Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Engelli sorunları, hakları ve dernekler..?

yasin06

Üye
Konular
34
Reaksiyonlar
0
Esselamu Aleyküm...,
öncelikle şunu belirtmek istiyorum en azından kendi yağında kavrulan engelliler kendi sitelerinde kendi sorunlarını paylaşabiliyorlar türkiyede bir sürü dernek, vakıf ve federasyon var ama hiç biri engellilerinin sorunları domokratik hakları çerçevesinde hiç gündeme getirmiyorlar... engelliler biz sitesine bakıldığında herkes herşeyi burda paylaşabiliyor... ama bu paylaştığı istekleri düşünceleri sadece burda bulunan arkadaşlarımz dışında kimse bilmiyor ve ilgilenmiyor düşüncesindeyim.... başbakan yardımcısı geliyor hemen orda bir grup öğrenci şunu istiyoruz bunu istiyoruz... geçen enerji bakanı taner yıldız üniversitede konuşma yapacakken bir kişi bağırınca polisler dışarı atmak istedi ama bakan izin vermedi ve taner yıldız yanına çağırarak ne konuşmak ne söylemek ne istiyorsan kürsüden mikrofandan konuşmasını isterdi ve o öğrenci tüm isteklerini kameralar önünde rahatca ifade edebildi... ve bakanlığına davet edildi sayın fatma şahin duyarlı bir hanımefendi iyi bir bakan olabilir ama ne kadarda bakan olsa engellilerin sorunlarını çözecek kadar bakamıyor......bir sürü dernek vakıf federasyon var ama ne meclis, ne fatma şahinin yanına gidiyor isteklerini belirtebiliyor.... haklarını ararken ses getirecek unsurlarla getirmeleri lazım... neden birlik beraberlik olmuyor neden herkes kendi çapında bir şeyler yapmak istiyor birlikten dirlikten güç doğar... bu memlekette ne kadar kürt sorunu var diye çözmek için uğraşıyorlarsa... engelli sorunuda var... bunların sürekli gündeme gelmesi lazım.. bunun içinde sürekli vakıf dernek federasyonlar hali hazırda bulunmaları lazım.........acizzane düşüncem böyle katılmak isteyen ve katkıda bulunmak isteyenlerden Allah cc razı olsun inşAllah Allah cc emanet olun selam ve dua ile....

Arkadaşlar bu arada denek, vakıf ve federasyondan bahsederken Engelliler adına kurulmuş olan vakıf dernek federasyondan bahsettim... bilgilerinize.......

inşAllah Allah cc izni ve yardımı ile bir gün tüm engelli insanların sorunları çözülecektir......

Bence artık engelliler sorunlarını dile getirmenin ötesine geçmelidir .Dile getirmediğimiz kim kaldı ki hemen hemen her yönetici her idareci her siyasetçi engelli sorunlarını biliyor Ya devlet kendi çıkardığı engellilere istihdam kanununa kendisi uymuyor bence artık eylem zamanı bence artık şehirlerdeki engelli derneklerinin ortak akıl ile hareket etme zamanı ve bu ortak akıl şehirden şehire değişmemeli .Misal x şehrindeki eylemlere y şehride katılmalı ve daha sonra kazanılan hak için mücadeleye y şehrinden devam edilmeli .Ha ama hala dile getirme falan konuşacaksanız boş konuşuyorsunuz bence

yasin06;
aleyküm selam ...

neden birlik beraberlik olmuyor neden herkes kendi çapında bir şeyler yapmak istiyor birlikten dirlikten güç doğar... bu memlekette ne kadar kürt sorunu var diye çözmek için uğraşıyorlarsa... engelli sorunuda var..

