Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Engelli statüsünde ÖTV'siz alınan araçlarda Kasko uygulaması hakkında tecrübeleriniz?

Engellilere ait araç klozu kısmında
"Bu kişilere ait araçların sigortalanması durumunda kısmı hasarlarda eksik sigorta uygulanmaması için araç bedeli ötvli bedel üzerinden sigortalanır..... tam hasar durumunda istisna edilen vergiler düşülerek tazminat ödemesi gerçekleştirilir. Poliçede yer alacak yeni değer klozu bu duruma istisna teşkil etmez."
İlk kafama takılan eksik sigorta uygulanıp uygulanmaması çok havada kalan bi ifade değil mi? ne yani rayiç bedelden prim hesaplanmadı eksik sigorta uyguluyorum deyip hasar durumlarında genişletilmiş kasko olmasına rağmen ücret talep etmek vs. gibi durumlarla karşılaşılmaz değil mi?
İkincisi de yeni değer klozunun olması prim ücretini etkiler mi ki ? bu durumda yeni değer klozu maddesi manasız kalıyor

BİR DE SON ZAMANLARDA NİSSAN MİCRA KASKOLATAN VAR MI? :D

Serebralmipalsi

Böyle bir kloz Hazine Müşterlığının duyurusuna aykırıdır. Sigorta şirketini şikayet edin ve işlem yapmayın. Adamlar birde kendilerini koruma altına almak için sahte klozlar yazıp, imzanızı alıyorlar. Yarın itiraz ettiğinizde bakın kabul etmişsiniz diyecekler ya...

Allahım, böyle üçkağıt olamaz.

Bir önceki sayfada ÖTV'siz tutar üzerinden prim hesaplayayn şirketleri ve deneyimlerimi paylaştım, lütfen bakın...

Aksigorta hep böyle ama Euroko da 3660 gibi bi fiyat verdi ve ÖTV indirimini "arka planda sistem hesaplıyor" diye bi yalan uyduruyor. Maille Hazine M. yazısını gönderip teklif istedim yine aynı poliçeyi gönderip tekrar aradılar "gerekçeyi yazılı olarak alabilir" miyim dedim "aynı teklifi mailinize gönderdim" diyor
Zaten Aksigorta 1650 demişti tek çarem aksigortanın maddelerini kontrol edip ordan yaptırmak.

Serebralmipalsi

Aracın ÖTV'siz tutarını belirttiniz mi?

Ben konuşunca niye indirim yapıyorlar da başkası konuşunca yapmıyorlar anlamıyorum.

Bu arada benim kaskomda da bir gelişme yaşandı Güneş Sigorta'da engelli ÖTV'siz prim hesaplayarak kasko teklifi hesapladı. Ve Eureko'da 1.710 TL olan kasko, Güneş sigortada 1.187 TL ye düştü. Teklifi aldım ve tek tek teminatları kontrol ettim. Birebir aynı.

Sadece, "Yetkili olmayan kişilerce araç çekilmesi" teminatı Eureko'da " araç çekilmesi" diye geçiyor ve birde aracın durduğu yerde yapan belli olmadığı "3. Şahıs Park Hali" teminatı yok gibi gözüküyor. Bunların detaylarını sigortaya sorum ona göre yaptıracağım.

Sigorta fiyat farkını pazar payı büyütme diye açıklıyor ama yine de insan 523 TL farka şaşırmıyor değil.

-----------------------------------------------------------------------------

Bu arada dün Avukat ile görüştüm. Bir konuda farklı bir gelişme varmış. Benim daha önce aktardığım bilgide 5 yıldan önce ÖTV'siz alınan aracın, Hurda'ya ayrılması durumunda kasko şirketi ÖTV'li tutarı öder ve araç alınabilir diye biliyordum...

Araç hurdaya ayrıldığı için yeni araç alınabiliyor. Bu bilgide sıkıntı yok. Ancak ÖTV'li tutarın ödenmesi konusunda sigorta şirketleri ödeme yapmadığı için açılan davalarda " Sebepsiz Zenginleşme" sağladığı için davalar olumsuz sonuçlanıyormuş. Yani ÖTV'li tutar ödenmesi Sebepsiz zenginleşme ile ilgili mevzuata aykırıymış. (Farklı bir mevzuat işin içine giriyor)

Bu yüzden 5 yıldan önce pert/hurda fark etmez sigorta şirketleri ÖTV'siz tutarı ödüyorlarmış. Bu noktada pert durumunda mutlaka hurdaya ayrılması ve trafikten çektirilmesi sağlanması gerekiyor. Her halukarda ÖTV'siz tutar alınacağı için, en azından yeni ÖTV'siz araç alma şansı olsun.

