Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Engelli olduğunuzu saklıyor musunuz?

Üstünde oturduğumuz kocaman bir tekerlekli sandalye var bunu nasıl saklarız acaba :)) Eskiden insanların bakışı gerçekten rahatsız ediyordu. Hala aynı şekilde bakıyorlar. Ben onların itici bakışlarına alıştım ama onlar benim görünüşüme (Ne kadar hayret vericiyse artık) doyamadılar hala aynı iştahla bakıyorlar.

Sehribanu
insanlara bakis acinizi yansitir. aklimizda bu varsa oyle dusunebiliriz.iyi,
iyi bakarsak iyiyi, kotu bakarsak kotuyu goruruz.
kimene kimin engelinden. insanlarinkendi derdi kendine yetiyordur bu pahalilikta, koronali, haksizliklarin ayyuka ciktigi zamanda...

22 yaşındayım ve 19 yıldır böbrek hastasıyım, 10 yıldır da hemodiyalize giriyorum. Dışarıdan bakınca biraz minyon tipli olmam dışında engelim anlaşılmıyor sanırım. İnsanlara hastalığımı söylemiyorum çünkü bir kez söyledikten sonra bakışları değişiyor, artık acınarak bakılan bir kişi oluyorsun. Bunu pek çok kez yaşadım ve her seferinde pişman oldum. Yaklaşık 2-3 yıldır yeni tanıştığım hiç kimseye hastalığımı söylemiyorum.

işitme engelliyim. ergen iken saklama girişimlerim olmuştu ama şimdi hiç öyle bir gayem yok, ben buyum. şükürler olsun ki işitme cihazı ile duyuyorum.

Koskoca tekerlekli sandalyeyi nereye saklayabilirim ki :D
Sanırım bunu engelli dışardan bakınca belli olmayanlar için sormuş bulunuyorsunuz. Fiziksel engelimin yanı sıra ruhsal olarak da tedavi görmekteyim (depresyon tedavisi) ama eğer fiziksel engelim olmasa sadece ruhsal açıdan tedavi görüyor olsam bunu saklayabilirdim. İnsanlar psikiyatriye gidiyorum deyince bi tuhaf bakıyorlar çünkü :)

Psikiatri ye gidenler en azından hasta olduklarının farkında tedavisini oluyor ilacını kullanıyor asıl hastalığının farkında bile olmadan aramızda dolaşanlar daha tehlikeli bu toplumun tamamı muayeneden geçirilse en az %30 una herhangi bir teşhis konur gibi geliyor bana.:confused:

Haklısınız ama işte psikiyatri dediniz mi herkes bi "deli" gözüyle bakıyor size. Ben çalıştığım yerde psikiyatriye gittiğimi saklıyorum. İlaçları gizli içiyorum yada yalan söylemek zorunda kalıyorum vitamin falan bunlar diye. Benim yaptığım da yanlış belki ama insanların tuhaf davranışlarına maruz kalmak istemiyorum. Tekerlekli sandalyede olduğum için yeterince garip bakıyorlar zaten :)

Zannedersem en çok saklanması gerekecek hastalıklardan biri var, akrabalardan samimi olduğum bir kaç kuzenim biliyor, onun dışında hiçbiri bilmiyor, tarih öğretmenliği mezunuyum, üniversite mezunu olduğum için kolayca 74 ekpss puanı ile memur oldum, bazen soruyorlar sen Ankara'da kaç puan ile memur oldun diye, onlara da doğruyu söylemiyorum, aslında doğruyu söylesem de hiç kimse beni asmaz, hani bir söz var ya yalancının mumu yatsıya kadar yanar diye:rolleyes: hatta bir ara öğretmen olmayı düşünüyordum, ama sağlık durumum iyiye gitmediği için vazgeçtim. Özellikle engelli statüsünden öğretmen olmak istemedim, çünkü lise öğrencileri bunu bilirse iyi olmaz.

31 yaşındayım, ailem beni evlendirmek istiyor, ama ben sağlığım iyi olmadığı için her defasında reddediyorum, ileriki yıllarda zaten evlenirsem dengim olan biri ile evlenirim, geçenlerde annem geldi, dediki hafif bir ortopedik engeli olan biri var, evlenir misin dedi, ben de şu an sağlığım iyi değil dedim, ama 5-10 yıl sonra ne olur bilemem, evlenirsem kendim gibi bir engeli olan biri ile evleneceğim. Şimdi hastalığımı saklıyorum, ama evlenirsem eşime izin vereceğim istediğini söylesin diye, bu konuda hiç kimseden çekincem yok, belki de bana sen bize şu puan ile memur oldum dedin ama eşin farklı konuşuyor diyen biri bile çıkar, ama bunlar basit şeyler.

Dışarıdan belli olanlarımız saklama yoluna elbette gidemez. Zaten saklamak ya da ön plana çıkarmak için ekstra bir çabaya gerek kalmadığı an toplum ve bireyler normalleşmiş olacak...

Ben insanın engeline fiziğine bakmıyorum.insanin yüreği kalbi ruhu güzel olsun.ayrica dışarıda gezen bir çok sağlıklı insanlar hiç bir zaman unutmamalidirlarki her yaşayan canlı birer engelli adayidir

Görünmeyen bir şey değil ki saklayabileyim. Her şey açıkta olduğu için saklamam mümkün değil. Bana göre konu başlığı engelinizden dolayı utanıyor musunuz olsa daha isabetli olmazmıydı?