yazınızın kilit noktası burası..devletin başındakilerin neler yaptığından neler yapmadığından ziyade ben şu kanıya vardım; burdaki engelli kardeşlerim sadece kendi kendilerine dertlerini anlatmakta çözüm arıyorlar..sanıyorlar ki "devletin tepesi çok yüksek,biz oraya nasıl ulaşırız ki" diye düşünüyorlar..belki biraz özgüven eksikliği,belkide engellilerin bir araya gelip sesini duyurma konusundaki tutumunun ve organizasyonunun olmaması "engellileri kimse takmıyor,,sesini duymuyor" gibi yanlış düşüncelere itiyor..
Ben bu site de şu örneği vermekten usandım artık..
ÖRNEK;Bakın tam 7 ay önce öyle bunaldım öyle daraldım ki,özel bi yerde çalışmak engelli insanı epeyce yoruyor..istisnalar kaideyi bozmaz..ben halk eğitim merkezinde kursiyer statüsünde çalıştım..ortam kötüydü.Birde o aralar hep sölenir dururdu,keşke engellilere özel sınav olsa..engelli konetnjanları doldurulsa diye..bir çok engellinin hayalini süsleyen bir durumdu.ama o an için sadece hayaldi..siteye girdim,bir çok konu açtım özel engelli sınavının olması için birlik olup devletin yüksek makamlarına,TV kanallarına,Radyo,dergi,gazete yani bütün medya kuruluşlarına sesimizi duyuralım diye..devlet nezdinde bir sayımız var zaten..birlik olursak sesimiz gür çıkar dedim..benim gibi düşünen arkadaşlarda vardı.hatta siteye girdğimde onlarda aynı tür konular açmış mücadele veriyordu..bir olduk,yazılar yolladık,cevap olarak gelen yazıları paylaştık..ama o günlerde şu dikkatimi çekti,site binlerce kişinin üye olduğu siteydi ancak oraya o konulara yorum yapan,desteğini farkettiren kişi sayısı 50 kişi ancaydı..hadi olsun olsunda oraya yorum yapmadan belli yerlere yazı yollayan arkadaşlarda 100 kişi olsun..biz bu kadarmıyız arkadaşlar..ama bakıyordum şu şekil konularda mevcuttu.."arkadaşlar mercedes arabam var BMW araba ile değiştircem öneriniz nedr?" bu tür konulara dikkat ettim,bizim konuya 50 kişi yorum yapıp destek olmaya çalışıyorsa,o konulara 100 kişi yorum yapıyordu.(bu sayılar tahmini) benim adeta sinirlerim bozuluyordu..engelliler bu kadar rahatmı gerçekten..neden birlik olmak yerine bu gibi şeylere önem veripte bize destek olmuyorlar iye kendimi yiyordum..ben kendimi övmek için anlatmıyorum ama,mesela türkiye gazetesine yolladığım yazı yayınlanmıştı..yazımın konusu "özel engelli sınavı" idi..100 bin tirajlık bir gazete de bu yazının yayınlanması ne demek biliyormusunuz? hatta bunu bi arkadaşa önerdim onun ki de yayınlandı..demek istediğim sesimizi duyurmanın çok yolu var..Allah 'a şükür artık devletimiz eskisi gibi halkı iteklemiyor..sen git konuşma demiyor..mutlaka bi yerlere ulaşmanın bir yolu var..ama tek başına ulaşmak ile toplu halde ulaşmak arasında da dağlar kadar fark var..Birlik beraberlik vurgusunu ben bu site de çok yaptım..ama hap hayal kırıklığı..ben engellilerin içine girdiğimde şunu demeye başladım 'bazı engellilere bu yapılanlar müstehak demekki' demeye başladım..belki yanlış bir ifade ama dedirtiyor bazıları..ondan sonra da "devlet benim protez sorunumu neden görmüyor..neden sağlık kapsamına almıyor" gibi söylemlerde bulunmaya başlıyor.. ben anlayamıyorum..bir örgütlenme ile bütün engellilere güzel bir hayat,hayal değil.Yeter ki birlik olalım..ben inanıyorum ki,engelli arkadaşlar bu güne kadar hiç bu kadar insan yerine konulmamıştı..çünkü yıllardır engelli olanlardan duyduklarım,ve araştırmalarım bu yönde..Allah herkese başta sağlık ve sabır versin..sonra herşeyin hayırlısından nasip etsin..herşey gönlümüzce olsun..

Ve aleykümus selam ve rahmetullahi berakatuhu sevgili Yasin kardeşim,
Bende sizin gibi kötülere iyi nazarla bakardım bir zamanlar.
Aşkın gözü kördür derler ya hani o hasebden.
Düşmanınız bile gözünüze güzel görünüyorsa bunun izahi geçici körlüktür:)

Bakınız yukarılara ulaşmaya gerek yoktur. Bunların bilmediği hiç bir şey yoktur.
Hatta bu zatı muhteremlerin bakan olanlarının sakat çocuklarıda vardır.
Bu zatlar için iyi niyet beslemek artık benim içimden gelmiyor. Bunlar benim gözümde firavunlaşmış, Karunlaşmış yaratıklardır...
Allah makam sevgisi dünya sarhoşluğundan muhafaza etsin sizin gibi iyi niyetli kardeşlerimizi...

Şafak Pavey in konuşmasını izlerseniz anlıyacaksınız. Görüceksiniz. Bunların yaratıklaştığını...:(
Herşeye bol bol para israfı var. Ama engelliye gelince maliyenin kasası düğümlenmiş. Bi türlü açılmak bilmiyor.:(
Karunlara, firavunlara, diktadör zalimlere, fasıklara, kafirlere dua edilmez benim kanaatimce.
Bu ve destekçilerinden bizleri kurtarması ve hak gaspçılarını zulmcüleri helak etmesi için dua niyaz edilir kanaatindeyim.
Elden gelen budur. Mazlumun duası bir anda göğe yükselir. Ve Allah ın gadabı bu zalimlerin üstüne olur. İnşaallah!

