Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Engelli statüsünde ÖTV'siz alınan araçlarda Kasko uygulaması hakkında tecrübeleriniz?

ÖTV sorununu nasıl çözüyormuş, doğrusu çok merak ettim, ÖTV indirimli alınan araçların pert olması durumundaki uygulama bütün kasko şirketlerinde aynıdır, değişen sadece şirketlerin aldatma türleridir, ötv istisnalı 5 yılı dolmamış araçların pert olması durumunda kasko şirketi iki tür uygulama yapar,
birincisi, aracın size ötv li fiatını öder aracı dışarda ucuza yaptırıp satar, bu durumda araç trafikte olacağı ve 5 yılı dolmadan satıldığı için vergi dairesi aracı alırken başta ödemediğiniz ötv yi sizden tahsil eder ve 5 yıllık süre doluncaya kadar da yeniden ötv indirimli araç almanıza izin vermez ..
ikincisi ise aracın size ötv siz fiatını öder, araç tamamen hurdaya çıkarılır size hurda çıkış belgesi verilir ve siz bu hurda belgesi ile aracı trafikten düşürdükten sonra vergi dairesine durumu bildirir, 5 yıllık sürenin dolmasını beklemeden yeniden ötv muafiyetli bir araç alabilirsiniz, kasko şirketlerinin uygulaması budur,

ben başka türlü hallederim diye kasko şirketi yalan söyler , başka türlü hallederim diyorsa nasıl hallettiğini söylesinde bizde kaskoyu onlara yaptıralım

completetime;

Evet katılıyorum. aracı aldım ve Axa dan 700 tl ye kaskolattım. olurda kaza yaparsam başım dertte :(

Ergo sigorta geçen sene 1050 tl ilk kaskomdu. Bu sene yenilettim hasarsızlık indirimi ile 890 tl oldu.

Benim Kasko poliçemde
"Diğer Ek cihazlar :Özürlü Gaz Tertibatı" diye bir ibare var.
Sizin bahsettiğiniz Özel tertibatlı taşıt klozu bumudur. bilemiyorum. yoksa başka bir madde mi eklenmesi gerekiyor.

Benim bir sorum olacak, kasko işlemlerini ruhsat sahibi ya da vasisi mi yapıyor yoksa ben dayısının oğlu olarak araca kasko yaptırabilir miyim ?
Bu arada engel oranı %90.

vasisi yapabiliyor. tabi kaskoda engelli bireyin adına oluyor.

18 yaş altında ise zaten vasisi olmadan hiç bir şey yapamaz ki

Ben ötv indirimsiz araç alacağım. Alacağım aracın fiyatı yaklaşık 70-80 bin arası olucak. Uçuk kasko bedelleri ödemek istemediğimden acaba engellilere bir kasko indirimi uygulanıyormu öğrenmek istiyorum ?

Bu arada vasisi olmadan ruhsat sahibi dışındakiler HGS ve KASKO işlemlerini yürütebiliyor, bilginize..

Arkadaşlar kasko firmaları kasko bedelini normal araç fiyatından alıyor, kaza sonrası pelt durumunda ötv yi düşüp para veriyor, bura da sigorta karlı çıkıyor, hukuksal bir girişim yapıldı mı acaba?

yani engelliye verilen hakkı sigorta kendi lehine gasp etmiş olmuyor mu?

Değişen Kasko şartları ne tam olarak bilmiyorum . Arabanın camurluk ve tanpon kısımlarında hafif hasar mevcut ,elden yaptırmaya kalksam bilirsiniz basit işlemlerde olsa uçuk ücretler isteniyor Kasko nun bitişinede bir ay gibi kısa bir zaman var bozdursam mı ? diye düşünüyorum bu konuda tecrübesi olan arkadaşlar akıl verirse sevinirim :)

