Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Engelli statüsünde ÖTV'siz alınan araçlarda Kasko uygulaması hakkında tecrübeleriniz?

StratoS

Bu arada Unico ile iletişime geçtim. Yazıyı gönderdim. Ancak bu yazı bize gelmemiş diyorlar. Yani kısacası bu yazı genel müdürlüğümüze gelmediği için hiçbir işlem yapamayız diyorlar. Bu durumda ne yapılabilir? Bu yazı onlara gelmedi diye, onları bağlamıyor mu?

MI 6 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

ugir

1.000 TL ye yakın olması mantıklı olurdu. 1.200 TL bilemedim... %10 Bonus veriyordu Eureko, onla biraz daha anlamlı olurdu ama onuda kaldırmışlar sanırım.

İsterseniz 1-2 gün daha uygun teklif aldım dediğiniz sigorta şirketine de aynı Eureko gibi mail atarak zorlayın. Daha fazla uğraşmayayım derseniz yaptırın.

Bana göre 1.000 TL araç değerinize göre (Oranladım, yoksa elbette fiyatı ben tahmin edemem) mantıklı gibi.
blackman34

Öyle birşey yok. Sizi şikayet ediyorum, engelli vatandaşları kazıklıyorsunuz diyeceksiniz. İllaki o sigorta şirketinden yaptırmak istiyorsanız şikayet edin. Ama bir sürü sigorta şirketi var. Birinden sonuç alana kadar bence denemeye devam edin. Şuan biz Eureko sigortadan indirim alıyoruz.
ugir

Başka şirketin düşük kalmasında lütfen klozlara dikkatli bakın:

*İkame araç süresi
*Mini onarım var mı? Varsa hangi servis?
*Aracınızın garantisi devam ediyorsa, gittiğiniz servise anlaşması var mı?

Eureko da ikame araç sınırsızdı, mini onarım vardı Otoking'den. Hyundai Servisi ile de anlaşması vardı. Birde aracınızda park sensörü vb aksesuar varsa onu işletin mutlaka.

ANADOLU sigortada engelsiz dev kasko diye reklam yapıyor 2 defa aradım henuz yeterlı bılgı yok dıyor musterı hızmetlerı.
sızlerde arayıp bılgı talep edın bakalım neymıs sartları ogrenelım.

@StratoS @ugir

Benim aracım 2 yıldır anadolu sigortadan kaskolu, genel müdürlüğü aradım bana aşağıdaki şekilde bir yazılı dönüş yaptılar.

Talebimizi poliçe yenileme zamanında mı yapıyoruz yoksa mevcut poliçemizde de düzeltme isteyebilir miyiz ? Bu arada poliçemde kloz yer alıyor.

Sayın Sigortalımız,

Kasko sigorta sözleşmelerinin ana muhtevasının Hazine Müsteşarlığınca onaylanan ve sigorta şirketlerince aynı şekilde uygulanacak olan genel şartlara uygun olarak düzenlenmesi kararı doğrultusunda, 01.04.2013 tarihli Kara Araçları Kasko Sigortası Genel Şartları değişikliği ile birlikte poliçe şablonu da Hazine Müsteşarlığı tarafından belirlenmiştir.

Bu düzenleme neticesinde poliçelerde "Sigorta Bedeli" kısmında belli bir tutar yer almamakta olup "Sigorta şirketi aracı hasar tarihi itibariyle rayiç değerine kadar teminat altına almıştır." ibaresine yer verilmektedir. Ayrıca poliçelere hasar tarihi itibariyle rayiç değerin tespitinde esas alınacak yöntem yazılmaktadır. Bu değişiklik neticesinde sigorta bedeli prim hesabında direkt etken olmaktan çıkmış, sigorta şirketleri sigortalının özellikleri ve aracın teknik özelliklerini dikkate alarak primi belirlemiştir. Engelli araçlarına yönelik tazminat taleplerinde aşağıdaki kloz kapsamında işlem yapılmakta olup rayiç bedel tespiti aracın ÖTV'siz bedeli dikkate alınarak yapılmaktadır.

Engelli araçlarında kısmi hasar durumunda ise herhangi bir kesinti yapılmaksızın tazminat ödemesi gerçekleştirilmektedir. Kasko sigortası genel şartları, sigortalı araçların tam hasar(pert-total) işlemine tabi tutulmaları halinde trafikten çekme belgesi, onarılamayacak derecede ağır hasarlı olduğunun eksper tarafından tespiti halinde ise hurda belgesinin teminini zorunlu tutmaktadır.