Kafanızı şişirdim kusura bakmayın.
Selam ve dua ile...

Allah cc razı olsun değerli yorumlarınız için meseleye az çok vakıf oluyoruz ama dile getirmek soronların çözümü değil ne şekilde getireceğin önemli evt benimde vardı bildiğim Milletvekili çocukları özürlü olan ama şu noktaya vurgu yapmak lazım.. O engelli Milletvekili Çoçuğu özel bakıcı özel arabası özel doktoru ve devletin tüm imkanlarından yararlanma gibi özelliğine sahip... sen bir bankaya gidiyorsun ,bir hastaneye gidiyorsun, bir kamu kuruluşuna gidiyorsun ne kadar itibar görüyorsun ve işlerin hakkaten ne kadar sürede bitiyor... fark burda golden - heart arkadaşımız ne kadar haklı şeyler gerekçeler yazmış... devlet tabiki senin engelini özrünü biliyor ama onlar için bir avuçsun az engelli maaşına zam az derneklere yardım iş bitiyor.... ya aşağıdaki engelliler herkes iş aş peşinde devlet bir defa sınavla eleman almak bile o engelliye bir zulumdur biz sosyal devletsek öncelikle engelliyi en iyi en güzel şartlarda güvenini verirsek devlet olarak millet olarak yanlarında olduğumuzu hissettirebilirsek.. o zaman engelli diye bir sorun kalmaz... ben tahmin ediyorumki bir çok engelli kardeşimiz ailesinden ve yaşamaktan bıkıyordur ve isyan ediyordur....biz sosyal devletsek ona göre engelli insanalrın sorunlarına çözüm getirmeliyiz... bir yerlerde toplanılmalı hak mücadelesi aranmalı....ben ilk başta bahsettim okuduysan... bir avuç öğrenci hak mücadelesi veriyor bütün kanlalar orda bir kürt sorunu oluyor devlet hemen televizyon kanalları dil okulları üniversiteler açıyor hak verilmesi lazımken alınıyor bu anlayış hoş değil fark burda işte.. söylemekle anlatmakla sorun çözülmez dr. bile eylem yapıyor ses getiriyor... her engelliin bir hayali var evlilik hayali, iş hayali, mutlu olma hayali.. bunlar içinde bir şeylerin olması gerekiyor...yoksa burda sen yazdın ben yazdım bir kaç kişi okudu ya yorum yaptı yada öylesine geçti.. ne değişti hiç bir şey uyan engelli uyan deme vakti olması lazım.

sivil toplum kuruluşlarının arasında çalışan var - çalışmayan var.
iğneyi batırmadan önce çuvaldızı kendmize batıralım.
kaçınız dernek üyesi? kaçınız aktif üye? kaçınız gönüllü?....
çalışan kurumların nasıl çalıştığını sanıyorsunuz?...
gönüllü arayan isteyen derneklere tavırınız ne oluyor?...

Büyük reklamlarla kurulan, birçok medyatik ismin yer aldığı, kurucusunun da medyatik bir şahsiyet olan Sayın Metin Şentürk olduğu "Dünya Engelliler Vakfı" na bundan kısa bir süre önce e-mail göndererek sorunumu aktardım. Bu sorunu gündeme getirmeleri , kamuoyu baskısı oluşturulması hususunda yardım istedim. Meramımı da çok iyi anlattım. Ve dedim ki ; Benim kalıtsal bir hastalığım var. Engelliğin önlenmesi devletin görevi olduğundan , sağlıklı çocuk sahibi olabilmek için göreceğim tedavi ücretinin SGK tarafından karşılanması gerekiyor. Bu konuda gerekli yasal düzenlemelerin yapılması için konuyu kamuoyuna ve ilgili mercilere iletebilir misiniz ? Siz medyaya yakın bir vakıf olduğunuzdan, Sayın Metin Şentürk'ün bu konuyu dile getirmesi çok kolay olduğundan bana yardım edin" Ayrıca dedim sizin tüzüğünüzü inceledim. Tüzüğünüzdeki amacınız tam olarak benim amacım. Engelliğin önlenmesi, Uluslararası sözleşmelerin uygulanması, bunun denetlenmesi vs vs vs ....... E-mailime cevap veren olmadı. Üşenmedim aradım. Olaydan bihaber bir arkadaş " Haaa evet e-mailiniz geldi. Haklısınız Esen Hanım, Bizim de amacımız bu. İnceleyip size dönelim. Teliniz nedir ? " Arkadaş hala dönüyor :) Ama muhtemelen başkalarının etrafında :) İşte durum bu arkadaşlar......

