Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Engelli statüsünde ÖTV'siz alınan araçlarda Kasko uygulaması hakkında tecrübeleriniz?

2 gün once kaskoyu yenilemek için sigorta ile konuştum ve aşağıdaki maddenin kasko policesine eklenmesini istedim. Bugün bana dönüş yaptılar, aracının emniyette engelli aracı görünmüyor, bu yüzden araç kasko sigortasına böyle bir madde eklenemez. Anlamadığım şey, nasıl engelli aracı görünmüyor? Ruhsatta engelli aracı yazıyor.

Eklenmesini istediğim madde;

Engelli statüsünde ÖTV-MTV istisnası ile satın alınan araçların kasko poliçelerinde aşağıdaki maddelerin olması olası kazalarda sigorta şirketleri ile sorun yaşanmaması açısından çok önemlidir:

1. Karayolları Trafik Yönetmeliğinin 53/4 maddesinde belirtilen araçlar bu kloz kapsamında olup, hasar vukuunda yönetmelikteki şartlar esas alınarak değerlendirilir. Bu kişilere ait araçların sigortalanması durumunda kısmi hasarlarda eksik sigorta uygulanmaması için araç bedeli 0 km araçlarda ÖTV'li bedel 1 ila 5 yaş arasındaki araçlarda ise piyasa rayiç bedeli üzerinden sigortalanır.

2. Tescil tarihinden itibaren en geç 30 gün içerisinde sigortalanması koşuluyla, 0 km Engelli Statüsü'nde tescilli aracın poliçe süresi (1 yıl) içinde tam hasara uğraması halinde aracın hasar tarihindeki ikinci el piyasa değerine bakılmaksızın (Motorlu Kara Taşıtları Kasko Sigortası Genel Şartları'nın B.3.3.1.2 ve B.3.3.1.4 hilafına) aracın teknik özellikleri aynı olan yenisinin anahtar teslim bedeli (ÖTV'li bedel) tazmin edilir. Engelli Statüsü'nde tescilli aracın 1 ila 5 yaş arasında ve ilk ruhsat sahibinin değişmemiş olması durumunda poliçe süresi (1 yıl) içinde tam hasara uğraması halinde, vergi düşülmeksizin piyasa rayiç bedeli ödenecektir.

Ödenecek tazminatın üst sınırı, poliçede belirtilen Sigorta Bedelinin poliçenin başlangıcı ile hasar tarihi arasındaki gün sayısı üzerinden Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) aylık ÜFE endeksine göre artırılmasıyla beklirlenir ve hiçbir şekilde bu üst sınır aşılamaz.

3. Yönetmeliğin ilgili maddesine göre yetkili kişi tarafından kullanıldığına dair belge ibraz şartı aranır. Aksi halde tazminat ödenmez.

Aracın tam hasarlı sayılabilmesi için aracın çalınmış veya pert (onarımı mümkün olmayan hasar) olması gerekmektedir.

MI 6 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

blackman34

Merhaba,

Bununla ilgili bir önceki sayfada paylaştığım yazıları görebilirsiniz. Eski sigortacıyım. Hiçbir kasko şirketi belirttiğiniz maddeleri kloz olarak poliçelerine eklemiyor. Çünkü eklemek zorunda değiller. Yasal bir yükümlülükleri yok.

Ekledik diyen varsa, inanmayın, ve eninde sonunda sigorta genel şartlarının geçerli olduğunu unutmayın. Bunlarda aracın pert olma durumunda size ÖTV'siz tutarın ödenmesidir.

Diyeceksiniz ki çözüm nedir, bir önceki sayfada belirttim. Yasal olarak bizi koruyan tek çözüm, ÖTV'siz tutar üzerinden primlerinizi hesaplattırıp, nispeten daha düşük ücret ödeyip, olası pert durumunda aracın trafikten çekilmesini ve hurdaya ayrılmasını sağlamak. Bu şekilde hem 5 yıl ÖTV borcu ve yeni araç alamama dan etkilenmezsiniz hem de ÖTV'siz rakam üzerinden prim hesaplandığı için maddi anlamda sizden, rizikonuz kadar para çıkmış olur.

Sevgiler.