Bu kapsamda, ÖTV muafiyetli bir aracın pert-total işlemine tabi tutulması durumunda araç sahibinin ruhsat üzerindeki "satılamaz" şerhini kaldırdıktan sonra Şirketimize çekme belgeli ruhsat ibraz etmesi gerekmektedir. Bu durumda araç bedelinden herhangi bir kesinti yapılmayacaktır.

Bilgilerize sunarız.

mayastrofobi

Bana dönüş olmadi henuz iki gundur yazıyorum arıyorum ama ses seda yok

BLA-L09 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

mayastrofobi

Sayfalarca konuştuğumuz konu...

Engelli araçlarında pert durumunda ötvsiz tutar ödenir. Çekme ve Hurda belgesi ile ilgili de hususlar var. Burada önemli konu, çekme değilde hurda belgesini almak, yoksa dediğim gibi hem ÖTV çıkar hemde 5 yıl ÖTVsiz araç almama süresi devam eder.

Bizde işte, ÖTV'siz tutar pert durumunda bize ödenecekse, prim ödemeleri de ÖTV'siz tutar üzerinden hesaplansın diyoruz.

StratoS

Anadolu sigorta yukarıdaki yazıda da belirttiği gibi kasko hesaplarken fiyatı baz almıyormuş :) Poliçeye de değer yazmıyormuş. O nedenle benim aracımda engelli statüsünde değerlendirilerek hesaplama yapılmış. Madem engelli statüsünde hesap yaptınız, Hesap detayını istiyorum vermiyorlar, acentayı telefonla arattırıp ikna ettirmeye çalışıyorlar.

mayastrofobi

ÖTV'siz değerden prim hesaplandıysa, sıkıntı yok. Size yinede yüksek geldiyse, başka şirketlerden de teklif alın. Ama şunu söyleyeyim, örneğin Eureko, bana sordu. Yani ÖTV'siz tutardan siz aracı kaça aldınız dedi. Benim beyanıma göre değeri aldı hesapladı ve bana döndü. Burada amaç benim şikayetimi önleme. Yarın pert durumunda bana zaten ötvsiz tutarı ödeyecekler. Ben niye böyle dediğimde, sizin beyanınızla ötvsiz tutar üzerinden prim kestik diyecekler ve hukuki sorumlulukları kalmayacak.

İşte bunu sağlamak önemli. Benim şuan içim rahat ve kaskoya araç değerine göre az para ödüyorum. Özellikle yeni araç alan engelli arkadaşların bunu yapmasını öneririm.

Ama size sormadan biz ÖTV'siz tutarı hesapladık diyorlarsa, bana açıkcası çok inandırıcı gelmiyor. Çünkü, ÖTV mevzuatı devamlı değişiyor. Dilimler değişiyor. 4 ay önce %60 ÖTV dilimde olan araç, %50 ye ve en son şimdi %35'e düştü.Neyse :)

@mayastrofobi ne fiyat verdi anadolu sigorta size arac bedelı yılı modelı nedır?
fıyat neydı ne kadar dustu

ugir

Aracım 2016 model Megane HB 1.5 Dizel Otomatik SBM de rayiç bedeli 125bin TL gözüküyor. Kasko primim 1600 TL sanırım hasarsızlığım %40

Sigortam netten yaptırdım arkadaşlar.125 tl zubızu ındırımıyle beraber 820 tl ye basakgroupama super kasko olarak yaptırdım.

ugir

Engelli indirimli değil sanırım? Hayırlısı olsun.

stratos acıkcası hıc bır fark goremedım.euroko cok fıyat verdı.burdan bır arkadasta yuksek fıyatlar verdı.bıraz da butceyı dusunerek en fayda saglayacak sekılde yaptırdım.seneye kadar sag salım ınsallah sorun cıkmaz ıse zaten aracımın satıs suresı dolacak sonrasında artık yıne bakarız :)

5 yılı dolan aracın durumu nasıl oluyor, yine ÖTV kesintisi yapılıyormu acaba?

ugir

Siz mutlu iseniz sıkıntı yok.
nilcan

Pert durumunda aracın süresine bakılmaksızın ÖTV'siz tutarı öderler. 5 yıl sadece araç trafikten çekilmeyip onarılıp satıldığında 5 yılı dolduğu için size ayrıca vergi çıkmaz. Ve yeni araç alabilirsiniz.

Sigorta şirketleri pert durumunda aracı tekrar satamadığını bahane ediyorlar ya, o bakımdan sordum.

ugir

Çok uygun yaptirmissiniz, aracın rayiç değeri ne kadardır?

