Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Kalça çıkığı sonrasında protez ameliyatı olan arkadaşlar tecrübeleriniz..?

NUNUŞKA

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
0
Sağlıklı günler diliyorum öncelikle herkeseeee. We protez ameliyatı olan arkadaşlar bikaç soru sormak istiyorum. Kararsızlık aşaması da sanki ameliyat sonrası kadar zor .. Bilememek!

1- hareketleriniz de herhangi bir sıkıntı yokmu? ( çömelmek yok
sanıyorum )

2-ne kadar yol yürüyebiliyorsunuz ? We ağrı o lmuyor mu?

3-wücutta yapay bir parça bulunması düşüncesi rahatsız ediyor mu?

4-sabahları we ya uzun oturmalar sonrası tutukluk ortadan kalkıyor mu?

5-iyileşme süresinden sonra hayat boyu dikkat edilecek neler war?

Tabii ki araştırdım, bir yığın yazı okudum bunlarla ilgili . Kişiye göre değişeceğinin de farkındayım.. Yine de farklı da olsa yaşayanlardan bunları duymak faydalı olacaktır diye düşünüyorum.. şimdiden teşekkürler.

Ben hem diz hem kalça protezi oldum bir yıl içerisinde sadece kalça çıkığından dolayı olacaksanız bu ameliyatı bence olun. Benim kalça çıkığına bağlıydı sorunlarım ama biraz farklılıklarım vardı. Sorunumu çözmek değildi de benimkisi ağrıları dindirmekti aslında. çünki bu ameliyatlar benim sorunuma yeterli değildi. Ancak sadece kalça çıkığından doğan bir rahatsızlığı gidermekse amacınız ben tavsiye ederim. Geçmiş olsun.

Sewgili fatoş cum benden de sana geçmiş olsun. Sorununun kalça çıkığına bağlı olduğunu yazmışsın we biraz farkılıklar olduğunu.. Mesela dizini bozan da acaba kalçadaki sorunmuydu?

Elbette rahatsızlığım geçsin istiyorum da tawsiyeden ziyade aydınlanmak istiyorum bu ameliyatla ilgili.. Ben de dizle ilgili bi durum yok henüz , ama oladabilir ilerde . Ağrıların yok olduysa sorun büyük ölçüde yok olmuş sayılır. Sıkma canını :)

ama ben hala sorularıma cewap bekliyorum...!

Kalça çıkığı değil, başka bir rahatsızlıktan ötürü sol kalçama total kalça protezi takıldı. Bana sorarsanız ağrınız yok ise, ya da az ise, yaşam kalitenizi fazla etkilemiyorsa protezi düşünmeyin derim. Ben ağrılarım daynılmayacak dereceye geldiği için bu ameliytı oldum.

Detaylı bilgiyi ekteki linkte bulabilirsiniz.

http://www.engelliler.biz/forum/viewtopic.php?t=24973

öncelikle kalça protezine rapor veriliyormu bilmiyorum. Sonra gerçekten dayanılmaz ağrılarınız yok ise gerçekten bende olmayın derim. Ama eğer yaşam kaliteniz düşmüz günlük hayatta sorunlarınız çoğalmışsa olmanız da da fayda var bence. Benim dizimdeki sorun bambaşkaydı. Ama normal olup sadece dizleri ağrıyan yada romatizma kireçlenme gibi şikayetlere ağrılara bağlı diz yapısı normal irisi için diz protezlerinin çok kullanışlı olduğunu gördüm.

Ancak ben çocukken olduğun yanlış kalça çıkığı operasyonuna bağlı olarak dizimde bükülmeme kaslarda yapışma ve eğrilik sözkonusu idi. Diz kapağımdaki sıvı kalmamış kemiklerde deformasyon ve sivrilmeler vardı ve bana ağrı veriyor yürüyemez hale gelmiştim. Kasların 32 yıl gibi uzun bir süre yapışmışlığı vardı öncelikle o kasları açtılar daha sonra eğrilik olan dizimi kırıp kısmen de dondurup protezi taktılar. Eskisi gibi yine bükemiyorum ama çok çokta memmun değilim. Amacım bükmek değildi ağrılarımdı. Ama yinede eski yapısına vücudum çok alıştığından bu yeni düzen beni yoruyor biraz belki zamanla alışırım ancak kalça protezimde bir sorunum yok oldukça memmunum .

