Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Friedreich Ataksisi (FA) tedavisinde Kök Hücre

gülşah tr deki dr.na muayne olduktan sonra dr.nun dediklerini vesonuçları buraya yazarmısın,ben ve benim gibi bircok kişi bilgi almak istiyor.
birde sana göre önceki halinle,şu anki halin arasında sana göre % kaç iyileşme var?

sevgili gülşah ben 17 yıldır hastayım ve tekerlekli sandalyedeyim sence bu tedavi yürüyebilme noktasında bana ve benim durumumdaki hastalara faydalı olurmu..

Hastalığın neydı FA mı SCA mı

tedavıden oncekı halımı mı ögrenmek ıstıyorsun sonrakı mı

el becerilerin nedurumda,kalem yada klavye kullanmanda fark varmı?ellerini rahat kullanabiliyormusun?sanırım izmirdesin,bende izmirdeyim seninle görüşebilirmiyiz.MSN: muharremyavuz76@hotmail.com tşk.ler..

Fa hastasıyım

ÖNCEKİ ve SONRAKİ DURUMUN ARASINDAKİ FARK SENCE % KAÇ?

Sevgili gülşah verdiğin bilgier için teşekkürer. Sana konu üzerine daha sonra ÖM atacağım.

Sevgili lazuli ve onur, kök hücre tedavisi olmus birinde gelişen yeni sinir hücrelerinin bir süre sonra yok olacağı ve kişinin yeniden hastalık belirtilerini yaşayacağı yönünde yürüttüğünüz mantık yanlış. Nedenlerini aşağıda açıklayacağım.

Birkaç sayfa önce kemik iliğinden elde edilecek kök hücrelerle tedavi olunacağıan yönelik yanlış bir tespit vardı ancak biri kemik iliğinden elde edilen kök hücrelerin de hastalıklı geni taşıdığından bunun mümkün olmayacağını doğru bir şekilde ifade etmişti.

Açıklamaları aşşağıda okuyabilirsiniz.
Embriyonal kök hücre ne demek:

Bir canlının vücudunda genetik içerik olarak aynı ancak yapı olarak farklı birçok hücre vardır. Örneğin; kırmızı kas hücreleri, beyaz kas hücreleri, kalp kası hücreleri, sinir hücreleri, akyuvarlar, alyuvarar, deri hücreleri vs..... Bütün bu hücrelerin genetik içerikleri aynıdır, bütün genler aktif değildir. Hücrenin görevine bağlı olarak sadece bazı genler aktiftir ve bu fark, hücrelerdeki farklılığı yaratır. Bütün bu hücreler ise tek bir hücreden ortaya çıkmıştır, o da yumurta ve sperm'in birleşmesinden oluşan Zigot dediğimiz embriyodur! yumurta döllendikten sonra bölünmeye başlar ve zamanla hücrelerdeki bazı gen bölgeleri kapatılarak hücrelerin farklılaşması sağlanır. Yumurta döllendiğinde ve devamında bölünme ile ortaya çıkan hücreler, vücudumuzu oluşturan tüm hücrelere dönüşebilme kapasitesine sahiptirler ve o nedenle embriyonal kök hücre diye adlandırılırlar.

Vücüdumuzdaki bütün hücreler, buna kök hücrelerde dahildir, aynı genetik bilgiyi içerirler. Dolayısı ile bir genetik hastalıktan bahsettiğimizde, bütün hücrelerimizin aynı hastalığa sahiğ olduğundan bahsediyoruz. Herhangi bir genetik hastalığın kök hücre tedavisi teorik olarak mümkündür. Ancak kullanılacak kök hücre kişiin kendisinden elde edilen kök hücre olamaz. Çünkü kişideki kök hücrede genetik hastalığa sahiptir. KRmik iliğinden kök hücreler bulunur ve bu kök hücreler kan hücrelerimizi üretirler. Bu kök hücrelerin kişi ölene kadar üretikleri tek hücreler kan hücreleridir. Bu kök hücreler ileride gelişecek teknolojik bilgi ile böbrek, karaciğer, kalp vs gibi organların üretiminde kullanılabilme potansiyelleri mevcuttur.

