Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Engelli statüsünde ÖTV'siz alınan araçlarda Kasko uygulaması hakkında tecrübeleriniz?

beyoglubeyy yok hocam zaten bu konuda en dertlilerdenim forumda
Simdi yazdiginiz ilk sene kurali kasko sirketleri ilk senesinde sifir fiyatini oduyor 2. Kaskodan sonra rayic bedeli devreye giriyor bir kac mesaj yukarida yazdim zaten 2016 mercedes uzerinden ornek verdim hatta su an c200d aracimi 130 bin lira uzerinden kaskolattim ona gore de dusuk veriyorum kaskoyu ama dev kasko ile yaparsam aracin rayic bedeli 259 binmis bu durumda 259 bin alabiliyorum gibi tam da orasini anlamadigimdan sormustum yukarida ama senin bir onceki yazdigin mesaji bir daha oku bence

beyoglubeyy

Çok kez açıkladım. Zaten Sigortalar Birliği bunu gidermek için Sigorta şirketleri ile duyuru paylaştı ve dedi ki, evet ötv'siz tutarı öde, ama primlerini ona göre hesapla. Engelli vatandaşlar normal kasko primi ödemesin. Düşür, ve olası pert durumunda ötvsiz tutarı öde.

Şuanda geçici çözümle, bazı sigorta şirketlerinden bu şekilde teklif alıp, ben ve birkaç arkadaş yaptırdı. Sizde böyle yaptırabilirsiniz.

Bu çözüm mü? Elbette hayır. Bunun için mevzuat değişimi ile birlikte bir tarife çetveli yayımlanması gerekiyor. Ve buna göre de tüm sigorta şirketleri sistemsel olarak otomatik bu hesabı vermeli, engelli aracı dendiğinde.

İşte şuan biz bunun için bekliyoruz.

Kimse bana teklif bile vermedi hatta sigorta birliğinin duyurusunu söylediğim firmalar birdaha geri dönüş bile yapmadı

akın16

Yazılı yapacaksınız. 15 gün süresince cevap vermiyorlarsa Sigortalar Birliğine internet üzerinden bildirim yapacaksınız. Yine sonuç alamazsanız Sigorta Tahkim Kuruluna gideceksiniz.

Onlar 3 maymunu oynuyorlarsa, sizde onları oynatacaksınız. Ben kendi adıma, Eureko sigortaya sizi şikayet ediyorum der demez, yaklaşık 1.000 TL indirimli teklifi aldım ve yaptırdım.

Artık daha ne söyleyebilirim :)

selda*

Yanlış hatırlamıyorsam, 2.500 TL lerde olan teklifi, 1.500 lere düşürdüler. Birde %10 bonus kampanyası vardı Garantinin.
Ama sanırım bonus kampanyası şimdi yokmuş.

Araç: 2018 Hyundai TUSCON 1.6 CRDI 7 İleri DCT Elite 4x2 - Kasko Değeri 190.000 TL idi en son.

Son düzenleme:
@StratoS ve @halil385 arkadaşlar, o zaman, bize de yardımcı olun. siz bu poliçeleri genel merkezlerinden mi düzenlettiniz kasko şirketlerinin. yok acente ise, o acenteler izin verirse, oradaki yetkili kişileri ve telefonları bizimle paylaşın, biz de yaptıralım. ayrı kişilere aynı sorunu defalarca anlatmak, bizi yordu. tepkimiz size değil. sizden yardımcı olmanızı bekliyoruz. siz bu sorunu yaşamış ve aşmışsınız. biz aşamıyoruz...adama diyorum ki, tmm, olası pert halinde sen ötv indirimli rakamı ödeyeceksin ya, araç ötv muafiyetli diye...

sözgelimi kasko değeri ötv li 250 bin tl. ama bana ötv indirimi uygulayıp, 150 bin ödeyeceksin, o zaman primi ona göre düşür diyorum. yok öyle olmaz. biz kasko rayiç değerini esas alırız da bilmem ne. hep oyalama kandırmaca..sizin sorunlarınızı çözmüş kişiler, işi biliyor demek ki, onlarla diyaloga geçelim, hem onlar poliçe satsın kazansın, hem bizim işimiz görülsün. yardımcı olur musunuz?

beyoglubeyy

Bu başlıkta ve diğer başlıkta ben süreçleri paylaşmıştım. Israrınız ile kısaca tekrar yazayım:

1- Acenteler ile görüşmeyin. O konuda Hyundai Bayisini çok kötü bir şekilde şikayet ediyordum. Acenteler bir şey bilmez.
2- Bir sürü sigorta şirketi var, seçin çağrı merkezini arayın teklif isteyin. Engelli aracı olduğunu, olası pert durumunda ötvsiz fiyat ödeneceğinden primlerinde buna göre hesaplanmasını ve indirim yapılmasını talep edin.

