Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Engelli erkekler neden engelsiz kadınları tercih ediyor?

Uçmayı seviyorsan, düşmeyi de bileceksin. Korkarak yaşıyorsan, yalnızca hayatı seyredersin…
Acı seni daha güçlü yapar, Korku daha cesur, kırık bir kalp ise; seni daha akıllı yapar.

Konu başlığı bile ayrımcılık içeriyor.Sonuçta her bayan yada her erkek kendisinden her yönden daha iyi birisine adapte olmaya çaba gösterir.Kimse rahatının kaçacağını bile bile bir yola girmek istemez.Aşk denilen şey belli bir sürede tükenir yerini sevgi o da bitince saygı alır. Eğer karşınızdakine saygı duymuyorsanız bunların hiçbir önemi kalmıyor.Canım cicimle başlayıp küfürlerle biten bir ilişkiden herkes kaçmalı bana göre..

Jozefim

Kişisel algılamadım zaten herkesin düşüncesi farklıdır saygi duyuyorum.Herkes en iyisini ister ama bakalimda alnımıza yazıldı mı?.

Davul bile dengi dengine sözü hayatın bir gerçeğidir.. Bu gerçekten kaçamazsınız..

Daha öncede bu konuya yazmıştım yine yazayım. Konu başlığının tam tersini düşün.. Engelli bayanlar neden engelsiz erkekleri tercih ediyor ? Evet ben bu olaya 3-4 kez şahit oldum ve çevremde de bizzat gördüm..

Hatta engelli bayanlar engelsiz bayanlara göre daha bir egolu ve kendilerini hint kumaşı sanıyorlar artık bu özgüven nereden geliyor onuda siz bulun.. Her neyse bence engelli bayanların, engelsiz erkek tercih etmesi; engelli erkeklerin engelsiz bayan tercih etmesinden daha yüksek..

Son söz olarak kalp kimi seçerse onu ister engelli engelsiz farketmiyor fakat konu başlığı, başlı başına ayrımcılık içeriyor

Seçim yapani Allah çarptın😟

Engelli neden neden engelsizi seçer bunun cvbi su sen engelsiz olsan engelli secermiydin secmezdin sen dedigime bakma genelleme yapıyorum .. cok aşık olmadikca kimse su engelsiz su engelli bunla evleneyim dye secim yapmaz nasiptr ama engelsiz biri engelli birini aşık olmadikca secmez çünkü ugrasamam bunla bn dusuncesi yada cocuga gecer korkusyla secmez ..

Önceden kızlar kendini seven erkeklerin cokluguyla simarir ne kadar sevildgini ölçerdi kndisi icin kavga eden erkeklere bayılırdi her kiz dgl tabi ama boyleydi
Şimdi tam tersi engelli engelsiz farketmeksizin erkeklerde kizlar gbi kendini sevilip sevlmedigini ölçüyo ne kadar kisi sevyo ona bakip yakisikliligiyla övünuyo .. kızlarla evlenmek icin değil eğlenmek icin takılıyor yada konuşuyor. . Devir cok değişik guvenebilecegin birini bulursaniz kacirmayin sizinle oynamayacak sevginizi ölçmeyecek gerçekten seven birini bulursanz kacrmayin ..engel falan sorun değil kalbi sakat olmasin ..
Size ayna olacak insani bldgunzda kisi edepli ahlakli ve karakterliyse szde evliliğe soguk deglsenz kacrmyn derim

Son düzenleme:
Bilmiyorum yazıldı mı engelli bir insan engelsiz birini kendisine bakması için seçebilir.Bakmaktan kasıt hayatını kolaylaştırmak olarak görebiliriz.