Gelelim FA ve benzeri hastalıkların kök hücre tedavisine. Genetik hastalığı olan birinin kök hücre tedavisi ancak embriyonal kök hücrelerle yada yeni doğmuş bir bebeğin kordon kanından elde edilecek kök hücrelerle mümkün olabilir.Tabi hücrelerin sağlıklı olması koşulu ile. Hasta kişiye aktarılacak bu kök hücreler "teoride" zamanla farklılaşıp bulundukları bölgelerdeki hücre tiplerine dönüşürler. Bu kök hücreler sağlıklı bir embriyodan yada sağlıklı bir bebeğin göbek bağından elde edildikleri için hatalı geni taşımazlar, o nedenle farklılaştıktan sonra işlevlerini sağlıklı bir şekilde yerine getirebilirler. Hastalık genetik olduğu için hasta geni taşıyan bozuk hücrelerin zamanla sağlıklı hücreye hastalık bulaştırmaları veonun ömrünü kısaltmaları söz konusu olamaz.

O nedenledir ki gülşah arkadaşımıza aktarılmış hücrelerin zamanla hastalanıp ölmeleri söz konusu olamaz. Ancak yaşlanmaya bağlı olarak hücrelerin ölmesi söz konusu olabilir ki, bu da önemsiz bir miktardır.

Devamı gelecek

Gelelim FA'nın kök hücre tedavisine. Gülşah arkadaşımız SCA hastası olduğunu belirtmiş ve benim SCA hakkında sadece yüzeysel bir bilgim var. Kardeşim FA olduğu için daha çok o yönde bilgi birikimim var. Bildiğim kadarı ile FA'ya Frataxin genindeki baskılama neden olurken, Ataxin 1 genindeki bozukluk SCA 1'e neden oluyor. FA'nın fizyolojisini ve biyokimyasını bildiğim için o konudaki görüşümü belirtecem.

Gülşah umarım yazdıklarımı yanlış algılamazsın. Yorumlarım kesinlikle senin tedavine yönelik değil. Sadece FA'nın kök hücre tedavisine yönelik görüşlerim.

Dün akşam oturdum yine araştırma yaptım, FA ve kök hücre tedavisine yönelik. Değil bir insanın edavisi, Knock out mouse dediğimiz fare modelleri (bu fareler labaratuarda özel olarak üretilen ve çalışılmak istenilen genetik hastalığı taşıyan farelerdir) üzerinde bile yapılmış bir çalışma bulamadım. Sadece kök hücrelerin sinir hücrelerine dönüştürülmelerine yönelik patent çalışmaları ve bilimsel makaleler mevcut. Ancak doğrudan FA'ya yönelik bir çalışma bulamadım. Ancak yinede araştırıyorum, belki gözden kaçırdığım olabilir.

FA'nın ök hücre tedavisinin de öyle omurulığe kök hücreyi enjekte ettim oldu bitti gibisinden kolay olmadığıda açık. FA oldukça karmaşık bir hastalık. Hastalıklı grn tüm hücrelerde olduğu için tüm hücreler hastadır. Örneğin, Mehmet kardeşim facebooktaki grubumuzda, doğuştan görme özürlü birinin kök hücre tedavisi ile ilgili bir link vermişti. O hikayeyi fırsat bulukça inceliyorum. Ancak o kız çocuğunun tedavisi henüz bitmemiş. Kendisinin web siteside vardı, orada tedavinin henüz bittiğine ve başarılı olduğuna dair birşey yoktu. Neyse, mesela o kızın hastalığı FA gibi değil, sorun tek bir bölgede yani gözlerdeki ışığı algılayan plakada. Hastalıgı her gen taşısada, diğer hücrelerde o gen bölgesi aktif olmadığı için, o hücrelerde bir sorun yaşatmıyor. Dolayısıyla sadece o bölgenin tedavisi sorunu çözecektir.

