Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Hiç sigortalı olmadığım halde 2022 maaşım kesildi ve borç tahakkuk ettirildi!?

Bülent abi şu sorularımı cevaplarsan çok memnun olurum.
1-Dava açınca maaşı kesildiği tarihten itibaren mi alırım.
2-Yürütmeyi durdurma kararı alınca maaşımı almaya başlar mıyım.
3-dava açsak bile maaş için yeniden müracaat da bulunmam gerekiyormuş.rapor için tekrar hastaneye sevk mi yapacaklar.elimde rapor yok.çünkü bundan önce ki müracatta mal müdürlüğü almıştı.fotokopi geçerli olur mu.
4-itiraz için dava açmanın bir süresi varmı.benim maaş 09.10.2009 da kesilmişti.

1- Bence evet, haksız bir kesinti olduğu için kesildiği yerden devamla ödenir
2- Bilmiyorum. Bu konuda yürütmeyi durdurma kararı vermezler gibi geliyor bana
3- Dava sürerken yeniden başvuru bana mantıklı gelmedi. Ama evet, yeniden başvurursan rapor dahil her şey yeniden düzenlenmeli (elinde yeni tarihli rapor varsa onu da verebilirsin tabii)
4- Kesildiği tarih değil de, sana bildirildiği tarih önemli. Sanırım bildirimin ardından 30 ya da 60 gün içinde dava açman gerekirdi. Bunu avukata sor mutlaka

Bana 20.10.2009 tarihinde gelen zarfta maaşımın 09.10.2009 tarihinde kesildiği belirtiliyordu.ondan sonra mal müdürlüğüne dilekçe yazdım ankara sgk genel müdürlüğüne bimere defalarca yazdım yazılı bir cevap gelmedi.avukat süre 60 gün dedi ama sen yeniden müracatını yap dedi.gelen yazıya göre dava açalım dedi.ayrıca elimde ki rapor 23.07.2008 tarihli geçerli olur mu acaba.

Rapor geçerli olur.

Yeniden başvur ve sonra dava et o zaman...

Abi avukatlar biz engellilerle ilgili hukuki konularda sizin kadar bilgili değil.5 tane avukata gittim.bizimle ilgili kanunları bile bilmiyorlar doğru dürüst.her biri farklı şeyler söylüyor.siz onlardan daha bilgilisiniz.
Sizin yazdığınız itiraz dilekçe örneğini gösterdim çok güzel yazılmış dediler.bilgi sahibi oldular sayenizde

Abi bir de şunu soruyum size. siz karar gelmeden neye göre dava açacaksınız demiştiniz. karar dediğiniz bana bildirilen maaşımım kesildiği ve haketmediğim şekilde maaş aldığımı bildiren mektup mu yoksa itiraz dilekçesine verilecek cevap mı

Bir şekilde kurumdan sana gelen herhangi bir cevap olabilir. En son hangi cevap gelmişse onu temel alarak 60 gün içinde dava açman gerek.

Bülent abi ben şimdi 2022 için yeniden müracaatta bulunacağım.müracatta bulunurken tüm yasal haklarım saklı kalmak şartı ile diye belirtmem gerekiyormuş.buna göre nasıl bir dilekçe yazmam gerektiğini bana örnek dilekçe şeklinde yazabilir misiniz.saygılarımla

BÜLENT ABİ
çalışma ve sosyal güvenlik bakanının özel kalem müdürünün bana atmış olduğu email aynen şöyle

"06/10/2009, 09/10/2009, 21/10/2009 tarihlerinde yazdığımız yazılarda da belirttiğimiz gibi;
01/08/2008 tarihli ve 26954 sayılı Resmi Gazete de yayımlanarak yürürlüğü giren 2022 sayılı Kanunun uygulanmasına ilişkin yönetmeliğin aylıktan faydalanamayacaklar başlık 5.maddesi (a) bendi ile “……hangi adla olursa olsun herhangi bir Sosyal Güvenlik Kurumundan bir gelir veya aylık hakkından faydalananlar ile isteğe bağlı prim ödeyenler dahil olmak üzere Kuruma prim ödeyenlerin ”bu Kanun uyarınca bağlanacak aylık hakkından faydalanamayacakları hüküm altına alınmıştır.

