Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Engellilik ilahi ceza mı? [Tartışma]

Bence ilahi ceza değil.. Ama işte Allah'ın işini kimse anlamıyor. Allah merhametlilerin en merhametlisidir diyor Kuran da. Ama o zaman neden engelli kullarına merhamet gösterip kurtarmıyor. Bunu hiç anlamıyorum..

SM-G950F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Hayatta her şeyin bir sebebi vardır rastgele değildir yaşananlar diye düşünüyorum .

Yav ne cezası o nereden çıktı. dünyaya o kadar tapınan bağlanan öyle düşünen kişi engelli olmasa bu sefer isviçrede doğmayıp ortadoğu da doğmak ceza der. isviçrede doğsa ABD başkanı olamamak ceza der. derde der. Arkadaş afedersiniz beyde ölüyor beygirde ölüyor. bulunduğunuz anı yaşayın. Yanlış anlaşılmasın ciddi sorunlar yaşayan acılar çeken insanların acılarını küçümsemiyorum onlara saygı da duyuyorum ancak acısı sızısı olmayıp bir engeli olup bunu takıntı yapan insanlara diyorum. boş verin kendinizi mutsuz etmekle bir şey değişmiyorsa ne gerek var. umursamayın. kompleks de duymayın.

Genetik, çevresel ve fiziki etkenlerin insan bedeninde ki tahribatıdır. Gerisi zırvalık ve cehalettir.

Hangi dernekmiş, birisi uydurup sosyal medyaya atmış olmalı.
Engelli derneği başkanı bu sözü hangi beyin ile kullanır yahu?
Doğuştan veya 1-6 yaş arası engelli kalan ne tür bir günah işlemiş olur?
Bu resmi bulduğun yerde il veya dernek adı varsa onu da paylaşırsan sevinirim, arayıp içimizi boşaltalım saygıdeğer başkana...

Jem bu abimiz buluşmalara da katılan biri :)) iki kere filan gördüm. Adı Osman galiba yanlış hatırlamıyorsam. Kayseride Anadolu sakatlar derneğiydi galiba. Kendi de engelli. Gazetenin köşe yazısında aynen okumuştum bunu. Adamlar doğru mu yazdı bilemem

Ceza değil, İmtihan bence.

Son düzenleme:
Bu nasıl bi İMTİHAN ki yıllarca sürüyor. Böyle bir imtihan olamaz.! Bu sadece insanları avutmak için söylenen bir cümle..

ahmetyildiz;

Canı gönülden teşekkür ederim ve saygıyla bu açıklamanıza katıldığımı bilmenizi isterim hocam. Daha güzel ifade edilemezdi.

Bence bu konu dar görüşlü insanlar için pek uygun değil ayrıca bunu her beynin idrak edebileceğini sanmıyorum. Düşünceme göre allah her yarattığının ne durumda ne karar alacağını önceden bildiği için kendi seçimlerimizle yaşayacağımız hayatımızı da önceden biliyor ve yaşamadığımız fakat yaşayacak olacağımız hayatta bize takdir edilen engellilik hepsi bu belki de sağlıklı olsaydık milyarlarca insana zarar verecektik yada daha farklı durumlar gelişecekti. Engellilik ceza yada ödül değil fikrimce kimileri öksüz doğar, kimileri kraliyet ailesinde. İnsanlar insan a kraliyet ailesinde olduğu için değil de insan olduğu için değer vermediği sürece cebindeki para ile sadece kendi hayal dünyasında kendi madde bağımlılığını yaşayıp ömrünü tamamlayacak.

çok acınası , doğuştan engelli olanların ne günahı var anne babalarının cezasını mı çekiyor?

asıl yobazlık dinsizliktir.. Asıl ruh hastası da siz v zihniyetinizdir sayın poegasus. Asıl sizin yaptığnız şey aklınızı vemantığını şeytan a köle etmektir.

Ben engelliliğin ceza olduğunu düşünmeyenlerdenim. Kendi örneğimden yola çıkarak söylüyorum bunu. Eğer engelli olmasaydım nasıl olurdu:? Bilmiyorum ama şu anki yeteneklerimin bir çoğuna sahip olmazdım diye düşünüyorum. Evet zorluklar yaşadım ama asla yaşadıklarımın "iNSANLAR TARAFINDAN YAPILANLAR HARİÇ" Bir cezalandırma aracı olduğunu düşünmedim. Bu nedenle güçlü yüm. Hem de aklına nefsine secde edenlerden çok daha güçlüyüm.. Kendimi özgür ve bağımsız hissediyroum. Hiç bir maddi varlık benim şu kısacık dünya hayatın karşılığında ebedi alemde elde edebileceğim seylerle kıyas edilemez. Fani yi baki ye tercih etmek akılsızlıktır. bana göre..