Ama FA öyle değil, üretimi baskılanmış olan Frataxin tüm hücreler için gerekli yani sorun tüm hücrelerde mevcut, ancak bundan en çok etkilenenler kalp kası ve sinir hücreleri.Özelikle beyincik dediğimiz bölgedeki motorik nöronlar (hareket ve denge ile ilişkili olan sinir hücreleri). Dolyısıyla kök hücre tedavisi çok karmaşık olacaktır. Ayrıca sinir hücreleri sadece omurilik ve beyinde yoktur. Kas hücrelerine bilgiyi ileten ve kas ile bağlantı halinde olan sinir uçları da mevcuttur. Sadece yürüme yetisini yeniden kazanmak için bile bütün bu sinir hücrelerine kök hücre enjeksiyonu gerekecektir ki bu bile tekrar yürümenin garantisi olamaz.Yani sanmayın ki FA'lılar da felçli insanlar gibi omurilikteki sinir hücrelerinde bir kopukluk var, o kopuk bölgeyi tamir ettik mi sorun ortadan kalkar. Böyle bir tedavi sırtı zarar görmüş ve belinden aşağısı felç olmuş biri için belki çözüm olabilirancak dediğim gibi FA daha karmaşık bir hastalık ve bir değil bir çok noktanın tedavisi gerekir! Ama başta tedavi edilmesi gereken bölgeler, beyincik, omurilikten geçen sinirler ve kalp kasıdır!

rybozyme ben yinede ayni dusuncemdeyim
hata sadece ben degil doktorum ve biolelist arkadasim o dusencede olmami sagladilar
rybozyme sadece bu soruya cvp ver aa acik ol turkcem az zor kelime kullanma
embryonnik bizim dna yi modifye edebilirmi cunku sorun dna da
yani frataxinin uretimi normale donusur mu mitokondrideki demir daha sorun olmazmi diyosun

sevgili rbozyme
prof.dr.zafer çolakoğlu yaklaşık iki ayönceki muayne de sorduğumda.spino serebal ataxi ve fa nın,29 çeşit ataxi den ikisi olduğunu söylemişti,dolayısıyla bu hastalıklar kardes hastalıklar,kök hücre tedavisi SCA yı tedavi ettiyse FA yı da eder diye düşünmekteyim,ayrıntısını bilmiyorum,senden arastırıp bizi bilgilendirmeni istiyorum..tşk.ler

el becerılerım çok iyi onceden laptop klavyesını bıle zar zor kullanıyodum masa ustu pc klavyesını hıc kullanamayodum çok yavaştı paarmaklarım sureklı yanlıs yada eksık yazıyodum her yazdıgımı tekrar duzeltmek zrounda kalıyodum üstelik yazım çok yavaştı ama baya duzgun şu anda elbecerılerım klavyede yazım hızlı sureklı bulaşık makınesını boşaltıp dolduruyorum hyr ızmırde olmadıgımı bılmenı ısterım

About 3 years ago, I was doing everything easily myself, nothing was suspected me from a disease. But this is a fact that I had always problems with carrying a tea. I was falling usually at the school times. But it’s interesting that I was easily riding my bicycle and swimming. About 2 years ago, after a falling at school, I felt that I must go to a doctor why this happening all times. We went to a neurologist and after his consultation he diagnosed Friedrich’s Ataxia. 6 months later, we went to Germany for the treatment. I was examined again. And the doctor said me to use three medicines: Mnesis (45mg x 5 times), Vitamin E (400 mg x 5 times), Busp (10 mg x 3 times). I used these medicines along 1 year. Than we need the gene analysis for the certain diagnose. And the result was Spinocerebellar Ataxia II. We told this result my doctor in Germany. He advices me a new medicine: Amantadin-ratiopharm 100(one times). And also said me to give up taking Mnesis. He added that continue take vitamin E. Now, I’m taking Amantadin about 10 days and I feel very safety while walking.
Current Symptoms: Problem with balance of the body, difficulty carry a glass with liquid, difficulty up and down stairs, shaking especially when the body was tired, sometimes having cramps, problems with sleep, writing problems, sometimes speech problems especially when tired, easily tiring, fear of falling. In addition, these problems become significant after surgery for disc hernia
Current Medications: Vitamin E (400 mg x 5 times), Busp ( 10 mg x 3 times), Amantadin-ratiopharm 100 ( 100 mg x 1 times) . (reasons was told above)
[Include Name, Dosage and Reason for using]

What are the patient’s hopes for this treatment? Want to use her body easily, going somewhere herself without any helping, trust herself and be trusted that she can do something. Don’t want to taking help while doing a job.
How did the patient find out about this treatment? While researching about ‘stem cell treatment for spinocerebellar ataxia II’. I read patient’s blogs. That was hopefull.