Ve elbette mutlaka kaskoya ödediğiniz primlerin standart kaskoya göre düşük (ÖTV'siz hesaplama) yapılmas gerekiyor. Örneğin çalınmada, hem fazla prim ödeyip, hem de sizin kabahatiniz olmadan aracınızı kaybederek ÖTV'siz tutar size ödeniyor. (Normal kaskoda vatandaş direk tam tutarı alıyor. )

Belirtmedim.. yaptıkları işlemin gerçekliğini kontrol etmek açısından sormalarını bekledim tenezzül bile etmedi Euroko
500 TL fark neyse de ben 2000 TL yi hiç çözemedim

StratoS
peki stratos kardesım aracı yenıden kasko yaptırırken ne dıyecegız tam olarak.aracım engellı ve engellı statusunde ve otv sız hesaplayın mı dıyecegız ?

bu arada sanada ayrıca tesekkur etmek ıstıyorum burada bır cok konuda arkadaslara destek oluyorsun.hersey gonlunce olsun.

Serebralmipalsi

Birde güneş sigorta ile görüşün bakalım... (ÖTV'siz hesaplama için)
ugir

Rica ederim abi. Amacım engelli arkadaşların madur olmaması. Zaten hayatın her yerinden gol yiyoruz bari maduriyetimiz azalsın...

Kasko yaptırırken, evt ÖTV'siz bu kadara aldım aracı ve bunun üzerinden prim hesaplayacaksınız, Hazine Müsteşarlığının duyurusu da var diyeceksin...

Tamam onunla da görüşeceğim
Rica etsem poliçenizin maddelerini paylaşabilir misiniz?
konuya tam vakıf değilim de rayiçten hesaplatmadık diyerek maddelerden madur olmayayım Allah muhafaza :)
bir de araç bayisi acentesi dışında hiçbir acente orjinal parça garantisi vermez mi?
İlla orjinal parça garantisi için araç bayisindeki kasko acentesinden mi yaptırmalıyız?

Merhaba

Kasko için en düşük 3.250 Tl fiyat almıştım.engelli aracın kaskosunu yapan 3 4 firma varmış,bunların fiyatı daha yüksekti.benim aklıma da diğer eski aracin kaskosunu buna aktarmak geldi.bu şekilde 830 tl ye yaptırdım.

shostkovich
Hocam en başta öyle yapman lazımdı zaten :)
Çalıştıgın bi kaskocu varsa onun zaten seni uyarması gerekirdi.
Bu zamanda hasarzılık büyük nimet :)

Serebralmipalsi

Poliçe standart matbu sadece şu yazıyor sonunda:

"Araç engelli aracıdır. sigorta bedeli ÖTV Bedeli Hariç Bedel Üzerinden Alınmış Olup Pert ve Tam Ziya Hasarlarda Bu Bedel Üzerinden Değerlendirilecektir."

Orjinal parça garantisi var neden olmasın?

Standart ilgili madde:

"Hasarlı parçanın orjinal olması koşulu ile orjinal parça kullanılacaktır. Orjinal olmaması halinde sigorta şirketi muadil parça bedeli ile sorumlu olacaktır."

geçen yılki bi madde de aşağıdaki gibi mesela
MİNİ ONARIM
Özel Otomobil, Minibüs ve Kamyonet kullanım tarzları için geçerli olmak üzere ... mini onarım hizmetinden
yararlanmak, teminatla ilgili detaylı bilgi almak ve mini onarım hizmetinin alındığı yetkili servislerinin güncel adres ve
telefon bilgilerinin bulunduğu listelere ulaşmak için .... web sayfasının ziyaret edilmesi veya .... Hizmet Merkezinin aranması gerekmektedir.
bunu açıklamak zorunda normalde dimi?
Demek istediğim standart dışı şeyler var Euroko nun gönderdiği poliçeyle karşılaştırınca :confused:

Serebralmipalsi

Abi mini onarım farklı birşey. mini onarım hizmeti veren Türkiye çapında 3-4 şirket vardır. Onlarla anlaşmalılar sadece. Ama elbette 1 tanesi ile de olabilir, hepsi ile de olabilir. Bu yüzden ara öğren diyor aslında. Mesela Eureko'da 2 servis anlaşması var. Otoking ve RS oto. Ama bunlar benim poliçemde de yazmıyor mesela. (Güneş'e baktım, oda öyleymiş. )

agbatuu

Aracımı aldığım bayinin sigortası ile geçtiğimiz yıl önceki msajlarımda yazdığım şekilde kavga etmiştik. Bu yıl beni kazanmak için aradılar ve Güneş sigortadan bu belirttiğim teklifi ilettiler.

İzmir Hyundai Yükseliş Sigorta

İsterseniz sizde aracınızı aldığınız bayi sigortası ile görüşün, güneş ile anlaşmaları varsa onlarda görüşüp teklif alsınlar size...

StratoS

ben kredili aldım vakıfbantan onlar direk güneş sigortadan yaptı 2883 tl sanırım normal kasko yaptı bunu engelliye nasıl çevirecegiz sizin dediğiniz genelgeyi de paylaşırsanız

Aynen... yıllardan beri forumdan tanıştığım aybars bey'e sigortalarımı yaptırıyorum.sigortayı sattıktan sonra bile sürekli yanımda... Bayram Seyran demeden sürekli yardım alıyorum. Forum donanımda isteyen olursa bilgi alabilir bu konuda indirimde sağlıyor .benimkisi sadece tavsiye reklam değil 👍

agbatuu

Genel merkezini arayıp görüşebilirsiniz. Duyuruyu önceki sayfalarda paylaşmıştım.

Yeniden paylaşayım:

https://www.tsb.org.tr/images/Documents/2016-16%20SD.pdf

shostkovich

Aybars beye indirimi için teşekkür ederiz ama mesele müşteri indirimi değil. Araçların sigorta primlerinin ÖTV'siz tutar üzerinden hesaplanması.

Çünkü bu şekilde Aybars beyin yaptığı indirim üzerine birde ortalama %25 indiriminiz daha oluyor.

Bunu Aybars bey sağlamıyor. Poliçeyi kestiği sigorta şirketi sağlıyor...

Aybars beye indirimi için teşekkür ederiz ama mesele müşteri indirimi değil. Araçların sigorta primlerinin ÖTV'siz tutar üzerinden hesaplanması.

Çünkü bu şekilde Aybars beyin yaptığı indirim üzerine birde ortalama %25 indiriminiz daha oluyor.

Bunu Aybars bey sağlamıyor. Poliçeyi kestiği sigorta şirketi sağlıyor...[/QUOTE]

Ben muhatap bulmak anlamında söylemiştim .yoksa genelge üzerinden bir yardım indirim sağlıyor demedim.sadece memnuniyet paylaşımı yani...

Hizmetin kapsamından bahsetmiştim yani küçük hasar hizmetiyle alakalı hiçbir madde yok. boya tamiri, göcük düzeltme sınırları nelerdir vs.
keşke matbu metin kullansa hepsi de şüphe kalmasa müşterinin kafasında

Serebralmipalsi

Benim poliçede var. Onarımın türü ve yılda kaç adet yaptırabileceğim bilgileri detaylı yazıyor.

Bu arada Eureko sigortayı iptal etitrdim. Artık bende Güneş sigortalıyım. Ek aksesuar teminatı ve 14 günlük olası araç durumunda araç kiralama ek hizmeti ile (normalde 7 günmüş) 1.264 TL ye geldi. Eurekoya göre yaklaşık 500 TL daha avantajım oldu.

Valla helal olsun size nasıl indirim almayı başarıyorsunuz merak ediyorum güneş sigorta da aksigortanın altına inmedi StratoS

Serebralmipalsi

Bakın şu var, ÖTV'siz tutardan hesaplanmış priminiz bile ak sigortaya göre yüksek çıkıyorsa yapacak birşey yok. Önemli olan ÖTV'siz tutarın size teklif edilen poliçede hesaplanmış olmasıdır.

Ak sigorta bugünlerde inanılmaz fiyatlar veriyor, bende yaşadım...

