Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Engelli statüsünde ÖTV'siz alınan araçlarda Kasko uygulaması hakkında tecrübeleriniz?

Selim bey maalesef bu konuda acentelerin yapacağı bir şey yok. Olay tamamen sigorta firmalarının almış olduğu bir karar

Bwnde

Bugün sigorta şirketi otvsiz fiyat üzerinden yapiyiruz cunku pert anında otvyi biz ödüyoruz otvsiz fiyattan yaparsam ÖTV ödemek zorunda kalırsınız dedi bu çerçevede k yanlis uygulama dedi

Aliemin

Artık ne yalan söyleceklerini şaşırdılar...

Öyle saçma şey olur mu? Ödeme yaparken günün sigorta değerinden ÖTV'siz tutarı düşüp ödüyorlar. Vergi dairesi ÖTV'siz tutarın ÖTV'sini mi isteyecek? :)

Bakı Hazine Müsteşarlığının tüm sigorta şirketlerine resmi duyurusu var. Ve ÖTV'siz tutardan kasko hesaplayacaksın diyor. Gerisi boş ve yalan beyandan ileri gitmez. Böyle şeylere inanmak yerine duyuruya uygun kasko teklif ialmaya bakın.

Fazla para ödemek istiyorsanızda siz bilirsiniz...

ugir

Hocam forumu okudum baya bı şimdi ben otvsiz fiyat üzerinden mi yaptirmam gerek kaskoyu şirket çok sağlıksız diyor otvyi ödemek zorunda kalacaksınız diyor siz otvsiz üzerinden mi yaptirdinjz

Çalıştığım bankanın iştiraki güneş sigorta onlarada söyledim teklife gelin bı bakalım dedi satış yöneticisi dahi bilmiyor klozu okudu yorum yapamadı otvsiz olucak gibi sanırım dedi @StratoS hocam sizde gunesden yapmistiniz değil mi

arkadaşlar 5 yıl dolmadan kaza sonucu hurdaya ayrılan engelli aracı için ÖTV ödenmesi zorunluluğu kaldırıldı. Burada devlet, kaza yapan engelliyi korumak için 5 yıl dolmadan önce de ÖTV’den vazgeçmektedir.

Ancak devletin engelli lehine vazgeçtiği paraya, kaza yapılması durumunda kasko firmaları el koymakta ve vergi dairesine yatırılması gerekmeyen bu parayı engelliden almaktadır. Böylece, devlet engellileri sübvanse etmeye çalışırken, engeliler (zorla) kasko firmalarını sübvanse ediyor duruma düşürülmektedir. Engelli, aracıyla kaza yaptığında ve aracın hurdaya ayrılmasına karar verildiğinde, devlete bir ÖTV ödemesi yapılması gerekmediği halde kasko firmaları engelliye aracın ÖTV hariç bedelini ödemektedirler. Kasko firmalarının bu işleme buldukları gerekçe de evlere şenlik: Aracın rayiç bedelinin tamamını ödemeleri durumunda engellinin sebepsiz zenginleşeceğini iddia etmektedirle

Ergiin Cengiz Bey söylediklerinizi ilgili kloze veya yönetmenlikteki şu maddeye istinaden diye referans belirtebilir misiniz?
yardımcı olma babında.
ergincengiz

trafik sigortam 490,kaskom ıse 1 709 tuttu ethıca.
kaskoda engelli aracı dıye belırtılmıs kloz olarak ıse
-Engellilere Ait Araç Klozu:
Karayolları Trafik Yönetmeliğinin 53.maddesinde belirtilen araçlar bu kloz kapsamında olup, hasar durumunda
yönetmelikteki şartlar esas alınarak değerlendirilecektir.Bu kişilere ait araçların sigortalanması durumunda ,
kısmi hasarlarda eksik sigorta uygulanmaması için araç bedeli ÖTV'li bedel üzerinden sigortalanır.
Yönetmeliğin ilgili maddesine göre araç sahibi tarafından kullanılması zorunlu hallerde "H Sınıfı" sürücü
belgesi ile, diğer (aracın kullanımı için özel tertibat bulunmadığı) hallerde üçüncü dereceye kadar kan ve
sıhri hısımlarından bir sürücü veya noterce düzenlenmiş iş akdine bağlı olarak istihdam edilen bir sürücü
tarafından kullanıldığına dair belge ibraz şartı aranır. Aksi halde hasar tazminatı ödenmez. Aracın hasar
sonrasında Hurda belgeli olması durumunda Sigortalı'ya aracın ilk ediniminde istisna edilen ÖTV tutarı aracın
hasar anındaki rayiç bedelinden düşülerek tazminat ödemesi gerçekleştirilir. Poliçede yer alacak yeni değer
klozu bu duruma istisna teşkil etmez.

klozda bunlar yazmaktadır.

