Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

H sınıfı ehliyet değiştirmede aile hekimi rapor verebilir mi?

burak_br daha önce burdan belirttiğim gibi ben aile hakimine gitmemiştim zaten direk hastaneye gidip başvuru yapıp halletmistim işlerimi. Kabul edilmesine sevindim sizin adınıza. Zaten her yerde konu hakkında bilgisi olmayan birileri mutlaka çıkar.

olması gereken bu idi zaten yönetemlikte çok net şekilde yazıyor zaten kabul edilmemesi abes zaten keyfi uygulamalar oluyor hep heryerde bülent baide olur die sölemişti zaten ama bu konuyu paylaşalım biizm için önemliçünkü bu sıknıtıyı yaşayanlar olcaktır mutlaka

rapor vercekelr yazılmış net eşkilde aile hekimi uzman hekim tertibat varsa il saglık

@OturanBoğa Bülent abi değisim için tekrar emniyete gitcem sorun çıkmaz deilmi yine abi lutfen yardım

Aile hekimi raporu yeterlidir cok stressliyim abilutfen yardım

Bülent abi lutfe yardım yine sorun yaşamam degilmi

Israr la sormama ragmen yanıt alamamak neden

yakın zamanda ehliyet degişimi yapcam arkadaşlar aile hekimiminden aldıgım rapor bir ilçede kabul edilmezken bir başka ilçe kabul olacagını söyledi yeniden sorun yaşamak istiyorum heyacanlıyım arkadaşalr stress var biraz @fahru SENCE bir sorn çıkmaz deilmi bu sefer biter

Herhangi bir trafik şübede işlemleri (sadece ehliyet) işlemleri yapılırmış,araç tescil ise yaşadığın yer,İnşallah hakkında hayırlı ne ise olur!

@fahru benimkisi araç deilki ben ehliyet degişiminde sorun yaşarmıyım gibi sordum aile hkimi bir emniyet kabul etmedi biri olur dedi oyüzden

Günlerdir bir ugraşı içideyim ehliyetle ilgili aydınlatıcı bir açıklama alamadım net bir açıklama ehlieyetimi bir türlü degişitiremedim izin alamıyorum izin sıkıntım var aile hekiminden aldıgım rapor ne için kabul edilmiyor lütfen ve meniyet hangi gerekçe ile öle bir yazı varmı tertibata ihtiyacım yok lütfen yardımcı olun

@mehmetterdgan
@MEHMETerdgan57
@mehmetterdgan57

bülent abi lütfen bir cvp verirmiisin bu kişiden kişiye degişiyormu bana olur diyen emnieytde boş kontenjan yok digeri olmaz dedi neypacam ben ban abir yardımcı ol lütfen @OturanBoğa

tertibata gerek yoksa il saglıga gerek yok uzman hekim nedne şart aile hekimi verdi h yi b yapcan be başka bir sınıf vermiycen

burak_br

Abicim durmadan aynı soruyu bin türlü şekle sokarak soruyorsun ama her seferinde cevap aynı. Yukarıda defalarca da yazıldı cevap Başvur, süreci yaşa. Başka ne diyebiliriz bilemiyorum?

abi başvurdum biri dior emniyetin kabul orda kontenjan yok biride diorki ta ilsaglıktan onay getir aile hekimi raporu bizler için yetersizmi ozman abi tertiabta ihtiya yok birşeyyok neden süreci uzatıyorlar

yoruldum valla

bülent abi emniyetin h ehliet degişimi ile ilgili bir yönetmeligi varmı ayrıca bütün arkdaşlarla yönetemlikleri okuduk kabul edilmesi gerek gibi ama nedne edilmiyor anlamadık :(

senin görüş önerilerin çok degerli senden fikir yardım bekliyorum OturanBoğa

burak_br

Doktor sıradan sürücü belge alabilir diye karar verirse emniyet buna uyar. Kaldı ki sana baktığında onun da ikna olmaması içime bir neden yok. Baktın ki memur arıza çıkartacak, müdürüne gidip durumu izah et

bwnim merak etdigim hep şu idi abi emniyet bunu yasal yollarlamı reddediyor yoksa işgüzar memurların işimi die açıklamandan işgüzar memur olayı çıkıyor yasal olarak bir problem yok kabul edilir öenmli olan ysal olarak bir sıkıntı olmasın

ehliyet degişiminin emniyet süreci

ehliyet degişiminin emniyet süreci ile ilgili kısım nasıldır emniyetin olmazsa olmazları yada yönetmelikleri

Sağlık raporu aldıysanız emniyet de bir sıkıntı yaşa masın emniyete giderken muhakkak Randevu alma kısım.