Mesela sağlıklı bekar bir erkek her gün yemeği,ütüyü vs yapmaktan bıkar ve işten gelince evde bir sıcak çorba arar bunun içinde ben bir yuva kurmalıyım der ve evlenir.Bunun gibi engelli bir erkek de hayatını iyice zorlaştıracak engelli bir bayanla yuva kurmak istemez.Tabi gönül işin içine girince bu yazdıklarım geçersiz kalıyor.Ben sadece mantıklı bir varsayım ortaya attım:)

@acı gerçek

Ne güzel yazmissiniz ağzınıza saglik.Düzgün insan zor buluyoruz engelli engelsiz ayrımı mı? kaldı artık.Bir insan kopmleksli olmayacak kendine güvenecek, gerisi gelir zaten.

Son düzenleme:
peki engelsiz bir kadın engelli bir erkek ister mi? bu sorum engelsiz kadın ile evlenmek isteyenlere gelsin

size göre boş.

Erkeğin bunu düşünmeye hakkı varken karşıdaki engelsiz diye nitelendirdiğimiz kadını kimse düşünmüyor. çok az istisna vardır ben etrafımda çok az istisna gördüm. (iki kişi ve iki erkek de görme engelli ) kendine yetebilen yani dışarıda ya da evde kimsenin yardımına ihtiyaç duymayanlar için demiyorum ama bütün evi çekip çeviren ve sürekli karşısındakine (bakmak çok hoş bir kelime değil çoğu kişi kullanmış ama)

yardımcı olmak durumunda kalacak kadın ya da erkek bir süre sonra bu durumdan yorulacaktır. evlilik bence karşı taraf benim hayatımı kolaylaştırsın diyerek yapılacak bir iş değildir. Eğer taraflardan biri kendine zaman ayırmakta zorluk çekmeye başlarsa o evlilikte çatırdamalar başlar. Bu işin içine çocuk da girerse bir tarafın hayatı kolaylaşırken diğer tarafın hayatı zorlaşacaktır ve eski günlerini arayacaktır. Gerçekten de evlilik hayatı paylaşmaktır.

Engelli insan neden engelli insanla evlenmek zorunda olsun insan neden böyle düşünür bunu düşünen insanın mantığı nedir böyle düşünen insan mantıklı açıklama yapabilir mi bana ben hayatımda gördüğüm en iğrenç karakter li yyaratığıı benden durumu daha iyi benim ile tıpta hastalığı aynı olan iğrenç karakterli fiziksel hastalığı psikolojik hastalığa dönüşmüş yaratıkla tanışmıştım ve keşke tanımasaydım kendimden iğrendim engelli insanla evlenmek zorunda olduğumuzu düşünmüyorum hayatta kimin pislik yapacağını bilemiyorsunuz

bilemiyorum sadece kendimi biliyorum cevabını aradığım soruları açıklığa kavuşturmak için üye oldum..

Konu kopuk kopuk sorular cevaplar.bende niye yazdiysam cansikintisi bu olsa gerek...:)

Çünkü ilerde çocuğu olduğunda syni sikintilari ve cilelerin kendisininde cekmemesi icin..

1. Erkek engelli ve paralı, kadın engelsiz ve parasız ise evlilik olur. Bu durumda erkek bakımını ve ihtiyaçlarını evlenerek ucuza getirmiş olur. Hatta her ikisi de kendini seviyorum diye kandırabilir, ya da sevdiğini zanneder. Kadın kimsesiz de olabilir...
2. Engelsiz bir insan engelli biri ile sevgili olmak veya evlenmek istemez. Velev ki bir anlık kararla evlendi, engelsiz olanın üzerindeki toplum baskısını düşünün. Belli bir zaman sonra özenti başlar... Aldatmalar başlar...
3. Engelli bir insan, engelsiz biri ile evleneyim diye düşünüyorsa, zaten o engelini kabullenmemiştir, engellileri küçümsüyordur...
Bu da benim reel düşüncelerim.

