Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Engelli statüsünde ÖTV'siz alınan araçlarda Kasko uygulaması hakkında tecrübeleriniz?

Ayrıca pert durumunda sigorta firmaları ötv falan ödediği yok. Ancak araç “hurdaya” ayrılırsa ötv devlete geri ödenir. Pert durumunda hem ötv ödenmez hem de bizlerin beş yıl yeni araç alamama durumu devam eder. O sebeple pert araçların sahipleri araçlarını yaptırıp devam etmeyi tercih ederler diye bugün bir sigortacı arkadaş, anlattı. Ötvnin devlete ödenme durumu ancak ve ancak araç hurdaya çıkartılırsa mümkün olur ve ötvsiz yeni bir araç almak mümkün olabilir. Bunun dışında hiçbir seçenekte ötvsiz araç almak 5 yıl dolmadan almak mümkün değildir.
Yine bazı sigortacılar derler ki; ötvsiz fiyatı üzerinden kasko çalışması yapıldığında aracın kazası durumunda parçalar ötvsiz ödenmediğinden dolayı böyle bir uygulama (ötvsiz kasko bedeli çıkartma) hiçbir yerde yoktur dedi yine başka bir sigortacı. Yani arkadaşlar, ötvsiz kasko fiyat uygulamasını doğrudan paylaşırsanız iyi olacak, aksi takdirde burada yazılanlara itibar eden firma olmadı maalesef. Dünden bu yana bayağı uğraşıyorum zira.

@h_celil , yaptırdınız mı kaskoyu. süreç nasıl sonuçlandı.

@StratoS "sen yetkili bi abiye benziyosun" :))
şaka yaptım, umarım mazur görürsün...şaka bir tarafa konuyla ilgili bilgin var. ister buradan ister özel mesajla, süreç konusunda hem bana hem takip eden arkadaşlara toparlayıcı bir mesajla yardımcı olur musun?

şöyle ki ; mesajlarını okudum, hassasiyet güdüyorsun gibi geldi, sanki açıkça söyleyeceksin ama, kişi gider dediklerini yapar da mağdur olursa, senden bilir gibi...

onun yerine...eğer uygun bulursan, işlem basamaklı : 1- şu şu adresten yetkili kasko firmalarını görüntülüyoruz 2- mail aracılğıyla onlara şu şekilde talep iletiyoruz 3- gelen taslak poliçede şu hususlara dikkat ediyoruz 4- bu konuda engelli yanında olan, şu şu firmalar ...gibi. hem ben hem forumu okuyanlar minnettar kalır diye düşünüyorum, tabi takdir senin.

Sellavattini

Çok kez yazdım. Ama herkes anlamak istediği gibi anlıyor sanırım.

Böyle bir uygulama olsa, zaten bu başlıkta bu şekilde konuşmayız. Hazine Müsteşarlığının duyurusunu ilgili sayfalardan paylaştım. Sigorta şirketlerine engelli aracına primi standart yapamazsın, ÖTV'siz tutara göre hesaplayacaksın diyor. Şirketler Devletle çatışmak istiyorlarsa kendileri bilir...

Siz indirim yapmayanı şikayet edeceksiniz. Sonra öyle bir uygulamamız yok diyen şirketler biranda bülbül kesiliyorlar...

Ayrıca pert durumunda sigorta firmaları ötv falan ödediği yok. Ancak araç “hurdaya” ayrılırsa ötv devlete geri ödenir. Pert durumunda hem ötv ödenmez hem de bizlerin beş yıl yeni araç alamama durumu devam eder. O sebeple pert araçların sahipleri araçlarını yaptırıp devam etmeyi tercih ederler diye bugün bir sigortacı arkadaş, anlattı. Ötvnin devlete ödenme durumu ancak ve ancak araç hurdaya çıkartılırsa mümkün olur ve ötvsiz yeni bir araç almak mümkün olabilir. Bunun dışında hiçbir seçenekte ötvsiz araç almak 5 yıl dolmadan almak mümkün değildir.
Yine bazı sigortacılar derler ki; ötvsiz fiyatı üzerinden kasko çalışması yapıldığında aracın kazası durumunda parçalar ötvsiz ödenmediğinden dolayı böyle bir uygulama (ötvsiz kasko bedeli çıkartma) hiçbir yerde yoktur dedi yine başka bir sigortacı. Yani arkadaşlar, ötvsiz kasko fiyat uygulamasını doğrudan paylaşırsanız iyi olacak, aksi takdirde burada yazılanlara itibar eden firma olmadı maalesef. Dünden bu yana bayağı uğraşıyorum zira.

