Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Kalp Pili -Pacemaker- takılı olan kim var?

yardım

MeTePe merhAbalar

bu siteye sırf sizinle konuşmak için üye oldum.

öncelikle 2003 de ilk pilim takıldı (8 yasinda) kalpte kas fazla ligindan bir kez bayıldıktann sonra böyle bir karar alındı ve 2006 da kontrole gittim de hacettepe hastanesine elektrikler gitti ve beni doktor öylece gönderdi ve 10 15 kez şok yaşadım ve bundan ayri 4 5 kez daha yasadim o günden sonra hep kalp pilim den korktum ve hep nefret ettim hiç bir zamanda benimseyemedim sevmedim de küçük yaştan beride psikolojik sorunlarım oldu yurüyemez hale gelmiştim

pilimin omrude bittiği için 2010 da tekrar degistiler ve suan 23 yaşındaym evlendim bir çocuğum var 11 aylık 4 ay önce kızımi kucağıma aldıktan sonra kalp pili titreşimi yaşadım uyarı verir gibi doktora gittim ve kablomun kırık olduğunu söylediler bunun için medicalparkada gittim iki yerden de aynı cevabi alınca erzurumda hem kablomu hem pil değişimi yapıldı(eski pilim st.jude simdiki medtronic) 1 bucuk ay oldu ve kesinlikle çocuğu kucağıma almamam gerektiğini yoksa kablomun kopacağı belirtildi yani aileme muhtaç yasiyo gibi birseyim ilk sorum daha ne kadr kucağima alamam(9 kilo) ve ameliyat olalı 1 bucuk ay oluyo henüz agrilarim geçmedi her boynumu kaldırdigimda kablom elime geliyo jeneratör değil kabloyu derimdem elleyebiliyorm çünkü eski pilimin kablolarinı cikarmadiklari için yer olmadığı için burayı kullanmışlar ve asıl bu soruyu merk ediyorum

son 4 5 gündür farkettigim şey ise her sol kolumu yukarı kaldırdigimda' hafifçe' sol kolumu her göğsüme degdirdikce pilime birşey değiyor her eğildigimde pilim sanki yerinden oynuyor ve kalktığımda elimle.tuttuğumda birşey tık tık ediyor oynuyor ve bu ağrı yapıyorhiç rahat degilim çokta rahatsizim ilerde bu gecermi doktorum proftu iyi bir doktordu ama yapamadi mi neden böyle oluyor grekirse tekrarda amelyt olurum lokal yapıldı ve cok. acı cekmeme ragmen

soruma cevap verin lütfen

xsde,

Öncelikle geçmiş olsun.
Elektrotun kırılması zaman zaman görülen bir durumdur. Bunun çocuk kaldırmanızla falan ilgisi yok. Bu tür sorunlar genellikle üretimde kaynaklanan hatalardan olur.

Eski elektrodu neden çıkartamadılar bilemiyorum. Bu işe özel Cook firmasının bir elektrod çıkartma seti mevcuttu. Biraz pahalıca bir set olduğu için firmalar getirmekten kaçınıyor ancak istisnai bazı durumlar dışında "kement" gibi damar içi bazı aparatlar kullanarak eski eletrodlar çıkartılabilir. En azından benim bu işi yaptığım dönemde böyle bir imkan vardı.

Piliniz yeni takıldığı için bir süre kolunuzu kullanmamanızı söylemeleri normal. Elektrod kopmaz ancak zorlayıp çekiştirince kalpteki yerinden çıkabilir. O yüzden kalbe iyice yerleştiğine emin olmadan zorlamamak lazım. Bir buçuk ay henüz kısa bir süre. Ben 4-6 ay kadar pilin takıldığı taraınızı sakınarak kullanmanızı öneririm. Elektrod artık yerleşmiştir ancak iyice yapışması için ne kadar beklerseniz o kadar iyi. Ancak öyle kendinizi çok sakınarak, çok koruyarak yaşamanız da gerekmez.

Kabloları ve pili elinizle hissetmeniz normal. Ayrıca 3. kez pil takıldığı için eski pilin oluşturduğu kapsül şeklindeki sert bir doku da olacaktır. Elinizle hissettiğiniz kablolar vs. eğer cildinizde incelme, dışarı doğru çıkıntı, baskı yapmıyorsa zamanla alışırsınız. Eğer böyle bir durum varsa revizyon yapılması gerekebilir.

