Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

F43-2 Uyum Bozukluğu ile askerlik durumu..?

@OğuzHan112

Aklına mahkeme salonu gelmesin. Sadece kişisel olarak merak ettim. Ben bu internet sitesine 2014 yılında üye oldum. 2016 yılından beri hemen hemen her gün bu internet sitesine giriyorum. Siteye girdiğim zaman forum konularını inceleyince sık sık sitede ''Uyum Bozukluğu ile Askerlik Durumu" konusunu görüyorum. Askere gidip askerlik yapmakta zorlananlar, askere gitmek istemeyenler bu internet sitesinde askerlikle ilgili sorular sorduğunda soru soran herkesin sorularını sen cevaplıyorsun. Sen sanki Milli Savunma Bakanlığı Askere Alma Genel Müdürlüğünün bir yetkilisi gibisin.

Umarım Askere gidip askerlik yapmakta zorlananların, askere gitmek istemeyenlerin sorularına yanlış cevap vermiyorsundur.

Son düzenleme:
Biraz da siz cevaplayınız o zaman.

Soru cevapları gördüğünü söylüyorsun.. yanlışı doğruyuda görmüşündür.

Özel hayatımı burada yazmak gibi bir mecburiyetim yok.

Beni sorguya çeker gibi sorular sorarsanız bizim cevabımız da böyle olur.
Kolay gelsin🙋

@erbin,

@OğuzHan112

Ben sana gayet medenice sorular sordum. Seni sorguya çekmedim. Sorularımın hiç birine cevap veremedin. Sen sorularımı cevaplamaktan kaçıyorsun. Uyum Bozukluğu ve Askerlik hakkında bu sitede soru cevaplama yetkisini sana Milli Savunma Bakanlığı mı verdi ? Sen bu site de gençlerin askerlikle ilgili sorularına yanlış cevap veriyor da olabilirsin. Ayrıca Uyum Bozukluğu ve Askerlik konusunda kafasında soruları olan bir vatandaşın senin kim olduğunu, soruyu cevaplamak için uzmanlığının, yetkinliğinin olup olmadığını sorması soru soran vatandaşın en doğal hakkıdır. Şimdiye kadar sana soru soran hiç kimse senin kim olduğunu, uyum bozukluğu ve askerlik konusunda soru cevaplama yetkinliğinin olup olmadığını sormamış.

Bizim gençlerimiz çok saflar. İnternette öğrendikleri her bilgiye hemen inanıyorlar.

Son düzenleme:
O halde bırakın soruyu soran arkadaşlar sorsun okey..cevap veremedim değil.. sorularına cevap vermek istemiyorum... çünkü sorma şeklin sorguya çeker gibi..o yüzden cevap vermek zorunda değilim.

@OturanBoğa
Bülent abi Ne diyor bu arkadaş🙂

Burası bilen bilmeyene bildiklerini paylaştığı bir platform..

Her soruya cevap veren arkadşların yetkisimi olması gerekiyor..ben dağda koyun güden çobanım diyelim..ee ne olacak şimdi bildiğimi paylaştım diye suçmu oldu..burda yetkiye gerek yok..herkes bildiğini paylaşır..bunun neresi tuhaf..

Bülent abi arkadaşa izah eder misiniz olayı.ben hastayım biraz buraya fazla bakamıyorum şuan.

Son düzenleme:
@erbin,

Benim de sorulara cevap verecek eğitimim yok. Bu çok da önemli değil. Oğuzhan çalıştığı hastanelerde bu konuda deneyim kazanmış ve soruları yanıtlamaya çabalıyor. Kimsenin sağlığını riske atmıyor. Dertleşiyoruz aslında… kaldı ki ben dahil hepimiz bazen yanlış yanıtlar veriyoruz ve bir çok arkadaşımız da bu yanlışlarımızı düzeltiyor. Tam da olması gereken bu. Mis! :)