Bu dernekler içerisinde yakınen tanıdığım " Kas Hastalıkları Derneği" ni çok ayrı tutuyorum. Benim gözlemlediğim , gördüğüm " Kas Hastalıkları Derneği" insanlara bir fayda sağlamak için elinden geleni yapıyor. Amacına uygun ve güzel çalışmaları var. Bunun harici " Altı Nokta Körler Derneği" oldukça iyi işler yapan, kamuoyu baskısı oluşturabilen sağlam bir dernek. Diğer derneklerle bir bağım olmadığından iyi kötü yorum yapamayacağım.

Allah cc razı olsun mesele şu dernek iyi bu dernek kötü manasında değil hepsinin bir platformda birliktelik oluşturması ve organizasyonlar düzenlemeli ve haklarını aramaları ben bunları kasdettim senin derneğin benim derngein meselesi değil.. güç birlik oluşturmak.. herkes hakkını nasıl toplumda duyuruyorsa engelliler neden duyuramasın...

Yasin Bey temenniniz gerçekten çok hoş. Ancak hayata geçirilmesi neredeyse imkansız :) Ben o dernek bu dernek derken ; kimi derneklerin gerçekten iyiniyetli ve çalışkan olduğunu belirtip ; bazılarının ise farklı amaçlarla var olduğunu anlatmak istedim. Ya da güzel amaçlarla kurulup kötü yöneticilerin elinde içi boş birer yapıya dönüştüklerini aktarmaya çalıştım. Siz şimdi bu dernekleri biraraya getirmeye çabalasanız da , amacı iş yapmak olmayan bir dernek bunu kabul etmeyecektir ;) Zira kurulan düzende hedeflerine!!! tıkır tıkır ulaşan bir derneğin ve yöneticilerinin bu düzeni değiştirip biraz da engelliler için çalışalım gibi bir yolu seçmeyeceklerini tahmin etmek zor olmasa gerek !!

Allah cc razı olsun ama hiç bir şey imaknsız değildir...önemli olan istemek istemek başarının yapmanın yarısı sayılır niyet hayır olursa akıbette hayır olacaktır benimde engelliler olmasada bir kaç dernekte vakıfta bağlantılarım var nasıl çalışır nasıl işler çok iyi bilirim.. nasılki işler sadece kendi çıkarlana ters düşerse yada çıkarlarına menfaetlerine uygunsa ona göre hareket ederler bir derneğin ne kadar üyesi çoksa belli kesimler için o kadar değerlidirler... sivil toplum kuruluşları ne kadar güçlü olursa tüm partilerin iştahını kabartır.. eğerki engellilerin sorunları yakından dinlense güçlü olsalar birlik olsalar... istediklerini yaptırıllar Altınoktadan bahsettiniz benim bildiğim ismini hatırlayamadım bir abla dernek başkanı idi ve direk belediyede meclis üyesi oldu yada belli noktalarda daha iyi imkanlar verilebiliyor ama hep göz önünde olanlar prim yapıyor ben bu primi herkesin lehine çevirmenin yollarına bakılmasından yana olduğumu beyan ediyorum Allah cc için kim bir engelli için çalışıp çaba gösteriyorsa Allah cc ondan razı olsun demek düşer bize.. ama umudumu ben asla yitirmem inşAllah... Rabbimin izni ile bir gün hak ettikleri herşeyi en güzeli ile Rabbim nasip edecektir..... yeterki birlik beraberlik olsun aynı duyguda herkesi kapsasın....

yasin bey bu günlerde açılmaya devam eden kas hastalıkları birimleri var bazı pilot bölgelerde bilmem hiç duydunuzmu sağlık bakanlığı tedavi hizmetleri genel müdürü sayın İRFAN ŞENCAN ile görüşmelerimiz sonunda kurulması sözünü aldık ve 8 ay gibi bir süre sonra da kurulmaya başlandı ve devam ediyor bunu sizin dediğiniz gibi birlik olarak başardık internet üzerinden tanışan aileler birleşip ANKARA da buluştu ve bakanlık önünde bir eylem gerçekleştirdik sonuç başarılı yani demem oki beraber olunca çok şey yapılabilir konusunda haklısınız. ayrıca dernekler konusundada çok haklısınız ancak kitleleri bir araya toplayacak çağrı ve organizasyonları bile yapmıyorlar bazı dernekler varki artık kuruluş amaçlarını bir kenara koymuş ticaret hane olmuşlar .

