Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Evlilik olmaz gibi geliyor..

slm.yeterartık arkadaşım öncelikle belirtmek istiyorum ki adın bence biraz isyan kokuyor bende inançlı bir insanım şükür bende yıllarca kendimi beğenmedim (bu arada polio sekeli hastasyım ve ortez kullanıyorum ),ama anladım ki ben kendimi beğenmezsem başkası nasıl beğensin ayrıca beğenmek veya beğenmemek yani kendi bedenimi, benim haddim değil diye düşünüyorum bize biçilen kaftan bu biz sipariş etmedikki beğenmeyelim bize bu sunuldu yaradan tarafından ..şu an her uyandığım günün sabahında iyiki ayağım böyle rahatsız diyorum yoksa diğer engelileri kıskanırdım içten içe..
bu büyük bir nimet belkide bir çok günahımıza kefaret olacak veya bir çok günahtan bizi şu an alıkoyuyor..ayrıca ben kendimle şu an çok barışığım geçen gün ortezim kırıldı herkese ayağım kırıldı diye gülüp geçtim hayata nasıl bakarsan o da sana öyle bakar lütfen daha farklı açılardan bakalım hayata şekilcilik çok eskilerde ve eski kafalı beyinlerde kaldı biz yenilere ve yeniliklere bakalım lütfen modern çağın gerekleri çok farklı işimize gücümüze ve ilerleyen teknolojiye bakalım öyle yerlere gelelim ki sağlıklı insanlara idol oluşturalım..

iyi bir insan vardir seni yurek olarak gorur birde sevgisiz sevgi yoksunu
bencil kendinden baskasini dusunmeyen herseyi cikari cercevesinde degerlediren
insan turu ...

ingiliz,alman,turk,hristiyan,musliman vs... hic fark etmez insan her yerde insandir
hic bir ulus hic bir etkin koken din dil bir birinden ustun degildir hersey insan
olmakla ilintilidir ...

malum gunumuz dunyasi herseye ekonomik.. hersey alinir satilir onlara gore...
7 genc ölür filanca yerde o islerle sorumlu kisi kalkar o ölen insanlarin arkasindan
atar tutar ve bu ekonomik bunalimlar varken boyle sorumlu kisilerin sorgulanmasini
ayip sayar utanmadan... birdeee ben bunu yasadim bir ingiliz bayan bir kashastasi
genci cocugu evlatlik aldi buyurun iki cesit insan size ...

yukarida vermis oldugum iki ornek cok acik biri yurekli insan ozunu kayip etmemis
digeride bencil cikarci ... insan olan seni engelin ile degerlendirmez evet baska
gerekceleri vardir sevdigi biri vardir baska sehire gitmek istememek gibi meslegi
oldugu icin vs... insan genel olarak erezyona ugruyor bu biz engelli oldugumuz
icin bize karsi olan tavirdan dolayi degil...

sonu olarak evlilik dogru zaman dogru yerde elektrik alacagimiz insanin karsimiza
cikmasi yada cikma olasiligina baglidir..

gerçekten şükrederek allaha sığınıp birşeyler yapıp isyandan kurtulmak çok güzl bir duygu olsa gerek ama kadaerde ve yazlındadan kaçınılmaz yazıldıyd,sa bozulmaz
tek ayağı olsun yada hiç olmasın aşk varsa kaderde varsa ne göz görür nede kalp sevme diye bilir bnce

Bence canınızı sıkmanıza hiç gerek yok, önemli olan bir kadının sizin benliğinize ve yüreğinize önem göstermesi bunlar gerçekleştiği zamanda diğer unsurlar önemini yitirir.
Karar almak, "ben" yerine "biz" olmayı istemek zor bir karar siz bu kararı vermişsiniz, yanınıza sadece yoldaş ve ruhunuzu tamamlıycak kadını bekliyorsunuz, manevi olarakta namaza başlamışsınız ve anladığım kadarıyla yararınıda görmüşsünüz. Yaradan tüm dualarınızı kabul etsin, hakkınızdaki en hayırlısı olsun ve sizi mutlu edicek kadın bir an önce yaşamınızda yer alsın dileğim budur. Çok mutlu olun olurmu....