Ilerde dizinizdeki ağrılara bağlı olarak diz protezi olmanız gerekir ise, benimki gibi eğrilik kaslarda yapışma vs şeyler sözkonusu değilse rahatlamanız açısından olun derim son hadde gelindiğinde.

çünki komşumu 80 yaşında ve diz protezi oldu 15 günde ayağa kalktı ve oldukçada rahat. Ama ben onun yarı yaşında olmama rağmen sorunlarımız çok çok farklıydı ben henüz rahatlayamadım. Kısacası sorunun niteliğine bağlı bu durum bende.

Protez..

Fatoscum umuyorum çok daha iyi olacaksın zaman içinde..
Demişsin ki ağrıların dayanılmaz değil ise olma yaşam kaliten düştü ise olmanda fayda war..
.ağrılara dayanıldığı zaman da hayat kalitesi düşüyor. Zaten dayanılmaz olduğunda muhtemelen irdelemiycem gidecem olacam.. Amma proteze geç başwurmak adına hem pasif bi hayatı ( yaşım 41 20 yıl sorun olmayacaksa 60 ımda pasif olmak daha mantıklı) hemde belimi dizimi bozabilme riskini göze almaya değer mi?? Işte bu noktada protezle yaşamın ayrıntılarını bilmek istedim ben.. Biliyorum riskleri war, biliyorum kişiye göre değişken .. Farklı insanlar farklı deneyimlerini yazar ise bu yine dediğim gibi tawsiye şeklinden ziyade somut örnekler olur ise daha çok fikir sahibi oluruz bu konuda.. Ayrıca a_geyik arkadaşa teşekkürler werdiğin lınk te biraz daha detay bulabildim.. Ben sanıyorum epeyce daha idare edebilirim , ama idare etmeli miyim :)
protez li arkadaşalarrrrrrrr.. Heyyyyyyyy!! Et yada etme demeyin bana.. Bana deyin ki şu kadar yürüyom , şu kadar ağrım war, bu nu yapamıyom, şunları rahat yapıyom filan gibi
gewşeme riski ürkütücü bu arada .. Neyse ya çok yazdım hoşa kalın hepinizz

sevgili nunuska protezden sonra bellı baslı kısıtlamar var kosmayacaksınız bagdas kurup oturmak vardırya onu yapmayacaksınız hoplamayacaksınız kilo almayacaksınız comelmeyeceksınız

Teşekkürler karyeb.. Bağdaş zaten kuramıyorum, hoplayıp zıplayabiliyorum gerçi.. Ben adresinizi ekledim. Dr unuzun adını alırsam bir görüneyim..

merhaba ben 2 ay önce kalça protez ameliyatı oldum şimdilik memnunum
ağrılardan kurtuldum
ben de kısalıkta vardı onuda çözdü doktorum allahın izniyle
karaverince doktorunuzu iyi araştırın ben doktora karar vermek için doktorun ameliyat ettiği hastaları kontrol ettim herkez memnundu en başta teyzem 10 ay önce oldu aynı ameliyatı onun sorunu ikisindede vardı birini oldu şimdi öbüründende olacak yani demem oki ben memnunum allah dahada iyi edecek inşallah inanıyorum ben bana sorarsan ol derim

Sevgili arkadaşlar ;benim yaşım altmış... Kalçamdaki ağrılar dayanılmaz derecede artmıştı .ben bursa gemlikte oturmaktayım araştırdım prof dr ömer faruk bilgen hocaya yönlendrildim 23/12/2011 tarihinde sağ kalçaya protez takıldı. Ameliyatımı yapan ömer hocaya ve yardımcıları müren hoca ile birlikte kürşat hocaya ve ayrıca özel medikabil hastahane personeline teşekkür ederim. Uan en ufak bir şikayetim yok çok rahatım herkese tavsiye ederim.

