Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Engelli kartıyla müze-ören yeri girişi..?

Suret

benım engellı kartım yok. zengın akrabalar sagolsun. problem degıl ben ıcın. yanı 5 lıracıkta bu devasa masraflı tesıs ıcın cok gormedım acıkcası. bıde tekerleklı sandalyedekı arkadaslar ıcınde yolu promlemsız gıbı gordum.

Suret
Her belediyenin her hizmetinden ücretsiz faydalanılacak diye bir şey yok. Engelli olmak hiç bir şeye para vermemek değil.

Ufukalp hiçbirşeye para vermemek olarak kastetmemiştim, belediye hizmetlerinden engelli olanlar ücretsiz olarak faydalanır...

Suret
Belediyelerin çok çeşitli hizmetleri vardır ve engellilere tüm belediye hizmetleri ücretsiz değil.

Ufukalp

benim kafamı karıştıran belediyenin otoparkları engelli kartlı olanlaramı ücretsiz yoksa engelli plakası olanlaramı?

suzerk

Her ikisi de değil, engelli statüsünde vergisiz aldığınız aracınızı ispark ya da sizin ilinizdeki adı neyse oraya kaydettirmeniz gerekiyor.

Araç Plakasının Sisteme Kaydedilmesi için Gerekli Evraklar (Araç Ruhsatı, Engelli Kimlik Kartı (veya rapor))

selda*

yani engelli kartim var,fakat belediye otopark için ücret ödüyorum doğru mu?

suzerk, bizzat deneyimlediğim için bu şekilde yönlendirdim, geç dediler sonra cezasını ödedim. Kaydettirmek çok zor bir işlem değil, mail ile halletmiştim ben.

suzerk

kartına bakmıyor aracına bakıyor kaydettirmen gerekli araç engelli aracı olmalı yazıyor

İSPARK Açık Katlı otoparklarında engelli aracı olan vatandaşlara 8, yol üstü otoparklarında ise 3 saat ücretsiz

şehit yakınları,gazi ve eşi İSPARK otoparklarından saat sınırı olmadan faydalanabilir.

Beylikduzu

zaten forumda araştırırken önceden bir arkadaş yazmış... trafiğe gidip kayıt yaptiriyo rmussun diye...arac eşimin üzerine kayıtlı bir sorun olurmu?

suzerk

benim anladığım aracın engelli stadüsünde olması siz engelli kimlik kartına sahipsiniz ama araç normal birey için olmuyor ruhsatta engelli aracı olması gerekiyor

Beylikduzu

hocam forumda @kridvan yazmış alıntılıyorum;
Ben dün (cuma 09/03/2012) günü trafik denetlemeye gittim ve aldım özürlü park kartımı,
%51 engelliyim bende "B" sınıfı ehliyet var ve normal yollardan (ötv siz) ikinci el tertibatsız otomobilime kartı çıkarttım
memura sordum alabilirmiyim diye evet dedi bende o zaman alayım dedim..

Biz balıkesirdeyiz 2saat bedava babamla gidince biyere sonrasu ücretli yol kenarı belediye parkları
GRAHAM BELL özel şirketindir o park heralde para almış ankaradaki ankaparkta özel şirketin bedava dğl engelli

Kuşadasına gitmiştik milli park bedava giriş engellilere normalde 15tl girişti

Pluvia
anka parka bir ankarali olarak gitmedim, merakta etmedim melihin demir oyuncaklarini. ama bu kelebekler bahcesini hic unutamiycam.
birde eskisehirdeki hayvanat bahcesini merak ediyorum. bigun nasip olur insallah.

Bilginiz olsun; Engelli kimlik kartımın olmaması sorun olmadı rapor fotokopisi ile hem ören yerlerini gezdim hem de otopark hizmetinden faydalandım.