Hayatı; koşmak, yüzmek, yürümek, zıplamak kısacası eğlenmekten ibaret sayan bir zihniyete sahip arkadaşım... Bence evlenmeyi değil, evlenmeyi istemeyi bile çok çok iyi düşün. Bu karamsarlık sende varken, cesaret sıfırın altında bir seviyedeyken, kimi, hangi kişiyi evliliğe ikna edeceksin?
Herşeye kader deyip sıyrılmak kolaya geliyor ...

Ama şunu unutmamak gerek; " HAYAT NE VEREBİLDİYSEN O DUR!"

bazi şeyleri Allaha sığınmakla aşmışsın güzel bir başlangıc.
evliliğe gelince nasip meselesi evlilikte ayağını hiç bir zaman dert etme çünkü evliliğine manı engelleyıcı bir rahatsızlık değil inşallah bir gün olur.

leyl_a, aynen katılıyorum leyla ALLAH sonumuzu hayreylesin valla..

Geçmiş olsun arkadaşım
ümitsizliğe kapılma derim hayat ne olursa olsun yaşamaya tadını çıkarmaya değer.senin durumunda olmayı isteyen ne engelliler vardır bence.önce nefsini yenmeye çalış.nefisdir seni zor duruma sürükleyen.öncebi bunu düzelt sonra evlenmeye karar ver.ben evliyim ve 1 de kızım var.evlenmemen için engelin neden değil bence....

Evlilik konusu hayatta verilecek en önemli kararlardan birisi bence.Şu an tek başınıza veya ailenizle devam ettirmekte olduğunuz hayatınızı daha farklı bir boyuta taşıyacak çünkü artık iki kişinin merkezde olduğu bir hayatı yaşıyacaksınız.Hayattan herkesin istedikleri farklıdır ama yaratılışımız gereği "Yalnızlık Allaha mahsustur" her insanda hayatı paylaşacağı birisinin olmasını ister fakat sırf evlenmek için evlenmekde olacak bir şey değildir.O yüzden bu kişiyi seçerken engelimiz,bunun evliliğimizde ne gibi zorluklar yaşatacağı,o kişiyle olan ortak paydalarımız,hayata bakışımız,yaşamamız için gereken maddiyatımız sizi siz kılan değerlerde ne kadar uyuşup hangi konularda ne kadar fedakarlık edebileceğiniz (tabiki karşımızdaki insan içinde geçerli bunlar)hayatı paylaşma yönünde ortak noktalar ne kadar sağlanabiliyorsa ve tabiki en önemlisi iki insan birbirini gerçekten sevdiğine inanıyorsa neden olmasın ? Diyelim ki böyle birisi karşımıza çıkmadı dünyanında sonu değil ya ! Allah herkesin karşısına hayatı daha mutlu kılacak hayırlı,ruh eşlerini çıkarsın inşallah;)

bence daha saglıklı dusun karamsarlık senı dahada karanlıga cekecektır unutma bende sag ayagından hem ıncelık kısalık gucsuzluk anlayacagımn hersey var ama 8 aylık evlıyım kı 3 senedır bırlıkteydık esımın hıcbır özrude yok yeterkı kısmetın karsına cıksın ıcınden tak dıye bırsey vuruyor sana ve oan anlıyorsun sen ıcını ferah tut hersey ALLAH tandır dıyeceksın kı ALLAH tan herseye razıyız dogrumu kardesım