Sevgili lazuli basitçe anlatmaya çalışayım. Senin karıştırdığın ve mantığını yanlış kurduğun noktalar var. Kök hücre tedavisinin amacı senin DNA'larını değiştirmek (modifiye etmek) değildir. Hücrelerdeki DNA'ları değiştirmek (modifiye etmek) amacıyla yapılan tedavi Gen Tedavisidir (Terapisidir).

Kök Hücre tedavisinin amacı ölen hücrelerinin yerine yenilerini koymaktır. Şöyle düşünmelisin, Frataxin her hücrenin kendisi için ürettiği bir proteindir. Gende bozukluk olduğu için bu protein az üretiliyor. Dolayısıyla her bir hücrenin kendisini hasta olarak düşünmelisin. Yani frataxin bir hücrede üretilip diğer hücrelere gönderilmiyor.

Hasta hücreler zamanla hastalık dolayısıyla yıpranıp ölecekler. Tedavi için aktarılan Kök hücreler ise Frataxin'i düzgün ürettikleri için sağlıklı olacaklar ve hastalıktan etkilenmeyeceklerdir. Diğer hücreler ölürken, kök hücreler değişip sinir hücresine dönecekler ve sağlıklı olarak yaşamlarına devam decekler.

Yani olayın DNA'nın değişip değişmemesiyle alakası yok. Zaten sağlıklı DNA'ya sahip kök hüce dönüşerek sağlıklı sinir hücresi oluşturacak.

Hasta birinin kemik iliğinden elde edilmiş kök hücrelerin kullanılması durumunda ise senin yürüttüğün mantık geçerli olabilir. Çünkü hasta birinden elde edilecek kök hücre de hasta olacaktır. O nedenle öyle bir tedavi söz konusu olamaz. Umarım yeterince açık anlatabilmişimdir. Elimden geldiğince basit anlatmaya çalıştım.

Sevgili mugoaytu,

FA ve SCA fizyolojik olarak bakıldğında evet aynı tip belirtileri var ve aynı hastalık grubu içinde sınıflandırılırlar. Ama biyokimyasal ve moleküler olarak incelendiğinde bütün hastalıklar birbirinden farklıdır.

PEk tabiki kök hücre tedavisi FA içinde geçerlidir. Sadece SCA'yı iyileştirdiyse FA'yıda iyleştirebilir diye bir sınırlamayada gerek yok. Herhangi bir hastalığı iyileştirmesi bile FA'yı iyileştirebileceğine dair bir işaret olarak algılanabilir.

Ben zaten kök hücre ile FA iyileştirilemez demiyorum. Demek istediğim FA'nın tedavisi çok karmaşık bir şüreç ve kök hücre tedavisinin sizi 6 ay sonra ayağa kaldırıp yürüteceği konusunda fazla ümitlenmeyin. en azından şimdilik böyle geliştirilmiş bir tedavi yok.

Ama şunuda unutmayın bir tedavi olacaksa bu ancak ve ancak kök hücre tedavisiyle olabilir o nedenle umudunuzu da yitirmeyin diyorum.

bu mesajın yazıldıgı orjınal tarıh 07.07.2008 dir.o tarıhte ben hnz çine gitmemiştim gitmek için gerekli yazışmaları yapıyordum.

rybozyme dna icin komedi olsun diye dedim
ama bi diyosun vucutuna butun hucre fa orasi ok
ekledigin hucreler bi zaman sonra sinir hucreye donuscek ve saglik olcak o da ok
suna cevap alamadin vucuta diger fa li hucre yine fa
butun hucreleri degismen soz konusu olamaz
ve hastaligin ve sinir hucrelerin alakasi yok
hastaligin yuzunde sinir hucrelerin oluyor nasil desem (stress oxydan sinir hucrelerine saldirmiyormu)
o da mitokondride frataxin az oldugu icin olmuyor
kok hucre bunu durdurabilir mi?
fransizca stres oxydatif ve radcaux libre bunlar kalp hucrelerine saldirmiyor mu demek yanildim
ozur dilerim oyle ise
neyse iyi aksamlar

