Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Kalp Pili -Pacemaker- takılı olan kim var?

hastalıgımı bilmeden 3 ay önce daha iyiydim ilaçlar daha kötüye götürüyor ritim ilaçı görmemi bozdu sabah yataktan kalkmak istemiyorum baş ve bulanık görmekten peki alet takılınca ne olacak hayatım nasil gidecek taktıran arkadaşlar yazarsa sevinirim.

Son düzenleme:
Normal hayatınıza devam edeceksiniz. Ufak tefek dikkat etmeniz gereken şeyler olacak. Onun dışında tamamen normal bir yaşam sürebilirsiniz. İlaç kullanmanızdan çok daha rahat olacaktır.

Doktorum bana ritim ilaçını 2 yıl sonra bazı hastalarda kanser yapıyor dedi ICD takıldıktan sonra kullanamayacakmıyım birde iş hayatıma dönebileçmiyim kafamda deli sorular birde kaç ayda ileşirim doktor bey.

Pil takıldıktan 10 dakika sonra ayağa kalkarsınız. Genellikle anestezi yapılmaz. Yani uyanık olursunuz. Pilin tam olarak düzene oturması bir kaç ay sürer. Ama bu arada normal hayatınızı sürdürürsünüz. Pil taktıkları yerde 2-3cm küçük bir kesik olacak. İyileşmesi 20 gün kadar sürer. Bir kaç ay için ağır fiziksel aktiviteden uzak duracaksınız, pil takılan taraftaki kolunuzu ağır işler için kullanmayacaksınız. (Eşya taşımak, itmek, çekmek falan gibi)

Size pilden sonra muhtemelen 1-2 hafta kadar rapor verirler. Sonrasında işe dönebilir, çalışabilirsiniz. (Ağır fiziksel bir iş değilse..) Herhangi bir komplikasyon çıkmazsa 3-4 ay sonrasında tamamen normal bir hayata dönüp her şeyi yapabilirsiniz.

Bu konu içindeki mesajları okuyun. Deneyimlerini anlatan arkadaşlar var.

ICD kalp pili aynı şey mi

Aynı şey sayılır.

Kalp pili sadece ritm düzenlemesi yapar. Daha küçüktür.
ICD=kalp pili+şok cihazıdır. Yani kalbin anormal derecede hızlı çalışması halinde şok vererek ritmi düzeltebilir.

Takılması, ayarlanması vs. aşağı yukarı aynıdır. Sadece ICD'ler biraz daha büyüktür. Piller kibrit kutusu kadardır. ICD ise pilin yaklaşık 2 katı civarıdır. Büyüklükler pilin firmasına, tipine göre değişebilir.

İşlem tamamen aynı.

İşlem süresi doktora ve hastaya göre değişir. Sadece takma işlemi yapılacaksa, EPS, ablasyon vs. gibi bir işlem yapılmayacaksa 15-20 dakika ile yarım saat arası sürer.

Kimi doktorun eli hızlıdır.. 10 dakikada yapar. Kimi titizdir, 45 dakikada yapar. Ama yapılan işlem değişmez.

EPS ve ablasyon yapılacaksa bu işlemler de yarım saat 45 dakika civarı sürer. Ama bunun için farklı bir işlem yapılmaz. Sadece geçici pil konulur. İşlem bitince geçici pili çıkarıp kalıcı pili koyarlar.

Teşekkür ederim iyi ki varsınız.

Icd takılan arkadaşlara yaşadıkları sorunlar hakkında bilgi almak istiyorum yardımçı olursanız sevinirim.

Sanırım kimsenin şikayeti yok oooh maşallah😅🤣

izmirkelebek

Icd yi kabullenmek başta zor...Takılacağını ilk duyduğunda korkuyorsun çok normal ama takıldıktan sonra zamanla alışıyor ve tedbirli yaşadığın İçin güven duyuyorsun.Ayrıca modern tıp ve kalp pili teknolojisi hızla ilerliyor.Hiç korkma sonuç seni memnun edecek 😊Benim kızıma iki yıl önce takıldı.Daha 15 yaşındaydı biz de çok zor günler yaşadık ama gördük ki ufak tefek dikkat edilmesi gereken konular dışında hayat normal devam ediyor.Her şey psikoloji kafana takma her şey daha iyi olacak inşallah hayatı sev Allah’a güven ...dolu dolu yaşamaya bak😊Hayata bir kere geliyoruz moralini yüksek tut...Geçmiş olsun sonuçtan haberdar edersen sevinirim.Allah’a emanet ol .