Bakın, size kim ne anlattı inanın ilgilenmiyorum. Ben eski sigortacıyım. Şuan burada hiçbir ticari kaygım yok. Sizin gibi engelliyim aracım var. Ve ben ÖTV'siz tutar üzerinden indirimli kasko yaptırdım.

Araç perte çıkarsa, sigorta firması size hesaplayacağı rayiç bedeli günümüz mevzuatına göre ÖTV'siz oalrak öder. (Şuan ÖTV indirimi var, onu baz alır.)

Bu bilgiyi sigortacıya sormanıza gerek yok. Sigorta şirketlerinin web sayfalarında riziko kabul yönetmeliklerinde vardır. Birilerine sormak yerine siz araştırın ve okuyun.

Araç hurdaya çıkarsa ÖTV ödenmez. Size söylenen tüm şeyler yanlış ve terstir.

Yapılması gerekeni ben yazdım, tekrar söyleyeyim:

1- Seçtiğiniz sigorta firmasının çağrı merkezinden aracınız için kasko teklifini isteyin. (Mail adresinize yazılı olarak.)

2- Yazılı gelen teklifi, yine kasko mail adresine, engelli aracı olarak ÖTV'siz tutarın hesaplanması talebinizi, önceki sayfalarda paylaştığım Hazine Müsteşarlığı Genelgesi ile iletin. (Mail ile Yazılı olarak.)

3- Aynı anda şirketi telefonla arayın, mail ile belirttiğiniz talebi telefonla söyleyin, ve ne zaman dönüş yapacaklarını sorun. Dönüş yapılmazsa ya da olumsuz yanıt verilirse Türkiye Sigortalar Birliği ve Hazine Müsteşarlığına şikayet edeceğinizi belirtin.

4- Olumsuz cevap gelirse, mail ortamında şikayet edip, diğer başka bir sigorta şirketinden teklif isteyin.

Birde sizden ricam, kesin yargılar ile olmaz, mümkün değildir gibi kesin ibareler yazmayın. Ben yapabildiğim için sizin kesin yargılarınız ile arkadaşları yanlış yönlendiriyorsunuz...

Tekrar ediyorum. Sigorta şirketine açıp telefon, indiriminiz var mı diye sorarsanız hiçbir şirket size var demez. Yazılı kanıtınız olmadığı için şikayette edemezsiniz.

StratoS

Üstad meraba iki sorum olacak, teklif aldıktan sonra poliçeyi firmamı kesti yoksa acente mi birde poliçede fiyat düştüğü için herhangi bir kısıtlama yapılmış mı

jonjon

Selam,

Acenteler birşey bilmez. Bu konulara da girmez. Uğraşmazlar. Direk sigorta firması ile iletişim kurulmasını öneririm.

Bana Eureko Çağrı Merkezi kesti. Önce mevcut indirimsiz teklifi atmışlardı. Sonra yukarıdaki süreçleri yaşadık ve biranda beni telefonla arayıp, ÖTV'siz hesaplanan indirimli teklifi gönderdiler.
Akşam detaylı okuyarak inceledim. Tekliflerin 2 side aynıydı.

Sonrasında yaptırdım.

Gökhan aslında olay şu, aracımın sigorta değeri o zaman, 210.000 TL idi. Bana ÖTV'siz kaça aldığımı sordular, söyledim. Onların hesapladığı ile aynıymış. 210.000 TL yi silip, 125.000 TL (ayrıca aksesuarlarda vardı) yaptılar. Bu şekilde 850 TL fark etti. %10 Bonus kampanyasından yanlış hatırlamıyorsam 100-150 TL de bonus aldım. Kısaca yaklaşık 1.000 TL avantajım olmuştu.

Bu arada konusu açılmışken, şuan Eureko "Kazançlı Kasko" denilen ürünü alırsanız %15 Bonus veriyor. Tek çekim de öderseniz ayrıca %5 indirim veriyor. (Kazançlı kasko ürünün fiyatı yüksek olabilir, bindirime indirimde yapabilirler. Sadece bilgi amaçlı paylaşmak istedim.)

bir kaç firmaya ilgili yazıyı söyleyerek teklif istedim ama nafile normal fiyattan teklif veriyorlar.

infer

Özel mesajınızda da belirttim. Şikayet edin... Başka firmalardan teklif isteyin.

