Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Kalp Pili -Pacemaker- takılı olan kim var?

ben de vvı modlu pacemaker var. sende?

Hocam bende de vvı modlu var karın bölgesinde senin ki kesin gögüs kısmındadır...

evet benim ki göğüs bölgesinde.

Selam Bende ICD var. Sencude marka. Kalp pilini biraz değişiği. Göğüste bulunan kasımın ardında benimkide. ICD kullananlar varmı burada.

Kalp Ritim Bozukluğu

Ben bir kalp rahatsızıyım,kalbimde ritim bozukluğu nedeni ile ICD(pil) takılı,acaba benim durumumda olan arkadaşlar varmı

Selam Egeone sanırım aynı dertten muzadaribiz... :)

bnende de ddr med tronik kalıcı kalp pili var...herkese geçmiş olsun.pilimize kuvvet.

bende 2 kez pypass geçirdim ama pil yok.bildiğim bir konu olursa kalp hastalıkları ile ilgili yardımcı olurum.

Kalp Pili

Kalp pili kullanan arkadaşlar var mı? hayatlarında ne gibi olumlu olumsuz hadiseler yaşanıyor?

bende var kalp pili bugünlerde pilin oldugu bolgede agrım var pazartesı kontrolum var

bende de kalıcı kal pili var ddd olması lazım st.jude nin sizlerde de gös bölgesinde ve agır bişeyler kaldırdıgınız da agrı oluyormu ve özürlülük raporu içinizden alan oldumu şim diden vericeginiz cevaplar için teşekkür ederim

arkadaşlar bendede ICD kalıcı pil var hayırlısıyla yarın rapor için heyete girecem sonucunu buradan yazarım

reis merhaba !

banada kalp pilinin bir değişiği olan ICD cihazı takılacak şu an HİPERTROFİK KARDİYOMİYAPATİ ' den %50 raporum var ve sizin rapor oranınızı merak ediyorum . . .

Arkadaşlar daha önceleri kalp pili ameliyatlarına girmiştim.Omuzunda pil olanlara omuzdaki venlerden kalbe elektrot yerleştirilir,karnına yerleştirilenlerde elektrot kalp amlyt.kalbin dış zarına yerleştirilmiş olanlardır.Kalp pili takılacak yada miadı dolup değiştirmek isteyenler için tavsiyelerim olacak.Kalp pilini hastane ihaleyle alıp takıyorsa yapacak birşey yok.Eğer alım yapmamışlarsa en iyisini taktırın.Bu konuda belçika firmaları iyi.Guıdant,medtronic gibi.Fiyatları VVI 2500 TL VDD 3500 TL DDD 5000 TL En pahalısıda ICD 45.000 TL civarlarındaydı.Günün,haftanın yada ayın herhangi bir günü aynı saatte çarpıntınız olur.Korkmayın pil kendini test ediyor demektir.Birde 2 elektikli alet ars. mesela TV ve Elekrikli süpürge ars.geçmeyin.Manyetik alandan pil etkilenebiliyor.Diğer bilgileride firma elemanı sözel ve dökümanlarla size anlatmıştır.Allah yardımcınız olsun..

hocam neden aynı yere takılmıyorda farklı yerlere takılır amaç nedir bunda mesela benim karında...

bende rapor alcam bekliyorum bendeki kalp pilinin markası st. jude medical kalp pili DDDR yüzde kaç oranında rapor verirler bilyormusunuz arkadaşlar

hocam neden aynı yere takılmıyorda farklı yerlere takılır amaç nedir bunda mesela benim karında...

Kalp pilinin yer tercihi takan kişiye, takma tekniğine veya takılan cihaza göre değişir.

Normal olarak sağ veya sol göğüs kasının altına konulur. Çünkü pilin kablosu( elektrodu) boyundan gelen damara yerleştirilir ve pilin konulabileceği en kolay-uygun yerdir. Ayrıca bazı piller göğüste kalp-pil arasındaki direnci ölçerek nefes alış hızını takip eder ve ritmi ona göre ayarlarlar.

Eğer pil cerrahi bir işlem sırasında (örneğin kalp ameliyatı) takılırsa işlemi yapan cerrah için en yakın ve kolay yer karın içidir. Çünkü hastanın göğsü zaten açılmıştır. Ayrıca elektrod kalp dışına bağlandığı için damar içi elektroda gerek yoktur.