@OturanBoğa

Ben Oğuzhan'ı tanımıyorum. Benim kendisiyle bir husumetim, kendisine düşmanlığım yok. Ben kendisine uyum bozukluğu ve askerlikle ilgili bilgilerini nerede edindiğini gerçekten merak ettiğim için gayet iyi niyetle, hiç bir art niyet taşımadan bazı anlamlı, mantıklı sorular sordum. Sorularımın hiç birine cevap vermedi. Oğuzhan uyum bozukluğu ve askerlikle ilgili bilgilerini nerede edindiği hakkında benim sorularıma cevap verseydi, beni bilgilendirdiği için Oğuzhana teşekkür ederdim.

Ayrıca bu internet sitesinde "Uyum Bozukluğu ile Askerlik Durumu" konusu hakkında Oğuzhana gençler yüzlerce soru sormuş. Oğuzhan gençlerin yüzlerce sorusunun çoğuna cevap vermiş. Oğuzhanın gençlere verdiği cevapların hepsi yüzde yüz doğru mu ? Oğuzhan ın gençlere verdiği yüzlerce cevap arasında yanlış cevap olabilecek, gençlerin askerlikle ilgili iş ve işlemlerinde gençleri yanlış yönlendirecek cevaplar hiç yok mudur acaba ?

@erbin,

Böyle uzun uzun yazınca sanki ortada önemli bir tartışma var gibi oluyor. :)
Oğuzhan'ın da benim de yanlış bilgilendirmelerimiz oluyor, görünce herkes herkesi düzeltiyor. Ama cevabı birini zor durumda bırakacak bir hata ben görmedim. Sen görürsen lütfen uyar, düzeltsin bilgisini.
Oğuzhan'ın bir hatası varsa o da cevaplarda profesyonel bir dil kullanması. Çünkü bu olduğunda herkes eğitimi ve uzmanlığı var gibi düşünüyor ve merak ediyor. Sen de bundan sordun kanımca.

@OturanBoğa

Ne demek istediğimi anladınız. Benim amacım Oğuzhanla bu internet sitesinde uzun uzun tartışmak değil. Oğuzhan cevaplarında çok profesyonel dil kullanıyor. Ben bu internet sitesine her girdiğimde çoğu kez bu internet sitesinde Uyum Bozukluğu ve Askerlik konusunu site giriş sayfasında görüyorum. Oğuzhan askerlikle ilgili sorulan her soruyu cevaplıyor. Oğuzhan bana bu internet sitesinde Milli Savunma Bakanlığı Askere Alma Genel Müdürlüğünün bir danışma yetkilisi gibi geliyor. Yüzlerce genç askerlikle ilgili sorularını sadece ona danışıyor.

Ben Oğuzhana askerlikle ilgili, asker de uyum bozukluğu ile ilgili hiç bir şey bilmiyor demiyorum. Oğuzhanın askerlikle ilgili ve askerde uyum bozukluğu konusuyla ilgili az veya çok bilgisi vardır ama sonuçta Oğuzhan Milli Savunma Bakanlığının veya Genel Kurmay Başkanlığının bu site de gençlerin askerlikle ilgili sorularını cevaplamak için görevlendirdiği yetkili bir kişi değil. Oğuzhan gençlere askerlikle ilgili konularda cevap verirken cevabım yüzde yüz doğru değildir diye yazarsa çok daha iyi olur.

@erbin, Merhaba

Sen Genelkurmayda mı çalışıyorsun ? Sen nerede çalışıyorsun ? Senin eğitim durumun ne ? Sen üniversite okudun mu ? Sen üniversite okuduysan hangi bölümde okudun ? Sen de engellilik durumu var mı ?

Sorularımın hiç birine cevap vermedi.

Merakınızdan dolayı bu tür sorular sormuşsunuz fakat, eğitiminden tutun sağlık durumuna kadar biraz özele girmiş gibi oluyor. Bu şekilde ki bir soru bütünlüğü ister istemez sorgulamak gibi düşünülür. Cevap vermeyerek doğrusunu yapmış. Özel sorularınızı mesaj yolu ile sorabilirsiniz.