StratoS merhaba. ben aracı aldım acenteden kredi kullandığım için zorunlu olarak kaskoyu yaptırmam gerekti. Sonrasında turkiye.gov.tr üzerinden hazine müsteşarlığı vasıtası ile şikayette bulundum. Sigorta şirketinin verdiği cevabı ekledim. Hazine müsteşarlığı http://www.sigortatahkim.org adresine başvuru yaparak işlemlerime devam edebileceğimi söylemiş. Sizce bu aşamadan sonra ne yapmalıyım ?

mXNor4.jpg
[/URL][/IMG]

clawera

Tahkime gitmelisin. Ben kazanıp, yeni hesaplama ile prim iadesi alacağını düşünüyorum. Ve bu karar, bundan sonra aracını değiştirirsen, senin için elinde kanıt/emsal de olur.

@StratoS

Netice Ve Talep (Talebinize konu miktarın mutlaka açıkça belirtilmesi gerekmektedir)

diye bir ibare var. ben kasko için 2400 tl ödeme yaptım araç rayiç bedeli 180,000 gibi bir rakamdı. Aracın fatura bedeli ise 125,000 tl idi acaba ben tutara ne yazmalıyım ?

Fatura Bedeli dediğin senin ödediğin yain ÖTV'siz tutar. Zaten Hazine Müşteşarlığı da onu diyor. Dolayısıyla ÖTV'siz tutarı yazacaksın. Ve bunun üzerinden değilde, rayiç üzerinden hesaplıyorlar diyeceksin.

Benim poliçede yazan bir madde( Aksigorta)
ENGELLILERE AIT ARAÇ KLOZU Karayolları Trafik Yönetmeliğinin 53/3.maddesinde belirtilen araçlar bu kloz kapsamında olup, hasar durumunda yönetmelikteki şartlar esas alınarak değerlendirilecektir. Bu kişilere ait araçların sigortalanması durumunda , kısmi hasarlarda eksik sigorta uygulanmaması için araç bedeli ÖTVli bedel üzerinden sigortalanır.Karayolları Trafik Yönetmeliğine uygun sürücü belgesine sahip kişi tarafından kullanılması Zorunlu ve Karayolları Trafik Yönetmeliğinin 53/3 maddesinde belirtilen hallerde aracın bu maddedeki hükümleri doğrultusunda (aracın ithal ve tescil şekli ile buna uygun sürücü tarafından)kullanılmakta iken hasara uğradığına dair belge ibraz şartı aranır. Aksi halde hasar tazminatı ödenmez. Aracın Tam Hasarlı Olması Halinde sigortalıya aracın ilk ediniminde istisna edilen vergi ve benzeri tutarlar aracın hasar anındaki rayiç bedelinden düşülerek tazminat ödemesi gerçekleştirilir. Poliçede yer alacak yeni değer klozu bu duruma istisna teşkil etmez. Ancak Karayolları Trafik Yönetmeliği gereği aracın ilk ediniminde istisna edilen vergiler ödenmeksizin devri, satışı, hibesi vb şekilde tasarruf hakkına ilişkin kısıtlamaların ortadan kalkması durumunda bu indirim uygulanmaz.

bizbize

Sigorta şirketleri üçkağıdı iiyce ele aldılar. Bu klzolar, Hazine Müsteşarlığı sirkülerine aykırı ve hatta yasaya aykırıdır. Sen kısmi hasar tam ödenecek diye sigorta primlerini vergili tutardan hesapla, ama araç perte çıkma durumunda ilgili vergileri keserek ödeme yap. Yok ya...

Sen ne güzel bir şeymişsin Aksigorta...

Ben herkese söylüyorum mücadele olmadan kazanım olmaz. Direk Tahkim Kuruluna gidin arkadaşlar. Böyle üçkağıt olmaz. Sen herkes gibi prim kes, sonra araç perte gidince vergisiz tutarı öde. Aracı yaptırt, sat ve vergi dairesine vergiyi öde... Siz ne yapacaksınız? ÖTV'siz aldığınız tazminatla araç alabilecek misiniz? Onu geçtim 5 yıl önce araç satıldığı için zaten 5 yıl araç alamama durumunuz gereği o verilen para elinizde kalacak...

