Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Hiç sigortalı olmadığım halde 2022 maaşım kesildi ve borç tahakkuk ettirildi!?

canaslan kardeş dava açtım zaten.ama maaş için yeniden başvurmamı söylediler.

ticet77; yeniden rapor aldım tüm evraklarımı tamamladım Mal müdürlüğü aracılığı ile sgk ya gönderdim evrakları.

sgk nın hatası yeni baştan değil sigortalı olmadığına dair belgeleri ve bir dilekçe yollasaydın daha ii olurdu bence arada geçen zaman lehine dönerdi

Hayır benim vasim falan yok.ben 2001 yılından önce sigortalı çalışmıştım.ondan karıştı.

ticet77; ben SGK genel müdürlüğüne bizzat gittim.Sigortalı olmadığıma dair sgk dan almış olduğum belgeyi götürdüm ama dinleyen olmadı.tamam sen git yeniden başvur dediler.

Demek ki borç ödenmediği için maaş bağlamıyorlar...
Bu durumda dava sürecini beklemekten başka yol da yok Yalçın

Emekli Nevi: MUHTAÇ
Durumu: PASİF
Aylık Durdurulma Tarihi: 01/12/2009
Aylık Durdurulma Nedeni: S.G.K. AYLIK ALMASI
Değişiklik Tarihi: 9/10/2009
Ödeme Tarihi:09/10/2009
Ödeme Durumu: TARİHİNDE İPTAL KARARI
Online Ödeme Tarihi: 13/01/2009
Online Ödeme Açıklama: TARİHİNDE ÖDEMENİZ ZİRAAT BANKASINA GÖNDERİLMİŞTİR.
Evrak Açıklamaları
18/11/2008 EVRAK TAHSİS SERVİSİNE GÖNDERİLDİ.
21/11/2008 EVRAK TAHSİS SERVİSİNE GÖNDERİLDİ.
09/01/2009 ÖZÜRLÜ AYLIK TALEBİNİZ YAZISI
29/09/2009 EVRAK TAHSİS SERVİSİNE GÖNDERİLDİ.
09/10/2009 MALİYE BORÇ YAZISI YAZILDI.
02/12/2009 EVRAK TAHSİS SERVİSİNE GÖNDERİLDİ.
05/01/2010 SİGORTADAN DOLAYI KESİLEN AYLIKTA YANLIŞLIK YOK YAZISI.
08/12/2009 EVRAK TAHSİS SERVİSİNE GÖNDERİLDİ.
06/01/2010 İŞLEMİ OLMAYAN EVRAK.
04/01/2010 EVRAK TAHSİS SERVİSİNE GÖNDERİLDİ.
11/01/2010 SİGORTADAN DOLAYI KESİLEN AYLIKTA YANLIŞLIK YOK YAZISI.
10/03/2010 EVRAK TAHSİS SERVİSİNE GÖNDERİLDİ.
24/03/2010 EVRAK TAHSİS SERVİSİNE GÖNDERİLDİ.
20/05/2010 EVRAK TAHSİS SERVİSİNE GÖNDERİLDİ.
20/05/2010 EVRAK MEVZUAT SERVİSİNE GÖNDERİLDİ.
21/05/2010 EVRAK TAHSİS SERVİSİNE GÖNDERİLDİ.

Bana bugüne kadar borcunu öde diyen olmadı. Ne Mal Müdürlüğü ne Sgk.Bana söylenen yeniden maaş almak istiyorsan sil baştan işlemlerini yeniden yaptıracaksın dediler.

sgk ye dava açınca mahkeme sgk,ye savunma istemiştir. ondan evrak mevzuat servisine gönderilmiş. benimde aynen öyle yazıyor.

spartaküs;

kardeş bana telini verebilir misin özelden.seninle görüşmek istiyorum.

telefonum var sende kenan ben diyarbakırdan aynı dava arkadaşıyız

[FONT=Times New Roman] [/FONT]T.C
SOSYAL GÜVENLİK KURUMU
PİRİMSİZ ÖDEMELER GENEL MÜDÜRLÜĞÜ
SOSYAL YARDIMLAR DAİRESİ BAŞKANLIĞI
ANKARA

KONU: 2022 Maaşı haciz edilemiyeceği

Kurumunuza olan 5887,77 T.L borcum 2022 sayılı yasa uyarınca bağlanan aylığımdan kesilemiyeceği hakkında aşağıda belirtiğim kanunda yer almaktadır.