Aliemin ugir

Ben derdimi anlatamıyorum sanırım...

Arkadaşlar kloz ekletmeyeceksiniz. Kaskonuzu ÖTV'siz tutardan hespalatacaksınız. Kısmi hasarda tam ödeme için ÖTV'li tutardan hesaplanır diye birşey yok. Sayfalarca yazdım. Hazine Müsteşarlığının yayımladığı duyurusu kaç kez paylaştım bilmiyorum. Adım adım ne yapmanız gerektiğini de söyledim.

Aldığınız tekliften yaklaşık %20-%25 indirimli sigorta ypatırma varken, burada beni ikna etmeye çalışıyorsunuz. İnanılmaz birşey...

Uğur hocam kazık yemişsin, devam et.

Ailemin, sizde nasıl biliyorsanız öyle yapın.

ergincengiz

Devlet neden vazgeçti? Var mı mevzuat göstereceğiniz?

5 yıldan önce araç başkasına satılırsa ÖTV'yi alırım, ve 5 yıldan öncede araç vermem diyor Devlet. Sigorta şirketi, perte çıkardığı aracı, kalkıp kendisi makam aracı olarak mı kullanıyor sanıyorsunuz?

Onarıp, satıyor...

5 yıldan önce satıldığında da, aracı sizin adınıza ÖTV'sini ödüyor vergi dairesine ve öyle satıyor. Ama siz 5 yıl dolmadan sattığınız için yeni araç alamıyorsunuz. Yöntem aracı hurdaya çıkartıp trafikten çektirmek. Başka bir yolu yok.

He bu durumda da sigorta şirketi size ÖTV'siz tutarı ödüyor. Çünkü bu sefer başka bir kanun maddesi devreye giriyor ve engelli 5 yıldan önce aracın trafikten çekilmesinden dolayı ÖTV'li tutarı alırsa bu sebepsiz zenginleşmedir. Ve Kanun bu kabul edilmez diyor.

Sonuç olarak her halukarda engelli kişi ÖTV'siz tutarı alır, pert durumunda. Hurdaya çıkarma pazarlığını iyi yaparsa, o aldığı parayla gidip hemen ÖTV'siz araç almaya bakar. Ama hurdaya çıkartamazsa, elindeki ÖTV'siz parayla yeni araç alamayacağı için birde araçsız kalır. 5 yılın sonunda da o parayla aynı aracı alabilir mi bilmem.

Başka sözüm yok.

Arabayı 27 sinde aldım dedıgınız gıbı firmalara,yazdım olumlu yanıt yok.ne yapalım yola cıkacacagız kaskosuz mu çıkalım kardeşim.<br>
Ver acentenın iletişim bilgisini madem ulaşalım yardımcı olsun.zaten iptal hakkımız var.

Bu arada klozu ekletmedım kendi verdıkleri

ugir

Birkaç sayfa öncelere bakarsan, firma bilgilerini, nasıl yaptığımı, herşeyi anlattım.

Hala bana ver bilgileri diyorsun...

Seni sevmesem gerçekten kızacağım...

StratoS
kardesım bızde senı sevıyoruz.10 dakıka once konustum tkrardan durumu anlattım yazıyı da gonderdım hazıne mustersarlıgının yapan kısı arkadasım.buyuk bır acentede calısıyor.dedıgı anynen su aracın faturada yazan otv sız tutar uzerınden kaskolandı.yanı zararlı bır durumun yok dedi.

aslında ben daha once aldım teklıfler aldıgım hep yuksek cıkmıstı teklıfler.
bılgıden kastım senın yaptırdıgım acente bu konuda deneyımlı anladıgım kadarıyla ondan yaptıralım bızde demek ıstedım.

ergincengiz
pekı dıyelımkı sız kaskoyu yaptıgınızda kasko bedelınde ne yazıyor tutar????aracın fıyatı mı otv sız tutarmı bunu net yazarsanız sevınırım.

ugir

Tamam o zaman, seninki indirimli işte. Hala indirim mi istiyorsun :)

Şaka bir yana bir kişinin daha yaptırdığını görmek güzel. Böyle sayılar çoğalıyor ve herkes bilinçleniyor.