Hazine Müşteşarlığının duyurusu basittir. Engelli madur olmasın diye sen vergisiz tutar üzerinden sigorta hesapla der. Çünkü sonuna ne olursa olsun engelli zaten madur olur.

İyi günler. Senin dediğin hurdaya çıkarsa otv alınır. Ama Samsun vergi dairesi len girusmemde. Bana. Aracin engelli üzerinden direk. Hurdaya çıkarsa ki. Otv düşer yani muaf olur. Ama 2.bir satış olursa otv alınır. Denildi. Şimdi buradaki. Sorun sompo japon sigorta yetkilileri. Benim aracimin ihalede. Remer Otomotive satışa çıkarmış. Ve ötv ödenmesi gerek. Bu otv yi benimi yoksa kasko şirketimi odiyecek. Yani bunlar. Maliyeden iyimi biliyorlar??!

toprak.61

İmla dan ötürü yazınızdan birşey anlamadım?

Kavramları karıştırmışsınız. Aracın Hurdaya çıkması demek trafikten çekilmesi demektir, bu şekilde ÖTV alınmaz. Ben nerede alınır demişim?

Perte çıkarılması demek ise, size aracın rziko kabul yönetmeliğine göre hesaplanan tutarının ödenmesi demek, ama bunda şirket size ödeme yaprken aracı onarıp satar ve trafikten çekmez. Dolayısıyla 5 yıldan önce satıldığı için siz 5 yıl dolana kadar araç alamazsınız.

Size ÖTV'siz tutarı ödedikleri için maliyeye aracın ÖTV'sini ödeyecekler. Burada konu ÖTV değil, 5 yıldan önce araç alamamanız...

Merhaba,

Bir süredir alacağımız engelli araç için kasko uygulamaları ile ilgili araştırma yapmaktayım. Bu anlamda forumu da takip ettim ancak kafamdaki sorular netleşmek yerine daha da çeşitlendi.
Konu ile alakalı birkaç kasko şirketi ile görüştüm ancak aldığım cevapları mantık çerçevesine oturtamamaktayım. İleride herhangi bir mağduriyet yaşamamak adına bilgi sahibi üyeler tarafından cevap talep ederim.

Konuyu net anlatmak ve gelen cevabı anlamak açısından düz rakamlar üzerinden örnekleyeceğim.

Örneğin;
Alacağım engelli aracı 300 bin tl. 200 bin vergisiz fiyatı ve 100 bin ÖTV tutarı. Araç ağır hasar alıyor. Sigorta şirketi tarafıma önce ÖTV yi ödemem gerektiğini belirtiyor. Gidip 100 bin TL ÖTV yi ödüyorum. Sigorta şirketi tarafıma 200 bin TL ÖTV’siz tutarı ödüyor.(bu noktada neden bana ödediğim ÖTV tutarını ekleyip ödeme yapmıyor ?) Böyle bir durumda cebimde 100 bin TL kalıyor. Yani ÖTV’siz araç aldığım için pert durumunda mağdur oluyorum.
Araba hurdaya ayrılması durumunda herhangi bir sorun olmadığını anladım. O zaman tarafımdan ÖTV ödenmesi istenmiyor ve 200 bin TL ÖTV siz tutar bana ödeniyor.
Ancak aksi durumda ciddi bir mağduriyet oluyor.

Yazdığım örnek birkaç sigorta şirketinden aldığım teyitler neticesinde ortaya çıkmıştır.

Konu ile alakalı bu mantıksız uygulama dışında ÖTV ödetilmesi dayatılmayan poliçe sahibi olan var mıdır?

grkmn

Sigorta şirketi aracı perte çıkarırsa (Yönetmeliğine göre), size vergi dairsine ÖTV'yi ödeyin diyemez. Aracı satacağı zaman Vergi dairesi zaten ona ÖTV'yi öde der. Bazı şirketler müşteriyi devreye sokmadan aracı ondan alıp öyle satıyor. O durumda da vergi dairesi 5 yıldan önce satıldığı için ÖTV'yi ödeyin dediğinde, siz karşınızdaki avukata şirketiniz ÖTV'yi ödesin aracı alsın dersiniz. Yoksa satmazsınız ve sizin rızanız olmadan onlarda aracı satamazlar.