Kendimden örnek vermek gerekirse, burada malulen emeklilik başvuru süreci ve devamında rapor işlemleri gibi bir konu-soru ile karşılaşınca rahatlıkla cevap verebiliyorum. Sebebi ise aynı süreci yaşamış olmam. Vergi indirimi ile emeklilik başvurusu ile konularda cevap bilgim dahilinde yardımcı olmaya çalışıyorum. Sebebi yine aynı bu şekilde emekli oldum çünkü. Bunlara benzer birçok konu yazarsam uzar gider. Bu konuları bildiğim için SGK'da çalışıyorum diye düşünülmesi saçma olur.

@OğuzHan112, ise daha genel bakıldığında sadece askerlik muaf sorusu olan kişilere yardımcı olmadığı, sadece buna benzer soruları olan arkadaşlara cevap vermediği rahatlıkla görülebilir. Siz neden sadece bu konuda ki cevaplarından yola çıkarak bir sorgulama yaptınız onu bende anlayamadım.

Engelli raporları, hastalıklarını yazan engellilere alabileceği muhtemel oranlar, balthazard formülü ile toplam oranı, askerlik muafiyeti soruları, psikolojik hastalıkları olan arkadaşlara olan yaklaşımı yol göstermesi vb. bir çok konuda zaten aktif olduğu forumda açık ve nettir.

Bunları biliyor olması illa ki bu süreçleri yaşadığı anlamına veya bu konularla ilgili bir eğitimi olması anlamına da gelmiyor. Her konuyla ilgili bir kanun,yasa veya yönetmelik oluyor genelde, insanın bir konuya ilgisi olur araştırır öğrenir bunun sonucunda bilgisi olur.

@erbin, Oğuzhan Milli Savunma Bakanlığının veya Genel Kurmay Başkanlığının bu site de gençlerin askerlikle ilgili sorularını cevaplamak için görevlendirdiği yetkili bir kişi değil.

Bu forumda görevlendirilmiş kimse yok zaten. Herkes bilgisi dahilinde birbirine yardımcı oluyor.

Engelli raporu almak için başvuruya hazırlanan kişi soruyor; sağ kolum dirsek hizasından ampute edildi ne kadar oran alabilirim ? Cevap olarak engelli oran cetveline göre %56-57 alabilirsiniz diyebiliyorum.

Şimdi yukarıdaki bu soruyu cevaplayabilmek için sağlık bakanlığının görevlendirdiği bir kişi mi olmam gerekiyor 🤔

Selamlar, Ben şuan kıbrısta görev yapmaktayım. Fakat psikoloji sorumlarımdan dolayı RDM görüşmesine gittim. Orada yazı yazılıp zarfa koyuldu. Kısım komutanına gidip çavuşla kıta anket formu doldurmamı söylediler. Bana soru sordu ve pazartesi oraya yazacağını söyledi. Pazartesiden sonra muhtemelen Kıbrıs girne askeri hastaneye sevkim olacak. Nasıl bir yol izlemem gerekiyor Hava değişikliği almak istiyorum psikolojik olarak hiç iyi değilim 3 tane dişimi çektim. Sürekli rüyamda kendi ölümümü görmeye başladım Annemdede kanser başlangıcı olduğu için onun yanına gitmek istiyorum panik atağım var sürekli ellerim ayaklarım titriyor. Kendime zarar vereceğim diye korkuyorum. Adada yapamaz ve hava değişikliği verirler mi hastaneye ilk çıktığımda direk hava değişikliğini doktor verir mi yoksa heyetimi bekleyeceğim bilgi verir misiniz bana rica etsem @OğuzHan112

ama işlevsel anket doldurulmadı sadece kıta anket formu dolduruldu hani yeterli olur mu hava değişikliği ada terk için heyete çıkmam mecburimi doktora gidince hava değişikliğini direk verebiliyor mu

Geçmiş olsun..Annenize acil şifalar diliyorum.

