Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Kalp Pili -Pacemaker- takılı olan kim var?

Arkadaşlar dün gece aranıza katıldım, CRT-D pil takıldı.
Marka St.Jude Medical
Model: QUADRA ASSURA MP CD3371-40QC.
21.02. av nod ablasyon yapılacak ve tamamen kalp bu pille çalışmaya devam edecek.
pil hakkında düşünceleriniz?
ve tamamen pile bağmlı kalma sizce doğuru mudur.

St. Jude köklü bir firmadır. Takılan cihazı inceledim. Biraz büyükçe ama kuadripolar elektrod kullanıyor ve oldukça iyi niteliklere sahip gibi duruyor.

AV node ablasyonu yapıldığında evet, pile bağımlı yaşayacaksınız ancak bu pillerin hata/arıza yapma olasılığı yok denecek kadar azdır. Genellikle sorun çıkarsa elektrodlardan çıkar. Firmanın sitesinde elektrodları için 6 kez azaltılmış yıpranma özelliğinden bahsediyor.

Diğer taraftan, AV ablasyonu size zorunlu olduğu için, yani tedavi amaçlı yapılıyor. Yapılan işlemi kaçağı olan bir elektrik hattının kesilerek yerine yeni bir kablo çekilmesi gibi düşünebilirsiniz. Eğer kaçak devam ederse sonunda yangına sebebiyet verebilir. Sizde de bu işlem yapılmazsa kalp yetmezliği ve ventrikül fibrilasyonu risklerini yaratabilir.

Büyük olasılıkla, sizin ablasyon öncesi pil fonksiyonlarınız, elektrodlarınızın durumu, stabilitesi vs. kontrol edilecek, ondan sonra ablasyon yapılacaktır. Doktorunuz oldukça temkinliymiş... :) :)

Geçmiş olsun ve piliniz hayırlı olsun. :)

Benim sol'da ICD var. Göğüs kemiğimin altı kısmından sağıma bağlantı kuruldu sağ tarafaımda da pil (DDDR) var.

Bende ICD + Pil var

Geçmiş olsun arkadaşım
Tuğçe çift dikiş mübarek :)))

MeTePe;

Peki nekadar zaman sonra araba kullanabilirim.

Pilin elektrodları stabilleştikten sonra, ki bu süre 1 ay civarındadır; araba kullanmanızda bana göre bir sakınca yok. Ama elbette bu soruyu kendi doktorunuza sormanız daha doğru olur. Sizin durumunuzu tam olarak değerlendirebilecek kişi odur.

Şimdi de araba kullanabilirsiniz, pil buna engel değil ama kaza, darbe vs. gibi riskleri almamakta fayda var. Daha elektrodların bulunduğu yere iyice kaynaması lazım.

Elektrodlar ilk yerleştirildiğinde belli ölçüm değerleri vardır. Bu değerler elektrodun temas ettiği yüzeye tam olarak yerleşmesiyle biraz farklılık gösterir. Bu süreçte dikkatli olmak lazım.

Pil takılı olan bir kişi günlük hayatta normal olarak yaptığı her şeyi yapabilir. Elbette, bunlara engel teşkil edecek altta yatan başka sorunlar yoksa!!! Cihazlar çevresel elektrik, manyetik akımlar vs. şu, bu, cep telefonu, bilgisayar vs. hiç bir şeyden kolay kolay etkilenmezler. Fiziksel etkinlikleri de sınırlamazlar. Ancak tamamen pile bağımlı, yani kalp ritmi pille düzenlenen kişilerde fiziksel aktiviteler ister istemez azalır. Çünkü pil, yeterli ritmi talebini tam olarak tespit edemeyebilir.

Sanıyorum sizin piliniz zaten kalbin kendi fizyolojik ritmini esas alacaktır. Yani kalp hızı probleminizin de olmayacağı düşüncesindeyim. Ama durumunuzu tam olarak bilmediğim için bu sadece bir tahminden ibaret.

Anlayamadım bir şey var, gece gündüz dinlenmiş veya ürümek yemek yemek vs. nabız hep 92 çok nadir 91 veya 93 ama aşağısı yok.
bildim kadaryla kal atış üst sınır 90 yapıldı ama kalp hep 92 çalışıyor, pilden önce digoxsin içince 65-70 idi nabız. ha sorarsanız pil takıldığından beri hiç çarpıntı olmadı.

ilave olarak: sol elektrod quartet 1458q
sağ elektrod durata 7120 q-65

Elektrodlar quatropollar.