Bu nedenle yukarıda belirtilen Kanun hükmü gereği 01/08/2008 tarihinden sonra Kuruma isteğe bağlı prim ödeyenlerin aylık talepleri kabul edilmediği gibi aylık almakta iken isteğe bağlı prim ödemeye başlayanların aylıkları ise kesilmektedir.

Halen Sosyal Güvenlik Kurumunda çalışması (geliri) olmayanların ve isteğe bağlı prim ödemeyenlerin bağlı bulundukları Mal Müdürlüklerine müracaat etmesi gerekmektedir.İdare Kurullarınca alınacak Muhtaçlık karalarına göre İlgililer hakkında aylık bağlama yönüyle işlem yapılacaktır."

Ben diyorum 2001 den sonra çajışmadım adam ne cevap yazıyor.

Kardeş ben ne diyorum sana kırk defa yaz derdini,kırkbir defa onlar alakasız robot cevap veriyorlar.SALOKO taklidi yapıyorlar...Şaşırmadım,ben kendi sorunum için bizzat Ankara'ya gidip halledecem...

Kardeş hadi yarın gidelim.ankaraya gidince hallolurmu.

Bimiyorum Yalçın. 2022 başvuruları matbu evraklar üzerinden yürür. Tüm hukuki hakların saklı kalmasına dair ibareyi nereye yazacaksın bilemiyorum.

Özel kalemin yazdığı yanıta dair ne diim bilmiyorum. Belki de onu sana yazan özel kalem değil dolma kalemdir. Bilmiyorum! :)

Bülent abi 2022 maaşımı yükseltmek için müracat ettiğimde yeniden rapor için hastaneye şevketmislerdi.ve bu rapora göre maaşım yükseltilmışti.Ben dün malmüdürlüğüne gittim yeniden 2022 ye müracat için.beni yeniden hastaneye sevkedeceklerini söylediler.oysa benim raporun tarihi 23.07.2008 ne yapmam gerek.birde Ankaraya gitsem bir faydası olur mu.en azından yüzyüze görüşüp izah ederim diye düşünüyorum.

Yeniden rapor talep etmemeleri gerek. Elindeki raporun yönetmelikte adı geçen rapor yönetmeliğine uygun olduğunu söyle ve bu konuda ısrar et.

Ankara'da muhatap bulabileceğini sanmıyorum. Ama çok zor değilse, ben lsam yerinde Özürlüler İdaresi Başkanlığı'na gider ve onların kanalıyla sgk ile görüşmeye çalışırdım...

Bülent abi söyledim ısrar ettim dinlemediler illa yeniden rapor alacaksın diyorlar.pirimsiz ödemeler genel müdürlüğüne gitsem ilgilenmezlermi.çünkü bizim muhatabımız orası.ne bileyim yada başbakanlığa falan.olay çıkarıp sesimi duyurmak istiyorum.en azından tv kameraları falan gelirse belki dikkate alırlar

----------

Bizi kim dinleyecek ne yapacağız bilmiyorum.

:) Dedim ya ille de gideceksen, ben olsam Özürlüler İdaresi Başkanlığı ayağını kullanırım (Reyhan Gazel'e git mesela). Onlar sgk'yı arasın ve konuşsun...

Rapor için BİMER'e şikayet etmekle tehdit et. Yönetmeliğin çok açık olduğunu ve beyan ettiğin raporun 16/7/2006 tarihli ve 26230 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Özürlülük Ölçütü, Sınıflandırması ve Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelik hükümlerine göre alınmış bir sağlık kurulu raporu olduğunu ve bu raporu kabul etmek zorunda olduklarını söyle.

Bugün Ankaradayım.SGK PIRIMSIZ ÖDEMELER GENEL MÜDÜRLÜĞÜNE gittim.Durumu izah ettim.Borcumu mutlaka ödemem gerektiğini söylediler.Başka çarenin olmadığını söylediler.

Özürlüler idaresi başkanlığına da gittim.Reyhan Gazel hanımla da görüştüm.Ilgili yerleri aradı.Maalesef yapacak bir şey olmadığını söyledi.

Ben olsam o dilekçedeki minvalde dava açarım kuruma.

Bülent abi konuyu Reyhan hanıma izah ettim nasıl olur dedi.2008 yılında af çıktı dedi.Ama pirimsiz ödemeler genel müdürlüğünde bile 4 kişiyle görüştüm çelişkili cevaplar veriyorlar.Pirimsiz ödemeler genel müdürlüğünün verdiği cevaplardan Reyhan hanım bile tatmin olmadı ama yapacak birşey olmadığnı söyledi.