Abdullahoz ben h ehliyetim.var değişim icin aile hekimine gitdim sürücü olur raporunu aldım emniyet sorun yaratfi biri olur dedi degisim icin biri aole hekimi raporu yetersiz dedi ole bir sorun yaşadık

h ehliyetin degişiminde il saglık olmazsa olmazmı

h ehliyetin degişiminde il saglık olmazsa olmazmı tertibata gerek duysun yada duymasın h ehliyeti olanların ehlieyt degişiminde illa il saglıga gitmesi zorunlumu ?

burak_br Sırf senin için özellikle bu soruyu sordum. Daha önceden uzman hekimler tarafından H sınıfı ehliyeti alması heyet raporuyla uygun görülen kişiye sağlık ocağındaki doktorun bu kararı bozup sen artık engelli değilsin normal ehliyet alabilirsin deme yetkisi bulunmamaktadır.

Sana hangi bölüm H sınıfı ehliyet alacağını yazdıysa ( Ortopedi, fizik tedavi vs. vs. ) Sağlık ocağı o bölümlere sevk verecek. Sende o bölümlere gideceksin doktor hastalığını teşhisini yazacak, özel tertibata gerek yoktur yazıp 2. grup sürücü olur diyecek ( Bu normal engelli olmayan B sınıfı ehliyet anlamına geliyor ) yada hastalığını teşhisini yazıp özel tertibatlı araç kullanması gereklidir, İl Sağlık Kuruluna sevki uygundur yazacak.

Sevk ederse komisyon değerlendirecek seni ya özel tertibat yazacak ya da özel tertibata gerek yoktur yazacak o rapor ile ancak H sınıfı ehliyetini B sınıfı normal ehliyete dönüştürebilirsin.

Birkan aile hekimi karar falan bozmadiki burda ehliyet ler degisim sürecine girdi degistirmek icin rapor alma sureci başladı aile hekimimde sürücü olur dedi budur h ehliyet diye birsey yok hangi emniyet dedi bunu

Tsk ederim ilgine ayrıca

Süreç su sekilde hehlieyet değişim süreci icin rapor almak aile hekiminden başlıyor ben aile hekimine gitdim bendeki skalyoz engel manuel araci surmeye mani bir durum yok aile hekimide olur verdi simdi gelelim değişim sürecine emniyetin hicbir yönetmeliğinde yada yazisinda h ehliyetin degisimi için illa il.sağlık olcak yada uzman hekim olcak diye bir yazı vs baska birsey yok senden ricam hangi emniyetde isen sunu sorman h ehliyeti değiştirecek arkadaş aile hekimliginden sürücü olur raporunu almış ehliyetini yenileyebilirmi

burak_br Bende onu sordum arkadaşım anlamak istemiyorsun sanırım H ehliyet demek engelli ehliyeti demek heyetten sana 9-10 doktordan imzalı bir şekilde H sınıfı ehliyet almanı öngören bir rapor verdiler. Sağlık ocağındaki doktor da bu H sınıfı engelli ehliyetini B sınıfı normal ehliyet alır diyemez Skolyoz'a ortopedi veya fizik tedavi doktoru bakar o uzman hekimlere sevk edecek seni uzman hekimler de Skolyoz mevcut fakat özel tertibata gerek yoktur 2. sınıf sürücü olur diyecek bu kadar basit

Hocam.ben h ehliyetimi ozel bir tıp merkezinden aldım tek hekim raporu ile ozaman sadece ortopedi doktoru h sınıfı ehliyet alır yazdı ehliyet degisim sürecini bana aile hekimi sınıf bildirmiyorki su sınıf alir bu sinif alır die sürücü olabilir dior sağlık bakanlığı yönetmeligindede çok net yazıyor bu önemli olan kişinin hangi sınıf ehliyeti oldu deil suanki mevcut sağlık durumu güncel sağlık durumu burdaki emniyetden olur dien ilcelerde oldu

