Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Engelli statüsünde ÖTV'siz alınan araçlarda Kasko uygulaması hakkında tecrübeleriniz?

0 araç da ilk yıl liste fiyatı üzerinden ödeniyor.Peki sonraki yıllarda kaza yapıldığında zarara uğranıyormu acaba.Böyle bir durum yaşayan varmı

size bir şey sormak isterim.Aracın kaza tarihindeki liste fiyatından ödeme aldınız değilmi.Birde belge olarak size ne gönderdi hurda belgesin noter onaylımı gönderdi sigorta şirketi

Kaza tarihindeki aracın sıfır km satış fiyatını ötv hariç olarak aldım..belge olarak..bertaraf formu..hurda belgesi ve hurda olarak noterden hurda satışı yapıldığından hurda satış belgesi gönderdiler..hurda belgesi dediğim şeyde aracın ruhsatındaki tescil belgesinin üzerine hurda kaşesi vuruluyo onu gönderiyolar..bende evrakları bağlı olduğum vergi dairesine götürdüm ve tekrar araç almak için düşümünü sağladım..bu ay yada şubatta araç alıcam inş

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

deepdarkblue

Gözünüz aydın işiniz hallolmuş, firmayla görüşüp sorarmısınız eğer araç alış tarihinden 1 yılı geçseydi prosüdür nasıl işliyor, hesaplama nasıl yapılıyormuş bizde fikir edinmiş oluruz..

1 yılı geçince aracın rayiç bedeli hesaplanıyor..ve rayiç bedel üzerinden ötv düşülüyor kalan miktar ödeniyor

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Arkadaslar bu kasko işi karışık benim dikkatimi çeken engelli aracı belirtilmediği takdirde aksi maddeler var ltf dikkate alın sigorta şirketlerinin
İşte şu sebepler vuku bulursa poliçe iptal etme yetkisi vardır diye bir şey okumuştum o sebeple bir kaç kaskoyu yapıp iptal ettirip engelli aracı diye poliçeye yazdırdım

ben geçen aylarda tertibatlı araç aldım şimdi aracımı akrabalarım kullanması için tse den rapor çıkarttım ruhsata işlettim

sorunum ise: aracı alırken allianz sigorta dan kasko ladım

aracımı akrabalarımda kullanıyor akrabalarımdan biri kaza yaparsa kasko karşılarmı

bu durumu kasko şirketine ne şekilde bildirmem gerek yapmam gereken nedir

Merhaba,

Ruhsatın güncel halini kasko şirketine bildirmen gerekli. Bildirilmediğin sürece, Allah göstermesin 2. bir kişinin kaza yapması durumunda kasko hiç bir şekilde, sorumluluk kabul etmez.

siz siz olun liberty sigortaya kasko sigorta yaptırmayın derim iki yıldır beni mağdur ediyor hala mahkemeliğiz

RUHİ

Libery sigorta ile bende sorun yaşadım bende önermiyorum.

2011 yılında 26.000 tl aldığım fiesta aracıma Mahkeme kararı ile 17.000 tl ödeme yaptılar o zamandan beri kasko yaptırmıyorum kafam rahat

sayın OturanBoğa bey ÖZEL TERTİBATLI TAŞIT KLOZUs kaskosunu biz %90 ve üstü engelli birine vasi olarak araç aldığımızda kaskoyu nasıl almamız lazım .nasıl yazdıralım .

Merhabalar,

Babamın %90 raporuyla onun adına bir araç alıyoruz. Babamın ehliyeti yok. Aracı ben kullanacağım. Kasko nasıl olacak. Normal den daha pahalı mı çıkıyor fiyatlar?

Son düzenleme:
@theaprantice arkadaşım senin mahkeme durumun ne oldu. Geçen sene sigorta şirketini dava etmiştin sonuçlandı mı acaba.

Arkadaşlar netten araştırmalarım sonucu biz engellilere full kasko yapan ve araç pert olduğunda (Allah korusun) ÖTV ücretini bizlere ödeyen bir firma buldum. Adı pardus sigorta bununla ilgili bilgisi olan var mı? Şikayet var adlı siteye baktım bu şirket hiç şikayet almamış görünüyor. Acaba güvenilir midir? Bilgisi olanlar yardımcı olursa sevinirim.