Bahsettiğiniz tüm sorunların çözümü için büyük şehirlerden birinde pil konusunda uzman bir doktora başvurmanızı öneririm.Pili takan bahsettiğiniz hocanız çok iyi bir doktor olabilir. Ancak bu iş deneyimle oldukça ilgilidir. Ankara istanbul gibi şehirlerde günde 8-10 pil takılırken Erzurum da sanmıyorum ki doktorunuz bu kadar sık pil takıyor olsun.

Bu arada çocuğunuzu oturduğunuz yerde, çok zorlamadan kucağınıza alabilirsiniz. Kucakta taşımak veya yerden alıp kaldırmak gibi şeyler şimdilik uygun olmaz ama sizi zorlamayacak şekilde kucağınıza oturtmanızın bir zararı da olmaz. Bir kaç daha dişinizi sıkarsanız zaten bu durum da geçecektir.

çok teşekkürler cevap verdiginiz için hocam

benim babamda doktor küçük. yaştan beri en iyi doktorlara ve en iyi hastanelerde aMeliyat oldum ankara hacettepe de ama orda 2 kez şok yaşayınca tüm hayatımı etkiledi ve artk ankaraya adım dahi atamıyorum kirik olduğunu duyunca hemen istanbul medicalparkta bir Profa gittim kalp pili üzerine baya iyi oldugu icin orda kabloyu değişiriz ama 3 ay ömrü kalmis pilin ömrü bitmeden 2 si bir arada yapamam dedi ve ben ayrı ayrı 2 ameliyat olmaktan korktm

bu kablolurı cikartmak için benim nereye gitmem lazım bilemiyorum
ve asıl. merak ettiğim hocam ben egilemiyorum kolumu canlatamiyorum pilime birşey degiyor 2 doktorumu da arıyorum msj atiyorum cevap alamadım demek ki parayla oluyo hersey hocam çok üzgünüm hayatım düzene binmedi pilim neden sürekli birşeye değiyor neye değdiğini anlayamıyorum ama bu benim hayatımı etkiliyor

Pilim bir şeye deyiyor derken ne demek istediğinizi pek anlayamadım. Pil cilt altında bir kese yapıp içine konulur ve oraya bir dikişle sabitlenir. Başlarda biraz hareket edebilir ama zamanla sabit kalır. Eğilmenizde, kolunuzu oynatmanızda falan bir engel olmaz.

Kime başvuracağınız konusunda bir şey diyemem. Neredeyse 15 yıldır bu alanda çalışmıyorum. Tanıdığım, bildiğim hocalarımın tamamı emekli oldu. Sorup öğrenmeniz lazım.

Hayir yapan dr...gozlerim yasardi...

Bunu kim için yazdın? Bana mı anlayamadım? :confused:

hocam bende anlayamadım gerçekten eğildigimde zaman oynuyor pilim ve sert bir.şeye degiyo

O kadar takmayın kafanıza... Kese içinde hareket ediyordur. Zamanla kese sıkılaşır, pil de sabitlenir.

inşallah hocam gerçekten çok teşekkür ederm ama inşallah geçer bu durum

bide hocam ilk takıldığım pil çok büyüktü 8 yıl önce şimdiki baya küçük kas altına yerleştiği söyledi o doktor ama esimde gogsumu tuttugunda kemik gibi biseye değdiğini hissetti yoksa sizin dediğiniz gibi birsey mi zamanla geçer mi yoksa hastnaeye gitmem gerekirmi

Elinizle pili hissedebilirsiniz. Bu normal.

Pil normalde kibrit kutusundan biraz büyük olur ama marka ve modeline göre sigara paketinden kibrit kutusunun yarısına kadar değişebilir.

Bir de teknoloji sürekli gelişiyor. Firmalar sürekli daha iyi, daha becerikli, ve daha küçük piller çıkartıyor. Eskisiyle kıyaslamayın. Yeni takılan mutlaka daha yeni bir modeldir.

Banada haftaya takılacak ama kalp icin degil mesane icin bunda rapor durumu neolur bilmiyorum ama

Bende de LCD takılı.

Pilin bir yerlere değiyormuş gibi olması ya da değmesi, kablonun el ile hissedilmesi, şok yaşanması, takılı olduğu yerde şişkinlik olması... gibi şeyler birkaç ay sonra geçiyor ve sanki hiç pil yokmuş gibi hissetmeye başlıyorsunuz.