Yaptılar =>Hayırlı olsun.

3-Yapmadılar. Teklifi yazılı olarak isteyin. Mail ile teklif geldikten sonra sigorta şirketin resmi mail adresine (internet sayfalarında yazar) teklifi, talebinizi ve T.Sigortalar Birliğinin duyurusunu atın. 15 gün içinde indirimli teklif verilmezse, sigortalar birliğine ve hazine müsteşarlığına şikayette bulunacağınızı ve sigorta tahkim kuruluna başvuracağınızı yazın.

4-Geri dönüş olmadı, başka sigorta şirketine geçin. 2-3 deneme yaptınız ve sıkıldınız, internet üzerinden ilgili kurumlara başvurun. Bu süre uzar diye şikayet ettiğiniz şirketin kaskosunu kabul edin, araç kaskosuz kalmasın. Sonrasında nasılsa para iadesi alırsınız...

Ben 3. madde de sorunumu çözdüm. 2-3. şirketlere geçmedim. Eureko sigorta şuan çok uzatmadan sizden ödediğiniz net ötvsiz tutarı sorup, buna uygun teklif hazırlayarak, kasko teklifi veriyor.

fiyat ne kadar fark etti. misal arabanızın ötv'li kasko şu idi ötv'siz kaskosu şu kadar oldu gibi karşılaştırmalı rakam verebilir misiniz?
@StratoS
yukarıda 2500 den 1500 düştü demişsiniz ama ötvsiz araç değeri nedir poliçede yazan?
rayiç 190.000 TL --> kasko 2500
ötvsiz ??? TL --> kasko 1500

zoiree

Selam,

Yurtdışındaydım, geç cevap veriyorum kusura bakma.

ÖTV'siz değeri ben bildirdim. Araçta 3.000 TL hediye aksesuar vardı. Ama kaskoda onlarında işlenmesini istediğim için aldığım fiyata onuda ekleyerek 126.000 TL üzerinden kasko yaptırttım.

Yani 190.000 => 2.500
126.000 => 1.500 oldu. Ama şöyle bir detay var. O dönemde Eureko sigortanın Bonus Karta %10 bonusu vardı. Yani o bonusu düşerek ben bu fiyatı yazdım. Bonus kampanyası olmadan 1670 TL idi sanırım. Kazandığım bonusu da düşünce 1.500 TL ye geldi. (Küsüratları hatırlamıyorum.)

Arkadaşlar başlıkla birebir alakalı değil ama

ağır hasarlı bir araca kasko şirketi pert kararı yerine onarım kararı verdiğinde

müşteri onarımına razı olmadığı durumda tek yolu hukuki işlem başlatmak mıdır?

Bu noktada bi yaşanmışlığı olan var mı?
Yardımcı olan olursa çok sevineceğim

Serebralmipalsi

Her başlığa yazmanıza gerek yok. Pert ve onarım kararı sigorta şirketinin aldığı bir karar. Türkiye Sigortalar Birliğinin uyguladığı oranlar çerçevesinde karar veriyorlar. Bu yüzden mahkeme dışında başvurabileceğiniz bir merci yok. Siz sigorta şirketini ikna ederek ilerlemeye çalışın, bana göre.

ÖTV'siz tutar üzerinden hesaplanmayan kasko şikayetleriniz

Arkadaşlar merhaba,

İlgili başlıklardan geçmişte, Engelli arkadaşların araçlarına kasko yaparken, olası pert durumunda ÖTV'siz tutar ödendiği için maduriyetten bahsetmiştik. Bu noktada mahkeme kararları ÖTV'siz tutarın ödenmesi ile ilgili kesin hükümler içeriyor.

Ancak kasko primleri hesaplanırken bu dikkate alınmıyor. Dolayısıyla herkes gibi ödediğimiz primlerde, olası pert durumunda ÖTV'siz tutar ödendiği için bir haksızlık doğuyor.