Dolayısıyla onlar ÖTV'yi ödediler ve aracı aldılar. Size de pert tutarı olarak ÖTV'siz tutarı öderler. Yani sizin örneğinizle vergi dairesine 100.000 TL, size 200.000 TL öderler.

Bu durumda siz maduriyetim yok diye düşünebilirsiniz. Halbuki vardır. Çünkü 5 yıldan önce aracı sattığınız için, ÖTV'si ödense bile 5 yıl dolmadan araç alamayacağınız için, elinizde 200.000 TL ile 5 yılı beklemek zorunda kalırsınız. 5 yıl sonunda da ben eminim istediğiniz emsal aracı ÖTV'siz 200.000 TL ye alamazsınız ve araçsız kaldığınıza yanarsınız.

Aracın hurdaya ayrılıp, trafikten çekilmesi ile zaten sıkıntı kalmaz. Siz yine araç alırsınız. Ancak sigorta şirketi aracı satıp gelir elde edemediği için bu sefer pert durumundan size yapacağı ödemeyi çok düşük tutar. (ÖTV'siz 200.000 TL size ödüyorken atıyorum 150.000 TL ödeyeceğim der. ) Araç hurdaya çıktığı için ÖTV ödemesi olmaz ama dediğim gibi, araç satışı yapamayacağı için sigorta zararı büyük olur ve size ödeyeceği tutarı kısar. Bu seferde size mahkeme yolu açılabilir.

Aslında en iyi çözüm, olası kaza durumunda sigorta ile anlaşıp, aracı perte çıkarmadan onarılmasını sağlamak ve 5 yıl boyunca o onarımla kullanmaya devam etmektir. Ama büyük kazalarda elbette teknik olarak bu mümkün olmayabiliyor.

Burada malesef bir mevzuat açığı var ve engellilere büyük risk oluşturuyor. 2022 Orta Vadeli Planında Sigora Düzenleme/Denetleme Kurumunun kurulacağı ile ilgili bilgi var. EPDK gibi piyasa yapıcı rolünde olursa bu mevzuat açığını çözebilir diye düşünüyorum.

Bakalım...

Öncelikle verdiğiniz cevap için teşekkür ederim.

Aracın perte çıkması durumunda ÖTV ödenmesi tarafımdan talep edilirse kabul etmeyip aracın tamirini yapmalarını ve bana vermelerini isteyeceğim ve böyle bir hakkım var diye anlıyorum. Ya da kendileri ödeyip o şekilde satacaklar.

1. Sorum bazı şirketlerin müşteriyi devreye sokmadan aracı almaları nasıl mümkün oluyor. Böyle durumlarda satış işleminin nasıl gerçekleşeceğini bilmediğim için soruyorum.

2. si ise diyelim aracın onarılıp devam etmesi mümkün değil ancak ÖTV ödemeyi kabul etmediğim için buyur aracı onardık al dediklerinde trafikte risk doğuracak bu duruma müsade mi edeceğiz ?
Kaba tabirle ÖTV nizi ödeyin bana da rayiçi verin diyeceğimiz bir hukuki dayanağımız yok mudur?

Umarım dediğiniz gibi konu ile alakalı bir sigorta düzenleme kurumu oluşturabilirler.

Burada devlet araç alırken engelli vatandaşlara güzel bir ayrıcalık sağlıyorken, işin devamında hukuksal anlamda bir kaç adımla çözülecek bu tarz konulara karşı önlem almadığını görüyorum.
Yapılacak şey çok basit. Tek bir kanunla ÖTV muafiyetli alınan araçlar ağır hasar durumunda rayiçi karşılanır ve ÖTV sigorta şirketi tarafından ödenir demiş olsa bu tarz problemler olmayacak.

Her işte olduğu gibi burada da altyapı eksikliği görülüyor.
Bu tarz durumlara maruz kalmamamız dileğiyle.

grkmn

ÖTV ödenmesini sigorta şirketi istemez. Vergi Dairesi ister. Vergi dairesi de aracın satış durumunda ister. Eğer sigorta şirketi, aracı onarıp satacaksa sizden alım yapması gerekir. O durumda kalkıp utanmadan ÖTV'siz verdiği pert bedeline birde ÖTV'yi ödeyin diyorsa (Kötü niyet) elbette ödemeyin. Kimse sizi zorlayamaz. Sonuçta bunu onlar istiyor, aracı satmak için. Onlar ödeyecekler ve yapıp, öyle satacaklar.