@blackman34
Poliçeye o maddenin yazdırılması gerçekten çok faydalı olur. Bu konudan mağdur olan çok sayıda engelli görüyoruz.

Aracınızın kayıtlı olduğu trafik tescil şubesine ruhsatınızla giderek kontrol edin, gerçekten engelli aracı görünmüyorsa işletin. Kayıtlarda olabiliyor böyle eksiklikler.

Örneğin benim ehliyetim gözlüklü ve "ticari araç kullanamaz" şerhi var.
Ama sorgulamada ehliyet üzerinde hiç bir şerh ve kısıtlama yok görünüyor.

Belki 20 yıl oldu gözlerime lazer uygulattım, o tarihten bu yana gözlüksüz sürekli trafikteyim. Sayısız çevirmeye takıldım, bir Allah'ın kulu gözlüğün nerede demedi.

Geçen ay sompo japan ile kasko yenilemesinde yaşadığımız problem neticesinde Cimer'den şikayetim sonucunda Maliye bakanlığının e-devlet üzerinden sigortacılık şikayet edinme kategorisinden başvurmam gerektiği ile ilgili bir cevap almıştım. Oradan da şikayet ettim gelen cevap aşağıda. ÖTV'siz alınan araçlar için yazı gönderen Hazine'ye dalga geçer gibi cevap atmışlar.

5aef7d7b6631.jpg

Çok rahat bir şekilde kendilerince buldukları açıklıktan yararlanarak aklımızla dalga geçiyorlar.
Eureko Sigorta ile anlaşarak Sompo Japan firmasından kurtuldum fakat Devletimiz bunu kanun olarak uygulamadığı müddetçe sigorta firmaları biz engellilerin önüne daha çok engel olmaya devam edecektir.Gerçekten çok yazık.

İsteğimiz çok basit
- Ya rayiç bedeli üzerinden ödediğimiz araçlara olası pert durumunda ÖTVli olarak geri ödenmesi
- Ya da olası pert durumunda ÖTV'siz oran ödenecekse aracı ÖTV'siz rayiç bedeli üzerinden kaskolamaları.

Ama ikisini de uygulamayıp, sigorta şirketlerini sebepsiz zengin etmeye devam ediyoruz.

@halil385
Ben dün Eureko Sigorta'yı aradım ötv'siz tuttar üzerinden kasko yapmalarını söylediğimde böyle bir uygulamanın olmadığını söylediler

@StratoS

[FONT=sans-serif]Değerli dostum,[/FONT]

[FONT=sans-serif]Dün [/FONT][FONT=sans-serif]Eureko Sigorta aradım ve bana teklif edilen rakamı gönderdiler ötvli olarak

[/FONT]
[FONT=sans-serif]onlara ötvsiz indirim yapmlarını söyledim fakat müşteri hizmetlerindeki bayan indirim yapamayacaklarını söyledi[/FONT]

[FONT=sans-serif][FONT=Helvetica]ayrıca 2017 yılında yapmış olduğum ötvl'i fiyattan yapılan kaskodan fazla alınan ücreti istesem iade ederler mi?[/FONT][/FONT]
[FONT=sans-serif][FONT=Helvetica]Fikirlerinizi bekliyorum.[/FONT][/FONT]

Selamlar,
sattuf

Sadece başvurmak değilde usul çok önemlidir Ülkemizde :)

Öncelikle size teklif verildiyse artık telefonu bırakın. Eureko sigortanın önceki sayfada belirttiğim mail adresine size verilen teklif ile Hazine Müsteşarlığının ÖTV'siz tutardan prim hesaplanmalı yazısını ekleyin.(Bir önceki sayfada onuda paylaştım.)

Mailde belirtin ki, bu teklif ÖTV'li tutar üzerinden ve ben engelliyim. Burada ÖTV'siz tutar üzerinden hesaplayacağınızı belirtiyor Devletimiz. Bana 15 gün içinde ÖTV'siz tutarı hesaplayıp dönmezseniz SİGORTA TAHKİM KURULUNA sizi şikayet ediyorum.

Bu kadar...

