Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

İşitme kaybınızın olmasından dolayı hayat kalitenizi nasıl korudunuz?

Konular
10
Reaksiyonlar
0
İşitme kaybı size nelere engel oldu nasıl yöntemler buldunuz ?

Sağ kulak işitme duyumu tamamen kaybettim.
Yani sağdan gelen sesleri anlamıyorum.
Telefonda bile ne söylendiğini anlamıyorum.
Nasıl bir çözüm buldum?
Bulamadım!
Zamane insanları cok bencil..Anlayışsiz,dalgacı,alaycı vs...
Ben de yalniz takiliyorum...
ALLAH a emanet..

Yaa:( yaş kaç bende ameliyat oldum ama olumsuz

Her ses iyi geliyorken örnek gürültü araba korna siren ezan sesi kuş rüzgar hepsi iyi fakat dışarda yanımda konuşan insan sesi kısık gibi doktor teste bakıp iyisin diyor ama beni anlamıyor psikolojim bozuldu sosyal ortama giremiyorum.

Testiniz iyi çıktıysa sorun yoktur. Kapalı ortamda, duyuş şekliniz nasıl? Ameliyatı yeni olduysanız, bir süre sonra uyum sağlayabilirsiniz belki.

Evde çok iyide ama dışarda insan sesi çok kısık mesela cafedede denedim ordada insan sesleri kalabalık var ama biri konuşunca karşımda sesi aşırı kısık

Gammzelli99

Yaşım 36 yaklaşık 1 sene oldu işitmemi kaybedeli.
Dediğim gibi ortamlarda genelde tek takiliyorum.
Çünkü konuşulanı anlamıyorum,duymuyorum.
Araba kullanirken, sağ tarafımda oturan yakinimin sesini anlamiyorum?
Benim başka sorunlarımda var, tek sorunum işitme kaybı deil!
Ama şunu demişti dr bana, ilk 3 gün çok önemli tedavide dedi.
Ben 13. Gün gitmiştim, geç kalmışın geri döndermek çok zor demişti.
Sinirselmiş işitme kaybı nedenim..

Ben takmıyorum!
Birtek isitme kaybı sorunu değil, daha ciddi sorunlarım var benim.
Bence takmayın hiç kimseyi!
Umursamayın insanları!
Bazen duymadiğima bile seviniyorum..

ALLAH a emanet.

Nurtan
Test yanıltıyor yaa!
Gerçek dünyadaki ses tınıları ile işitme odasindaki sesler çok başka...

hanifeaydin Ben ani işitme kaybıyla işitme duyumu kaybettim. Dr a sordum hocam neyden olmuş diye?
Sinirsel birsey dedi dr..
Geri döndüremediler..
Bazı tedaviler yapıldı ama maalesef...

Öyle olmuyor ben bekarım ve çok zoruma gidiyor

Hayat, hepmizin zor zamanları var. Yaşın kaç bilmiyorum!
Ama zamanla atlatirsın, alışacaksın.
Burda bir sürü işitme engelli arkadaşlar var.
Bazı şeylerden muafız!
Geçmiş olsun.

hanifeaydin Ben ani işitme kaybıyla işitme duyumu kaybettim. Dr a sordum hocam neyden olmuş diye?
Sinirsel birsey dedi dr..
Geri döndüremediler..
Bazı tedaviler yapıldı ama maalesef...

Hayat, hepmizin zor zamanları var. Yaşın kaç bilmiyorum!
Ama zamanla atlatirsın, alışacaksın.
Burda bir sürü işitme engelli arkadaşlar var.
Bazı şeylerden muafız!
Geçmiş olsun.

ben kemoterapi ilacının yan etkisi nedeni ile iki kulakta cihaz kullanıyorum ve enfeksiyona çok açık. ilerleyici .yani platformlarda baktım bu ilacı kullanan herkes sağır olmuş ve hala reçete ediliyor. yazıklar olsun . eee ne oldu yine kanser oldum.

Sizede çok geçmiş olsun ama benim pes etmeme nedenim testlerimin iyi çıkmasi bu yüzden peşinden koşuyorum

Çok geçmiş olsun

hanifeaydin Cok geçmiş olsun. Rabbim, şifa versin.
Bana da isitme kaybını geri getirmek için kortizon verdiler..
Mide kanamasına neden oldu.
Sizin bahsettiğiniz ilacı bilmiuorum.
Ticari ismini bence yazın ki, insanlar tedbirli olsun.
ALLAH a emanet

Sizede çok geçmiş olsun ama benim pes etmeme nedenim testlerimin iyi çıkmasi bu yüzden peşinden koşuyorum

Çok geçmiş olsun

Test derken, işitme odasını mı kastediyorsunuz?
Bana da cok yaptilar.
Erciyes tıpta. Daha detay bakıyorlar oralarda..
Imkânınız varsa bir gidin..
Geçmiş olsun.

