Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Engelli statüsünde ÖTV'siz alınan araçlarda Kasko uygulaması hakkında tecrübeleriniz?

Poliçe tutarını hesaplarken ötv li mi hesaplıyorlar yoksa ötv siz mi? Eğer ötvli hesaplıyor ama herhangi bir kazada ise örneğin pert olan araçlar ödemeyi ötv düşüp yapacaklar o zamanda sigorta yaptırana haksızlık yapışmış olmuyor mu?

merhabalar...kasko yaptırdınızmı...ibareyi eklettirdinizmi....hangi sigorta....teşekkürler...

Arkadaşlar bende kasko yaptım yalnız engelli aracı olduğu için odeme yaparken vermedegim vergiler kesilir o şekilde ödeme yapılır diyor böyle birşey var mi

uygulama çok saçma bece bu koşullarda kasko yapmayın, çünkü zaten kasko bişeyi karşılamıyor, tonla prim ödeyip bişey olursa arabanın ederinin anca %60 ını alacaksınız hiç yapmamak daha iyi
araca bişey olsa tekrar indirimli alma hakkınız yok, araba çalınmış,ya da pert olmuş mantıken zaten trafikten çıkmış durumda, sigorta şirketi de birine satamaz ki sizden ötv kesip ödüyor, yani a kişisi 1000 lira prim ödüyor 30 luk araca, ae enhgelli kişisi e 30 luk araca 1000 ödüyüyor, araç çalındı, ötvden sigortaya ne ki ama size gelip 17000 ödiycek mesela, külliyen zarar, aynı aracı da bidaha alamayacaksınız.
bu durumda trafik sigortası zaten ortalama masrafı ödüyor, primi cebinize koyun bişi olmazsa kardasınız, ufak bişi olsa kaskoculara kaptıracağınız para zaten yeter, büük bişey olursa da zaten kasko ödeseniz de zarara gireceksiniz. durup dururken %40 kazıklanmayın

Poliçeyi ötv li yapıyorlar, para vermeye gelince ötv siz yapıyorlar.0 km araçlarda her halikarda yenisi ile degistiriyorlar.Yalnız, 1. yıldan itibaren raic bedeli üzerinden ötv yı düştükten sonra parayı oduyorlar.Pelt olması durumunda bütün bunlar.Hafif hasarlarda parça degisiminde zaten sorun yok.Yalnız kaskoyu kendini kanıtlamış şirketlere yaptırmak gerekli.

Bu konuyu direk basbakana yazalim biz bunlarin korkusuylami yasiyacaz buna bir çözüm bulsunlar herkez madur bugun arkaslarin basina gelen yarin bizim basimiza gelir

[FONT=sans-serif]Engelli statüsünde ÖTV-MTV istisnası ile satın alınan araçların kasko poliçelerinde aşağıdaki maddelerin olması olası kazalarda sigorta şirketleri ile sorun yaşanmaması açısından çok önemlidir:[/FONT]

[FONT=sans-serif]1. Karayolları Trafik Yönetmeliğinin 53/4 maddesinde belirtilen araçlar bu kloz kapsamında olup, hasar vukuunda yönetmelikteki şartlar esas alınarak değerlendirilir. Bu kişilere ait araçların sigortalanması durumunda kısmi hasarlarda eksik sigorta uygulanmaması için araç bedeli 0 km araçlarda ÖTV'li bedel 1 ila 5 yaş arasındaki araçlarda ise piyasa rayiç bedeli üzerinden sigortalanır.[/FONT]

[FONT=sans-serif]2. Tescil tarihinden itibaren en geç 30 gün içerisinde sigortalanması koşuluyla, 0 km Engelli Statüsü'nde tescilli aracın poliçe süresi (1 yıl) içinde tam hasara uğraması halinde aracın hasar tarihindeki ikinci el piyasa değerine bakılmaksızın (Motorlu Kara Taşıtları Kasko Sigortası Genel Şartları'nın B.3.3.1.2 ve B.3.3.1.4 hilafına) aracın teknik özellikleri aynı olan yenisinin anahtar teslim bedeli (ÖTV'li bedel) tazmin edilir. Engelli Statüsü'nde tescilli aracın 1 ila 5 yaş arasında ve ilk ruhsat sahibinin değişmemiş olması durumunda poliçe süresi (1 yıl) içinde tam hasara uğraması halinde, vergi düşülmeksizin piyasa rayiç bedeli ödenecektir.[/FONT]
[FONT=sans-serif]Ödenecek tazminatın üst sınırı, poliçede belirtilen Sigorta Bedelinin poliçenin başlangıcı ile hasar tarihi arasındaki gün sayısı üzerinden Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) aylık ÜFE endeksine göre artırılmasıyla beklirlenir ve hiçbir şekilde bu üst sınır aşılamaz.[/FONT]