Yaklaşık 3 yıl önce, ben herşeyi kendi başıma yapabılıyordum, hiç kimse hasta olduğumu anlayamıyordu.Ama şu bir gerçek ki ben her zaman çay taşımakta problem yaşıyordum.Okul dönemimde genellikle hep düşüyordum .. Fakat her zaman bısıklet surebılıyor ve yuzebılıyordum.. Ama 2 yıl önce okuldakı çok kötü bir düşme olayından sonra( dizimi parçalamıştım), doktora gitme ihtiyacı hissettim kendimde çünkü neden süreklı vdustugumu bılmek ıstıyordum.. ;Bir nöroloğa gittik ve o muayeneden sonran bana FA tanısı koyuldu.6 ay sonra tedavcı olmak ıcın almanyaya gittik. Tekrar muayene edıldım uzun bı sure.. doktor bana 3 ilaç yazdı.: -bu ılaçları 1 yıl boyunca kullandım. Sonra genlerıme BAKTIRMAK istedik kesin bı tanı için. Ve sonuç SCA 2 ÇIKTI.. BU durumu doktoruma bıldırdık ve o bana yenıı bır ılaç yazdı AMANTADİN. Ve ben yaklaşık 10 gundur amantadın alıyorum. Artık yururken kendımı cok guvende hissediyorum.

Şu anki( tedavıden oncekı) belırtıler: Vücuttakı denge mekanızmasında sureklı bır sorun, sıvı dolu bır bardagı tasıyamamak ve kaldıramamak, merdıven çıkamamak ınememek, vücutta sebepsiz titremeler özellıkle yorgunken titreme, kaslara sureklı kramp girmesi, uyku problemı, yazma problemı, konuşma problemı ozellıkle yorgunken konuşamama , hemen yorulmak, düşme korkusu. Ek olarak söylıyebılırımkı bu problemler bel fıtıgı amelıyatından sonra daha cok belırtgınleşmeye başladı

Hastanın kok hucre tedavısınden beklentılerı nelerdır
Vücudunu istediği gibi kolayca kullanmak, bir yere yardımsız ve desteksız kendı başıma gıdebılmek,kendıme guvenmek ve cevremdekılerın bana guvenmesını saglamak, meslegımı yaparkn hıc br yardıma ıhtıyaç duymamak.

Hasta bu tedavıden nasıl hbrdar oldu
‘’ Spıno cerebellar ataxıa için kök hücre tedavisi’ bu konu hakkında araştırma yaparken tesaduf eserı haberdar oldum’. Hasta bloglarını okudum. Bu umut verici olduç.

Eğer sorunu doğru anladıysam, bende onu anlatmaya çalıştım lazuli. Kök hücreler diğer hücrelerin ölümünü tabiki durdurmaz. Mitokondride ortaya çıkan oksidatif stres ve demir'in indirgenmeme sorunu hasta kişide bütün hücrelerde geçerlidir.

Senden her hücreyi bir birey olarak düşünmeni istiyorum. Her hücre kendie çalışıyor. Bir deyimle anlatacak olursak "Her koyun kendi bacağından asılıyor". Hasta hücreler hasta kalmaya devam ediyor. Kök hücreler ise sağlıklı olduğu için sağlıklı kalıyorlar.

Frataxin eksikliği dolayısıyla oluşan oksidatif stres bulunduğu hücreyi etkiler. Zaten hücre ölümüne neden olan asıl sorun da demir birikimi. Sen Defereiprone deneyindesin bunu iyi bilyorsun. FA'lı hastalarda çekilen beyin tomografilerinde bazı bölgelerde aşırı demir birikimlerinin gözlendiğini biliyorsundur.

Belkide kafa karışıklığının sebebi Mitokondrilerin hücre içinde yer aldığını unutman. Nasıl senın mide, karaciğer, kalp gibi organların varsa, hücreleri içinde mitokondri, ribozom, lizozom gibi organelleri vardır. Bunlar hücre içerisinde yer alırlar. Yani problem hücre içinde açığa çıkıyor. Oksidatif stres kısmen de olsa komşu hücreleri etkileyebilir, ancak bunun etkileri önemsenmeyecek kadar azdır.