İşitme cihazı ile değil normal bu şekilde cihaz hiç kullanmadım test evet odyo testi hatta emin olmak için 3 defa yaptım ameliyat sonrasinda baya düzelmiş görünüyor fakat her ses iyiken mesela gürültü sesleri araba kuş ezan bu sesler çok iyi evdede iyi sesler ama dışarı da bir cafede biri karşımda konuşunca sesi çok kısık doktorum bana iyisin diyor beni başından salıyor

Zaten başka doktora görünücem bide üstüne bana şükürsüz dedi doktorum neymiş test iyi çıktı iyisin ya ben anlatamıyorum ona derdimi

Zaten başka doktora görünücem bide üstüne bana şükürsüz dedi doktorum neymiş test iyi çıktı iyisin ya ben anlatamıyorum ona derdimi

Koklear implant mı oldunuz?

Hayat zor işitme engelliler için. Sosyal hayat diye birşey kalmadı benim için. Sadece yakın çevremle takılıyorum.
Ayrıca iş hayatı da çok zor. Kamuda olduğum için nispeten daha kolay. Ancak özelde olanlar için sıkıntılı. Hatta sağırsanız hiç işe alınmıyorsunuz çoğu zaman. Kimse uğraşmak istemiyor engelli insanlarla. Bu diğer engelliler için de geçerli.

Ben de çocuk yaşta kulak zarı deliği, akıntı, ağrı vs derken lise 2. Sınıfta işitme cihazı takmak zorunda kaldım.

Evet ilkin zor, işitme cihazını kabul etmek zordu bir genç olarak. Takmamayı düşündüm ama duymuyordum, anlamıyordum insanları. Bana cihaz takma diyen arkadaşlarım dahi oldu.

Tabi ki takmak zorunda kaldım... Bu gün dünya bir yana işitme cihazlarım diğer yana. Onlar olmadan yapamam. Cahillikti o kabullenmeme, başka da hiçbir şey değildi. Sadece cahillik...

İşitme cihazı kullanmanız gerekiyor ve kullanmıyorsanız bilin ki işitme kaybınız daha hızlı artacak. İşitme cihazı kullanmak işitme kaybınının hızını da çok yavaşlatıyor. Kullanmak gerekiyorsa (doktor öneriyorsa) muhakkak kullanmalı.

Al işte. Bilgisayarda bir sabit disk bozuldu tamir için bir firmaya yazdım internetten bilgi için. Dedim ben işitme engelliyim bana mail ile yazın, telefonla aramayın.
Az önce bir telefon araması geldi.
Yazıp belirtiyorum gene anlamıyorlar.

çamlıca
Bizim yaptığımız bir çalışmada engellilik halleri bakımından büyük sorunlara sahip kesimin biri de işitme engelliler olduğu sonucuna varmıştık. Halbuki toplumsal kanaatler ve algı öyle değildi.

Burada da bunun bir örneğini görüyoruz. Kavrayamıyorlar...

Hayır kulak zarım delikti yama yapıldı

Benim öyle bir durum değil ben ameliyat oldum şuan diğer kulakta delik

hozgul
Teşekkürler ilginiz için.
İşitme engeli bir nevi görünmez engel sağlamlar için. Çoğu insan gözüyle görüp anlamadıkça engelli olduğunuzu kabul etmiyor yada kavramıyor.
Mesela yürüme engelliyseniz bunu hemen anlıyor insanlar ancak işitme engelinde daha çok sanki naz yapıyormuşuz yada duymazdan geliyormuşuz gibi davranıyorlar.

İşitme engelinin diğer çoğu engellerden farklı olan yönü de bireyi sosyal izolasyona mahkum ediyor.

Mesela annem telefonda yazıp çizemez ve sadece konuşabilir ve ben de ters durumdayım konuşamıyorum. Maalesef arada üçüncü bir kişi olmadıkça annemle haberleşemiyorum.

Benim öyle bir durum değil ben ameliyat oldum şuan diğer kulakta delik

Geçmiş olsun. Sizinki de zor bir durummuş özellikle de size güvenmeyen bir doktorunuz olunca.

