Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Ehliyet yenileme ve yeni müracaatta mağdur olanlar birlik olalım!?

Bir de ülkeyi tek adam rejimine teslim ederken saray eliyle her şeyin çok daha kontrollü olacağı, bürokrasinin ortadan kaldırılacağı, işlerin çok daha hızlı çözüleceği iddia ediliyordu! Bir yanıyla doğru, talana, rant dağıtımına, denetimsiz ihalelere, bir zümre için anında kanun hükmünde kararnameler çıkartılmaya, kurumları çökertmeye, milyonlarca insanın khk'larla işinden edilerek yaşamlarının terörize edilmesine bu tek adam rejimi gayet de hızlı çözüm üretti. Ülkenin 500 yıllık devlet ve bürokrasi geleneği misler gibi yok edildi. Liyakat tümüyle ortadan kalktı, sadece akp il yöneticilerinin ve onlara biat edenlerin eline/talanına bırakıldı her şey. Adalet, hukuk, kanun, sosyal devlet, Avrupa Birliği, özgürlük, hak, insan hakkı, saygın yaşam vs. unutuldu gitti. sarayın dağıttığı ulufelerle ölmeden yaşamaya çalışan, milliyetçilikle ve dinle gazlanan, buna da "yaşam" diyen bir halk kitlesi yaratıldı. Oooooh, ooooh, oooh!

@karakaya,

Amaaan, bunları bile yazmam ahmakça. Dedim ya, zerre ümidim kalmadı artık. Ülke gitmiş, engellilerin ehliyeti, sondası, bezi, hakları laf-ü güzaf

@OturanBoğa
Abi ehliyet yüzünden hayatım mahvoldu, 17 yıllık ehliyetimi sağlığımda değişiklik olmadığı halde elimden aldılar. Hayattaki kazanınlarımı ulaşabilirlik yüzünden kaybettim.. Hakkımı helal etmiyorum. Kimin eli varsa aynısını misliyle yaşasın.
Sondasıydı beziydi ötv si vs alınan haklarla ilgili şikayetler çığ gibi büyüdü ancak birlik olmaya gelince kimse yok.
Şikayet edenler için ehliyetle ilgili grup kurdum birlikte hareket edelim diyorum kimse yok. Biz hakettiğimizi yaşıyoruz.
Bir belgesel film var bilmeyenler izlesin.
Crip Camp: Engelli Devrimi
Dezavantajlı bireyler yıllar önce haklarını nasıl almış görsünler.

Bazı yandaşların işine gelmeyince siyaset bulaştırmayın derler yav he he deyip geçiniz. :) Siyasetin ne anlama geldiğinden haberleri var mıdır acaba ?

Evet burada (bu forum konusunda değil ama) siyasi tartışmalara katıldım, fikir beyan ettim, gerekirse yine tartışmalara katılırım/katılıyorum da ve sözümü de esirgemeden direkt söylerim. Yani fırıldaklık yapmam, kem küm etmem. Ama ister inanın ister inanmayın dünkü satırları (Tayyip Beyin etrafında zırhtan bir koruma olduğu hakkındaki) yazarken işin içine siyaset karıştırmak aklımın uzundan dahi geçmedi, öyle bir maksat ile de yazmış değilim. Tayyip Beyin iyi, başkalarının ise kötü olduğunu da kast etmedim. Sadece Cimer ile 2023 yılının ağustos ayından buna yana cumhurbaşkanına hitaben yazdığım dilekçeme alakasız cevaplar verdiğini ve bu nedenle Cimer ile devamlı surette yazışıp durduğumuzu dile getirdim. Kendime göre bunun sebebini de açıkladım.

Size bir şey söyleyeyim. Babam merhum asker/yazar/gazeteci/tercüman idi. Geçmişte zamanın güçlü kuvvetli ve ortalığı silip süpüren siyasi partisi kendisini siyasete davet etti ancak babam kesin bir şekilde bu daveti reddetti. “Neden?” diye sorduğumuzda “Oğlum siyaset insanın gözünü kör, kulağını da sağı eder, hataları görmeni ve duymanı istemezler, görürsen veya duyarsan senden kötüsü olmaz. Memur maaş zammına karşı çıkmak ama mebus maaş zammına onay vermek zorunda olursun. Siyaset insanda vicdan bırakmaz” derdi. Köşe yazılarını anlamak için yazılarını bir değil defalarca okumak gerekirdi zira onun yazılarını anlamak herkesin harcı değildi. Kendisine yazılarını daha anlaşılır şekilde yazmasını söylememe rağmen o yine bildiğini okur ve “kafalarını bir zahmet biraz çalıştırsınlar o zaman anlarlar” derdi rahmetli.

