı olsun Rabbim hepimize bu hastalıgın gectigi günleri görmeyi nasib eder inşallah.Valla ben hiç ayırt etmiyorum ya bana dokunan şeyi yemiyorum sadece.Mesela dolma sarma sucuk cok kötü yapıyo beni, yemiyorum.Cok yaglı, baharatlı ve acı yemiyorum, asitli şeyler içmiyorum, abur cubur yemiyorum.Kısacası şu iyi gelir bu iyi gelir diye yüklenmiyorum.Ne olursa yiyorum dokunan şey olursa da yazıyorum bi yere bi daha onu yemiyorum.

Arkadaslar oncelikle herkese gecmis olsun marttan bu yana crohn teshisi kondu salofalk ve budenofalk iciyorum hastalik hakkinda bilgim az ama hangi siteye baktiysam hangi doktora gittiysem bu gercekle yasayamiyorum 25 yasindayim ve polisim ocakta gogus agrisiyla gittim dahiliye anemi gastroentroloji ve hergun bu hastaligi dusunuyorum aklima takilan sey bu beni nasil buldu birinden mi kaptim diyorum yok genetik mi yok yedigim biseylermi yok diyorlar cinsellik mi dedim yok dediler evlilik icin engel degil korunmana gerek yok karsiya bulastirmazsin yada bulastirmazlar dedi bundan sonra saglikli calisabilirmiyim dedim ilaclarla belki ama bu hastalik omur boyu seninle dediler kafayi yiyeceğim kabullenemiyorum geri hizmet polisi olmak istemiyorum hastalik yuzunden kalkamayip ise gidemeyecegim zamanlar olacakmis bende kabizlik var ishal yok doktorum ishalde olabilirsin dedi heryerim agriyor baska hastalik olamaz mi dedim kandida enfeksiyon ulser yada zorda olsa tedavisi olan bisey yok crohn dediler kolonoskopiyi tip fakultesinde yaptim ama sonuclardan sonra ozel hastaneleri gezdim hepsi bu ilaclara devam et barsakyasamla iletisime gec dediler litfen yardim 3 gundur uyumiyorum hatta nedensiz agliyorum

geçmiş olsun kardeşim, ben crohn hastası değilim, yakınım da yok fakat hastanede çalışıyorum, gördüğüm crohn hastaları farklı durumdalar. engelli raporu olan bir hastamız var, fakat hastalıktan çok etkilenmiş, konuşma ve yürüme bozukluğu v.b, bunun yanında hastalığı olan ve o hastadan daha iyi durumda olan hastalarımız da var. onların engelli raporu var mı bilmiyorum... başvuru yetkili bir sağlık kuruluşuna başvuru yapmalısın bence...

Ben rapor almak istemiyorum ama sonrasini kimse bilmiyor diye korkuyorum doktor 10 kutu hap yazdi omur boyu boyle gitmez bosver haplari icmeyeyim desem yan etkisi yuksek haplar yazmak zorunda kalabiliriz dediler ki ileride o haplarida kullanacakmisim diyet hakkinda bilgi vermedi belli bi sekli yokmus sporu nasil yapacam bilmiyorum body yapiyodum artik yapamiyorum dunyam basima yikildi artik kanserin bile tedavisi var ama crohnun yok��

hichephic çok çok geçmiş olsun abi 21 yaşındayım. 1.5senedir crohn hastasıyım. Öncesinde 4kere ameliyat oldum. Sonrasında teşhis kondu. Ağzımın içinden kalın barsağın sonuna kadar yara oldu kabus gibiydi 2 hafta bişey yemedim 15 kilo verdim. Bayram'dan sonra ki pazar da düğünüm var allahın izniyle. Bende vücut geliştirmeye gidiyorum hiç moralini bozma. Şimdi 7 haftadır doktor spora izin verdi tekrar eski kiloma geri döndüm. Bidaha atak gelmedi inşallahda gelmez. Yediğine içtiğine dikkat et. Kendini düşünen birisiysen, evin yansa bile ağlamak yerine güleceksin evim ne güzel yanıyor diye. Geçen arkadaş demişti bunu. Sporda çok çok iyi gidiyor bu arada Birbirimize yakınsak bi ara seninle bench press battle yapabiliriz Şaka bi yana sıkma Canını Allah bizi seviyor. Mutlu sağlıklı günler.