Son düzenleme:
Bugün kontrole gittim kalp hızı sabit 90 ayarlanmış ve VVİ mod ayarlanmış 21.02 AV NOD Ablasyon yapılana kadar öyle çalışacakmış. İCD mod devrede olmadığından dolayı Atrial Fibration devam ediyor.

Sormak istediğim bir sorum olacak: AV NODE Ablation olursam pile tam bağmlı olarak yaşayacam, peki 6-7 yıl sonra pil bitince değişmesi gerekecek ve bugünki şartlar olmaz ise (ücretsiz pil olmaz ise) ben bu pili alma gücüm olmaz ve kalp pilsiz çalışmazsa ben bittim demek.
Ben CRT-D değişiminde komple alet ücreti mi vermem gerekir yok ise sadece CRT-D cihazın güç pilinin ücretini mi verecem ( Quatropolar CRT-D cihazlar çok pahalı diye biliyorum)

Merak etmeyin... Pil bittiğinde bir şekilde bu pili değiştirmenin bir yolu bulunur. :) Sosyal güvenceniz varsa sorun olmaz. Paranız varsa kendiniz ödersiniz, paranız yoksa sosyal yardımlaşma fonundan karşılanır. Ben daha parası yok diye pili değiştirilemeyen hiç kimse görmedim.

Pil bittiğinde sadece ana ünite değişir. Elektrodlar yerinde kalır. Ne yazık ki cihazın içini açıp bataryasını değiştirmek gibi bir imkan yoktur.

VVI pilin en temel çalışma şeklidir. Sadece sabit hızda kalbin çalışmasını sağlar. Buna bir çeşit "override" diyebiliriz. Böylelikle kalbinizin kafasına göre ritm değiştirmesinin önüne geçilmeye çalışılır. Ablasyon sonrasında dual mode kullanılacağını sanıyorum.

ICD modu dediğiniz şey Ventriküler taşikardi (fibrilasyon) içindir. Büyük olasılıkla bu fonksiyon açıktır. Bu özellik sadece kalp hızınız 200-250 gibi rakamlara çıktığında devreye girer.

ICD mod kapalı olduğunu pili programlayan doktor söyledi, kontrolde AF devam ettiğini söyledi.
Ablasyondan sonra AF kalmayacakmış.
ICD ve DDDR AV NODE ABLATİON sonrası açılacakmış. Kendimi robot gibi hissediyorum (normal mod, spor modu, uyku modu, araba kullanma modu vs. :) )

İnşallah 21.02'den sonra eski günlerime dönerim.

Cevaplarınız için teşekkürler.
Herkese çok geçmiş olsun.

Kendimi robot gibi hissediyorum (normal mod, spor modu, uyku modu, araba kullanma modu vs. :) )

O kadar kafanıza takmayın. İnsanlar da robottur zaten. :) Bahsi geçen fonksiyonların hepsi vücutta çeşitli algoritmalar tarafından yönetilen sistemlerdir. Kalp pili bu işlevleri taklit etmeye çalışır. Teknoloji geliştikçe bu işlevler daha iyi taklit edilebilmekte, hatta orijinalindeki eksiklikleri bile kapatabilmektedir.

Örneğin ICD fonksiyonu dediğiniz şey kalbin fibrilasyon halinde şok verilerek ritminin düzeltilmesidir. Eğer bir kaç dakika içinde müdahale edilmezse insan ölür. ICD olan kişide bu risk son derece düşüktür. Çünkü cihaz fibrilasyonu anında farkeder ve şok vererek müdahale eder. Normal bir insan herhangi bir nedenle (örneğin kalp krizi, ilaçlar, alerjik reaksiyon vs.) fibrilasyona girerse kalbin bunu durdurabilecek hiç bir mekanizması yoktur.

Belki de yakın bir gelecekte sırf önlem olsun diye sağlıklı insanlara bile ICD takılacak... :)

Bu arada şimdiden pilin bittiği zamanı düşünmüşsünüz. Büyük olasılıkla piliniz bittiğinde takılacak olan model şimdikinden çok daha gelişmiş özelliklere sahip olacaktır. :) :)

Hocam birde sormak, istediğim normalde CRT-D pil üç telli oluyor, bana sadece sağ ve sol vertüküle tel takıldı, bunun nedeni ne olabilir. zanedersem üçüncü tel av noda bağlı oluyor oradan bilgi alıyor, bu tel av node ablation olacamdan dolayı mı takılmamıştır.
Ben amelyat esnasında sordum, doktorlar cevap verdiler, fakat tam o anda'da pili cebe yerleştiriyorlardı ve o sırada biraz acı olduğundan dolayı pek anlayamadım.
birde sormak istediğim av node ablation olunca sünüs düğümünden elektriği komple kesilince aritmium'da pilden mi çalışacak.

