Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

İstanbul'da toplu ulaşımdan ücretsiz/indirimli yararlanmak için Beyaz Kart

yazılanlardan çıkardıklarım;

1-Başbakanlık özürlü kimliği olanlar nüfus cüzdanı ve özürlü kimliği fotokopisi 1 de resim ile karaköyden bizzat gidip alabilirler kart ücretinide illa vakıfbanka değil oradada yatırabilirler
2-Tüm türkiye için nüfus müdürlüğünden özür oranının yazdığı yeni kimlik çıkarmalılar.

Doğrumuyum arkadaşlar ????

beyaz kart

beyaz kartı bende aldım alamayanlara yardım edebilirim

Benim 1993 de işe girerken aldığım ( Ankara Numune Hastanesi) sakatlık raporum var bu raporla Beyaz karta müracat edebilirmi yim?Ankarada böyle bir uygulama var mı? Yeniden rapor isterlerse tam bi eziyet özürlü kimlik kartım yok teşekkürler

Eğer sakatlığınız görünürse ve şahsen başvurursanız, sorun çıkaracaklarını sanmıyorum...

Dostlar sizce bu haksızlık degilmi sadece İSTANBUL da gecmesi biraz ayrımcılık

Yaa bu İstanbul belediyesi'nin bir tasarrufu.. Her yerin belediyesi var.. Oralarda da kendine göre ayrı ayrı işlemler var (veya yok :wink: gücüne göre)

Kimisi su parasında indirim yapıyor.. Kimisi engellilere kurs açıyor, iş buluyor.. vb.

Sen de örgütlen, belediyede kendini temsil ettir.. Kendine uygun POZİTİF AYRIMCILIK'ı hak et.. ;)

Sakatlık derecem %80

OtranBoğa sakatlık derecem %80 koltuk değnekleriyle yürüyorum arkadaşlarım 1993 aldığım rapor eski geçmez diyorlar yeniden rapor için hastaneye gitmeyi hiç istemiyorum heyet raporunun eski tarihlisi olurmu bana mantıksız geliyor sanki bende bir iyileşme mi var ben yine aynıyım teşekkürler :)

ŞAH MAT, baben'in uyarısı çok doğru, bu kart sadece İstanbul için geçerli. Ankara'da hehangi bir hükmü yok. Ankara'da sakatlığı olanlar için toplu ulaşımda herhangi bir indirim de sözkonusu değil diye biliyorum.

Ama İstanbul'da yaşasaydın o raporla işini görebilirdin diye düşünüyorum...

çok büyük bir saçmalık olmuş bu..ayda yılda bir iki kez istanbula geliyorum diye beyaz kart mı çıkaracağım şimdi..:)) amaç biraz daha zorlaştırmak sanırım durumları??peki deniz ulaşımında da mı beyaz kart geçerli oluyor bu durumda?? teşekkürler ilginize.:)

ada arkadaşım

Beyaz Kart çıkar bence İSTANBUL a her geldiginde kullana bilirsin

geçtigi yerler ise

Otobüs ,Metro,Tranway,Hafif metro,Tünel ,İDO şehir içi seferlerinde

ücretsiz gecerli :idea: :wink:

deniz ulaşımında peki durum nedir.??2005 te tek geldiğim dönemlerde ben engelli kimlik kartımla deniz ulaşımçılığından ücretsiz yararlanmıştım(kadıköyden karşıya)şimdi durumlar nedir bilgisi olan varsa yazarsa sevinirim:)

istanbulda beyaz kartımı her türlü kullnmaktayım,iett lerde metro tramway da deniz vapurlarında da ..artı olarak deniz otobüslerinde de indirimli ; şöyle oluyor normal jeton yanılmıyorsam 4.50 ytl ise beyaz karta sahip olanlar için 2.00 ytl ,idi zannederim..ben bu yüzden kartıma akbil kısmı var akbil de taktırdım...
sehir içi otobuslerde bilindiği gibi %50 indirim olduğundan ben otobus firmalarına da bilet alırken sadece kartımı gösteriyorum ama herzaman da raporumun renkli fotokopisini de taşıyorum yanımda nolur nolmaz....
sevgilerimle.....

teşekkür ederim mayu bilgi için:))ama yılda bir iki kez geliyorum..aslında yakın olmasına ve istanbulda doğmama rağmen:)zaten beyaz kart içinde okuduğum ve anladığım kadarıyla uzunca bir zaman bekletileceğim hani hemen gidip istenilen belgeleri verip anında alabileceğim bir durum söz konusu olsa bu gelişimde alırdım ama 15 gün bekleme süresi var anladığım kadarıyla..tekrardan tşker bilgi için

Gece Geçmiyor

Geçen gece 03:00 civarları Taksimden Havalimanı otobüsüne bindim, 2 biletmiş dolayısıyla "Beyaz Kart" geçmiyormuş.. Şöför öyle söyleyince 2 bilet aldım...

peki kemal ben sakaryada yaşıyorum o zaman istanbula gidip kartı almam gerekmiyormu sonuçta...yani her halukarda gene gideceğim karaköye:)

SiyahPelerinliAdam benim bildigim kadarı ile de öyle ama akpil taktırsaydın bir bilet ücreti alınırdı

Birde bu çift biletli otobüsler niye engellilere ücretsiz degil

(Eger bana evet Kemal Haklısın ücretsiz olması gerekiyor diyorsanız altaki formu doldurun ama dikkat tel - e-posta adresinizi dogru yazın geri dönüş yapılacagı için )

http://www.iett.gov.tr/gorus_ve_oneri.php (formu doldurun )

halklailiskiler@istanbul-ulasim.com.tr (e-posta gönderin tel ve adres bilginizi de yazın )

evet 2 bilet atılan otobuslerde malesef gecmiyor ..ön camlarında zaten ücretsiz ,indirimli kartlar geçersizdir levhaları yazıyor genelde ....
sevgilerimle...

