Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Hiç sigortalı olmadığım halde 2022 maaşım kesildi ve borç tahakkuk ettirildi!?

ackurt19

Üye
Konular
88
Reaksiyonlar
0
sayın oturanboğa;

Ben 2022 sayılı kanun uyarınca 01.12.1990 tarihinden itibaren özürlü maaşı almaya başladım.
01.04.1993 tarihinde işe girdim. 01.10.2001 yılına kadar sigortalı bir işte çalıştım. bu arada özürlü maaşımı da aldım.
2002 yılından bu yana işsizim ve çalışmıyorum. 09.10.2009 tarihinde özürlü maaşım kesildi.
gelen yazıda şöyle denmektedir:
"01/06/2008-son/11/2009 tarihleri arasında aylığa hak kazanmadığı halde yersiz ödenen 4871 tl nin yönetmenliğin 23. maddesi gereğince ilgili tarafndan ikametgahına en yakın maliye teşkilatına yatırılması suretiyle tahsilinin sağlanması için gereğini arz ve rica ederim"​

çalışma ve sosyal güvenlik bakanlığına ve bimere defalarca yazdım. verilen cevapta 2008 den sonrası tarafıma borç çıkartıldığı belırtlmktedir. oysaki ben 2002 den beri çalışmıyorum. ve hiçbir şekilde de sigorta kaydım bulunmamaktadır.

bu konuda ne yapmam lazım lütfen yardımlarınızı beklıyorum tesekkurler.

bu miktar 2008 ve 2009 için odenen para ve faizi.2008 den onceki odemeler için af gelmişti biliyorsunuz.
saglicakla

1/6/2008 tarihinden önce hak edilmemiş bütün ödemeler için bir defalığına af geldi.Resmi gazetede yayınlandı.Sen af tan sonrada maaşı almaya devam etmişsin.Hatalı maaş aldığını fark ettikleri tarihte 11/2009.Aradaki maaşı %50 faizi ile talep ediyorlar.

BÜLENT ABI
elimdeki yazıda not olarak "5754 sayılı kanunun 62.maddesi ile 2022 sayılı kanuna eklenen geçici 1.madde uyarınca bu kanunun yürürlük tarihinden önceki dönemlere ait yersiz ödenen aylıklar terkin edildiğinden 01.06.2008 tarihinden önceki borç tutarları bildirilmemiştır diye yazıyor

----------

Bildiğiniz gibi 2008 den önce yersiz ödenen aylıklar için af çıktı.kaldıki ben 2022 den buyana çalışmıyorum ve sigorta kaydım da yok.

Anlamadım

Ama ben 2002 den beri çalışmıyorum ayrıca 2008 den önce hem çalışıp hem maaş alanlar için af çıktı ben bu aftan yararlanamayacak mıyım yani

Bülent abi ben konuyu anlatabilmisimdir umarım.yani kısaca ben 1993-2001 yılları arası sigortalı olup bilmeden hem özürlü maaşı aldım hem çalıştım.o yüzden yukarıda anlattığım gibi halen çalışıyormuş gibi 2008-2009 yılları arası almış olduğum özürlü maaşları geri isteniyor ve maaşım kesiliyor.bir de şunu öğrenmek istiyorum ben şimdi 11.12.2009 tarihinde maaş almam gerekiyordu işlerimi düzeltirsem bu maaşımi da alabilir miyim acaba.

Yalçın, yukarıda verdiğim bağlantıda yer alan dilekçe tam olarak senin işini görecek bir dilekçe

Teşekkür ederim Bülent abi 2001 den bugüne kadar sigortalı olmadığıma dair belge de almam gerekiyor mu sgk dan.dilekçeye bu belgeyi de ekleyeyim mi.

Aslında gerek yok, ama istersen al, yararı olur zararı olmaz.

Bülent abi iki aydır yazıyorum Bimere ve Bakanlığa(eposta olarak) ama verdikleri cevap aynı.1993 ve ssk girişiniz var 01.04.2008 e kadar almış olduğunuz maaşlar af kapsamında ve 01.06.2008 den bugüne kadar yani son.11.2009 a kadar yapılan yersiz ödemeler şeklinde gidiyor.Defalarca 2001 den sonra ssk kaydımın olmadığını yazmama rağmen verilen cevaplar hep aynı

----------

Bir de ssk ya dava açsam yürütmeyi durdurma kararı aldırsam yanlış yapmış olur muyum

Senin konunun değişik bir versiyonu benim başıma geldi.Kurulu teyp gibi benim sorunum dışında alakasız cevap veriyorlar.Üç yazışmama saloko takliti yaptılar.Karar verdim Ankara'ya bizzat gidip halledecem...