1- Böyle bir durum olamaz. Mutlaka sizden vekaletname alması gerekiyor. Eğer pert bedelini almak için kağıt imzaladıysanız ve vekaletname de aldılarsa öyle işlem yapabilirler. Eğer vekaletname olmadan pert beledini ödemeyiz diyorlarsa, ÖTV konusunu mutlaka konuşun. Sonuçta Vergi Dairesinin muatabı onlar değil, sizsiniz.

2- Kasko şirketi size onarmadan ya da riskli durumdaki aracı teslim etmez.(Hukuki sorumluluğu var.) Şu şekilde olabilir: Siz pert durumunu kabul etmediniz. Ve çıkan onarım rakamı örnek veriyorum 100.000 TL. Kasko ile anlaşıp, İşte perte çıkmadan ne kadar ödeme yapabiliyorlarsa (Araç değerinin % si olması lazım. Bunu zaten size perte çıkarmadan önce anlatıyorlar.) onun üstünü siz ödeyebilirsiniz. Örnek veriyorum 60.000 TL kasko öder, 40.000 TL siz ödersiniz ve araç perte düşmeden onarılır. Elementer branşında çalışmadım ama bir sigortacı olarak çevremden böyle anlaşanı daha duymadım. (Ama engelli kasko durumu farklı tabiki. normal olarak yaptırsanız zaten ÖTV durumu olmadığı için herkes temiz temiz parasını alıp, yeni araç bakıyor.)

Bakın zaten riziko kabul yönetmeliği böyle diyor. ÖTV'nin ödenmesi ile ilgili sorun yok ki? Sorun, sigorta şirketleri hiç uğraşmayıp, hemen perte girip, araçı hızlı bir şekilde onarıp satmak istiyorlar. Çok kez belirttiğim gibi 5 yıldan önce satılması ise engelliler için uygun bir durum olmuyor.

Burada kanun yapıcı, sigorta tarafından perte çıkan araç olduğunda ÖTV muafiyeti kalkmasa da 5 yıllık süreyi kaldırabilir. Bu şekilde siz ÖTV'siz tutarı alıp, hızlı bir şekilde araç bakabilir ve yeniden araç alabilirsiniz mesela.

Selamlar,

Bu konudaki tecrübelerimi aktardığım ve "Engeller için olması gereken kasko" diye tabir ettiğim kaskonun yenilemesi geldi. Ve hasarsızlık indirimi ile bu sefer 1.710 TL ye yeniledim.

Bilmeyenler için kısa br bilgi vereyim: Geçtiğimiz yıl aracın ÖTV'siz fiyatından kasko yaptırdığım araca 2.500 TL yerine 1.900 TL ödemiştim. Bu yıl yaklaşık+10 ek hasarsızlık indirimi ile 1.710 TL ye düştü. ÖTV'li olsaydı diye sorduğumda, 2.300 TL gibi bir rakam verdiler.

Poliçem aynı, zaten detaylı incelemiştim. Eureko sigorta tüm Hyundai bayileri ile anlaşması var. Autoking ve RS Otodan mini onarım anlaşması da var. Her yıl belli bir çapa kadar 4 boyalı mini onarım hediye ve hasarsızlığı bozmuyor.

Bu arada, ne olur ne olmaz, bir acente üzerinden başka bir teklif içinde zaman harcadım. Ve Güneş sigorta yine engelliler için ÖTV'siz tutarı hesaplayarak prim söyledi. (1.950 TL)

Diğer sigorta firmaları hesaplamadılar. Onları şikayet edecek zamanım yok, sonuçta kanununa uygun bu işi yapan şirketlerle çalışmam zaten en büyük ceza onlara...

Son olarak Ak sigorta da ÖTV'li tutarı hesaplayıp ciddi indirimle poliçe kesiyor. Oda 2.100 TL lere kadar düştü. Şu dönemde kasko şirketi arayan arkadaşlar için paylaşmak istedim.