Çocuklarda, ufak tefek kişilerde ICD gibi cihazlar oldukça büyük olduğundan göğüs kasının altına konulamaz. Konulsa da çok büyük çıkıntı oluşturacağından pek hoş olmaz. O yüzden karın içi daha fazla tercih edilir.

Bu arada ICD kalp pili değildir. Kalp pili ritmik elektrik sinyali üreten, kalp ritmini sağlayan cihazdır. ICD ise filmlerde gördüğünüz, hastanın göğsüne şok verdikleri cihazın minyatür halidir. Kalp fibrilasyonu riski olan kişilere takılır. Pil gibi sürekli çalışmaz. Sadece kalp fibrilasyona girdiğinde (dakikada 200-300 atmaya başladığında) şok vererek kalbi normal ritmine çevirir. Yani kalp pili gereken bir hastaya iyisi bu diye ICD takılmaz.

En iyi kalp pilleri 2 odacıklı olan ve ritmini vücudun gereksinimine göre ayarlayabilen pillerdir. Ama bunun bedeli de pil ömrüdür. Gelişmiş piller 3-5 yıl arası ömürlüdür. Daha basit pillerde pil ömrü 8-9 yıla çıkabilir.

Kalp pilleri çevresel etkilere karşı oldukça korumalıdır. Kolay kolay elektromagnetik dalgalardan etkilenmezler. Yani TV, elektrik süpürgesi, çamaşır makinası vs. gibi ev aletlerinin hiç bir zararı yoktur. Hatta cep telefonu gibi yüksek elektromanyetik dalga üreten cihazlar dahi pilleri etkilemez. Yine de telefonun pile yakın yerde taşınmaması önerilir. Havaalanlarındaki güvenlik kapıları dahi pilleri etkilemez. Etkilenme olsa bile anlıktır. Yani elektromanyetik alandan çıktığınız anda pil normal işlevine devam eder.

Yazdıklarınızı ilgi ve merakla okudum gerçekten çok tatminkar bilgiler . . . (Hocamın anlatıkları ile birebir aynı)

Ama cihazı taktırmak için kararsız kalmadım desem daha doğru olur . Şu an hocam benden haber bekliyor ve "çok geciktirmeden taktır bu senin sigortan olacak diyor" . . .

Hipertrofikkardiyomiyapati hastasıyım ve Doktorum um bana ICD cihazı önerdi şu an bu hastalıktan P oranında raporum var . . . ICD takıldıktan sonra bu oran artar mı?

Yardımcı olursanız çok sevinirim . . .

Marka ve operasyon konusundaki önerileriniz nelerdir ???

arkadaşlar bende ICD kalp pili var % 75 rapor aldım sürekli rapor bu ayın 17 sinde heyete girmiştim

..

Ama cihazı taktırmak için kararsız kalmadım desem daha doğru olur ..
. . ICD takıldıktan sonra bu oran artar mı?

Hipertrofik kardiyomiyopati, ventriküler fibrilasyon riskini ciddi şekilde arttırır. Eğer elektrofizyolojik ölçümlerle de risk hastası olduğunuz ortaya çıkıyorsa, veya en az bir kez senkop atağı geçirdiyseniz (aniden bayılma, göz kararması veya şiddetli baş dönmesi gibi) ICD takılması ciddi bir garantidir. Bu cihaz belki de siz ölene kadar lazım olmaz. Belki de sadece 1 kez lazım olur. Ama lazım olduğunda hayatınızı kurtarır. Çünkü fibrilasyonun ne zaman ve nerede başınıza geleceğini bilemezsiniz. Başınıza geldiğinde ise yakınınızda bir şok cihazı bulunması pek mümkün değildir. Kalp krizi geçiren hastaların da ciddi bir kısmı VF nedeniyle hayatını kaybeder. Yani o anda müdahale edilebilse kurtulma olasılıkları oldukça yüksektir.

Burada VF (ventrikül fibrilasyonu) nedir ondan da kısaca bahsetmek lazım. VF kalbin karıncığının çok hızlı, dakikadar 250-300 kez atmasıdır. Bu kadar hızlı atan bir kalp aşırı hızlı kolu çekilen bir emme basma tulumba gibi dolup boşalacak zaman bulamaz. Yani fiilen kan pompalayamaz. Sonuç, kalbin atmamasıyla aynı şeydir. Eğer fibrilasyon 3 dakikadan uzun sürerse kalbinizin 3-4 dakika durması gibi beyine yeterli kan gitmediğinden beyin hasarı veya ölüm söz konusu olabilir.