Evlilik olmaz gibi geliyor..
yeterartık

öyle düşünürsen kesin öyle olur yani evlenemzsin

burda tekerlekli sandalyede bir arkadaş var misal
çıktığı bayanların sayısını bile unutmuş

sürekli imtihan olmaktan bıktık ,
bir türlü de sınıfımızı geçemiyoruz allah katında nedense,
habire dert sıkıntı:(
sen kendini aciz,ezik,eksik gördüğün sürece kesinlikle evlenme,
ya da git evlen bir imtihan daha ol :)
hep beni mi bulur vefasızlar hayırsızlar ?dersin sonra.
daha bi güçlü olursun kazık atmayı öğrenirsin..
sevgilerr

ikinci bahar, arkadas sende her olaya muhalefet gibi olumsuz cvplar verip engelli arkadasların moralini bozmaktan zevk mi aliyorsunuz iikinci bahar?

,nuriye taşçı demiş ki;
“burda tekerlekli sandalyede bir arkadaş var misal
çıktığı bayanların sayısını bile unutmuş”

Çok fazla kişiyle çıkmak marifet değil…
Siz de takdir edersiniz ki; Aradağınız insanı bulmaktır marifet.
Sizin anlatmak istediğini aslında ben çok iyi anladım. Fakat sizin bu şekilde ki yaklaşımınızı tamamlamak için sonuna nokta koymadığınız cümlenize ben bir virgül koyarak devam etmek istedim.

eshat,
Cümleyi çok güzel tamamladın.Çok kişiyle çıkmak kimse için mağrifet değil bence.

arkadaşlar yorumlarınızı okudum gerçekten çok güzel yazılarınız var.bukadar sözün üzerine daha ne söylenirki ellerinize dililrinize sağlık.

slm ben kendim tekerlekli sandelyedeyım eşim işe bastonlu ve biz çok mutluyuz allah ıma şükürler olsun yakında bebemizde olcak nasipse inanin bana dogru eşi buldukdan sonra engelli bile oldugunuzu unutuyorsunuz normal ınsan lar gıbı yaşantımız var tamam kabul edıyorum zorluklar yok degıl var elbette olacak ama bence sevgı hepsının üstünden gelıyor yeterki evlılikler cıkar ugruna yapılmasın bnce dunyadakı en guzel şey sevmek
saygılarımla paşa75/2

dünyadan çıkma anımız geldiğinde yanımızda birinin olması ile olmaması arasındaki fark nedir sizce? kader planında çizilmiş çizginin çokluk ifade etmesindeki mana nedir? dünya zaman sermayesinin tüketilme yeri ise ; tek veya çift zaman harcamasının farkı ne ? acaba Kur'an-ı Kerimde evlilik emredilmeseydi ve Peygamber Efendimiz evlenmeseydi : biz evlenirmiydik????

arkadaşlar bu evlilik meseleleri agır konular ama bide su çerçeveden bakacak olursak (bana öyle geliyor olabilir şimdiden yanliş ifade etmiş olabilecegim seylerden dolayı özür dilerim) bu evlenme konusunda engelli arkadaşlar dengim olsun düşüncesi ile engelli bayanarkadaşlarla ilgileniyorlar bayan arkadaşlarsa bütün kapıları kapatıyorlar hep daha iyisi beklentisi içerisindeler , sonuç erkekler bi sekilde evleniyorlar ama bayanlar sonra kalıyo yalnız basına ve başlıyorlar hayatın ne kadar kötü olduguna dem vurmaya buda bana su fikrayı hatırlatıyo
" bi kız varmış beyez atlı prensini bekler dururmuş taliplisi çok olmuş ama düşünmemiş bile hep daha iyisi olan beyaz atlı prens beklemeye devam etmiş ve aradan aylar yıllar geçmiş , bizimkisi yine pencerede beyaz atlı prens bekliyormuş ve birgün bi beyaz atlı prens gelmiş oradan geçerken bizimkisi sonunda bekledigi güne kavuşmanın sevinciyle haykurmış : hey beyaz atlı prens buradayım buradayım!!!!
saga sola bakınan beyaz atlı prens sonunda sesin geldigi pencereyi görmüş ve cvp vermiş : buyur teyzeeee........... :D :D :D :D :D