StratoS

Arac kasko bedelınde aracın tam fiyatı yazıyor.hesaplama yı öyle yaptık dedi ama kasko bedeli normal fiyat

BLA-L09 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Ya uğur bir öyle yazıyon bir böyle yazıyon, hiç anlaşılmıyor. Stratosun söylediği gibi indirimden faylanamamışsın. @StratoS sen kendin bayi olsan şu bizim kaskoları yapsan komisyonunu da alsan, sen memnun biz memnun oluruz. ugir

zoiree

Gerçekten ya... Birde ben eski sigortacıyım biliyor musunuz. Lisansım hala devam ediyor :)

Bizde yanlış bır şey edemiyoruz olanı söylüyoruz işte.
Yazdım madem var bu ornek bize de çalışsın ona gore versin fiyatı havale eft ktedo kartı neyse odeyelim.
Anlamadıgın ne ??

ugir

O bunu söylemiş, o şöyle yazmış değil. Sen teklif alırken araç değerini fatura yani ÖTV'siz değerden mi hesapladılar, yoksa standart rakamdan mı?

Bunu soruyoruz. Ama sen,
"...dedıgı anynen su aracın faturada yazan otv sız tutar uzerınden kaskolandı"
diyorsun ve şunu söylüyorsun:
"Arac kasko bedelınde aracın tam fiyatı yazıyor.hesaplama yı öyle yaptık dedi ama kasko bedeli normal fiyat"

Biz şimdi bundan ne anlayalım?

StratoS

Bizde yanlış bır şey edemiyoruz olanı söylüyoruz işte.
Yazdım madem var bu ornek bize de çalışsın ona gore versin fiyatı havale eft ktedo kartı neyse odeyelim.
Anlamadıgın ne ??

Valla son kez yazıyorum bu konu ıcın arac tutarını yazdım bu şekilde koymuşlar diye ancak demek istediğim prim ındırımlı şekilde hesaplanmış.yapan arkadaşım da olsa emin olmak ıcın ethıcayı da aradım konuştuğum kısıde bizim gıbı engelli ve arac kullanan biri cıktı kontrol ettı poliçede hıc bır sorun yok pert durumunda aracınızın ücreti o gunki rayıc bedel uzerınden otvsıztutar olarak ödenir dedi.normal bır kaza durumunda zaten sorunsuz odenıyormuş.

Bu arada herkese de mutlu sağlıklı bır sene dilerim.

Kasko yapılırken sıfır için konuşuyorum. Normal ÖTV li fiyat üzerinden yapılır ama kasko da engelli klozu diye bir şey var onu işaretlenip öyle fiyat çalışılıyor. Taraftarlar arasında özel anlaşma şarttıdir. Burada ÖTV nin dönmeyeceği gibi özel şartlar mevcuttur.

süreci paylaşmaya devam ediyorum...

2000 yılından beri kendime ait araçlarım oldu. bu sene 2 gün önce ilk defa ötv muafiyetli arac aldım. Toyota corolla hibrit. SigortA şirketlerinin el birliği ile bu kadar tüketici aleyhine poliçe oluşturduğunu yeni görüyorum.
malesef o kadar araştırmama rağmen içime sinen bir kasko bulamadım. mecburen 31 aralık da HALK sigortadan kasko yaptırdım.
adamlar göz göre göre yazmışlar aracını sakın pert etme canına okuruz. ALLAH CC korusun.

Eskiden sorunsuz ve sıradan alınabilen pek çok hizmet şimdi parayla bile alınamaz halde. Yapacak bişi yok...