Kronik atrial fibrilasyonunuz varsa 3. teli koymalarının (atrial elektrodun) pek anlamı yok.

Normal olarak konulan bir elektrod atriumu, biri ventrikülü, 3.cüsü ise atrial sinüsten girip kalbi dolaşarak diğer ventrikülü uyarır.

Atrial fonksiyonları düzgün çalışan bir kişide pil hem dinleme, hem uyarma fonsiyonunu yerine getirir. Yani normal ileti:

Atrial sinüs=>Atrium=>AV node=>Ventriküller şeklindedir.

Pil, atrial sinüs doğru çalışıyorsa, onu okuyup ardından ventrikülü uyarır.
Atrial sinüs yavaşsa, önce atriumu, sonra ventrikülü uyarır.
Yani normal ileti yollarını taklit eder.

Ancak; atrial fibrilasyon olması halinde atrial sinüs zaten dakikada 200-300 kez atım gönderiyor demektir. Yani pil bunu dinleyip dikkate alamaz. Atım hızı çok yüksek olduğu için kendisi de uyarı gönderemez. Bu tür durumlarda tek çare sinüs nodunun imha edilmesidir.

Sizin EPS detayınızı bilmiyorum ama galiba hem Atrial fibrilasyon, hem de AV node sorunlarınız var. Sizde temel olarak bu sorunları ortadan kaldırıp, kalp yetmezliğine yol açabilecek sol/sağ ventrikül ileti ve kasılma hatasının düzeltilmesi hedeflenmiş. Yani kalbin her iki yarısının senkronize çalışması amaçlanıyor. Burada atrial fonksiyonlar göz ardı edilebilir. Atrial kasılmalar sadece ventrikülleri doldurma işlevi görür ve çalışmaması tolere edilebilir bir kayıptır. Ventriküller sadece kan akımı/basıncı ile de yeterince dolabilir.

Atrial fonksiyonların olması elbette daha iyidir ama doktorunuzun belki de bununla ilgili kafasında başka çekinceleri/planları vardır. O kısmını bilemiyorum.

Bilmiyorum biraz teknik mi oldu ama umarım yeterince anlaşılır olmuştur.

Evet doğuru AF var, EPS henüz yapılmadı 21.02'de yapılması planlanıyor.
Sizin dediğiniz gibi sinüs düğüm'de iptal olacak büyük olasılık.
Açıklamar için teşekkürler.

EPS AV NODE ABLASYON yapıldı 22.02.2015 ama halen vvi mode nabız 90 sabit bir ay daha devam edecek İCD aktif edildi.
Fakat biraz baş dönmelerim oluyor, tekrar hastaneye gidecem gibi gözüküyor.
Bu baş dönmeleri nedeni ne olabilir ?

Baş dönmelerinin çok fazla gerekçesi olabilir. Ritim bozukluğu dışında ortostatik hipotansiyon, boyun damarlarının darlığı, nörolojik problemler, kalp yetmezliği, iç kulak hastalıkları, beyincik hastalıkları, göz bozuklukları vs. pek çok sorun baş dönmesi yapabilir. Hatta kullandığınız ilaçlar bile yapabilir.

Baş dönmelerinin yapılan ablasyondan kaynaklandığını sanmıyorum. Çünkü zaten pil 1 aydır override modunda çalışıyor. Sizin kalp hızınızın üstünde... Eğer ventrikül fibrilasyonu olsa ICD'nin devreye girdiğini zaten hissederdiniz. Ritmin yavaşlaması ise VVI modunda mümkün değil.

Ancak, özellikle aşırı hareket ettiğinizde baş dönmeniz olması normal. Çünkü efor sarfederken - örneğin merdiven çıkarken- kalp hızınızın 130-140 lara kadar çıkması gerekirken sizinki 90 la atacaktır. Bu da beynin oksijenlenmesi için yetersiz kalır ve baş dönmesine yol açabilir. Baş dönmeleriniz fiziksel aktiviteniz ile ilişkiliyse bunu normal kabul etmeniz lazım. Oturduğunuz yerde oluyorsa o zaman başka bir neden aramak gerekir.

