Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Engelli iki insanın evliliği?

Re: EVLİLİK

hakansakinci' Alıntı:
VALLA BANA ÖZÜRLÜ BİR İNSANIN EVLENMESİ İMKANSIZ GİBİ GELİYOR.

hakancığım ben engelliyim eşim engelsiz vede 14 yıllık evliyiz 2 çocuğumuz var ve inan hiçbir problemimiz olmadı olmayacakta neden çünkü birbirimizi çok seviyoruz yani hiç bir şey imkansız değildir

evet ada gecmıste neler yasadıgını bılmıyorum.. ama benım cevremde engellı olupta mutlu olan o kadar ınsan var.. ozellıkle yan partmanımızda oturan komsum kız oda engellı hemde degneklerle yuruyor eşi erzurumda askerken bırbırlerını sevmısler ve evlenmısler erkek gayet saglıklı 7 yıldır evlıler bırde kız cocukları var. kişi kendının aynasıdır bunu hıc bır zaman unutma.. cevrende hıc engellı olupta 50 yasına gelmıs evlenememıs kımse varmı ?.. ınsanlar kendını kandırmasın falan dıyorsun.. neden buna ıhtıyac duyan varmı.. engelsız olupta evlenemıyen kızlar yokmu. evlılık işi her zaman nasıp işidir.. dersen kı " erkekler engelsız kızları daha cok tercıh edıyor" o zaman katılırım bu karsılıklıdır. benım ılk ılıskımde 2 yıl cıktık kız arkadasımla bırbırımızı sevıyordukta aılesı engellıyım dıye ıstemedı bu ılıskıyı onaylamadı ve bız ayrıldık.. Ama ne oldu ılıskım bıtelı7 yıl oldu o kız 6 yıldır bırıyle nısanlı ben ıse 2 yıllık evlıyım evdemı kaldım hayır.. lutfen engelımıze sıgınmayalım kolayı bu galıba

evet birbirlerini iyi anlar ve iyide dost olurlar ama iki engellinin hareket kayibi cok yuksekse tamamen hayal olur bu evlilik... iki engelliyi aksam oldugunda birileri kaldiracak yataga koyacak yemegi disarida gelecek biri gelecek evlerini temizleyecek tam tersi ise engel duzeyi daha az ise durum degisir...

ozbekcan' Alıntı:
bence engelli iki insanın evliliği engelsizlere göre daha iyi olur çünkü gerçek anlamda hayatı onlar paylaşıyor.engelsiz insanlarda sadece figüranlık kısmını yaşıyıor.

işte budur... :clap: tabi aileler de önemli

en önemli olanın birbirini anlamak olduğunu düşünürsek iki engelli daha uygun. ayrıca ailevi olarakta hiçbir sorun veya tek taraflı bile olsa sıkıntı yaşanmayacaktır. tabi engelin birbirini tamamlayıcı olması da hayata karşı el ele mücadeleyi kolaylaştırır. aynı zamanda hayatı tek başına yaşayamayacak insanlar birbirini tamamlayabilecek engellere sahipse en güzeli olacaktır. en güzel beraberlik dostluk ve birbirini anlama ve tabiki sevgi temelindedir, aslında bunu kurabilirseniz engelli-engelli yada engelsiz-engelli hiçbirinin önemi yoktur çünkü gerçek sevgi hepsini aşabilecek güçte. yaşayabilenler kesinlikle değerini bilsinler.

Bence iki insanın aynı kafada olup ulaşılması başkalarına göre çok zor ve güzel bir olay....

MESNEVi DEN

Bir gün, bir bilge, kendi türleriyle uçmayı reddeden iki ayrı cins kuşa rastlar yol kenarında.

Hayli merak eder bu iki farklı yaratığın nasıl olup da kendi aileleriyle, ait oldukları yerlerde yaşamak istemediklerini, nasıl olup da bir 'yabancı' yı kendi kardeşlerine yeğlediklerini.

Biri karga, biri leylek...