merhaba güloş hanım. profilinizde istanbulda oturduğunuz yazıyor. acaba hangi hastanede ve hangi doktorda ameliyat olduğunuzu öğrenmem mümkünmü. şimdiden teşekkür ederim

ben 25 gün önce sol kalça protezi yaptırdım şimdi tek değnekle yavaş yavaş yürüyorum ev içinde değneksiz yürüyorum ama aklıma takılan bir soru var henüz kalçami kirami yorum daha önce bu ameliyati olanlar ameliyattan sonra me kadar süre sonra kalça eklemini hareket ettirmeye başladılar öyleki kendim eklenip kiramiyorum başlarının yardımıyla yapmaya çalışsam bile kırilmi yor sanki dondurulmuş gibi bu durum normalmi

bu arada benim kalçam çocukken geçirdiğim iki ameliyattan sonra dümdüz kalmıştı yani eklem hiç yoktu ve hiç hareket yoktu

ensar yasar arkadasımgecmıs olsun..uzun arastırmalar sonucu bende kalca cıkıgından amelıyat oldumsonunda..cıft taraflı cıkık ama doktorum sımdı sag kalcama protez taktı 2 ay sonrada sol kalcama takacak..bende amelıyat olalı tam bugun 29 gun oldu..zor olsada ben kalcamı bukebılıyorum doktorumverdıgı egzersızlerle..ılk ıkı hafta bende zor kırıyordum ama sımdı yavas yavas bukuluyo yattıgım yerden dız kapagımı bukerek kalcamıda bukuyorum senınde yapman lazım konturole gıdınce mutlaka dıle getır bunu doktoruna..ayrıca egzersız yapmayı ıhmal etme...

merhaba öncelikle geçmiş olsun.. bende 2 ay önce sag kalçamdan protez ameliyatı oldum.yalnız o tarafta diger kalçaya göre genişleme oldu.bu normal mi sizde böyle bir durum var mı

bende sol kalça çıkığı var doğuştan yaş 35 alt extremete 7 cm kısalık mevcut femur başı yokluğu da mevcut ameliyat olsam mı olmazsam mı kararsızım bazen çok ağrı yapıyor bazı anlarda üzerine bile basamıyorum o derece yani ameliyat bazıları çok riskli oluyormuş bazıları ise çok umut verici sanırım plantin takıyorlarmış benimle aynı durumda olan ve ameliyat olan varmı arkadaşlar

Arkadaşlar,eğer ağrınız varsa,hareket kısıtlığı varsa hiç düşünmeden protez ameliyatı olun ve mutlaka bu ameliyat sonrası en az 10 seans fizik tedavi alın.Hareketlerin yapılması neredeyse ameliyat kadar önemli.Ben 2010 yılı sonunda sol kalça protezi ameliyatı oldum.Doktorum Uludağ Üniversitesi prof doktor Ömer Faruk Bilgen.Allah binkere razı olsun.Hemen hemen hiç şikayetim yok.Keşke daha önce olsaydım.Korkmayın ve yukarıdaki şikayetler varsa hemen olun.Kaç sene yaşayacağız bilen var mı ki erteleyelim.37 yaşında ameliyat oldum.Kafanıza takılan herşeyi sorabilirsiniz.Ayrıca etilak1 nickiile olan yazılarımda adım adım herşeyi anlattım.