Ceza değildir.Engelli doğmak yada sonradan engelli olmak bir ceza olmadığı gibi seçiminiz de değildir. Önemli olan engelinizi
ve kendinizi severseniz herkes sizi sever. Engeliniz ile alay edin. Gülün sakın kafanıza takmayın. Hayat çok ciddiye alınacak kadar uzun değil. Hayata gülümseyen ve engeli ile dalga geçen insanlara hayranım.

Hopsin

Bencede degil. Diger soruna cevap: cunku merhametli degi, yazilan dogruysa.
Dusunsene dogdugundan beri hic bir tepki vermiyorsun. Sadece nefesin var. Merhamet olsaydi boyle cocuklar icin kullanilirdi fikrimce. Afrikada olen cocuklardan bahsetmiyorum bile.

İlahi bir iradedir bu bazen ceza bazen ikaz bazen de ödüldür. Bazen de hepsi bir arada olur.

Kul kendisi hakkında neyin iyi neyin kötü oldugunu bilemez bu bir gayb sırrıdır. Allah adildir adaletle hükmeder Rahimdir şefkati de vardır.
çevremden birkaç örnek vereyim .
- genç bir kız kansere yakalandı ve ardından yatalak oldu . sonra çok sürmeden ölmüştü. daha öncesinde kalp kıran annesine isyankar günah işleyen gezen tozan hoppa namazsız niyazsız biriydi. ziyaretine gittim bunun bir fırsata dönüşebileceğini belirttim ona . nasıl ? dedi. Allah senin bu yaptıklarına binaen seni birden de öldürebilirdi dedim. Seni aciz yaptı ki dergahına el kaldırasın tövbe edesin . Umulur ki çektiklerini sana keffaret eder seni mağfiret eder.
Kaldı ki seni bu hale sokmasaydı sen yine eskisi gibi şeytan yolunda at koşturuyor olurdun .
dediklerimi maalesef umursamadı öldüğü zaman rüyamda gördüm durumu iyi değildi . inşallah imanla gitmiştir.

Peygamber(s.a.v) devrinde ama olan sara hastası olan da vardı . Sara hastası olan bayan sahabi Peygamberimize şifa için dua talebinde bulunur fakat Peygamberimiz " istersen sabret karşılığı Cennet olsun istersen dua edeyim şifa bul dedi.
Kadın sahabi sara nöbeti esnasında avret yeri açılmasın diye dua istedi sabretmeye karar verdı.

Engellilik durumu hem günahlara keffaret olabilir hem derecelerin yükselmesine vesile olabilir hem gafletten dünyaya dalmaktan ikaz olabilir. Senin nefsini kırar belki sağlam olsan günaha dalmak isteyeceksin seni bundan alıkor.

Kula düşen teslimiyetle Allah'ın hükmüne boyun eğmek halinden memnun olmak sabırla şükretmektir . Allah kafir de olsa kimseye zulmetmez iman eden kulu için en iyiyi ister ama yaptığından da sorgulanmaz kulun itiraz hakkı yoktur seni böcek sinek olarak da yaratabilir sonunda yok edebilirdi. Ama insansın imanla gittiğin zaman sonsuz mutlu hayatın sağlam bedenin hastalık sıkıntı dert keder olmayan yaşamın olacak .

Yakup (a.s.) ama idi. Eyyub (a.s.) zengin sağlıklı ve evlatlar sahibi oldugu halde Allah hepsini aldı elinden derde hastalığa soktu . Hz. Muhammed (sav) Efendımız sağlığında bir evladı hariç tüm evlatlarını toprağa verdi.

Buhari ve Müslim, Ebu Hureyre’den rivayet ettiklerine göre, Rasulullah (s.a.v) şöyle buyurdu:

‘’Müminin örneği, yeşil ekin gibidir. Rüzgar nereden eserse, onu eğer. Doğrulduğunda, bela ile yine eğilir (ancak yıkılmaz, kırılmaz). Facir kimse ise, sert ve düz çam ağacı gibidir ki, Allah dilediği vakit (bir defada) söküp kırıncaya kadar dimdik tutar.’’ (Buhari, Merda/1)

not: down sendromlu engelli oğlum var böyle bir hediye nasıl bana verildi hayretler içindeyim ben kendimi böyle bir şeye layık bulmazken Allah bana verdi . değil şikayet şükrümden aciz kalmışım .