Bunu Hazine Müsteşarlığının Duyurusu ile aşmamız gerekiyor ama kasko şirketleri ilk aşamada "ÖTV'siz prim hesaplamasına" yanaşmıyor. Şikayet ederiz diyerek, Eureko ve Güneş(Teklif almadım, bazı arkadaşlar almışlar.) indirimli teklif alınabiliyor. Onu da arkadaşlar Bindirime indirim yapılıyor, poliçede eksiklikler var diyerek şikayet ediyor ve buda beni rahatsız ediyor.

Bu noktada sizden ricam, Kasko şirketlerine mail ile yazılı yaptığınız dönüşleri ve size yapılan dönüşleri bu başlıktan paylaşabilir misiniz?

İsimlerinizi vermeden, direk Hazine Müsteşarlığına, attığınız resmi mesajları ve iletilen cevapları iletip, o şirketler hakkında şikayetçi olacağım. Bu şekilde belki daha fazla şirketi kazanıp bu durumu düzeltebiliriz diye düşünüyorum.

Şimdiden teşekkürler.

StratoS

Ben geçtiğimiz hafta sizin buradaki paylaşımlarınızı görüp Eureko sigortadan fiyat teklifi aldım ama Garanti bankası müşterisi olmadığım için çağrı merkezi beni acentaya yönlendirdi. Acenta benim adıma ilgili yazışmaları yaptı ancak herhangi dönüş olmadı ÖTV muafiyetli fiyat alamadım. Aracım 1.5 Megane HB Rayiç : 124.000 TL bana 2750 Kasko ücreti çıkardı.

Mevcutta çalıştığım Anadolu Sigortada bu konuda herhangi bir işlem yapmıyor. Geçen hafta verdiği teklif ile yenileme yapmak durumunda kaldım. Daha önceki yazışmalarımızı yine forumda paylaşmıştım tekrar iletiyorum. Ayrıca mail adresinizi paylaşırsanız mail olarak da iletebilirim.

Sayın Sigortalımız,

Kasko sigorta sözleşmelerinin ana muhtevasının Hazine Müsteşarlığınca onaylanan ve sigorta şirketlerince aynı şekilde uygulanacak olan genel şartlara uygun olarak düzenlenmesi kararı doğrultusunda, 01.04.2013 tarihli Kara Araçları Kasko Sigortası Genel Şartları değişikliği ile birlikte poliçe şablonu da Hazine Müsteşarlığı tarafından belirlenmiştir. Bu düzenleme neticesinde

sigorta bedeli prim hesabında direkt etken olmaktan çıkmış, sigorta şirketleri sigortalının özellikleri ve aracın teknik özelliklerini dikkate alarak primi belirlemiştir

Şirketimiz de kasko tarifesini bu doğrultuda belirlemekte olup aktüeryal çalışmalar sonucunda belirlenmiş olup tarife modelimizde riski ölçmeye yarayan bir çok parametre, belirlenen baz primlere katsayı olarak uygulanarak poliçe primi hesaplanmaktadır. Bu noktada sigortalının ve aracın hasar geçmişinin yanı sıra aracın plaka ili, sigortalı ili/ilçesi, müşteri tipi (özel/tüzel), sigortalı yaşı, aracın motor hacmi, marka/model bilgileri gibi bir çok özellik birer parametre olarak sigorta primini etkilemektedir.

Engelli araçları için düzenlenen poliçelerde, tüm kasko poliçelerinde olduğu gibi “Sigorta Bedeli” kısmında belli bir tutar yer almamakta olup “Sigorta şirketi aracı hasar tarihi itibariyle rayiç değerine kadar teminat altına almıştır.” ibaresine yer verilmektedir. Ayrıca poliçelere hasar tarihi itibariyle rayiç değerin tespitinde esas alınacak yöntem yazılmaktadır.