StratoS

Bunu hangi acenta kesiyor peki

BLA-L09 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

ugir

Abi geçtiğimiz yıl aracı aldığım İzmir Yükseliş Hyundai Sigorta'da bu ÖTV'siz tutar olmaz vb söylemler sebebiyle kavga etmiştik ve şikayet etmiştim. Sonra Yükseliş Genel Müdürü bana randevu vermiş olaya el atmıştı. Ama ben yinede çok kızdığım için Eureko'da işimi halledince çağrı merkezinden Eureko'dan yaptırmıştım.

Bu yıl biraz sinirimin geçmesi ile Yükseliş Sigorta ile konuştuk. Diğer bahsettiğim rakamları onlar verdi.

1 ay sonra benimde kasko geliyor :) Eureko arıyor mu yoksa biz mi iletişime geçiyoruz

halil385

Arıyor abi. Hatta aramadan 1 hafta önce, aranacaksınız diye mesajda gönderiyorlar :)

Fiyatlar güzel, ben mutluyum. Herşeye afaki zam yedik, ilk defa kaskoyu bir önceki yıla göre indirimli yaptırdım :D

StratoS

tabı bu fıyatlar arac marka modelıne gore degısıyor.bırde bılmedıgım ıcın soruyorum ornek olarak aracımı 25 aralıkta sattım tabı kasko ve trafık yaptırmam lazım yenı arac aldıgımda aktarım mı oluyor dıger araca?

ugir

Evet oluyor. Yani oluyor derken şöyle, sattığın aracın kaskosunu iptal ettiriyorsun gün esaslı iade alıyorsun. Yeni aracın içinde kasko yaparken, eski aracından hasarsızlık indirimin varsa(Aralarındaki süre maksimim 1-2 ay olabilir tam hatırlamıyorum) plakasının direk yeni poliçene çekip hasarsızlık indiriminin devamlılığı sağlanıyor.

Kendimden verdiğim örneğe fiyat olarak bakma. ÖTV'siz kasko hesaplaması olarak değerlendirip, primlerin düşebileceğini göstermek için yazıyorum.

Merhaba, kasko poliçesinde aşağıda ki bölüm geçiyor benim aracımda tertibat yok otomatik h sınıfı ehliyetle kullanıyoruz poliçe ye %20 indirim alabilmek için eşimi de eklettim fakat aşağıda yazdığı gibi noterden felan bir kağıt almadık tam olarak konu ile ilgili bilgisi olan arkadaşlar yazabilirmi acaba

Engelli Aracı Klozu:
Karayolları Trafik Yönetmeliği'nin 53.maddesinde belirtilen araçlar bu kloz kapsamında olup, hasar durumunda yönetmelikteki şartlar esas
alınarak değerlendirilecektir.Bu yönetmeliğin ilgili maddesi uyarınca aracın; araç sahibi tarafından kullanılması zorunlu olduğu hallerde "H sınıfı"
sürücü belgesi, diğer (aracın kullanımı için özel tertibat bulunmadığı) hallerde üçüncü dereceye kadar kan ve sıhri hısımlarından bir sürücü veya
noterce düzenlenmiş iş akdine bağlı olarak istihdam edilen bir sürücü tarafından kullanıldığına dair belgenin ibrazı gerekmektedir. Bu şartların
yerine getirilmemesi halinde, hasar teminat kasamında değildir.Aracın trafiğe ilk tescil tarihinden itibaren, 5 yıl içerisinde ağır hasara uğraması
durumunda, sigortalının tekrar ÖTV indiriminden faydalanabilmesi için araç, hurda belgeli olarak işlem görecek, araç bedeli Özel Tüketim Vergisi
düşülmüş bedel üzerinden değerlendirilecektir. Pert ile sonuçlanan bir hasar meydana gelmesi durumunda, TSB tarafından belirlenen araç
sigorta bedeli ile, hasarda tespit edilen ÖTV'siz rayiç bedel arasındaki sigorta bedeli farkına karşılık gelen prim, zeyil ile sigortalıya iade
edilecektir.

sera

Kaksonuzda özel bir kloz var. 3. derece yakınlarınıza kadar herkes, araçta tertibat olmadığı için kullanır. Ancak işe bağlı durumlarda birisine kullandıracaksnız noterden onaylı belge istenmiş. Bunu neden anlamadınız?

Siz kaskonuzu ÖTV'siz tutar üzerinden hespalattırıp uygun prim ödüyor musunuz onu söyleyin?

Üst Alt