Telefonunuzu da mailde belirtin. 1 hafta geçmeden sizi ararlar, özür dilerler ve ÖTV'siz tutar üzerinden hesaplanan yeni bedeli söylerler. Bonus kartla öderseniz %10 Bonus da verirler.

Sözün özü sigortada, söz uçar yazı kalır :)

Acaba, Kasko poliçemizi aldıktan sonra da hak iddia edebilir miyiz?

sattuf
herhangi bir hak talep edemiyoruz mevcut poliçeyi iptal ettirebilirsiniz kullandığınız gün sayısı düşülüp üzeri geri yatırılır. Ama iptal etmeden önce ayrı teklif almanız da yarar var.
StratoS
Artık bonus kapmanyası yüzde 10 değilmiş %15 veriyorlar ama onda da siteden direkt yaptırınca veriyorlarmış. Biz tabi ayrı mail kanalı ile revize olunca teklifler yan çiziyorlar eskiden yapıyorlarmış şimdi değiştirmişler şartları.

halil385

Benim 1 ay oldu, ama 1 hafta bekledim 3 hafta oldu bana yapıyorlar?

Enterasanmış. Neyse, engelli indirimi bile yeter 1.000 TL fark etti sonuçta bizde.

@sattuf

Eski sigortalar için ya da yürürlükte olan için Halil arkadaşımın dediği gibi bir şey yapamazsınız :(

Saygıdeğer Arkadaşlar

engelliler.biz platformuna özel indirimler Kasko Sigortasında ve Özel Sağlık sigortasında indirim uygulanacaktır.

e-sigorta adresinden başvuru yapın yada info[a]e-sigorta.com.tr adresine iletişim bilgilerinizi gönderin *Ad Soyad *Telefon *Forum Nicki biz sizinle irtibata geçelim.

Saygılarımla.

Son düzenleme:
Sayın Sigorta
Öyle üç beş kuruşluk indirimlerle reklam yapmak yerine, ''gelin biz o sorunu aştık, pert durumunda tam bedel ödeneceğine dair özel madde koyuyoruz'' deyin platformdaki tüm engelli araç sahiplerini peşinize takıp götürün.
Aksi halde genel olarak indirim gibi reklam içerikli sloganlar her yerde var.

Sayın hozgul anlamadım önceden ilan derken ben sadece platforma özel gerçek bir indirim yapmayı tavsiye ettim kampanya değildir ben elimden geleni yapacağım yönetici olarak bu platforma özel böyle bir işlem yapmadan öncemi bildirmemi talep ettiniz ?

Saygılarımla.

Merhaba:

Pert vb. durumlarda Kasko Genel Şartları çerçevesinde ödeme yapılır şu anda Rayiç bedel uygulaması mevcuttur ve kullanıcıların %90 kadar bu sistemden memnun oldukları görünüyor. Engelli indirimi ile alınan araçların pert durumları ile ilgili bir çalışma yapılacakmı yada ileriki dönemlerde ne gibi bir sistem getirilecek bu mağdur olan insanların talepleri doğrultusunda oluşturulur bir mağduriyet varsa giderilmek için çalışılır ve devlet sistemimizde bu gibi sorunları çözmeye devam ediyor ve edecektir. Platform olarak bu konuda bir şikayetimiz var ise toplu olarak şikayetimizi bildiririz ve yetkililer bir çözüm getirmeye çalışırlar aksi halde sigorta şirketleri Kasko Genel Şartları çerçevesine çıkmak istemeyeceklerdir efendim.

Saygılarımla.

Sigorta

İyi ifade edememiş olabilirim. Şöyle; siz indirim yapacağınızı ifade etmiştiniz. Bir örnek ile bunu açıklayabilir misiniz? Ya da indirimden anlamamız gereken bir oran ise, o oranı yazar mısınız? Böylelikle daha açıklayıcı olur.