MERHABA
arkadaşlar yazdıklarınız çok güzel
uzun zamandır engelsiz 2,5 senedir de engellli birisiyim bu durumu düşmeden engelli birinin halin den anlamak zor yada insanların umurun da degil çünki bilmiyorlar birkaç kişi çıkıp ta televizyon da show yapıyor gerisi puf
öncelikle yapılması gereken bir insan engelli dogduy sa yada sonradan engelli olduysa bu durum hastane de belli oluyor degilmi yani benim sol bacagım kırıldı parçalandı felan filan bir iki amaliyat yapıp da engelliyi ortalıga salıveriyorlar eeeeee sonra bu adam yol bilmez iz bilmez birde yatalak kaldıysa ailesin de de derdini anlatabilecek durumda insanlar yok sa bu adam a maş nasıl baglancak yok alt bezi lazım nasıl alacak yok şu rapor yok bu rapor maliyeye git vergi indirimi al iz bilmez yol bilmez raporu döner bir döner iki döner yaaa arkadaşlar kısa ca bir insan sonradan yada dogumdan engelli doguyor sa bunun sorunlarıyla ugraşmasını ailesine bırakmadan direk hastane tesbit etmiş olayı gerekli yerlere yazzıp da bu adam bu bu neden le böle maaş baglancak sandalye alacak yada bez alacak deyipde direk işi bitirse olmaz mı
bizler önce bu sorunu çözmeliyiz
insanlar magdur yahuuu biraz önce birisini okudum iş kazası sonucu omurilik felci olmuş 2 3 senedir maaş alamamış rapor rapor koşturuyor bende aynı durum dayım 2,5 senedir iş bilmezlikden dolayı yanlış yönlendirmelerden dolayı hala maaşım baglanmadı bu gün maliye ye ayrıntılı tekrar rapor gönderdik

ilk yapılması yada mücadelesi verilmesi gereken konu budur insanların bir an önce maduruyetlerinin giderilmesidir
herkese selamlar

yanlış anlama olmasın
bir mücadele verilecek ise önce bunu devlet e duyurmalı ve devlet engellisiyle kendisi ugraşmalıdır engelli devlet ile ugraşmamalıdır anlatmak istedigim buydu
kusura bakmayın

Allah cc razı olsun arkadaşlar Allah cc yar ve yardımcınız olsun.....zaten devlet prösüdürleri insanı bezdiriyor adı üstünde engelli........; ya insan bir zorluk çıkartırken utanmalı bir insan ne kadar zor şartlarda o devletin kapılarına geliyor gidiyor varmı bir kolaylık yok ben bunu öncedende dile getirdim... engelli asla mağdur edilmeden nerde ne olursa olsun farklı uygulamaya tabi olması lazım.. bankaya gidiyorsun şu işlem için bu fiş şu işlem için bu fiş ya bir butonda engelliler için koysanız... en azından adaletli olmuş olur kimse bir şey diyemez çünkü sırası yanacak işlemi yaptıracak.. banka müşterisine özel uygulama yapıyor ama engelli bir insanın orda beklemesi bilinmiyor ve belkide talep edilmiyor... postana bir ara veriyorlardı engelli buyonu koymuşlar fiş için sonra sadece maaşa çevirmişler her postanede aynımı bilemiyorum... hastanede bile engelilli bir arkadaşımız sıra fişi aldığında onun fişi ayrı olması lazım o zaman kimse bu neden önce giriyor diyemez öünkü ismi ve fiş numarası yanacak... devlet diaresi sgk yada maliye bunlar içinde bunlara engellielre uygulanacak en güzel adımlar ancak bunlarda taleplerle olur talep edildimi edilmedimi bilemiyorum... demek istediğim şuki kimse incilmeden işlerini yaptırabilmeleri maaş bağlanılmadığından bahsediliyor... prösüdürlere takılıyorlar...ya işleri hızlandırın bu tür sıkıntıları ancak mahatap alacakalrı dernek ve vakıflar sayesinde adım atılırsa çözülme noktasında ilerleyebilir... damdan düşeni ancak damdan düşen anlar... Allah cc herşeyin hatırlısını versin Rabbim kimseye muhtaç etmesin....Rabbim inşAllah tüm engellilerin güçsüzlerin yolda kalmışların yar ve yardımcısı olsun Hakkınızı Helal edin inşAllah Selam ve Dua ile...

Özellikle sakatlar derneği çok vasıfsız bir dernek. çok uzun zaman önce iş başvurusu için derneğe üye oldum. 6 ay sonra bi kağıt geldi evet. üyelik aidatı ödeyecekmişim. ödemezsem, dernek içi seçme ve seçilme hakkımı kaybedecekmişim. :)

Ben yardıma muhtaçken adamlar benden para istediler şaka gibi. Zaten dernek, engellilerin otupu çay içtiği bir lokal olmaktan öteye gidemiyor. Bir de yüzsüz bir şekilde para istemeleri benim ağrıma gitmişti. Sonra ne mi oldu ödemedim para falan. yıllardır arayıp sordukları yok. iptal ettiler üyeliği herhalde. bana bir faydası da yoktu zaten.