Bende oğlumm adına bir araç aldım kaskosu 3600 TL.Normal vatandaş ne ödüyorsa onu verdim sanırım.Ama acentamın söylediği pert durumunda normal değeri 180 bin olan araca ÖTV siz yaptığım 112bin TL nin bana ödeneceği söylendi.Şimdi bu bana garip geldi.Tamam 180binin tamamını yani araç rayiç bedelini veriyor olsa suistimal edenler olur gider arabayı pert edip 112 bin verdiği araca 180bin almak isteyen manyaklar çıkabilir ama 5 sene araç alamayacağım ne yapayım 112bini ben.Artı böyle pert gibi bir seneryoda kasko aradaki 68bin farkı yani ÖTV yi devlete ödüyormu ayrıyetten?

iyi günler arkadaşlar mevzuatdan faydalanıp engelli raporu ile alınan araçlar da daha önce uygulanan kloz ilavesini arık uygulanmadığı bülent beyin sayfada paylaşdıgı sigorta acentesinin aradım ve kloz ilavesinin kaldırıldıgını bilgisini aldım.

kenfat10

bu konu muamma. bu konuyla ilgili forumlarda ben birlik göremedim. birlik olunsa, önce bir kasko şirketi ikna edilse, diğer şirketler bakacak, engellilerin hepsi bu şirkete yöneliyor, onlar da muhtemeldir, benzer poliçelere yönelecek. buradaki sadece uyanıklık. senden normal araç riziko primi alıyor. sonra ödeme yaparken ötv yi düşüyor. kardeş sanane benim hakkım olan indirimden diyen yok.

bu gün pardus sigortayı aradım bedensel engellioldugumu aracıma nasıl kasko yaptırırsan olumsuzluklarla karşılaşmam olaki kaza yapdınız araçınız bert oldu arac 120 tl ödediginiz 75 tl 75 tl üzerinden işlem yapıldığını 25 yıldır bu işi yapdıgını ve 10 yıldır engelli vadandaşlardan nu durumdan müserip olduğu çapalarının olumsuz olduğunu hangi sigortacıya gidersreniz gidin kloz uygulamasının bulunmadığını var diyene inanmayın demekde sıfır araç alan engelli arkadaşlarımız kasko konusunda iyi araştırma yapın ...

Yani pert durumunda arabanın tam piyasa bedelini veren bir kasko firması yokmu diyorsunuz?

önder bey yine daha önce bülent bey paylaşmış numarasaını verebilirim yani 100 tl ye aldığınız aracın ötvesi hali 67 tl ise pert durumunda 67 tl den işlen yapıldığını söyledi

Engelli Araçlarında Kasko

Arkadaşlar merhabalar

Bu konuda forumda yanlış bilgiler ve yönlendirmeler mevcut.

Benim araştırmalarıma göre şu anda piyasada bulunan kasko firmalarından hiçbiri size aracın pert durumunda vermediğiniz ÖTV yi vermiyor.

Olması gereken de bu zaten. Vermesi durumunda bir çok art niyetli pert vakaları ile karşılaşabilirler.

Benim yaptırdığım kasko şirketi aşağıdaki klozu ekliyor.

"Engelli Aracı Klozu:
Karayolları Trafik Yönetmeliği'nin 53.maddesinde belirtilen araçlar bu kloz kapsamında olup, hasar durumunda yönetmelikteki şartlar esas alınarak değerlendirilecektir.Bu yönetmeliğin ilgili maddesi uyarınca aracın; araç sahibi tarafından kullanılması zorunlu olduğu hallerde "H sınıfı" sürücü belgesi, diğer (aracın kullanımı için özel tertibat bulunmadığı) hallerde üçüncü dereceye kadar kan ve sıhri hısımlarından bir sürücü veya noterce düzenlenmiş iş akdine bağlı olarak istihdam edilen bir sürücü tarafından kullanıldığına dair belgenin ibrazı gerekmektedir. Bu şartların yerine getirilmemesi halinde, hasar teminat kasamında değildir.Aracın trafiğe ilk tescil tarihinden itibaren, 5 yıl içerisinde ağır hasara uğraması durumunda, sigortalının tekrar ÖTV indiriminden faydalanabilmesi için araç, hurda belgeli olarak işlem görecek, araç bedeli Özel Tüketim Vergisi düşülmüş bedel üzerinden değerlendirilecektir. Pert ile sonuçlanan bir hasar meydana gelmesi durumunda, TSB tarafından belirlenen araç sigorta bedeli ile, hasarda tespit edilen ÖTV'siz rayiç bedel arasındaki sigorta bedeli farkına karşılık gelen prim, zeyil ile sigortalıya iade edilecektir. "

altı çizili bölgede Allah korusun pert durumu olduğunda aracı kesinlikle hurdaya ayıracağını taahhüt ediyor. Bizlerin araması gereken madde de bu zaten. Ayrıca pert durumunda sigorta sadece ötvsiz kısımı ödeyeceğinden aracın kasko bedelini tekrar hesaplayarak ödediği bedel ile poliçede yazan tutar arasında kalan farkı geri iade ediyor.