selamlar kanuni arkadaşım,hafif hasar varsa bence cepten halledin ve kaskonuzu deldirmeyin..hasarsızlık indiriminiz sonraki senelerde iyi rakamlarda indirim almanızı sağlayacaktır.mesela şu anda sıfır alıp ortalama 1100 tl den kasko yaptırabileceğim aracımı 3 yıldır hasarsızlık indirimi olduğundan 750 tl gibi bir rakama kasko yaptırıyorum.buda her yıl ortalama 350 tl gibi bir indirim anlamına geliyor.ama 400-500 tl civarında tutacak bir hasarı kaskoya giydirecek olursam hem indirimim yanacak hemde bir sonraki kasko bedelim hasar yapmış biri olduğumdan daha yüksek risk sebebi ile 1100 tl den de yüksek çıkacak.üstelik aracın hasar kaydına da bu hasar yazılacaktır sanırım.bence çok yüksek bir rakam değilse cepten ödeyin.ben 450 tl lik hasarı cepten yaptırdım.ama bu yıl ki indirimim o kadar çıkacaktır.

kanuni;
bu arada foruma konu olan mevzu ile ilgili net bir yanıt çıkmamış gibi görünüyor.. ötv indirimli aracımı 3 hafta sonra teslim alacağım ve kasko işi nasıl olacak hala çözemedim.araba için firmaya ödeyeceğim ötv'siz rakam üzerindenmi yoksa aracın satış bedeli üzerinden mi kasko yapılacak.ayrıca firma bana bir fatura kesecekmi.yani araç bedeli bana kesilen faturadanmı kasko bedeli isle ilşkilenecek anlayamadım.ilginçtir satıcı da bilmiyor.günü gelsin bakalım diyorlar.. ötv indirimli kaskolanmış aracı ile pert veya benzeri yüksek hasar durumu yaşamış arkadaşlar lütfen bilgi versinler..bilgilerinizi paylaşmak için sıkıntının başınıza gelmesini beklemeyiniz lütfen.bu forumun açılış amacına ters düşmeyelim bence..

Agurak bilgilendirmen için sağol kardeşim,ben kaskomu axa ya yaptırdım ötv siz rakam üzerinden yapıldı aparat varsada ayrıyeten ücret alınıyor.Tamir konusunda ise herhangi bir işlem yapılmasa ne kaskoyu bozdurmak nede ücretli tamir yaptırmasam yeni poliçe düzenlendiğinde araç hafif hasarlı olmasına rağmen herhangi bir sıkıntı yaşarmıyım

Kasko sorunu bitmiyor

Selamlar, konuyla ilgili netleşen bir şey olmamasının nedeni devlet yetkililerinin bu konuyu çözümsüzlüğe terk etmeleri bence

şimdi birkaç soru-yorum-değerlendirmem olacak

biz 18 yaşından büyük % 90 üzeri engelli kardeşim için araç alacağız. babam mahkeme kararıyla yasal vasisi.

1. bu aracın kaskosu yapılırken ötv li fiyat mı yoksa bizim cebimizden çokan rakam mı esas alınacak

2. araç hırsızlık yangın kaza vs sebebiyle kullanılamaz hale (pert) gelirse hurdaya çıkarılır gibi bir madde ekletebilir miyiz.

3. birinci yıl oluşan hasarın ödenmesinde ötvli bedel üzerinden de ötvsiz bedel üzerinden de kasko yapsak ötvsiz bedelin (0 alırken cebimizden çıkan rakam) bize ödeneceği konusu doğru mudur?

4. aracın ilk yılı sonrasındaki uygulamalar nasıl değerlendiriliyor. (Örneğin aracın sıfır değeri 50.000 lira ötvsi 16000 lira cebimizden çıkan 34000 lira. ilk yıl hasar oluşursa 34000 lirayı bana veriyor ve aracı hurdaya çıkarıyor ama ikinci yıl kasko yaparken arabayı ikinci el olarak görüyor ve araç 50000 değil 45000 sayılıyor ötvyi (16000) düşünce bana 29000 lira ödeme yapmış oluyor burada bir hak kaybı söz konusu mu),

5. kardeşim 23 yaşında ve 20-30 yaş aralığı kasko şirketlerinin yüksek risk grubunda. fiyat istediğim bir acente bu durumdan dolayı yüksek bir prim çıkardı ancak adına araç alınan engelli aracı kullanamayacağı için yasal vasisi adına kasko yapılması veya kasko priminin vasinin verilerine göre hesaplanması gerekmez mi?