Organite - Wikipédia

Umarım sorunu doğru anlamışımdır. Ama yinde kafanda soru kaldıysa açıklamaya çalışırım.

Kök hücre konusunda;
çoğu yerde sana katılıyorum lazuli61.Ben onur arkadaşımızdan aldığım bilgiyle;bir ara sitede trajı yüksek bir şekilde konuşulan almanyadaki kök hücre kliniği ile görüştüm gel deemelerini bekliyordum ama fos çıktı orasıda.hatta sonuç olarak kanser olma riski varsa kabul etcektim fada tamanen iyileşme sağlanacak sözünden sonra ama yok yeni uygulanmaya başlancak filan tantana yaptılar.
Bilgisi olan herkese bi sorum olcak:Acaba friedreich ataksisi hastalığı almanyaya göre Türkiyede dahamı çok biliniyor?Sanki böyle.Almanyada duymayan bile var sağlık sektöründe fayı.
Lazuli61 kök hücrede dediğin bir durum var sana oradada katılıyorum.alıntı yapcaktım baktım bulamadım diğer sayfada kalmış demekki.
Bizim genelimiz falı ve biliyozki fa ilerliyor dimi.Kök hücrede enjekte edildiğinde eğer hastalık duruyorsa tamam fa bitti demektir.Ama hastalık devam ediyor sağlam hücrelerin verilmesi geçici olarak iyilik sağlar geçici olarak iyileşme olur bence.zaten fizik tedaviye aşırı yüklenin tabi enerji ve vitamin hapları desteğiyle o kadar iyileşme olur bence.ben kendimden biliyorum.Öncelikle yıkım olmacak.yani hastalık duracak bence.
Çindeki kök hücre için hastaneyi ben bi kaç sene evvelden biliyordum ama o zaman fiyaskoydu.Eğer son yıllarda kendini iyice geliştirdiyse orası ve inşallah öyledir öyleyse deneyelim amabir yıl felan oldu Türkiyenin önde gelen bir profesörü Nöroloji sempozyumunda diyoki:
Çinde kök hücre tedavisi olan bir pankinson hastasının,hastalığı devam ediyor halen.(Aslında bu tür haberleride msjıma ekliycektim ama yayınlanması yasaktır felan şimdi sorun olmasın dedim).Ha sca başkadır belki pankinsondan belki bazı kişilerde hiç ilermez dimi.ama faya dahada yakın.
Madem çine bu kadar umut bağlı benim fazla inanmadığım bi kök hücre nakli merkezi var izmirde çinden diplamalı bir doktormuş kendisi.O kadar yola ve ücrete gerek yok izmirdede yaptırılabilir.
Ama ben;Dünya Sağlık Örgütü(WHO)ve Amerika Gıda ve iLAÇ Dairesi(FDA)onay vermedikçe fazla umut bağlamayacağım ve her habere hemen inanmayacağım çünkü bizim hastalık birçok nörojik hastalık gibi çok kolay ve tam bir umut tacirliği yapılmaya müsait hastalık.
Bence bir sene daha beklemek daha iyi olcak gibi.bana 2010-2012 yılları arası çok etkili bir tedavisinin çıkcağını yıllar öncesinden ünlü bir doktor söylemişti

anladim rybozime
ben bi kac sene once doktora gen tedavisini sormustum
hani arn adeno virus ile eksik geni vucuda eklebilirmisiniz
bana dedi laboratuarda frataxinin biraz degistirisek vucuda naklediliyor ancak fataxin bencike girmiyor baraj anselofalorachidian isimden emin degilim bakmam gerek :)kisica ne kadar vucuda frataxin eklersen ekle beyincike az frataxin giriyo ve degeneressence devam ediyor
bunu anladim dediginle saglik hucreler stresss oxydatif yapmaz cunku saglikli orasi dogru
ben demek istedigim farkli
bi fali hucre, yanindaki saglikli hucre, stress oxidatifin uretigin radikaler oldurmez mi?
deferiprone hakkinda cok sustum konuscam
deneye katilmadan once testler var
ICARS olcusu : bikac hareket etiriyorlar becerine gore puan veriyorlar
kan muhanesi : bakiyorlar yeterince demir varmi sende en azindan 30 olmasi gerek
: bide kani genetik olarak deneyior triplet gaa tekrarlamasini sayiyorlar bu sayi en azindan 400 olmali ne kadar tekrarlaniyorsa o kadar az frataxinn uretiliyo

