Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

H sınıfı ehliyet değiştirmede aile hekimi rapor verebilir mi?

aile hekimine gitcen o uzman hekime sevk etcek orası il saglık araç alımı iinsede devlet hastanwsinden alcan saglık kurlu raporu olcak önce ehliyeti yenile sonra kurl raporu çıkar 2 defa rapor çıkarcan yani

Rapor süresi bitti, heyete gir. Ehliyet değişecek, heyete gir. Yeni kimlik çıkmış, heyete gir.

Heyet nedir: Odyo için 2 ay gün al, heyet için 2 ay gün al, sonuç için 20 gün bekle.

Tam 3 defa bu çileyi çekmem gerek, hiç gitmeyeceğim son demine kadar!

bimere ehliyet degişimi için yazdım soruya gelen cvp

h sınıfı ehliyeti aile hekimi raporu ile yenileyebilrmiyim soruma glen cvp .......sayılı Bimer başvurusu.
Karayolları Trafik Yönetmeliğinde ;

“H sınıfı sürücü belgeleri, engellinin kullanmaya yetkili olduğu araç cinsine göre “A” veya “B” sınıfı sürücü belgesi ile değiştirilir. Değiştirme işlemi sırasında sağlık raporu istenir. Engelli kişinin kullanacağı araçta bulunması gereken özel tertibat, Sürücü Adayları ve Sürücülerde Aranacak Sağlık Şartları ile Muayenelerine Dair Yönetmeliğe göre hazırlanan listeden belirlenerek kodu ile birlikte sağlık raporuna yazılır” hükümleri bulunmaktadır.

01.01.2016 tarihinden itibaren “H” sınıfı sürücü belgesi düzenlenmemektedir. Sürücü Adayları ve Sürücülerde Aranacak Sağlık Şartları İle Muayenelerine Dair Yönetmelik hükümleri kapsamında alacağınız sürücü sağlık raporuna göre sürücü belgesi işlemlerinizi yapabilirsiniz.

bu cevaba göre aile hekimi raporu geçerlimi oturanboga
OturanBoğa
KKELEBEKK

Aynengüzel soru bimer bu şekilde cvpladı evet yada hayır demedi

merhaba, linkte kodlar ve kimlerin bu kodları vermeye yetkili olduğunu görebilirsiniz, D şıkkındaki komisyon tarafından verilecek kodlar ötv indirimli araç almanızı sağlayacağı için komisyona, aile hekimi - uzman hekim - komisyona sevk olarak işlemleri gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

a) TABİPLER TARAFINDAN KULLANILACAK KODLAR
b.TRAFİK KURULUŞLARINCA KULLANILACAK KODLAR
c. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞINCA KULLANILACAK KODLAR
d) SÜRÜCÜ ADAYLARI VE SÜRÜCÜLERDE ARANACAK SAĞLIK ŞARTLARI İLE MUAYENELERİNE DAİR YÖNETMELİĞİN 4’ÜNCÜ MADDESİNİN SEKİZİNCİ FIKRASI KAPSAMINDA OLUŞTURULAN KOMİSYON TARAFINDAN KULLANILACAK KODLAR

SÜRÜCÜ/SÜRÜCÜ ADAYI VE ARAÇLARA İLİŞKİN KOD TABLOSU

ÖTV indirimli araç istemiyorum ben

Skalyozu olan zaten ötv indirimli araç alamıyor benim merak ım aile hekimi raporu yeterlimi

Arkadaşlar
1 sağlık ocağı o sizi devlet hastanesi ne ortopedi bölümüne sevk edecek
2 ortopedi muqyene edip sizi il sağlık Müdürlüğüne sevk edecek
3 ilk sağlık Müdürlüğüne girip ehliyetinizi değiştirip size uygun kodları yazacak oradan son olarak kodlu raporu alıp trafiğe gidiyorsunuz

Bu ehliyet degisikligi için

İl sağlık özel tertibat kullanmasına kararverildi an geçerli yoksa gerek yok il sağlığa arkadaş lar zorunlu değil il saglık

BİMerden gelen cvba ne diyorsunuz @OturanBoğa

Engellinin B sınıfı ehliyetle kullanabileceği araçlar nasıl belirleniyor?

engelliinin kullanmaya yetkili oldugu araç cinsi emniyet sisteminde şu şekildemi kayıtlıdr motorsklet yada otomobil h sınıfı ehliyetin degişiminde buna göre a yada b sınıfı olcana karar veriliyor çünkü h(otomobil) h(motorsiklet )