Baş dönmeleri halsizlikler yorgunluklar artık benim için hastalık olmaktan çıktı normal geliyor bana :)

MeTePe

Baş dönmeler neredeyse kalmadı, ama dediğiniz gibi iki kat merdven çıkınca karnımda burkulma ağırı oluyor, inşallah bir ay sonra crt-d pili doktorun söyledi şekilde (otomatik ) çalışmaya başlayınca yorulma ve diğer olmsuzluklar son olur. ( Sağ ve Sol lead takıldı, algılama benim nefesimle alakalı olacanı ve ozaman nabız değişken olacanı söylediler)

Murat halsizlik ve baş dönmesi olacaksa ne yapayem ben bu pili :)
gerçi artık pili'de söküp atamayız AV NODE ABLATİON yapıldı :(
CRT-D broşürleri okuyunca, millet spor, dacılık, vs. bile yaptığını yazıyor, biz dağcılık yapmak istemiyorum ama en azından normal hayatta yorulmadan çarpıntılar olmadan başımız dönmeden sürdürmek istiyorum, kasım 2012'den bu yana anjio, aort kapak değişimi (bental prosedürü aort kökü ve aort damarı değişti) mitral kapak onarımı ring takıldı daha sonra tamponat oluştu tekrar amelyat ( kalp 1,1 lt su toplamış), 2013 iki defa VF VT nedeniyle ablasyon, 2015 crt-d ve av node ablation.
Bukadar tadilatan sonra benim koşmayı bırak, uçmam gerkiyor :D

Valla kardeş bırak dağcılığı xboxta kinect oyunları bile yorar oldu beni :)

Bugün kontrole gittim EF % 20, kalp pili hikaye boşuna umut, hiç bir işe yaramıyor.
Eskiden sadece çarpıntım varken yoruluyordum, şimdi biraz yol yürüdümde nefes kesilmeye başlıyor.
İnşallah ilerleyen zamanlarda EF biraz yükselir.

S&S sıkma canını. İşim gereği tus dersanesiydeyim. Dün doktorla görüştüm efsi 15 hatta 10 olupta haytını yaşayan bir insan var dedi. Stresten uzak dur. Yorulma hiç bir şeyi kafana takma. Otobüsümü kaçırdın bırak gitsin diğerine bin. Sabah yürüyüş yap yavaş yürü ama yürü o oksijeni vücudun alsın.

Dikkat etmen gerek benimde 28. 35 ti düştü stres sıkıntı iş güç derken hayat gidiyor.

Pilden fayda görmeniz için epey bir zaman geçmesi lazım. Doğrudan kalp yetmezliğine yararı olmaz. Dolaylı bir etki söz konusu. Bu da ancak zamanla ortaya çıkabilir.

Bu arada apprentice arkadaşın söyledikleri önemli. Stresten, kaygıdan uzak bir hayat sürmenizde yarar var.

Cevaplar için teşekkürler stresten ve kaygıdan uzak durmaya çalışıyorum.
Hocam bugün kontrole gittim EKG çekildi ve AF devam ediyor, ben anlayamadım bu pil ne işe yarıyor ?
EF yükselmedi aksine düştü AF devam ediyor, yorgunluk ve baş dönmesi az da olsa devam ediyor.
CRT-D pil AF olunca bunu ayrlaması gerekmiyor mu?

Pilin AF'ye bir faydası olmaz. Zaten daha önceki yazdığınız 2 elektrod konulduğu bilgisine bakınca AF olduğu için size Atrial elektrodun konulmadığı anlaşılıyor.

AF kendi kendine düzelecek bir durum değildir. EPS ile düzeltilebilir ama düzeltilmesi çok da elzem değildir.

Pil ne işe yarıyor demişsiniz. Durumunuzun oldukça komplike olduğu göz önüne alınırsa, tüm yazdıklarınızdan anladığım;
- AF'niz var. (Sinüs node probleminiz var)
- AV node probleminiz var
- Sağ-sol ventrikül arası iletim probleminiz var
- Kalp yetmezliği probleminiz var.

sonucu ortaya çıkıyor.

Bu durumda kalbinizin düzgün bir ritimle, her iki yarısı uyumlu çalışmasını beklemek mümkün değil. VF için çok yüksek risk taşımanız anlamına gelir.

Size yapılan işlemle AF'ye neden olan ve AV nodun işi eline almasına sebeplenen Sinüs nodu devreden çıkartılmış, her an olası risklere yol açabilecek AV nodu da işlevsiz bırakılmış oluyor.

Kulakcıkdaki sorunu (AF) göz ardı edersek pil artık ventriküllerin kasılması işlevini üslenmiş durumda. Düzenli ve sağlıklı bir ritim sağlayacak.