28 Temmuz 1953 Tarihli Resmi Gazete
Sayı: 8469
AMME ALACAKLARININ TAHSİL USULÜ HAKKINDA KANUN
Kanun No:6183
Haczedilemeyecek mallar
Madde 70 – Aşağıda gösterilen mallar haczedilemez.
1. (3986 sayılı Kanunun 16'ncı maddesiyle değişen bent) 233 sayılı Kamu İktisadî Teşebbüsleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname hükümlerine tabi iktisadî devlet teşekkülleri, kamu iktisadî kuruluşları, bunların müesseseleri, bağlı ortaklıkları, iştirakleri ve mahallî idarelerin malları hariç olmak üzere Devlet malları ile hususî, kanunlarında haczi caiz olmadığı gösterilen mallar.
2. Borçlunun şahsı ve mesleği için gerekli elbise ve eşyası ile, borçlu ve ailesine gerekli olan yatak takımları ve ibadete mahsus kitap ve eşyası.
3. Vazgeçilmesi kabil olmayan mutfak takımı ve pek lüzumlu ev eşyası.
4. Borçlu çiftçi ise kendisinin ve ailesinin geçimleri için zaruri olan arazi ve çift hayvanları ve taşıtları ve diğer teferruat ve tarım aletleri; çiftçi değilse sanat ve mesleği için gerekli olan alet ve edevatı ve kitapları; arabacı, kayıkçı, hamal gibi küçük taşıt sahiplerinin ancak geçimlerini sağlayan taşıt vasıtaları,
5. Borçlu veya ailesinin geçimleri için gerekli ise, borçlunun tercih edeceği bir süt veren mandası veya ineği veyahut üç keçi veya koyunu ve bunların üç aylık yem ve yataklıkları,
6. Borçlu ve ailesinin iki aylık yiyecek ve yakacakları ile;
a) Borçlu çiftçi ise ayrıca gelecek mahsul için gerekli olan tohumluğu,
b) Borçlu bağ, bahçe veya meyve ve sebze yetiştiricisi ise kendisinin ve ailesinin geçimleri için zaruri olan bağ, bahçe ve bu işler için gerekli bulunan alet ve edevatı, malzemesi ve fide ve tohumluğu,
c) Geçimi hayvan yetiştirmeye münhasır olan borçlunun kendisinin ve ailesinin geçimleri için zaruri olan miktarda hayvan ile bu hayvanların üç aylık yem ve yataklıkları,
7. Memleketin ordu ve zabıta hizmetlerinde malul olanlara bağlanan emekli aylıkları ile, bu kabil kimselerin dul ve yetimlerine bağlanan aylıklar ve ordunun hava ve denizaltı mensuplarına verilen uçuş ve dalış ikramiyeleri,
8. Bir yardım sandığı veya derneği tarafından hastalık, zaruret ve ölüm gibi hallerde bağlanan aylıklar,
9. Vücut ve sağlık üzerine ika edilen zararlar için tazminat olarak zarar görenin kendisi veya ailesine toptan veya irat şeklinde verilen veya verilmesi gereken paralar,
10. Askerlik malullerine, şehit yetimlerine verilen harp malullüğü zammı ile, 1485 sayılı kanun gereğince verilen tekel beyiyeleri,
11. Borçlunun haline münasip evi "ancak evin değeri fazla ise bedelinden haline münasip bir yer alınabilecek miktarı borçluya bırakılmak üzere haczedilerek satılabilir",
12. (2347 sayılı Kanunun 8'inci maddesiyle değişen bent)Harcırah Kanununa göre yapılan ödemeler,
13. (2347 sayılı Kanunun 8'inci maddesiyle eklenen bent)2022 sayılı kanun uyarınca bağlanan aylıklar.