Bu poliçede de bir saçmalık yok mu? Evet var ama kötünün iyisi... En azından pert durumunda aracın tekrar trafiğe çıkarılarak ÖTV siz araç alma hakkını yok etmiyor. Çoğu poliçede tekrar trafiğe çıkma durumunda ÖTV siz kısmı ödüyor ve ÖTV'yi kimin ödeyeceğinden de bahsedilmemiş.

Benmim poliçenin saçmalığına bakacak olursak; aracın kasko değeri üzerinden kasko yapıyor fakat hiçbir zaman o değeri vermiyor ve biz fazladan kasko fiyatı ödemiş oluyoruz. Pert durumunda aradaki farkı geri ödüyor ama pert harici hiçbir durumda geri ödeme yapmıyor böyle de saçma bir sistem.

@Ndr

Merhaba kardeşim adına %90 ötvsiz araç aldık. Kasko yaptırıcam bir kaç sigortacıdan teklif aldım hepsindede en ucuz Aksigorta çıktı. Sigortacıyla konuştuğumda engelli klozu eklenmiyormu dediğimde Aksigortada öyle birşey seçilemiyor diyor. Yani sizin dediğiniz kloz olmuyor.

Benim poliçede şu şekilde kloz var. "Yeni değer klozu: Sıfır km ve maliki değişmemiş ( ilk sahibi ) olan aracın, poliçe süresi (maksimum 12 ay ) içinde tam hasara (yanması, çalınması ve pert olması) uğraması durumunda, aracın marka, model, tip ve aksesuar özellikleri esas alınarak hasar tarihindeki anahtar teslim satış fiyatı üzerinden tazminat ödenir. Ancak, ödenecek tazminat hiçbir halde, tam hasara uğrayan aracın fatura bedeli üzerine DİE tarafından açıklanan TÜFE oranı ve gün esası üzerinden tespit edilen artışın eklenmesi sonucu hesaplanan tutarı geçemez. Kloz hükümlerinin uygulanabilmesi için sıfır km. aracın trafik tescil tarihi ile sigorta poliçesi tanzim tarihi arasındaki sürenin 15 günü (15.gün dahil) aşmaması gereklidir. İşbu teminat binek otomobil, minibüs ve kamyonetler için geçerli olup, diğer tüm kullanım tarzlarında ve günlük ve/veya uzun süreli kiraya verilen her türlü araçlar bu teminatın kapsamı dışındadır."

Bu klozdan anladığım bana aracın güncel değerini değil fatura değerine tüfeyi ekleyip veriyor. Ekledikten sonra araca zam gelmiş olsa bile aradaki fark fazla ise karşılamıyor. Sizin yazdırdığınız klozdada böylemi. Ayrıca engelli kaskosu için önereceğiniz firma nedir. Sizinki hangisidir mesela.

madblood

Öncelikle aracınız hayırlı olsun. Engelli araç klozu olmaz ise pert durumunda nasıl davranacaklarını önceden belirtmemiş oluyorlar. Size tavsiyem kesinlikle ekletiniz. Eklemiyorlarsa başka firmaya yaptırınız. Ben Allianz kaskodan yaptırdım şansıma en uygunda zaten burdan çıkmıştı. Yeni değer klozunuda aşağıya ekledim. Engelli aracı ise yeni değerden ÖTV düşülür demişler.

Dikkatli olmalısınız Allah korusun pert durumunda size ÖTV'siz bedel ödeyip daha sonra sizden ÖTV'yi yatırmanızı bile isteyebilirler benim anladığım kadarıyla!