Arada bazen şok yapması normaldir. Pillerimiz bizlerin hayatını rahatça yaşamamızı sağlıyorlar.

Hipertansiyon, Taşikardi, nefes darlığı, yorgunluk falan hepsi yok oldu pil takıldıktan birkaç ay sonra.

Eğer pil takılmasaydı çoktan ölmüştüm 1.5 yıldan bu güne kadar.

Eninde sonunda öleceğiz ama yaşamlarımızı uzattığı bir gerçek. O yüzden pillerinizi kafaya takmayın. Tam aksine, onları sevin.

- Sigarayı ve tütün ürünlerini kesinlikle bırakın.
- Ağır işler asla yapmayın.
- Sol kolunuzu çok zorlamayın ve her an kontrollü kullanın sol kolunuzu.
- Tuzu kesinlikle bırakın veya çok çok az tüketin.
- Kısa kısa fazla zorlamadan ama her gün 1 saat kadar bol bol dinlene dinlene yürüyüşler yapın.
- Turşu, siyah zeytin, salça, cipsler gibi aşırı tuzlu şeyleri hayatınızdan çıkarın.
- Şeker ve ürünlerini mümkün olduğunca bırakın. (Ben sadece çaya bir kaşık kullanıyorum)
- Cola-Fanta-Gazoz gibi şeyleri asla içmeyin.
- Bol bol yoğurt yiyin.

(Yoğurt inanılmaz sindirim sisteminizi iyileştiriyor ve bunun kalp hastaları için önemi büyük).

- Mangenezyum eksikliği olmaması için doktorunuzun verdiği mangezyum tabletlerini içmeyi ihmal etmeyin. Onun da çok faydası var.

- Ödem olmaması için verilen çiş yaptırıcı ilaçlarını ihmal etmeyin. Ne kadar bol işerseniz, o kadar iyi. Ödem bizi çok zorlayan şeylerden biri.

Bunları zaten doktorlarımız hepimize vermiştir aşağı yukarı. Bunlara uyduğunuz taktirde çok rahat ve kaliteli yaşama başlıyorsunuz.

Ben hepsini uyguladım, uyguluyorum ve çok rahatım eskiye göre.

Adeta hayatım değişti.

kalp e takılan ICD hissetmeniz gayet normal bi durum. 1.5 senedir bende de takılı. zayıfsanız çok belli olur ama kilolu iseniz belli olmaz fazla. ben 1.75 kılo 72 yım belli olmuyor mesela. ama ellediğiniz zamna illahiki sertlik geliyor.

eğilince nasıl bi yere çarpıyormuş gibi oluyor anlamadım bende. kalp pili sabit olur genelde oynamaz. 6 ay da bir kontrolünüz vardır zaten ama içiniz rahat etsin istiyorsanız doktora veya kalp pili şirketine danışın derim. geçmiş olsun

Bana sorun genel de kablolardan çıkar dendi. ( MeTePe )
Ne yazık ki haklı çıktılar, sağ vertükülde ki kablo intihaba neden oldu, haftaya pil ve kablolar değişecek.

Kablo değişimi olan veya kablolarda intihap olan arakdaşlar var mı.

Birde ben AV NODE ABLASYON olmuştum, bu durumda pilin değişim prosedürü nasıl olur, birde yeni pil bir haftalık antibiyotik tedavisi sonrası takılacakmış.

Tedavi esnasında Dışarıdan geçici pil ile yaşayacakmışım ( pil olmadan kabim çalışmıyor av node ablasyon olmam nedeniyle)
CRT-D pilin kablolarını çıkartırken sorun çıkıyor mu. SJM marka.

Son düzenleme:
Çok geçmiş olsun. Üzüldüm başınıza gelene.

Geçici pil koldan veya kasıktan bir kateter ile yerleştirilen, pil ünitesi dışarıda olan bir cihazdır. Bu dönemde hareketleriniz biraz kısıtlanacak. Bunların elektrodları pilinki gibi stabil değildir.

İşlem için önce geçici pil takacaklar (büyük olasılıkla kasıktan), sonra mevcut pili programlayıcı ile devre dışı bırakacaklar. Ardından elektrod ve pili çıkartacaklar.

Yenisini takarken de tam tersi işlem yapılacak.