O kadar farklıdır ki kuşlar. İhtimal veremez birbirlerini sevdiklerine, türdeşleriyle değil de birbirleriyle uçmayı yeğlediklerine.

Öyle ya, karga dediğin kargalarla uçmalıdır, leylek dediğinse leyleklerle.

Yaklaşır ve merakla inceler kuşları. Ta ki her ikisinin de topal olduğunu keşfedinceye kadar.

O zaman anlar ki, birlikte kaçar, birlikte uçar, birlikte yaşarlar beklenenlerin yanında tutunamayanlar.

O zaman anlar ki, sahip oldukları değil, sahip olmadıklarıdır kimilerini birbirlerine yakın kılan.

Topal kuşlar birbirlerinin 'arıza'larını bilir ve sömürmek ya da örtmek yerine kabullenirler öylesine.

En sahici dostluklar ortak varlıklar üzerine değil, ortak yoksunluklar üzerine kurulanlardır.

Aynı şekilde zengin, ayni şekilde mesut olanların ortak paydaları sabun köpüğü gibidir uçar, söner.

Ortak acı, ortak hüzün, ortak pürüzdür esas yakınlaştıran, yaklaştıran...

Mesnevi'den

Mevlana ne güzel anlatmış Mesnevi'sinde...

Tabi ki çok kolay olmaz; iki engelli insanın aynı evi,aynı ortamı,aynı hayatı paylaşması...Hele de engel durumları ağırsa. Ama bunun yanında çok da imkansız değil... Çevremde o kadar güzel örnekler var ki.

Paylaşıma dair bir başlangıç yapmış bulunuyoruz erkek arkadaşımla beraber.
Hedef belli...
Huzurlu, mutlu,her yönden birbirimizin eksiklerini kapatabileceğimiz, birbirimizi tamamlayabileceğimiz bir yaşam... Kimin ne kadar fedakarlık yaptığı ya da yapacağı önemli değil... Önemli olan sonuç :)

İkimiz de "iyi ki" demek istiyoruz... İstedikten sonra, biraz gayret ettikten sonra herşey mümkün bence :wink:

YETER Kİ; SEN , NE İSTEDİĞİNİ BİL...

baykenin anlatmış olduğu bu anektod ne kadar değerli...çok sevdim açıkçası...sanırım konuya dair son noktayı koyabilecek parelellikte bir son bu:)

Eger ıkı kişi bırbırını severlerse önüne gelen her zorluğun üstesınden başarı ıle gelebilir ama şunu da unutmayalım ki bızler evlendiğiğmz zaman evlendiğimiz kişi ya da biz bırbırımızden bıraz daha ıyı olmalıkı karsılştıgımz zorlukların üstesınden bırlıkte gelebılelım
mesela ben daha yen evlendım bugun tam 15 gün oldu :)) Evlenıp yuva kurmak gercekten cok güzel tabıkı her seyde olduğu gıbı zorluklarla karsılasmamak elde degıl ,ben ortapedi engellıyım dısarda deynekle evde tek deynekle yürüyebılıyorum eşimde ortapedi engelli ama deyneksiz yürüyebılıyor .Allaha cok şükür evde o kadar bırbırıomız euyum sagladık kı herseyın üstesındenm rfahatlıkla gelebılıyoruz nasıl mı :)?
diyelım kı eve yemeklı misafir gelecek mutfağa ıkı saat önceden gırıyorum ben salatayı yaparken eşimde masaya tabakları koyuyor,yemeklerı ocaga kyuyorum ısındıktan sonra sagolsun eşim o yemegı alıp masaya getırıyor ,yanı onun yapamaklarını ben ,benım yapamaadıklarımı o yaparak bırbırımızın eksıkleını rahatlıkla kapatabılıyoruz ınsan istedıgı zaman herseyın üstesınden basarı ıle gelır

Bayke mesneviden verdiğin örnek çok güzel,Birde hayata uyarlayabilsek,değil mi ama.

