Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

İs kazasi geçiren arkadaşlar uzlaşmayı mi davayı mi tercih etti?

akks47

SGK'ya başvurunuzdan sonra ne kadar süre sonra maaşınız bağlandı? Annem %94 ağır engelli ne kadar maaş bağlanıyor?

akks47 Geçmiş olsun . Noterden imzalı belge ile vaatleri elde edebilirsin . Ağızdan çıkan söz yazılı olmadıkça hükümsüzdür . SGK dan engelli maaşı ya da prim günlerin varsa mallüllen emekliliği isteyebilirsin . İşyeri kaza anında rapor tutturmadı ise mahkemede savunma yapamaz. Ev istersen yazılı olarak muhit ve dairenin özelliklerini yazdırman gerekir . Örneğin 2. kat asansörlü gibi .

Ebru kardeşim , bir mesajında deneme süresinde sigorta yapamayız dediler ve deneyimim olmadığı kalde şarküteri reyonunda çalıştırıp kasaplık yaptırdılar demişsin.

Anladığım kadarı ile bu üzücü olay sigortasız olarak çalıştığın dönemde olmuş ise işyeri zaten yasalara aykırı biçimde seni çalıştırmış oluyor. Senin adli takibinle ceza olayları daha yüksek olabilir , avukat desteği ile daha net bilgi alırsın zaten.

mehmetcanyılmaz

yahu neden uzun sürsün? sgknın tahkikatının ne kadar süreceği belli olmaz.
siz hemen davanızı açın ve BK 76 gereğince geçici ödeme talep edin.
dava açarken sakatlık raporunu ve işverenin karakoldaki ifadesini (bir aydır bizle çalışıyordu dediği) ve ayrıca SGK'dan tarafınıza henüz maaş bağlanmadığına dair yazıyı mutlaka ekleyin.

böylece;
1- kazanın iş kazası olduğunu (karşı tarafın kabul beyanı sayesinde)
2- annenizin çalışamayacak durumda olduğunu
3- annenizin geliri olmadığını

ispatlamış olursunuz ve ilk duruşmada hakim geçici ödemeye hükmeder.

bunu yapmayıp, sgknın cevabını beklerseniz,
1- o güne kadar sakatlık oranı azalabilir ve hatta sgk; annenizin bakıma muhtaç olmadığı yönünde bir rapor verebilir.
2- annenize maaş bağlanabilir.

bu durumda BK 76 geçici ödemesini alamazsınız, dava sonuna kadar beklemek zorunda kalırsınız. dava sonuna kadar idare edecek paranız olmadığı için, işveren size ilerde 200-250 bin lira vereyim davadan vazgeç dediğinde de mecburen davadan vazgeçersiniz.

Ewt sigortasizdim 11 ay boyunca hep bi waatler hepsi bos çıktı

akks47

Yasaya göre , deneme süresinde bile işbaşı yaptırmadan önce sgk ya giriş yapmak zorunda. Bunu yapmadan personel çalıştııran işletme suç işlemiş olur ve akabinde çalıştırılan personel iş kazası geçirmişse boyut daha farklı oluyor.

Sigortasız çalıştırılıp bu durumu yaşadığınızdan dolayı kesinlikle yasal takibi (mahkeme vs.) talebinize yasal olarak cevap verilmediği sürece şikayetinizden ve talebinizden vazgeçmeyin. Vaatlerle zaman geçiren bir işletme , söz verip sizi şikayetten vazgeçirirse sonrasında vaatlerinden de vazgeçer. Sizgortasız olarak çalıştırılıp iş yerinden ayrılmış olsanız sadece işçilik haklarınız (kıdem tazminatı , izin hakları vs.) olurdu. Şuan iş kazasından dolayıda tazminat hakkınız bulunuyor.

Mahkeme 3 yılda sürse , 5 yılda sürse avukatınız daha iyi bilir amaönemli olan mahkemenin başlangıç süresidir. Herhangi bir anlaşma olup dava geri çekilmediği sürece , mahkemenin tazminat kararı olduğunda tutara dava açılış zamanından karar tarihine kadar olan sürenin yasal faizleri işler. Çocuğunuz olduğu halde çalışıyorsanız maddi ihtiyaç vardır diye düşünüyorum ama zor durumda değilseniz ve ihtiyaçlarınızı karşılıyabiliyorsanız kesinlikle yasal süreçten ayrılmayın.

Avukat konusuna gelirsek , bu konularda dişli avukatlar vardır ve bu hususa dikkat etmenizi öneririm. Kimi avukatlar sadece prosedür gereği duruşmalara gir çık yaparak klasik taleplerle süreci bitirmeye çalışır. Sadece alacağı paraya bakarak sizin durumunuzu düşünmez. Bu durumada dikkat edin.

ACMAYIN SAKIN kaza gecırmeseydınız zaten calısacakınız gecırdınız aynı iş ucret olmasada bır maasınız olacak halınıze sukredın ve kabul edın ben actım hakım degişti bes ay ertelendı en son 3sene oldu daha ne kadar surer bellide degil

Mrb geçici ödeme nedir hakim geçici ödeme yi kabul etmiş ottobock protez el faturasını istemiş işyeri buna itiraz edebilir mi yoksa ödemek zorunda mi

benim anlamadıgım neden insanları yanlış yönlendiriyorsunuz tazminatı iki dakikada hesap yapıyorsunuz onu al bunu alma insanları yanlış yönlendirmeyin bence bu konuda kafa karıştırmayın

Hakim geçici ödemeye hükmetmişse avukatınız o kararı icraya koyacaktır, karşı taraf da ödeyecektir. İcraya itiraz edebilirler, süreci uzatabilirler ama en fazla 4-5 ay uzatabilirler.
En iyi ihtimalle 15-20 gün, en kötü ihtimalle de 6 ay içinde alabilirsiniz geçici ödemeyi.
Bu söylediklerim karşı tarafın batık olmaması halinde geçerli, adamların haczedecek malı yoksa hiçbir şey alamazsınız tabi.

Kardeşim hiç anlaşma ver mahkemeye. Senin marketin devletten dahamı güvenilir. Al arkana sgk yı hiç korkma. biraz davan uzar sıkıntı çekersin ama faiziyle hakkını alırsın. Not: bu hayatta babana bile güvenme devlete güven.

Barrrdak

güvendiğin hükümet emekli maaşlarını %30 düşürdü millet kan ağlıyor burada bilip bilmeden atıp tutma faiz işlese ne olur yıllık %9 faiz işveren adam gibi ödeme yaparsa değerlendir yoksa alacağın tazminattan avukat vekalet ücreti düşer , sürekli iş göremezlik geliri düşer , kusur oranı düşer geriye kalan ile işverenin sana teklif ettiği parayı ölç hangisi işine gelirse al.

Bende şuan aynı şeyi sorguluyorum ama hangisi daha çok işime gelir diye bir düşüncem yok.Benim asıl cevabını aradığım şey hangisi daha çok canlarını yakar...

Sigortadan para almadım ben.Bana çarpandan para almadım ama koskoca dominos 100 200 liraya acıyıp frenleri tutmayan motorla getiriyorsa bizi ona tabii ki açarım.

Süre de hiç önemli değil muhtemelen mahkemeyle daha çok zarara uğratırım onları

Ben 1 yıl bekledim beni oyaladilar sonunda sen is gormezlik maaşına basvurdun sen sgk bize ceza keserse onu senden alırız deyip yol verdiler. Bende ceza alsınlar istiyorum bana verdikleri tazminattan daha çok ceza alsınlar istiyorum..

Üst Alt