[FONT=sans-serif]3. Yönetmeliğin ilgili maddesine göre yetkili kişi tarafından kullanıldığına dair belge ibraz şartı aranır. Aksi halde tazminat ödenmez.[/FONT]
[FONT=sans-serif]Aracın tam hasarlı sayılabilmesi için aracın çalınmış veya pert (onarımı mümkün olmayan hasar) olması gerekmektedir.[/FONT]

[FONT=sans-serif]bunlara ek olarak [/FONT]
[FONT=sans-serif]4- aracın tam hasara uğraması durumunda hurdaya ayrılacaktır ibaresinide ekletebilirmiyiz araç alım hakkımızı öldürmemek için.

bu maddeleri ekletmemiz yetiyomu.

mesela benim aracımı yeni aldım. aracın sıfır fiyatı 79.000,00TL. fakat ben aracı ötv siz 55.000,00TL ye aldım. yukarıdaki maddeleri kasko poliçeme eklettiğimde tam hasar durumunda bana sigorta şirketi 79.000,00 tl mi ödeyecek ilk yıl sonrakilerde piyasa değeri. yoksa 55.000,00TL. mi ödeyecek .aracın hurdaya çıkarılıp çıkarılmadığını nasıl anlayacam hakkımın ölmemesi içi.[/FONT]

Hazine müsteşarlığı sayfasından o sigorta şirketinin yetkisi var mı bakın lütfen

Arkadaşlar,
Birkaç gündür sigortamın istanbul dahil heryeri ile görüşüyorum.Çünkü Kasko sigortamda Engelli Klozu maddesi Hasar durumunda Karayolları trafik Yönetmeliğinin 53/4 maddesi gereğince H sınıfı ehliyet istemekte ,yoksa ödenmez diye birşey yazmış.
1) yönetmelikte 53/4 diye bir bend yok. 53.maddede a,b,c,d,e..... gibi alt bendler var.
Ayrıca ben %93 özürlüyüm E sınıfı ehliyetim var Ve aracımda Otomatik vites .Emniyetle yaptığım görüşmelerde Aldığınız aracı kullanmaya uygun ehliyetle kullanabilirsiniz dediler. Kaskomda özel tertibatlı diye bir hüküm de yok. Şimdi Klozdan H sınıfı ehlieyetle kullanılırsa hasar ödenir hükmünü kaldırmak için uğraşıyorum.
Bu durumda kasko yaptıran var mı........

merhabalar; ben %99 bedensel ve zihinsel anneannem adına arac almak üzereyim...vasisi benim..kasko işini araştırınca aşağıda yazılan bu bilgilere ulaştım..sorum şu ki ; malumunuz bizim araç özel tertibatlı değil aracı ben kullanacağım..bu durumda bu maddelerin yinede eklenmiş olması gerekiyor mu? aracı almama kısa bi süre kaldı kasko şirketleriyle görüşüyorum bilen arkadaşlardan en kısa sürede bilgi alırsam çok sevinirim..

1. Karayolları Trafik Yönetmeliğinin 53/4 maddesinde belirtilen araçlar bu kloz kapsamında olup, hasar vukuunda yönetmelikteki şartlar esas alınarak değerlendirilir. Bu kişilere ait araçların sigortalanması durumunda kısmi hasarlarda eksik sigorta uygulanmaması için araç bedeli 0 km araçlarda ÖTV'li bedel 1 ila 5 yaş arasındaki araçlarda ise piyasa rayiç bedeli üzerinden sigortalanır.

2. Tescil tarihinden itibaren en geç 30 gün içerisinde sigortalanması koşuluyla, 0 km Engelli Statüsü'nde tescilli aracın poliçe süresi (1 yıl) içinde tam hasara uğraması halinde aracın hasar tarihindeki ikinci el piyasa değerine bakılmaksızın (Motorlu Kara Taşıtları Kasko Sigortası Genel Şartları'nın B.3.3.1.2 ve B.3.3.1.4 hilafına) aracın teknik özellikleri aynı olan yenisinin anahtar teslim bedeli (ÖTV'li bedel) tazmin edilir. Engelli Statüsü'nde tescilli aracın 1 ila 5 yaş arasında ve ilk ruhsat sahibinin değişmemiş olması durumunda poliçe süresi (1 yıl) içinde tam hasara uğraması halinde, vergi düşülmeksizin piyasa rayiç bedeli ödenecektir.
Ödenecek tazminatın üst sınırı, poliçede belirtilen Sigorta Bedelinin poliçenin başlangıcı ile hasar tarihi arasındaki gün sayısı üzerinden Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) aylık ÜFE endeksine göre artırılmasıyla beklirlenir ve hiçbir şekilde bu üst sınır aşılamaz.