Allah razi olsun bu zamana kadar saglik disinda biseyi kafaya takmadim iste bu hastalik beni mahvetti dugun icinde simdiden hayirli ugurlu olsun Allah pisman etmesin. Esin olacak kisiye hastaligindan bahsettin mi nasil karsiladi beni bu durum cok tedirgin ediyor sporu tamamen biraktim kendimi asiri halsiz hissediyorum belki. Bayramdan sonra baslarim

hichephic valla abi sana şöyle söyliyim ben 4 senedir hanımla görüşüyordum geçen sene hastaneye yattım sağolsun oda yanımdan ayrılmadı. Kayınpedergil de biliyor hastalığımı sağolsunlar anlayışla karşıladılar. Zaten Allah korusun tabide hani çalışamayacak olursam diye babamgille kalacağız bir kaç sene. Nisana ekkpsye hazırlanıyorum Allah'ın izniyle ordan güzel bir puanla devlet memuru olurum. Doktor çalışmamı yasakladı masa başı iş yapmam gerektiğini söyledi. Dualarınızı bekliyorum. Spor konusuna gelince abi o halsizlik alışılmadık olduğu için yapamıyorsun yada yapasın gelmiyor. Moral bozmak istemiyorum fakat bu halsizlik hep oluyor sürekli seninle. Onu falan takma Zaman'la alışırsın. Millet sen niye böyle mal gibisin hep diyorlar mesela bana. Ama elimde değil ilk başlarda zor ayakta duruyordum. Kortizon aldığım dönemler gerçekten kötüydüm. Neyseki hamdolsun şimdilik iyiyim.

Arkadaslar hacetepe hastanesinde bana kan dışki kolonoskopi (patoloji) mr sonucuna göre hafif şiddette crohn hastasi olduğum söylendi ama arada sirada hafif bulanti harici iyiyim yazdiğiniz hiç bir sey yok bende acaba zaman geçtikçemi belirtiler artiyor bişey daha sormak istiyorum böbrek amaliyatindan % 20 raporum var hafif crohm dan rapor ala bilirmiyim boy 1.75 kilo 93 tsk

Arkadaslar merhaba.Crohn hastasıyım 2 ayda bir remicade ve günde 4 kez pentasa alıyorum.Su an iyi hissediyorum kendimi.Fakat benim yıllardır süregelen devamlı idrar yolu enfeksiyonu, kulak iltihapları, diş eti sorunları, agız yaraları oluyor.Tedavi ile geciyo fakat tekrarlıyor.Baskent hastanesinde doktorum immün sistemle alakalı bi sıkıntı olabilecegini söylemişti.Ben de gecen hafta Ankarada cok iyi bi gastroenteroloji doktoruna gittim.Baya ilgilendi benimle ve crohnumun bu kadar agır gecmemesi gerektigini söyledi.Crohn dısında bagısıklık sistemi ile ilgili hastalıgım olabilecegini bunun için arastırması gerektigini ve hastaneye yatıracagını söyledi, genetik testler falan yapılacakmıs.Az önce baskentteki doktorumla da bunu konustum ama baskentte de arastırılır o dedi.Danısmaya sordum immünoloji doktoru yok o yüzden muayene olmuyo ama immünoloji laboratuvarı var testler yapılıyor doktorunuz isterse dedi.Simdi ben ne yapacagımı sasırdım.Simdi ben ankaraya gidip orada mı bunu arastırmalı yoksa baskentte mi olmalı, bi akıl verin lütfen.

Öncelikle çok geçmiş olsun tek bir cevabım olacak bana kalırsa en iyi düşündüğün bir doktorla devam et derim aksi taktirde kafan çok karışacaktır şimdi olduğu gibi

Bugün tekrar doktoruma geldim bagısıklık sistemi hastalıgı yok ilaçlardan degerlerin böyle cıktı dedi.Ama ben ilaçları kullanmadan önce de cok sık enfeksiyonlar geciriyordum.Burdaki doktorlarıma cok güveniyordum ama ankaradaki doktor da cok emin konustu ve hakkında aldıgım yorumlar cok iyi.Kimin dedigini yapacagımı sasırdım inanın ki

Üst Alt