Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Crohn Hastası olan kim var?

merhaba yaklaşık bir ay once chron hastası oldugumu ögrendim bi suru test falan yaptılar
cok korkuyorum hastalık ıle cok sey okudum cok kotu seyler yazıyor:(
suan salofalk dıye bi ilac kullanıyorum iyi geldi
doktorum ameliyat uzakta dedi moralim cok bozulmus durumda
halen ögrenciyim yasamımı cok etkiliyor ne yapacagımı bilmiyorum:(

sayın tugbatugba;

üzüntü ve stres hastalığımızı tetikleyen duygulardır.şuanda ilaç kullanmak ve moralini yüksek tutmak dışında yapabileceğin birşey yok.sanırım hastalığın ilk evresindesin.çok ciddiye al sakın ilaçlarını aksatma.uzun süre uyku remisyon döneminde kalırsın inşallah.

Tuğbatuğba bende bu hastalığı ilk öğrendiğimde çok moralim bozulmuştu hatta internet sitelerinde yazılanları okuyunca 1 yıla kalmaz ölürüm diye düşünüyordum ama öyle birşey yok ben ilaçlarımı günü gününe hatta saati saatine alıyorum ve allaha şükür şuan için bir sorunum yok sana verilen ilaçların aynısı bana da verildi ve İzmirde Ege Üniversitesinde Ulus Salih Akarca adında bir profesörün olduğunu ve bu konuda Türkiyede ilk 10'a girdiğini duydum hemen 23 Eylül e randevu aldım ve o günü beklemeye başlıyorum bir çok kişiyi iptan aldığını duydum ve kesinlikle gidilmesi gereken bir doktor diye düşünüyorum eğer imkanın varsa git derim ve sakın moralini bozma bu hastalık ile ilgili....

ben de ulus hocanın hastasıyım hayatımda böyle bir doktor görmedim.bukadar iyi niyetli mesleğine bağlı birine az rastlanır.telefon ile yada maille bile cevap verebiliyor.okadar yoğunluğunun arasında zaman ayırmasına şaşırıyorum açıkçası.beni ayağa kaldıran kişidir kendisi.Allah ondan razı olsun

Eve ben 14 senedir crohn hastalığım var askerlikten muaf oldum 2022 den özürlü aylığı alıyorum. %50 oranında raporluyum. Kolostomi kullanıyorum

tuğbatuğba;

Merhaba. Çok geçmiş olsun. Daha yolun başındasın ama hiç birşey seni umutsuzluğa düşürmesin, moralini yüksek tut lütfen. Sana belki bir faydası dokunur, İş yerinde bir arkadaşım bu hastalığa yakalandı onun yakalanma sebebi Bağışıklık sisteminde meydana gelen hasarlar bu hastalığa yakalanma riskini arttırması olabilir miş. O şimdi fitoterapi uzmanı bir doktor tarafından takip ediliyor ve ona probiyotik takviyesine başlamışlar. Sende istersen doktoruna danış ve probiyotik tedavisine başla...Arkadaşımın doktoru İstanbul'da... Tekrar çok geçmiş olsun. Acil şifalar dilerim.

İstanbuldaki doktorun adını yazabilirmisiniz lütfen

arkadaşlar ben 1 buçuk yıldır crohn hastasıyım 1 yıl önce ameliyat oldum artı ülseraktifkolitte var ama bunlar tesadüfen çıktı ortaya yani hiç bi belirti olmadı bu atak yada alevlenme nasıl bişiy bi anlatırsanız oluyoda benmi farketmiyorum acaba

sayın sultanben;

günde birden fazla kez büyük tuvalete çıkıyorsanız dışkınızda kan varsa karın ağrısı ishal oluuyorsa bunlar aktif dönemin en çok görülen belirtileridir