@sokr@t,

kardeş tespit edilmemiş hastalara deli değil sinirli deniyor nerede tedavi olan gariban hasta var deli diye damgalar bu embesil toplum

Görünmediği için saklamıyorum.

Alnımda yazmadığına göre
Sanırım saklıyorumdur
bu aklıma geldi.

@sokr@t,

Kesinlikle. Psikoglar da aynen bu yorumu yaptı bana yalniz yüzdeyi daha yüksek dediler psikologlar

@sokr@t,

kardeş tespit edilmemiş hastalara deli değil sinirli deniyor nerede tedavi olan gariban hasta var deli diye damgalar bu embesil toplum
Evet kesinlikle
Gariban deli değiller zorla gariban deli kalibina sokmak istiyorlar dalga aşağılama vs yaparak kapasiteleri zekalari o kadar çünkü
Değiller gariban deli zorla mı mesela değil mi - bir elleri yağ da bir elleri bal da zekiler bir çoğu

Hem ne demek bu deli yaaaa deli ne yani

Son düzenleme:
hastalığım ruhsal duygusal. annem babam eşim ve birkaç iş arkadaşım hastalığımı biliyor. İlk bakışta hasta gibi görünmeyebilirim ama zaman geçirince anlayacaklardır sanırım. zaten kimseyle çok samimi olmadığım için böyle bir durumda olmuyor. Saklıyorum çünkü psikiyatrik hastalığı toplumumuzun iyi anladığını düşünmüyorum. Ve bizim toplumda nasihat etme hastalığı var "takma kafana,düşünme, sal gitsin vs vs ."bunları yapacak kısım beynim ve sorunda orada zaten bunu anlamıyorlar

@neron+,

maalesef hastalığımızdan dolayı normal insanların bir dakkada kafalarından sildikleri sıkıntı ve sorunlar bizlerde sanki haunted house'lardaki hayaletler gibi takılıp kalıyor kolay kolay beynimizden silemiyoruz normal insanlar ise aynen sizin de belirttiğimiz gibi takma kafana boşver filan gibi bomboş öğütler veriyor halbuki bizlerin beyni farklı çalışıyor ve onlar bunun farkında değiller

İş yerinin hekiminden sevk almak için kendimi acındırıyordum engelli kadrosunda çalışıyorum felan filan en son dayanamayıp sordu ne rahatsızlığın var dedi bende bipolarım dedim bipolar bir engel mi dedi bana cevap veremedim sevk te vermedi 😃
Ben saklamayı bırakın herkeze anlatıyorum ama kendimden başkasını inandıramıyorum bu halde bana askerlik yaptıran hekim bile inanmıyor.

Allah bize bunu verdiyse kim ne diyebilir hem kimsenin ne olcağı belli olmaz

@Mustafa788,

%40 ve üzeri olan her rahatsızlık engeldir deseydin doktora.

İnsanların aklında 4 tip engelli karakter var. Gözlerin tamamen görmemesl, tekerlekli sandalye kullanmak, kol veya bacakta gözle görülür problem olması, yüz ifadelerinde anormallik ve konuşmada bozukluk.

İç organlarında ciddi sorunlar olanları, psikolojik hastalığı olanları nedense engelli yerine koymuyorlar, sağlıklı gözüyle bakıyorlar. Detaya inip açıklarsan zar zor ikna oluyor sağlıklı diye bilinen insanlar.

Bir iş konusunda ben engelliyim diye bir mazeret sunduğumda, veya hastalık durumumdan bahsettiğimde insanlardan beklentim empati yapmaları benim yaşadığım zorlukları anlamaya çalışmaları.

Ama malesef bu bilinç ve hassasiyet yeteri kadar yok.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Saklıyorum :( Fiziki engelim yok lakin kronik engeller olunca dışardan bakınca adam şüphe ile yaklaşıp boş laflar etmesinden çekindiğimden.

Unutmamalı her birey bir engelli adayıdır....

arkadaşlar bu sitede üye olup kendisi engelli olduğu halde diğer engellilere laf eden insanlar var, biz daha kendi içimizden birbirimizle dalga gecerken dışardaki insanların öyle yaklaşması gayet normal

Ve bizim toplumda nasihat etme hastalığı var "
Nasihat etme hastalığı... Maalesef katılmıyorum bu konuda sana.
İnsanların size nasihatte bulunması neden sizi rahatsız etsin ki . Elbette takma kafana gibi cümleler kuracaklardır. Onları da anlayın. gerçekçi olsun ya da olmasın yardım etmek istiyorlar.

.kaldı ki sağlıklı insanlar da problemlerini hemen çözmüyorlar. Bir arkadaş sağlıklı insanlar çok takmıyorlar gibi bir ifade kullanmıştı O yüzden dedim bunu

dışardan engelim belli içimdeki engeller daha beter.kimseden saklamıyor.her işi yaptığım için fazla iş yükü aldım aldım yaranamadım şimdi çatır çatır itiraz ediyorum ...

Üst Alt