Temcit pilavı misali,dönüp dolaşıp aynı konulara geliyoruz. Kişiler birbirlerini gerçekten seviyorsa evlensin.Menfaat gütmeden...Peki ruhsal engellileri nasıl anlayacaksınız?İki ruhsal engelli evlenmesin deseniz anlayacağımda.İnsanların dış görünüşüne bakıpta engelli değil,falan filan demesi çok yanlış.Ruhsal ve düşünsel engelliler bakınca anlaşılmıyor bile,bu daha vahim durum.(ruhsal engelli dediğim ,pisikopat olupta insanlara saldıran,vurup döken,hayattan umudunu kesmiş)Kişilerin maddi durumu iyi ise evlensinler.İki hizmetçi tutulur ohooooooooo değmeyin keyfe. :lol: Hem birçok kişi çay örneği vermiş yahu,çay içmeseniz ölür müsünüz?Termos diye bir zımbırtı var olmazsa ondan alın ya da başka bir çözüm.Siz kişiyle işlerinizi yaptırmak için evleniyorsanız hiç zahmet etmeyin,bir hizmetçi alın tamam.

Nuray hayırlı olsun.Allah mesut etsin.

Sevdikten ve gönülden istedikten sonra engelli mi –engelsiz mi ne fark eder.Nuray benim eşim sağıklı ama bu dediklerini ayda yılda bir kere yapar tam 100 bin defada söylenir. :lol:

sevgi saygı gerçek olursa evlilik neden yürümesinki misafir çayını kendi doldursun biliyor halimizi halden anlamayan çay içmesin :lol: tabi çocuk konusuna gelince aile destegi şart maddi manevi onuda ailelerimiz severek yapar gerisine ne kalmış
MEHTAP

hercai_ugur

hercai_ugur o dediğin tekerlekli tepsiyi yapmana gerek yok :) satılıyor:) Servis masası adı altında bulabilirsin. eternity nin vardı öyle bir servis masası.İlerde bende almayı düşünüyorum. Hatta engellilerin hayatını kolaylaştıran o kadar çok şey var ki. Mesela tekerlekli çamaşır sebeti, tekerlekli sebzelik(bu da servis masası olarak kullanılabilir) , asansörlü askı...

Önemli olan engelinize göre sizin neye ihtiyacınız olduğudur. Sevdiğim insanla evlenmeyi planladığımız için hayatımızı kolaştıracak eşyaları, ev aletlerini araştırıyoruz.Dediğim gibi öncelikle neye ihtiyacınız olduğuna karar vermek.

Misafirlerin geldiğinde ya da oturma odasında yemek istediğinde servis masası...
Çamaşırlarını asmaya götürmek için (özellikle değnek kullanıyorsan) tekerlekli bir sepet...
Gardrobunda yukardaki askılıklara yetişemiyorsan asansörlü askılık...
Ve son zamanlarda reklamı var. Buharlı temizliyeci diye.. o da çok büyük kolaylık gibi görünüyor cam ve yerleri silmede...

Daha da aklıma gelmeyen çok şey var aslında ama insan yaşayarak çok daha rahat aşar problemlerini..

çok zor olur.olduğundada çok güçlü bir sevgi olur heralde

Re: EVLİLİK

hakansakinci

Bu ne karamsarlıktır,bana imkansız gelmiyor...ve hatta iki engellinin evlenmesi gayet mantıklı geliyor...sonuçta engelsiz bir insana kendimizi anlatmak çok daha zordur...fakat o da olabilir, bir insan senin beyninle ilgileniyor ve seni her halinle kabul ediyorsa gerisi hikaye...

Aşlamayacak zorluk bilmiyorum. Karar ver harekete geç, asla vazgeçme basaracaksın

Engelli iki insanın evliliği bana göre daha iyi olur. Neden: Saglıklı bir insanla engelli bir insanın evliliği mutluluk getirmez çiften herhangi birisi kendisini eksik hissedecek sürekli, zamanla saglam olanda ondan bıkacaktır.
üniversitede bi abiyle tanışmıştım engelli ve evliydi çok iyi bir insan.
Bana dediki sakın sağlam birisiyle evlenme sonra çok üzülürsün demişti. Ilk anda onu yadırgamıştım zamanla anladım engeli olmayan biriyle evlenmemeye karar verdim.
Arkadaslar engelliyim diye bişey yapamıyız sanmayın ben yüzde yetmişdört engelli raporuna sahibim. Hiç kimseye ihtiyaç duymuyorum birçok saglıklı insanın yapamadığı şeyleri basarabilecegimi biliyorum. Zorluklar ne kadar agır olursa olsun kararlı olduktan sonra hiç bir engel aşılamaz degildir. Insanların önyargılı danranmaları konuşmaları bana her zaman daha azim vermiştir.

