Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

İs kazasi geçiren arkadaşlar uzlaşmayı mi davayı mi tercih etti?

ebus.347

Üye
Konular
32
Reaksiyonlar
0
Is kazasi geçiren arkadaşlar uzlaşma ya gittiyseniz yada davaya is veren size ne olanaklar sağladı yazar misiniz ?

uzlaşma şirket tarafında gerçekleştirilen özel muhatabdır. yani seninle şirketin arasında geçen vaatlerdir. sana ne vaat ediyorlar ?

Ömür boyu şirkette is imkanı protezle elimi yapmayı vaat ediyorlar ama bn bi ev alınmasını da istiyorum

Merhaba;
Maluliyet oranınız belli mi? sgk ya iş kazası bildirimi yapıldı mı?

Biz once uzlasmayi dusunduk ama sirket sonn 4 ay hic arayip sormadi mahkemeye gitmeyi dusunuyoruz

Benide hastaneden eve gelene kadar herşey iyiydi 45 gündür kimse sormadı avukata verince sıkıştılar uzlasalim diyorlar sgk bildirim yapıldı henüz oran çıkmadı ama

Bir şirket uzlaşma istiyorsa üç olasılık vardır. Birincisi mahkemeden çıkacak karardan çekiniyorlardır daha hafif zararla atlatmak isterler. İkinci olasılık -ki eğer o ölçekte bir şirketse- mahkemeye düşüp olumsuz intiba durumuna düşmemek için. Üçüncü olasılık mağdur olan kişinin mağduriyetini giderelim düşüncesi. 45 gündür aramadıklarına göre üçüncü olasılık ortadan kalkıyor gibi. Avukatınız ile maddi manevi beklentilerinizi belirlersiniz karşı tarafın mahkemede uğrayabileceği zararları göz önüne alarak. Karşı taraftan kabul görmezse ki genellikle görmez, mahkeme tek seçenek olur.

1. Si 3 günlük aldığı işçiyi kıyma makinesini göstermeden çalıştırıyor 2. Sigortasız işçi çalıştırıyor 3. Firma kurumsal değil ama kurumsalliga ilerleyen bi market bu yüzden bütün hersey benim hakliligimi gösterdiği için çekiniyorlar..

İş kazası geçiren işciler genelde aynı sorunları yaşıyor. ilk zamanlar bazı iş verenler işçiyle çok ilgilenir. Bu durum sizi yanıltmasın. iş verenin amacı olaydan nasıl yırtarım endişesidir. olay soğudukça iş verenler işçiyi umursamaz, arayıp sormaz. verilen sözler vaatler unutulur. iş vaatlerinde kanmayın. önce iş vaatlerinde bulunurlar sonra işten soğuturlar. Bizde yaşadık aynı sorunları.

dava mı anlaşmamı? hangisi mantıklı.

Küçük yerlerde davalar çabuk bitiyor. Büyük şehirlerde davalar uzun sürüyor. iş mahkemeleri büyük şehirlerde çok yoğun oluyor. senede 1 şanslıysanız 2 duruşmaya girersiniz. dava en az 5-6 sene sürer. fazlada sürebilir.

anlaşma konusuna gelirsek. pat diye gidip kimseyle anlaşmayın. tazminatı etkileyen faktörler vardır. bu yüzden her işçinin tazminatı farklı çıkar.

kaza olduğu zamanki
maaşınız
yaşınız
iş göremezlik oranınız
kazada kusurunuz varsa kusur oranınız vs

bunlar maddi tazminatınızı etkiler. birde manevi tazminat var buda hakimlerin taktirine bağlı. ayrıca aileniz içinde manevi tazminat isteyebilirsiniz. manevi tazminat hakimlerin vicdanına bağlı.

ben şöyle yapardım: anlaşmadan önce güvenilir bir avukata gidip alacağınız tazminatı hesaplatın. iyi bir avukat 3 aşağı 5 yukarı alacağınız rakamı hesaplar. karşı tarafın size verdiği rakamı kıyaslayın, eğer arada büyük fark yoksa anlaşabilirsiniz. anlaşmayı da avukatınız aracılığıyla yapın. hukuki belgeler elinizde olsun.

eğer karşı taraf çok düşük bir rakam teklif ediyorsa, dava açarak hakkınızı arayın. ama şunu unutmayın iş kazası davaları uzun sürer. en iyimser tahmin 5-6 yılda anca biter. dava bitecek diye hayatınızı ertelemeyin. hayatınıza devam edin. dava er geç bitiyor.

Ama hastanede oldugu sure zarfinda hep yanimizdalardi ne gerekiyorsa aldilar yaptilar bu iyimser tavirlari onlarin aleyhinde olmaz mi mahkemede ben hep yanlarindaydim tekerlekli sandalyesini cihazini falan ben aldm demez mi. Der tabi bu onlara iyi bi puan kazandirir

Bahtsiz arkadaş raporun kaç. raporun yüksekse dava konusunu iyice düşün, bugün yanında olan iş verenini yarın bulamayabilirsin.

yardım etmeleri, iyi güzel hoşta, onlar iş yerlerinde tedbirleri alsalardı bizler kaza geçirmeyecekdik.