Allah cc yardımcın olsun zaten bir çok engeli olan insanlar gerçekten madden durumu çok iyi değil dorumlardan anlaşıldığı gibi... herkesin bir hayali var ev iş eş.....ama hayallerinde haklılar Rabbim herkese ne istiyorsa hayırlı bir şekilde nasip etsin gerçekten samimiyetle istiyorum ve ancak elimden Allah cc için dua edebiliyorum hayırlı eşi hayırlı işi olması için....çünkü.. gerçekten hayatlarını daim ettirmeli kolay olanlar olduğu kadar zor olanlarda var... dernekelerin güçlendirilmesi gerekiyor ama bir engellinin cüzi bir aidatla kalkınması zaten zor.... devletin sendikalarına baktığında hepsi son model lüks arabalarda en güzel tatil merkezlerinde istediği her işi yaptıranlar konumunda neden... üye sayısı çok faal olması siyasilerin bile iştahını kabartıyor dikkat ederseniz her sendika başkanına milletvekilliği ön sıraları veriliyor.. neden değerlilier çünkü arkasında binlerce üyeleri var...... engellilerde bu kadar birlikte olsalar bir platformda buluşsalar ve aynı çatı aldında olsalar inanıyorumki çoğu hakları verilir Milli Görüşte biz söz vardır bir makam mevki istenmez verilir.... denir ama arkanda kimse yoksa sana hiç bir kimse bir şey vermez.... dernek diyoruz üye diyoruz içi boş olan dernek çay içilen yada lokal gibi okey masası atılan kahveden ne farkı kalır.... gerçekten çok değerli faliyet içinde dernekler vardır.... dediğim gibi güç denge meselesi... güçlü olursan herkes yanında olur.. zayıf odluğunu bilinirse kimse yuzune bakmaz.. Rabbim inşAlah.... tüm engelliler hakkını almayı nasip etmesi dilek ve temennisi ile Allah cc emanet olun selam ve dua ile.....

Arkadaşlar yazıarınızı okudum. Çok isabetli tesbitleriniz var..
Ben size 2 gün önce başıma geleni anlatayım;
Özürlülük kartını çıkarmak için sosyal hizmetler ilçe müdürlüğüne gittim. İnanın barakadan yapılmış binanın kapısını bulmak labirentte dolaşmak gibi. Neyse içeri girdim özürlü kartı için başvurduğumu söyleyinc dar bir koridorda 10 metre ilerideki odayı gösterdiler içieri girdim aman Allahım orta yaşlı erkek bir memur ve türbanlı kızım yaşındaki memur!!! oturmuşlar masalarına önlerin çay ve çekirdek çitliyorlar tüketime bakılırsa 1 saattir keyif keka(burası resmi daire ona göre)
Derdimi anlattım kızcağız amca otur bile demeden keyifleri bozuldu ya azarlar gibi rapor, resim, nüfus kağıdını getireceksin dedi bende hazır buyur dedim ama yine otur diyen yok çekirdek festivali aynen devam ediyor. Daha sonra kendime izin vererek sığıntı gibi sandalyeye oturdum. kız bilgisayarda bir şeyler yazdı sonra bana amca şu karşıdan yazıcıdan çıkan kağıtları bana getir!!!! ters ters baktım yapacakl bir şey yok gittim devlet memurunu üzmeden kağıtları getirdim imzalattı 10 gün sonra gel kartını al. şimdi gidebilirsin dedi .
Buyrun buradan yakın aidat isteyen özürlü derneğine ne gerek var zaten devlet memuru eliyle bize eziyet ediyor yetmezmi???

Allah cc hayırlısını versin öncelikle orda saygısızlık etmişler sizin değil herkese genelde bu şekilde davranıyorlar.... saygı edepden uzak orda siz yada başkası hiç önemli değil... karşındaki insana ne olursa olsun saygın olacak işini yapıyorsun... belki burda arkadaşlar yaşaıklarını anlatsalar nelerle karşılaşırız... ama kim ne yaparsa onu karşılığını görür iyilik yapan iyilik, kötülük yapan kötülük görecektir. birde bu işin mahşeri var nasıl hesap verecekler inşAllah Allah cc kalplerine sevgi merhamet verirde başkalarına böyle davranılmaz....

