Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Hodgkin Lenfoma olan kim var?

Aynen katılıyorum her cümlenize :)
Aynen hastalık diye geçiyor. Bunun tedavisini Onkoloji doktorları yapıyor.
Hastalığın tanımı zaten : Hodgkin hastalığı
Böle geçen yerlerde var yani... Kibarlaştırılmış adına biz Hodking Lenfoma diyoruz ne kibar bir hastalığımız var öyle değil mi?

Karizma hodking :)

Birde midemiz bulanmasa :(

Bu hastalık da alt tipin önemi ne kadar bilgisi olan var mı

Benim patoloji raporumda
Hodgkin Lenfoma Klasik Tip Lenfositten Zengin Tip Nodüler İnfiltrasyon Paterni Gösteren Varyant

Bu nasıl bir alt tip abi :) konu hakkında bilgisi olan varmıdır acaba ?

ahh arkadaşlarr. kardeşim çok kötü. dün çenesi çok ağrımış. çenesini açıpta bir mandalina bile yiyememiş..
çok ağır geldi heralde. bugün dr a gidecekler.Allah ım sen güç ver. kolay geçsin nolurr.
sürekli dua ediyorum. gecesi gündüzü harap oldu. uyku yok sürekli ağrı. halsiz.
sizlerle konuşuyorum umutlanıyorum. ama kardeşim burda yazılanlara inanmıyor. anlatıyoruz.
biraz iyiye gitse onada moral olacak biliyorum. ama yok kemo çok ağır geldi.

Nasıl inanmıyor şu anda aktif kemoterapi alıyorum.
Aldığım kemoterapi tedavisi ABVD
Hatta şun anda Pet çekimine gireceğim tedaviye nasıl yanıt vermişim ona bakacağız.

Sizin kardeşinize hangi tedaviyi uyguluyorlar acaba Bizim gibi ABVD mı
Yoksa daha yüksek dozda olan başka tedavimi

Dua çok önemli hepimiz her zaman etmeliyiz .

ALLAHIM HERKEZE ACIL ŞİFA VERSİN.
AMİNN...

cumhur.c

evet ABVD.
ama bütün vucudu sarmış.kemiktede var. ondanmı acaba

ilaç aynı ama. veriliş dozumu farklımı

hmm .

Evet bende tutulum sadece boyumda kı lenf bezlerinde vardı şu anda hala var mı tutulum bilemiyorum. pet çekildim çarşamba günü sonuçlarım çıkacak.

Kardeşizde Kemik iliği tutulumu da mevcut sanırsam evre 4 demiştiniz.

Sonuç olarak evre 4 olsa da tedavi şansı çok yüksek ben tedavi olduğum hastanede bir çok 4. evre kişi ile tanıştım.
biraz daha sabretmesi lazım kardeşinizin ağrıları son bulacak yakında .

Siz Hastalığı Nasıl Fark ettiniz ?

cumhur.c

boynunda şişlik oldu öyle farkettik ama şişlikten sonra 3 ay sonra teshis konuldu.
meğer 2 senedir varmış. anlamadık. kaşıntısı vardı. dr alerjik dedi. bu yapıyomuş demekki.

inşallah. boğazı faranjit olmuş. dr antibiyotik vermiş. Allahım güc ver biraz yiyebilse çok iyi olack. pazartesi kan sayımı varmış. hiç yiyemediki kanı düşük çıkar kesin :(

Kan sayımını genel olarak kemoterapiden 7 gün sonra yapıyorlar
Yemek içmekle alakası yok ilaçlar beyaz kan ve normal hücrelerimizi yok ediyor genelde beyaz kan da sorun oluyor daha çabuk bölünen hücre olduğu için
Çaresi basit nöpojen iğnesi yapıyoruz kolumuzdan düzeliyor
Enfeksiyon kapmaması çok önemli nasıl farenjit olmuş hemen hijyen önemli çok dikkat etsin çiğ sebze ve kabuğu soyulmayan dişarı ile direk temas halinde kalan meyve ve gıdalardan uzak dursun.
Her gün ılık bir duş yapmaya çalışsın Enfeksiyonlardan korunmak için önemli üşütürüm diye düşünmesin sorun olmuyor bence duş önemli .