MI 6 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Bugün Anadolu sigortaya prim hesaplaması itirazıma karşılık aldığım son cevap. Artık uğraşmayıp kasko döneminde farklı firmaları değerlendireceğim. Dev kasko ilgili de aşağıda bilgi vermişler ancak bana çok saçma geldi.

Sayın Sigortalımız,

Kasko sigorta sözleşmelerinin ana muhtevasının Hazine Müsteşarlığınca onaylanan ve sigorta şirketlerince aynı şekilde uygulanacak olan genel şartlara uygun olarak düzenlenmesi kararı doğrultusunda, 01.04.2013 tarihli Kara Araçları Kasko Sigortası Genel Şartları değişikliği ile birlikte poliçe şablonu da Hazine Müsteşarlığı tarafından belirlenmiştir. Bu düzenleme neticesinde

sigorta bedeli prim hesabında direkt etken olmaktan çıkmış, sigorta şirketleri sigortalının özellikleri ve aracın teknik özelliklerini dikkate alarak primi belirlemiştir

Şirketimiz de kasko tarifesini bu doğrultuda belirlemekte olup aktüeryal çalışmalar sonucunda belirlenmiş olup tarife modelimizde riski ölçmeye yarayan bir çok parametre, belirlenen baz primlere katsayı olarak uygulanarak poliçe primi hesaplanmaktadır. Bu noktada sigortalının ve aracın hasar geçmişinin yanı sıra aracın plaka ili, sigortalı ili/ilçesi, müşteri tipi (özel/tüzel), sigortalı yaşı, aracın motor hacmi, marka/model bilgileri gibi bir çok özellik birer parametre olarak sigorta primini etkilemektedir.

Engelli araçları için düzenlenen poliçelerde, tüm kasko poliçelerinde olduğu gibi “Sigorta Bedeli” kısmında belli bir tutar yer almamakta olup “Sigorta şirketi aracı hasar tarihi itibariyle rayiç değerine kadar teminat altına almıştır.” ibaresine yer verilmektedir. Ayrıca poliçelere hasar tarihi itibariyle rayiç değerin tespitinde esas alınacak yöntem yazılmaktadır.

Sigorta şirketlerinin aracın pert olması halinde araç değerini ödeme yükümlülüğünün yanı sarı çok daha sıklıkla karşılaşıldığı üzere onarımı mümkün hasarlarda onarım bedeli de karşılamaktadır. Engelli araçlarında kısmi hasar durumunda herhangi bir kesinti yapılmaksızın tazminat ödemesi gerçekleştirilmektedir. Zira, engelli araçlara ilişkin kısmi hasarlarda yedek parça ve işçilik maliyetleri, standart araçlardan farklı olmamaktadır. Şirketimizce açılan ve tam hasar (pert-total) ile sonuçlanan hasar dosyalarının, şirketimiz tarafından açılan tüm kasko hasar dosyaları içindeki payı yaklaşık % 3 olup bu paralelde engelli araçları için düzenlenen kasko poliçeleri kapsamında açılan hasar dosyalarının çok az bir kısmı tam hasar ile sonuçlanmakta, bu dosyaların büyük çoğunluğu kısmi hasar dosyası olarak işlem görmektedir.

Kasko sigortası genel şartları, sigortalı araçların tam hasar(pert-total) işlemine tabi tutulmaları halinde trafikten çekme belgesi, onarılamayacak derecede ağır hasarlı olduğunun eksper tarafından tespiti halinde ise hurda belgesinin teminini zorunlu tutmaktadır.

Bu kapsamda, ÖTV muafiyetli bir aracın pert-total işlemine tabi tutulması durumunda araç sahibinin ruhsat üzerindeki “satılamaz” şerhini kaldırdıktan sonra Şirketimize çekme belgeli ruhsat ibraz etmesi gerekmektedir. Bu durumda araç bedelinden herhangi bir kesinti yapılmamaktadır.

Bununla birlikte, 13.09.2018 tarihi itibariyle Dünya Engelliler Vakfı ile yaptığımız işbirliği çerçevesinde engellilere özel olarak hazırladığımız "DEV Kasko Sigortası" isimli yeni ürünümüz yürürlüğe alınmıştır. Bu ürünümüzde, Tam Hasarlı (Hurda Tescil Belgeli) olarak işlem yapılan araçlarda, aracın ÖTV muafiyetli sıfır değeri, ÖTV muafiyetsiz ikinci el rayiç değerinden düşük ise sıfır araç değeri üzerinden, aksi durumda ÖTV muafiyetsiz ikinci el rayiç değeri üzerinden mutabakat yapılmaktadır. Çalınma hasarlarında ise her durumda aracın ÖTV muafiyetsiz ikinci el rayiç değeri üzerinden işlem yapılmaktadır.