3. Yönetmeliğin ilgili maddesine göre yetkili kişi tarafından kullanıldığına dair belge ibraz şartı aranır. Aksi halde tazminat ödenmez.
Aracın tam hasarlı sayılabilmesi için aracın çalınmış veya pert (onarımı mümkün olmayan hasar) olması gerekmektedir.

Karayolları Trafik Yönetmeliğinin 53/e maddesinde bu durum açıklanmıştır. %90 ve üzeri engellilerin yurt içinden satın aldıkları araçları o aracı kullanmaya uygun ehliyeti olan herkes kullanabilir.Zaten ruhsatında da sadece 5yıl satamaz der. Baska bir ibare yoktu.Kaskoya baska ifadeler yazarlarsa kullananamazsınız.

[FONT=sans-serif]1- Aracınızın marka ve modeli? nissan qashqai 2012[/FONT]
[FONT=sans-serif]2- Satın aldığınız ay/yıl? 2/2012[/FONT]
[FONT=sans-serif]3- Hangi kasko firmasında kaç TL'ye kaskolattınız? groupama genişletilmiş kasko.. 850 TL %65 hasarsızlık indirimli..[/FONT]
[FONT=sans-serif]4- Kasko poliçenizde Özel Tertibatlı Taşıt Klozu* gibi bir madde var mı? Olası hasarın karşılanmasına dair kendinizi nasıl garantiye aldınız? Var, sigortacım bu şekilde sıkıntı olmayacağını iletmişti. Bu arada daha önceden başka bir sigortacı kaskoya bu madde koymadan sigorta yapmıştı kendisiyle bir daha çalışmadım. Bu işi bilen kişi olması gerçekten önemli eğerli engelli tertibatı varsa poliçede mutlaka belirtilmeliymiş. Yoksa hatamız olmamasına rağmen biz magdur oluyoruz. [/FONT]

Arkadaşlar ben de yeni aracimi aldım fakat hiçbir sigorta şirketi arkadaşın yukarıda yazdığı klozu yapmadı. Sonra güneş sigortadan kasko yaptırdım engelli klozu var. Yanı aracın ÖTV siz bedelini odeyecekler ÖTV siz teminat altına alıp ÖTV li fiyattan kasko yapıyorlar. Sıfır araca mecbur kasko yaptıracağım için güneş sigortadan 1300 TL ye kasko yaptırdım. Saolsun lar buradaki arkadaşlar da bilinclenmemde çok yardımları oldu. Hepsine tek tek tesekkur ediyorum.

Merhaba arkadaşlar, benim engeli kızım üzerine almış olduğum araç 03.01.2016 tarihinde kontak üstü çalındı araç Anadolu sigortadan kaskosu var fakat kontak üstü olduğu için sıkıntı olabileceği söylüyorlar ben kızımı günlük tedaviye götürüp getirmek için kullanıyordum çok mağduruz bu konu hakkında yardımcı olabilecek önerileriniz nelerdir ?

Oturan boğa abi özellikle senin yorumunu bekliyorum

merhabalar sorduğum sorulara cevap alamadım fakat aracımı cumartesi günü teslim alıp hemen kaskoladım..fakat bugün sigortacım arayıp kaskonun not düştüğüm maddelerden dolayı kabul edilmediğini iletti..bu durumda ne yapılabilir ?tecrübeli arkadaslar bize yardımcı olurlarsa gercekten çok iyi olur..

bu arada araç volkswagen golf 2015 sigorta sirketi ise eureko sigorta 2030 liraya kaskolattım..