Şimdi h yok yerine b veriliyor ayrica yonetmelik bastan asa deismis h ehliyet alim gibi deil h ehliyeti alırken süreç biraz daha zordu illaa devlet hastanesi falan dienlerde vardi ama simdi ole deilki süreç

ehliyet degişiminde aile hekiminden süreci başlatmak zorunlu degilmiş

ehliyet degişiminde aile hekiminden süreci başlatmak zorunlu degilmiş Sürücünün /sürücü adayının ilk muayenesi genel muayene yapmaya yönelik tıbbidonanım ve araç-gereçleri bulunduran uzman hekimler tarafından da yapılabilecektir. Bu nedenle raporlarınII. Kısmı veya sadece III. Kısmı doldurularak düzenlenen raporlarda pratisyen hekim/aile hekimi (ailehekimliği uzmanı dâhil) imzasının bulunması şartı aranmayacaktır

sağlık tesisleri/özel sağlık kuruluşunda çalışan uzman tabip/ tabiplertarafından sürücü/sürücü adayının muayenesinde ve zorunlu olarak veya gerektiğinde yapılmasıgereken tetkikleri yapılarak sağlık raporunun III.Kısmı doldurularak sürücü belgesi sınıfı vevarsa kısıtlara ilişkin kod numaraları yazımız ekinde gönderilmekte olan kod tablosunda (Ek-3) belirtilen şekliyle yazılarak sağlık raporu tanzim edilecektir.Uzman tabip/tabiplerce sürücü/sürücü adayının özel tertibatlı araç kullanmasına kararverilmesi halinde hangi sınıf sürücü belgesi alabileceği ve kod tablosunda belirtilen kodlaryazılmadan sürücü belgesi alabileceği belirtilir ve İl Sağlık Müdürlüğü bünyesinde kurulankomisyona gönderilir.

tertibat yoksa kişinin araç sürmesinde tek hekim raporu bile yeterli

[FONT='inherit']Sürücü Adayları ve Sürücülerde Aranacak Sağlık Şartları ile Muayenelerine Dair Yönetmelik 29.12.2015 tarih ve 29577 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan yönetmelik ile değişikliğe uğramıştır.[/FONT]
[FONT='inherit']Güncelleme: 05/12/2016[/FONT]
[FONT='inherit']Danıştay 15. Dairesinin 10/06/2016 tarih ve E:2016/1895 sayılı kararı ile Sürücü Adayları ve Sürücülerde Aranacak Sağlık Şartları ile Muayenelerine Dair Yönetmeliğin 4. maddesinin 3. fıkrasının YÜRÜTMESİ DURDURULMUŞTUR.[/FONT]
[FONT='inherit']Bu karar ile Sürücü Adayları/Sürücülerin Sürücü Olur Sağlık Raporu için [/FONT][FONT='inherit']Aile Hekimlerine başvuru zorunluluğu kaldırılmış[/FONT][FONT='inherit'] olup[/FONT][FONT='inherit'] Hastanelerde görev yapan tüm hekimler tarafından Sürücü Olur Raporu tanzim edilebilmektedir.[/FONT]
[FONT='inherit']Raporu tanzim edecek hekim diğer tüm sağlık şartlarının da sürücülüğe uygun olduğunu tespit etmek ile mükelleftir.[/FONT]
[FONT='inherit']Örnek vermek gerekir ise Sürücü Adayına Sürücü Olur Raporunu tek tabip olarak göz uzmanları da tanzim edebilir. Ancak bu raporu tek tabip olarak tanzim ettiğinde Yönetmelikte belirtilen sağlık şartlarından sadece göz alanı ile ilgili olanları değil, KBB, İç Hastalıkları, Ortopedi, Nöroloji, vs tüm alanlardaki muayeneleri yapmış ve kişinin sağlam olduğunu tespit etmiş olacaktır.[/FONT]

birkan emniyet bunlara ne diyor bir göstersen kardeş

bu konularda en güzel yorum aydınlatıcı çalışmlar bülent abiden gelmiştir konu ile bülent abinin güzle yazıları bekleniyor ehliet degişim sürecinin ayrıntıları ile ilgili bir başlık sunum @OturanBoğa