Bu bir tercih değil gönül meselesi, şartlar sizi bazı şeylere iter sadece. Mesela yaşadığınız ve ya çalışıtığınız çevreye bakın arkadaş ortamınıza bakın 100 kişiden belki 5'i engellidir. Bu durumda sizin etkileşime geçeceğiniz kişilerin %90'ı engelsiz bireylerdir. Dolayısıyla onlardanda bir karşılık görürseniz ve o da bu durumu sorun etmiyorsa evlenebilirsiniz. Bu çok doğal bir şey. Aynısı tam tersi içinde geçerli ( bayanlar için ). Engelli sadece engellilerle evlenir diye bir kanun yok. Gönül engel dinlemez.

Sadece Engelli Erkeğin Engelsiz bayanı tercih etmesi diye bişey yok...
Kadınlar da yapıyor bunu...

Çok boyutlu bir konu...
Engelli kadınlar da engelsiz bir erkekle aşk ve evlilik isteyebiliyor...
Bunun Psikolojik, Sosyolojik, Ekonomik, Aile baskısı gibi sebepleri var.

Kendisinin Engelli olduğunu kabul etmeyen, Engelli bir kadının iyi anne/baba olamayacağını düşünen, Ailesinin baskısı ile sadece Engelsiz biriyle evlilik ve ilişkinin doğru olduğuna inanan milyonlarca insan var çevremizde...

Bu işin doğrusu; iyi, anlayışlı, fedakar, uyumlu biriyle ilişki ve evliliktir... Ancak Biz engelliler için bu uyumu yakalamak çok zordur...
Önyargılar önümüze çıkar. Huzursuz oluruz... Huzursuzken mutlu olmamız ve karşımızdakini mutlu etmemiz imkansızdır... Aradığımız kişiyi bulamayız sırf evlenmek için de evlenmek istemeyiz...
Yıllar geçer yalnızlık da iyice etkisini arttırır...
Umarım herkes aradığı insanı bulur...

Yazıları okudum da herkes bulamamaktan yakınmış uzayda mı yaşıyorsunuz abi geliştirin kendinizi biraz engellilike alakası yok bn tekerlekli sandalyedeyi sevgilisiz gecen zamanım yok çoğunu reddediyorum sevgilim var diye sorunu kendinizde arayın biraz

O halde bize biraz tüyo ver yakışıklı :p

compeder

vay erkek sen neymişsin. benim yazdıklarımı okuduysan ilişki yaşanabilir KOLAY ancak aranan ilişkiyi bulmak zor diyorum.

toplumdaki önyargılar, baskılardan bahsediyorum. benim de sağlıklı kadınlarla ilişkilerim oldu ama toplum baskısı ya da psikolojik sebeplerle çoğunu bitirmek zorunda kaldım... Engelli kadınlarla ilişkilerimde ise aradığımı bulamadım...

belki de benim bunu aşmam gerekiyor... seni ele alalım. tekerlekli sandalyedesin mutlu olmayı başarmışsın ne güzel peki hiç çevrende farklı gözle sana bakılmıyor mu? iliski yaşadığın insanin ailesi??? sağlıklı bir insan ile yan yana olduğunda tuhaf bakışlar hissetmiyor musun?

sen umursamıyorum diyorsan nereye kadar? farkında değilim diyorsan biraz gözünü aç! aştım diyorsan tebrikler

Kardeşim beni bilen böyle bilir ve böyle geliyor ben hiç bi yarğıyla karşılaşmıyorum insanlara kendini nasıl gösterdiğin önemli ben kendi elimdenn geldikçe yükselttim başkaları gibi engelliyim deyip boyun bükmedim ulaşılmaz gösterdim öyle eğittim ve şimdi meyvesini alıyorum ve benle sevgili olmak için birlikte olmak onlar için ulaşılmaza ulaşmak gibi ve kimse yardıgamıyor çevre demişsin çevrem ve yaşadığım yerde herkes aynı düşünür ve kimse normal bi kadınla ilişkimi abes görmüyor insanlar sizi çekilecek çile değil ulaşması zor ödül olarak görmeli buda konuşma egitim dış görünüşle olur boşa değil yani

Üst Alt