BEn hem sigortam.neti hemde hemen hemen tüm sigorta şirketlerını arayıp gerekirse farkını verip ÖTV li kasko yapmalarını istedim . Oyle bırseyın olmadıgını soyledıler. Halıyle yaptıramadım . Ama dedim bende normal arac kadar prim ödüyoruz onlar pert durumunda ÖTV li alıyor biz alamıyoruz dedım . Orası öyle sadece diğer hakların hepsınden yararlanıtorsunuz dedi . Saçma bır durum .

hozgul Rica ederim Kısa ve Özet ile platformdan gelen arkadaşlara belirli sigorta şirketlerinde özel indirimlerimiz mevcut bazı araçlar için %10 bazı araçlar için %5 bazıları için ise %15 olarak değişkenlik göstermekte bu yüzden oran belirtmedim Örneğin 2500 TL tutarında bir kasko sigortası yaptırıyorsunuz aynı teminat ve şartlar çerçevesinde değişken oranlara göre platform üyelerine özel indirimler sağlamak istedim. Amacım kazanç sağlamak ve nemalanmak değil aksine platform üyelerine özel indirim sağlayarak platforma ayrıcalık katmak.

Pert Durumu ise aracı kurumları aşan bir durum bunu Sigorta Şirketleri ve Devlet Yöneticilerinin sağlayacağı görüşmeler ve kanun nizamlar ile doğrulacağını düşünmekteyim burada yazdıklarınız ve haklı olarak tepkileriniz olabilir fakat tek taraflı düşünmemek gerekir.

Saygı ve Sevgilerimle.

[FONT=sans-serif]1- Aracınızın marka ve modeli?
Hyundai i30 Elite[/FONT]

[FONT=sans-serif]2- Satın aldığınız ay/yıl?
25 Aralık 2013[/FONT]

[FONT=sans-serif]3- Hangi kasko firmasında kaç TL'ye kaskolattınız?
Aksigorta - en son 815 TL.[/FONT]

[FONT=sans-serif]4- Kasko poliçenizde Özel Tertibatlı Taşıt Klozu*
Araçta tertibat yok ve böyle bir kasko türünden haberim de yok, Kasko yaptırırken hiç kimse bilgilendirmedi..
Poliçede Kasko Teminat Limiti : 60.400 TL yazıyor

[/FONT]

egemmm

Ben indirim aldım. Sigorta teklifini mail ile engelli ÖTV siz tutar üzerinden hesaplayın dedim. Sigortalar Birliğinin duyurusunu maile ekledim. 1 hafta içinde Eureko döndü. 2.700 tl idi sanırım teklifleri, 1.700 e düştü be %10 bonus kampanyası için bonus verdiler.Öyle yüzde indirim değil, ÖTV’niz tutar üzerinde primin hesaplanması gerekiyor...

şu kloz uygunmudur arkadaşlar.
sigortam net den baktığım bir poliçede yazıyor
İlgili mevzuat ile Özel Tüketim Vergisinden (ÖTV) muaf olarak satın alınan araçlar bu kloz kapsamındadır. Engelli aracı olduğu veya ÖTV den muaf olarak alındığı halde, Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) kayıtlarında bu hususlar gözükmüyorsa ve/veya sigorta ettiren/sigortalı poliçe düzenlenirken aracın bu nitelikte olduğunu sigortacıya beyan etmemişse; poliçe düzenlendikten sonraki bir dönemde bu durum anlaşılır ve ek prim alınması gerekirse ek prim alınır veya hasardan sonra bu durum anlaşılırsa Türk Ticaret Kanunu madde 1439/2 ve 1445/5 uyarınca alınan prim ile alınması gereken prim arasındaki oran farkı kadar tazminatta indirim yapılır. Karayolları Trafik Yönetmeliğinin 53. maddesine aykırı olarak, özel donanımlı engelli araçlarının gerekli ehliyet ve/veya yetkili olmayan kişilerce kullanım sırasında meydana gelen zararlar teminat dışıdır. Engelli araçlarında meydana gelen kısmi hasarlarda, ÖTV siz alım nedeniyle herhangi bir eksiltme yapılmaksızın tazminat tam olarak ödenir. Ancak, sigortalı aracın engelli aracı olması nedeniyle, aracın satın alınma tarihinden itibaren ilk 5 yıl içinde çalınması veya tam hasar sonucu hurdaya ayrılması halinde (böyle bir durumda yasal düzenlemeler tekrar ÖTV siz ve buna tekabül edecek KDV siz araç alımına imkan tanıdığı için); araç satın alınırken sigortalının muaf tutulduğu her türlü vergi ve fonlar (ÖTV vb.), sebepsiz zenginleşmeye engel olacak şekilde ödenecek tazminattan tenzil edilecektir. 5 yıllık süre içinde tam hasar veya çalınma dışındaki sebeplerle (devir nedeniyle) veya 5 yıllık süre dolduğu için bu sürenin sonunda engelli statüsünden çıkan araçlar için bu kloz geçerliliğini yitirir ve gerek prim gerekse hasar bakımından normal bir araç gibi değerlendirme yapılır. Ayrıca muafiyetten faydalanan engelli araç sahibi kişinin vefatı nedeniyle varislerce yeniden ÖTV indirimli araç