ÖzgürKız

Afrika'da açlıktan ölen çocukların tek sorumlusu sömürgeci ülkeler. Sistem böyle işler avcı ve av olmak üzere iki tür insan vardır. Avcı olmak istersen sisteme uymaz kanunları çiğner ve parayı bulursun. Av olmak istersen avcılar tarafından kullanilirsiniz.

Oscar

ilahi guc varsa o sistemi bi sekilde yok eder, herkese esit olurdu hayat. Ama degil cunku oyle bir guc yok.

Afrika da ki çocukların aç olmasının tek sebebi onları doğuran ana babası ve buna önlem almayan almak işine gelmeyen kendi devletleridir tıpkı diğer fakir ama durmadan çoğalan (çok lazımmış gibi ) Hindistan ,Çin ,Afganistan....v.s...gibi isteyen araştırabilir net önünüzde bu şekilde doğururlarsa Afrika nın nüfusu 2050 de kaç olacakmış bir bakın isterseniz sıktı artık bu Afrika acıtasyonu ...:p

@OturanBoğa benim bakış açım bu mesela örnek Suriyeliler ülkelerinde savaş var hepsinin kucağında 3-5 çocuk neymiş Allah vermiş sonrada açız diye ağlarlar o güya çok nefret ettikleri Batılı ülkelere kaçarlar demem o ki benim gücüm olsa şu çok kötü denilen batılı devletlerden çok daha sert önlemler alırdım bu kuru kalabalıklara son sözüm bu istersen sen silebilirsin siteye uymuyorsa düşüncelerim.

sokrates

Konu mesajın silinmesi değil. Konu bu kadar acımasız bir düşünceye sahip olman. Afrika'nın tarihini okuyunca neden bugün bu halde olduklarını, kendi kadim topraklarından neden açlıkla ve savaşlarla mahvolduklarını anlayabilirsin. İnsanların kendi topraklarında kaç çocuk yapacakları kendilerinin bileceği bir şey.
Yoksulluk ve cahillik arttıkça çocuk sayısı artar, çoğu zaman. Kendi içinde toplumsal/ekonomik bir mantığı da vardır... Neyse, konuyla ilgisiz bir tartışma bizimkisi. Düşünceni okuyunca yazmadan edemedim.

ÖzgürKız
Sistemi kuran zaten bu sömürgeci ülkeler. Zenginler paraya, fakirler tanrıya tapar. Adalet sistemi bile zengini korur fakiri ezer nasilmi kanunda haksız fiilden kaynaklanan zenginlestirme yasası koymuşlar. Zenginin düzeni bozulmasın ve fakir tanrıya sığınıp sukretsin. Artık yeni dünya düzeni bu sistemi yıkacak. Covid-19 başlangıç daha fazla salgınlar gelecek ekonomi çökecek ve insanlar icra davaları ile boğuşarak yaşamaya çalışacak. Bugün sistemlere kayıtlı 34 milyon icra takip dosyası var ve bu Türkiye için 40 milyon civari olacak ayrıca işten çıkarmalar başlayacak ve şirketler tek tek iflas edecek. Dijital para dönemi başladı. Parası olan kesim deli gibi bitcoin alıyor.

yüce Kuran da acıkca yazıyor 1 kere okuyun türkcesini
hayatınızda kimseyi dinlemenize gerek yok
açıkca yazıyor imtihan dünyası
başımıza gelen herşey hastalık iyilik kötülük fakirlik zenginlik
ya imtihan için yada bizim yaptıklarımızdan cevremize verdiğimiz zararlar yada iyiliklerden dolayı
hastalık fakirlik gibi imtihanlara isyan etmeyen sabır edebilen kazanacak
kalben yüce Allah a inanan ve gücü yettiğince ibadet edip fakirlere yardım edersek
yüce Allah bizi ve dünyayı yarattı bizden sadece biraz ibadet şükür ve yardım istiyor
namaz şükür ve zekat en cok vurgulanan Kuran da
namazı gücümüz oranında ayakta oturarak ve yan yatarak kılabiliyoruz
zekat ve hayırları ne kadar zenginsek o kadar vericez sonu yok
ama yapmak zorundayız yapmassak sorulacak
aklımız yerinde olsun yeter
kalıcı sonsuz hayat cennete girebiliriz
2 cennet ve 4 kapısı
cehenneminde 7 kapısı var
başka secenek gidecek yer yok
isteyen istediğine inansın
dinde zorlama yok
ben Kuran okumadan önce yaptıklarımız sonuclarını sadece ahirette sanırdım
ama hem bu dünyada hem ahirette gelecek
eğer kötülük ettiysek tevbe etmessek olmadık birşey oluyor bize zararı dokunan
ama artık net görüyorum başıma gelenlerden dönüp geriye bakıyorum ben ne yapmıştım bu oldu
afrika afganistan ırak gibi pek cok ülke zengin avrupa amerika sömürüldüler madenleri kacırıldı iç savaş cıkarıldı binlerce insan öldü fakirleştirildiler bizim ülkemizede yüzyıllardır saldırıyorlar fırsat kolluyorlar
bu orda yaşayanların sucu kesinlikle olamaz
acımasız olmayın
insanlar olarak dünaya o kadar zarar verdik tükettik acımasız olduk birbirimizle yarışır olduk gösteriş yapar
kula kulluk eder şirk eder oldukki
önce kuş gribi domuz gribi sonra COVİD geldi bizlere
ülkeler sallandı daha ne olacak belli değil
ilahi adalet her zaman var buna emin olun
inancınız yoksa ne iyilik yapsanız boşa
ahirette bana yararınız yok nede benim size
hayatınızda 1 kere türkçe kuran okuyun sadece kendiniz için okuyun
dünyaya niye geldik ne yapacağız ölünce ne olacak hepsi acıkca yazıyor