Ben ergo sigortaya yazmıştım.telefon edip kabul ettiklerini söylemişlerdi.Ayrıca liberty ile de yazıştım sonunda sadece ötv muafiyetiye
le zeilname yaptılar

Merhaba arkadaşlar bir konu hakkında sizlerle istişarede bulunmak istiyorum değerli cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

28/08/2015 tarihinde oğlumun üzerine tescilli (%90 ve üzeri engelli raporuyla alınmış) 2013 model 43 bin kilometrede olan ford focus titanyum aracımla maddi hasarlı yaralamalı kaza yaptım.Kaza sonucunda aracım ekspertiz raporuyla 26.098,85 TL hasar bedelli olarak görülmüş ve eksper raporuyla AĞIR HASARLI ARAÇ prosedürü uygulanmasına karar verilmiş.Yine sigorta şirketi tarafından Aracın piyasa rayiç değeri 56.850 TL olarak belirlenmiştir. Sigorta şirketi ağustos ayında olan bir kaza için ancak bize 2 ay sonra ulaştı ve aracın faturasını istedi.Bizde faturanın bulunmadığını, bulunsa bile fatura ibraz etme gibi bir yükümlülüğümüzün olmadığını, aracımızı sigortalarken rayiç bedel üzerinden sigortaladığını rayiç bedeli rahatlıkla öğrenebileceklerini belirten bir yazı yazdık.Gel gelelim ta ozamandan bu zamana kadar herhangi bir gelişme olmayınca 1 ay öncesi sigorta şirketininin web sayfası üzerinden genel müdürlüğüne yazdığım şikayet neticesinde sigorta şirketi sigorta poliçesinde yer alan engelli aracı klozuna atıfta bulunarak: Klozda :tarafımıza aracın piyasa rayiç bedelinden 25.582 TL tutarındaki 2013'te ödemediğimiz ötvyi düşerek 31.270 TL ödeme yapabileceklerini, ekte yer alan mutabakatnameyi doldurmamızı ve sonrasında tazminatın hesabımıza aktarılacağını söylediler. Kasko Poliçesinin 14. sayfasında küçük puntolarla yazılmış F.) Tazminat Ödeme Kuralları başlıklı alt m bendinde "Sigortalı araçta engellilerin kullanabilmesi için tadilat yapılmış olması yada buna ilişkin aparat bulunması halinde iş bu sigorta poliçesi geçersizdir.Belirtilen kapsama girmeyen agortalı aracın engellilere özel araç olması halinde ise, mezkur otonun çalınması ve tam hasara uğraması halinde ise,engelli aracı olması sebebiyle alınmayan vergi ve fonların tenzil edilerek bakiyesinin ödenmesi hususunda taraflar peşinen mutabakata varmışlardır." ibaresi var ve sigorta şirketi bu maddeye istinaden ötvsiz tutarı ödemek istiyor ve bizde kabul etmiyoruz.Sizce mahkemeye gitmelimiyiz? Çünkü verilen tutarla kendi aracımın muadili bir aracı alamayacağım ve kaldıki ne kasko şirketi ne de ben bu mutabakat sonucu vergi dairesine ötv ödeme zorunluluğumuz bulunmuyor.Sigorta şirketi bu maddeyi oraya koyarak devletin bize vermiş olduğu ayrıcalığı kendi lehine çevirmiş olmuyor mu? Saygılarımla.

Bu sitede okumuştum.Bir araştırın sigorta uzlaşma komisyonundan olumsuz karar çıkmış.Şayet yeni bir araç alabilme hakkı tanınıyorsa ki buda sadece aracınıza hurda raporu vermeleri şeklinde olabilir.(Aslında perte fransızca bir kelime ve hurda demek) yani kelime olarak hurda ile pert in bir farkı yok fakat ülkemizde hala farklı görünmekte.El birliği ile Bakanlığı,Hazine Müsteşarlığını bilgilendirmemiz gerekmektedir.Yoksa her halükarda ödenmemiş ÖTV yi size ödemiyorlar. Ancak mücadele etmek gerekir.Aracın sigortası 50000 olacak öderken ÖTV yi düşüp ödeyeceksin. Yanlış ama mücadele etmeden düzelmez arkadaşlar.Bunu gelir idaresi başkanlığının düzeltmesi gerekecektir. Onun içinde engelliler olarak Başbakan'a Cumhurbaşkanı'na konuyu anlatmak gerekecektir.

join55

Konu hakkında 2 kuruma başvurdum.1.si gelir idaresi başkanlığınaydı.Gelen cevabi yazıda bana ötv ödeme yükümlülüğümün olmadığını aracımızın perte ayrılması durumunda pert olarak satılan aracın ötvsinin alıcı tarafından ödenmesi gerektiğini belirttiler.ayrıca hurda belgeli olarak ayrılan aracın ise ötv istisnasında hiç bir tarafa yük yüklemediğini belirttiler.2. başvurduğum kurum ise Hazine Müşteşarlığıydı.Hazine müşteşarlığı konu hakkında şirketten cevap istemiş.Şirketin cevabında ise üstte belirttiğim maddeye atıfta bulunarak ötvsiz ödeme yapabileceğini söylemiş.Ama burda bir hukuksuzluk olduğu kesin.Büyük ihtimalle yargıya taşıyacağım ve özel bi dilekçeyle Aile ve Sosyal Politikalar bakanlığınında davaya mudahil olmasını isteyeceğim.