ben ve ablam gittim
ben 26 ablam 32
icarsda 85 puan verdilier cok fazla puan aldigim icin beni cikariyorlardi ancak doktor bi daha denedi 83 verdi ve birinci etapi gectim
ablam direk 83 aldi
ikinci etap kanda demir benimki uyumlu ablam hayir cok az var o tamamen ciikarildi simdi
ucuncu etap icin genetik testin sonuclarini bekliyorum her sey yolunda giderse 2ayin sonla balsicam 6ay suresi de uzatildi 7ay oldu

bundan sonra belki demir suclu olmadigna bi doktor rapor vermis yeni doktorumde pek positif gormedim
eskiden boyle boyle derdi simdi bilinmez bakalim diyo
beni tedirgin etti
sunu sorcam sana bunu arastir imcanlarinla Pioglitazone
e iste care bu madeden gelebilir

enmbryonnik kok hucre tabi buyuk umutlar veriyor bu tedavinin yan etkisi yok diyorlar dogru yok
o zaman bisey diyeyim belki anlarsiniz kimisi guler
bi kisi dunya en buyuk bina kendi atar dusmeye baslar ama yer daha cok var kendi kendine der simdi herseey yoluna
ama unutmayin onemli olan dusmek degil konmaktir

ben kndimi atmam ve simdilik her sey yolunda demen

iyi gunler

[SIZE=4][SIZE=4]KÖK hücreye vize[/SIZE][/SIZE]

[SIZE=4][SIZE=2]Türkiye'de sadece kan hastalıkları ve kemik iliği nakli hastalarında uygulanabilen kök hücre naklinin boyutları Sağlık Bakanlığı'nın izniyle genişliyor. Artık kalp, organ nakli, crohn, bazı kanser türleri ve ALS hastaları için de kök hücre nakli uygulanabilecek.[/SIZE][/SIZE]

Hücresel Tedavi ve Rejeneratif Tıp Derneği Başkanı Prof. Dr. Osman İlhan, Prof. Dr. Zafer Gülbaş ile Prof. Dr. Serdar Bedii Omay, erişkin kök hücrenin uygun ortam ve şartlarda farklı doku ve hücrelere dönüşebildiğini gösteren yüz güldürücü çalışmalar olduğunu duyurdu.
Sağlık Bakanlığı 23 Aralık 2008 tarihinde yayınladığı Klinik Araştırmalar Hakkında Yönetmelik'te tedavi edilemediği takdirde ölümle sonuçlanabilecek hastalıklarda kök hücre tedavisine izin verilebileceğini duyurmuştu.

ÜÇ DOKTOR İMZASI GEREKİYOR
Bu yönetmeliğin büyük bir önem taşıdığına işaret eden Prof. Dr. İlhan, 'Ölümle sonuçlanan bir rahatsızlığı bulunan hastalarda Türkiye'de bugüne kadar bir uygulama yapılamıyordu. Ancak çok çaresiz durumda olan hastaların doktorlarının yapacağı başvuruyla bu yol açıldı. Yönetmelikte bilinen tıbbi müdahale yöntemleri ile tedavisi mümkün olmayan ya da riskli olan hastalarda hastanın veya yasal temsilcisinin rızası alınmak suretiyle, uzman hekim tarafından bilimsel kurallara uygun bir tedaviye izin verileceği ifade edilmiştir' diye konuştu.
Buna göre hastalıkla ilgili diğer tedavi olanaklarının işe yaramadığıyla ilgili belgeler dosyalanıp hastanın veya vasisinin rızası alınmak suretiyle üç uzman doktor tarafından başvuru yapılması halinde sadece o hasta için kök hücreyle tedavi izni verilecek.
[SIZE=4][SIZE=2]TÜRKAN YILMAZER'in HABERİ[/SIZE]
[SIZE=2]KÖK hücreye vize - AKŞAM[/SIZE][/SIZE]

ne varsa bizde var;)sevindirici bi gelişme..
Hadi hayırlısı..;)