Benimde boyunda şişlik ile belirti verdi başka hiç bir sorun yoktu bende
iğle ile biyopsi yaptık sonuç alamadık sonra şişen lenf bezimi bütün olarak aldık bir ay sonra patoloji sonucu Hodgkin Lenfoma Klasik Tip Lenfositten Zengin Tip Nodüler İnfiltrasyon Paterni Gösteren Varyant çıktı

Evleneli daha 10 ay olmuştu yapacak bir şeyde yoktu kabullenmek biraz zaman alıyor bende de öyle oldu
hemen tedaviye başlamadım doktorumdan izin istedik 1 hafta bodruma tatile gittik orada kendimi buna alıştırdım kabul ettim hasta olduğumu ve tedaviye başladım. Şimdi de bu hastalığı yeneceğime inanıyorum.

Benimde boynumda şiş oldu...
Ve evet bana teşhis yapan doktor özellikle açık biyopside diretti.
Çünkü iğneli biyopsilerde yanlışlık olma olasılığı çok fazla iyiki açık biyopsi olmuşum.Tedavim devlet hastanesinde olduğu için parçalarımı görmek istediler . Özel*Echomar*Göztepe Hastanesinde biyopsi oldumdu laboratuvardan parçaları aldırdık devlet hastaneside incelemeye aldı yani uzun laf kısası eğer açık olmasa devlet iğneli yapacaktı %100... biyopsimi yapan doktorlar beni devlete yönlendirdi survivor doktorlarıdır kendileri :)))
Iyikide karşıma cıkmışlar takipte bulunduğum hastaneden çok memnunum...
Her kontrol vaktinde mutlaka kemoterapi alanına gider hemşirelerimle konuşur onlara süprizler yaparım eczane yetkilisinin hatrını sorarım doktorlarımla şakalaşırım :)
Hayat güzel ,lenfomanın en iyi türü bizim hastalığımız..
Bu yüzden kimse moralini bozmasın..
Elbetteki sizi anlıyorum ağrılarınız kemiği sızlatır 20 kişiden dayak yemiş gibi sabaha kadar uyuyamazsınız ama en az 6 ay sabredin

Merhaba

aranıza yeni katıldım, adana dan katılıyorum, herkese çok geçmiş olsun. bende 2010 yılında Foliküler lenfoma yani non hodking lenfoma evre 3 hastalığı geçirdim. 8 kür kemo+rituksimab ve önlem olarakta + 3 kür rituksimab aldım. şu an çok iyiyim. hastalık geçirdiğimde bekardım. daha sonra evlendim ve bir kızım oldu , kızım şu an 1 yaşında. Sirine ye kesinlikle katılıyorum. bu bir kanser değil sadece bir hastalık, Bağışıklık sisteminde ki bir zayıflık sebebi ile ortaya çıkan bir hastalık ve tedavi edilebilen bir hastalık..
mide bulantıları, kusmalar, ağrılar sızılar a biraz daha sabredin tedavi bittikten sonra Normal günlük faaliyetlerinize devam edeceksiniz. Ben kurumsal bir firmada satış pazarlama sektöründe çalışıyorum, sürekli şehir dışına seyahatlerim oluyor. 2010 da rahatsızlık geçirdiğim sıralarda şirketim bana destek oldu 4 ay rapor aldım. tedavim bittiğinde tekrar işime yani seyahatlere devam ettim halende devam ediyorum. bunları anlatııyorum ki bilin
"kemoterapi görürsen ileride çocuğun olmaz, iş yapamazsın evde oturup dinlenmen gerek gibi sözlere çok fazla kulak asmayın. tedavi bittiğinde hayata tam gaz devam.. şu an 6 aylık periyodik kontrollerim dışında hastaneye uğramıyorum...
lenfoma %20
hepatit B %15 toplamda %35 raporum var. %40 a ulaşmak için farklı bir hastaneden yine şansımı deneyeceğim.

Adanadan selamlar.

Geçmiş olsun Muhittin
Yazdıkların gerçekten utmut verici inş
Bizde en kısa sürede normal hayatımıza döneceğiz .

Ben ara ara kendimi iyi hissediğim zamanlarda iş hayatıma dönüyorum.

Ama Enfeksiyon tehlikesi yüksek çok dikkatli olmak lazım.