Arkadaslar bu konu hepimizi ilgilendiren bir konu yarin bizim basimiza gelmiyeci ne meçul bunu artık devletin bir kanun çercevesinde son noktayi koyması lazım ya ötv ödensin yada odenmesin en azindan bizde ona gore nir planlama yapalim ben diyorumki site yöneticimiz bir metin hazirlasin ve herkez bu metnin aynisini hem bimere hemde cumurbaskaligina göndersin belki bir yere varabiliriz biz sürekli bunlarla mi uğraşacağız

OturanBoğa'nın belirttiği, aşağıdaki Engelli Kloz'unu poliçesine ekletebilenler var mı? Eğer varsa, hangi sigorta firmasına yaptırdılar onu bizlerle paylaşırsa çok sevinirim. Ve poliçesindeki bu maddelerin yazdığı kısmı resim olarak eklerse çok iş görür. Şimdiden teşekkürler.

[FONT=sans-serif]1. Karayolları Trafik Yönetmeliğinin 53/4 maddesinde belirtilen araçlar bu kloz kapsamında olup, hasar vukuunda yönetmelikteki şartlar esas alınarak değerlendirilir. Bu kişilere ait araçların sigortalanması durumunda kısmi hasarlarda eksik sigorta uygulanmaması için araç bedeli 0 km araçlarda ÖTV'li bedel 1 ila 5 yaş arasındaki araçlarda ise piyasa rayiç bedeli üzerinden sigortalanır.[/FONT]

[FONT=sans-serif]2. Tescil tarihinden itibaren en geç 30 gün içerisinde sigortalanması koşuluyla, 0 km Engelli Statüsü'nde tescilli aracın poliçe süresi (1 yıl) içinde tam hasara uğraması halinde aracın hasar tarihindeki ikinci el piyasa değerine bakılmaksızın (Motorlu Kara Taşıtları Kasko Sigortası Genel Şartları'nın B.3.3.1.2 ve B.3.3.1.4 hilafına) aracın teknik özellikleri aynı olan yenisinin anahtar teslim bedeli (ÖTV'li bedel) tazmin edilir. Engelli Statüsü'nde tescilli aracın 1 ila 5 yaş arasında ve ilk ruhsat sahibinin değişmemiş olması durumunda poliçe süresi (1 yıl) içinde tam hasara uğraması halinde, vergi düşülmeksizin piyasa rayiç bedeli ödenecektir.[/FONT]
[FONT=sans-serif]Ödenecek tazminatın üst sınırı, poliçede belirtilen Sigorta Bedelinin poliçenin başlangıcı ile hasar tarihi arasındaki gün sayısı üzerinden Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) aylık ÜFE endeksine göre artırılmasıyla beklirlenir ve hiçbir şekilde bu üst sınır aşılamaz.[/FONT]

[FONT=sans-serif]3. Yönetmeliğin ilgili maddesine göre yetkili kişi tarafından kullanıldığına dair belge ibraz şartı aranır. Aksi halde tazminat ödenmez.[/FONT]
[FONT=sans-serif]Aracın tam hasarlı sayılabilmesi için aracın çalınmış veya pert (onarımı mümkün olmayan hasar) olması gerekmektedir.[/FONT]

theaprantice

ahmet abi inşallah çözüme kavuşturulur benimde engelli aracım var ve yazılanları okuduktan sonra gerçekten dehşete düştüm ötv li fiyatı ile liste fiyatı arasında dağ fark var inşallah halledersin ve emsal karar olur bizler için

Arkadaslar merhaba malesefkım uzulerek belırtecegım benım ykın sıgortacı arkadasımın da bılgılendırmelerını ogrenerek aradıgım ve arayan sıgorta sırketlerını sıkıstırdıgınızda zaten cevaplayamıyorlar uzulerek belırtmelıyım kı bu konu kanun acıklıgı kesınlıkle
mesela ben 50.000 TL lık arac aldım Allah korusun pert oldu dıyelım ben kaca almıstım fatura parası 30.000 TL dıyelım pertlık durumda bana faturaya bakarak odeme yapabıleceklerını soyluyor genel olarak kaskocu sıgorta sırketlerı
e ozaman ben aynı aracı almak ıcın ornegın 20.000 daha ekleyım 30.000 ın uzerıne ancak ozaman arac alabılıcem e ne anladım ozaman ben ındırımlı aractan yapılan kaskodan valla
kafam rahat sırf bu yuzden 2.yılıma grıyorum yaptırmadım kasko. Allah yar ve yardımcımız olsun gercekten buyuk eksıklık bu kanunda. tsklr herkese mus mutlu gunler.

