Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Kalp Pili -Pacemaker- takılı olan kim var?

Oncelikle herkese gecmis olsun. Benim esim kalp pili tasiyor. Yaklasik 2003 den beri. Kendisini 4 senedir taniyorum herhangibir ameliyatinda yaninda degildim. Sadece anlattigi kadarini biliyorum. Birdahaki operasyonida 2018 gb gorunuyo. Yalniz kendisi cok stresli ve herseye kiziyo buda kalp atislarini etkiliyo. Ve en kucuk tartismada normalki strese girince kalp atislarinin arttigini ve bu durumdanda beni sorumlu tutuyor bu sefer.sok almaktan korkuyo Nasil davranmam grrektigini sasirdim. bu durumla ilgili yardimci olursaniz sevinirim.

23 aralıktan beri ben de aranızdayım. Dddr medtronik pil takıldı. Alışmaya çalışıyorum...

Ben 2001 den beri kalp pili taşıyorum.
Zamanla alışırsın hocam.
Zaten alıştıktan sonra sana bir zorluğu yok.
Kontrollerini ihmal etme bide mümkün olduğunca o bölgeyi koruman gerekli.
Geçmiş olsun.

Tam bir yıl oldu CRT-D pil takılı, keşke on yıl önce taktırsaydım ;)

Alışmaya çalışıyorum. Dikkat etmeyi pek beceremiyorum ama :( Yarın rapor için hastaneye gideceğim. Umarım %40 alabilirim.

yedi yıl ardından yakın zamanda değişime gireceğim zaman çok çabuk geçiyor.

Bu durum bizim keyfimize kalmışım bir şey değil ama. Çıkartırsan ölürsün...

Şeref Merhaba

Rapor üzerinde yazan hastalık teşhisini tamamını eksiksiz olarak yazabilir misin.

Teşekkürler.

bana da icd takilacak.cok korkuyorum. ef değerini dusurur mu bu cihaz?

Arkadaslar hepinize gecmisler olsun. Gecen bayramda banada kalp pili takildi ama cihaz modeli tipi hakkinda tam bilgim yok ne yapmam gerekli ne yapamam kafam karisik bana yardimci olurmusunuz.

LG-D855 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Bizimkilere vermisler oyle bir kart ama firma medtronic etiketleri gelisi guzel yapistirmislar. Adapta - ADDR01 - Gibi yazilar var. Ayrica tanim AV TAM BLOCK

TURKCELL T50 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Son düzenleme:
Arkadaslar oncelikle hepimize geçmiş olsun.
benim sormak istedigim bu kalp pili takilirken kistas alınan kriter nedir. Bana 4 yil önce noncompaction kardiyomiyopati teşhisi konuldu. Ayni raporda ventrikuler fonksiyonlarda bozulma görülmemistir yazıyor. Kardiyak MR sonucu bu. Ama kalbim ozellikle yemekleri fazla kacirdigimda falan boşluga dusermis gibi oluyor cok panik yapıyorum. Iki gun sonra yillik rutin kontrolüm var ona da aynisini anlatacagim bakalim ne diyecek

.. medtronic . Adapta - ADDR01 - .

Tamam işte, pilinizin markası modeli falan onlar.

Etiketlerde pilin, elektrodun seri numaraları yazar. O kimliği kaybetmeyin, her kontrole giderken yanınızda götürün.

Genellikle 6 ay içinde sizi kontrole çağırıp pilinizin ince ayarlarını yapmaları lazım.

MeTePe bana 2 ay sonraya gun vermisler. Sizce gec deilmi kalbim bir daha durdugunda devreye girecekmi o zamana ayara kadar

Mekayin,

Geç değil, gayet normal.

Pil şu anda devrededir zaten. 2 ay sonra kontrolünü yapacaklar, gerekiyorsa ince ayarını yapacaklar. Pil yerleştikçe elektriksel verileri değişir. Ona bakarak ayarı yapılır.

Endişeleneceğiniz bir durum yok.