Sigorta şirketlerinin aracın pert olması halinde araç değerini ödeme yükümlülüğünün yanı sarı çok daha sıklıkla karşılaşıldığı üzere onarımı mümkün hasarlarda onarım bedeli de karşılamaktadır. Engelli araçlarında kısmi hasar durumunda herhangi bir kesinti yapılmaksızın tazminat ödemesi gerçekleştirilmektedir. Zira, engelli araçlara ilişkin kısmi hasarlarda yedek parça ve işçilik maliyetleri, standart araçlardan farklı olmamaktadır. Şirketimizce açılan ve tam hasar (pert-total) ile sonuçlanan hasar dosyalarının, şirketimiz tarafından açılan tüm kasko hasar dosyaları içindeki payı yaklaşık % 3 olup bu paralelde engelli araçları için düzenlenen kasko poliçeleri kapsamında açılan hasar dosyalarının çok az bir kısmı tam hasar ile sonuçlanmakta, bu dosyaların büyük çoğunluğu kısmi hasar dosyası olarak işlem görmektedir.

Kasko sigortası genel şartları, sigortalı araçların tam hasar(pert-total) işlemine tabi tutulmaları halinde trafikten çekme belgesi, onarılamayacak derecede ağır hasarlı olduğunun eksper tarafından tespiti halinde ise hurda belgesinin teminini zorunlu tutmaktadır.

Bu kapsamda, ÖTV muafiyetli bir aracın pert-total işlemine tabi tutulması durumunda araç sahibinin ruhsat üzerindeki “satılamaz” şerhini kaldırdıktan sonra Şirketimize çekme belgeli ruhsat ibraz etmesi gerekmektedir. Bu durumda araç bedelinden herhangi bir kesinti yapılmamaktadır.

Bununla birlikte, 13.09.2018 tarihi itibariyle Dünya Engelliler Vakfı ile yaptığımız işbirliği çerçevesinde engellilere özel olarak hazırladığımız "DEV Kasko Sigortası" isimli yeni ürünümüz yürürlüğe alınmıştır. Bu ürünümüzde, Tam Hasarlı (Hurda Tescil Belgeli) olarak işlem yapılan araçlarda, aracın ÖTV muafiyetli sıfır değeri, ÖTV muafiyetsiz ikinci el rayiç değerinden düşük ise sıfır araç değeri üzerinden, aksi durumda ÖTV muafiyetsiz ikinci el rayiç değeri üzerinden mutabakat yapılmaktadır. Çalınma hasarlarında ise her durumda aracın ÖTV muafiyetsiz ikinci el rayiç değeri üzerinden işlem yapılmaktadır.

Bilgi ve değerlendirmelerinize sunulur.

Saygılarımızla,

Ayrıca Anadolu sigortanın bu tutumu ile ilgili SBM üzerinden oluşturduğum şikayet ile ilgili de herhangi bir dönüş alamadım.

mayastrofobi

Belirttiğiniz yazışmada çok önemli bir husus var:

"13.09.2018 tarihi itibariyle Dünya Engelliler Vakfı ile yaptığımız işbirliği çerçevesinde engellilere özel olarak hazırladığımız "DEV Kasko Sigortası" isimli yeni ürünümüz yürürlüğe alınmıştır. Bu ürünümüzde, Tam Hasarlı (Hurda Tescil Belgeli) olarak işlem yapılan araçlarda, aracın ÖTV muafiyetli sıfır değeri, ÖTV muafiyetsiz ikinci el rayiç değerinden düşük ise sıfır araç değeri üzerinden, aksi durumda ÖTV muafiyetsiz ikinci el rayiç değeri üzerinden mutabakat yapılmaktadır. Çalınma hasarlarında ise her durumda aracın ÖTV muafiyetsiz ikinci el rayiç değeri üzerinden işlem yapılmaktadır."

Bu madde zaten ÖTV'siz tutarın ödenmesi durumunu ortadan kaldırmış. Dolayısıyla, sizin daha düşük prim ödemeniz söz konusu olamaz. Bence harika bir madde olmuş. Bizi aydınlattığınız içinde teşekkür ederiz.

ÖTV'siz tutarın ödenmesi kaynaklı madur olmak istemeyen araç sahibi engelli arkadaşlar Anadolu Sigorta - DEV Kasko paketini yapabilirler.

@StratoS burada paylaştığınız bilgiler ve herkese tek tek cevap verdiğiniz için teşekkür ediyorum.

Bugün Euroka sigorta dan kasko poliçesi teklifi aldım. 3.120 TL teklif verdiler.

Sizin gösterdiğiniz yolu kullanarak mail yazdım satış temsilcim bana dönerek aracın rayiç bedeli ile alakalı belge paylaşın çözelim dedi.

amma benim aracın 2015 teki faturası 85k

bugün o faturayı paylaşşam aracı 85k olarak kaskolarlarsa

Bir kaza kırım durumunda

85k tl yi elime tutuşturup beni postalarlar mı?