Merhaba,aşağıda yazdıklarım henüz yaptırmadığım sigorta poliçemdeki Egelli Araç Klozu başlıklı açıklama içindir.İfade aynen şu şekildedir.
‘’Aracın hasar sonrasında hurda belgeli olması durumunda sigortalıya aracın ilk ediniminde istisna edilen OTV tutarı, aracın hasar anındaki rayiç bedelinden düşülerek tazminat ödemesini gerçekleştirir.Sigortalı tarafından aracın ilk ediniminde istisna edilen OTV vergi muafiyeti vergi dairesine iade edilerek ve trafikten gerekli işlemler yapılarak Şirkete teslim edilecektir. Poliçede yer alan yeni değer klozu bu durumda istisna teşkil etmez’’

Sigorta şirketine bu araştırmam ile gittim, cevaplarını bekliyorum.

d) İstisnadan Yararlanılan Araçların Satışı
Kanunun 15 inci maddesinin 2 nci fıkrasının (a) bendine göre ilk iktisabında ÖTV istisnası uygulanan araçların istisnadan yararlananlar dışındaki üçüncü şahıslar tarafından (bağış, hibe veya satış şeklinde) iktisabında, adına kayıt ve tescil işlemi yapılan alıcı tarafından, araçların istisnadan yararlandığı ilk iktisabındaki matrah esas alınmak suretiyle, söz konusu aracı iktisap edenin kayıt ve tescil ettireceği tarihteki oran üzerinden ÖTV beyan edilmesi gerekmektedir. İstisnadan yararlanılarak ilk iktisabı yapılan aracın ilk iktisap tarihinden itibaren 5 yıl geçmeden satılması sırasında Kanunun 15 inci maddesinin 2 nci fıkrasının (a) bendi uyarınca ÖTV ödenmiş olması, bu süre içinde ilk iktisabı yapılacak diğer bir araç için istisnadan yararlanmayı sağlamamaktadır. Ayrıca, istisnadan yararlanılarak iktisap edilen aracın ilk iktisabından itibaren 5 yıl geçtikten sonra, istisnadan yararlanan kişinin, Kanunun 7 nci maddesinin 2 numaralı bendi kapsamında iktisap edeceği bir başka araç için de ÖTV istisnası uygulanması mümkün olup, bu şekilde istisnadan yararlanılabilmesi için eldeki aracın satılmasına gerek bulunmamaktadır.
Araç perte ayrılsa, sigorta şirketince ötv si yatırılıp başkasına satılsa,ve bize ötv si düşülmüş rayiç bedel ödense, 5 yıl dolmadan otv muafiyetli araç alınamaz.
Ancak araç hurdaya çıksa;
Kanunun 7 nci maddesinin 2 numaralı bendinin (a) ve (b) alt bentlerinde belirtilen malûl ve engelliler tarafından ilk iktisabından sonra deprem, heyelan, sel, yangın veya kaza sonucu kullanılamaz hale gelmesi nedeniyle maddede sayılan G.T.İ.P. numaralarında yer alan araçların hurdaya çıkarılmasında, hurdaya çıkaran malûl ve engelliler tarafından yeni bir aracın ilk iktisabında bu istisnadan yararlanması için, bu şekilde istisnadan yararlanmak isteyen malûl ve engellilerin istisnadan yararlanarak ilk iktisabını yaptığı araçla ilgili olarak bu aracın deprem, heyelan, sel, yangın veya kaza sonucu kullanılamaz hale geldiğini tevsik eden ekspertiz raporu ile "hurdaya çıkarılmıştır" damgası vurularak kayıt konulan tescil belgesinin aslı veya noter onaylı örneğinin araçların ilk iktisabının yapılacağı motorlu araç ticareti yapanlar tarafından vergi dairesine verilecek 2A numaralı ÖTV beyannamesine eklenmesi yeterlidir.
Öte yandan Özel Tüketim Vergisi Kanununun 5766 sayılı Kanun ile değişik 15 inci maddesinin 2 nci fıkrasının (a) bendine göre, (II) sayılı listedeki araçlardan kayıt ve tescile tabi olup, ilk iktisabında istisna uygulananların veraset yoluyla intikalleri hariç istisnadan yararlananlar dışındakilerce iktisabında, ilk iktisabındaki matrah esas alınarak adına kayıt ve tescil işlemi yapılandan, kayıt ve tescili tarihinde geçerli olan oran üzerinden bu tarihte ÖTV alınacağı, Kanunun 7 nci maddesinin 2 numaralı bendi çerçevesinde istisnadan yararlananlar tarafından, bu istisnadan yararlanılarak iktisap edilen kayıt ve tescile tabi araçların 5 yıldan fazla kullanılarak elden çıkarılması durumunda bu hükmün uygulanmayacağı hüküm altına alınmıştır.
Hurdaya çıkan araç için 5 yıllık süre dolumu beklenmeden OTV muafiyetli yeni bir araç alımına devlet izin vermektedir.
Dolayısıyla,
Poliçede yer alan ENGELLİ ARAÇ KLOZU başlıklı açıklamada;
‘’Aracın hasar sonrasında hurda belgeli olması durumunda sigortalıya aracın ilk ediniminde istisna edilen OTV tutarı, aracın hasar anındaki rayiç bedelinden düşülerek tazminat ödemesini gerçekleştirir.Sigortalı tarafından aracın ilk ediniminde istisna edilen OTV vergi muafiyeti vergi dairesine iade edilerek ve trafikten gerekli işlemler yapılarak Şirkete teslim edilecektir. Poliçede yer alan yeni değer klozu bu durumda istisna teşkil etmez’’
İfadesi Gelir İdaresi tarafından yayınlanan
ÖZEL TÜKETİM VERGİSİ SİRKÜLERİ/12