Yalnız önümüzdeki 8-10 aylık sürede pilin takıldığı taraftaki kolunuzu biraz sakınarak kullanın. Özellikle yukarı kaldırıp asılma falan gibi hareketlerden kaçının. Örneğin otobüste, metroda tutunmak için o kolunuzu kullanmayın. Bir de pilin üstüne denk gelen ceplerinizde cep telefonu taşımayın. Bir şey olmaz ama tedbirli olmakta fayda vardır.

Pillerin çalışması çok güvenlidir. Kalbin çalışmazsa falan diye düşünmenize gerek yok. Kalbinizin çalışmadığını pil sizden daha önce farkeder ve gerekli müdahaleyi yapar.

MeTePe ilginden dolayi cok tesekkur ederim. Biraz daha faydasi oldu. Bir seyde sormak istiyorum pili oldugu yerin ustu hafif morluk var normalmidir sizce.

Yeni takıldıysa normaldir. 20 güne kadar geçmesi lazım.

VVI VVIR VDD DDD DDDR Kalpdeki ritim bozukluğu 1. yada 2.derece AV blok yada tam blok hallerinde takılan pillerdir.Pilin ömrü 5 yıldır.ilk takıldığında 5 volt sonraki ayda 3.5 volta düşürülür.Alt kalp atım hızı genelde 60 a ayarlanır.Günün belli saatlerinde kendi kendine ölçüm yapar.hergün aynı saatte çarpıntı hissediyorsanız pil kendini kontrol ediyor demektir.Omuzdan takılan piller pilin kullanım durumuna göre kalbin atrium yada ventriküllerine yani kalbin içine yerleştirilir.Karın bölgesindeki pillerde kalbin dışına apeks bölümüne yerleştirilir.diğerlerinden farkı cilde temas ederek çalışır.Temas etmezse çalışmaz.ICD piller defibrilatör yani kalp şok cihazı görevi yapıyor.ICD pil kullanan kişiler üstünde şok cihazı taşıyorlar :).

Anestezi18 aydinlatici bilgiler icin tesekkurler

merhaba, arkadaslar 24 yaşındayım ,askerdeyken bayılma nedeniyle kaldırıldıgım GATA da yapılan AJMALİN testi sonucunda BRUGADA SENDROMU teşhisi konuldu. memleketime izmir e geldim ve özel hastane ÇİFT KABLOLU ICD cihazı takılması uygun görüldü. cihazı taktık çok şükür.
Sorum şu;
engelli raporu alabilirmiyim?
alabilirsem bunun oranı kaç olur?
izmir de hangi hastanede engelli raporu almak daha iyi?

şimdiden teşekkür ederim

Engeli raporu alabilirsiniz. En az %30 olur. Üstünde kalan kısım sizin klinik bulgularınıza ve doktorunuza bağlı. % 40 altında rapor verirlerse pek bir işinize yaramaz.

İzmir konusunu bilen arkadaşlar yanıt versin.

peki dikiş yerim halen şiş hep şiş mi kalacak bilginiz varmı? ıcd markası boston scientific ınogen mını icd olması lazım

Pilin olduğu yerde şişlik olması normal. Cildinizin altına neredeyse sigara paketi gibi bir cihaz koydular.

Biraz bünyenize bağlı olarak, zayıfsanız şişlik belirgin olur, biraz kiloluysanız belirsiz olur. Mesela kadınlarda göğüs olduğu için neredeyse hiç belli olmaz.

Arkadaşlar merhaba,

askeriye ye dava açmaya hazırlanıyorum fikirleriniz nedir ?

olay ;

Kalp rahatsızı olduğumu söylediğim halde askere aldılar ve birliğinde revire gidersin dediler.

Askerde revire gittim Devlet hastanesıne sevk edıldım, yapılan efor eko vs test ler neticesinde GATA ya sevkim uygun görüldü.