Yanlıs hatırlamıyorsam , belirli bir % oranının ustunde olan Ozurluler ile beraberindeki refakatciside de aynı haktan yararlanıyordu .

Bu konu hakkında bilgisi olan var mı ? Arkadaslar...

En son verilen linkte boyle bir acıklama goremedim !!

ada eger istersen onu soralım belki yeni bir kolaylık çıkarmışlardır

0 800 211 60 68 ( Ücretsiz Hat ) yandaki numarayı arayıp sorarmısın

ada birde form doldurarakta sorabiliriz ben dolduruyorum suan cevap gelince bilgi veririm eger istersen sende sorabilirsin ada

http://www.iett.gov.tr/gorus_ve_oneri.php

bende aldım beyazkartı hiçbir sorunla karsılasmadım ama.

istanbul belediyesi bu konuda mükemmel çalışıyor

istanbulda oturan ve özürlülr idaresinden kart alan her vatandaşa beyaz kart veriliyor.ve istanbulda ulaşımla ilgili aklınıza ne geliyorsa ücretsiz kullanabiliyoruz.dolmuş ve taksiler hariç:).bu konuda ibb yönetim anlayışına çok teşekkürler ve kocaman bir alkış.

Beyaz Kart Hakkında,

Merhaba,
Ben geçen sene heyet raporu aldım.Bu raporla Sosyal hizmetler müdürlüğüne gidip sağlık raporumun fotokopisini çekip "Aslı gibidir" mührü vurup beni kayıt etti. Bana vermiş olduğu Banka hesap numarasına (yanılmıyorsam 5 YTL idi) parayı yatırıp makbuzu ile İSÖM'e (İstanbul Özürlüler Merkezi) başvurdum. Orada 5 dk da bir form doldurup çıktım. 1 Hafta-10 gün sonra beyaz kartımı tekrar İSÖM'e gidip aldım.
Ve aldığımdan beride gerek İETT ve Özel Halk Otobüslerinde sorunsuz bir şekilde kullanıyorum. Vapurlarda ise karta Akbil'i taktırmam durumumda indirimli olarak yararlanabiliyoruz.Ben taktırmadım pek vapura binmiyorum ama en önemli mazeretim kartı cüzdanımda taşıyorum.Akbili taktırınca cüzdanıma koyamıyorum :)
Geçen sene yazın Nevşehir'e gittiğimde müzelere bu kartı göstererek bedava gezdim.
Ama şehirlerarası otobüslerde ve uçaklarda hiç şimdiye kadar kullanmadım yani kullanılabilinir mi bilmiyorum?

sevgili bulnes.ido vapur işletmelerini alalı ki bu yaklaşık 2 yıl oldu vapurlara özürlüler ücretsiz binebiliyor.vapurada bin derim ben..

Sevgili hawk14
Anlayamadım şimdi.İdo Deniz otobüslerimi yoksa şehir hatları vapurlarımı ücretsiz.
Yani bana o zamanlar söylenen beyaz karta akbil taktırırsan indirimli kullanabileceğimiz.
Bu durumda sadece kartı gösterip ücretsiz binebiliyoruz öyle mi? Her ikisinde de geçerlimi yani?
Eğer öyle ise valla çok teşekkürler. :)

Evet şimdi ido'nun web sitesine girdim.İdo deniz otobüslerinde benim dediğim gibi akbil takılırsa indirimli ama şehirhatları vapurlarında hakikaten ücretsizmiş.
Çok teşekkürler hawk14 verdiğin bilgi için.

TEŞEKKÜR

İstanbul da ki beyaz kart uygulaması bence çok güzel bunun diğer illerede örnek olmasını diliyorum ve beyaz kartın değiştirilmemesini rica ediyorum.

Ben özürlü 2008 yaz ayında karaköydeki iett müdürlüğüne gittim sağlık raporum fotograf ve birde 5 ytl ile işleme alındı 15 2 dakıka sonrada resmimin basılı olduğu beyaz kartımı aldım .yazdan beri kullanıyorum .yanlız özel halk otobuslerine bindiğimde muavin yada şöförler sanırım kartı görünce sinirleniyorlar bakışları değişiyorrrrrr. ücret vermeyince zorlarına gidiyorr olsa gerek

Hakkatten kendimi özürlü gördüm şimdi yazarken kelimelerde harfleri eksik kullandım artık bilmece çözersiniz.

Arkadaşlar bu kartı sadece İstanbul' da yaşayanlarmı alabiliyor.

Üst Alt