DENEYİN...

Kendinizi birine saklamıyorsanız, yani engelsiz birine, deneyin derim. Ben ikisini de denedim. Kısaca o mu, bu mu demeyin, özgür olun, deneyin. Yoksa, çok düşünce az eylem, kanser eder insanı. Eylem belirler yarını, sadece yapacağınız eylemi düşünün. Korkunun karanlıkları yerine, yüzleşin hayatla.

Çok geç kalmak, pişmanlıklar yaşamak, mutsuz olmaktan korkmaktan, mutsuz olmaktan daha mı iyi sanıyorsunuz. EN KÖTÜ ŞEY BİR ŞEY YAŞAMAMAKTIR.

evlilik herkes için vardır ve Cesaret işidir birazda... "Akkıllı Düşünene kadar deli işini aşırırmış" diye bir laf vardır bilirsiniz ne güzel anlatmıştır bu ince düşünmenin hazin sonunu... Ve Hadis der ki "hayırlı işlerde acele ediniz"... düşün düşün sonu olmuyor arkadaşlar...
Bir arkadaşımızında bahsettiği gibi Engelleri farklı olursa daha mantıklı olur... yani birinin bacaklarda bir prb. varsa diğerinin farklı olmalı... (tabi istinalar için mutluluk dilemek gerek başaranda vardır bunu mutlaka) fakat ben Bir talasemiliyim ve Çok büyük konuşmamakla birlikte bir talasemili ile asla evlenmem... (genelde bizim talasemililerde bu meşhurdur, birbirimiz içinde kız alır kız veririz :p :D ) ama İki cambaz bir ipte oynamaz :p Farklı bir engeli olursa daha mantıklı... Evliliği önceden düşünmezdim ama yaş gelince ne olursa olsun insan düşünüyor be bu konuda karamsar olmayın... Bir yazarın dediği gibi... "Zoru Başarırım İmkansız biraz zaman alır"... İmkansız diye bir şey yoktur asla... bu bizim kafamızda bitiremediklerimize bulduğumuz kulptur :p

çok güzel olur buna yürekten inanıyorum. örneklerini gördüm çok mutlular en az 5 örnek verebilirim

gulpembe
aynen katılıyorum
farklı gruplardaki engelliler birbirlerini tamamlayacak tarzda evlilik yapmalılar.
gerçekten harika bir aşk yaşanır ve birbirlerini çok iyide anlarlar.

@nehir76-16
benzer engel gruplarının evliliğinde birbirini tamanlamak zordur bence.

iki tekerlekli sandalyede yaşayanın evlilikleri baya zor olur bence.şimdiki evler malum kibrit kutusu gibi.holler daracık.yatak odaları desen çocuk odası gibi.

ama tekerlekli sandalyedeki kişi kör veya sağır biriyle birbirini tamamlar bence

@yelkenli
işte sevgili kardeşim bütün sorunda burdan çıkıyor maalesef KENDİ AYAKLARIMIZIN ÜZERİNDE DURAMIYORUZ durabilsek bize ENGELLİ demicekler zaten.

mimari - çevre - aile - ekonumik - bedensel engeller bizi mahvediyor.

kızınızın bir tekerlekli sandalyede yaşayan bir oğlana aşık olduğunu duyabileceğiniz ilk anı düşünün hemde sağlam özgür ve el bebe gül bebe büyüttüğünüz biricik kızınızın

EMİNİM Kİ ŞOK GEÇİRİRSİNİZ hatta itiraf ediyorum bende tekerlekli sandalyeli biri olarak BENDE ŞOK GEÇİRİRDİM.