Biz tabii onun kadar kalemi kuvvetli değiliz, öyle bir iddiamız da yok. Babamdaki tenkit ettiğim bir hususu benim devam ettirmem de söz konusu olamaz yani kapalı ifadelerle anlaşılması zor şekilde yazmak yerine açık ve anlaşılır şekilde yazıyorum yazılarımı.

Demek istediğim biraz daha dikkatli okursanız hatalı yorum yapmak zahmetinden kurtulursunuz, günahımı da almazsınız.

Selametle

Bu arada ilave edeyim. Bu zırh konusunda bir hukuk profesörünün cumhurbaşkanının daveti ile kendisine gidip bir konuda bilgi vermesi hadisesini ve orada olan biteni burada detaylı olarak anlatmıştım. O satırlarımı okumuş olsaydınız zırh konusu sözlerim ile dalga geçmek yerine bu sözlerin ne derece doğru olduğunu daha iyi anlardınız.

Selametle

Son düzenleme:
Bu sayfada bir ehliyet magduru ortapedik engeli biri olarak çok yazılar yazdım. Fakat yukarıda arkadaşların yazdıklarına katılıyorum, emgellinşn ehliyet durumu tamamen siyasetle çözülmedigi sürece. hiçbir dernek vs çözmez. İllaki siyasi olarak ele alınması gereken bir durum. Cumhurbaşkamına öyle cimer vs ile ulasmak imkansız. ya iyiy bir tv progrsmcı gazateci tüm tv lerde haber edilmesi veya hükümete yakın bir siyasetçi tarafından direk iletilmesi, başka çaresi yok. Cimer e en az 5 - 6 defa yazdım, önüme gelem bakanlıga yazdım. hepside aynı seyleri yazıp yazıp gönderdiler. Üzgünüm, bir arkadaşın, örneğin Müge ANLI gibi bir, programa çıkıp anlatması gibi...

hayat76

Sizi biliyorum, çektiğiniz sıkıntıları dile getirdiğiniz yazılarınızı da hep okudum. Benim başıma gelenin aynısı sizin de başınıza geldi. Rumuzu şimdi aklıma gelmeyen bir başka bayan arkadaş da benzer şekilde şikayetçi. Ona da sorduğu ile alakası olmayan cevaplar yollanmış. Cimer kimilerinin problemlerine bir nebze de olsa çare olmuş ama benim dilekçeme dalga geçer gibi alakasız cevaplar veriyor. Ben "portakal sulu mudur? diye soruyorum onlar ise "maydanoz yeşil bir bitkidir" diye cevap veriyor. Evet şaka değil, aynen böyle yedi aydır alakasız cevaplar. alıyorum. Cevapların konu ile uzaktan yakından alakası yok. Alın işte sizde de durum aynı. Meclis Dilekçe Komisyonu var. Oradan da şansımı deneyeceğim zira iş inada bindi. Bu arada benin dilekçemin konusu sanırım sizi de ilgilendiriyor. Raporlarla ilgili bir husus.
Sıkıntılarımız siyasetçilerle çözülmez. Sıkıntılarımızı dinleyecek sadece bir kişi var o da Tayyip Bey. Mühim olan önemli olan ona ulaşabilmek. Ulaşılamadığı sürece çabalar nafile. Ulaşılamıyor da.
Selametle.

Aşagı yukarı aynı durumdayız ve çözümün de ne olması gerektiğini biyoliyoruz. Meclis Dilekçe komiayonunun bizim durumumuzla ilgilenir mi acaba, ümidiniz varsa bende yazarım, ne kaybım olacak ki, Ben iki, üç ay olacak KDK YA başvuru yaptım, bir hareketlilik var gibi ama nedir, nasıl oluyor bilgi vermiyorlar. Şuan beklemedeyim.
Sayın Cumhurbaskanı na engelli vekiller, il başkanları veya kamuda görevli çok yetkili bir bürokrat tarafından ulaşabilirsek bir umut. Şahsen benim böyle bir umudum yok.
Bu sebepten, engelli federasyon ve dernekşerin bize sahip çıkması gerekmektedir. Yoksa engellinin yanında degillerse ne işe yarıyorşar anlamıyorum.