Milletvekilimiz devreye girdi.Sgk ile görüşmüş borcum olduğunda ısrar ediyorlarmış.Milletvekilimiz de sgk müdürlüğünden sgk kaydın olmadığına dair bir yazı alarak GENEL MÜDÜRLÜĞE dilekçe ile gönder dedi.bakalım ne olacak

Bülent abi;AKİM(AK Parti İletişim Merkezi) e de ilettim konuyu verdikleri cevap aşağıdaki gibidir.ne yapmamız lazım başka

AK Parti İletişim Merkezi’ne yapmış olduğunuz 873809 numaralı başvurunuz, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na iletilmiştir. Bakanlığın ilgili biriminden gelen cevap aşağıda yer almaktadır

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Cevabı:
Adı geçenin talebiyle ilgili olarak SGK Başkanlığı Primsiz ödemeler Genel Müdürlüğü Sosyal Yardımlar Daire Başkanlığından alınan bilgide; Kayıtlarımızın incelenmesinde Kurumumuzca yapılan işlemlerde hata yoktur. Yeniden 2022 yaşlılık ve özürlü aylığı alabilmeniz için ikametgah adresinizin bağlı bulunduğu Mal müdürlüklerine müracaat etmeniz gerekmektedir. Hakkınızda Kurumumuzca herhangi bir işlem yapılabilmesi için İdare Kurullarınca alınacak muhtaçlık kararına göre işlem yapılacaktır.​

Bilginize sunar teşekkür eder, iyi çalışmalar dileriz.
Saygılarımla...​

benim olaydan anladığım 93-2001 yılları arası sigortalı olduğu için yeni farkedip kesmişler 2008/6 dan öncesi 1 defalığına affa uğr.dan 2008/6-2009/11 arasını istiyorlar.
yani bu arada 2001-2008, 2022 çıkıp tekrar müracaat etseydin bişey olmazdı.
vakit kaybetme tekrar müracaat et.

Demir1 kardeş 2001 den bu yana çalışmıyorum.Neyi iptal ettirir tekrar müracaat ettireceğim ki.Mantıken de yanlış yani.

Benim sakatlık maaşını isteğe bağlı SGK(Bağ-kur)a pirim yatırmam sebebi ile 12/2007/de kesildi.8/2008 de genelge yayınladı SGK Diyorki:

YÖNETMELİK DEĞİŞİKLİĞİ VE UYGULAMALARA AİT AÇIKLAMALAR
Bilindiği gibi 01/08/2008 tarihli ve 26954 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 65 Yaşını Doldurmuş Muhtaç,Güçsüz ve Kimsesiz Türk Vatandaşları ile Özürlü ve Muhtaç Türk Vatandaşlarına Aylık Bağlanması Hakkında Yönetmelikte değişiklik yapılmasına dair yönetmelik yayımlanarak yürürlüğe girmiş bulunmaktadır.
Buna göre;

b)Aylık almakta olan ve isteğe bağlı prim ödediği tespit edilenlerin aylıkları yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihi takip eden dönem başından itibaren kesilecektir. Bu kişilere bu tarihten önceki döneme ait ödenmeyen aylıklar talepleri halinde defaten ödenecektir.
İsteğe bağlı prim ödeyenler dışında Kuruma prim ödeyenlerle ilgili mevcut uygulamalara devam edilecek olup bu kişiler kanun kapsamı dışında tutulacaktır.
Ben geriye dönük hakkım olan 11 aylık tuturı 3 kez yazılı dilekçe ile defaaten talep etmeme rağmen bana hala maaşımın kesilmesi ile bilgi yazısı geliyor.Saloko numarası yapıyorlar.

Ne yapacağız var mı bir bildiğin işte.Ben 2001 den sonra hiç çalışmadım.sigorta da yatırmadım.telefonunu özelden gönderirsen telefonda görüşebiliriz seninle.

Ben musait bir zamanda Ankara'ya bizzat gidip derdimi anlatacağım bir muhatap bulacağım.Ve çözüme bağlamadan gelmeyeceğim...Sende bizzat derdini git anlat derim.

Ya internetten email attığımda bir iki gün içinde cevap yazıyorlardı.yazılı dilekçe yazdım hala cevap gelmedi.dava açmayı düşünüyorum.avukatımda yazılı bir cevap olması lazım dava açmak için diyor.