çok tşk ederim birilerinden ses çıkması beni mutlu etti yarın takılaçağı gün belli olaçak açıkçası evet korkuyorum ICD yaşamak nasıl bi duygu bilinmezlik korkutuyor beni.

Selam pil operasyon fiyatları nedir acaba ? Sgk karşılıyor mu? Bilginiz var mı acaba ?

Selam pil operasyon fiyatları nedir acaba ? Sgk karşılıyor mu? Bilginiz var mı acaba ?

Devlet veya üniversite hastanesinde devlet her şeyi karşılar.

Özel hastanede pili ve işlemi karşılar ancak ek ücret talep edebilirler.

izmirkelebek

Geçtiğimiz eylül ayında bana da icd takıldı. Doktorlar riskli grupta olduğum takılması gerektiğini söylediler, tabi karar bana aitti. Takıldığı gün hastanede kaldım . Pil takılan yere ağır bir kum torbası koydular. İlk gün ağrım oldu Dr. 2 hafta kadar o kolun kırıkmış gibi davrancaksın dedi o zamanlar açıkçası çok üzülmüş ve zor gelmişti . Daha sonradan günlük hayatıma dönüş yaptım , çoğu zaman pil olduğunu bile unutuyorum . Dikkat etmem gerek bir iki küçük şey var örn. Sol tarafımla tel konuşmuyorum, ağır kaldırmiyorum. Pil olduğu yerde pil dolayısı ile şişlik var bir de kesik izi. Başlarda zorluk yaşayabilirsin ama geçecek emin ol .Umarım yardımcı olabilmisimdir. Sorun olursa seve seve cevplarim .

Merhabalar, iyi olmanız dileği ile.Annem yaklaşık 8 ay boyunca sürekli ritim bozukluğundan dolayı acilden çıkmıyorduk. Nefes alamıyordu. İki adım attımı yoruluyor nefes nefese kalıyordu.Sonrasında üç telli pil takıldı biri ritim için diğerleri ise kalp az pompalıyor diye diğer ikisi kalbe takıldı. Şu an nefes alma düzeldi. Sorum şu pil takıldığından beri sürekli uyumak ve halsizlik var. Acaba bunun nedeni nedir. Zamanla mı düzelecek. Yoksa hep böyle mi olacak. Kalp atışı 75 cevaplarsanız çok memnum kalacağım.Mevlam herkese acil şifalar versin.

Kavimuh

Merhaba, annenizin sorununun pille alakası olduğunu pek sanmıyorum. Sanırım kalp yetmezliği veya benzer bir durumu var. Pil aslında bu tür durumlarda hastanın yaşam kalitesini iyileştirir. Eğer yeni takıldıysa sizi 1 ay içinde kontrole çağıracaklardır. Kontrole gittiğinizde şikayetlerinizi belirtin. Pilde ince ayar yapabilirler.

Merhaba daha önçede buradan yazmıştım kalp yetersizliği olan arkadaşların sırt ağrisi oluyormu.

Merhaba kalp pilleri ile ilgili ciddi bilginiz var sanırım. Size bir kaç soru sorabilirmiyim acaba

Mrb.öncelikle geçmiş olsun.Kalp pilinin amacı ritim bozukluğu olan yani kalp hızı 60 ın altında olana takılır.amaç kalp hızının 60 ın altına düşmemesini sağlamak.kalp hızı 60 ın altına inerse kalp pili devreye girer.kalp hızı 60 ın altına düşmezse devreye girmez.hız yanıtlı modları var halp hızlandıkça oda kalbe uyar.bazılarıda ICD dediğimiz piller.oda defibrilatör görevi yapar.kalp hızlanınca kalbe elektroşok verip hızını düzeltir.kalp atışı 75 ise normal kalp atışıdır.kalp pili hız alt limiti 60 a ayarlanır ve voltu 3.5 olarak ayarlanır.uyku ve halzizlik muhtemelen kalp yetmezliğinden dolayı olabilir.antidepresan yada epilepsi ilaçlarıda uyku yapar.düzenli olarak kalp pili kontrollerinizi yaptırın.pilin ömrü 5 yıldır.onuda takip edin. pil kontrolleri pil takılınca 1.3.6 ay sonra yılda bir.