Herzaman bedava girdiğimiz milli parka bu sefer paralı girdik balıkesir pınarbaşı milli parkı😔

Orman bakanlığına şikayet attım

Pluvia GRAHAM BELL
Geçen hafta içi Orman Bakanlığına bağlı milli park, kamp alanı, mesire yeri gibi korunmalı alanlara engellilerin ücretsiz girişi konusunda araştırma yaptım, gerekli bakanlık belgelerine ulaştım, çıktısını da alıp test etmek için de salı günü bu konuda sürekli sorun çıkaran ve ücretsiz giriş kabul etmeyen İzmir Özdere Kalemlik Milli Parkı'na gittim. Çarşamba günü de hem belgelerin konuyla ilgili sayfa resmini, hem indirilebileceği adres linkini, hem de yaşadığım tecrübeyi detaylı olarak anlattığım bir paylaşımda bulundum.
Malesef ki açtığım konu başlığı silindi.
Sebebi de başka bir başlıkta zaten cevap vermiş olmammış.
O kadar bilgi, belge ve tecrübeye de yazık oldu.

@GRAHAM BELL
Normalde 24tl yaya 8tl bırınkırın edip kaptı 8tlyi ücretsiz girdik kaç kere geçen sene milli parklara

@Ufukalp

Sanadamı aldılar abi bide 177 174 arasan niye alıyılar para sinir oldum

https://www.tarimorman.gov.tr/DKMP

Mail attım buraya

Bide özelleşmiş bilmem ne söledi

Devletin parkı nasıl özelleşiyo başka milli parka gitcez bakım orada alcakmı

Hızlı trenide kaldırdılar ücretsiz binilmiyomuş

Haklar gidiyo tektek

177 174 arayın lütfen sizlerde şikauet edin

Pluvia
heh orayida satmislar anlasilan ozellestirme diye. cayirda otlayan inekten bile 10 lira alan hokumat engellimi gozetecekti:(

Ufukalp
yazik olmus:(emek etmissiniz ama burdada bisiler donuyor.

GRAHAM BELL

Öle dedide inanmıyom ben pek para koparmak için heralde yada bilmiyo gencin tekidi duran

Olmadı cimerede yazım😒😒😒

Pluvia
Hayır vermedim.
Ücret araç girişi olarak 50 TL idi ve araçta eşim ve 2 oğlum ile birlikte 4 kişiydik.
Evet işletmesi özel, bakanlıktan kiralıyorlar. Bana da çok dil döktü, burası özel falan dedi ama belgeyi gözüne dayadım.
Burası Orman Bakanlığına bağlı korunmalı alan, işletmek için kiralamış dahi olsanız bu belgedeki usül ve esaslara uymak zorundasınız, bu şartlarda kiralanıyor burası size dedim.
Adam mırın kırın yok işte bu hususları bize mahsus söylemiyorlar kiradan düşmemek için, yok bu belgeleri bize vermiyorlar falan...
Valla o da bakanlıkla sizin sorununuz artık dedim, bastım gaza geçtim.

hizli trenin ozellestigini hic duymadik. tam b pahali. artik engelliler evde oturucak kisitli butceyle:(

@Ufukalp

İyi etmişin babam uğraşmaz öle😏😏😏😏

O belgeyi banada atıversene abi neyin nesi

İsterlerse gösterelim

Şikayet etseniz hergirişte isticekler😒😒😒

Ettim şikayet milli parklar için sizlerde yazın cimere

Arkadaşlar, mesela pamukkale travertenlerine giriş engelli kartı olana ücretsiz midir?

Ufukalp

Ben Milli Parklar da çalışıyorum ve benden bile almaya çalışan oldu gerisini siz düşünün. Protokol yapılırken açık ve net bunlar yazılıdır. Kimin ücretsiz olacağı vs. Ancak engelli arkadaşlar en azından girişte ücret ödememesi gerekli.

nostaljik

Ücretsiz bir yakınınız veya refakatçiniz de dahil. Ayrıca ekstra 18 yaş altı ücretsiz.

vetbat cimere yazdım bide tarım ormana mail attım sizde yazın bakın hepsi gtcek tekk tek haklaromız hızlı trende paralı

Yazın topluca cimere kiraya aldusalarda onların malı değil

Ufukalp

Selam şu belgeyi bana da atarsanız sevinirim malum bu sıkıntılar yasanabiliyor

Arkadaslar denizli pamukkale ören yerine engelli ve refakatçisi için ücret alınıyor mu var mı tecrübe eden

Üst Alt