Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Engelli olmanız zaman zaman psikolojinizi bozuyor mu acaba?

Allah'a çok şükür ben düşünüyorum benim durumumdan kötü olan nice insanlar var biliyorum herkes aslinda düşünüyor ama su bir gerçek ki engeli olan bazi yonlererden sorunlar yasabiliyor ve %90 yolu psikiyatriye düşüyor bende böyle oldum ben sağ gözümü 13 yasinda kaybettim o zaman daha cocuktum cok zor kabullendim durumu ama cocuktum iste acim gecti buyudugumde ogrendim asil zorlugun buyudugunde oldugunu mesela askere alinmadim sakatsin dediler eliywt verdiler kisitlisin dediler polis olmak istiyordum ama yine engelli oldugum icin olamazsin dediler is icin basvuru yaptim engelli raporu istediler ama zaman engelli raporu cikarmak istesem %32 orani verip sen yerine göre engellisin yerine gore de saglamsin demeye getirdiler. En sonunda artik dayanamadim psikiyatriye ve raporumu %40 üzerinde cikardim bu seferde süreli olsun buna da şükür diyorum neye göre verdiklerini pek anlayamasam da çünkü benim psikolojik sorunum gözümden kaynaklaniyor gözüm düzenleyeceğine psikolojimde tam olarak hic bir zamann duzelmeyecek sizce bu düzen varken bu ulke de psikolojik sorunu olmayan varmidir

Engelli olmanın getirdiği zorluklar illaki var..Ama inanki her zorlukla bir kolaylık veriyor Allah.. bende sonradan engelli olmuş biriyim, ama engelimi engel olarak değil, Allahın verdiği bir hediye olarak görüyorum :)) Her zorlukla bir kolaylık çıkıyor karşıma hakkaten böyle düşününce engel engel olmaktan çıkıp bir ayrıcalık oluyor insana bilmem anlatabildim mi ? :))

Aynen dedigin gibi ancak icinde yasadigimiz toplumunda hak ettigimiz olanaklari bize saglamali yoksa zor

Plumeria ARKADASIMIZ COK GUZEL YORUM YAPMIS KATILIYORUM .SÜKRETMELİSİN.DAHA KOTULERI VAR..

20 yıl oldu alıştım artık. Hiç te bozmuyor. Anlamazsam rica ediyorum. Tekrar edebilir misiniz diyorum. Bu hayatı fazla ciddiye almamak lazım sonu zaten ölüm. Canlı çıkamayacağız ki !

Neden bozsun ki ? Engelli olmak benim suçum değil, Allahın bana verdiği bir imtihan..

Not: işitme engelliyim

Aynaya baktığımda benden başkası yok. O yüzden bozmuyor. Bozamaz da.

lise hayatım hep hastanede geçti herkes yaz tatiline giderken ben hastaneye gittim hep 3 kere amaliyat oldum (skolyoz ve pes cavus) yani gençliğimi yaşayamadım şimdi 21 yaşına geldim hastane yüzünden doğru düzğün okuyamadık da 2 yıllık bir üniverste tutturdum yatılıda yapamam dedim bahane buldum gitmedim eve kapandım sanki ayıp gibi :) hiçbir zaman aktif bir sosyal hayatım olmadı aslında yürümem de sıkıntı yok oturmamda sıkıntı yok kendi kendimi yedim bitirdim işte bana niye böylesin derlermi hastalığımı sorarlarmı diye hep korku ile yaşadım. sonra geç oldu ama anlamıştım bu bana tanrının bir hediyesi :)

Bozmuyor desem yalan olur bozuyor da anlık olup geçiyor takmamak lazım..:)

Tuna tuna

Aynen kardeşim. ortopedik engelliyim 11 yıldır ağrılarım var. her gün 4 defa ağrı kesici almak zorundayım ama başka etkenlerin beni bunalttığı çok oluyor. psikoloji bozulması denmez tabi ona canın sıkılıyor ama insan belli bir müddet sonra ya onu unutuyor yada alışıyor. Bazende 5-10 yıl sonra aklına geliyor.. Gülümseyerek ben buna kafayı taktım mı diyorsun. (Ne kadar da çocuksu dediğin an)

İnsanlar tamamen dış görünüşüne göre muamele yapıyor engelliysen gerizekalı muamelesi görüyorsun .en çok sorulan sorular top 10 listesinde
1 numara doğuştan mı sonradan mı napican cevapla göre dahami az ezicen beni.
2 numara imza varmı resmi evrak vb şeylerde en çok sorulan soru ulan önce ne mezunu olduğumu sor bari sığır.
3 numara kız arkadaşın varmı o işler nasıl he var randevu defterimde yer kalmadı hergun birine gitmekten sapasağlam adamlara paran yoksa kimse bakmazken engelliyi napsinlar hangi dünya da yaşıyorsun ne yiyip ne içiyorsun bu kafayı nerde yaptın.
Bu sorulara kılık kıyafetim çok düzgün saçım basım sakalım muntazam bir şekilde karşılaşıyorum birde saç sakal karışık pis bir şekilde çıksam direk polisi arayacaklar heralde bir sürü gerizekali var dışarda bunlara dayanmak bile ayrı bir psikoloji gerektiriyor insanı yoruyor üzüyor elden bir şey gelmiyor.hayat geçiyor bizim için hiç bir şey değişmiyor.