Çünkü aracın kasko değeri 150k. Ödemediğim ÖTV 40k 110 K yerine 3 5 ten kaçıyorum diye 110 ( hadi diyelim 100) yerine 85 alırsam ne olur?

ben aracın RAYİÇ - ÖDENMEMİŞ ÖTV kadar değeri olsun ve o rakam a göre prim ödemek istiyorum.

Ne zarar etmek ne kazık atmak niyetindeyim.

Fikir verebilecek arkadaş var mıdır? (DEV Kasko ya baktım aşırı yüksek fiyatı var)

Not : Mesai saatinde forumu detaylı inceleyemiyorum. belki sorulmuş ve cevap verilmiştir.

h_celil

Merhaba,

Normalde siz ne beyan ederseniz edin, rayiç değerden(Hesaplama yöntemi poliçede belirtilir) ÖTV düşerek olası pert durumunda ödeme yapılır. O konuda rahat olabilirsiniz. Ancak siz yinede içinizi daha da rahat ettirme adına(Artık her türlü ali cengiz oyunlarını görüyoruz sigorta sektöründe), bu yılki rayiç değerden ÖTV'yi düşüp, bu değerden hesaplamanızı istiyorum diyip, Türkiye Sigortalar Birliğinin Kasko Değer Listesini referans gösterebilirsiniz. (Kasko değer listesinde aracınızın modelini seçip, çıkan değerden ÖTV'yi çıkarıp rakam önerebilirsiniz.)

Eminim kabul edeceklerdir. Çünkü burada sizin bilinçli olduğunuzu ve resmi olarak başvurduğunuz bildiklerinden kısa yoldan, primizinizi düşürüp biran önce kasko yapmak isterler.

Tahminimce 2.500 TL lere düşer diye düşünüyorum.

Herkese Merhaba,

Bir haftadır firmalardan kasko teklifleri alıyorum. Sonda söyleyeceğimi başta bir tekrar edeyim. Anadolu Sigorta diğerlerinden 2 kat fazla fiat veriyor. Merak ediyorum bu adamlar kaç polşöe satıyorlar. Aslında başka karanlık bir iş yapıyorlarda Sigorta Şirketi kamuflajı altında mı gizliyorlar. Milletin ortalama 3k en fazla 4k yaptığı teklife 6k çekmek nedir?

Neyse anlatayım. Siz yazdınız diye Euroka'yı aradım süreç malum, tebliği ve aracın alım bedelini, rayicini talebimi ne varsa paylaştım. Sağolsunlar hızlıca dönüyorlar teklif veriyorlar izah ediyorlar, klozlarda çok kapsamlı hatta ben garantinin maaş müşterisi olduğum için maaştan keserek ödeme alaıyorlar felan ama bir saçmalık var. Mühim bir saçmalık'tam hasar durumunda' (poliçe fiyatında indirime gitmedikleri gibi) -aracın rayiç bedelinin %40 kadar kesinti- yapacaklarını söylüyorlar. Ben 40k muafiyet aldım b kloza göre 60k kesinti yapcaklar benden. tabi bunu kabul etmem mümkün değil.

Bu arada elimde zaten sompo japan kasko poliçesi mevcuttu onlara döndüm sizde durum nasıl diye.

Engelli Klozu
Aracın hasar
sonrasında hurda belgeli olması durumunda sigortalıya aracın ilk ediniminde istisna edilen ÖTV
tutarı, aracın hasar anındaki rayiç bedelinden düşülerek tazminat ödemesi gerçekleştirilir.
Sigortalı tarafından aracın ilk ediniminde istisna edilen ÖTV vergi muafiyeti vergi dairesine iade
edilerek ve trafikten gerekli işlemler yapılarak Şirkete teslim edilecektir

şeklinde olduğunu gördüm. Benim bundan anladığım Engelliye kasko yapmanın sigorta şirketlerine daha ucuza mal olmadığı. Şirket bu bedeli bize ödemiyor ama vergi dairesine ödeyerek arabayı serbest bırakabiliyor. Ben bu gerçeği göz önüne alarak 'aracın ötv siz bedeli üzerinden kasko primi ödenemesi talebimi' geri çekiyorum. Madem tam maliyet söz konusu, doğru olan tam prim ödemek. Zaten aracın hasarı durumunda ÖTV li ÖTV siz ayrımı yok. Sonuçta araç kısmi hasara uğradığında maliyetin değişmediğini biliyorduk. Şimdi beni bu klozda gördüğüm pert durumunda da şirkete maliyetimiz aşağı yukarı aynı.