Konusu : Malul ve Engellilerin Araç Alımında ÖTV İstisnası Uygulamasının Şartları ile İstisnadan Yararlanılan Araçların Satışında Vergi Uygulanması.
Tarihi : 30.04.2010
Sayısı : ÖTV-2/ 2010-3
İlgili Olduğu Maddeler : ÖTV Kanunu madde: 7/2, 15/2-a.

Hurda araçlara ilişkin
Kanunun 7 nci maddesinin 2 numaralı bendinin (a) ve (b) alt bentlerinde belirtilen malûl ve engelliler tarafından ilk iktisabından sonra deprem, heyelan, sel, yangın veya kaza sonucu kullanılamaz hale gelmesi nedeniyle maddede sayılan G.T.İ.P. numaralarında yer alan araçların hurdaya çıkarılmasında, hurdaya çıkaran malûl ve engelliler tarafından yeni bir aracın ilk iktisabında bu istisnadan yararlanması için, bu şekilde istisnadan yararlanmak isteyen malûl ve engellilerin istisnadan yararlanarak ilk iktisabını yaptığı araçla ilgili olarak bu aracın deprem, heyelan, sel, yangın veya kaza sonucu kullanılamaz hale geldiğini tevsik eden ekspertiz raporu ile "hurdaya çıkarılmıştır" damgası vurularak kayıt konulan tescil belgesinin aslı veya noter onaylı örneğinin araçların ilk iktisabının yapılacağı motorlu araç ticareti yapanlar tarafından vergi dairesine verilecek 2A numaralı ÖTV beyannamesine eklenmesi yeterlidir.
Açıklamasına aykırıdır. Hurda aracın hiçbir şekilde OTV si vergi dairesine ödenmez. Onun yerine araç alımı yapılacaksa maddede yer alan şartlar çerçevesinde hurdaya çıkarılmıştır belgesi ile vergi dairesine gidilir ve otv muafiyetli araç alınır.

Sonuç olarak, sıfır araç bedeli üzerinden sigortalanan aracın sigorta şirketince dikkate alacağı şey aracın OTV li veya OTV siz alınmış olması değildir. Araç pert ise ve sigorta şirketince araç hurdaya çıkarılmadan hasarlı şekilde satışı sözkonusu olursa; o zaman sigorta şirketi bana aracın bedelinin tamamını ödemek zorundadır(OTV bedelli). Yada aynı aracın yenisini bana teslim etmelidir. Araç Hurdaya çıkmış ise yine aracın tam bedelini (OTV li) tarafıma ödemekle yükümlüdür.

Saygılarımla

Merhaba,

ÖTV istisnası devletin biz engellilere özel olarak tasarladığı bir REFAH PAYI'dır.
Bu pay her şekilde engelli bireyin hakkıdır.
Bu engelli ile devlet arasında geçen bir anlaşma/indirim/muafiyettir.

Bu paya kimse göz koymamalı.

Teşekkürler.
Fatih.