6. 50.000 liralık bir aracı kasko yapan şirket normalde 50000 liralıkı risk alıyor ancak ötv meselesinden dolayı bizim için 34000 liralık risk alıyor (aracı hurdaya çıkarmasının zorunlu olduğunu hatırlatırım çünkü aksi durumda bu rakam bizden çıkar) bundan dolayı normal bir vatandaş için hesaplanan primden daha düğşük bir prim hesaplanması gerekmez mi

aklımda daha soru ve yorumlar var ama bunları halledelim öncelikle ve bu sorulara cevap gelirken belki başka soru sormaya ihtiyaç kalmaz.

cevaplayan arkadaşlara teşekkür ederken bir şey rica edeceğim madde madde cevap verirlerse numara koyarak hem benim hem de forumun diğer kullanıcılarının daha kolay istifade edeceğimi düşünüyorum.

selamlar, kolaylıklar

Arkadaşlar yakında ötvsiz araç alacağım inş. Hangi sigorta şirketini önerirsiniz, ?

ÖTV-MTV istisnası ile araç satın alan arkadaşlarımız, aldıkları araçlara ve kasko şar

ÖTV-MTV istisnası ile araç satın alan arkadaşlarımız, aldıkları araçlara ve kasko şartlarına dair şu soruları yanıtlarsa sanırım çok yararlı bir başlık olur:

1- Aracınızın marka ve modeli? honda civic 2011
2- Satın aldığınız ay/yıl? 24 aralık 2010
3- Hangi kasko firmasında kaç TL'ye kaskolattınız? dubai group
4- Kasko poliçenizde Özel Tertibatlı Taşıt Klozu* gibi bir madde var mı? Olası hasarın karşılanmasına dair kendinizi nasıl garantiye aldınız? bu maddeden haberim yokdu

16.11.2013 tarihin de kaza yaptım. ağır hasarlı yaklaşık 22.000 TL parça+işcilik hasar var dediler. aracı hurdaya ayırdığımızda satış bedelini öderiz dediler. aracın değeri 46.000 TL iken bana maliyeti
32.000 TL oldu. kasko şirketi 28 gün sora bana 29.000 TL öderiz dediler. şimdi benim izlemem gereken yol ne olmalı. aracı yaptırıp binmeye devam mı etmeliyim?
yada kasko şirketi kasko bedeli olan 42.700 TL yi ödemesi için yapmam gereken birşeyler varmı? bu konu ile ilgili bilgi verilebilirse sevinirim
teşekkürler

kadirörük;

Arabayı tabiki hurdaya çıkarttır, bu sayede kaskodan gelen parayla tekrar ötv indirimiyle araç alabilirsin.
Ama perte çıkartma, hurdaya çıkart yani trafikter çektir, hurda belgesi verilicek sana.
Birde pert olan araçta, aracın o günkü 2. el fiyatı verilir, o dediğiniz fiyatları vermez zaten, vermesi için aracın ötv sini ödemenizi ister.

Birkaç gün içinde yeni araç alacağım ve dolayısıyla kasko yaptıracağım.
Mesajlardan okuduğum kadarıyla net bir şey yok.
Sıfır ötv muafiyetli özel tertibatlı arabamı kaskolatırken net olarak önereceğiniz şey var mı?

Yani hurdaya çıkarmadan pert olarak kaydı yapılır ve kasko firmasının tasarrufunda bu şekilde kaportacıya satarsa biz ayvayı yedik...

Arkadaşlar durumun kargaşası şu.. pert denince iki kısıma ayrılıyor araç 1-hurda.. 2- çekme plaka ( çekme)... yaptırılıp kullanılması için satılması bu bizim sıfır araç almamızı engeliyor Engeli kasko... aracımız perte çıktıgında (çekme) yaparak aracın bütün parasını bize veriyor verdigi para ile ikinci el bir araç alıp senelik vergilerini ödeyerek devam ediyorsunuz.. Diger kasko şirketleri de.. 1- hurdaya cıkarıp aracın ötvsini ödüyor size de aracı alırken kaç lira ödediyseniz onu ödüyor. Siz de gidip ister sıfır ister ikinci el bir araç alıyorsunuz ve senelik vergilerden muaf oluyorsunuz . 2-- Kaskonuzda üsteki kloz yoksa aracı (çekme) yapıp size indirimli aldıgınız fiyatı ödüyor fakat siz o parayla (aracınız hala ortada oldugu için) sıfır araç alamıyorsunuz.. Burada kandıra biliyorlar bizleri.. (işte buraya dikkat edin) Gecen sene genarali deydim bu sene axsa

