Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Doğuştan anksiyetem var. Geçirdiğim kazadan sonra buna OKB ve psikoz da eklenmiş olabilir mi?

Sözlük tanımını mı söyleyeyim yoksa tıbbi tanımını mı?😊

Kısaca hezeyan.. psikiyatri hastalarının bazı gruplarında görülen..gerçeği yansıtmayan düşünceler diyebiliriz.

Gerçekliliği olmayan bu düşüncelere hasta inanır ve o yönde saçma sapan inaçları ve düşünceleri olur.

@Artı_Noksan,

OKB hastaları yaptıklarının saçma olduğunu bilir ama buna mani olamazlar...hezeyan farklı şey.

@Artı_Noksan,

Bu dedikleriniz imkansız çünkü para olmayınca bunların hiçbirini yapamam para üzerine kurulmuş dünya para işini nasıl çözebilirim bilmiyorum psikiyatri hastalıkları hariç 5-6 tane daha hastalıklarım var çalışmam imkansız para olmayıncada hayat boş yaşamak anlamsız çareyi intihar olarak düşünüyorum illa çalışıptamı para kazanıcaz başka yolu yokmu hasta olan çalışamayan ne yapıcak milyonerler milyarderler sporcular youtuberler ünlüler yüksek maaşlı meslekte çalışanlar vesayre para içinde yüzüyolar para istesem 1 kuruş vermezler bunları düşününce ben neden bunlar gibi olamadım neden para kazanamıyorum çalışamıyorum diyorum ailemde fakir kendime bakacak kadar her ay bir gelirim olsaydı yeterdi peki benim gibi hasta olanlar çalışamayan ne yapıcak nasıl para kazanacak bana bir yol çare gösterin intiharmı etmem lazım etsem günah olurmu

@Roro @OğuzHan112

Son düzenleme:
Öncelikle intihar çok büyük bir günah..inancınız varmı bilmiyorum.

İslam'a göre intihar etmek günah ve ALLAH bunu yasaklamış.

Diğer konu.. çüzümü olmayan bir şey yok..yeni uyandım..az kendime geleyim yardımcı olacağım size.

@paloco,

Sizin engelli raporu yokmu..hiç başvuru yapmadınız mı?

Tatminkar olmasada en azından bir miktar maaş alırsınız.

@paloco,

Başvurun bence.

En azından bir miktar maaş alırsınız..diğer şartlarıda sağlayacağını düşünüyorum..gelir kriteri gibi.

@paloco,

@paloco,
Arkadaşım hiç vakit kaybetmeden engelli raporu için. sağlık kurulu randevusu al başvuruda bulun.

İntihar düşünceleri kafamdan hiç çıkmıyor geçirdiğim kazadan dolayı engelli oldum psikiyatri hastalıkları hariç diğer 5 tane daha hastalığım var bunlarla uğraşıyorum neden ölmedim neden bu hale geldim neden yaşıyorum diyorum herşey para olduğu için geleceğim ne olacak diyorum çünkü para yok istediğimi alamicaksan hayatımı yaşamayacaksam niye yaşıyorum boşamı yaşıyorum engelli olduğum ve para olmadığı için gerçi hiçbirşeyde gözüm yok sadece ölmek istiyorum hepsi bu para sağlık huzur hiçbirşey istemiyorum intihar etmenin günah olduğunuda biliyorum mebur kalınca başka çare kalmıyor belki yaşlanana kadar ölmicem sürünücem evlenip çocuk çoluk sahibi olup çocuklarımı dünyaya getirip sürünmelerini istemiyorum çocuk olmasa evlenirim gerçi içime kapanık anksiyete olduğum için utancımdan hiçbir kıza bakamıyorum konuşamıyorum sosyal medyadan bile yazamıyorum yanlış anlamayın başka manada söylemedim evlenmem imkansız gibi birşey evlen eşin çocukların sana bakar demeyin boşuna en güzeli erken yaşta ölmek yada hiç dünyaya gelmemek intihar etmedim yaşlanana kadar ölmedim diyelim para yok ne yapıcam parasız birşey oluyormu milyarderler milyonerler zenginler ne yapıyor bu parayı ahiret hayatı için birşey yapıyorlarmı ben zengin olsam bunları yapardım kapanmayan amel defteri için 3 şey var Sadaka-i cariye, faydalı ilmi eser, kendisine hayır dua eden salih evlat ve başka iyilikler zengin olsaydım genede ölmek isterdim çünkü engelliyim lütfen yardım edin @OğuzHan112