Aynen katılıyorum nur-u dilara.Maalesef sadece görüntülerde var maalesef.Örneğin size ortapedik özürlüler federasyonunu verebilirim.1 hafta önce facede federasyona ait yeni bir sayfa kondu.15 adet resim.Başkanın resimleri.Açılışlar,yemekler,toplantılar vs vs.5-10 defa yorum ve eleştiri yapınca hemen kaldırmak zorunda kaldılar.Onlar kendi dünyalarında.Eleştiri yapmazda bakar geçersen ne ala.Sizden iyi kimse yok.Bakın şimdi ne yaptılar en son.Googleye ortapedik özürlüler federasyonu olarak tıklarsanız bad reguest ınvalide hostname(kötü öneri)yazısı çıkar.Eleştiriye tahammülleri olmadığı için kafalarına göre iletişime kapatıyorlar.

yasin06 kardeşim
hemen bir konu belirleyelim ve mücadeleye başlayalım.Engellilerin bir bütün halinde hareket etmelerine hiçbir kuruluş karşı duramaz inancındayım.

Allah cc razı olsun Müren kardeşim birlikten güç doğar ve güç karşısında asla kimse duramaz birlik olalım dirlik olalım diri olduğumuz süre asla yıkılmayız inşAllah Rabbim bir gün tüm engelliler birlik olur çünkü derneklerler vakıflar ve federasyonlar aracılığı ile güç denge kurulur dikkat edersen hep sendika genel başkanları hep millet vekili seçiliyor neden arkasında güç var denge var... bence hiç bir engelli kardeşimizin alamacağı hak yok yeterki birlik beraberlik olsun ya bir engelli kardeşimizin isteyeceği çok şey olacağını sanmıyorum, genelde ortak şeylerdir. iş ve kamu hizmetlerinden yeterince faydalanma enegllinin sadakaya ihtiyacı yok kendilerine fırsat verilmesi ve kendi ayakları üzerinde durulması sayın Ankara Büyükşehir belediye başkanı heryıl 212 adet düğün yapıyor eşya veriyor nihaklarını kıyıyor bir yılda engelliler için bir düğün yap onların gönüllerini al....bütün ihtiyaçları belediyeden olduğunu söylese inanıyorumki iki tarafta mutlu olur, engelliler herdaim düşünüyor ama hayallerde engellilere hayal değil faliyete geçirecek düşünceler önemli... inşAllah Rabbim bir gün engellilerin istediği her hakkı verecektir.. sabırlı olunsun dua edelim Allah cc sabredenlerle beraberdir inşALlah

Aksak Timur, Nasreddin Hoca'nın köyüne uğrar. Köylü padişahı layıkıyla ağırlar.
Padişah da giderken bu konuk severliğe karşılık; "Köyünüze bir fil hediyem olsun" der ve gider. Fil bu zamanla bağ bahçe koymaz her yanı talan eder. Köylü ne yapsın çaresiz padişahın hediyesi diye ses çıkaramaz.
Hocaya:
-Hocam perişan olduk bizi kurtar. Biz bu file birşey yapsak padişah kellemizi alır derler. Hoca:
-Benimle gelin padişaha durumu arz edeyim der. Köylüyü arkasına alır huzura çıkar.
Timur:
-Hoca niye geldin? Filim nasıl? diye sorar.
Hoca:
-Padişahım bu filiniz derken bir bakar korkudan arkasında kimse kalmamış herkes kaçmış.
Padişah:
-Eeeee ne olmuş file?
Hoca:
-Padişahım hediyeniz olan filden çok memnun kaldık.Yalnız kalıyor bir tane daha istiyoruz.... (alıntı)

arkadaşlar hata nerde bilmiyorum yoksa benmi yanlış yapıyorum kaç tane dernek yöneticisi veya üyesi ile tanışsam hepsi para topluyor bugüne kadar hiçbir dernekten maddi veya manevi yardım görmedim hiçbir derneğin sosyal haklar konusunda çalışması yok mağdur olan hiç kimsenin derdine çare aranmıyor sadece reklam hepsine suçlamıyorum .sakat kişi hareketleri kısıtlı olan demektir her özürlü büyük şehirde derneklerin 100 metre yakınında olamaz dernek yöneticileri bunu anlamazsa hiç kimse anlayamaz umarım söylediklerimi cidiye alan birileri bulunur.bülent bey alışveriş sitesine benzer dernek yöneticilerinin faaliyetlerini anlatan bir bölüm açılırsa çok iyi olur dernek çalışmaları özürlülerin sorunları ve talepler birebir anlatılır dernekler ve site yöneticileri uygun görürse böyle bir uygulamanın iyi olacağı kanaatindeyim

huku bu başbakanlık özürlü kartı sosyal hizmetler müdürlüğünden mi çıkartılıyor. yani kaymakamlığa bağlı bir birim mi bu belediyeye bağlı bir birim mi

Evet, bulunduğun il / ilçedeki sosyal hizmetler müdürlüğüne başvurabilirsin.
Nüfus cüzdanı ve fotokopisi, raporun(raporun aslını verme fotokopisini ver) ve 1 resim