Benim şahsi tavsiyem bu gerçeği göz önünde tutarak poliçelerinizi rayiç bedele istinaden yaptırın. Bu konuda ısrarcı olursak ileride hak etmediğimiz kazançlar başka bir şekilde bize maliyet oluşturacaktır.

Yine bu arada geçen sene poliçe satın aldığım sigortam.net aradı onlarda grupama dan poliçe teklif etti onların avantajı da kart a bloke yapmadan taksit yapması geçen sene faydasını görmüştüm. Yine yapabilirm sompo japan acentesi Time Sigorta dan Hakan Bey çok yardımcı oldu ona karşı mahcubum ama sigortam.net te 'biz çok poliçe kesiyoruz şirketler üzerinde baskımız yüksek bizden satın alın ahat edin diyor. Onlardan da alabilirim.

Kapanışa geldik.
Yav bu anadolu sigorta gerçekten ne iş yapar bu nasıl fiyattır emenike Dev Kasko da yalan normal kasko da kimsenin olaydan haberi yok zaten. Firmayı arıyorum iş bankası ve acentelere yönlendiriyor. Onlar da öyle bişi bilmiyor. sağı solu arayıp fiyat döndüler

7 bin tam kasko (DEV Kasko herhalde)
6 Bin normal kasko
4 bin de sadece pert i karşılayan kasko

oldu canım bu ney ya.

Neyse arkadaşlar dağınık anlattım biliyorum ama süreçte çok dağınık gerçekleşti işin gücün arasında yaptığım görüşmeler olduğu için hangisi önce yaşandı hangisi sonra teklif verdi hatırlayamıyorum. David Lynch filmi gibi oldu hakkınız hello deyin.

görüşmek üzere göz ucunlan takip edeceğim önemli bişi olrsa yazarım.

bir de şey var

bu anadolu sigorta ne iş yapar?

h_celil

"-aracın rayiç bedelinin %40 kadar kesinti- yapacaklarını söylüyorlar. Ben 40k muafiyet aldım b kloza göre 60k kesinti yapcaklar benden. tabi bunu kabul etmem mümkün değil."

Bu yazınızı anlamadım?

"Engelli Klozu
Aracın hasar sonrasında hurda belgeli olması durumunda sigortalıya aracın ilk ediniminde istisna edilen ÖTV tutarı, aracın hasar anındaki rayiç bedelinden düşülerek tazminat ödemesi gerçekleştirilir. Sigortalı tarafından aracın ilk ediniminde istisna edilen ÖTV vergi muafiyeti vergi dairesine iade edilerek ve trafikten gerekli işlemler yapılarak Şirkete teslim edilecektir"

Beraber yorumlayalım... Diyor ki ben pert durumu ve hurda belgesi alırsan ÖTV'siz tutarı öderim. Sonra sen Vergi Dairesine ÖTV'yi ayrıca ödersin ve aracı trafikten çeker, hurda belgesini teslim edersin?

Sizden tam prim alıyor, eksik ödüyor, sonra Vergi dairesine sizden ÖTV'yi ödetiyor. Ne güzelmiş...

Çok fazla yanlış anladığınız için yazınıza katılmıyor ve yanlış yönlendirme yaptığınızı belirtmek istiyorum.

Bakın, sigortada 2 konu var. Birisi kısmi hasar diğeri aracın pert durumu. Kısmi hasar ile ilgili zaten kafamızda bir soru yok.

Pert durumunda, Sigorta Genel Şartları gereği yani şirketlerden bağımsız olarak Türkiye Sigortalar Birliğinin Hazine Müsteşarlığı ile oluşturduğu şartlarda Engelli aracında Pert durumunda ÖTV'siz tutarı ödersin diyor.

Normal vatandaş, 200.000 TL aracına pert durumunda 200.000 TL alıp, yeni aracını alıyor. Ama siz, 200.000 yerine 120.000 TL alıyorsunuz. E ama normal vatandaş ile aynı primleri ödediniz?