ICD cihazı sürekli kalp hızını ölçen bir EKG cihazıdır. VF tespit ettiği anda emniyetli bir sürede geçmesini bekler... geçmezse kalbe şok vererek kalbi durdurur ve yeniden normal ritimle atmasını sağlar. Kalp kendiliğinden atmaya başlamazsa kalp pili fonksiyonu devreye girer ve kalp kendi başına çalışıncaya kadar destek olur.

Uzun lafın kısası, ICD cihazları sigortadır. Ne zaman gerekeceğini, veya gerekip gerekmeyeceğini bilemezsiniz. Ama gerektiği zaman yaşamsal öneme sahiptir.

Çoğu ICD cihazı aynı pil gibi takılır. (Yani damar içi elektrodlarla) Sadece elektrodları daha kalındır. Bazıları cerrahi olarak takılır ama pek tercih edilen yöntem değildir. İşlem sırasında kalp en az bir kez fibrilasyona sokularak cihaz test edilir. Bu işlem takıldıktan sonra da yapılabilir.

ICD'ler pillere göre büyüktür. Çünkü yüksek şarjlı şok bataryaları vardır.

Marka, model konusunda yardımcı olamayacağım. Ama Medtronic, Biotronic vs. gibi firmalar hep büyük kuruluşlardır. Zaten bu cihazları uyduruk firmalar üretemez. Çok yüksek teknoloji ürünleridir. Neredeyse bir intel işlemci kadar hassas ürünlerdir. Zaten doktorunuz size uygun marka ve modelleri önerecektir.

Rapor konusunu ise bilmiyorum. Listeden bakmak lazım.

Bu arada yukarıdaki pillerle ilgili mesajda bir noktayı atlamışım.

Piller ortalama 5-6 yıl ömürlüdür demiştik.. Peki pil bitince ne olur? Hasta ölür mü? Hayır. Piller en az yılda bir kez kontrol edilir. Bitmesine yakın pil değiştirilir. Pilin tüm verilerine özel bir cihazla cilt üstünden erişmek ve ayarlarını yapmak mümkündür.

Pil değişimi işleminde yeniden eletrod takılmaz. Sadece pilin cilt altındaki gövde kısmı çıkartılır ve elektrodlar yeni pile takılır. Yani 10-15 dakikalık bir basit cerrahi operasyondur. Yani sim kartınızı yeni telefonunuza takmak gibi bir işlemdir.

Bu bilgiyi de atlamamış olalım.

Slm
çok teşekkür ederim . . . Gerçekten çok faydalı bilgiler verdiniz biraz olsun rahatladım . . .

Ercann senin rahatsılığında Hipertrofikkardiyomiyapati zannedersem rapor konusnda ICD takıldıkdıktan sonra verilen oran ve raporunda yazanları yazarsan cok sevınırım . . . Bende bir an once emeklı olup kurtulmak ıstıyorum . ..

Metepe arkadaşda pil hakkında güzel bilgiler vermiş.Öncelikle pil kontrollerini zamanında yaptırmayı unutmayın.Bazen elektrotlarda izolasyan sorunu oluyor.oluncada tam ileti yapmıyor.Bipolar elektrotlar için sıkıntı olmaz ama unipolarlar (kalp amel.karına yerleşt.)için sıkıntı olabilir.Benim gördüklerimde rapor oranı 80 e kadar verebiliyorlar.

Yukarıda da yazdığım gibi ben hipertrofik kardiyomiyopati rahatsızıyım ve rapor oranım su an bu hastalıktan % 50 cihaz takıldıktan sonra rapor oranım ne olur diye özürlülük ölçüt sınıflandırmasına baktım ama orada cihaz takıldıktan sonraki oran yazmıyor . . .

HİPERTROFİK KARDİYOMİYOPATİ

EVRE I:
Fizik muayene ve laboratuar sonuçlarıyla hipertrofik kardiyomiyopati tanısı konulan ve asemptomatik olan hastalar % 50

EVRE II:
Fizik muayene ve laboratuar sonuçlarıyla hipertrofik kardiyomiyopati tanısı konulan ve tedaviye rağmen semptomatik olan hastalar % 100

Teşekkür ederim. Size de sağlıklı günler. Sadece bildiklerimi paylaşıyorum.

arkadaşlar ICD pil var bende ve rapor dahil tüm prosüdürleri atlattım bazı sorularınıza cevap verebilirim isterseniz

ben yeni aldım 75

Üst Alt