Bana da iş veren yardım etti. hastane masraflarını vs ödedi, özel hastanede 30-40 bin harcamışlardır belki. sonra önüme kağıt koydular davacı olmayacağımı vs yazmışlar altına 5-6 cümlelik boş yer bırakıp imza kısmını tarih kısmını koymuşlar. imza atsam boş yeri dolduracaklardı, getirdikleri kağıtı imzalamadım. hastanede bırakıp gittiler hemde ertesi gün riskli bir ameliyatım vardı, insan evladı arar sorar nasıl geçti diye sormadılar. onlar bana acımadı ben onlara niye acıyım. açtım davamı söke söke aldım tazminatımı.

iş vereninizin verdiği kağıtları okumadan imzalamayın. sizi zora düşürecek evrakları imzalamayın. iş verenler kendini güvenceye alsa size selam bile vermez.

10 yıl içinde maddi ve manevi tazminat davası açma hakkınız var. iyice düşünün acele etmeyin.

Agir engelli yuzde 96 raporum. davaci olmadik ifade verdik ama pismaniz bilmiyorum ifadeyi geri alip tekrar tazminat acsak kaybimiz olur mu size de gecmis olsun. Davanin sonucu cok uzun surermis ama

7 aydir boyle bi durumdayiz bakici maasi engelli maasi. Hic bisey almadik raporu yuzde 96 olur dediler ama bi turlu heyete sokmadilar. Bunu bilen sirket sahibinin surekli yanmzda olmasi gerekmez miydi.

Gerekirdi ama sirket sahipleri öyle insanlar işte. .

Bahtsiz geçmiş olsun, ifadenizi değiştirip davacı olabilirsiniz. kazadan sonra engeli kaldığınızı iş verenden şikayetçi olduğunuzu belirtebilirsiniz. Bu şikayet ile işvereniniz hapis cezası alıyor oda paraya dönüyor elini kolunu sallayarak iş verenler geziyor.

iş kazasından dolayı emekli oldunuz sanırım, çünkü yüzde 96 ile emekli olmanız gerekiyor. size maaş bağlanmıştır diye düşünüyorum.

iş vereninize karşı maddi ve manevi tazminat davası açabilirsiniz. Bu davalar iş vereninizin canını çok yakar, oranınız yüksek olduğu için iyi bir tazminat alabilirsiniz.

iş kazası davalarında kaza olduğu zamanki maaşınız, yaşınız, sürekli iş göremezlik oranız, kazadaki kusurunuz varsa kusur oranınız vs tazminatı etkiliyor. Bu yüzden herkesin tazminatı farklı çıkar. ayrıca kendiniz ve aileniz için manevi tazminat alabilirsiniz.

iyice düşünün, dava açıp açmama kararı size ait.

Eğer dava açacaksanız sağlam bir avukat bulun, eşin dostun bulduğu avukatlar davalarla ilgilenmiyor. sana önerim iş kazalarında deneyimli bir avukat bulun. iş kazalarından her avukat anlamaz.

iş kazası davalarında avukatlar çok buyuk para kazanıyor. buralara gelip yardımlaşma formunda bile reklam yapan avukatlar var onlardan uzak durun. Bence saygın avukatlar yardımlaşma forumunu para kazanmak için kullanmaz. para göz avukatlardan uzak durun. Şu da aklınızda dursun. avukatlar tazminattan yüzde olarak pay istiyor 10% alanda var 15% alanda var 30% isteyen avukat da var. yüzde 10-15 normalde 30% çok sakın vermeyin. ayrıca avukatlık ücreti vermeyin sadece masrafları ödersiniz. Benim avukatım tazminatımdan %15 pay aldı bide ufak defek masrafları ödedim.

iş kazalarında zaman aşımı 10 yıldır 10 yıl içinde dava açmanız gerekiyor. 10 yılı geçerse tazminat haklarınız yanar.

davanın uzun sürmesi iş mahkemesinin yoğunluğuna bağlıdır. mesela istanbul da iş kazası davaları uzun sürer çünkü iş mahkemeleri çok yoğundur.

Dava acsak yillar surer bi arkadas var ayni durumda 6 yildir hala sonuclanmadi davasi o kadar uzasin istemiyoruz bizim zaten butun hayatimiz gitmis esim bu yasta tabiri caizse yatalak oldu hic hareket his yok perisan olduk maddiyattan oturu manevi sekilde gercekten cokuntudeyiz esim iyilessinde sirketin bi ignesinde bile gozumuz yok inan ama bunlari anlayan yok keske boyle olmasaydi da butun dunya onlarin olsaydi biz kuru ekmege binlerce kez sukredip yiyebilirdik yeterki esim suan bu durumda olmasaydi

Kazayi geciren esim ben onun adina burdayim. Hayir emekli olmadi devletten bi tl bile almadik heyete girmesi icin alti ay dolacak dediler. Tam altinci ayina randevu verdiler sonra bazi durumlardan dolayi bi ayda biz randevuyu erteledik heyete girmedi rapor vermediler yuzde 96 raporunuda fizik doktoru soylemisti oyle kaldi.
Avukat sorun degil kuzenim cok iyi bi avukattr benden hic ucret talep etmedende halleder davayi. Haram para istemiyoruz sadece hakkimiz olani istiyoruz oda uzlasmayla olsunki tatsizlik olmasin

Ins en kisa surede bu çektiğimiz cefanin sonu hayrolur bende sağ elim avucun yarısına gitti 2 ay oldu bnm yaşım 21 çocuğumu bile tasiyamiyorum sağ el olduğu için çok zorluk çekiyorum

@Bahtsiz olayın iş kazası olduğuna dair sgk tarafından size verilen her hangi bir belge, rapor vs var mı?