MeTePe
Merhaba kalp pilleri ile ilgili ciddi bilginiz var sanırım. Size bir kaç soru sorabilirmiyim acaba

MeTePe

Bende icd pil mevcut şok vermiyor ama belli aralıklarla yorgun olduğum yada yatış pozisyonum değişince pil elektirk akımı kalbe iletim yapıyor ef değerini yükseltmek için ama ben bu çarpma olayını nedense karnında hissediyorum kaburgamin altından sizdede sanırım pil var yada pil olan bir arkadaş acaba bu duruma cevap verebilirlerse çok sevinirim. Bende ilk zamanlar çok panik yapıyordu şuan ağrılarım oluyor karin boşluğumda acile gidiyorum sonuç yok ilaç verio yolluyorlar

salih2956.

Kilolu musunuz, zayıf mısınız bilmiyorum ama genelde zayıf kişilerde bu tür hissetmeler olabilir. Büyük olasılıkla elektrodunuzun pozisyonu diyaframa yakın. O yüzden pil devreye girince diyaframı da uyarıyor.

Pilinizi takan merkeze kontrole gidiyor olmalısınız. Gittiğinizde sorunu anlatırsanız -mümkünde- pil voltajını daha düşük bir değere ayarlayarak buna kısmen çözüm bulabilirler. Ama voltaj düşürülemiyorsa yapacak bir şey yok. Elektrodun yerinin değişmesi gerekir ki, böyle bir şeyi kimse önermez. Ama bu durum size herhangi bir sağlık sorunu yaratmaz.

MeTePe

Kaburga bitiminde şok gibi hissediyorum 2 3 gündür orda yoğun bir ağrım vardı keza yorgunluk halsizlik çok vardı bugün acile gittim pil iltihap yapmış olabilir deyip antibiyotik verdiler. Pil kontrolüm hemen gidip bunları anlatayım bakalım sonuç ne olacak.

Merhaba Gecen hafta Cuma kalp pili takıldı "inogen mini icd vr" marka bilgisi olan arkadaslardan deneyimlerini paylasmalarini rica edicem

internette kalp pili takılan insanların görüşleri ve yorumları pek olmuyor. kendimce başımdan geçeni anlatmak isterim. belki araştıran arkadaşlarımıza ön bilgi gibi olur. bana 12 yıl önce hkmp teşhisi konuldu. herhangi bir şikayetim yoktu. uzun bir zamanda olmadı. yaş ilerledikçe senkop ( bayılma) hadisesi baş gösterdi. son bir yılda iki kez yaşadım. ailede erken ölüm öyküsü oldugu için son gorustugum kardiyolog acil pil takılması gerektigini isimizi sansa bırakmamamız gerektigini söyledi. zaten takibimi yapan prof sürekli bundan bana bahsediyordu. kendisinin de onayını alarak masaya yattım. şöyle söyleyeyim bu zor bir ameliyat değil. korkuyorsanız bunu kafanızdan atın. ölüm riski %1 gibi bir rakam imiş. bende biraz kilo oldugu icin benim operasyonum iki saat kadar sürdü. normalde 1 saat gibi bir sürede tamamlanırmış doktorum öyle söyledi. ameliyat lokal anestezi olarak yapılıyor. bütün ameliyatı hissettim. canınız yanmıyor fakat yarı baygın oldugunuz icin tepki veremiyorsunuz.
ameliyattan sonra dikişin üzerine bir kum torbası koydular. yaklaşık 2 saat kadar üzerinde kaldı. pili sol koprucuk kemiginin altına koydular. 1 ay kadar kolumu yukarı kaldıramayacagımı söylediler. 1 kg kadar kaldırabilirsin üzerine çıkmamalısın dendi. kolumu ilk gün zaten yerinden dahi oynatamadım. 1 gün hastanede kaldıktan sonra eve gönderildim. dikişler kendiliginden atacakmış. estetik oldugu söylendi. yaklaşık 10 cm kadar bir kesi olusturulmuş. 15 gün boyunca gün aşırı pansuman yapılması gerekiyor. gün geçtikçe yara küçülüyor her pansumanda foto çekip takip ediyoruz.
tavsiyem kolunuzu bir süre oynatamadıgınız icin kolluk alıp takmanız. medikallerden 250 tl civarı alınabilir. ilk 1 ay üzerine veya yüzüstü yatılmaması gerekiyor. sürekli sırt üstü yatmak gerektigi icin güzel bir önlem oldu benim için. sağıma soluma yastıklar koyarak idare ediyorum dönmeden. bu süreç biraz can sıkıcı kabul ediyorum. agrılarınız olacak size tavsiyem iyileşir gibi hissederseniz kolunuzu hemen kullanmayın. ben ilk haftamda balkonda korkuluklara vucudumun agırlıgını kollarıma eşit şekilde vererek tutundugum( yüklendiğim) icin bir gece cok fazla ağrı çektim.