@StratoS üstad ben ilk defa OTV muafiyetli arac aldım. her türlü deneyimi ilk kez yasayarak öğreniyorum. yazdığın pek çok şeyi uyguladım. ama sonuç alamdım. bu süreçte bana forumdan sigortacı bir arkadaş, 20 yıldır sigortalarımı yapan arkadaş, TOYOTA yı satan şirketteki sigortacılar, eşden dosttan sigortacılar onlarca teklif attı. Dileyene paylaşırım. okudukça moral bozan ve karşılaştırdıkça can sıkan poliçeler. Ancak ben süreci devam ettireceğim. mücadele edeceğim. selamlar...

ergincengiz

Kasko yapılırken sıfır için konuşuyorum. Normal ÖTV li fiyat üzerinden yapılır ama kasko da engelli klozu diye bir şey var

Yine kesintümceler, yine öyle olur, böyle yapılır yargıları...

Bana Eureko sigorta aracın ÖTV'siz alış fiyatımı sordu ve sisteme bunu girdi. Ve mevcut teklifini bu şekilde düzeltip gönderdi. Ve yaklaşık %25(1.000 TL düştümüştü) indirimli kaskoyu yaptırdım. 2. yılda Güneş sigorta aynı şeyi yaptı ve yine yaptırdım indirimli olarak.

Ben Mars'ta yaşıyorum...

Engelli klozu denilen şeyin indirimle alakası yoktur. O engellinin aracı kullanması/tertibat ile ilgili hükümleri, pert durumunda ÖTV'siz tutarın ödenmesi hükümlerini kapsar. Konumuz bu değildir.

ugir

İşte bu...

selimS

Sonuç alamamanız normaldir. Sigorta şirketleri ugir gibi arkadaşlarımız varken, neden indirim verelim size desinler ki güzel güzel...

Niye karlarından feragat etsinler?

Geçmişte yine belirtmiştim. İndirim vermiyorlar mı, resmi yazı alın, sigorta tahkim kuruluna şikayet edin. Siz böyle yaptıkça o şirketler yola gelecek ve gelecekte hiç bu durumlara düşmeden otomatik indirim yapacaklar...

Sonuç olarak ben ve çevremdeki arkadaşlarım indirim alıyoruz.

Herkes kendi bilir, parayı veren sizsiniz...

Sevgili stratos ugir gibi derken ben indirimimi aldim kaldıkı sanada dedim ki madem bir acenten var ise yaptırdıgın yerin bilgilerini kişilere ver hem onlar yararlansın hem de buradakıler yararlansın.
Hadi dıyelımkı kazığı yedik yada yemedik bundan sana dokunan bır nokta var mı yok.bır cok konuda yardımcı oluyorsun sağol varol ama kırıp dokmekte hoş olmuyor.
Kac sayfa olmuş bu konu ıcın senin dediklerini yaparak kac kışı indirim almış bır de bunu görmek lazım. Sen faydalandın ıyı güzel kazasız günlerde kullan.
Bu konu bnm ıcın kapanmıştır.
Herkese mutlu yıllar.

ugir

Artık dediğim gibi kızıyorum...

1- İndirimi aldıysan, aldım der çekilirsin. "İşte bu vb" yorumlar nedir?

2- Ben yaptırdığım acente ve şirket bilgilerini tam anlamıyla paylaştım, daha ne paylaşayım?

3- Bana dokunan şeyi sana izah edeyim: Sizler savaşmadan ve bilmeyen insanların olmuyor vb yoruları ile, 1-2 şirketin ypamıyoruz demesi ile normal kasko kestirdiğiniz sürece, benden destek isteyen ağır engelli kardeşim genel uygulama olmadığı için çoğunluk savaşmadığı için yaptıramıyor. O ağır engelli olduğu için bana da ulaşamıyor. Ve fazla fazla para ödüyor...

Sonra ben bu insanlar için kavga ettiğimde benim sinirlerim bozuluyor. Ben üzülüyorum!

4- Benim çevremde indirim alan 3 kişi var. Benimle birlikte burada da indirimli aldım diyen 3 kişi olması lazım. Yani benim bildiğim toplamda 6 kişiyiz.

5- Bu konu benim için hep açık olacak...

Selamlar. Üstatlarım.
6 yaşındaki engelli oğlumun adına araç alıyorum İnş. Sigorta onun adına. Kaskoyu kendi adıma yapsam sıkıntı olur mu. bir de kaskoyu yaptırırken nelere dikkat ediyim.
Allah hepimize kazasız belasız sürüşler versin.