Sizede geçmiş olsum Cumhur
Evet tedavi süresince enfeksiyon tehlikesi yüksek. Tedavi süresince ve tedaviden sonra da beslenmeye dikkat etmek gerekiyor. Bağışıklık sisteminin temel bileşeni C vitamini. Bizlerin beslenme konusunda genel olarak çok çok daha dikkatli olmamız gerekiyor. Doğru beslenme ile bağışıklık sistemini güçlendirmek gerekmekte. Şu besini yiyelim bu besini yiyelim gibi birşey demek yanlış olur. Vücuda faydalı şeyleri yemeliyiz. Tedavi süresince C vitamini deposu Portakal, Kivi gibi meyvaları her gün mutlaka tükettim. Tedaviden sonra ki süreçte de genel olarak meyva tüketimimi arttırdım. Genel olarak bu hastalığın beslenme ile bir alakası olduğunu düşünmüyorum ama bağışıklık sistemi için Doğru ve faydalı beslenme şart. Çünkü ilaç tedavisi kesildikten sonra ve hastalığı yendikten sonra psikolojik olarak tekrar nüks etmemesi için abur cubur yiyecekleri bırakıp artık vücuda ne faydalı, bağışıklık sistemine hangi besinler faydalı diye düşünmeye insan...

Tekrar geçmiş olsun

Muhittin01 çok geçmiş olsun :) mutlu ve huzurlu hayat dilerim ailenizle...evet bu çocuk olayını ilaçlardan sebep uyarıyorlar ama her hodgking lenfomada maşallah bir çocuk :))))))allah bağışlasın

İyi dileklerin için teşekkür ederim Sirine .
Yazılarından anladığım kadarıyla neşeli keyifli hayata pozitif bakan birisin. Allah neşeni keyfini bozmasın. Herkes böyle olamıyor. Bu hastalıkta zaten moral en büyük etken. Senin hastalık geçireli 2 yıl olmuş sanırım. Çook geçmiş olsun.

Amin teşekkür ederim evet öyle oldu ;) toplamda 2 yıl :) 2013'te tedaviye başladım 2014 yazında radyolojiyle son buldu şimdi kontroller bilindiği üzere :)

Ins benim kardesimde sifa bulur. Terlenesi hic azalnadi. Kemik agrilari cok fazla. Istahsiz. Kivi ananas yasak bize. Ilk kur daha. Cok zormus kardesim cok mutsuz agrisi cok. Normalmi bukadar agri

Terlemesi olur kemoterapi terletir..
O ilaçlar vücüttan atılması gerek bol su içmesi gerek yoksa damarları mahvolur benim damarlarım hala kendine gelmedi ve izler oluştu ufak tefek...
Ağır bi tedavi kemoterapi görüyor etkileri dolayıdıyla ağır olacak
Ağrılar normal iğnede oluyorsa yani zorlar

O iğne oldukça ağır bi iğne

Beyaz kan hücreleri düşüyor lenfomalarda o yüzden kemiterapi esnasında beyaz kan hücrelerinin makul ölçúde olması gerek yoksa enfeksiyon oluşabilir

Merhabalar bende yazmak istedim

3 buçuk ay önce hodgking lenfoma teşhisi banada kondu 17 yaşındayım evre 2A dedi ve 2 kür kemoterapi aldım ilk aldığım biraz ağır geçti mide bulantısı vardı ve kustum kusunca gerçekten biraz da olsa rahatlıyorsun
evet benim damarlarımda hala izler var geçmedi onlar hiç önemli değil bence şuan 2 kür kemoterapi aldım inşallah bitti
şimdi radyoterapi haftaya başlayacak maske yaptılar

şunu söylemek istiyorum ilk duyduğunuzda kötü oluyosunuz bide gençseniz biraz daha ağır psikoloji oluyo saçlar dökülüyo ama bunları boşverin gerçekten gün gelicek hepsi geçecek düşünmeye kafaya takmaya değmez hep mutlu olalım moral bozmaya hiç gerek yok
ben şimdi 1 sene okulu dondurdum doktor rapor verdi çünkü arttık tek beklediğim saçlarım uzasın peruk kullanıyorum ama saçlarımın uzamasını 4 gözle bekliyorum

