Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

"Gerçek-Kulak Ölçümü" neden gereklidir?

GRAHAM BELL hayır başkente rapor için gitmedim devlette yapılan olcumlerde farklılık olduğu için doktor ve hastane arayışım emin olup ondan sonra kurula girmek istiyorum daha basit ölçümde bile sıkıntı yaşıyorum kurulu dusunemiyorum

@georgia
Otoskleroz giderek artan işitme kaybına neden olur. İleriki yaşlarda hayatınızı fazlasıyla etkileyebilir. Ameliyatla yaklaşık 15 yıl ilerlemeyi durdurulabiliyorlar. Bilgisayarlı Tomografi çok gelişti. Belki BT ile sizin durumunuzu anlayabilirler.
Niyetim sizi ameliyata zorlamak değil. Sadece "başarısızlığın" nedenini bilin, sonra ameliyat istemeyin.
Kişisel düşüncem, "zaten ameliyat olmuşsunuz bari bir işe yarasın"..

Mehmet Akşit hocam bt çekildi net bir şey yine söyleyemedi hoca benim için tek kulaktan ameliyat kaçınılmaz zateb çünkü her iki kulakta da var sadece 3 yaşında kizim var ameliyat sonrası koruma süreci sağlıklı olmayacağı için geciktiriyorum bir yandan da kaybim ilerliyor öyle bi hale geldi ki engelli eşiğindeyim bunu tespt etmeye çalışıyorum sadece yardımlarınız için tekrar tekrar teşekkürler

bTSXNT.jpg

Mehmet Akşit bu rem kağıdı çoktan geçen senenin çizgiler neyin nesidir yorumlarsanız

Gerçek-kulak ölçümü yapılarak "eklenen kazanç" (Insertion gain-REIG) ölçülmüş.
Renkli grafik olmadığından iyi seçilmiyor ama daha açık olan çizgi hedef kazancı gösteriyor (Sola doğru daha fazla uzamış olan). Hedef kazanç, işitme eşikleri bilgisayara girilince yazılım tarafından otomatik olarak hesaplanıyor. Bu örnekte hesaplama formülü olarak NAL-NL1 kullanılmış.
Diğer eğri ise işitme cihazının sağladığı kazancı gösteriyor. Ses seviyesi olarak 50 veya 60 dB uyaran verilmiş (iyi okunmuyor).
Amaç cihazın kazancının hedefe oturtulması. Gönderdiğin grafik oldukça iyi bir uygulama örneği. Hedefle ile sağlanan kazanç çok uyumlu.

Mehmet Akşit aynen bulanık çekmişim daha netini atarım ankaraya gelince gerçek kulak ayarımo oluyo bu ayar bana gene işitme testine göre ypmıştı ayarı

Bu ayara göre cihaz ayarlansa dahamı iyi oluyo duymamız

Pluvia

Bende Pluvia gibi merak ediyorum bu soruyu cevaplarsanız sevinirim. Benim cihaz için ekstra bir test yapılmadı. İşitme cihazı içinde kendi testi vardı ve bu teste göre ayarlama yapıldı.
Gerçek kulak ölçümü ile ilgili yakın zamanda devletin bu zorunluluğu kaldırdığına dair bir haberde okumuştum.

Başlığın ilk yazısını okursanız birçok sorunuza cevap bulacağınızı düşünüyorum.

Salim G. Oişitme testiydi kalkan.kulak ölçümü bende yptırmadım aldığım vakit cihazı işitme testi yapıldı tek
Mehmet Akşit okudumda bulamadım cvbı:) ben bu ölçümle cihazımın ayarı yapılırmı yani öleyse ona göre yaptırayım belki farklı anlamış olurum

biz gibi isitme cihazi kullananlar icin yanlis kaciyo GERCEK KULAK OLCUMU ismi pluviacim bence. kafa karistiriyor, ismin sekli odyolog veya odyometristler icin ifade ettigi cikaramiyan bizler icin. ne kazanc elde ettigini gosteriyormus.

senin REM olcumunu basarili diyor hocamiz.
o olcumle baska cihaza islem yapilmaz. hangi cihaza yaptiysa onu ifade ediyor. senin kaybindaki db leri islemis iste. sonrada dogrulamis. o islemle.
sen cihazsiz yapti diyosunya. cihazi REM aletine bagliyo kabloyla. mikrogunuda senin kulakina takiyor. o yuzden cihazsiz diyosun duvara baktigindan gormemissin.
yani dogru ayar yapmis cihazina odyocun kimsede.