SGK sitesinden yaşlılar engellileri tıkla sağda evrak takipten TC no ile dilekçenin işleme girip girmediği belli olur.Tahmini yazılı dilekçelere verilen cevap 3 ayı buluyor...
...............................................
9Köy senin konu ney?

Orayı hergün kontrol ediyorum valla.aynı hiç birşey yazmıyor

Eğer sgk olumsuz geri dönüş yaparsa, kesinlikle ama kesinlikle mahkemeye taşıyın konuyu. Hakkınızı yedirmeyin kimseye...

Dava açacağım da Bülent abi yazdığım dilekçeye yazılı bir cevap gelmedi ki hala.Internetten Bimer e ve çalışma bakanlığına yazdıklarıma da bir sefer cevap yazdılar email olarak.hala borçlu olduğumda ısrar ediyorlar.ondan sonra yazılı olarak yazdım hala bir yazılı cevap gelmedi.

bugün 2022 maaş sorgulamaya baktım aynen şu şekilde yazıyordu

TAHSİS EVRAK TAHSİS SERVİSİNE GÖNDERİLDİ. 18/11/2008
TAHSİS EVRAK TAHSİS SERVİSİNE GÖNDERİLDİ. 21/11/2008
ÖZÜRLÜ AYLIK TALEBİNİZ YAZISI 09/01/2009 TAHSİS EVRAK TAHSİS SERVİSİNE GÖNDERİLDİ. 29/09/2009
MALİYE BORÇ YAZISI YAZILDI. 09/10/2009
TAHSİS EVRAK TAHSİS SERVİSİNE GÖNDERİLDİ. 02/12/2009
SİGORTADAN DOLAYI KESİLEN AYLIKTA YANLIŞLIK YOK YAZISI. 05/01/2010
TAHSİS EVRAK TAHSİS SERVİSİNE GÖNDERİLDİ. 08/12/2009
TAHSİS EVRAK TAHSİS SERVİSİNE GÖNDERİLDİ. 04/01/2010

2003 ten sonra sgk kaydım olmadığına dair yazıyı sgk genel müdürlüğüne gönderdim.ondan sonra yukardaki gelişmeler olmuş.ne demekse...

ayrıca sgk genel müdürlüğünün ilgili telefonunu aradım görüştüm.2022 den maaş almak istiyorsan yeniden müracaat edeceksin dedi.yersiz aldığım ceza tutarınıda ödemem gerektiğini söyledi.

bülent abi ne yapmam gerekiyor.

Karar sana yazılı olarak bildirildiğinde karar metnini buraya da aktar lütfen. Ve bildirimin ardından derhal bir avukata gidip konuyu aktar ve dava aç.
Başka bir şansın yok.

Bülent abi şimdi tekrar baktım 2002 sorgulamaya aynen şöyle yazıyordu"06/01/2010 işlemi olmayan evrak" bu ne demek acaba

----------

Dava açmış olsam maaşımı kesildiği tarihten itibaren alabilirmiyim acaba.Dava açmak için bana yazılı bildirim gelmesini bekleyeyim mi.yazılı bildirinin gelmesi bazen 3-4 ay sürüyormuş

Yazılı olarak sana bildirimde bulunmadan neye dayanarak dava açabilirsin bilmiyorum. Bunu avukata sorrmak gerek.

"işlemi olmayan evrak" ibaresinin ne demek olduğunu bilmiyorum

Bülent abi benim sakatlık raporumun aslını bundan önceki maaş müracatı sırasında mal müdürlüğü almıştı.şimdi yeniden müracaatta bulunurken yeniden hastaneye falan mı sevk yapacaklar yoksa nasıl olacak.eğer yeniden hastaneye rapor için sevk yaparlarsa muayeneydi heyet günüydü bir kaç ay daha geçer.elimizde bulunan rapor fotokopisi geçerli olurmu.yeniden müracatta bulunurken dilekçe yazmamız lazımmıs tüm hukuki haklarım saklı kalmak şartı ile diye.bana bir dilekçe uyarlarmısınız saygılarımla.

----------

Bülent abi birde şunu sormuştum size maaşım kesildiği tarihten itibaren mi başlar.Çünkü eşe dosta borçlandım.kaç aralık maaşımı da alamadım.saygıları

Ya mantık alıyor mu.ben den çalıştığım dönemleri değil çalışmadığım dönemin parasını alıyor.2001 sonra benim çalışmışlığım yok.madem kesecekler o zaman kesselerdi neden 2 yıl daha beklediler.2008 yılından önce de bu tür hadiseler yaşandı.81000 kişi cezalıydı.onların suçunu ihmalinin hesabını biz mi ödemek zorundayız.

Üst Alt