arkadaşlar merhaba.öncelikle herkese geçmiş olsun.bende crohn hastasıyım.2,5 yıl önce ameliyat oldum ince bağırsaktan 41 cm kesildi ve 3 tane ur benzeri parça alındı.ameliyat sonrası doktorum crohn hastası olduğumu ve tedaviye başlamam gerektiğini söyledi.ben hâlâ başlayamadım.neden derseniz bakmam gereken 71 yaşında bir annem,2 çocuğum var .Allahtan oğlum askerden 5 ay önce geldi bana maddi çok olamasa da manevi olarak destek olmaya çalışıyor ve annem alzheimere doğru gidiyor.bugün araştırırken gördüm ki stres zararlı deniyor.ben bu durumda nasıl stresten uzak kalabilirim?
dün gece yine aynı karın ağrılarını yaşayınca korkup bugün araştırırken bu formu buldum.belki en azından dertleşip beni anlayabileceğinizi düşündüm.kimseyle konuşamamak bunu ve insanların senden kaçması kötü...

mâNâ;

Gecmis olsun..

Anlasilan , Crohn oldugunuzu bilmiyordunuz ve ameliyata alindiniz. Cerrahi sonrasi patalojide "Crohn " oldugunuz anlasildi.

Cerrahi sonrasi da hastaligin nuks etmesi mumkun oldugundan idame tedavisi almaniz gerekiyordu. Bunu yapmamissiniz.
Henuz cok gec sayilmaz , konusunda uzman Gastroentroloji uzmani bulup tedaviye baslayin.

Stres her canliya zarar. Fakat kronik suregen hastaliklarda cok daha fazla zarar veriyor. Crohn da stres bilimsel olarak zarari ispat edilmese de kesinlikle hastaligi tetikliyor.

Crohn hastaligi kisiden kisiye degisir. Cok agir yasayan da var , cok hafif yasayan da. Endiselenmeyin ,, hastalikla mucadele icin hastaligi tanimak sart.

Yine bilimsel olarak ispat edilmese de diyetin bizim hastalikda yeri buyuk. Size dokunan yiyeceklerden uzak durun.

Merak ettiginiz sorulari yazin lutfen. Yardimci olmaya calisiriz.

NOT : Her karin agrisi Crohn aktif demek degildir. yediginiz 1 yemek , soguklar vb. karin agrisi yapar.. Crohn aktiflesti demek icin , gunlerce suren , gunde cok sayida WC ihtiyaci duymak vb. gerekir. Struktur gelisen Crohn hastalarinda WC sayisi artmaz . Bunu anlamak icinde doktora gidip kolonoskopi cektirmek yada elle muyene olup ele gelen kitle varmi diye bakirmak gerekir.

Zaman gecirmeden konusunda uzman Gastro doktoru bulmanizi oneririm.

sesene çok teşekkür ederim verdiğiniz bilgilerden dolayı.evet ameliyat öncesi hastalığımı bilmiyordum.sonrası da doktorum bana gastroentroloji uzmanı önerdi ama ben vakit ayırıp gitmedim.dediğim gibi yaşlı bir annem var ve çalışıyorum da.öncelik annem oldu hep,işten de izin almak sıkıntı olunca erteledim.hatta umursamadım.ama bu ağrılar kendime getirdi beni.en kısa zamanda gastroentroloji doktoruna gitmeye çalışacağım.ama şunu sormak istiyorum.dokunan yiyeceklerden kastınız ne? mesela ben ızgara ürünler yemem,kırmızı et yemem.yağlı ve kızartma yiyecekler ve acı asla yemem.içki kullanmıyorum.sigara bırakmıştım ama şimdi günde 2-3 tane içiyorum.asitli içecekler içmem.bunlar benim yıllardır yaptığım şeyler.bana dokunan ne tür yiyecekler var bilmiyorum....bu konuda bilgi verir misiniz? teşekkürler

Sesene,sizin önerilerinizden sonra araştırdım.ancak gasto bölümü icin doğrudan randevu alınamıyor.ilgili doktor sizi yönlendirecek diyor.önce dahiliyede muayene olup yönlendirmesine göre mi gastro doktoru takibine giriliyor?Bir de bana iyi bir gastro doktoru öneriniz var mı?devlet hastanesi olursa daha iyi olur.Özelde olabilir,iyi bir doktor öneriniz varsa...Teşekkür ederim

mâNâ;

İltihabi Bagirsak Hastaliklarinda (IBH) , diyetin yeri buyuk. Diyet yaparken fix 1 diyetten soz edemiyoruz. Burda genel ilke , hangi yiyecek size dokunuyorsa onu yememek uzerinedir. Genel de sut ve sut urunlerine karsi toleransimiz zayiftir. Zati normal 1 insanin bile dikkat etmesi gereken seylere beslenme adina dikkat ettiginize gore (asitli icecekler , alkol vb.) dogru yoldasiniz.