Son düzenleme:
@paloco, Ölüm ve intihar kelimelerini kullanmaya başladığınız anda herkes için aynı olmasa bile benim gibi kişiler için cevap vermek biraz daha zorlaşıyor. Yanlış yönlendirir miyim, istemeden zarar verecek söylemlerde bulunabilir miyim gibi gibi. Burada bulunan herkesin bir derdi var. Ve Dünyada sanıyorum derdi olmayan insan yoktur. Neden, niçinlere bakarak, sorgulayarak, niye ben diyerek hiçbir şeye çözüm bulamayacağımız gibi hayatımızı daha zor hale getiririz. Yukarıda yazdığım nedenlerden dolayı bu konuya girmek istemiyorum aslında ama. Öleceğinizin garantisi mi var? Daha beter hale gelmeyeceğinizi nereden biliyorsunuz ? İnançdan bahsediyorsunuz, en büyük ve affı olmayan günah can almak değil mi ? O zaman bu düşünceyi aklınızdan tamamen sileceksiniz. Aklınıza gelse bile sözünü etmeyeceksiniz. Böyle böyle kurtulacaksınız o düşüncelerden.

Hijyen konusunda bende sizin kadar olmasa da abartabiliyordum durumu ve bekar veyalnız yaşamamdandolayı arkadaşlarım eve geldiğinde koca karı karıları geçtin diyordu. Devamlı çamaşır suyu, tuz ruhu ve temizlik. Yavaş yavaş bıraktım evet daha kirli bir halde yaşıyorum ama yaşıyorum birşey değişmedi. Mesele sizin birşeyle meşgul olmanız ve aklınızdaki düşüncelerin en azından o an için olmaması aslında. İllaki sevdiğiniz birşeyler vardır, onları yapmaya çalışın. Bir kaç sene önce anksiyetemin çok arttığında, balkona 6-7 kat alçı çekmiştim mesela. Gerek olduğu için değil aklım dağılsın diyeydi. Normalde zangır zangır titreyen vücudum ve ellerim alçı yaparken cerrah gibi olabiliyordu. Demekki herşey beyinde bitiyor ve bunu aslında sizde biliyorsunuz.

Bakış açılarınızı çeşitlendirip kendi sorularınıza kendiniz cevap vermek durumundasınız. Hiçkimse sizi tam olarak anlayamaz, şikayetiniz hep bu olur.

Dünyada çocuklar kadar sevdiğim birşey yoktur. 45 yaşındayım evlenmedim ve iyiki evlenmemişim diyorum. Bekar olmak yalnız olmak hayatın sonu değil ki. Zamanında bana evlen diyen arkadaşlarıma bakıyorum, dertleşiyoruz ve bazen gülümseyerek soruyorum. Gördün mü bak evlenmemiş olmanın güzelliğini, birde bana evlen diyordun diyerek. Hayat dümdüz bir yol değildir. Nereye dönerseniz dönüm yine önünüze çıkacak engeller, farklı sorunlar olacaktır.

Burada söylediğiniz şeylerin birçoğunu kendi gözünüzde büyütüyorsunuz. Evet bazıları daha doğuşdan zengin olarak Dünyaya geliyor olabilir ama geri kalanlara gökten para yağmıyor. Çalışıp kazanıyor herkes. Zenginlerin ne yaptığı onları ilgilendirir, zengin olmaları hayatlarının güzel olduğunu göstermez. Dünyanın en zengini olsam şuan benim kulağım düzelir mi mesela ? Yok. Ne yapayım ben parayı zenginliği o zaman.
Sizin dediğim gibi hayata bakış açınızı geliştirmeniz gerekir. Bugün zenginde olsanız Ferrari alsanız 3 gün sonra sıkılıp Lamborgini alırsınız ama ikiside sizi mutlu etmez. Mutluluk yetinmekle birlikde gelir. Sahip olunan para pul zenginlik gibi şeylerle değil.