Sorun orda abi sürücü sağlık raporunu aile hekimi sürücü olabilir dedi ehliyetim h sınıfı şimdi yenile ne sonrası nasıl olcak bimer sürücülerde aranacak sağlık şartlarına dair yönetmelik hükümleri kapsamında alacağınız sürücü sağlık raporu ile yenileme yapabilirsiniz dedi aile hekimi raporu bunun kapsamındamı a yada n olcana kullanmaya yetkili olduğu aracın cinsi ne göre karar verilecek dior yönetmelik yetkili olduğum aracın cinsi nedir
OturanBoğa bimerden glen cvp budur

H sınıfı sürücü belgeleri, engellinin kullanmaya yetkili olduğu araç cinsine göre “A” veya “B” sınıfı sürücü belgesi ile değiştirilir. Değiştirme işlemi sırasında sağlık raporu istenir. Engelli kişinin kullanacağı araçta bulunması gereken özel tertibat, Sürücü Adayları ve Sürücülerde Aranacak Sağlık Şartları ile Muayenelerine Dair Yönetmeliğe göre hazırlanan listeden belirlenerek kodu ile birlikte sağlık raporuna yazılır” hükümleri bulunmaktadır.

01.01.2016 tarihinden itibaren “H” sınıfı sürücü belgesi düzenlenmemektedir. Sürücü Adayları ve Sürücülerde Aranacak Sağlık Şartları İle Muayenelerine Dair Yönetmelik hükümleri kapsamında alacağınız sürücü sağlık raporuna göre sürücü belgesi işlemlerinizi yapabilirsiniz.

raporda hangi sınıf alcan dair bir ibare yok onun için dorum ayada b olca ansıl belirlenecek kullanmaya yetkli oldugu aracın cinsi nedir ?

burak_br

B sınıfı sürücü belgesi olacak ve otomobil statüsünde araçları kullanacaksın

bu rapor geçerlimidir bülent abi ozman aile hekimi raporu abicim Sürücü Adayları ve Sürücülerde Aranacak Sağlık Şartları İle Muayenelerine Dair Yönetmelik hükümleri kapsamında alacağınız sürücü sağlık raporuna göre sürücü belgesi işlemlerinizi yapabilirsiniz.

ben mtrüsklket egitimi almadım kullanmadımda galiba 2013 yılında h ehliyeler ikiye ayrılmış h(otomobil) h(motürsklet ) olarrak

benim ögrenmek istedim şuydu abi aile hekimi raporu h ehliyeti degiştirmede yeterlimi ver alıncak sınıf sonrasında bunun cvbı idi bimer Sürücü Adayları ve Sürücülerde Aranacak Sağlık Şartları İle Muayenelerine Dair Yönetmelik hükümleri kapsamında alacağınız sürücü sağlık raporuna göre sürücü belgesi işlemlerinizi yapabilirsiniz. bimer bunu gönderdi ? @OturanBoğa

Kullanmaya yetkili olduğu araç cinsi şuan kullanmaya yetkili olduğu araç cinsimidir

kardeş bende aile hekimiyim bizim görevimiz herhangi bir sağlık sorunu olmayanlara ehliyet raporu düzenlemek..bunun tek istisnası var kişi gözlük veya lens kullanıyorsa bunu yazıp sürücü olabilir raporu veriyoruz..

diyelim ki birinin işitme kaybı var ve cihaz kullanıyor biz bunu yazıp sürücü olur diyemiyoruz bunu kbb doktoru değerlendiriyor cihazı uygun mu cihazla duyabiliyor mu falan filan..kişide herhangi bir hastalık yada engelli durumu tespit etmişsek ilgili branşa gönderme sorumluluğumuz var

Aile hekimi verdi ise neolcak hocam buradaki amaç kişinin engelli olup olmaması değil sürücülügeengel durumu olup olmaması degilmi hocam alınan kıstas sürücülüge engel durumu

Degilmi sizin baktığınız sonuç olarak bu engelli raporu değil sürücü olur raporu sürüücülüge engel durumunypksa

Eski yönetmelikte engelli kişilere veremiyordunuz ama artık engelli ehliyet ayrımı kalktı kişinin durumu sürüüclügeengel hali yoksa verebilmelisiniz sürüüclügeengel durumuna göre bölümlere sevk etmiyormusunuz

şimdi ben haddimi aşıp bir rapor verdi isem bu rapor geçerli olacak diye bir mecburiyet yok..dediğim gibi kural bu gözlük veya lens kullanımı hariç özel bir durum var ise uzman hekimden almak gerekiyor daha doğrusu aile hekiminin ilgili uzman hekime sevk etmesi gerekiyor..diyelim ki ben seni ortopediye sevk etti isem diğer bölümler için sağlam olduğunu ama ortopedi için uzman hekimin görüş yazması gerektiğini istemiş oluyorum..uzman hekimde engelini belirtip sürücü olabilir derse engelli sınıfı ehliyet alabiliyorsun..engelin yoksa da normal ehliyet alırsın