Vasi Adı : Vasi Soyadı :
Emekli Nevi : MUHTAÇ Durumu : AKTİF
Aylık Durdurulma Tarihi : 01/12/2009 Aylık Durdurulma Nedeni : S.G.K. AYLIK ALMASI
Değişiklik Tarihi : 25/05/2010 Durumu :
Yazışma Tarihi : Yazışma Durumu : --
Belge Açıklama Tarihi : 0 Durumu :
Rapor Tarihi : Rapor Açıklama : -------
İşlem Tarihi : İşlem Açıklama :
Ödeme Tarihi : 25/05/2010 Ödeme Durumu : TARİHİNDE İLK AYLIK ÖDEME.
Online Ödeme Tarihi : 13/01/2009 Online Ödeme Tutarı : 0.0
Online Ödeme Açıklama : TARİHİNDE ÖDEMENİZ ZİRAAT
BANKASINA GÖNDERİLMİŞTİR.
Evrak Açı

büyük ihtimalle birikmişiniz borcunuzdan düşürülmüştür

dediğim gibi yukardaki dilekçeyi kuruma gönder borcunu maaşından kesemezler

Kesip kesmediklerini bilmiyorum ki daha.haber vermeden kafalarına göre el koyamazlar herhalde.ayrıca yargı daki bir konu o.

boşuna uğraşma kardeş 93 ten 2001 e kadar zaten bahsettiğin süre 8 yıl 4 ay sen 1 yıl 8 ay daha git büyük bi şirketle konuş kendini sigortalı göster direkt emekli ol böyle şeylerle uğraşma keşke benimde o kadar günüm olsa hiç bu maaşla uğraşmam... maaş alman bile tuhaf ben olsam almam direkt giderim büyük bi şirkete ricacı olurum sen işe gitmesen bile ödüyorlar... üstelik senin gününde kalmamış zaten çok az bi zamanın kalmış emeklilik için hiç bu devletin saçma kurallarıyla uğraşmaya değermi... engelli sigortaları çok uygun üstelik fiş parası falan alıyorlar senden para almadan öder büyük şirketler sen milletvekili bulmuşsun dünya kadar büyük şirket bulur sana ki ben öyle yaptım günüm hiç yoktu bekleyemedim yıllarca iptal ettirip maaşa başvurdum... senin günündede bişey kalmamış... istanbuldaysan gidip ricacı olacağın yer bile söliyim sana avcılar parseller vitra şirketi saygılar..

Kardeş ben Çorum dayım iyi söylüyorsun da rica etmedigim yer kalmadı.bırak para almamayı ayda 290 lira istiyorlar.

Emekli Nevi:MUHTAÇ Durumu:AKTİF
Aylık Durdurulma Tarihi:01/12/2009
Aylık Durdurulma Nedeni:S.G.K. AYLIK ALMASI
Değişiklik Tarihi:25/05/2010
Durumu:Yazışma Tarihi:Yazışma Durumu:--Belge Açıklama Tarihi:0Durumu:Rapor Tarihi:Rapor Açıklama:-------İşlem Tarihi:İşlem Açıklama:
Ödeme Tarihi:25/05/2010Ödeme Durumu:TARİHİNDE İLK AYLIK ÖDEME.Online Ödeme Tarihi:13/01/2009Online Ödeme Tutarı:0.0Online Ödeme Açıklama:TARİHİNDE ÖDEMENİZ ZİRAAT BANKASINA GÖNDERİLMİŞTİR.