Anlattıklarınızı anlamaya çalışıyorum ama eksikler var, iş kazası geçiren işciye SGK iyileşene kadar rapor parası verir, tedavi bitince heyete sokulur, dosyaları Ankara ya gönderilir ve sonra sürekli iş göremezlik oranı belli olur 10% ondan yukarı iş gücü kaybı olanlara aylık bağlanır....

siz bir kuruş devletten almadık diyorsunuz burada bir yanlışlık var. siz bağlı bulunduğunuz sgk nın iş kazası servisi ile görüşün rapor parası neden verilmemiş onu öğrenin. ayrıca size verilen randevu tarihlerini kaçırmayın. Eğer randevulara zamanında girmezseniz sgk hakkınızda cezai işlem yapabilir.

Ayrıca fizik doktorunu sözlü olarak 96% demesi bir şey ifade etmez. hastanenin heyetine girince iş kazası geçiren işçi Tüm doktorlara muayne oluyor sonra dosyası Ankara ya gidiyor Ankara da sürekli iş göremezlik oranı belli oluyor. yani oranı tek bir doktor belirlemiyor. fizik doktoru muhtemelen tahminini söylemiştir.

@akks47 geçmiş olsun, maalesef başa gelen öyle yada böyle çekiliyor. kaderden kaçılmıyor.

Belki duymuşsundur ayak parmakları ele taşınabiliyor. sana çare olur mu bilmem bir araştır istersen.

Ben rapor parası aldım bayramdan sonraki hafta heyet için randevu alacm

Tskr ederim aynı işi görüyor mu ki ayak Parmakları el gibi

Rapor parasi yatirilcak dedi ama hala yatirilmadi belgelerde sıkntımi eksik mi ne varmis.
Evet is kazasi olduguna dair belgeler var elimizde.
Butum doktorlarda baksa ayni bence cunku esim gogsunden asagusini hissetmiuo agir engelli.

akks47 size de cok gecmis olsun umarim bi cozum yolu bulursunuz

Amin sağolun o eksikleri bi an once giderin ve bi maaş bağlayın bende başvurdum maaş için kisa surede olur ins

Olsa bile o para kiramiza bile yetmez hem sagligindan hemde butun hayatimizdan olduk :(((

Inanin zerre gozum parada yok sagligi icin iyi tavsiyeler bile bize dunya paraya bedel

Mahkemeye vercem dedim tutustular simdi ne istiyorsanz soyleyin djyolar kararsiz kaldik

Merhaba;
İşveren baban olsa güvenme bu bir
Davayı yapıştır korkma bu iki
dava uzunda sürse de çıkan tazminatın yıllık %9 faizi üzerine eklenir .
100 bin tazminat çıksa dava 5 yıl sürse 100 binin üzerine 5 yıllık senesi yüzde 9 dan faiz eklenir.
Hukuk ve mahkeme herzaman sana en iyi sonucu verir.
İş verene güvenme derim.

Mrb arkadaş lar bugün is yeri ile anlaşmak için görüştük benim kafam hala karışık tazminat davası uzun sürüyor diye dava açmadım is yerinin bana vaatleri şunlar yetmiş bin Euroluk bionic protez el ömür boyu sigorta ve iş imkanı 20 bin tl manevi olarak para sizce iyi mı düşünmeli miyim ? Siz olsanız kabul edermisiniz

akks47

70bin Euro 280bin tl yapar artı 20 bin tl 300bin tl artı ömür boyu iş sen dava açsan zaten bu parayı alırsın engelli statüsünde çalışır erken emekli olursun karar senin iyi bir avukat ile görüş kaza zamanı aldığın maaş ne yaşın kaç hata oranı sende var mı bunlar tazminatını etkiler seni yarın işten atmayacağının garantisi var mı ? kimseye güvenme sana bir ev alsın 400bin tl ve gidip normal ucuz yollu protez tak daha iyi vergi indirimi alarak engelli olarak çalış yaşa bakılmaksızın emekli ol bir hesaplama yaptır dava açtığında buna yakın para çıkıyorsa açma zaten hem avukat vekalet ücreti vermezsin hemde % komisyon vermezsin 5 ile 7 yıl arası sürer davan

Noter de kağıt imzalayacaz çıkaramaz o yüzden işten

Açıkçası mahkeme ile uğraşamam

Üst Alt