Bilgi ve değerlendirmelerinize sunulur.

Saygılarımızla,

Tam olarak ne demek kisa ve oz olarak yazabilirmi

BLA-L09 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Hemen hemen bütün sigorta firmalarını E-devlet sigortacılık hizmetleri şikayet takip diye birşeye var, oradan şikayet ettim. İlk olarak halk sigortadan cevap geldi. ÖTV'siz bedelden yapılmaktadır yazmışlar. Diğerleri de cevap yazacaktır, bakalım bekliyorum

Son düzenleme:
@mayastrofobi yani olası kaza pert durumunda aracın fatura üzerindeki ötv'siz oran değil de piyasadaki rayiç değeri üzerinden ötv hesaplanması yapılarak gerekli meblağ düşüp o şekilde para yatacak diyor.

Burada 200 bin sınırı yok sanırım. o ayrı bir sıkıntı zaten 2016 yılında 200 liralık mercedes c serisi dizel 1.6 motor 130 liraya alabiliyorduk. Şimdi aynı araç 2018 modeli 450 bandına yaklaştı. Bu durumda ötv indirimli fiyatı 258 lira imiş kdv dahil alabiliyor olsak! ikinci elleri piyasa rayiç fiyatı 259 binmiş(Eureko sigortaya göre) 2016 modelin Bu durumda aracımız pert olsa 259 bin lira alabileceğiz yani ben doğru mu anladım? Yardım edin kafam yandı

Yukarıdaki Dev kasko ile ilgili yazdım tamamen

Merhaba Arkadaşlar

Geçen yıl Nisan ayında sigortam.net ten kasko yaptırdım. Allianz dan 2.800 TL ye aldım. İçinde ikame araç yoktu.700 ü hemen çektiler. 2.100 ü 7 taksit yaptılar üstelik bu 2.100 ü de her ay kart a 300 TL şeklinde yansıttıkları için limit sıkıntısı da yaşatmadılar. Sonra ikame araç ve yedek şoför de poliçe den çıkarılarak 3.500 ortalamaya gelen bilindik güvenilir kasko şirketlerinin fiyatlarının da aşağısına çektiler sağ olsunlar. Ben çok beğendim tavsiye ediyorum.

Hee bu yıl şu ' DEV Kasko' işini değerlendiririm. Hepimizin yarası olan ÖTV bedelinin düşürülmesi büyük korkumuz malum.

Bu sorunu çözen şirket engelli müşterileri tek başına kazanır. DEV i tebrik ediyorum.

şimdi dilim döndüğünce kandırmacayı açıklıyorum:
bu seneki sınır olan 247 bin tl. 250 bin diyelim, o rakamı verdiniz, aracı aldınız. araç ötv li fiyatı da 500 bin. <<< örnekleme.
araç kaza yaptı pert oldu. diyor ki: 250 bin veririm. kelime oyunu şu, ikinci el muadili, ötv siz sıfır fiyatından düşükse...yani her halükarda, teminat 250 yi geçmiyor.
pekiiiiiii, sorum şu: sen bu aracı kaskolarken, 500 binlik bedel üzerinden pirim alıyorsun. sözgelimi; bizle aynı şarta sahip, aynı yaş, aynı meslek, aynı risk grubunda, aynı hasarsızlık indirimine sahip birisi aracını 5000 tl ye kaskolatsın.
biz de 5000 e kaskolatıyoruz. bize 2500 mü?
ama, araç, kaza yapar, pert olursa, o kişiye 500 ödüyor, bize 250 ???
nedenini açıklamaya gelince, aracın ötv indirimi var. iyi de bundan sana ne?
sen ver benim 500 ü. ben gider vergi dairesine ötv yi yatırırım içinden. ya da yatırmam, araç da almam 5 sene boyunca. sana ne.

beyoglubeyy

o kişiye 500 ödemiyor aynı şekilde ikinci el rayiç bedeli üzerinden ödeme yapılıyor. Yazıdaki tek hatanız orada o yüzden tüm yazınız boşa düşüyor

halil385 yazmış olmak için mi yazdın kardeşim...şöyle sorayım o zaman. 500 lük arabayı aldın ötv indirimi ile 250 ye. diğer kişi de 500 e aldı. kaskolattık beraberce. ikimizin de prim tutarı 5000 tl. ertesi gün, kaza yaptık. daha araç, değer kaybetmemiş, 1 günlük araba...o zaman kasko diyor ki, sana ötv hariç öderim, diğerine yeni değer klozu üzerinden öderim. nesi anlaşılmayan?

Üst Alt