Bir elin parmaklarını geçmeyen bir kaç dernek engelli haklarına tam hakim diğerlerinin işi gücü para, bulunulan durumu tamamen dilenciliğe çevirmişler büyük bir alt yapı şirketinde çalışmaktayım kurumların işlerini yaptığımız için bize yönlendirmeler çok oluyor, bir gün iki güzel bayan minileride çekmişler :) maşallah dedim kapıyı açtım engelliler için dergi satıp yardım topladıklarını söylediler tabi tam adamına düştüler kapıyı açan ben bütün hemen hemen engellilerle ilgili yasalara hakim derneklerin neler yaptığına hakim bir adam sorgu memurluğuna başladım çaylarını söyledikten sonra 1 saat bir kaç isim verdiler tabi bende mevcut hemen yanlarında arayınca renkleri attı aradığım kişilerin hiç bişeyden haberleri yok güldüm dedim size bu cesareti kim veriyor veya ilahi bir güçmüdür sizdeki yoksa salaklık veya aptallıkmıdır dedim, sustular dedim bakın bayansınız yaptığınız iş hoş birşey değil bu insanların durumlarından kendinize fayda sağlamak adına neler yapıyosunuz ve kaç kişinin kul hakkını gasp edip günah işliyorsunuz bu birinci yanlış , ikincisi dedim kendinizi şuan rezil ettiniz buda cabası dedim kendilerini savunmaya kalktılar bu sözlerin üzerine saçma sapan bahanelerle sinir katsyım tavan yaptı hakaret ederek ofisten kovdum, daha öncede gazete satanlar vardı yol üstünde birgün barda yakaladım br erkek bir bayan onlarada gereken dersi verdim tokatlamıştım hatta çok sinirlenip hakaret edip kovaladım bir dahada o yol üstünde gazete satana rastlamamıştım hak ettiklerini düşünüyorum kendimce bilmem bendemi hata yaptım acaba diye düşünmeden edemiyorum ....

Engellilere hizmet için kurulan kuruluşlar yeri geliyor engelliyi uğraştırıyor var mı böyle zihniyet? Yeri geliyor o Kurumda çalışan engelli arkadaş bakıyor olmuyor o da zamanla diğer arkadaşlarına uyum gösterip aynı şekilde davranıyor. Biz engelliler birebir mücadeleyi sevdiğimiz bir türlü bütünleşemediğimizden bizlere yanlış yapanların ekmeklerine yağ sürüyoruz... Yanlış yapanlarda engelliler zaten haklarını arayamaz gibi tamamen yanlış fikirlerle uygulamalarına devam ediyor...Ne demek artık şimdi gidebilirsin, sanki işyerleri milletin babalarının çiftliği.

Bir kere bütün engelli dernekleri fes edilip tek çat altına alnması yasal düzenlemeyle sağlanmalı 3 kişi bir araya gelip dernek kuramamalı bu parçalanmışlığa ve güçsüz bir sistemin parçası haline getiriyor insanları tek çatı haline gelince mutlak yönetimde her engelli grubundan bir kişi yönetimde bulunması zorunlu hale getirilmeli bilge bilinçli mücadeleci haklarını bilen topluma yansıyışımızın hem topluma hem bize verdiği sıkıntılar tek tek tespit edilmeli gücümüz ancak bu şekilde ortaya çıkar menfaatciler zibidiler temizlenir kurumsallaşmış dernekler her zaman daha iyi icraatlara imza atarlar yırtıcı insanları buluruz bir olur iri olur diri olur sorunlarımıza ses getirecek şekilde müdahil oluruz bu durum düzelmedikçe bize kimsenin engel olmasına gerek yok en büyük engel yine kendimize olarak kalmaya devam ederiz....

Engelli derneklerinin engellilere faydası var mı?

Bir çok site kimlik nosunu isteyerk başlıyor
Ayrıca bakıyorum nerde kendi isteklri ile nede şahsi müracatlara bu son yönetmeleği sevmeyen kimse yok bu nedir biliyormusunuz hükümetin son plandaki ki yılardır yalanlarına ek pozitif davranışları ya :::D lafa bakın pozitf nerede kim gördü ise sürekli ezilmemize çanak tutmaya devam etmekteler
25.1.2013 bir yönetlik çıkıyor ve halen derneklerden tek tık yok demekki derneklerimiz bi işe yaramıyor öle ise üye olmanın ne gereği varki pardon ama onlar bir çıkış yapmıyorsa benim bizim yapmamız gerekmezmi.
Kendi adıma utandım bakındım ama hiç olmak ne bana ne üyelerimize yakışır hiçlik yokluk anlamına gelir ama varız bu tüm çevrece bilinsin.
Hak arayacaksak her yönü ile bakalım bizim adımza bir şeyler yapar gibi görünerenlerede biz görünelim

Üst Alt