Beni GATA yerine Beytepe Askeri Hastaneye götürdüler. Ordaki kardiyoloji Doktor Asker Yüzbaşı sadece kalp atışlarımı dinledi senin bişeyin yok deyip geri gönderdi. 1 hafta sonra sabah 8 içtima da hiçbirşey yokken kalp çarpıntısından bayıldım GATA ya kaldırıldım. Brugada Sendromu teşhisi konuldu ve askerliğe elverişli değilsin dediler. neden ozaman aldınız en başta söyledim dememe ragmen ilgilenilmedi.

6 ay olan askerliğimi 2 ay yaptım ve geri gönderildim. Yüksek çarpıntıdan duramaz uyuyamaz oldum. Şuan Kalbimde ICD cihazı takılı

konu bu sizce netice ne olur. lütfen yorumlarınızı esirgemeyin.

Mtv arkadaşlar internetten araştırıken gordum ve yeni üye oldum. Eşim kalp ritim bozuklugu var 8 yaşından beri. 8 yaşında bayılmış o günden beri daha bayılmamıştı ki bu güne kadar. 2 hafta arayla bayıldı ilkinde evde oldu ve nefessiz kaldi mudahele ettikten sonra kendine geldi ve acile kaldırıldı ordan fakülte hastanesine. Orada miyakardit tanısı koydular. Aspirin tedavisi sonrası taburcu ettiler bizi.

1 hafta sonra disarida yemek yerken yine bayıldı ve bu sefer durum baya ciddiydi. Ölümden döndü. Samsun fakülte hastanesine yoğun bakımına kaldırıldı. Yoğun bakımda 10 bilinci kapalı bir sekilde yatırdılar. Bilincin gelmesine beklediler o sirada kendi kendine nefes alamadığı icin makinaya bağlı yasadi. Nefes borusunda mide asidi kaçması sonucu tahribat varmis o yuzden nefes alamamis. Zature ve enfeksiyon kapmis. Su anda kendine geldi ve servise cikardilar. Enfeksiyon geçmek üzere, ses kısıklığı var o da geçer dediler. Benim sorum şu arkadaslar.

Dr. Lar beyninde hasar olmamis ama bazı anılarını hatırlayamıyor kişileri hatırlıyor ama. Ayaga kalktığında baş dönmesi yaşıyor gerçi su anda hala serviste yatır gerçi daha yeni ama geçer diye umuyoruz Dr lar ritim bozuklu dediler nabız cok yavasliyormus. 45 lere kadar düşüyor dr lar ICD pil takilacagini söylediler mr vb şeylere girebilirmiş. Ve gunde 2 defa dideral hapı kullanacakmis. Bu pil nasil bisey hayat standartlarını kısıtlar mi. Yokuş merdiven falan çıkamıyor du.

ICD Takıldıktan sonra yuz ustu yatma veya kisitlama olur mu. Bir de nereye takılır karin mi yoksa göğüse mi. Kafam çok karışık ve cok endişeliyim. Kafayı yemek uzereyim. Bir de bu ICD gebe kalmasında sikinti yaşatıyor mu. Tecrübe ve bilgilerinizi bekliyorum. Yatırımlarınız icin şimdiden cok tesekkutler.

Öncelikle geçmiş olsun.

ICD ile eşiniz normal hayatını yaşar. Büyük olasılıkla sağ veya sol memenin üstünde kalan köprücük kemiğinin hemen altına takılacaktır. Karın içine takma pek tercih edilmez. Takıldığı yerde cilt altında biraz şişkinlik olur ama kadınlarda bu pek belli olmaz.

Normalde pilin gebeliğe bir etkisi yoktur. Ancak eşinizin kalp rahatsızlığının durumu nedir bilmiyorum. Hamileliğe bir engel teşkil eder mi, etmez mi ona doktorunuz karar verir. Pille ilgili bir durum olmaz.

Benim pil ICD medtronic DDMC3D4 yazıyor. Ritim bozuklugu düşük kalp atışı. bilgisi olan yardimci olabilit mi.

Üst Alt