Kıta kanaat formu yerli olur ancak bazen kıta işlevsellik formu da isteniyor.

Muhtemel hava değişimi..ilave olarak adada görev yapamaz raporu verilecektir.

Böyle bir karar çıkarsa işlemlerini Türkiye'de sevk olunduğun birliğinden devam edersiniz.

Nasıl bir yol izleyeceğim sorusuna gelirsek.. hastalığın ve şikayetlerin neyse önce komutanlarına sonra doktora anlatacaksın.

@chemp,

@OğuzHan112,

Allah razı olsun. RDM'deki komutana anlattım şikayetlerimi hastaneye sevk edeceğiz dedi kıta anket formu dolduracak kısım komutanın dedi onu doldurdu fakat daha imzalamadı pazartesi günü onu alıp salı günü sevk olacak muhtemelen aynı gün hava değişikliğini alabilir miyim gitmek istiyorum artık durmak istemiyorum burada çünkü yada heyetemi çıkacağım ilk defa sevk oluyorum çünkü askeri hastaneye gideceğim. Ve kıta işlevsellik formu söylememe gerek var mı komutana şimdiden

Ve Hava değişikliği ve ada terk alırsam ne kadar sürede bu birlikten çıkabilirim ?

ve bir sorum daha var sizide rahatsız ediyorum kusura bakmayın buradan hava değişikliği ada terk çıkarsa direk türkiyedeki birliğemi gidiyorum yoksa hava değişikliğinden sonra türkiyedeki birliğe gidiyorum onunda bilgisini alabilir miyim @OğuzHan112

Adada görev yapamaz ilave hava değişimi alırsan hava değişimi bitiminde yeni birliğine gidersin.

Aynı gün hava değişimi alırsan aynı gün evine dönebilirsin(işlemlerin yetişirse)

Komutanına komutanım kıta işlevsellik formuda isteniyormuş dersin..gerçi onlar bilir.

Doktor heyete sevk ederse heyet günü ne zamansa o zaman heyete girersin..

@chemp,

@OğuzHan112 peki adada görev yapamaz heyet mi karar veriyor yoksa o da hava değişikliği gibi doktor karar verebiliyor mu

@OğuzHan112 müsaitseniz bilgi alabilir miyim

Moderatör tarafında düzenlendi:
@Ekama8526e, abi bende kalp sıkışması miğde ağrısı terleme bunalma kendime zarar verme anneden ayrılınca oluyor psikiyatriye gösterdiler 10 gün hava değişimi verdi sence nolur yarın birliğine teslim oluyom komutan gel tekrar hemen yollicam dedi nolur sence

Komutanların askerlik yapamaz diyorsa.. hekimler de bu görüşe uyacak ve muafiyet verecektir.

Şimdilik belki hava değişimi tekrarlanabilir.

@mustoo03,

@chemp

Hava değişimi yada birlik değişimi durumlarında tek veya 3lü hekim kararı yeterli oluyor.

3 lü hekim kararları sistamatik..yeni 3 tene doktora gitmene gerek yok.. ilk gittiğin psikiyatri uygun görürse bilgisayardan hallediyor.

Son düzenleme:
@OğuzHan112, abi benim hava deyisimi bitti ben sivilde hasteye gitsem olur mu hallolor mu yola çıkamıyorum abimm bana nolur yarddim et çok kötü durumdayım

Şansını dene.. şubeden sevk al.

Direkte gidebilirsiniz...ama şube sevgiyle gitmen daha iyi olur

@mustoo03,

@OğuzHan112, bi kere aldım abi gittim ama kıta aneket formu olmadığından bişey yapamam dedi nabmam lazım abi yarın direk hasteye gitsem hava deyisimi yada muaf alabilirmiyim

O zaman yapacak pek bir şey yok.
Artık doktorun inisiyatifine kalmış..belki yine hava değişimi verebilir..ancak o belgeler olmayınca muafiyet verme ihtimeli çok düşük.

