Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Hodgkin Lenfoma olan kim var?

Sirine

Kardesim 15 yasinda ve su gunlerde boynunda iki tane lenf nodu sismis durumda yaklasik 3 cm capinda her ikiside. Sag ve solda. Igneli biopsi yaptilar. Sonuc blastik morflijili hücreler. Sonra kan tahlili kemik iligi aspirati yapildi ama bunlar temiz cikti. Simdi doktorlar her ihtimale karsi parcanin tamamini almak istiyor. Kardesimde sadece bu iki sislik var disardan belli olmuyor. Agrisi falanda yok. Iki hafatda yaklasik 0.3 cm kuculdu sislikler. Belirtileri neler siz neler yasadiniz. Kardesimde iki sislik haricinde hic bir sey yok. Kesin tani konulmadi sadece suphe var. Korkuyoruz acikcasi. Cevap verirseniz sevinirim.

Fatih çetinkaya 3 cm altındakiler kaile alınmıyor ama 3 cm geçince biyopsi önemli ayrıca iğneli biyopsilerde tanının konulması zorlaşabilir iğne tam kitleye gelmeyebilir kayabilir vs. Doktorlar açık biyopsinin tanı için daha sağlıkli olduğunu vurguluyor geçmiş olsun

yilmaz1987

Teşekkür ederim Yılmaz Bey.
Kemik iliğinde de tutunma oluğu için kür sayısı 6 dan 8 e çıktı.
2. kürü aldım ama müthiş bulantı var başkada bişey yok çok şükür şimdilik.

Kardrsimde bu hastaliktan supheleniyorlar. Bogazinda sag ve solda iki lenf bezi 2.7 cm civarinda. Ama diger belirtiler yok gibi. Siz teshis tani surecinde neler yasadiniz. Paylasirsaniz cok sevinirim. Igneli biopside blastik morflijili hücreler var ama kan tahlili kemik iligi aspirati temiz cikti. Doktorlar her ihtimale karsi lenf nodlarini alalim diyorlar. Tedirginiz. Cocukta belirgin bir anormallik yok. Lenf sisliklerinide tesadufen annem farketti. Bu arada cocuk dedigim 15 yasinda 88 kilo :) bu dediklerimin hepsi 40 gunluk surecte olan seyler. Sizde baslangicta ne gibi degisiklikler oldu. Farketmenizi saglayan. Simdiden tesekkurler. Ve gecmis olsun

Merhaba arkadaşlar, anneme 2.evre lenfoma tanısı konuldu. Kemoterapiyi 3 gün önce aldık. Biraz ağrıları vardı ama şimdi biraz iyi sadece boğaz ve dilinde ağrı, acı hissi olduğunu söylüyor. Bu durumu rahatlatmak için önerisi olan varmı yada geçici bir şey mi? Yardımcı olabilecek arkadaşlar varsa sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

tahsinn

Nar çiçeği çayı iyi gelebilir annem yemek borusu kanseri doktorumuz onermisti erkan topuz. Sizin anneniz de bu hastaligin teşhisi asamasinda neler oldu biraz bahsedermisiniz lutfen. Benim kardesimdede bundan supheleniyor doktorlar muhtemelen boynundaki lenfler cikarilip patolojiye gonderilecek. Anneniz ya da siz nasil anladiniz ne sikayetle gittiniz doktora. Bana birazcik bunun hikayesinden bahsederseniz çok sevinirim

Fatih çetinkaya

Fatih bey öncelikle geçmiş olsun.

Bende 40 gün önce sadece yüksek ateşten hastaneye yattım. Sonra pet çekiminde kasık ve göğüs bölgesinde lenf modu görüldü. Kasık yanındaki 5 cm lik lenf ve kemikten ilik alındı.. Biyopsi sonucu ayakta lenfoma hodgkin 4.evre tedavisi görmeye başladım. 14 günde 1 bir 8x2=16 adet kür alacam. İlk 2 kürü aldım.
Bu durumda olan bütün kardeşlerime acil şifalar diliyorum.