soneman
Kuran'ı Türkçe ve Arapça okumuş biriyim.
Kuran'da her şey açıkça yazmıyor.
Kuran'ı okuduysan çoğunun hikayelerden oluştuğunu görmüşsündür.
Her şeye imtihan demek sadece kendini kandırmaktır.
Her şeye şükür etmek sadece din adamlarının fakirleri avutmak ve seslerinin çıkarmamaları için uydurulmuştur.
Ve çok da başarılı olmuştur tüm dinler de.
Fakirsin-Dertlisin-Hastasın bunlar senin imtihanın şükür et.
Ömür boyu süren imtihan mı olur?
Allah neden bizden ibadet, şükür ve yardım istiyor ki?
Allah'ın bizim yardımımıza ihtiyacı mı var!?
''Dinde zorlama yoktur'' bu en büyük yalan. Ülkemizde ki din anlayışına bakıp da hala 'dinde zorlama yoktur' demek, aklımızla dalga geçmektir. Dinde bal gibi de zorlama vardır. Din için adamları canlı canlı yaktı bu ülkenin dincileri. Hala DİNDE ZORLAMA YOKTUR bla bla bla.
Bulaşıcı hastalıkları 'insanlar ders alsın yola gelsinler' diye mi Allah bizlere veriyor. Eğer böyle düşünüyorsan cidden ciddi sorunların var senin.
Depremlerin neden nasıl oluştuğunu da az araştır, sonra depremleri din'e bağla.

(Yazdıklarının bazıları siyasiye giriyor onlara cvp yazmadım. Din-Siyaset birbirine karıştırılmamalı. Ama siz bunu severek yapıyosunuz her zaman)

boyle sacma dusuncelere kapılmayın ılahı ceza olsa musluman olanın hıc engellı olmaması lazımdı kı kaldıkı hz eyup peygamberde hastalıklarla ımtıhan olmustur en sonda namaz kılamayacak hale geldıgınde allaha dua etmıs halı duzelmıstı bızım onumuzde hz eyyup peygamber var onada mı ılahı ceza . Ceza olarak dusunmıcen ımtıhan olarak gorucen.Ayrıca gunahalrımıza kefaret oluyor hastalıklar bence ılahı ceza olarak degıl katlanabılıyrosan ılahı lutuf olarak gorucen.

Hayır ve şerh Allah'tandır.İster zil çal oyna ister otur ağla.Kardeşim araba alırken tertibata uygun şekle getiriyorsun zoruna gitmiyorda neolmuş yanı cami olsun okul ,toplu taşıma engellininde tek başına hareket edebileceği şekilde uyarlansa fenamı olur.Bizler her zaman aksaklıkları eleştireceğiz zorlukları yaşayan biziz.Bazı şeyler kağıt üzerinde oluyor engeliye fayda sağlayacagına eziyet oluyor.Mesela yeni yapılan binaların çoğu asansörlü fakat çoğunun bına girişi 7-8 basamakla çıkılıyor ,basamağın yanında dik rampa yapıyorlar özürlü rampasıymış ,belliki bunu çızen mühendısler engelli veya bır yakını engelli değil zorlukları hesap edemıyor.Halbuki binaya düz girsen bütün sorun halolacak.Müteahhit yarım kat zarar etsin .Nato kafa nato mermer.

ÖzgürKız

Allah'ın verdiği akılla Allah'ı ve adaletini sorguluyor bir de üste haksız buluyor yetmiyor aklı vereni de inkar ediyor.
Allah ihmal etmez imhal eder yani erteler. Sizlerin hevesine veya sorgulamalarına göre de iş yapmaz her işi hikmettir.

Üst Alt