Yeni Değer Klozu: Kasko Sigortası Genel Şartları'nın B.3.3.2.2 hilafına, aracın ilk sahibine ait olması ve bu poliçenin, aracın ilk tescilinden itibaren, 15 gün içerisinde düzenlenmiş olması (15. gün dahil) koşulu ile, ilk tescil tarihinden itibaren geçecek bir yıllık süre zarfında meydana gelecek tam ziya hasarlarında,aracın hasar ödeme tarihindeki peşin anahtar teslim bedeli, tazmin edilir. Bu şartların sağlanmadığı durumlarda kloz hükümleri geçersizdir. Anahtar teslim deyimi aracın piyasada geçerli olan peşin değerini (vergi, resim ve harçlar dahil), yarım yıl taşıt pulu bedelini, noter, plaka/ruhsat masrafları, Trafik Sigortası primi vb.masrafları ifade eder. Ancak araç alımı sırasında vergi indirimi alınmış ise (engelli aracı, paralel ithalat v.b.) anahtar teslimi tutarında bu oranda kesinti yapılması söz konusu olacaktır.

Son düzenleme:
%40 raporla emekli oldum..Allah (cc) herkese nasip etsin emekligi... %40 raporumla [FONT=sans-serif] ötvsiz araç araç alabilirmiyim kendim şartlari nedir tşkler.[/FONT]

Ndr
Teşekkür ederim. Bugün sigortacıyla tekrar görüşeceğim bu engelli klozunu

Babamın üstüne %91 ötv muaf raporu ile araç alımı yapmayı düşünüyoruz. Yanlız geçen konuştuğum bir trafik polisi arkadaşımlaki sohbetimde aracı 3.dereceye kadar yakını kullanabilir demişti. Herhangi bir araç bayiisine gittiğimizde böyle bir durumun olmadığını aracı herkezin kulllanabildiğini söyledi. İnternette araştırmalarım sonucu kesin bir cevap bulamadım. Bu konu hakkında kanunen ve usülen doğru cavap nedir. Olası kaza durumlarında kasko şirketi normal bir araba gibi hasarı karşılıyormu. Yardımcı olursanız sevinirim.

Malesef çoğumuz bu konuda bi haberiz
Abi kaskon var mı? Kaskoyu kaç paraya yaptirdin ? Sorular sorarız. Kloz gibi detaylara bakmayız . sorun çıktığınızda vah vah deriz .ben dahil bu başlığı okuduktan sonra kaskomu inceledim ÖTV siz bedel üzerinden ödeniyor. ve pert olmasi durumunda piyasa rayiç bedelinin % 80 nin ödeneceğini, Ariza veya kaza sonucu parça değişiminde bazi parçaların %25 %50 gibi kısımını ödenebilinecegini öğrendim Teşekkür ederim bülent bey

poliçeler matbu metin. ekletemiyoruz ki. var mı ekleten. bu konu hala muamma

[FONT=sans-serif]Merhaba benim kaskomda engelli araç klozumda şu ibare yazıyor acaba uygunmudur ?[/FONT]

[FONT=sans-serif]Engelli Aracı Klozu:[/FONT]

[FONT=sans-serif]Karayolları Trafik Yönetmeliği'nin 53.maddesinde belirtilen araçlar bu kloz kapsamında olup, hasar durumunda yönetmelikteki şartlar esas alınarak değerlendirilecektir.Bu yönetmeliğin ilgili maddesi uyarınca aracın; araç sahibi tarafından kullanılması zorunlu olduğu hallerde "H sınıfı" sürücü belgesi, diğer (aracın kullanımı için özel tertibat bulunmadığı) hallerde üçüncü dereceye kadar kan ve sıhri hısımlarından bir sürücü veya noterce düzenlenmiş iş akdine bağlı olarak istihdam edilen bir sürücü tarafından kullanıldığına dair belgenin ibrazı gerekmektedir. Bu şartların yerine getirilmemesi halinde, hasar teminat kasamında değildir.[/FONT]

[FONT=sans-serif]Aracın trafiğe ilk tescil tarihinden itibaren, 5 yıl içerisinde ağır hasara uğraması durumunda, sigortalının tekrar ÖTV indiriminden faydalanabilmesi için araç, hurda belgeli olarak işlem görecek, araç bedeli Özel Tüketim Vergisi düşülmüş bedel üzerinden değerlendirilecektir. Pert ile sonuçlanan bir hasar meydana gelmesi durumunda, TSB tarafından belirlenen araç sigorta bedeli ile, hasarda tespit edilen ÖTV'siz rayiç bedel arasındaki sigorta bedeli farkına karşılık gelen prim, zeyil ile sigortalıya iade edilecektir.[/FONT]

Üst Alt