Perukta kullanmadım :) mor yemeni sağolsun peruktan daha yararlı oldu..kardeşim almıştı ama keltoş kafaya peruk daha bi sırıttı gibim hiç takmadım... Meldmrr geçmiş olsun evet geçecek kolay gelsin
2 kür az almışsım 4 ay ile 6 ay arası kemo veriyolar hodking lenfomaya normalde

Sirine ya evet bende öyle okumuştum ama doktor senin yeni başlamış ilk evre dedi zaten bide diğer organlara tutulum yapmamış sadece boğazımda vardı böyle oldu zaten film çektiler herşey istedikleri gibiymiş şimdi radyoterapi görücem inşallah bir daha nüksetmez bi tek ondan korkuyorum bide saçlar ne kadar zamanda uzuyo yani uzaması normal bi insan saçı gibi mi yoksa ilaçın etkisiyle biraz daha hızlı mı uzuyor kemoterapi görenler biraz daha hızlı uzuyor dediler bilgi verirseniz sevinirim:)

@Meldmrr o saçlarda büyük hayal kırıklığına uğradım kıvırcık bekliyordum düz geldi gene :)
Normal uzuyor valla sıkıntın olmasın kökü sende bi şekilde uzayacak
Ben çok kestirdim düzelttirmek için 3-4 defa :) o yüzden kaç ayda uzadı farkına varmadım... :)
Sende normal bi insansın normal şekilde uzatacak :D
Kemoterapi esnasından saçlarını dökülmesini beklemeden direk usturaya vurdurmak müthiş akıllıca bir şey ben öle yaptım..
Ben saymadım geçen zamanı saçlarım uzarken kontrolde etmedim sadece zamana bıraktım...
Şuan saçlarım enseme geldi boyuyorum da :)
Umarım sorunsuz uzarlar uzun saçlarımı cidden özledim gibi gibi :) Gerçi herkes kısa saçlı halimden memnun :)
Ben radyoterapiyi 17 gün gördüm sen daha az alabilirsin o zaman :)
kolay gelsin...inşallah nüks olmasın hepimizin dileği bu

İnşallah bende artık bekliycem saçlarımın uzamasını:)

Uzar uzar ama kaliteli uzuyor gür oluyor :) onda garanti var yani :)

Bişey daha sorucam Sirine siz kaç yaşındasınız ve diyosunuz ya enseme geldi saçlarım hastalık biteli ne kadar oldu bunları merak ettim inşallah benimde sizin gibi uzamaya başlar çok sabırsızım:))

ben 33 yaşındayım :) 1982' liyim :)
31 yaşında yakalandım hodgkin lenfomaya...
2013 yılının ekim ayında :) 2014 haziranda bitti tedavim
o zamandan bu zamana 2 yıl bitti...
hastalığın başlangıcı tedavi bitişi kontrol evreleri olmak üzere...
Şuan 4 aylık kontrollere geçtim inşallah 6 aya çıkarım... haftaya rutin kontroller başlıyor. Bu sefer tomografi çektireceğim
5 sene bizim için önemli bir dilim...
Sabır gerekiyor emek gerekiyor... İnanmak her şeyin başı... :)
Geçmişler olsun

Çok güzel bende 17 yaşındayım 4 ay önce öğrendik böyle olduğunu inşallah sizin gibi iyi olucam bende yazdıklarınız için çok teşekkür ederim:)

Bende 16 yaşında yakalandım şuan 20 yaşındayım.

:) Yazdıklarımız Hodgkin Lenfoma hastalarını tetikledi galiba :)
herkes bende bende diyor :)
aldığım özel mesajlarda var elbette :)
herkese sağlıklı günler dilerim...
Son durum kontroller yapıldı sonuçları bekliyorum :)
Bu sefer tomografi çekildi...
Hayırlısı

Valla hastaneden geldim baktım böyle bir şey var yazayım dedim.
Benim doktorum diyor bana bu hastalıkla ilgili senden bir şey öğrendim. Nedir hocam dedim. Aldığım cevap lenfomaların tedavi sonrası çenelerinin çok açıldığı :)))

hahah :) sessizsen demek kemo sonrası karakter değişikliğine uğradın :)
bende böle bişi olmadı çünkü gayet sesli bir mizacım var
:D

Üst Alt