Fatih çetinkaya

Annem boynundaki şişlikten şüphelenip gitti. Boynundan biyopsi için parça alındı ve lenfoma tanısı konuldu. Daha sonra evresini belirlemek için kemik iliği biyopsisi için parça aldılar ve bazı tahliller yapıldı. Sonrada pet çektirdik boynunda ve göğüsümde tutulum olduğu söylendi. Evre belli olunca hemen kan sayımı falan yapıldı kemoterapi aldı. Şimdi 2 kür alıp tekrar pet çektireceğiz. Şimdiden geçmiş olsun.

tahsinn

Gecmis olsun insallah en kisa zamanda toparlar anneniz. Boyun daki sislik haricinde belirti vermedi mi. Hani su kasinti gece terlemesi vs gibi. Yani annenizin genel durumu nasildi. Kardesimde iki sislik haricinde hic bir sey yok. Her sey normal. Sadece 3 er cm lik iki sislik var. Annenizde harici bir sey varmiydi

Kan tahlili nasildi mesela anormal bi deger varmiydi

uckun68
Çok geçmiş olsun allah yardımcınız olsun. Tez zamanda sagliginiza kavusursunuz insallah. Kardesimde boyle bir suphe var ve cok tedirginiz. Ilk igneli biopsi de tani konulamadi ama blastik morflojili hücreler görüldü yazıyordu. Bu yuzden emin olmak icin parcalarin tamamini almak istiyorlar. Ama kan tahlili kemik iligi aspirati temiz cikti. Yarin boynundan alinan igneli biopsi orneklerini farkli bi hastanenin patoloji uzmanina inceletecegiz. Yormlama da farklilik olabiliyormus. Cok tedirginiz 15 yasinda. Ve annem de yemek borusu kanseri 4 senemizdeyiz annemin tedavisinde. Tum hastalara mevlam acil şifalar versin.

Fatih çetinkaya

Boynundaki şişlik haricinde herhangi bir belirti yoktu etkilenyen. Kemoterapi için kan sayımı uygun çıktı. İlk kez aldık zaten kemoterapiyi. 2-3 gün sonra tekrar kan tahlili için gideceğiz. Sizde ihmal etmeyin. Erken tehşis önemli.

merhabalar. leucostım 30 iğne aldım ard arda 2 gün, 1 gün ara verdim Bugün kan sayımı yapıldı nötrefil 2.4 bin/uL çıktı, pazartesi günü kemoterapi alabilir miyim doktora soracağım.

Benim ilk neopujen iğneyle %Neo değerim sayılamadı tavan yaptı...kemik iligıne baskı yapacağından kenoterapiyi doktor 2 gün sonraya ayarlamıştı :) doktorlar işi biliyor

Ama o ilk iğnede oldu daha sonra hep kıtı kıtına almıştık kemoları ki doktorla son kemoterapilerimde pazarlık yaptım çünkü onay verilmeyecek değerdeydi

Doktorla görüştüm nötrefil uygunmuş pazartesi günü kemoyu alabilirmişim. 2. kürün 1.sini alacam.

@cumhur.c

İnşallah Kardeşim. Allah Razı Olsun

Pazartesi günü [FONT=sans-serif] 2. kürün 1.sini aldım. (Toplam 3 oldu)
Sadece bulantı var onun içinde doktor granexa 2mg tablet ilaç yazdı ama fazla etki etmedi.
Bu arada notrefil devamlı düşecek gibi onun içinde leucostim iğne almaya devam edeceğim gibi.
Hayırlısı Bakalım. Buna da Şükür.[/FONT]

Bulantin geçmiş olması lazım bende 3 gün sürüyordu bulantı

Nötrofillerin 7. Günden sonra düşme eğilimi gösterebilir ama devamli olacak diyede birşey yok .

Bence bu kadar takılma olaylara normal hayatını devam ettirmeye çaliş. Ozaman süreç daha çabuk geçiyor

Cumhur Bey kemodan sonra bulantı dediğiniz gibi 3 - 5 gün sürüyor ama bu sefer bayağı yoğun bulantı oldu.Tad tuz alamıyorum.Ama takmıyorum inşallah iyi olacağım. Allahım şifa bekleyenlere derman versin inşallah.