Birçok konu paylaştım hepimizin bir olmasi beraber olmasi adina bu en son yazdiklarimda yönetmelikleri paylaştım neden biz engellileri zorluyorlar :((

tertibata gerek yoktur yazısı olmaycak

[FONT=sans-serif]sağlık tesisleri/özel sağlık kuruluşunda çalışan uzman tabip/ tabiplertarafından sürücü/sürücü adayının muayenesinde ve zorunlu olarak veya gerektiğinde yapılmasıgereken tetkikleri yapılarak sağlık raporunun III.Kısmı doldurularak sürücü belgesi sınıfı vevarsa kısıtlara ilişkin kod numaraları yazımız ekinde gönderilmekte olan kod tablosunda (Ek-3) belirtilen şekliyle yazılarak sağlık raporu tanzim edilecektir. kişi tertibata ihityac duymuyorsa teritbata gerek yoktur yazmaycak doktor sınıfını yazcak b sınıfı alır varsa kısıtı onu yazcak sınıf belirtdigi an zaten il saglıga gerek kalmıyor [/FONT]

[FONT=sans-serif]Uzman tabip/tabiplerce sürücü/sürücü adayının özel tertibatlı araç kullanmasına kararverilmesi halinde hangi sınıf sürücü belgesi alabileceği ve kod tablosunda belirtilen kodlaryazılmadan sürücü belgesi alabileceği belirtilir ve İl Sağlık Müdürlüğü bünyesinde kurulankomisyona gönderilir. tertibata gerk varsa sınıf belirtemiyor kısıtlama kodlarını yazamıyor uzman hekim [/FONT]

burak_br

...............................................................................
SÜRÜCÜ/SÜRÜCÜ ADAYI VE ARAÇLARA İLİŞKİN KOD TABLOSU
(01/01/2016)
a) TABİPLER TARAFINDAN KULLANILACAK KODLAR
01. Görüşün düzeltilmesi ve/veya korunması
01.01. Gözlük
01.02. Kontakt Lens(ler)
01.05. Göz siperi
01.06. Gözlük veya kontakt lensler
01.07. Kişiye özel optik aygıt
02. İşitme desteği/iletişim desteği
03. Uzuvlara yönelik protez/ortez
03.01 Kol/kollar için protez/ortez
03.02 Bacak/bacaklar için protez/ortez
47. İki tekerlekli araç kullanamaz
61. Gün içinde yapılan yolculuklar ile sınırlı (gün doğumundan bir saat sonra, gün batımından bir saat önce)
64. Araç hızı Karayolları Trafik Yönetmeliğinin 100 üncü maddesinde belirtilen hız sınırlarından 10 km daha az olmalıdır.
101. Monoküler
102. Ambulans, ticari araç veya resmi araç kullanamaz
103. Sağlık raporu yenileme süreleri
103.01 Üç ayda bir sağlık kontrolü
103.02 Altı ayda bir sağlık kontrolü
103.03 Yılda bir sağlık kontrolü
103.04 Üç yılda bir sağlık kontrolü
103.05 Beş yılda bir sağlık kontrolü
...................
Burak senin için

Tmm anlatmak istedim budur tabip tertibata ihtiyac duymayan biri icin bu kodlardan birini kulllanip sınıfı belirtirse b sınıfı alir seklinde il sagliga gerek yoktur ilsagliga gerek gorurse Tabip bunları kullanamıyor

Fahri kardes ben bunu hepimiz adina paylaşıyorum haklarımızı bilelim kimsenin bizi bosa yonlerdirmesine izin vermeyelim

burak_br
......................
Doğru haklısın,bilen biliyor fakat süreç yeni,fakat bilmeyen mesela bu Sürücü Sağlık Raporu için Hastanelerin Sağlık Kuruluna randevu almak gerekir diye biliyor ,fakat sürücü belgesi için randevuya gerek yok!