Maalesef hiç bir sigorta şirketine gücüm yetmedi, mevzuatın ucu açık olduğu müddetçe de kimsenin gücünün yeteceğini zannetmiyorum. Acı ama boyun eydim ve onların hükmü ile sigorta poliçemi yaptırdım.

Saygılarımla

Merhaba,

2015 yılında engelli aracımla trafik kazası geçirdim.Aracım kasko şirketi tarafından hurdaya ayrıldı.O dönem kaza geçirdiğim bu araç benim ilk aracımdı ve ne engelli araçlarıyla ilgili mevzuata hakimdim nede sigortacılık kanunu hakkında en ufak bir fikrim vardı.

Aracım, 2012 modeldi. Aracın KASKO şirketi tarafından hurdaya ayrılması kararı verildikten sonra, aracı hurdaya ayıracak olan kasko şirketi tarafından arandım.Bana çeşitli evraklar göndereceklerini ve bu evrakları gerekli diğer belgelerle birlikte kendilerine göndermemi istediler.İlk olarak bana kasko şirketi tarafından verilen bilgi, tarafıma 7,50000 TL ödeneceği,ayrıca aracı hurda olarak satın alıp parçalarına ayırıp araç borsasında satacak olan X firmasının da ; 7,500,00 TL ödemeye ek olarak 6,250,00 TL bir ödeme yapacağı söylendi.

Yani toplamda: 13,750,00 TL tutarında bir rakamı bana ödeyeceklerini söylediler.Kendilerine rakamın neden bu kadar düşük olduğunu sorduğumdaysa,araç engelli aracı olduğu için ; aracı ilk satın aldığım tarihte devlete ödemediğim ötv nin kendilerince( kasko şirketi ) devlete ödeneceğini,devlete ötv ödendikten sonra ,aracın rayiç 2.el değerinden ödenen ötv nin düşüleceği ve elde kalan rakamın bana ödeneceği söylendi.

Yani kısacası: Aracın o zamanki piyasa değeri( kasko değeri)= 32 bin TL, bu 32 bin TL den; DEVLETE ÖTV ödenecek ve ötv düşüldükten sonra tarafıma kalan rakam ödenecek.

Nitekim de öyle oldu. Araç hurdaya ayrıldı. Y sigorta( kasko) bana 7,500,00 TL ödedi. Ayrıca aracı hurda olarak satın alan ve parçalarına ayıran X şirketi de bana 6,250 TL ödedi. Toplamda : 13,750 TL.

Bugün, internette formları gezinirken engelli araçlarıyla ilgili,sigorta şirketlerine açılan yazı ve davaları gördüm.Ve öğrendim ki ötv indirimi kasko şirketini ilgilendirmiyor. Ötv indirimi devletin engelli veya engelli yakınına tanıdığı bir hak.Zaten aracım, Y kasko tarafından kasko yapılırken engelli aracı statüsünde kasko yapılmamıştı.Normal araç statüsünde kasko yapılmış ve primleri bu şekilde tahsil edilmişti.

Bunun üzerine, bugün Y sigorta ile görüşüp,bana ilk başta söyledikleri şeyi hatırlattım.Kendilerinden benim adıma devlete ödedikleri ötv nin makbuz ve belgelerini istedim.Ve verilen cevap şu oldu; uzunca süre lafı bocaladıktan sonra biz sizin adınıza devlete ötv ödemedik.Dolayısıyla ortada makbuz belge veya dekont yok.

Kendilerine dava açacağımı söyledim.Yaptığımız her şey yasal dediler.

Sonuç olarak aracım normal araç statüsünde sigortalandı,kaza geçirdik aracım hurdaya ayrıldı.Bunun sonucunda bana toplamda 13,750 TL ödendi.Ama aracın o zamanki 2.el fiyatı 32 bin TL civarıydı.

Ortada devlete ötv ödediklerine dair herhangi bir belgede yok.Çünkü ötv ödenmemiş.Telefonda kandırıldım.Yani sigorta şirketi devletin engelli ve yakınlarına tanınan ötv indirimini kendi çıkarına kullanmış,mağdura eksik ödeme yapmıştır. Ben buradan bu sonucu çıkarıyorum.

Konu hakkında dava açmamızda yarar görüyor musunuz?
BU TÜR DAVALAR HAKKINDA NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? KONU HAKKINDA NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ?

Not: Sigorta şirketine mail attım,cevap geldiğinde gelen cevabı da sizinle paylaşabilirim.

Arkadaşlar konu ile ilgili mahkememiz 3 kasımda şuan için herhangi bir gelişme yok.Mahkeme sonucuna göre sizleri bilgilendireceğim

Üst Alt