Crohn hastaligi aktif ve remisyonla seyreden kronik hastalikdir. Vucut 1 sebeple kendi hucrelerine saldiriyor. Yine nedeni bilinmeyen 1 sekilde saldiriyi durduruyor. Siz bunca yildir yarim yada tam remisyon yasadiginiza gore sanslisiniz. Acikcasi ben tam remisyon hic yasamadim (tedavilerimi hic aksatmama ragmen). Tedavi olurken bile hastalik ilerledi (ilerlemesi yavaslatiliyor ilaclarla tam kur tedaviden soz etmiyoruz).

Yan dal uzmanlik icin dogrudan randevu alamiyorsunuz. Romotoloji - Gastroentroloji - nefroloji gibi. Oncelikle ilgili ihtisas doktoruna gidip , sizi o sevk etmesi gerekir. Malesef dunyda ve ulkemizde yan dal ihtisas doktor sayisi kisitli.

Size doktor oneremem. Hangi sehirde yasadiginizi bilmiyorum. Bilsemde o sehirde hangi doktor IBH de basarili bilemem. Siz sehrinizi yazin sayet bildigim sehir ve doktor varsa oneririm.

Bu arada.. facebook da grubumuz var. Guncel tedaviler ve hastadaslarin pratikleri paylasiliyor. Faydali olacagini dusunuyorum.

Facebook da hesabiniz varsa https://www.facebook.com/groups/158006677670890/

gruba katilabilirsiniz.

sesene,sizi çok meşgul ettiğim için özür dilerim.inanın bu hastalığın bu kadar ciddi olduğunu dahi bilmiyordum.o gün karın ağrısı yaşayıp telaşlanınca aklıma araştırmak geldi.dediğininz gibi ben şanslıymışım ki bugüne dek hiç kendini belli etmedi.ama burda okuduklarımdan sonra ciddiye almam gerektiğini anladım.bu da hem sitenin hem de sizin detaylı bilgilerinizle oldu.ben İstanbulda avrupa yakasında yaşıyorum.bu yakada öneriniz var mı?emeğiniz için teşekkürler şimdiden.

Herkese Merhaba
Ben yaklaşık 5 yıldır chron hastasıyım. Gerçekten çok illet bir hastalık.Allah daha beterlerinden saklasın tabiki ama gerçekten bu hastalık bana çok acı verdi vermeye de devam ediyor. Çok sık sindirim sorunu yaşamıyorum.Ama şiddetli ağrıları var. Ağrılar ardından şişkinlik getiriyor.Ağrı dediğim de hani dayanılır ağrılar değil. Ataklar diyelim.Eğer ayaktaysam mesela ağrı giriyorsa o an kendimi yere falan atıyorum.Biryere oturmam rahatlamam gerekiyor . Immuran kullanıyorum 4 yıldır. Bağışıklık sistemini düşürüyor. Saç dökülmesi falan yapıyor.Nebiliyim çabuk yoruluyorsun.Bu süreç özellikle ailene çok yansıyor. Hem seni anlamıyorlar ,üzülmekten başka ellerinden birşey gelmiyor.Onları üzgün görünce ben kötü oluyorum.Kötü olunca karnım ağrıyor.Yanı böyle garip şeyler..Ağrı girerken çok sinirli oluyorum.Allahım neden diyorum neden? Heleki o agrı anında kimse bana dokunmasın. Ben bir kenara geçiyim agrı geçene kadar duriyim.Sadece bunu istiyorum.Budenofalk asacol iste bazı antibiyotikelr falan hepsini kullandım.Ustelik ozamanlar üniversiteye hazırlanıyordum.Ne çektiğimi ben biliyorum. ARKADAŞLAR BENCE BU HASTALIK YÜZDE 70 STRESS. Onları çok seviyorum.Onları uzuntulu görmek bana okadar dokunuyorki.Ağrılarımı odama çekilip yaşıyorum.Belli etmedikçe daha çok belli ediyorum aslında.Arkadaşlar stress hayatın her alanında.Ama bu hastalığı taşıyanlar emin olun diğerlerine oranla daha az stres yaşayacak bir hayat seçmeliler.Mesela nasıl oluyor biliyormusunuz arkadaşlar.Belki abartıyor bu kız diceksiniz ama bende aynsı.Diyelim olumsuz ve benı uzen bir olay aklıma geldi.Direk karnım agrıyor.Yada annemle tartıştım hemen o an agrı giriyor şişkinlik oluyor.sanki karnınızda bir çuval pirin. taşır gibi ağırlaşıyor. Mesela biriyle tartışsam o günkü stres bende o gunun akşamı fitil fitil çıkıyor agrılarla.agrı olunca mide bulantısı bazende ateş oluyor. Bu şekilde kısaca bu hastalık heralde minnoş yaşamayı gerektiren hastalık.Hani böyleee heeerşeyden uzakk kimseyi insanları arkadaşları patronu haberleri ailenizi bile takmayacağınız bir yaşam stili seçmeye zorluyor sanki bu hastalık.Mumkun mu? Değil.Ben bıktım artık.Ama mumkun değil.Bunu başardığım gün asıl tedavım başlamış olacak .Herkeze geçmiş olsun.Hoşçakalın.