Mesela yürüme engelliyseniz bunu hemen anlıyor insanlar
Doğru, anlıyorlar ama bize de, kadını erkeği ayırt etmeden söylüyorum: "şekerim", "canım", "tatlım" diye sesleniyor. :eek: Siz hiç tanımadığı yetişkin erkeğe, bir kadının hayatım dediğine şahitlik ettiniz mi? Bizi zararsız, aseksüel görüyorlar. Halbuki durum öyle değil ama bunu bilmiyorlar :)))

Malesef işin kötü tarafı diğer kulaktan ta olmam lazım ama özel de olmak istiyorum özelde çok pahalı

hozgul
Yanlış bir şey yazdıysam özür dilerim.
Sizin yazdıklarınızı da ben de bilmiyordum :( Çok uygunsuz laflar.
Anlaşılan engelliysek mutlaka bir yerden sosyal sıkıntılar geliyor

çamlıca
Yanlış bir şey yazmadınız... Benim gibi sandalye kullananlara da kötü sözler söylüyorlar. Onu demek istedim.
İşitme engellilerin kültürünü, sözlerini, dilini bizler bilmiyoruz. O bizim hatamız / eksiğimiz. Sizler yazdıkça, söyledikçe daha iyi anlaşacağız.

hozgul

:eek::eek::eek:sızın yerınıze olsam bu sapık kadında kımkı der pıskınce laf atardım
ne guzel hazır gunahsız capkında olabılırsınız

bız ısıtme engellılere gelınce ıslerıne geldıgı yerde gerı zekalı
ıslerıne geldıgı yerde ısten kacıyor
ıslerıne geldıgı yerde a sosyal derler
benı en acıtanı duyamadıgım yerde kafası basmayan gerı zekalı gıbı davranlaları

sız tekerleklı sandalyede her hakkınızı koruyabılırsınız
yerı geldı engelınızıde bı guzel kullanabılırsınız
ama bız sagırlar duymak degılse bıle sezgımızle algıladıgımız yerde cevap vermeden donup gıtmek karsısındakını catlatmaktan baska elımızden fazla bırsery gelırmı acaba

@GRAHAM BELL
Pişkince laf atmak onu doğru yola sevk eder miydi yoksa beni onunla aynı seviyeye mi çekerdi? Evet, insanın aklından böyle şeyler geçebilir ama yapmak ayrı bir şey...

Sözlerinize katılmadığım gibi çok da kırıcı buldum. Gerizekalı ne demek? Üstelik zekanın geri olması bir engellilik hali olarak karşımızda dururken! Biz dahi birbirimize bunu yaparsak... Olur mu hiç?

İşitme engellilerle halen birçok meselede işbirliği yapıyorum. Hiçte sizin açıkladığınız (aslında hakaret ettiğiniz gibi demek daha doğru) gibi değil. Bir kişinin kötü veya iyi olmasının nedenini engelliliğe bağlamak doğru oldu mu? Bunu yeniden düşüneceğinizi varsayıyorum.

Ne yapıcam bu halde çok çaresiz kaldım 😖?

Her iki kulak zarım delikti işitme kaybım her ikisinde de 33 db fazla zorluk çıkarmıyordu. Ama yinede olmak zorundayım sağ kulaktan 8 ay önce ameliyat oldum test iyi çıktı 33 db den 20 ye indi ama ben dışarda insan seslerini Cook az alıyorum bunu doktoruma anlatsamda beni anlamadı çünkü testler iyi çıktı ama eski halinden berbat hissediyorum. Psikolojim bozuldu hayattan koptum diğer kulağımda ameliyat olmalı ne yapacağımı şaşırdım ölmek istiyorum artık bana bir çözüm önerirmisiniz işitme cihazı demeyin neden derseniz testim iyi çıkıyor bu yüzden içimde bitmeyen bir umut oluyor bunun çözümü var olmalı diye.

Ölmek falan bi durun yaa..
Olumsuz düşünmeyin!
Sorununuza araştirma hastaneleri yada üniversite hastaneleri çözüm bulabilir..
Bence cok depresif düşünüyorsunuz..

çamlıca özelden mesaj ararmisiniz burda yeniyim tam bilmiyorum kaç soru sormam lazım işitme hakkında
kaderimsee çekerim.. babam yüzünden daha önce özel bir doktor bulmuştum çok başarılı idi ama paradan dolayı hayır dedi babam. Diğer kulağımı riske atamam bu yüzden özelden düşünüyorum bitane Ali özdek diye bir doktor var Ankara da ama emin olamadım

Üst Alt