Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Engelli statüsünde ÖTV'siz alınan araçlarda Kasko uygulaması hakkında tecrübeleriniz?

Teşekkür ederim.
Sigorta teklifi mail olarak atabilecekmisiniz?

kasko yenilemelerinde rayiç bedel ne yazılacak

Merhaba, geçen yıl aldığım araç allianz dan rayiç bedel üzerinden sigortalandı. Geçen ay yaptığım yazışmalar sonucu 2.279 tl ödediğim primden 228 tl (ötv siz bedel 104.000TL almışlar) iade ettiler. 18 aralıkta kaskomun süresi bitiyor. Yenileme teklifinde allianz rayiç bedel üzerinden 2106 tl prim çıkardı. ÖTV siz araç olduğunu acenteya hatırlattım. Cevap : "Aracınızın bu seneki ötv siz değerini biz bilemiyoruz , sizin söyleyeceğiniz değere göre işlem yapacağız*" ne diyeceğimi şaşırdım. araç bedeline ne demeliyim? bilgisi olan varmı?

Araç bilgilerini gönderdim, teklif bekliyorum

MI 6 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

huzur

Burada amaç engellinin şikayet etmesini önlemek. Yarın pert durumu olduğunda engelli bana ÖTVsiz tutar neden ödeniyor diyemiyor çünkü kendi beyanı üzerinden prim hesaplanmıştı.

Sorunuza gelince, cevabı basit. Türkiye Sigortalalar Birliğinin her yıl açıklanan araçların model ve yıllarına göre değer listesi var. Oraya girin, aracınızı seçin, değerini öğrenin, ötvsiz tutarını hemen hesaplayın. Mevcut ÖTV indirimini değil, standart yasadaki ÖTV yi hesaplayarak düşünebilirsiniz. Bu kadar...

Bazı sigorta şirketleri rayiç değeri hesaplıyor, eğer öyle bir hesap varsa kabaca sahibinden de emsal 10 aracındayız fiyatlarının ortalamasını alın. Rayiç değer sigorta değerinden düşük olmaz çoğunlukla...

Düşük oldu varsayalım, sigorta değer listesi dikkate alınır zaten...

Mesai saatleri dışında forumda sorulara yanıt vermiyorsunuz herhalde? Mesaj atalı 6 saat oldu yanıt yok Sigorta

Mesajınızı gördüm; kontroller yapılıyor bilgilendirme yapacağım.

Saygılar.

ugir
Değerli yorumlarınızı rica ederim.

Saygılarımla.

@SİGORTA
merhaba teklifiniz için teşekkür ederim.
1-bu verdikleriniz indirimli fiyat mı
2-başka bir kasko firması ile çalışmıyormusunuz?
3-gerek kasko gerek trafik olarak daha uygun fiyatlar buldum.

StratoS
Teşekkürler,

Rayiç değeri 186.147 TL üzerinden hesaplamışlar. %45 indirimle almıştım. Bu durumda hesaplarken 186.147 / 1,18 /1,45 *1,18 = 128.377 TL mi demeliyim.

HUZUR.

Ben 125.000 TL diye hesapladım. Çok bir fark yok. Aksesuarlarınızda varsa onları da düşünerek 128.000 TL verebilirsiniz.

Sigorta

Mesaj yazdım kaç gündür cevap bekliyorum.

euroko sigorta aracı aldığım fiyat üzerinden kasko yapmayı kabul etti ona göre fiyat verecek. StratoS dediğin gibi normalde aracı ötvsiz tutar üzerinden ödeme yaparız dediler.Ancak faturayı gönderdiğimde hesaplamayı ona gore yapacaklar.
pEki bu halde bir kaybımız olurmu?Mesala 1 sene sonra aracı satabılme hakkım var bu durum negatıf bır durum yaratırmı?

HUZUR.

Rica ederim. Benim ticari bir kaygım yok, size yardımcı olmak için yazıyorum.
ugir

Nasıl bir kayıp olabilir? 5 yıldan önce ÖTV'siz aracı satmak istediğinizde normal fiyatından satar, ÖTV'yi ödersiniz. Kimse kaskoda ne kadar tutar üzerinden ne ödüyorsun diye sormaz ki size?

Hatta aracın kaskolu olması, satarken bir artıdır, çünkü oynanmış, pert vb kaydı olan araca kasko yapmaz firmalar. Kaskolu aracın güvenilir olduğu bir kanıttır.

Burada tek senaryo, aracın sizinleyken perte çıkması. İşte orada tamam size ÖTV'siz tutarı ödeyecekler ama aracı trafikten çektirmeniz çok önemli. Yoksa, sigorta şirketi aracı onarıp satmak istediğinde hem size ÖTV çıkar hem de 5 yıl süre dolmadan yeni araçta alamazsınız.