Bugün avukatla görüştüm.Evrakları teslim ettim.Pazartesi günü idare mahkemesinde dava açacak.Bakalım ne olacak.

Bülent abi Ankarada bana bir de şunu söylediler.Adıma borç tahakkuk ettirilen 4871 TL eğer ödeme gücüm yoksa bunu bir dilekçe ile bağlı bulunduğum mal müdürlüğüne müracaat etmem gerekiyormuş.Borcun silinmesi tamamen kaymakamlık ve mal müdürlüğünün insiyatifinde imiş.Borcumun silinmesi için bana uygun bir dilekçe örneği yazabilir misiniz.teşekkürler.

Evet bunca uğraşlar ve itirazlar hiç bir işe yaramadı.Kesilen 2022 maaşım için yeniden rapor alıp yeniden müracaat ettim.Niye yazıyorum çünkü sitede benim gibi olan arkadaşlar varsa bilgisi olsun diye.

Bu ne demek şimdi

Emekli Nevi: MUHTAÇ
Durumu: PASİF
Aylık Durdurulma Tarihi: 01/12/2009
Aylık Durdurulma Nedeni: S.G.K. AYLIK ALMASI
Değişiklik Tarihi: 9/10/2009
Ödeme Tarihi: 09/10/2009
Ödeme Durumu: TARİHİNDE İPTAL KARARI
Online Ödeme Tarihi: 13/01/2009
Online Ödeme Açıklama: TARİHİNDE ÖDEMENİZ ZİRAAT BANKASINA GÖNDERİLMİŞTİR.
Evrak Açıklamaları
18/11/2008 EVRAK TAHSİS SERVİSİNE GÖNDERİLDİ.
21/11/2008 EVRAK TAHSİS SERVİSİNE GÖNDERİLDİ.
09/01/2009 ÖZÜRLÜ AYLIK TALEBİNİZ YAZISI
29/09/2009 EVRAK TAHSİS SERVİSİNE GÖNDERİLDİ.
09/10/2009 MALİYE BORÇ YAZISI YAZILDI.
02/12/2009 EVRAK TAHSİS SERVİSİNE GÖNDERİLDİ.
05/01/2010 SİGORTADAN DOLAYI KESİLEN AYLIKTA YANLIŞLIK YOK YAZISI.
08/12/2009 EVRAK TAHSİS SERVİSİNE GÖNDERİLDİ.
06/01/2010 İŞLEMİ OLMAYAN EVRAK.
04/01/2010 EVRAK TAHSİS SERVİSİNE GÖNDERİLDİ.
11/01/2010 SİGORTADAN DOLAYI KESİLEN AYLIKTA YANLIŞLIK YOK YAZISI.
10/03/2010 EVRAK TAHSİS SERVİSİNE GÖNDERİLDİ.
24/03/2010 EVRAK TAHSİS SERVİSİNE GÖNDERİLDİ.
20/05/2010 EVRAK TAHSİS SERVİSİNE GÖNDERİLDİ.
20/05/2010 EVRAK MEVZUAT SERVİSİNE GÖNDERİLDİ.

sgk dan aylık aldığını ima etmişler aylığı bağlayıp durdurmuşlar
mevzuat servisine gönderilmiş orası ne karar verecek ona bağlı

Kardeş tek çözüm yolu; avukat tutup dava açmandır yoksa istediğin kadar itiraz et olmuyor başın daha çok derde girer. ödeme dava aç ama sakın ödeme

Ya benim 2022 maaşım yersiz ödeme iddiasıyla eylül 2009 da kesildi.halbuki ben 2001 yılından beri çalışmıyorum.2001 den önce çalıştım ve özürlü maaşı aldım.yeniden müracaat etmemi söylediler maaş için.hala bağlanmadı.bugün de evrak takip te bunu gördüm.birşey anlamadım yani.

2001 yılından sonra ne isteğe bağlı sigorta ödedim ne de sigortalı bir işte çalıştım.bunu belgelerle de ispatlıyorum.

o zaman o belgeleri yolla sgk ya onlarda anlar maaş tekrar bağlanır

Üst Alt