Çok sağolun ölüm ile ilgili şeyler yazmam birdaha ama içimden böyle geliyor anksiyetedenmi okbden kaynaklımı bilmiyorum zengin olmasakta kendine bakacak kadar her ay para gelmesi gerekiyor gezmeye gidim şurda yemek yiyim ev kirası falan diğer konular için dediklerinize uyacağım @HuYSuz79

Son düzenleme:
OKB var sizde. Anafranil iyi gelir.

@OğuzHan112,
OKB engelli raporu%30 diye biliyorum yani %40 olmadığı için alamaz. Yanına birkaç ruhsal rahatsızlık eklenmeli.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Obsesif Kompulsif bozukluk

Tedavi ile tam düzelen %0
Tedavi ile kısmen düzelen %40
Tedavi ile işlevselliği düzelmeyen %60

@The Phantom,

Şimdi Baktım
OKB
Obsesif Kompulsif Bozukluk, Travma sonrası stres bozukluğu
1-Tedavi ile işlevselliği tam düzelen 0
2-Tedavi ile işlevselliği kısmen düzelen 30
3-Tedavi ile işlevselliği düzelmeyen 70
Böyle yazıyor. OKBden engelli raporu alınmıyor.

Evet doğrudur..puan için genelde en az 6 ay veya 1 yıl düzenli kontrol ve takip isteniyor.

@paloco,

Bu Okb ne kadar kötü bir hastalıkmış maf ediyo adamı gerçi psikiyatri hastalığının hepsi kötüde

en kötü psikiyatrik hastalık hangisi okbmi @OğuzHan112

Obsesif kompulsif bozukluk psikiyatride biraz inatcı bilinir doğru,ama en kötü hastalık değil.

Psikiyatride en kötüsü hastalık şizofrenidir.

@paloco,

Son düzenleme:
@The Phantom

Özelden sormuşsunuz buradan cevap yazalım.

Soru:

Selam hocam bende birkaç çeşit ruhsal rahatsızlık var. Obsesif Kompulsif Bozukluk ve Psikotik bozukluk var doktor dedi ama tanıda sadece depresif nöbet yazıyor. O da var ama diğerleri yazmıyor. Engelli raporu alamaz miyim askerden muaf için erteleme verdi doktor.

Cevap:
Depresif nöbet tanısı ile kaç yıldır tedavi görüyorsun..okb tanısı sistemde hiçmi görünmüyor?

@The Phantom

Yine özelden yazmışsınız..kişisel ve özel bir durum göremedim ben..o yüzden buradan cevap yazacağım.

Depresif nöbet

Askerlik çağınız gelmişse..hâlen "Depresif nöbet"tanısı ile tedavi alıyorsanız, ilk olarak erteleme verilebilir.. sonrasında erteleme tekrar edebilir..bu süre içinde tedaviniz ve şikayetleriniz devam ediyorsa muafiyet verilecektir.

@OğuzHan112,

Abim , şizofreni olupta remisyona giren burda yüzlerce insan var. OKB olupta bir tane remisyonda olan var mı merak ettim. Türkiye'de var mı onuda merak ettim:)

Var var tamamen düzelen bir sürü insan var.

Şizofreni remsiyonda olması bile kötü sen boş ver🙂

Okb evet..tedavi edilmekte biraz zorlanılan inatcı bir hstalık..ama sonucta tedavi edilebilen bir hastalık.

Önemli olan işini güzel yapan bir hekim bulmak.

@Artı_Noksan,

Hayat neden boş geliyor bana çok sıkılıyorum bunalıyorum herşey para parasız hiçbirşey olmuyor yaşanmıyor geçinilmiyor çalışmadanda para gelmiyor bende çalışamıyorum ne olacak bu parasızlığım
@OğuzHan112

Son düzenleme:
Üst Alt