Bizim araçların ruhsatlarında yakınları kullanabilir diye yazıyor şim ALLAH göstermesin babam benim aracımla kaza yaparsa kasko ödeme yapmıycakmı

kasko sigortası yaptırırken, poliçeye bazı özel hükümler konulmuşsa, bu hükümlere de uyulmamışsa sigorta şirketi yine hasarı ödemez. Nedir bu hükümler ? Mesela, sigorta yapılırken, "aracı sadece bir kişi kullanacak" hükmü konmuşsa yani, tek sürücü indiriminden yararlanılmışsa ve kazayı yapan da bir başkasıysa elbette sigorta şirketi hasarı reddeder. Aynı şekilde sürücülerin isimleri poliçeye eklenmişse ve kazayı bu kişilerin dışında birisi yapmışsa, hasar yine ödenmez.

Özetle, ister kişinin kendi olsun ister yakınları yasalarda belirtildiği gibi engelli aracını kullanma izni olanlar olası bir kazada kasko sigortasından yararlanabilir, hasarlarını sigorta şirketinden alabilirler.

kasko fiyatları çok uçmuş.uygun fiyat arıyorum açıkcası.

Sigorta

teklifinizi bende merak ediyorum açıkçası.
hangi firmalarla çalışıyorsunuz?

Merhaba:

Allianz Axa Sigorta Sompo Japan HDİ Doğa Sigorta Anadolu Sigorta Groupama Sigorta Quick Sigorta Ray Sigorta Unico Sigorta Bereket Sigorta şirketlerinden çalışma yapmaktayız.

Saygılarımla.

bana verilen bir teklifte aynen şu yazılı,
ENGELLİ VE ÖZEL TÜKETİM VERGİSİ (ÖTV) İNDİRİMLİ ALINAN DİĞER ARAÇLARLA İLGİLİ
KLOZ
İlgili mevzuat ile Özel Tüketim Vergisinden (ÖTV) muaf olarak satın alınan araçlar bu kloz
kapsamındadır. Engelli aracı olduğu veya ÖTV den muaf olarak alındığı halde, Emniyet Genel
Müdürlüğü (EGM) kayıtlarında bu hususlar gözükmüyorsa ve/veya sigorta ettiren/sigortalı poliçe
düzenlenirken aracın bu nitelikte olduğunu sigortacıya beyan etmemişse; poliçe düzenlendikten
sonraki bir dönemde bu durum anlaşılır ve ek prim alınması gerekirse ek prim alınır veya hasardan
sonra bu durum anlaşılırsa Türk Ticaret Kanunu madde 1439/2 ve 1445/5 uyarınca alınan prim ile
alınması gereken prim arasındaki oran farkı kadar tazminatta indirim yapılır.