çünkü biliyorum tekerlekli sandalyede yaşamanın ve devamlı eroinman gibi birilerine rica minnet ile yaşamanın ne dert bir iş olduğunu.bazen en basit şeylerde kimlerin ağız kokularına katlanmak zorunda olduğumu ve bazen bunlardan ne kadar bıkıp çok stresli yaşadığımı.O STRESLİ ANLARA ACABA el bebe gül bebe yetiştirdiğim KIZIM DAYANABİLİR Mİ ??????

dürüst olmak lazım ben aşkım için ANNEMİ EZDİM GEÇTİM EVLENDİM ama annem haklı çıktı şimdi yine boşanıp annemin yanında yaşıyorum aşık olduğum ise birisiyle kaçmıştı.BENİ EVDE YAPAYANLIZ ÖLÜME TERK EDEREK HEMDE

Sevgi saygı elbetteki mutluluk getirir ama hayat standartları altında olan yaşamımızda engelliler için çok zor bence....

evet çok zor olmalı.sen zaten birine muhtaçken birde evin sorumlulukları artı eşinin sorumluluğu. sadece sevgi ve aşk yetmez bence. aile desteğide önemli hele birde bu evliliğe karşı çıkıyorlarsa o zaman zor tabi iş güçde lazım. zor yani. çok mücadele isteyen bi durum

her engelle olmaz bu

bazı engel aşka engel olmaya degil yürütmeye engel

bazı engel evlilige engel

ama diyosanki ben herişimi hizmetçilerime yaptırıyorumm param b...k gibii eee hadi evlen barii

yoksa bu kadar humanist düşünmeyin derimm

önemli olan engeller değil karşılıklı saygı ve hoşgörü, bu ikisi olunca ister bir engelli, bir engelsiz olsun, ister ikiside engelli olsun, yeterki hayatlarını beraber idame ettirecek durumda olsunlar, hiç bir şey olmaz mutlu bir şekilde yürür gider. önemli olan her şeye iyi tarafından bakmak ve bakabilmek...

ÖNEMLİ OLAN ENGEL DEGİL DİYORSUNUZ

sonra

yeterki hayatlarını beraber idame ettirecek durumda olsunlar,
DEMEKKİ ENGEL ÖNEMLİ ABİCİGİM

Arkadaşlar gerçekten güzel yorumlar bunlar sizlere çok tşk ederim.

Bazı bana göre KARTONDAN yani çok hafif hatta hafif mi hafif engeller engelliler hariç ASLINDA BEN ONLARA ENGELLİ DEMİYORUM kızmayın bana ne olur BEN ONLARA ENGELLİLERİN RÜKÜŞLERİ diyorum onlar hariç GERÇEKTEN ENGELLİLERİN İŞLERİ ÇOK ZOR.

Hele aile ve ekonomi özgürlüğünüz desteğiniz yoksa inanın bana FACİA bişey.Titanik faciasını sollar hemde bu facia.

KARTON ENGELLİ değilseniz hep birilerinin yardımına devamlı muhtaç durumdaysanız EVLENMEYİN KARDEŞİM.

SEVGİLİ KALIN aynı şehirde olun ama ayrı şehirlerde dert çünkü ve mümkünse devamlı nişanlılık gibi bişl düşünün ve yaşayın.Ailelerinizle asla ters düşmeyin.

Biliyorum KARTON ENGELLİ sözüme kızanlarınız olabilir ama sırf kulak memesi olmadığı için sakat sayılıp askere gitmeyenler var arkadaşlar.

İNŞ İYİLEŞEM DE 5 YIL ASKERLİK YAPEM YAWF :D

yaşama daır anı

bence ıkı engelının bır bırıle evlenmesı en dogal evlılık.bır bırlerını daha ıyı anlarlar tabıkı aıllerınde destegı gerekır. bız engelılıerın her zaman evlıkte cesur olmalıyız.hayattan kormamalıyız.

Üst Alt