tuğbatuğba;

Merhaba. Çok geçmiş olsun. Daha yolun başındasın ama hiç birşey seni umutsuzluğa düşürmesin, moralini yüksek tut lütfen. Sana belki bir faydası dokunur, İş yerinde bir arkadaşım bu hastalığa yakalandı onun yakalanma sebebi Bağışıklık sisteminde meydana gelen hasarlar bu hastalığa yakalanma riskini arttırması olabilir miş. O şimdi fitoterapi uzmanı bir doktor tarafından takip ediliyor ve ona probiyotik takviyesine başlamışlar. Sende istersen doktoruna danış ve probiyotik tedavisine başla...Arkadaşımın doktoru İstanbul'da... Tekrar çok geçmiş olsun. Acil şifalar dilerim.
mrb ümit beye giden arkadaşınızın durumu şu anda nasıl memnunmu

Arkadaşlar Merhaba,
Ben henüz 6 aylık crohn hastasıyım yani öyle diyorlar.Karnımın en çok sağ tarafında olan karnımda gezen ve beni iştahtan düşüren ağrıyı önemsemiyordum..Ocak ayının ortalarında ayağıma basamadım morardı kızardı mantar dedi ama hiç belirtisi yoktu. yürüyemedim 1 hafta istirahat aldım. Ayın sonlarına doğru ise normal bir günde gülüp söylerken sahilde, birden üşüme ve titreme aldı ayak ağrım bacağıma vurmuştu yürüyemiyordum.Yüksek ateş, mide bulantısı ,eklem ağrısının yarattığı yürüyememekle 2 saat kendime gelmeye çalıştırdılar .Gelmeyince acile gittik. Yerlerdeyim çizmelerimi ağrının verdiği stres ve acıyla hastanede sağa sola fırlatmışım.Mideme ve karnımın sağına giren kramplarla avaz avaz hastaneyi ayağa kaldırmıştım.Acil doktorları bilgisiz gerçekten. Hiç ayrıntıya girmedi. İğne vurdu soğuk algınlığı dedi ilaç verdi gönderdi. 3 Gün arka arkaya acile gittim tam 5 gündür ağzıma tek lokma koyamadım.En son 4.cü gidişimde 14:00 de acile giriş yaptım akşam 22:30 da çıktım. Emar, ilaçlı tomografi, ultrason,rötgen,kan,idrar vs vs daha aklıma gelmeyen bir çok teste tabi tutuldum.Şansıma ameliyat doktoru şirin bir hanfendiye denk geldim. Bana ailede kanser olup olmadığını sordu. Bende babannem bağırsak kanseri dedim.Bazen doktorlar çok patavatsız oluyor. O gün tam teshisi koymadan bizi ağlaya ağlaya mahfetti. Neyse sonra 18 gün sonraya kolonoskopi ve endoskopiye randevu verdi. İmkanı yoktu o kadar bekleyemezdim. Ogün yorgun bitkin bir şekilde eve geldik.Kolumda rahat 10 tane iğne deliği vardı yorgundum ne olacaksa olsun evime gideceğim dedim. Sabah Bir kaç hastane daha dolaştık.En son haydarpaşa numuneye gittim. Ordaki doktorlardan Allah razı olsun hastaneye adım attığım andan itibaren ilgi alaka çok iyiydi. 