Aynı primleri ödeyip, daha az para alıyorsunuz? Ve birde yukarıda belirtildiği gibi, şirket hurda belgesine ayır git birde vergi dairesine ek ÖTV'yi öde diyor. Yani 120.000 TL aldınız, vergi dairesine gidip 80.000 TL daha ödüyorsunuz... Kaldı mı elinizde 40.000 TL. Hadi gidip yeni araç alın...

Bunun neresi mantıklı ve adalet nerede?

Ortalığı karıştırmanın anlamı yok.

Anadolu sigorta, belirttiğiniz yüksek rakamda ben ÖTV'li tutarı öderim diyor. (Yukarıda konuştuk.)

Eureko sizin beyan ettiğiniz değer üzerinden prim hesaplayıp, olası pert durumunda o günkü rayiç değerden ÖTV'yi düşer öderim diyor. (Hazine Müsteşarlığının duyurusu da bu şekilde.)

Güneş sigorta da böyle diyordu. (Arkadaşlar yazmıştı).

Ben birde bunlara ek olarak bu şekilde hareket etmeyen şirketleri bildirin şikayet edelim diyorum.

@h_celil

.......

Eureko sizin beyan ettiğiniz değer üzerinden prim hesaplayıp, olası pert durumunda o günkü rayiç değerden ÖTV'yi düşer öderim diyor. (Hazine Müsteşarlığının duyurusu da bu şekilde.)

Güneş sigorta da böyle diyordu. (Arkadaşlar yazmıştı).

........

Doğrudur Eureko sigorta ötv li miktara denk gelen sigorta primini geri ödüyor. Ancak Eureko sigorta hasar durumunda çok sıkıntı çıkarıyor. Bilginiz olsun

VİRGO

Eski Garanti Bankası sigortacısıyım. Bu konularda sayısız işlem yaptım ve yaptırdım. Bransım elementer değildi ama kardeş şirket olduğu için bulunduığum şubelerde müşterilere bu konular da da destek oldum.

Bu zamana kadar hasar konusunda ödememe vb birşeye şahit olmadım. (4 yıl çalışmıştım.)

Ben çalıştığım süre boyunca münferit olarak da Eureko sigortayı kullandım. Çok şükür pert durumlu bir hasarım olmadı ama çalıştığım yıllarda köpeğe çarptığım için araç hasar almıştı ve kaskodan sorunsuz yaptırmıştım.

Neye istinaden böyle yazdığınızı ve deneyimlerinizi açıklarsanız sevinirim. Böylece arkadaşları daha düzgün yönlendirmiş oluruz.

StratoS

Ünlü sunucunun da dediği gibi

Yok ebesinin ninesi ali sami.

Benim bundan anladığım, anlamak istediğim (diğer türlüsüne ihtimal vermek istemediğim) vergi dairesine bana ödeyeceği rakamdan kestiği ÖTV ile ödemeyi sompo japan yapacak.

Bunun dışındaki her türlü uygulama (hele senin dediğin gibi düşlüyorlarsa direk bizi carye olarak kapatsınlar) saçmalık olur.

Neyse daha bakmaya devam zaten euroka dan ısrarla sözleşme istiyorum gönderirlerse de şu %40 kesinti yapma meselesi için SBM ye şikayeti mi de ileteceğim.

Sompo ile de konuşacğım hakikaten senin dediğin şekilde uygulamayı düşünüyorlarsa bu klozu onlar da şikayet edeceğim.

Bunda poliçe teklifi elimde

h_celil

Yukarıda anlamadığımı belirtmiştim. Eureko ile ilgili %40 kesinti nedir?

StratoS

2018 sonu park halinde iken aracıma çarpıp kaçtılar. Trafik polisini getirip aracı yerinden hiç oynatmadan tutanak tutturdum. Araç çekici ile servise gitti. Çünkü ön teker rotu kırmış çarpan araç. Polis karakoluna da giderek çarpıp kaçan aracın bulunması için şikayetçi oldum ve dilekçe verdim. Eureko sigorta aracım tamir halinde iken aracımı liftten indirip soruşturma başlattı. Müfettiş gönderip beni bir ay mağdur ettiler. Müfettiş gelerek benim de ifademi aldı. Halbuki yakındaki mobese kamerası tüm olayı kaydetmiş. Avukatım delil tespit davası açarak mobese görüntülerini aldı. Çarpan aracın cinsi,modeli, rengi tespit edildi. Görüntülerde plaka okunmadığı için. Mahkeme pts sisteminden aracın plakasının tespitini istedi. Pol netten bakılarak aracın plakası tespit edilecek. Beklemedeyiz.