Ben iki, üç ay olacak KDK YA başvuru yaptım
KDK genellikle hastanelerin kararı ile benzer yönde karar veriyor. Ancak gördüğüm kadarıyla sizin hastaneye yaptığınız itiraz süreciniz henüz sonuçlanmamış.

Hastanedeki doktoru ikna etmek daha mantıklı. Belki öncesinde başhekimden randevu istemek, hazırlıklı gitmek (mesela video gibi) daha uygun olabilir.

@karakaya,
Nedemek istediniz anlamadım,

@hozgul,
İlk basvuruda hastaneye gittim, orası sadece engelimi tanımladı, hiç yorum yapmadan direk komisyona sevk etti. Komisyon gönderiyormuş tetkik ve ilgili bölümün görüşünü almaya, fakat bana komisyon direk olumsuz karar verdi, bunun üzerine hemen itiraz ettim, 2 ci sevk yapıkan komisyonda aynısını yaptı. Kısacası beni hiç hastaneye göndermediler. Hersey bitikten sonra, ben de hakkımı aramaya başladım. Başhekim vs görüşmede işe yaramadı. 2. itiraz komisyon başkanına ulaştık, söz verdiler. Hatta komisyondan çıkarken hayırlı olsun dediler, eve geldim ben şok e devlette olumsuz yazıyordu. Kısacası Kimseye güvenilmiyor. Hayırlısı bakalım, mücadeleye devam...

@hayat76,
KDK en geç 6 ay içinde başvuruyu sonuçlandırması gerekir. Bakalım oradan ne yanıt gelecek. Elbette bunun izah edilir bir tarafı yok. AB ile neredeyse aynı cetveli kullanmamıza rağmen fiziksel koşulları çok daha farklı olanlar sürücü olabiliyor. Maalesef ülkemizin kendine mahsus halleri...

@hozgul,
Kimler üzerine alır bilemem, fakat bu uygulamalarada ben artık hiç iyi niyet düşünemiyorum. Tamamen siyasi, SB.Çıkarmış oldugu yönetmelikle, İç İsşeri Bak. Genelgesi tamamen zıt. Eski sürücülerle uğraşacaklarına, yeni ehliyet alacakları didikkesinler.
Tavuk karası olana gün ışıgına göre ehliyet var (artık nasık denetim ve takip etmeyi düşünüyorlarsa.)
Fakat İç İşleri Bak. Genelgesinde, boynu dönmeyemler için bir çok kod varken. SB Tek madde de % 70 altı olmaz demiş konuyu kapatmış. Daha nice tutarsız maddeler.
Amaç ÖTV indirimi vs ise baştan kaldırsın, hiç degilse bizi hayattan koparmasın. Ha sıfı araba oalcagına 2 el olur, kimseye de muhtaç olmayız.
Gerçekten anlamıyorum, amaç üzün yemek mi, yoksa bagcıyı dövmekmi. Hakkımı helal etmiyorum, En baştan en sonuna kadar kimin dahli vars, beni böyşe magdur edip ugtraştıranlara.

@hayat76,
Dediklerinize katılmamak elde değil, engelliye engel olmasınlar başka birşey istemiyoruz. Bu devlet araç Ötv tutarıyla ne batar ne zengin olur, vatandaşının anayasal haklarını korumayarak, geliştirmeyerek sadece sorunlarına bir halka daha ekleyerek başkada bir şey yapmıyor.

@hayat76,

Çok haklısınız. Engelli olup düzen kurmak zor. Bunun için mücadele edip zorluklarla ev iş aile ve sosyal hayatı kurmuşuz, İşe okula vs hayatın içinde olabilmek için araç ve ehliyet almışız. Bunun temelinde ulaşabilirlik var. 17 yıldır sağlığınızda aynı. Dönen çarkım içine bir günde haksız ve adaletsizce çomak sokarak hayatınızı alt üst ediyorlar. Benim durumum bu. Asla hakkımı helal etmiyorum. Kendi ülkemde kendimi kenara itilmiş hissediyorum.En acısıda sağlık durumu aynı olup dayısı olanların ehliyeti var. Eşitlik sıfır.

Son düzenleme:
Sağlık raporunu özel hastanelerden normal bireymiş gibi alabiliyor muyuz? Sistemde engelli olduğumuzu görebiliyorlar mı?