Herkese merhaba,
StratoS sana çok teşekkür ederim.
Senin dediğin gibi kasko için birçok şirketi aradım ve yazdıklarını uyguladim. Eureko sigorta müşteri hizmetlerini ÖTV siz fatura tutarından pirim hesaplamaya ikna ettim. 3400tl tam prim üzerinden hesapladiklari primi otvs fatura bedeli üzerinden hesaplayarak 2216tl ye dusurduler . Babamın üzerine ilk defa kasko yapildigi için yine de prim biraz yüksek çıktı .

Bugün axandaki sigortacının cevabı kasko bedeli üzerinden yapılır hesaba kaskı bedeli yatar pert olunca ÖTV ödenir sen ödediğini parayı alırsın yeni bir arac alabilirsin hurda ya ayırmak için ÖTV ödenmesi gerekir ben dedim siz bunu satınca ÖTV öderseniz ben yeni bir araç alamam ki alırsınız alanlar var musterilerim diyor dedim siz hurdaya ayircaksiniz satmicam ki banada otvsiz bedel vereceksiniz tamam.2800 TL dedi ÖTV ödedikten sonra tekrar alım hakkimiz 5 sene yok diye biliyorum dedim güneş sigortaya bu şekil anlattım 2600 di sinra 1824 TL olarak döndüler bu sanırım bir kaç yere daha sorcam

İlk defa kasko yapılıyor 2019 model Skoda karoq 1800 nasıl fiyat acaba sanırım otvsiz fiyat tır bu AXA 2800 dedi normalde @StratoS sizin 1100 TL cok uygun çıkmış ama

@StratoS

Hocam güneşten banada bir teklif geldi teminat değeri kısmında rayiç bedeli üzerinden hesaplanmıştır diyor sanırım bu otvsiz fiyat demek degil

halimtunc

Aracı siz kullandığınız için (18 yaşından küçük çocuğunuz olduğunu düşünerek) kaskoyu sizin yaptırabilmeniz lazım zaten.

Dikkat etmeniz gereken en önemli husus bana göre, ÖTV'siz tutar üzerinden yaptırmanız.

coeblackercan

Süper. bir kişinin daha indirim aldığına sevindim. Diğer şirketlerden aldığınız teklifler nasıldı? Eureko her anlamda avantajlı oldu değil mi?

Aliemin

Bakın kafanızı karıştırmayın. Sizin kaskonuzda olsun, olmasın engelli araçlarında olası pert durumunda ÖTV'siz tutar ödenir. Konumuz bu değil. Bu tüm sigortalarda aynıdır, çünkü yasa böyle. Hatta bu durum 5 yılı doldursanız bile geçerli. (Bu seferde sebepsiz zenginleşme sayıp yine ÖTV'si tutar ödeniyor.)

Bizim konumuz, sigorta primleriniz. Kısmi hasar durumunda evet, diğer kişilerle hiçbir farkınız yok. Ama pert durumunda size ÖTV'siz tutar ödendiği için sigorta pert bedelinin de buna göre hesaplanması gerekiyor. Yani yok öyle, ÖTV'li tuardan ben prim hesaplayım, ama ÖTV'siz tutar ödensin...

Bu duruma sigorta şirketleri yanaşmıyor çünkü hem daha uygun çıkıyor primler hem de en önemlisi, pert durumunda aracı satmak istediklerinde vergi dairesine ÖTV ödedikleri için(5 yıldan önce satışta) zarar etmiş oluyorlar.

Bu yüzden primlerinizi buna göre hesaplattırmak hem size daha uygun prim çıkartıyor hem de olası pert durumunda aracın satılmasını engellemek için hurdaya ayrılmasını istemenize sebep yaratıyor. (Bu şekilde yeniden araç alabilir hakkınız da açılmış oluyor.)

Sonuç: TÜM ENGELLİ KARDEŞLERİM, KASKO PRİMLERİNİZİ ÖTV'SİZ TUTAR ÜZERİNDEN HESAPLATTIRIN.

Merhaba;
Benim 10 kasımda kasko sürem doluyordu. kasımın başından itibaren yaptırmayı istediğim kasko firmalarıyla görüştüm hiçbiriyle uzlaşamadım en sonunda kaskomu yaptırıp 11 kasımda sigorta tahkim komisyonuna başvuruda bulundum
2 hafta önce dosya hakeme aktarıldı.
sonuçlandırma tarihi de 23 Nisan..
Bekleyeceğim

Üst Alt