musty35 Bide engelin varken engelli sayilmamam haksizliga ugramak varya en zoru da o kardesim ben bunun sıkıntısıni tam 13 sene cektim sonun da bu sene cikarabildim raporu ama o da süreli yarin ne olur bilemem yine

yusufyüreklim

sürekli de olur aldığına sevindim burda yazılarını okudum değişmez dediğin herşey değişir hayat fani anı yaşamalı

Hayatla barışık olun

Dünyaya imtian için geldiğimizi unutmazsak hayat daha kolay olur

Neyin intihamı için geldik ki?
Bu bana çok gerçekçi gelmiyor.Dünyaya yaşamak,üretmek,tüketmek,mutlu olmak için geldik...

Dünyaya imtian için geldiğimizi unutmazsak hayat daha kolay olur

imtihan...inanıyorum ....

zaman zaman şunu düşünüyorum ,allahın izniyle bende ahirette sağlıklı olucam.aslına bakarsan benden yakışıklısı ,üretkeni yoktur ama işte ailem mutlu olmamı istemiyor ,bencil mi bencil bi abim var (en buyuk olanı) cahilin biridir. ben hasta mıyım gerçekten yoksa butun bunlar birer oyun mu

İşte tam bahsettigim bu seninimtihanın buna sabredip herzaman benden daha zor durumda olan var diye düşün

hayata bakış açısı hayattaki yaşadığımız herşey bizimiçin imtihan inanırsan

benden daha zor durumda olan var:eek:oh olsun o zor durumda olana dıymı:p

shukufe çok hoşsun:)

Çok kötü bir bakış açısı bu.Benden kötüleri de var deyip yaşama tutunmaya çalışmak. Bizden iyi olanları ne yapacağız.Bizden güzel,bizden sağlıklı,bizden zengin v.s. Bizden kötü durumda olanla yarışmak yerine ,kendi hayatımızı zorluklara rağmen en iyi şartlarda yaşayabilmek için çabamız önemli...

Lise hocamız bir gün şöyle demişti: ''Herkes bir altındakine bakıp mutlu olmalı.'' Arkadaşın biri de: ''Peki hocam en alttaki ne yapacak?'' demişti. Hoca da durur mu yapıştırmış cevabı: ''O da yaşadığına dua edecek herhalde.'' :)

Sehribanu

Ne geldiyse şükürden geldi ya zaten başımıza! İnsanlar şükür etmese, hakkını arasa her şey daha iyi olurdu zannımca. Neyse buna şükür! :D

@Taz
Düşünüp istemeyelim diye,şükürü kader diye öğrettiler ..

Dünya üzerinde milyarlarca varlık var. En geniş daireden bakalım;
Canlılar-Cansızlar

Biz Elhamdulillah CANLILAR kategorisindeyiz
Canlılar içinde İnsanlar-Hayvanlar-Bitkiler

Biz İnsanlar kategorisindeyiz..

İnsanlar içinde
Akıllı-Akılsız vs.(Bu bölüm çoğaltılabilir)

Biz akıl sahipleri bölümündeyiz..
Bunların yanında binlerce güzel hasletler verilmiş
(Bunların hiç birini isteyerek almadık ama bize VERİLMİŞ)

Bütün bunların yanında Sonsuz bir cennet hayatını kazanabilme fırsatı verilmiş. İSLAMİYET gibi.

Bunlar görülmeyip Doğuştan ya da Sonradan fark etmez bir âzâmız olmamış yada yarım bırakılmış, bu görülürse en aşağılara düşmez miyiz?

Şükretmemizi ya da mutlu olmamızı sağlayacak binlerce sebep varken, psikolojimizi bozacak şeyler arıyoruz.

Bazı örnekler verilmiş onlara da değinip yazıma son veriyorum.
Tabi ki kendimizden daha zor durumda olanlara bakıp şükredeceğiz ama kendimizden daha iyilere bakıp ümitleneceğiz, onlar için sevineceğiz.
İnsan her zaman mükemmeli ister ama bilmez ki yaratılışta kusur yoktur. Yani ilk yaratılış yada sonradan başımıza gelen engellerde birçok hikmet vardır. Yani en mükemmeli verilmiştir zaten. Bunu fark edip yaşantımıza yansıtmalıyız.