Zaman'da
[SIZE="4"]Hasta rızası ile kök hücre tedavisi mümkün[/SIZE]

tedavi.jpg

[SIZE="3"]Aralık ayında yürürlüğe giren 'Klinik Araştırmalar Hakkında Yönetmelik' kök hücre tedavisine yeni bir boyut kazandırdı. Yönetmeliğe göre, tedavisi mümkün olmayan hastalar üzerinde rızası alınması halinde tedavi amaçlı denemeler yapılabilecek.
[/SIZE]
Kalp, kanser, ALS hastaları Sağlık Bakanlığı'na başvuru yapabilecek. Yönetmeliğin kök hücre tedavisinde bilim adamlarının önünü açtığını söyleyen Hücresel Tedavi ve Rejeneratif Tıp Derneği Başkanı Prof. Dr. Osman İlhan, "Bakanlığa bağlı Kök Hücre Araştırmaları Komisyonu bu tür müracaatları değerlendiriyor. Hastanın rızası alındıktan sonra üç uzman doktor başvuruyu yapıyor. Doktorlar ölümle sonuçlanacak hastalıklarda bütün tedavi yöntemlerinin yapıldığını gösteren belge ve raporları ekleyerek komisyona iletiyor." ifadesini kullandı. Herkesin kanında kök hücrenin bulunduğunu ve her organın kendine ait kök hücresi olduğunu belirten İlhan, "Bu, Türkiye için büyük bir fırsattır." dedi.
Çağlar Avcı
19 Ocak 2009, Pazartesi
Hasta rızası ile kök hücre tedavisi mümkün

şimdilik kök hücre baya ümit vadediyo...
Haberi dikkatli okumadın galiba!

Kalp, kanser, ALS hastaları Sağlık Bakanlığı'na başvuru yapabilecek.

Hastanın rızası alındıktan sonra üç uzman doktor başvuruyu yapıyor. Doktorlar ölümle sonuçlanacak hastalıklarda bütün tedavi yöntemlerinin yapıldığını gösteren belge ve raporları ekleyerek komisyona iletiyor."
Doktorlar FA'yı yeterince tanımıyorlar ki..:(

Tamam.. Ümit var da.. Aşılması gereken engel de çok!

[SIZE=3] Yönetmeliğe göre, tedavisi mümkün olmayan hastalar üzerinde rızası alınması halinde tedavi amaçlı denemeler yapılabilecek.[/SIZE]

burada kalp,kanser ve als nin zikredilp FA ve baqşka hasyalıklar dan bahsedilmemesi,seninde dediğin gibi,FA nın ve diğer hastalıkların fazla bilinmemesinden kaynaklanıyor.;)
yönetmelik gayet açık;tedavisi mümkün olmayan hastalıklar..diyor.
bu tanımlama,FA ya da uymazmı?sevgili baben..

Valla işte "Aşılması gereken engel"den kastım oydu!...

Hastalık bilinmeyince, tedavisinin olup olmadığı, ölümcül olup olmadığı da bilinmiyor! :(

Uzman doktorlar bilmeli mutlaka ama.. "Ama"sı var işte.. :(

kendi ilik hucrelerimiz fayda etmez
bize uyan kok hucrede zor bulunur
embiryonik kok hucre degil heralde
fayda care yok umut var
yani olume yakin degilizki doktor risk alsin
:d

bahsettiğiniz haberi dinledim kişinin kendisinden kök hücre alıp uygulanacak lazulinin söylediği gibi kendi kök hücresi uymaz falanda demiyor ölüme yakın olmadığımızda malum ama yinede umut verici

lazuli61,
moral bozmak istemem ama; FAhastalarının ortalama ömrü 37 yıl geçer litaratürde,tabiki istisnalar vardır..
kişiden kişiye değişir,kimin ne zaman öleceğini Allah bilir..

Üst Alt