Diyeceksiniz ki aracı trafikten çektirebilir miyiz, sonuçta araç sizin çektirirsiniz. Sigorta sadece benim zararım var diyip sizinle pazarlığa oturuyor. Yani atıyorum 120.000 TL ödemesi gerekirken 100.000 öderim diyor. İşte orada siz sıkı durup, sigorta tahkim ve mahkeme silahları ile min pazarlıkla bu işi atlatmanız önemli.

Ama şu bir gerçek ki, bu artan kurlar ve her ay zamlanan araba koşullarında istediğinizi alsanız bile, yeni alacağınız aracı o fiyata alamadığınız için zararlı çıkıyorsunuz.

StratoS

Eureko sigorta ile bende konuştum, ÖTV'siz fiyat üzerinden teklif verecekler. Ancak araç pert olduğunda proformadaki rakamı mı ödeyecekler, yoksa bugünün ÖTV'siz tutarını mı?

Ayrica, poliçede araç hurdaya ayrıldığında trafikten çekilmesi gerekiyor, bu poliçede yer alıyor mu?

blackman34 bana euro fatura uzerındekı yazan tutarı oderız dıye belırttı ama yıne de bılen arkadasımız daha ıyı yardımcı olabılır.

blackman34

ÖTV siz tutardan prim ödeyip, ÖTV li tutarın ödenmesini beklersek haksız kazanç elde etmiş olmaz mıyız?

Sigorta genel şartları her sigorta şirketinde aynı, ÖTV siz tutar ödenir. Ama biz primleri uygun ödediğimiz için hak kaybına uğramıyoruz.

Poliçelerde trafikten çekilmesi yazmaz. Aksine şirketler bunu istemez. Pert kaydı ile ilgili hükümleri bulabilirsiniz. Ana pert olması ve hurdaya ayrılıp trafikten çekilmesi ayrı şeylerdir. Bunu allah korusun o duruma düştüğünüzde siz talep edersiniz.

StratoS

ÖTV'siz tutardan prim ödeyip ÖTVli tutarın ödenmesini tabii ki istemiyorum. Tabii ki ÖTV'siz ödenecek. Ancak, kasko primini proforma ya göre verdi. Proforma 50000TL, ancak aracın bugünkü fiyatının ÖTV'siz tutarı 50000 TL değildir. Bana olası durumda proforma değeri 50000 TL mı ödenir, yoksa bugünkü ÖTV'siz tutar mı? Bunu anlayamadım

blackman34

Blackman araç ne marka model yılı fiyat neydi ne teklif verdiler

BLA-L09 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

blackman34

ÖTV siz tutar ödenir. Proforma değil, ötvsiz tutar üzerinden prim hesaplatmalısınız.

@ugir

Araç 2017 Sandero, 1600 verdiler ancak bana aşırı fazla geldi. Diğer ÖTVli tutar üzerinden teklif verenler dahi bunun oldukça altında fiyat verdiler.

@StratoS]

ÖTV'siz tutar üzerinden hesaplamiyorlar, proformayi istiyorlar. Proformadaki değere göre hesapliyorlar.

Tuhaf geldi anlamadım yarin. Bana gelen teklifi paylasirim.

BLA-L09 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

blackman34

Yaklaşık 2 sayfalık yazı bölümünde zaten bunu belirtmeye çalıştım. Yasal olarak hesaplamak zorundalar. Mail adreslerine teklifin düzeltilmesi, aksi halde Tahkim komisyonuna başvuracağınızı yazın. Türkiye sigortalar Birliğinni paylaştığı duyuruyu da ekleyin.

Eğer yapmıyorlarsa, uğraşmayın başka şirketlerden teklif alın. Belirttim ya biz Eureko sigortadan ÖTV siz tutar yani bizim belirlediğimiz tutarlar için teklif oluşturduk. Ve 2.700 TL olan Kasko, 1.900 TL ye düştü. (Aracım Yeni Tuscon Dizel 4x2 Kasko değeri 195.000 TL idi en son.)

(Eski aracım Sandero. Benzinli otomatiği 1.500 TL ye kasko yaptırmıştım. Ama engelli aracı değildi ve normal kaskoydu. Yani sizin 1.600 TL fazla kalıyor.)

1416 tl otv muafıyetsız verılen ılk teklıftı.
faturamı gonderdıkten sonra 1200 tl ye dustu.
pek bı ındırım goremedım.ayrıca ben daha dusuk fıyata ethıcadan fıyat aldım acıkcası.
sımdı ne yaptıralım bılemedım.

Uğur bey,

Aracın ÖTV'li fiyatı nedir? Siz ÖTV siz kaça aldınız? Kabaca bir orantı kuralım?

55000 di aracın fıyatı ben 34100 tl ye aldım.
şu anki piyasa rayiç bedeli 65000 dediler.

Üst Alt