ÖTVsiz fiyatla hesaplandığının müşteri açısından sağlaması nedir? Poliçenin ilk sayfasında teminatlar kısmında "rayiç değer" ifadesi değil de "ÖTVsiz tutar" mı yazıyor.
ben ikisinin de ÖTVsiz tutardan hesapladığına inanmıyorum. Aksigorta 50bin teminatlı Güneş 100bin teminatlı dedi çünkü

Serebralmipalsi

Güneş sigortada poliçe üzerinde "Engelli Aracı İçin" yazıyor, Eureko'da da daha önce belirttiğim ifade var: "Araç engelli aracıdır. sigorta bedeli ÖTV Bedeli Hariç Bedel Üzerinden Alınmış Olup Pert ve Tam Ziya Hasarlarda Bu Bedel Üzerinden Değerlendirilecektir."

Telefonda konuştuğunuzda da evet ÖTV'siz tutar üzerinden hesapladık diyorlarsa zaten dediğim gibi Ak sigorta ucuz kalıyordur, ondan yaptırın.

StratoS
Bende sizin gibi tuscon aldım kasko fiyatı 2800 tl çıkıyor ne dersin çok geldi bana

Bu kloz ifadesini kaldırmalarını sağlayamadık tutturmuşlar “ kaldıramıyoruz sabit ifadeler” diye tabi prim hesaplama yöntemi de rayiç değer üzerinden.. ben bu şekilde imzalamak istemiyorum ama mecbur bu şirketi kullanmak istiyorum çünkü en uygun ve teminatları tam olan o.. teklif poliçesini basılı olarak aldım..

elimdeki son bi haftalık süresi kalmış olan mevcut olan poliçede de aynı ifade var..

teklif poliçesi üzerinden tahkim kuruluna başvuru mümkün müdür?
İlgilenir ve destek olur mu bu konuda tahkim kurulu?

Engellilere ait araç klozu kısmında
"Bu kişilere ait araçların sigortalanması durumunda kısmı hasarlarda eksik sigorta uygulanmaması için araç bedeli ötvli bedel üzerinden sigortalanır..... tam hasar durumunda istisna edilen vergiler düşülerek tazminat ödemesi gerçekleştirilir. Poliçede yer alacak yeni değer klozu bu duruma istisna teşkil etmez."
İlk kafama takılan eksik sigorta uygulanıp uygulanmaması çok havada kalan bi ifade değil mi? ne yani rayiç bedelden prim hesaplanmadı eksik sigorta uyguluyorum deyip hasar durumlarında genişletilmiş kasko olmasına rağmen ücret talep etmek vs. gibi durumlarla karşılaşılmaz değil mi?
İkincisi de yeni değer klozunun olması prim ücretini etkiler mi ki ? bu durumda yeni değer klozu maddesi manasız kalıyor

BİR DE SON ZAMANLARDA NİSSAN MİCRA KASKOLATAN VAR MI? :D

yaverler

Bir önceki sayfalarda yöntemini belittim. ÖTV'siz tutar üzerinden kasko yaptırmalısınız. Ben şuan 1.264 TL ye yaptırdım. 2018 Elite Dizel Otomatik Tucson.

Serebralmipalsi

Oda bir yöntem. Yani yaptırdıktan sonra, Tahkime kuruluna başvurup, Engelli aracı ÖTV'siz prim hesabı yapılması ve fazla prim iade edilmiyor diyebilirsiniz. Ama onlarda olumsuz yanıt istiyorlar. Yani kasko şirketinden resmi olarak(yazı ile) olumsuz yanıt almanız lazım...

ilgili Hazine müsteşarlığı yazısını maille şirkete attım acentelerimizle görüşün diye yanıt verdiler.

Gittim acenteye tabi herşey şifahi..

Şimdi böyle bi ifadenin olduğu poliçeyi kabul ettikten sonra tahkim kuruluna başvuru hakkım olur mu?

Tekrar şirkete mail mi atsam "talebimin kabul edilmesini istiyorum" diye

Serebralmipalsi

"Acente size yönlendiriyor, hukuki sorumlu sizsiniz. Cevap vermezseniz 15 gün sonra Sigorta Tahkim Kuruluna başvuracağım." diyebilirsiniz.

Üst Alt