Muhtemel seni birliğine yollamayı uygun görecek...işlemlerini birliğinden devam etmeni isteyecektir.

@mustoo03,

@OğuzHan112, peki abi ben yarın teslim Olcam bu dediklerimden beni muaf tutar mı
bende kalp sıkışması miğde ağrısı terleme bunalma kendime zarar verme anneden ayrılınca oluyor psikiyatriye gösterdiler 10 gün hava değişimi verdi sence nolur

Şikâyetlerin tipik kaygı bozukluğu(anksiyete)
.
Tabi önce bir kardiyoloji ye gidip kalp sıkışması olarak tariflediğin şikayetini elemek gerekir.

Soruya gelelim..komutanların gel seni hemen hastaneye yollayacağız demişler..belliki hastalığının farkındalar.

Kıta işlevsellik formu doldurup seni hastaneye sevk edeceklerdir..tekrar hava değişimi verilebilir..sonunda muafiyet vereceklerdir.

@mustoo03,

@OğuzHan112, evet abi anksiyeti intihar düşüncesi cokk yerimde duramıyorummm başçavuş ilgileniyor simdi ben yarın gidince hemen hasteyeeee goturcekler heralde direk muaf verir mi ki

@OğuzHan112, bide abi yolculuk yapamıyorum eyer hava deyismi versise memleketimde devam etmek için komutana yada doktora ne demem laizm

Gercekte.. gercekten suicidal(intihar) düşüncen varsa bunu doktora ve komutanlara mutlka söyle abisi.

Komutanların görüşüne.. sizin hastalığınızın ciddiyetine göre doktor direkt elverişsiz raporuda verebilir.

Gidip gelme.. seyahat esnasında çektiğin sıkıntıları komutanına ve hastaneye gittiğinde doktora söylersin.

Şu suicidal düşüncesinide komutanlarına ve doktora mutlaka söyle.

@mustoo03,

@OğuzHan112 merhaba abi bir sorum olacak ben usta birliğine geleli 10 gün oldu psikolojik sıkıntımdan dolayı yatakta uyumuyorum kalabalık ortama girmiyorum vs rdm ve komutanlarımla görüştüm hastaneye gittim ilaç tedavisi başlattı xanax ve lustral 1 haftadır aynıydım duramadığımı komutana belirttim izin kullanıp evimde durup hastaneye gitmek istedim kıta anketi ve işlevsellik formi doldurup verdiler bulunduğum şehirde bir hastaneye sevk ettiler bugün gittiğimde ise psikolog resmen hiçbirşey yapmadı anket olmasına rağmen seni neden buraya gönderdiler ben burda birşey yapmam git birliğinde sevk etsinler dedi ve f43.2 tanisi koydu sadece hava değişimi vs hiçbirşey vermedi çok tepkili konuşuyordu neden geldin buraya orda gitmedin diye rahatsızlığımdan dolayı duramadığımı söyledim ama umursamadı birliğime döndüğümde hastaneye sevk etmeleri uzun sürer mi çünkü koğuşta bile duramıyorum dışarda banklarda duruyorum ne kadar uyuyabilirsem artık kalp krampları mide yanması patlıycak gibi oluyorum birliğime dönmek bile istemiyorum şuan ne yapacağımı bilmiyorum döndüğümde beni hemen sevk ederler mi hastaneye nasıl bir süreç olur benim için sence ?

Abicim öncelikle geçmiş olsun..askeriye yaşadığın şehirde bir hastaneye sevk etmişse, işlem yapılabilirdi..doktorun ters bir anına gelmişsin.

Birliğine döndüğünde komutanlarla görüşürsün.. böyle böyle oldu dersin, komutanlar seni birliğinden oradaki bir hastaneye sevk edecektir.

Hemem edermi.. ederler bence?

@bek99b,

Üst Alt