Fatmabek hanim fizik tedawi alin diosunuz da bu bizim kararimizla olan bise degilki bende yaklasik 40 45 gun oluo sag kalca protez ameliyati olali ilk kontrolumede gittim doktorum hic fizik tedawi onermedi o onermedende gitmek yanlis olur sahirim. Ewde bi kac hareket yapiorum okadar bacak kaldirma diz kirma ufak hareketler yani . Adaba fizik tedawi ne tur hareketler yaptirio yazarsaniz sewinirim gecmis olsun

foolow 22 merhaba ve geçmiş olsun.Ben ameliyattan sonraki gün fizik hareketlerini yaptırmak üzere bir kereliğine gelip bilgi veren doktordan istedim bu yardımı.Açıkcası ameliyat sonrası kimse bizleri düşünmez.Siz kendinizi düşünürsünüz.Ben de çok basit olan hareketleri kendim de yaparım dedim ama en azından bir fizik tedavi uzmanının sizin evinize gelip hareketleri size yaptırması çok faydalı oluyor.Nette bu hareketler çok net tarif edilmiş ama ben doktor olmasaydı bu hareketleri yüzeysel yapacaktım.Ordaki kasları en doğru ve zarar vermeyecek şekilde kuvvetlendirmeniz lazım.Unutmayınki kalça çıkığı evresinde kalçada hiç çalışmamış kısımları protezinize ve kemiğinize yardımcı kaslara çevirmemiz lazım.

Demekk istediginizi smdi daha iyi anladim. Benim kalca cikigi degil bundan 4 5 sene once kalca kikirdaklarimi parcalayan bi enfeksiyona yakalndim acaba bana cikik degil diyemi fizik onermediler hastanin vakasina gore degisiomu tedawi ..4..5 sene idare ettim ama protezi taktilar suan gayet memnunum ama aksama we 2 cmlik kisalma wardi bunlar dewam etmekde acaba bunlar nezaman gecer ameliyat olali 40 45 gun oluo. Bide kalca kaslarini calistircak haretler yazarsaniz emin olun bana cok faydasi olucak cunku agrim sizim bi rahatsizligim yok sadece kaslarimin gelismesini bekliorum we tek bastonla yuruyorum bastonsuzda yurubikcek haldeyim ama cokda yuklenmemek icn kullaniyorum sorularima cevap werirseniz sewinirim bir tecrubeli olarak

Haklısınız,belki de o sebepten fizik tedavi kısmı çok önemsenmemiş.Bacağın altına(diz kapağı kısmı altı)havluyu rulo yapıp koyun(Benim rulo şeklinde yastığım vardı)bacağı kasarak yerden biraz yukarı kaldırın ve 5 saniye bekletin ve dinlendirin.20-30 tekrar yapıyordum.Yatar vaziyette olacaksınız.
Yine yatar vaziyette ameliyatlı bacağınızı kırın ve diz kapağınıza-içe doğru iterken dışa,dışa doğru iterken içe doğru-kuvvet uygulayın.Tabi çok fazla değil.Yan kaslar esnek ve güçlü oluyor.
Yatar vaziyette bacağınızı dışa doğru açıp kapatın.Yine çok zorlamadan tabi.
Esnek lastikler var(Plates için de kullanılıyor)Ayakta olun.Sandalyenin bir bacağı ve ameliyatlı bacağınızının bileğini içine alacak şekilde bağlayın ve bu lastiği yana doğru esnetin(bu sırada sandalyenin sırt kısmından destek alıyordum)esnetip orada biraz tutuyordum.30-40 tekrar yapıyordum.Aynı hareketi geriye doğru da yapıyordum.Umarım yanlış bir öneride bulunmuyorumdur.Ameliyat sonrası eve gelen fizyoterapist üst bacağıma elektrikli uyaranlar bağlayıp küçük küçük akımlar veriyordu.Rulo yastıkla yaptığım hareketi bu şekilde yapıyordum ve her akımda bacağı yerden 15 cm kadar yukarı kaldırıp sıkıyor ve bırakıyordum.
Bastonu ben de iki ay sonra bıraktım.Evdeydim ve garanti olsun diye taşıyordum yürürken.işe başladığım gün daha baston külfet geldi.Bir iki zorlanır gibi oldum ama bacağın güçsüz olmasıyla alakalı olduğundan çabuk alıştım.Başka sorunuz olursa yardımcı olurum.Ama yukarıdaki bütün herşey benim yaptıklarım,bir doktora da danışsanız iyi olur bence.2010 yılı sonunda oldum ameliyat ve çok şükür iyiyim ve ameliyattan önceki günlerimi yaşanmış saymıyorum.