Arkadaşlar sanırım hepimizin gözünden kaçan bir yasal düzenleme olmuş 30 Mart 2012 tarihinde bu düzenleme ile Engelli araçların rayiç değeri aşağıdaki form ile Vergi dairesinde belirlenecek ve kasko bu değer üzerinden yapılacak, böylece sigorta şirketlerinin ayak oyununa engel olunmuş olacak. Aslında güzel bir uygulama ama uygulayan var mı bilmiyorum, ama gelecek ay sipariş ettiğim aracımı teslim aldığımda ben bu EK2 formu ile şansımı deneyeceğim, ama siz sormadan ben söyleyeyim belirlenecek değer ÖTV'li olarak mı yoksa ÖTV'siz mi bende anlamadım zira aşağıdaki resmi gazetede bu konuda bir açıklama yok.

http://www.engelliler.biz/forum/oze...-genel-tebligi-yayinlandi-30-mart-2012-a.html

arkadaslar merhaba;

baya okudum okudum ama bende en az 3-5 sıgorta ıle gorustum bana cevap bıle veremedıler yemın ederım kanunun acıklıgı dedıler.

olay sundan ıbaret oldu.

benım aracım ben kaza yapmam halınde pertlık durumda bana ne odersınız aracı adıgınız faturadakı tutar kadar dedıler.

pekı ben pertlık durumdan sonra fatura tutarım olan otv ındırımlı tutark kadar verdınız dıyelım aradakı farkı cebımden odeyıp yenıden arac almalıyım ozaman otv ındırımı alamadan 5 yıl dolmadıgı ıcın evet malesef dedıler.

saolsun kı generalı polıce de de var zaten oturan boga sayesınde tsk ederım kendısıne burdan butun sorularıma cevap buldum ve lıste satıs fıyatı kadar odeme olcak bu gıbı durumlarda.,

ıyı gunler kazasız belasız olur araclarınız ıns

bu siteyede emeği geçen herkese çok teşekkür ederim.Arac konusunda çok yardımı oldu.

1- Aracınızın marka ve modeli? toyoto corolla 1.4 dizel
2- Satın aldığınız ay/yıl? 12.2013
3- Hangi kasko firmasında kaç TL'ye kaskolattınız? aksigorta 1800 tl
4- Klozu? %90 engelli olduğu için özel tertibat yok.aracın pert olması durumunda ötv mağduriyeti yasamıyacamızı söledi.aracı satış fiyatından kaskolatması bunun için yeterli oluyo mu? yada nedir bunun puf noktası?

OturanBoğa;

Hocam ben cumartesi günü aracı alınca bunu mu göstermem gerekiyor? Bu konuda yardımcı olur musunuz? Hangi sigorta + kasko şirketini önerirsiniz? İstanbul Sultangazi'de yaşıyorum. 25 yaşındayım. Araçta vites kolunu sola alma aparatı olacak. Ben aracı full kasko yaptırmak istiyorum (hırıszlık terör vs.) Cumartesi aracı alıp memlekete gitmek istiyorum. Bunu 1 günde hallederler mi? Bilgilendirmenizi bekliyorum teşekkür ederim.

jck .. Türkiyedeki en iyi sigorta aksa şu anda genaralide engelliler için bişeyler yapmış yukarıda bi açıklama yazdım orayı oku..
Digeri aracın motor şase nosu ile plakasını biliyorsan , yada sağdece motor şasesini biliyorsan bu gün bile hazırlata bilirsin cumartesi beklemeden yola cıka bilirsin.

Tşk ederim. Peki bu klozu kesin olarak eklettirmek mi gerekli?

Üst Alt