Bimere bu konuyu sordumda üstdeki cvbı yönetmelik hükümleri kapsamında almış olduğunuz rapor ile yenileme işlemini gerçekleştirebilrsiniz sizin verdiğiniz raporda yönetmelik hükümleri kapsamında degilmihocam

Yönetmelik bu şekilde herhangi bir sıkıntı yoksa aile hekimi sürücü olur raporu verebilir..ama engelli sınıfı ehliyeti verme yetkimiz yok..kısacası sağlam olana veririz diğer türlü uzman hekimin görevi

Engelli ehliyeti vermiyor dumuz zaten hocam sürücü olur yada olmazraporu sürücülügeengel durumu varise belirli şartlarla sürebileceğine kararverdiginizkişyi uzmana gönderiyorsunuz buradaki durum kişinin engelli olup olmaması değil sürücülüge engel durumu var iseuzman tertibat gerekiyor isede il sağlık

Başımdan geçen birşeyi anlatayım sana..bir genç geldi ehliyet raporu için hiçbir sıkıntısı yoktu verdim..ertesi gün tekrar geldi hocam kabul etmediler diye..niye dedim..ben eskiden gözlük kullanıyordum ama ameliyat oldum gözlük artık kullanmıyorum..

Peki dedim ne yapacaz göz doktoruna gitmem ve gözlüksüz sürücü olabilir yazması gerekiyormuş dedi..bence de doğrusu bu deyip gönderdim..gözleri sağlam görüyor bir sıkıntı yok ama eski kayıtlarında gözlüklü olduğu için şimdi onun gözlük kullanmadan sürücü olabilir demeyi bir uzmana bırakıyor sistem..bence yanlış bir uygulama değil bu..belki biraz yoruluyoruz ama önemli olan doğru olanın ortaya çıkması.. herkesin görevi farklı uzmanın yapacağı bir işi ben yaparsam olmaz..

Hocam amaç şu degilmi burda önemli olan kişinin güncel son hali sıfırdan ilk defa ehliyet alıyormuş gibi rapor Emniyetde bunun farkındadır yeni gelen birrapor eskiyi çürütür 15sene önce öyledi die şimdide öyle olamaz kişi sıkıntı burdan kaynaklı

Kişi saglamdır e sınıfı vardır ama şuan engelli ise ya sen illa e alcaksın diyemeyiz yada gözlükleri vardır ama şuan düzelme olmuştur güncel raporda ona gerek yoktur şuan yeni raporda ne yazıyorsa onu geçersin sisteme

Emniyet ısrarla kabul etmiyor raporu yeniden rapor al illa uzman hekim imzası olsun diyip duruyor

Moralim sıfırlandı

Hayir aile hekimi h sınıfı (engelli sağlık raporu)raporu veremez

Kişi önceden gözlük kullanıyormuş ve ehliyeti gözlüklü diye almış..şimdi ise gözlüklü değil ameliyat olmuş..emniyet diyor ki buna aile hekimi karar veremez bu kişi gerçekten ameliyat oldu mu şu an gözlük kullanmadan sürücü olabilir mi..bunda bir yanlışlık yok..yeni raporun eski raporu çürütmesi için yine uzmana gerek var..bir aile hekimi nasıl anlasın kişi gözlerinden ameliyat olmuş mu..Tamam şu an görüyor ama bilemez ki ameliyat olup olmadığını..o yüzden en doğrusunu yapmak lazım yorucu da olsa

Bülent abi emniyet ısrarla uzman hekim imzası istiyor kabul etmiyor napcam şaştım kaldım yoruldum OturanBoğa abi lütfen bir akıl ver

Kafayı yiyecemya nasıl olcak bu çözemedim girdi valla yoruldum beZdim Bülent abi nie kabul olmuyor nie ya

Ben ehliyetimi yeni aldım prosüduru anlatayim ilk emniyete gidiyursun h sınifi olan engeli ehliytimi değiştirecem veya yeniden alacak olan engeli ehliyeti başvuru yapacan emniyet sana iki evrak veriyur bir tanesi kodlamalarin yazildıği bir taneside aile hekimliğinde doldurup iki kağit veriyur aile hekimliği sadece seni sevk eder bir araştirma hastanesine orda 300 lira para yatiran aile hekimin yazdıği tum dr lari geziyun hastanede raporunu alıp il sağlık kuruluna veriyursun o ilin yoğunluğuna göre sana gün veriyurlar bir gun onceden haber veriyurlar o gun kurula giriyursun kurulda makina muhendisleride var ve orda raporunu aliyursun emniyete gidip ehliyetini alabilirsin yani kesinlikle engeli ehliyeti aile hekimi veremez ve aile hekiminin sevkide olmasa olmaz

Bülent abi nediyecek acaba bu duruma neden olmuyor onun görüşleri merak ediyorum

Üst Alt