operasyon olalı 10 gün oldu fakat hala ameliyat bölgesinde ağrım mevcut. genel olarak agrı kesici olarak dikloron işimi fazlasıyla gorüyor. ama kullanmadan hekiminize danışın. size bir kalp piline ait kart verecekler. pil firmasına ait bu kartta tüm bilgileriniz yer alıyor. yanınızda taşımanız gerekiyormuş. ameliyattan sonra ilk ay pilin firmasına haber vererek doktor randevusu almanız gerekiyor. 1. ay ayar ve genel kontrol yapılıyormuş henüz benim sürem dolmadıgı için gitmedim. ayrıca 6 ayda 1 doktor eşliğinde pil kontrolu yapılması gerektigi bilgisi verildi. bu randevuları aldıktan sonra pil firmasına bir kaç gün önceden bilgi verilmesi söylendi. eş zamanlı olarak pil firmasına ait çalışan ile doktora giriliyormuş. ben enfeksiyon riskine karşın 10 gündür evden dışarı çıkmadım ve eve kimseyi sokmadım. net bir şekilde enfeksiyon kaparsam tekrar hastanede yatmam gerekebilecegi söylendi gözümü iyi korkuttular. şimdilik bunları paylaşabiliyorum. süreç biraz ağrılı geçiyor ama korkulacak birşey yok. sorusu olana bilgim dahilinde bir konuysa eğer severek yanıtlamak isterim. hepimize geçmiş olsun.

benim cihaz icd şoklama pili olarak geçiyor, markası st. jude

@MeTePe hocamız bu konu altında çok güzel bilgiler vermiş soruları yanıtlamış. ben ameliyattan önce bu başlıgı okuyarak girmiştim.

Ben ocak ayında taktırdım, 6 ay oldu.
Artık soluma dönüp yatıyorum, bir sıkıntı olmuyor. Duşta sol kolumla sırtımı sabunlamak operasyon öncesi kadar rahat değil ama zamanla eski haline dönecek gibi duruyor. Basket sahasında şut çekebiliyorum, ama bu tür aktivitelere yavaş yavaş başlamak gerek, birden başlayınca ağrıtabilir. Basket maçı yapmam herhalde, o bölgeye darbe almamak gerekiyor. Geçen ay denizde yüzdüm. Sol kolum eskisi gibi rahat değil ama zamanla eskisi gibi kulaç atıp kendimi suda çekebilir miyim, zaman gösterecek.
Bu noktada tavsiyem, ilk 3 hafta/1 aydan sonra sol kolunuzu çok fazla sakınmamanız olur. Zira kasları iyice zayıflatmamak gerekiyor ki, sonrasında normal hayata dönüş kolay/çabuk olsun. Donuk omuz diye bir rahatsızlık var, kol hareketsizliğinden kaynaklanan. Bundan kaçınmak gerek. Yukarıdaki @m32t nin kolluk tavsiyesini doktorunuza danışmanızı öneririm, belki donuk omuza yol açabilir.

Yukarıda yazıldığı gibi operasyonun hiçbir zorluğu yok. En zor kısmı operasyondan sonraki 2 hafta. Yatıp kalkarken sol koldan destek alamamak ve sırt üstü yatmak zorunda kalmak yukarıda bahsedildiği gibi can sıkıcı oluyor. Bir de yatakta dönerken ya da yataktan kalkarken cihazın hareket ettiğini hissediyorsunuz, biraz endişelendiriyor. Ancak normal bir durum, oradaki kaslar geliştikçe cep sağlamlaşıyor ve hareket etmiyor. Şu an artık böyle bir sıkıntım yok.

• Beğen
Reaksiyonlar: m32t
Üst Alt