Sigorta şirketine yazı yazıp görüntüleri inceletmesini ve plakayı tespit ederek karşı taraftan parasını tahsil etmesini istedim. Bir aydır arayan soran yok. Böyle de vurdum duymaz adamlar.. Suçu sanki ben yapmışım gibi benim üstüme atarak soruşturma başlattılar. Tespiti yaptık. Çarpma anı, saati dakikası, aracın modeli, cinsi belli. Buna rağmen geri dönmediler.. Böyle de aptal bunlar.. Sigortacım. Eureko ile anlaşmasını fesh etti. Bir daha da bunlardan sigorta falan yaptırmam..

ya benim kafam karıştı çok...kasko yaptırıcam aracın gerçek fiyatı üzerindenmi yoksa ötv siz fiyatı üzerinden mi?

VİRGO

Münferit bir olay yaşamışsınız. Sigorta yaptırıp yaptırmamak sizin bileceğiniz iş. Burada sizin anlattığınız okuyorum. Ama birde sigorta eksperini ve müfettişi dinlemek lazım. Sonuçta aracınız yapılmış. Ancak deneyimleriniz bu tür sorun yaşayabilecek bizler için elbette önemli.

Geçmiş olsun.
Bahar.m

Cebinizden az para çıkması için ÖTV'siz tutar üzerinden kasko yaptırmanız size faydadır. Çünkü az primde ödeseniz standartta ödeseniz olası pert durumunda ÖTV'siz tutar hesaplanarak size ödeme yapılacaktır.

Merhaba sayın StratoS
malumunuz bmw 320d aldık.
güneş sigortadan 5000 TL ye engelli kaskosu yaptırdım.
mevzu şu ki ben arabayı 125500 tl'ye aldım, doğal olarak bedel yüksek geldi.
İşin ilginci Türkiye Sigorta Birliğine www.tsb.org.tr 'e göre aracın değeri 355000 tl.
Daha önce honda civic 80000 lira rayiç bedel için gene güneş sigortadan 2000 liraya yaptırmıştım (aralık 2018'de).
Sigorta firması kasko hesaplarken rayiç üzerinden hesaplar, engelli araç %100 ötv li olduğu için 355000/2=177500 tl ediyor.(engelli rayiç değer)
80000 liraya 2000 lira ödediğime göre 177500 liraya 5000 çıkması bu anlamda normal geldi.
öte yandan 125500 lira bedelli araca 5000 fazla geliyor bana. (beklentim 3500 lira)

Sizce nasıl yol izlemeliyim?

not: aksigortadan hesaplattım araca 15000 lira çıkarttı(engelli uygulamadı, uygulasa da mevcut ödediğim 5000 liraya göre yüksek çıkar).

zoiree

Eski aracınıza göre hiç oranlamayın. Çünkü yeni yıl itibariyle yeni tarifeler devreye girer. Onu geçtim, sadece rayiç değere göre kasko hesaplanmaz. Sonuçta normal hasar durumunda sigorta tam ödeme yapıyor. Yani şöyle düşünün rayiç değer ödediğiniz primlerin %40 civarını oluşturuyor gibi... Bunların hepsi aktüer hesaplamalar.

Benim Önerim başka bir sigorta şirketinden belirttiğim yolla teklif alın. Tek şirkete bağlı kalmayın. (Anadolu sigorta, groupama vb.)

Ötv’siz kasko uygulaması

Paylaşımlarınız için teşekkür ederim. Sizin paylaşımlarınız doğrultusunda dün ve bugün hala soruşturuyorum, böyle bir uygulama var mıdır diye. Özellikle eurokadan gelen cevabın fotosunu buraya aktaramıyorum am verilen cevap şu:

"Arkadaşlara konuyu sordum fakat dediğim gibi böyle bir uygulamamız yok. Farklı bir durum olursa tekrar konuşuruz olur mu? İyi bayramlar..."

Bu durumu farklı firmalara sordum, en son şu aralar sigortam net çalışanı bir uzman araştırıyor. Bugün yaptırmam lazım. Siz bildiğiniz doğrudan bir uygulamayı paylaşırsanız çok memnun olurum.
StratoS

Üst Alt