Elektrodların enfekte olması çok nadir bir durumdur. Perikardit mi oldunuz, ne oldu bilemiyorum. Anladığım kadarıyla elektrodu çıkartıp yoğun bir antibiyotik tedavisi ile durumu düzeltmeyi düşünüyorlar. Yeni pil büyük olasılıkla diğer taraftan takılacaktır. Aynı yerden takıp enfeksiyonun tekrar etmesi riskine girmezler. Yöntem aynen ilk pildeki gibi olur. Tek farkı göğsünüzün diğer tarafından takılmasıdır.

Elektrodların çıkartılması biraz zorlayıcı olabilir. Eğer ellerinde çıkartma seti varsa sorunsuz hallederler. Sizin elektrodunuz çok eski olmadığı için sorun çıkma olasılığı düşük. Elektrodların uçları zamanla kalp dokusuna gömüldüğü için eski elektrodları çıkarmak daha zordur. Ancak dedikleri gibi elektroddan kaynaklı bir enfeksiyon varsa tam tersine çok daha kolay yerinden kurtulur.

Tekrar geçmiş olsun.

MiniatureEV4543.jpg

Elektrodu nasıl çıkartacaklar derseniz, basitçe damara girdiği yerdeki çapa dikişini kesip halat çeker gibi çekecekler. Ucu kalpten kurtulunca zaten kolayca gelir. Eğer kalpten kurtulmasında sıkıntı olursa kement gibi bazı damar içi malzemelere gereksinim duyulabilir.

hangi marka kullanıyorsunuz?

Cevap için çok teşekkür ederiim.
Ellerinde çıkartma seti var olduğunu daha önceden biliyorum. Kolay çıkar dedinize katılıyorum daha 3.5 yıl oldu takılalı. Ama insan hep korkuyor, bir sürü amelyat oldum, ama insan alışamıyor.

Problem Perikardit değil, problem kablo güzel temas etmediğinden ( sağ vertekül ) yüksek voltaj vererek kalbi kasılmasını sağlıyor ve bu temas ettiği yere zarar veriyor ( itihap oluyor). Düşüşünce bu.

Veya endokardit oldum ve kablo bu nedenden problem çıkartıyor diye düşünüldü, fakat kalpte ve kapakçıkllarda vejatasyona bulgu rastlanmadı. ( TEE yapıldı ) Sadece kablo bölgesi intihap var.

Antibiyotik alınca normal hayat devam ediyor, kesidikten bir iki hafta sonrası yüksek ateş (39-40 C) ve sıtmalanma ( endokardit belirtisi) başlıyor ve kalp minimum 65 çalışması gerekiyorken 40 düşüyor sağ vertekül kasılmıyor ve daha fazla elektrik ve daha fazla yara ve enfeksyon.

Salı günü yatış verdiler, şimdilik antibiyotik kullanıyorum. İNR normale gelmesi bekliyorlar Coummadin kesildi.

Problem Perikardit değil, problem kablo güzel temas etmediğinden ( sağ vertekül ) yüksek voltaj vererek kalbi kasılmasını sağlıyor ve bu temas ettiği yere zarar veriyor ( itihap oluyor). Düşüşünce bu.

Bu zaten başlıbaşına problem. Doğrudan revizyon gerektiriyor. Yüksek voltaj pil ömrümü çok kısaltır. Normal olarak sizin 2-2,5v altına düşmüş olmanız lazım. Daha yüksek ise Elektrodun ucu sabit durmuyor, iyi yerleşmemiş demektir. Veya o bölgede bir nebde dokusu oluşmuş, iletimi engelliyor olabilir. Her halukarda elektrodun farklı bir noktaya yerleştirilmesi lazım.

Çok geçmiş olsun, dilerim sorunsuzca hallolur.

07.08. Geçici pil takıldı, CRT-D pil ve kablolar çıkarıldı. Geçici pil maximum ne kadar uzun süre bağlı kalır.
Bu gidişle araya bayram giriyor ve hala CRT-D takılmadı ( inşallah Dolar yükseldi diye oyalama yapmazlar)

Geçici pil 1 hafta, 10 gün kadar kalabilir. Daha uzun da kalabilir ama mümkünse elektrodun değiştirilmesi gerekir. Ne kadar uzun kalırsa o kadar fazla enfeksiyon riski yaratır.