@NAZDEMİR, Teşekkürler, önceden yani iki yıl önce falan normal engelli prosedürü ile çok uğraştırdılar. Sonuçta süreçten yorulup daha fazla devam edemedim, yarım kaldı. Şimdi yeni baştan başlayacağız sanırım.

Engelli araç alımlarında ÖTV kalarsa, hersey yoluna girer zaten. Hep, Engelli yakınlarının hksız yere araç almasından kaynaklı, onlara başka türlü araç alımı yapılsın. Ama Ehliyeti olup yıllardır sürürcülük yapanları niye niye yeni başa döndürüyorsun anlamıyorum. Araba degişim hk 5 yıldan 10 yıla çıkar yada, bir engelli hayatı boyunca 5 araba alır vs vs şartlar getir. Ama trafikten, sürücülükten yoksun bırakmak ne demek ya, tamamen sosyal hayattan, tedavisinden vs yoksun bırakmak nedemek.

@hayat76,

Bizler ÖTV siz araç almaya veya 10 yılda bir almaya biz hazırız, çünkü gerçekten ihtiyacımız var, yeter ki iyi kötü güzel çirkin otomobilimiz olsun ve elimizden almasınlar. Süre 5 yıl 10 yıl olsun. Bizler her şeye razıyız. Ama engellileri kullanarak devleti kullanarak, fırsatçılık yaparak engelli üzerinden sadece ÖTV için engellileri kıyanlar insan olamaz.

@NAZDEMİR,

Keşke ne düşündümüzü, ne kadar ihtiyacımız oldugunu bilselerdi.
İnsanın, kimse yokmu sesimi duyan kimse yokmu diye bağırası geliyor.

Bu da siyaset değilse nedir siyaset? Hamdolsun Tayyip Erdoğan ve AKP eliyle ülkenin de halkın da engellilerin de ümüğüne ot tıkandı! Düzelmez de. Kötü günler bitti, sıra cehennem günlerinde. Herkes tadını çıkartsın...
Çok doğru dediniz, bu günümüze şükretmek lazım, henüz bir şey görmedik.
Bunlardan hayır beklemek sadece pollyannacılık olur. Bunlar engelliye verilmiş hakları, engellinin durumu değişmediği halde kendi değiştirdikleri kaidelerden dolayı seneler sonra geri alan insanlar. Ne beklersinli bunlardan.

@hayat76,

Bağıracak konu, kişi, ses çok ama duymak isteyen yok. Yaşadık bunları yaşıyoruz.

@NAZDEMİR,
Hani nerde, bu sitenin dışında, bizim ehliyet muğduriyetimizi anlatan, gündeme getiren nere var, varsa bende öğreneyim. Burda, belki yetkili ve etkili olup, çözecek kişiler yok. Ama, hiç değilse dertleşmek babında içimizi döküp, kendi kendimize teselle olmaya çalışıyoruz.

@m.okanoyun,
Yeni sistem yani 2015 den önce ise yenilemek zorunda, en uzun 10 yıl kullanıyorsun, sonra tekrar yenileniyor, saçma sapan bir uygulama işte.

@hayat76,

Bizim için saçma. Ama devlet için özellikle AKP için çok önemli. Ehliyetler kimlikler vs yenileme olmazsa nereden para kazanacaklar? Kimi yolacaklar? Kimin bedduasini ahını alacaklar? Acından olsunler mi? Devlet yönetmekten değilde hayvancılıktan iyi anlıyorlar. Etimizden sutumuzden kazancimizdan gucumuzden ve SALAKLİGİMİZDAN iyi faydalaniyorlar

Ehliyet yenileme sürecinde itirazım neticesinde sürücü olur raporu aldım fakat bir olumlu bir olumsuz komisyon kararları olması sebebiyle İstanbul il sağlık müdürlüğü komisyonu karara bağlayacak. İtiraz sonucu gittiğim Balıkesir il sağlık komisyonu doktorları ilk başvurduğum Çanakkale'deki doktorların kararlarını hayretle karşıladı böyle bir kararı nasıl verdiler diye.
Umarım İstanbul İl sağlık müdürlüğü komisyonundan benzer bir davranış görürüm.

@HCZCI,

Bildigim kadar, eşit oşmayan durumlarda 3 cü başka bir ile göderiyorlar, ordaki komisyon kararına istinden sonuca bağlanıyor. Hakkınızda hayırlısı olsun.

Üst Alt