1-Çömelmek biraz riskli,hatta yapılmaması gereken bişi.Mesela hayatınız boyunca normal tuvalete(alaturka:))oturamazsınız.
2-İstediğim kadar yürüyorum,kesinlikle ağrı olmuyor.Eskiden yürümek işkenceydi.
3-Kesinlikle hissetmiyorsunuz.Kendi parçanız gibi.
4-Tutukluk olmuyor.
5-Bacak bacak üstüne atmak,çömelmek,içe doğru bacağı savurmak,havuza veya denize atlamak,zıplamak,düşmek....yasak

Merhabalar selocan... Benim durumumda olduğun için cevap yazmak istedim. Yaşım 41 ve sağ tarafta dkç problemim vardı. Femur başı yoktu ve bacak kısalığım 6,5 cm idi. Ağrılarım 3 sene önce başladı ve giderek artıyordu. Bu şartlar altında doktorum kesinlikle ameliyat dedi. Çünkü 6,5 cm lik kısalık ciddi bir kısalık ve böyle devamı halinde diz ya da bele zarar verme ihtimali var. Özellikle belde oluşabilecek hasarın tamiri oldukça zor. Protezlerin de artık ömrü daha uzun ve yeni teknoloji protezlerde artık revizyon gerekse bile sadece yuva ve başlıklar değişiyor. Bu durumda ben kararımı verdim ve Haziran ayında ameliyat oldum. Sinir ağrılarımın şiddeti nedeniyle desteksiz yürümeye daha 2 hafta önce geçebildim. Size en önemli tavsiyem iyi bir doktor araştırmanızdır. Çünkü 7 cm kısalığı maalesef her doktor gidermeye cesaret edemiyor. Eğer kas ve sinirleriniz 7 cm uzamaya müsaade edecekse sizin yapmanız gereken iyi bir doktor bulmaktır. Tabiki ameliyat hakkında son kararı siz vereceksiniz. Geçmiş olsun dileklerimle...

Meraba Gecmis olsun bende yaklasik iki ay once ameliyat oldum bende de genisleme var belkide sislik tam olarak bilmiyorum musade ederseniz birbirimize yardimci olabilecegimize inaniyorum

Size de geçmiş olsun emine fatma... Genişlemeden kastınız bacak, diz altı veya ayaktaki şişme midir bilemiyorum ama muhtemelen ameliyat sırasında kas ve doku hasarı meydana gelmesi veya kan dolaşımının değişimi nedeniyle oluşmuş olabilir. Zamanla geçeceğini tahmin ediyorum ancak en iyisi durumunuzu doktorunuza bir göstermek bence en iyisi olacaktır. Ameliyatı kalça bölgesinde oluyorsunuz ama bazen ayağınız şişebiliyor. Eğer bacak boyunuzda uzama olduysa kas ve sinir yapınızın gerilmesinden kaynaklı kan dolaşımınız da değişir, bu da şişmeye neden olabilir. Ayağınız için belli bir süre kısa varis çorabı kullanabilirsiniz. Tabi ki, öncelikle doktorunuza danıştıktan sonra. Unutmayın, sizin de söylediğiniz gibi, burada hepimiz birbirimize yardımcı olmak için buluşuyoruz. Ama hiçbirimiz doktor değiliz, söylediğimiz ve yazdığımız şeyler delil ve şart niteliğinde değildir. Hepimizin durumu daha doğuştan itibaren bugüne kadar geldiğimiz ve yaşadıklarımız açısından farklı, yaşımız farklı, kilomuz farklı, doktorumuz farklı vb... Burada sadece tecrübe paylaşımı yapıyoruz ve birbirimizin dertlerini dinliyoruz. Geçmiş olsun dileklerimle, sağlıcakla kalın...