7 gün dahiliye servisinde ,9 günde Gastroentoloji servisinde yattım.Toplam 16 günüm hastanede geçti. Bırakmıyorlardı ama düğünüme sayılı günler vardı.Gittikten 2 gün sonra kolonoskopi yapıldı.herşey en baştan yenilendi.Kolonoskopide alınan parçada girişte yara olduğu bunun henüz başlangıç evresinde olduğu için bana 6 ay boyunca hiç bir ilaç içmememi yaranın büyüyüp büyümeyeceğine bakılacağını ve bilgimiz olmadan çocuk yapmamam gerektiğini söylediler. 4 ağustosta kolonoskopim var.Gün almak için hastaneye gittiğimde doktoruma 8 kilo verdiğimi,ağrımın çok olduğunu ve günlerce aç kalsam acıkmayacağımı söyledim.Günde sadece 1 kaşık dolusu yiyecek mideme giriyordur.direk şişkinlik oluyordu. Doktorum ilk kolonoskopimde büyük ihtimal crohn ama bunu sana direk söylemek istemiyorum çünkü ciddi kronik bir rahatsızlık,2.ci kolonoskopinden sonra buna kesinlik kazandıracağız demişti. Ağrımın geçmediğini ve kilo verdiğimi görünce dediğim çıkıyor crohnsun muhtemelen ama sonuca bakalım dedi.Henüz 2 aylık evliyim. İş stresi ve ev sorumluluğu omuzlarımı iyice çökertti.Zaten en ufak şeye üzüleyim sıkıntı yapayım direk ağrım oluyor. ağrım varken kendimi zorlayıp evde temizlik yaptığımdada ağrı belime vuruyo şu 2 haftadır.Yorgunum bitkinim yol uzun ben yorgunum :( Gerçekten çok zormuş. Allah kimseyi sağlığıyla sınamasın. Allah hepimize şifa versin.

Bende 5 yildir crohn hastasiyim ve hayatim kararmisti.Dogumdan sonra ortaya cikti ve 2 yil surundurdu ameluyat oldum simdi cok iyiyim

Arkadaslar bu hastalik hamile kalmamiza engelmi

Bende 5 yildir crohn hastasiyim ve hayatim kararmisti.Dogumdan sonra ortaya cikti ve 2 yil surundurdu ameluyat oldum simdi cok iyiyim

Imuran diye bir ilac kullandiniz mi?

Sizlerdeki belirtileri neler arkadaşlar...bende 3 aydır geçmeyen bir ishal var..son 20 gündür ise karın ağrıları oluyor çok şiddetli derecede..Bayramdan sonra numune gastroentolojiye yatıracaklar...

bende chorn hastasıyım doktor % 70 engel verdi ama saglık kurulu heyeti % 25 e düşürdü.

bende chorn hastasyım ve abarttıgını düşünmüyorum cünkü aynı seyleri bende yaşıyorum en basitinden ufak bi heycanlanmada bile aynı sorunlar bende de oluyor ne yazık ki seni cok iyi anlıyorum

Yaprak34;

BU HAYDARPAŞA NUMUNE istanbuldakimi?