Bulantı, Karın ağrısı, ağızda tatsızlık ve kas ağrısı devam ediyor bende

elbette, ismi ne olursa olsun bu kabullenilmesi çok zor bir hastalıktır.
tedaviside çok sabır istiyor,
sadece hasta olanı değil, bütün yakın çevresinide etkiliyor.
öyleki, günlük hayattaki olağan konuşmalar bile sizi yaralayabiliyor.

oğlum lise 1. sınıfı bitirdiği haziran ayında yanağındaki şişlikten şikayet ediyordu, ergenlik sivilcesi deyip geçtik. hatta sıkarak patlatmak içinde çok uğraştık.
günler içerisinde kulağının önünde, boğazında şişlikler oluştu.
bu sırada hep yorgunluktan şikayet ediyordu. adama bakıyorsun 1.82 boyunda 75 kilo sapasağlam birisi.
neyse. ilçe hastanesindeki kulak doktorunu gittik. bir ilaç verdi 10 gün kullanın sonrasında karar veririz dedi.
biz ilacı aldık ama düzenlide kullunmadık. haliyle 10 gün sonra doktorada gitmedik.
kisa bir süre sonra oktay kulağım acıyor dedi ilk defa, daha önce hiç acıdan soz etmemişti.
doktora gittik. bizi araştırma hastanesine acilen ulaşmamızı söyledi...

tanıdık doktorlar vasıtasıyla vakıf guraba hastanesine gittik.
iğne ile doku alındı, ve bezelerin alınması için ameliyathaneye alındı. tamda bu sırada kötü huylu ur diye rapor gelince ameliyathaneden çıkartılıyoruz.
ve dünya başımıza yıkılıyor...
nerede tedavi oluruz ?
en iyisi çapa dediler, ve gittik.
bir sürü aşamadan, incelemelerden sonra beklemedeyiz, bir ay oldu hala tedaviye geçilmiyor. haliyle isyan ediyorum. yahu kanser işte ne bekliyorsunuz tedaviye geçin diye.
ama öyle değilmiş. önce bu kanserin türü, sonrasında da tedavi şekli belirlenirmiş.

teşhis 4. evre hodgkin lenfoma

dakikalar içinde kemoterapiye alındı.
işin kötüsü, ben yürüyemediğim için, bu halimle istanbula gidipte kimseye dert olmamak için evimden telefon, internet vasıtasıyla konuşup yönlendiriyorum eşimi.

bu arada internette binlerce siteye girip bilgi topluyorum.
ve bu siteler 5 yıl uzun yaşam süresi diyor.
bende kendime 5 yıllık yaşam takvimi yaptım.
ve 5 yılım doldu.

bütün ailem. girme, internetten araştırma, hepsi yalan yazıyor, bilgi kirliliği diyordu. kim dinlerki ?

kimsenin umutlarını kırmasını istemem.
maalesefki hayat devam ediyor.
hayatın içinde olmamanız için hiç bir gerekce yok.
varsınız, mücadele edecek ve başaracak hayatı doya doya yaşayacaksınız.

hasta olan oğlum'a gelince.
tedaviye başladığında okul kayıtlarınıda istanbula taşıdık 1 yıl liseyi orada okudu, sınıfını geçti.

neticede. bu gün üniversite 3. sınıfta.

29.07.2011 yılında başladığı ilk kemoterapi, ardından radyoterapi tedavisi bitti, aradan 4.5 yıl geçti. yıllık kontrollere geçildi

10 gün önce girdiği son kontrolde, hocası ''artık benim kadar sağlıklısın evladım'' demiş. artık yılda 1 defa kontrol olacak.

bir düşünsenize, 4. evre, bitmişiz artık derken, tekrardan hayata döndük.
umarım hepiniz bu mutluluğa erişirsiniz

5 sene bizim için önemli bir dilim...
Sabır gerekiyor emek gerekiyor... İnanmak her şeyin başı... :)
Geçmişler olsun
şirine hanım. bu 5 sene niye önemli.