Açıklama2. Tarih2. AçıklamaTAHSİS 18/11/2008EVRAK TAHSİS SERVİSİNE GÖNDERİLDİ. 0TAHSİS 21/11/2008EVRAK TAHSİS SERVİSİNE GÖNDERİLDİ. 09/01/2009ÖZÜRLÜ AYLIK TALEBİNİZ YAZISI TAHSİS 29/09/2009EVRAK TAHSİS SERVİSİNE GÖNDERİLDİ. 09/10/2009MALİYE BORÇ YAZISI YAZILDI. TAHSİS 02/12/2009EVRAK TAHSİS SERVİSİNE GÖNDERİLDİ. 05/01/2010SİGORTADAN DOLAYI KESİLEN AYLIKTA YANLIŞLIK YOK YAZISI. TAHSİS 08/12/2009EVRAK TAHSİS SERVİSİNE GÖNDERİLDİ. 06/01/2010İŞLEMİ OLMAYAN EVRAK. TAHSİS 04/01/2010EVRAK TAHSİS SERVİSİNE GÖNDERİLDİ. 11/01/2010SİGORTADAN DOLAYI KESİLEN AYLIKTA YANLIŞLIK YOK YAZISI. TAHSİS 10/03/2010EVRAK TAHSİS SERVİSİNE GÖNDERİLDİ. 0TAHSİS 24/03/2010EVRAK TAHSİS SERVİSİNE GÖNDERİLDİ. 0TAHSİS 20/05/2010EVRAK TAHSİS SERVİSİNE GÖNDERİLDİ. 0MEVZUAT20/05/2010EVRAK MEVZUAT SERVİSİNE GÖNDERİLDİ. 0TAHSİS 21/05/2010EVRAK TAHSİS SERVİSİNE

üstad ben sizin adınıza ricacı olayım erdalshop@hotmail.com eklersen benim eski sigortalı gösterildiğim yerde kısa bi süre sigortalı görünsen direkt emekli olursun hiç değmez çektiğin bu çileye sen yine davanı aç borcunu sildirmek açısından ama önce sigortalılığını deneyelim eğer gününüzü tamamlayabilirsek gününü tamamlayıp emekli ol bence en temizi bu vermedikleri gün olmaz en azından hemde aydan aya temiz para alırsın...

Evrak takipte ödeme tarihi 25.05.2010 yazıyor

Benim maaşım yersiz ödeme iddiasıyla 4871 tl borç tahakkuk ettirilerek kesilmişti.Maaş bağlanması yeniden müracaat etmem söylendi.26.01.2010 yeniden müracaat ettim.Evrak takipten baktım pasif olan durum aktif olmuş.ödeme tarihi 25.05.2010 yazıyor.değişiklik tarihi de 25.05.2010 yazıyor.başka bir açıklama yok.bu ne demek.ben bu parayı ne zaman alabilirim.toplu para da ödenir mi

Evrak takipte aktif yazıyor

Benim maaşım yersiz ödeme iddiasıyla 4871 lira borç tahakkuk ettirilerek eylül-2009 da kesilmişti.borcu ödemedim dava açtım.maaş içinde 26.01.2010 yeniden müracat ettim.evrak takip den baktığımda pasif olan maaşım aktif olmuş.ödeme tarihi 25.05.2010 yazıyor.ben ne zaman maaş alabilirim.ayrıca birikinti de alır mıyım.

Valla Yalçın, borç çıkartıldıktan sonra yeniden maaş için başvurmuş ve maaş bağlanacak gibi görünen bildiğim tek kişisin. Onun için sen yazacaksın gelişmeleri biz bilgileneceğiz...
Borcu maaşından mahsup ederler mi, maaş bağlarlar mı, nasıl bir süreç işler, en küçük bir fikrim dahi yok.

Bülent abi benim maaşım eylül 2009 da yersiz ödeme iddiası ile 4871 lira borç tahakkuk ettirilerek kesildi.
halbuki ben 2001 den beri çalışmıyorum.

neyse 26.01.2010 tarihinde maaş için yeniden başvurdum. evrak kayıt tan gördüğüm kadarıyla pasif olan durum aktif olmuş.
ödeme tarihi de 25.05.2010 olarak gözüküyor. bu ne demek şimdi .maaşım bağlanmış mi.
birikinti alabilir miyim.

yalçın sabırlı adam gördüm senin gibisini görmedim halbuki telefon açıp sorsan bütün bilgileri öğrenirsin

benim maaş bankaya yatırılmadan telefondan birikmişimi öğrendim

Tamam da ben bu SGK nın elemanlarını sevmiyim gardaşim sevmiyim.onların sesini dahi duymak istemiyim.