Fahru kardes hersey net sekilde ortada iken neden anlamsiz yoruluyoruz biz

Sende okumussundur illa il sağlık olcak yada uzman hekim olcak die bir kural yok ehliyet degisiminde önemli olan sürücü olabilir dir zaten uzman gerektiren birdurumda kimse onu imzalamaz o sorumlulugu almaz

Arkadaşların okumasını tavsiye ederim

@fahru sende bu surece hakim biri olarak nasıl yorumluyorsun

Güncel hali budur halaaa buna rağmen il saglik zorunlu yada değişim olmaz diyemez ler sanırım

Benim sorun olarak deil fahri kardes genel olarak diorum hersey cok net ortada sencdde ole deilmi ben degisimi yapmadim henüz sendd okudun yazdiklarimi yazdiklarima göre il.saglik zorunlulugu yada uzman hekim zorunlugu gördünmu yönetmeliklerde onundiorum bosu bosuna ne beni.nede bir baska.arkadasimizi kimse yormasin

fahri kardeş sen nasıl yorumladın bu süreci bu biizm genel sorunumuz send egörüşlerini paylaşkı kimse bundan sonra sorun yaşamasın

H sınıfı sürücü belgeleri, engellinin kullanmaya yetkili olduğu araç cinsine göre veya sınıfı sürücü belgesi ile değiştirilir. Değiştirme işlemi sırasında sağlık raporu istenir. Engelli kişinin kullanacağı araçta bulunması gereken özel tertibat, Sürücü Adayları ve Sürücülerde Aranacak Sağlık Şartları ile Muayenelerine Dair Yönetmeliğe göre hazırlanan listeden belirlenerek kodu ile birlikte sağlık raporuna yazılır. Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten önce verilmiş olan ve 2918 sayılı Kanuna göre değiştirilmesi zorunlu olan sürücü belgelerinin değiştirme işlemleri beş yıl içerisinde tamamlanır.

Gerekmesi halinde bu süre İçişleri Bakanlığınca uzatılabilir.
Sürücü belgelerinin değiştirilebilmesi için;

a) İlgililerin Sürücü Adayları ve Sürücülerde Aranacak Sağlık Şartları ile Muayenelerine Dair Yönetmelikte belirlenen sağlık şartlarını taşımaları,
b) İlgililerin bu Yönetmeliğin 76 ncı maddesinin birinci fıkrasının (e) bendinde belirtilen hükümlülükle ilgili şartları taşımaları,
c) Herhangi bir nedenle sürücü belgesi geçici olarak geri alınmış ise iade edilme şartlarının gerçekleşmiş olması

buna göre raporda kod yazılması kesnlikle grekiyormu ben okudum kadarı ile bulunması gereken tartibat yazılması anlamında bulunmuyorsa saglık yönetemligine göre muayanesi yapılmışşsa degişim için yeterli degilmi?

a veya b yazmışlar tertibata gerek duymayan h ehliyetin degişimi için a yada b olcana nasıl karar veriliyor

A sınıfı icin 2 yıl deneyim sartinarandigindan a2 sınıfı oyüzden direk b veriliyormus

ehliyet raporu ve araç alım raporu birbirinden farklımı eliyet için aldıgın kodlu il saglık onaylı rapor araç alımı için yeterlimidir

engelli kişinin kullanacagı araç cinsi neye göre belirleniyor lütfen yardımm ?

ötv indirimli araç alma süreci nasıl arkadaşlar mutlkara rapor develt hastanesindenmi olmalı yüzde belirtilmelimi

halen degiştiremedim ehliyetimi zaman bulup

h ehliyet degişiminin emniyet sorunu

h ehliyet degişiminin emniyet sorunu oldukça fazla herkes hkafasına göre uyugluyor prosedürü böle olmaz biz engelliler olarak keyfi uygulamalarrdan bıktık

tertibata ihtiyaç duyamayn birine acaba nasıl terttibat yazdırcaklar

hehliyetin yenilenmesi için illa il saglık kurulundannmı çıkması gerekiyor raporun tertibata ihtiyaç duysun yada duymasın

burak_br Burak bey ötv indirimi için sağlık kurulu raporumu bugün aldım sıkıntım sol ayakta ve özel tertibatlı(otomatik vitesli)araç kullanabilir ötv indiriminden yararlanabilir yazıyor burda tamamız, soruma gelicek olursam benim mevcut b ınıfı ehliyetim var ve araç almak için bunu engelli ehliyetine çevirmem gerekiyor sanırım, bunun için nasıl bir yol izlemeliyim yardımcı olursanız sevinirim.

Üst Alt