Evlenmek kolay ama evliliği devam ettirmek zor.Uygun insanı bulduğunuzda evlilik zor olmayacaktır.Tabi bir de gerçekten evliliğe hazır olmalı sorumluluğu kaldıracak kadar yürekli olmak gerek.
İki farklı insanın aynı hayatı paylaşması,bencilliklerinden sıyrılıp biz olması çok zor.
valla sonuna kadar haklısın benim yazıcaklarımı aktarmıssın teşekkürler
:D

yinede kaderde güzel şeyler umalım beklentiler gercekleşeceğini biliyorum

engelli engelliyle evlenecek diye bir kural yok bana göre.kim kimden elektrik alıyorsa.

kaderinde varsa niye evlenmeyesin be kardeş.yeterki bunu kafandan sil düşünme

:D:D bayan arkadaslari kizdirma bence ;) alemsin ya gece gece guldurdun beni oy oy ...

ancak engelli engelli ile evlenecek diyede bir kuralda yok degilmi arkadaslar
biraz yurek biraz mantik ... cebinde paran yok ama askin var yetmiyor
maalesef yada iki ilerlemis duzeyde kas hastasi olmaaz olurda cok zor olur
vs ...

son olarak bizim icin hayat zor zaten cevremizede bu zorlugu daha cok
yasatmayalim sonucta aile destegi ile yasiyoruz maddi manevi
destegi var... elbette ailelerimiz destek olacak bize maalesef biraz da
eş adayina bakarken mantigimizi calistirmak zorundayiz ...

ornegin ben sandalyedeyim esimde diyelim bir ayagi kissa olabilir
kulaklari duymuyor ne bileyim gozleride gormuyo olabilir ha bunlar
birbirlerine destek olabilir vs vs vs...

slm kardeşim bende senin gibi düşünüyordum fakat yazan arkadaşlar gerçekten doğru söylüyor nasip kısmet işi bu işler kısmetinde varsa zaten o gelip seni bulur sen içini ferah tut ben böyle yapmaya çalışıyorum ve işe yarıyor ama bazen tabi bi karamsarlık çöküyor insanın içine okadar da olur önemli olan uzun vadede ki düşündüklerin ALLAH hakkımızda hayırlısını versin takma kafana

Yaşamanda asla " olmaz gibi geliyor" lafını kullanmazsan bütün her şeyin azimle olabileceğini görürsün.
Hep "olur olur bal gibi olur" bu laf bizlere daha çok yakışıyor.

boşver evelenipte ne yapacaksın dost hayatı yaşa bugün burda yarın başka yerde ne güzel işte relaks ol hayatı çok ciddiye alma bu dünyaya yeni bir kurbanın gelmesine vesile olma hayatın sana yaptığını sende hayata yap elinden geldiğince intikam almaya bak her yerdede namaz kılıyorum deme içeri tıkarlar

yalnız76, çok yanllış bir yaklaşım içersinde olduğunuzu düşünüyorum.Ne demek hayattan intikam almak yani bundan kastınız ne yaratıcıdan mı alcaksınız intikamı.Böyle düşünenler olduğunu gördüğüm zaman üzülüyorum.Tek ve büyük gerçeğin farkında olmadığınıza üzülüyorum.Herşey bu dünyada mı yaşanıyor oysa burası kalınası yer değil.İnşallah bunu anlarsınız...

ben çok kızarkadaşımdan ayrıldım kalp hastasıyım diye. benden sağlam raporu bile istemişlerdi:) kızın ailesi. bu moral bukluğu ile kıza inat evledim başkasıyla hemde bir ayda evlendim. bence sevdiğinle evlenmelisin. inat uğruna yaptığın evlilik sonunu hazırlar. evlendim ve 3 sene sonra kavgalardan anlaşmazlıklardan hastalığım tekrarladı ve tekrar kalpten amaliyat oldum. gönül sevdiğini ister bunu unutma

Üst Alt