Uzun dönem geçici pil uygulamaları için genellikle aktif fiksasyon elektrodları kullanılır. Normal geçici elektrodlar çok uzun süreli kullanıma uygun değildir.

CRP değeriniz falan normal sınırlara düştüyse artık kalıcı pili takmaları bence uygun olur.

@MeTePe

16,08 Pil takıldı, fakat crt-d yerine pacemaker takıldı.

Enfeksyon riski nedeniyle diye solediler ( crt-d kabloların değişimi zor olması nedeniyle )

Cuma günü taburcu oldum.

Birde benim kalp fazla büyüdü fakat güzel çalışıyor, ne kadar kalp büyünce transplantasyon gerekiyor veya neye göre karar veriliyor.
Serviste hasta vardı EKG mükemmel fakat adam bir kaç merkeze nakil için sıraya yazılmış.

MeTePe

Hastaneden çıkmadan kan kültür alındı ve sonuç: metisiline dirençli koagülaz negatif stafilokok
Ve Gram(+) kok görüldü.
Bunların tedavisi nasıl olacak, tekrar hastaneye yatacam mı.

Birde benim kalp fazla büyüdü fakat güzel çalışıyor, ne kadar kalp büyünce transplantasyon gerekiyor veya neye göre karar veriliyor.

EKG'nin hiç önemi yok. Kalp nakli için özellikle EF değeri ve diğer bir sürü kriter göz önünde bulundururlur ve heyet kararı verilir. Ayrıca listeye girebilmek için sağlık bakanlığının puanlama kriterlerine uygun olmak gerekir. Listedeki sıralama buna göre belirleniyor. Ancak bu kriterlerin ayrıntılarına hakim değilim. Benim bildiğim bir konu değil.

Bunların tedavisi nasıl olacak, tekrar hastaneye yatacam mı.

Yatmanız gerekebilir. Ya da yakın takip ile ayaktan tedavi deneyebilirler ancak zor olur. Bunlar için etkili olduğu bilinen farklı antibiyotikler deneyecekler. Bu bahsedilen bakteri genelde hastane enfeksiyonlarında görünür. İlk pil işlemi sırasında kapmış olmanız muhtemel.

@MeTePe
29,08,2018 tekrar yatış oldu ( aşırı kanlı bağlgam gelmesi nedeniyle, bazen sadece kan) bir haftalık tedavi sonrası 04,,09,2018 taburcu oldum.

Kardyoloji kan gelmesi bizimle alakası yok dedi, göğüs hastalıklarından konsultasyon istediler, fakat onlarda bizimle alakası yok dediler tomografi çekildi, röntgen çekildi sorun yok, normal kan tahliler en sağlam insanda olabilecek şekilde çıktı, 30.08.2018 tekrar mikrobiloji kültür aldı sonuçları bekliyoruz. (Mart ayında hastalık başladığından bu dördüncü kan kültür) 12,09,2018 kontrol var bakalım ne çıkacak.

Benim duruma gelince kan yoğun antibiyotik tedavisi sonrası kesildi, 2-3 km yol yürüyorum veya 2-3 kat merdiven çıkıyorum, sorun yok. Koşmak yasak.

CRT-D pilden daha iyi sonuç aldım. Bu gidişle pacemaker kalıcı olabilir :) .

Kısacası güle güle CRT-D Quadra Assura MP CD3371-40QC, Hoş geldin Pacemaker Endurity PM2152 :):rolleyes: SJM marka çıkan ve takılan.

MeTePe
Ve mutlu son, titreme ateş VS. Kalmadı.
Problem tamamen crt-d pildeimiş (kablo hatası) , kalp kendini toparladı, hiç bir sorun kalmadı. Son ölçümde pil 🔋 ömrü 12.5 yıl gürünüyor, pil kullanımı 90%.

S&S

Gözünüz aydın. Çok sevindim. :)

Pilden sorun olmaz. Dediğiniz gibi sorun kablodadır.

Hocam dddr kalp pili var daha önceden birşey soracağım nabzımı ölçüyorum hep 60 dı şimdi 57 58 60 gibi çıkıyor tansiyon aleti telefon dam falan ölçtüğümde

banada takılaçak çok tedirginim yardımçı olursaniz sevinirim benim için hayat durdu sanki

Hiç endişe etmeyin. Bu bademcik ameliyatından daha basit bir işlem.

Üst Alt