GRAHAM BELL ayarı attığım kağıta göre yapmadı

Hacettepenin teste göre yaptı diyorum

Ben bu remden bişi anlamadım açıkcası başka odyoya gösteririm artık ayarlarsa ona göre

Reme göre ayarlanıyosa benim cihaza niye hacettepenin testi yükledi

GRAHAM BELL Mehmet Akşit daha önce konuşmuştuk bilgi vermek istedim bugün hacettepede tekrar test yapıldı odyolog inanılmaz ilgiliydi betül hanım buradan sevgiler 39 oran verdi ankara'da hastane araştıran arkadaşlara şiddetle tavsiye ediyorum inanılmaz bilgi aldım diğer devlet hastanelerinin yanına yaklasamayacagi muamele gördüm ama kurul için ne yapacağımı ben de bilmiyorum henüz

Pluvia

senden bisey sorcam pluviacim. cihazini bakima verdiginde bakimdan sonra tekrardan ayar yaptirmak gerekiyormu. yoksa ayar ayni duruyormu.

Eskisehir de işitme merkezi önerisi olan var mı bu şekilde REM yapan bi yer

Merveaydin

ankara idiste rast geldigim tecrubeli bir odyometrist hanim bu REMi basarili bir sekilde uygulamisti.
eskisehirdede idis vardir tahminim.
giderde memnun olursaniz lutfen burda bize yazin. bellimi olur, bir saatlik tren mesafesiyle cok bi zaman kaybi olmadan bizlerde faydalanabiliriz.

Evet varmış idis yakın zamanda gidip konuşacağım.

Istanbulda işitme merkezi önerisi de alabilir miyim rem ölçümü yapan bi yer. Ya eskişehirden ya da ıstanbul dan alacağım.

Merveaydin

açıkcası biraz kendi problemlerinize uygun olanı bulmak bizzat gidip görüşmeleriniz onemli a firması b firması değilde, mesela ben istanbulda siser den aldım cihazı ancak benim cihazın kalıbını en iyi alan işinin ehli olan kişi tek şubede görevli adam nere gitse ben oraya gidiyorum :)

REMin onemi tartisilmaz.ustasi tarafindan uyulandiginda cihazdan verim cok ise yarar.

kalipta onemlidir. cihazi guzel ayarliyan merkezde kalibi beceremeyenler yuzunden kalibini begendiginiz elemandan vazgecmeden israrla ona yaptirmak iyidir:) zira kalip almayi beceremeyen, becersede kalibi iyi yere yaptirmayan merkezler cogunlukta.

GRAHAM BELL

Evet danışanlara firma şirket adı verilebilir lakin kişi kendinin doktorudur tabiri çok uygun bir söz bence. deneme yanılma yöntemleriyle en iyi bunu anlarsınız sabırlı olmak lazım acele etmeyin geç olsun ama güç olmasın zira ucuz da bir şey değil bu cihazlar son cıkan cihaz 6000 küsurlarda dedi (neymiş bluethooth özelliği var) ve devletin karşıladığı da malum.

ses ayarını bir şubede kalıbı başka şubede yaptırıyorum :) benim en çok sıkıntım kulak yapımdan dolayı kalıp da olduğu için :)

Valla beceremediklerinde ücreti ni vermediğim de oldu. Kalını alan kişinin beceremediğini düşündüğümde bile kalını göndermemelerini bile söylediğim oldu.
Sonuçta bu sağlık ve benim cebimden para çıkıyorsa benim memnuniyetim onemli.
Her ne kadar sağlık içinde olsa bu işi de pazarlama tekniğiyle yapıyorlar ve ben pazarlamacılardan hiç hazzetmeyen bir kişiliğim 😂

brovaa dicemde:eek: adam sana kalip yapmis. parasini oduyosun.
ben phonak cihazimi begenmedigimde odyocu odyocu dolasirken kalibimi begenmedi kimisi:p illaki kalip yapayim ayar sonra dedi bazisi.inan bir avuc ise yaramaz kalip oldu. bundan 6 7 yil once kimine 40 kimine 50 lira verdim hic kullanadigim kaliplara. haram olsun tabi:eek:

GRAHAM BELL

Ben ilk tek kulak kullandım ameliyat sonrası diğer kulağa da almam gerekdi. Açıkcası bende bir anda bu kadar tecrübe sahibi olmadım 😊 birazda şansım bizzat doktorlarım aracılığıyla gitmem doktorlarımında vicdanlı merhametli olmasıda bana büyük fayda sağladı

Istanbul da gerçek kulak ölçümü yapan yer bilen lütfen yazabilir mi

duysel isitme merkezi yapiyormus. taksimde boganin ordaymis yerleri.

Uzakmış bayağı ben ataşehir deyim keşke kadıköy de olsaydı

ne yapsam

Mehmet Akşit

defalarca dr agittim kucuk sozleri duyamıyorum anlamıyorum.ailemde farkında işitme testi hep normal çıkıyo kulaklık takıp elime buton veriyolar özelde devlette yaptırdım sorunum devam ediyo.ne yapıp nere gitsem care olur

Hacettepe Odyoloji kliniğinden Dr.Merve Batuk veya Dr. Betül Çınar'ı bul.
Gitmişken selamımı da söyleyin.
İşitme testinin yanı sıra, gürültüde konuşma, akustik refleks ve ABR testlerinin de yapılması gerekiyor.

Üst Alt