Merhaba ben gökhan dişçi 17 yaşındayım. Bendede nistagmus hastalığı var. Yani göz titremesi. Ya bilemiyorum çok zor geliyor bana milyonda bir görülen bir rahatsızlık. Düşünsenize etrafındaki insanlardan farklısınız.insanların halini çok daha iyi anlıyorum.titreyen gözlerle Sevdiğinizin gözlerinin içine bakma ma çok zor. Birde meslek seçimi için de çok zor. Offf yapacak bir şey yok. HA BU ARADA BENLE KONUŞMAK SOHBET ETMEK İSTERSENIZ NUMARAM. 05319494914.

Gokhan1234
Geçmiş olsun buraya yaz☺
Gözlerin okuyacağın zaman titriyor mu!

hemde nasıl bozuldu be psikolojim sürekli bir gelecek kaygısı var acaba ilerde ne olacak işe girebilecez mi evlenebikecez mi daha bunun gibi bir sürü soru ???

Merhaba arkadaşlar. Hikayelerinizi sayfa başından beri tek tek okudum. Başkasının derdini bilmeyen kendi derdini dağ gibi zannedermiş. Galiba hepimizin sorunu empati yapamamak.

Kendimden bahsedecek olursam 42 yaşında evli bir kızı olan sağ ayak polio sekeli topuktan 6 cm kısa ve diğer ayağıma göre ince. Allah diğer ayağıma zeval vermesin. İlk ergen yıllarımda tüm arkadaşlarınız top peşinde koşarken sizin onlara pencereden bakıyor olmanız koyar ilk önce. Sonra herkes şort giyer yakışır siz ise bir ayağım ince yakışmaz diyerek giymez utanırsınız. Dert o kadar büyük!!! yani. Biri vardır hayatınızda evlenmek istersiniz sakat olduğu söylenir ve kızı size vermezler düşünürsünüz kaçalım mı diye? O zaman başlar iş güç ve geçim kaygısı. O da olmaz. Vesselam büyürsünüz, ayağınız takılır düşersiniz lakin kalkarsınız da. Kısmetten öte köy yoktur bilirsiniz. Gelin ata binmiş Ya Nasip demiş.

Sonrasında evlendim ve şimdi dünyalar güzeli (Allah tüm yavrularımızı esirgesin) bir kızım var. Eşim engelli değil, kamuda öğretmen. Çok mu sıktım acaba sizi. Boş verin sıkıldıysanız okumayın. Bu arada başa dönersek bu sakatlık ben de çabuk sinirlenme, hatalara tahammülsüz olma gibi kusur bıraktı ya da ben bilerek edindim. Onun dışında hayat güzel, Yaşamak daha da güzel. Hepiniz Allah'a emanet olun.

-dünya ya imtihan için geldik- diyenlere soru. Peki neden siz bu imtihanı yaşamak zorundasınız? Neden siz?
Bence imtihan diyerek olayı ve duyguları hafifletiliyor. Olabilir. Bazi anne baba -ben ne hata yaptımda evladım bu halde- diye isyan ediyorlar. Halbuki teyzesinin kızıyla evlenmeseydi belki çocuk bu engeli ile yaşamak zorunda kalmazdı. Onu dediğimdede bana kızıyorlar : )

Şunuda anliyabiliyorum. Ben doğuştan engelliyim ve bir şekilde yaşamayı öğrendim ve kendimi böylede sevip sevdiriyorum. Velakin engelsiz yaşamı tatmış iseniz ve yaşamınızın sonra ki yıllarında engelli olduysanız bunun kabûlu zorlaşabilir ve psikolojinizin daha çabuk bozulabilir veya isyan edebilirsiniz.

Doğuştan veya daha sonra engelli olduysanız bazen sistemin sizi anlamadığını düşünüp isyan edebilirsiniz. Hatta en yakınınız bile bazen sizi anlamayabilir. Bu duygulara yer verin, negatif olsalar bile. Ama en önemlisi o negatif duygular pozitif duyguları geçmemeli.

Ben çocukluğumda yaşadım sadece -kendimi kabul etmediğimi, sevmediğimi-. Şimdi ise, sistemin bazi zorluklarını fark edince-, diyorum ki kendime kız sen kendini sevmezsen, kendinle barışık olmazsan, kendini kabul etmezsen bir başkası neden etsin? Bazen yapamadıklarınız olabilir. Yada fiziksel olarak kırmızı çizgin vardı onu geçersen ağrılara tutuşursun. Etrafındakilere anlattığın zaman bunu anlamayabilirler ama sen yinede anlat ki o kırmızı çizgin geldiği zaman mücadelene devam etmiyesin. Anlamayanlar mı önemli yoksa günlerce senin ağrılara katlanmaman mı? Tabi ki en sonuncusu!

Üst Alt