Ben 13 yaşındayım toplam 10 kere dkç ameliyatı oldum bu yaz son ameliyatımı olacağım inş. çok geçmiş olsun sana ben aylarca alçıda kaldım çok acı çektim takılan protezler platinler çiviler bi türlü bitmedi bazıları bir protezle iyileşebiliyor bana olmadı neyse . ilk sorunun cevabı çömelme zamanla oluyo benim asıl bildiğim mekik ve şınav hareketleri yasak ve koşarken aksamaların olabiliyo ikinci soruna cevabım ise istediğin kadar yürüyorsun fakat çok ağrın olabiliyor :p bana takılan çivilerden yani platinlerden bıktım bi yerden sonra alışıyo insan dış görünüşündede belli olmuyor rahatsız etmez sanırım soğuk havalarda rahatsız edebilir o kadar :eek: ayn zamanla tutukluk kalkıyor son soruna gelirsek başkalarının sana çarpmamasına dikkat ediyorsun düştüğün taktirde kalça hasar alabilir ve femur başı yerinden çıkar kendine ve hareketlerine çoook dikkat etmelisin

Arkadaşlar merhaba, benimde doğuştan her iki kalçam çıkık. Benim kalçalarda yuva yok ve femur başı belime doğru ilerliyor. Yaşım 35 bu sıralar ağrılarım arttı, hareketlerimde kısıtlanmalar başladı. Görüştüğüm doktorların bazısı ameliyat öneriyor bazısı ise çok riskli diyor. Ameliyat yöntemi için birileri kemiğini kesip kısaltacağız derken, birileri bacağını uzatacağız diyor. Benim gibi olup daha önce ameliyat olan arkadaşlar varsa tecrübelerini benimle paylaşırlarsa çok sevinirim.

Değerli Gncnn kalçada yuva olmamasını ilk defa duyuyorum çok geçmiş olsun ancak yuva yoksa eklem zaten çalışamaz yürümek bile imkansız gibidir sanıyorum ki..Malum top yuva etrafında ve yuva içine kovuşlanmış olarak haraket ediyor..Yuva yoksa kalça protezi de zor gözüküyor belki iki tarafa yuva yapılıp traşlanıp kalça başların o bölgeye yerleştirilebilir mi? Eğer yuvalar yoksa kireçlenmede başgöstermiş olabilir . Ben bu durumlarda çok iyi bir profösöre gitmeni öneririm. Bir çok doktor gezeceğine Nejat Güney Fahri Erdoğan ve bunun gibi duayenlere ya da herhangi birisine göster kesin bilgiyi alırsın diye tahmin ediyorum allah şifa versin teşekkürler

Teşekkür ederim sevgili burcse, yuva olmadığı için femur başları belime doğru ilerliyor, sol tarafta kireçlenme var. Bahsettiğin doktorları tv de çok izledim ve çok pahalı olduklarına dair yorumlar gördüm eğer iyileşemezsem benim için maddi manevi çok zor olacak. Karar vermek zor riskli bir ameliyat, benim gibi olup ameliyat olan arkadaşlar varsa bilgi almak istiyorum.

Gncnn İstanbul'da araştırma hastanelerinde doçent hocalar var.. Araştırdığım kadarıyla Haydarpaşa Numune Hastanesi Hasan Bombacı ,Cerrahpaşa Nuri Aydın, Fatih Sultan Mehmet Hastanesi Baransel Saygı bu doktorlardan da belki fikir alabilirsin. İstanbul'a yolun düşerse Araştırma hastaneleri maddi kaygını da belki giderebilir ..Bu saydığım doktorlar kalça konusunda çok önde olan hocalarımız..Umarım sana yardımcı olabilmişimdir..Tekrar geçmiş olsun..

Üst Alt