çalışırken maşşını kestirmen gerekti bu maaş çalışmayanlar içindi keşki müracat edipte maaşını kestirseydin borçlusun ...

Kardeş aynı durum benim başımdada var borç geldi bana hemen hemen senin gibi aynı dönemlerde, ben ödemedim çünki haklıydım en son beni mahkemeye verdiler bende avukat tuttum ona karşılık bakalımne olacak ha gelelim asılkonumuza sgk dan aynı zaman da bir mektup geldi şu an herhangi bir yerde çalışmıyorsanız ve muhtaç durumdaysan maaşa başvurabilirsin şeklinde şimdi ben de başvuracağım bakalım bağlanacakmı. İnşallah bir işe girerimde o ...... ların verdikleri 3 kuruşa muhtaç olmayız.

Bu SGK beni katil yapacak valla.
yersiz ödeme iddiasıyla maaşım kesilmiş ve 4871.84 TL borç tahakkuk ettirilmişti.14.02.2010 tarihinde İdare Mahkemesine dava açtım
2022 maaşı almam içinde yeniden başvurmam gerektiği söylendi. 26.01.2010 tarihinde bütün evraklarımı tamamlayıp yeniden başvurdum.
evrak kayıt takipten gördüğüm kadarıyla pasif olan maaşım aktif olmuştu.
Ne yazıkki dün gelen yazı ile ŞOK daha yaşadım.
gelen yazıda "26.01.2010 tarihli başvurunuza istinaden 01.02.2010 tarihinden itibaren yeniden aylık bağlanmış olup, birikmiş aylıklar
tutarı olan 2043.44 borcunuzdan mahsup edilmiştir. Bakiye borç tutarı 5264.32 TL ise ödenecek aylıklardan 1/4 oranında kesilecektir" şeklide yazıyordu.

Mahkeme sonuçlanmadan birikmiş paraya nasıl el koyarlar anlamıyorum.

kalem
evet haklısın.dün avukatımla görüşüp dilekçe yazdırdım SGK kurumuna.dediğin gibi tam bir gazetelik olay ama bizim gazeteler
bu tür konuları haber olarak görmüyor.varsa tanıdığın haber yapacak biri bana yönlendirebilirsin.

Sayın Oturan Boğa
yersiz ödeme iddiasıyla kesilen maaşım tekrar müracaat etmem dolayısıyla 01.02.2010 tarihi itibariyle bağlanmış olup borcum olan 4871 tl nin bir kısmı birikinti tutarı olan 2043 tl ye el konularak tahsil edilmiş.
Kalan bakiye borç tutarı da eylül 2010 dan itibaren verilecek maaşlardan 1/4 şeklinde kesilerek tahsil edilecekmis
Ben yersiz ödeme iddia edilerek tarafıma borç tahakkuk ettirilen 4871 tl için ankara 9.Idare mahkemesinde dava açtım. Davanın sonucu belli olmadan benim birikinti tutarıma el koymaları normal mi.
Yapmam gereken bir şey var mi.

Önerilerinizi ve görüşlerinizi bekliyorum.

Saygılarımla.

Mahkeme sürecini beklemeleri gerekirdi aslında, ama bu durum bir ilk olduğu için, onlar da ne yapacaklarını bilememişlerdir...
Hele mahkeme sonuçlansın, kazanırsan kesilen miktarı defaten sana öder SGK. Merak etme...

Sayın Oturanboğa
mahkemeyi"kazanırsan" diyorsunuz.Kaybetme gibi bir olasılık var mı ki.Çünkü 2001 den bu yana çalışmıyorum.Durum bu iken mahkemeyi kaybetmek adalete güveni de sarsar.Çünkü kanunda açıkça belirtilmiş 2008 yılında af çıkmış.

Üst Alt