18 / 20

Müşteri 200176977 Acente No 50260 Teklif No 281141551
Karayolları Trafik Yönetmeliğinin 53. maddesine aykırı olarak, özel donanımlı engelli araçlarının
gerekli ehliyet ve/veya yetkili olmayan kişilerce kullanım sırasında meydana gelen zararlar teminat
dışıdır.
Engelli araçlarında meydana gelen kısmi hasarlarda, ÖTV siz alım nedeniyle herhangi bir eksiltme
yapılmaksızın tazminat tam olarak ödenir.
Ancak, sigortalı aracın engelli aracı olması nedeniyle, aracın satın alınma tarihinden itibaren ilk 5 yıl
içinde çalınması veya tam hasar sonucu hurdaya ayrılması halinde (böyle bir durumda yasal
düzenlemeler tekrar ÖTV' siz ve buna tekabül edecek KDV' siz araç alımına imkan tanıdığı için);
araç satın alınırken sigortalının muaf tutulduğu her türlü vergi ve fonlar (ÖTV vb.), sebepsiz
zenginleşmeye engel olacak şekilde ödenecek tazminattan tenzil edilecektir.
5 yıllık süre içinde tam hasar veya çalınma dışındaki sebeplerle (devir nedeniyle) veya 5 yıllık süre
dolduğu için bu sürenin sonunda engelli statüsünden çıkan araçlar için bu kloz geçerliliğini yitirir ve
gerek prim gerekse hasar bakımından normal bir araç gibi değerlendirme yapılır. Ayrıca muafiyetten
faydalanan engelli araç sahibi kişinin vefatı nedeniyle varislerce yeniden ÖTV indirimli araç
alınamayacak durumlarda, 5 yıllık süre içerisinde gerçekleşen hiçbir hasar için de tazminattan
indirim yapılmayacaktır.
ÖTV indirimli satın alınan engelli aracı dışındaki diğer araçların sadece bir kez bu haktan
faydalanmaları söz konusu olduğu için, bu araçlardaki gerek kısmi hasarlarda gerekse hurdaya
ayrılma ya da çalıma vs. durumlarında herhangi bir eksiltme yapılmaksızın tazminat tam olarak
ödenir.

ne diyorsunuz?

Merhaba:

ilk 5 yıl içerisinde ÖTV hariç ödeme yaparım diyor kısaca engelli araçlarında kısmi hasar yapıldığında düşüm yapılmaz aksi poliçede belirtilmedikçe hasar genel olarak anlaşmalı özel yada anlaşmalı yetkili servislerde onarım gördüğü için orjinal parça muafiyetsiz olarak onarım yapılır. Beyan önemli tabiki aracınızda özel bir tesisat yada sonradan eklediğiniz bir aksam varsa hasar olduğunda ödemeyeceği gibi aracınız engelli kapsamında ise belirtmeniz gerekir tabi siz EGM sorgulama var beyan etmem zorunlumu diyebilirsiniz Kasko Sigortası beyana dayalı bir sigorta değil TC Plaka ve Belge Seri numaranız eşleştirilerek tanzim edilen bir poliçedir ama sistemde hala açıklar mevcut tam hatasız ve hata yapılmaya müsait bir ortam. kısacası belirtilen maddeler normal diğer tüm şirketlerde bu şekilde sunmaktadır genel olarak siz normal kasko yaptırıyorum ama hasarım ötv siz ödeniyor diyebilirsiniz haklı olarak bazı sigorta şirketlerinde normal araç ile engelli araç seçiminde %20 ye varan bir indirim olduğunu görüyoruz arka planda sigorta şirketleri fiyatlama yaparken etik olarak bunu yaptığını düşünmekteyim.

ugir

Tamamını hatırlamıyorum ama zaten genel hükümleri de içeriyor. Yani Genel Sigortalarda da bu hükümler var.

Burada önemli olan husus, size verilen teklifte ÖTV'siz tutar mı dikkate alınarak hesaplama yapıldı?

Kasko teklifi verilirken TSB yayınlamış olduğu Kasko Değer listesine bağlı olarak hesaplama yapılır kasko bedelinde revize yapılamaz değiştirilemez çoğu sigorta şirketinde.

Sigorta

Eski sigortacıyım. Kesin konuşmamanızı öneririm. Sigorta sektöründe her şey olur, her şey mümkündür.

Sizin belirttiğiniz şekilde Standart %20 indirim falan yapılmadı. Aracı aldığım ÖTV'siz tutar soruldu ve proforma fatura istendi. Sonrasında hesaplama yaparak, 2.700 TL lik teklifi, 1.900 TL ye düşürdüler. %10 Bonus kampanyası ile toplamda 1.000 TL indirim aldım.

bakalım bana nasıl fıyat cıkacak

hayır StratoS

rica etsem [FONT=sans-serif]Sigortalar Birliğinin duyurusunu paylasır mısın[/FONT]

Üst Alt