Son düzenleme:
Yelpaze nüks etmemesi için önemli ;)

Hic mi hic korkulacak bir durum yok herseyden once erken teshis onemli arkadaslar bende p.tesi 3. Komoya gitcem Allah in izniyle atlatacaz hepimiz yalniz en onemli olan morel morel morel

Şirine hanım siz ne kadar radyoterapi aldınız ve yan etkileri neler oldu boyun bölgesine radyoterapi zor oluyor mu ?

Benim kemoterapi bitti inş. Radyoterapi ye geçiş yapacam.

17 gün aldım radyoterapi..
Sadece yutkunma zorluğu ve kellik yaşadım ensede..
Yutkunma için şurup veriyorlar iğne kapsullü ile
Karıştırılıyor yemeklerden 10 dakka önce içiliyor ama ben 2 kere kullandım bıraktım pek faydası olmuyor sözde boğazı uyuşturuyor ama bi değişiklik olduğunu diyemicem...
Bolca sıvı tüketin gazlı asitli yiyecek ve içeceklerden uzak durun
Çok soğk ve çok sıcak tüketmeyin..turşu murşu acı yemeyin

Şirine Hanım tekrar geçmiş olsun.

Kemoterapi sırasında alınacak olan herhangi bir antibiyotik veya ilaç (kemoterapi ilaçları işle etkileşim yapamayan) almak aksi bir sonuç veya tedaviyi geciktirme gibi bir durum ortaya çıkardımı. Bende şuan boğaz ağrısı kas ağrısı, midemde şişkinlik ve bulantı var.
Pazartesi 2.Kür 4.ilacı alacağım

Teşekkürler

Verilen tek ilaç parol doktorunuza danışmadan antibiyotik olayına girmeyin sakın

Arkadaslar merhaba.Cok yakin bir arkadasim non hodgkin lenfoma ya yakalandi. Kemik biyopsisi yapildi ve kemikte tutulum gorilmedigi 3. Evre oldugu soylendi.aranizda bu evre de olan arkadaslarin tavsiyesine ihtiyacim var.Devletin desteklemedigi ama daha etkili ilaclar var mi bu hastalik icin ve maliyeti ne kadar olur?
Bilgisi olan arkadaslarin yardimini bekliyorum.
Iyi geceler herkese acil sifalar

iyi geceler Muhittin Bey,
Öncelikle çok buyuk geçmiş olsun.
Çok yakın bir arkadaşım 39 yaşında non hodgkin lenfomaya yakalandı.Kemik biyopsisinde kemikte tutulum görülmediği ve 3 evre oldugu soylendi. Acaba devletin karşılamadıgı ama daha etkili bir ilaç var mı bu hastalıkta ve maliyeti ne kadardır bilginiz var mı?
Tedavi sürecinin kpnya da ankarad ya da İstanbul da olmasının bir farkı var mı? Yoksa kullanılan ilaç heryerde aynı mıdır?
iyi geceler.Tekrardan cok gecmiş olsun.

17 gün üst üste mi aldınız yada ne kadar sürdü bu süreç
Boyunda kaç bölgede tutulum vardı kaç cm dı ışın uyguladıkları lenf nodu
Bende ki en büyük lenf bezi yaklaşık 2 cm .

Radyoterapiyi ne kadar aldınız 20 gy 30gy

Birde radyoterapi döneminde iş hayatıma devam edebilirmiyim. Sizce

Ben antibiyotik kullandım
Uçuk için ilaç kullandım.

Doktoruna danış enfeksiyon tehlikesi varsa mecbur kullanacaksin antibiyotik.
Tabi doktoruna dınışmadan olmaz

hagopik

Beyefendi özel hastaneye de gitseniz yapılacak tedavi belli boşuna para vermeyin gereksizce...
Devletin tedavisi olumlu sonuç veren bir uygulamadır.
Diğer kanser türlerine nazaran Lenfomanın hogkıng türü doktorların en sevdiği hasta türüdür.
geçmiş olsun...

@cumhur.c 17 gün ard arda.. cumartesi pazar olmuor biliyosunuz :)
dozumu hatırlayamıyorum ama doktorum en düşük doz olduğunu söyledi
boynumda vardı 3 cm çapındaydı en büyüğü...

Üst Alt