Bu hastalikla bebek sahibi olunabiliyormu

Heyecana karsi bendede ayni sikayetler oluyordu tedavimi antidepresan la yurutuyorum

Doktorunuz kim acaba

merhaba,
2 sene önce hastalığımın ilk belirtileri başladığında doktora gittim ve psikolojik denilip gönderildim. Bende hastalığım ilerlemesine rağmen psikolojikmiş diyerek bir sene boyunca bağırsak problemlerimle zor günler geçirdim. Artık kilo kayıplarım ve tansiyon düşmelerimle beni daha ciddiye alacak bir doktora gittim. Kolonoskopi endoskopi onlarca tahlilden sonra crohn teşhisi konuldu. Herkes gibi internetten hastalığımı yazdım ve günlerce ağlayarak benim gibi teşhis konulan hastaların yorumlarını okudum. Yoğun diyet kortizonlu ilaçlar ve sonumun kötüye gideceğini söyleyen yazılar ile bu hastalığa alışmaya çalışıyordum. Derken midemin üzerinde göğüs kafesimin altında yavaştan bir ağrı belirdi. Yine doktorumu aradığımda doktorum ağır ilaçtan yemek borumda mantar olabileceğini ya da midemde ve bağırsaklarımda çokça bulunan yaralarımın yemek borumda da çıkmış olabileceğini düşünüp başka ilaçlar önerdi, kullandım daha da ilerledi. Artık daha az yürüyebiliyordum nefes darlığı da çekiyordum. Bir gün kalp krizi geçiriyorum sandım acile gittim yine onlarca test tahlil ve sonrasında anlaşıldı ki crohn hastalığı bu tarz yalandan ataklara sebep olabiliyormuş. Bir çok yöntem denedim, akupunktura kadar yaptırdım, tüm iyi gelen bitki çaylarını içtim, ilaçlar, rejimler hangisi iyi geldi bilmiyorum ama kimseyi yanlış yönlendirmek istemem belki zararlıdır ona bile emin değilim ama annemin dalından toplayarak yaptığı kara dut reçelini sabahları aç karna 1 kaşık yemem etkili oldu diye düşünüyorum. Hayatımda beni üzen strese sokan her şeyden bir şekilde uzaklaşmaya çalıştım. Çıkaramadıklarımı da kafamdan çıkarmaya çalıştım :) Başkaları için üzülerek asıl hakketmeyen insanlarında bundan etkilediğini düşününce biraz kendi psikolojimi düzeltme kararı aldım ve Allah'a şükürler olsun ki daha sonraki kolonoskopi ve endoskopilerimde yaralarımın yok denilecek kadar azaldığını gördük. Bir gün tekrardan uyanabilecek bir hastalığımız var biliyorum ama uyutabilmesini bile bilmek güzel

Ben dw aranıza yeni katıldım. Teşhisim resmi olarak bugün yapıldı. Ama 2 hafta öncesinden ben teşhisi koymuştum zaten. Ağrılarım hhenüz hayattan bezdirecek türde değil. Haliyle yeni başladı hastalık. Bugün Budenofalk ve Pentasa verdi doktorum. Haseki hastanesinde takipli hastayım. Hepimiz için Allah'tan şifa diliyorum. Umarım bir gün çözümü bulunur bu illetin. Bir de 5-6 yıl önce yazan kişiler şu anda ne durumda onları merak etmeden duramıyor insan. Arada yeniden bilgi paylaşımı yaparlarsa sevinirim.

Merhaba 9 yıldır bende crohn hastasıyım.Geçmiş olsun

Nedense hep 5 ila 10 yıldır bu hastalığı yaşayanlar var forumlarda. Ben Allah ömür verirse 20 yıl sonra bu hastalığın aşağı yukarı ne durumda olacağını merak ediyorum. Canlı bir kaç örnek hikaye duymak istiyorum.

Babam 26yıllık crohn hastası Şuan 50 kilo bir haftadır ağrıları daha çok arttı sürekli serum takılı yatıyor.Yaklaşık 24saattir uyuyor.Salofalk,imuran,buscopan kullanıyor.Barsaklarından sesler geliyor ve Karnı garip bi şekilde şişiyor.Bilgili biri varsa iletişim kurabilir mi bizimle ne yapmamız gerekiyor? Yardım edin

merhaba gccankay, kurtköy de emsey hastanesi var orda bu hastalıkla bilgisi olan doktor var istersen oraya git gastroentroloji profesör.

Üst Alt