CRT olan pillerdeki bir diğer önemli özellik ise, 2 ayrı elektrodla sağ ve sol ventrikül kasılmaları arasındaki senkronu sağlayarak kalbin daha düzgün çalışmasını ve daha efektif kan pompalamasını mümkün kılmasıdır. Uzun dönemde bu çalışma şekli kalp yetmezliği üzerinde olumlu sonuç vermektedir.

Eğer pil takılmasaydı, bir saatli bomba ile yaşadığınız anlamına gelirdi. Yani sizin durumunuzda pil bir keyfiyet değil, neredeyse bir zorunluluk...

Pil, kalbinizin daha güçlü atmasını, daha yüksek EF değerini vs. sağlamaz. Pil sadece kalbinizin elektrik sisteminin sigortasıdır. Ampülün daha parlak yanmasına değil, sigortanın beklenmedik şekilde atmamasına yarar.

Sonuç olarak;
- AF'u kafanıza takmayın
- Pil, mevcut durumunuza olumsuz değil, olumlu etki yaratır
- Pil dışındaki kalp sağlığı sorunlarınıza daha fazla odaklanın. Pil, çok yüksek standartlarda üretilmiş, hata payı yok denecek kadar az bir teknolojik cihazdır ve verilen görevleri kapasitesi ölçüsünde layıkıyla yapar.
- Stresten, sıkıntıdan, üzüntüden, aşırı yorgunluktan uzak durun... Koyverin gitsin.
- Mümkün olduğu kadar sağlıklı bir yaşam sürmeye çalışın. Beslenmenize, ilaçlarınıza, içkiye, sigaraya, hafif yürüyüşlere, eğlenmeye vs. özen gösterin.

Teknoloji her gün yeni fırsatlar sunuyor. Yeniliklerden uzak kalmamaya çalışın.

Hocam iyi diyorsunuz Atrial Fibrilasyon'u kafana takma diyorsunuzda, ben birazdan eşimi Rahmetli teyzemin 52'sini okutmaya götürecem.
Tam 52 gün önce teyzem AF nedeniyle beyinine pıhtı kaçması sonucu beyin kanaması geçirdi ve hakkın rahmetine kavuşmuştur.
Teyzemde coumadin kullanıyordu, ama sonuç atrimda oluşan pıhtı beynine gitmiş ve beyin damarlar tıkanmış bu nedenden dolayı damar patlamış.

Cevaplarınız ve tavsiyeleriniz için teşekkürler, ama yukarıda yazdığım gibi bazen istesenizde stresten uzak kalamıyorsunuz.
Saygılar

S&S kardeşim inan seni o kadar iyi anlıyorum ki bir zamanlar senin yaşadıklarınla birebir olmasada hemen hemen aynı şeyleri yaşadım sayılır kısaca şöyle özetleyim. Bende şu an aynen sizler gibi kalp pili ıcd taşıyorum hastalığım hipertrofikkardimiyopati bozuk AV mod + hasta sünüş sendromu 2011 yılında pil taktılar pil takılana kadar gayet hareketli ve enerjik bir yaşantım vardı tek şikayetim arada bir bayılıyor olmamdı. En son bayıldığımda hasta haneye gittim ve kalp hastası olduğumu öğrendim ve pil taktılar pil takıldıktan sonra emin ol o enerjikliğim gitmiş düz yolda bile yürümekte zorlanır hale geldim pis kolejim yerle bir oldu ayrıca benim pilimi 3 defa revizyon ettiler yani 3 defa pil operasyonu geçirdim her defasında bir cok kez ayarlar yaptılar zamanla biraz biraz kendime geldim şu an çok şükür bazı sıkıntılarım ol sada iyiyim çalışıyorum sonuçta kalp hastasıyız sağlıklı bir insanın standartlarında yaşam süremeyiz sana önerim zamana bırak zaman geçtikçe pili senin kalbinin gereksinimlerine göre ayarlayacaklar zaten o zaman sende bu günden daha kalite bir yaşam standartlarına kavuşacaksın allah tüm hastalara şifa versin. sana istanbulda bir doktor önerebilirim istersen bu işin üstadı kendisi

vatan_60

Cevap için ve verdiğiniz moral için çok teşekkür ederim, inşallah dediğiniz gibi zamanla sağlım iyileşecek.
Sizin pil hangi marka ve model, benim pil.
[FONT=sans-serif]Marka St.Jude Medical [/FONT]
[FONT=sans-serif]Model: QUADRA ASSURA MP CD3371-40QC
[/FONT]

Doktor önerisini özelden gönderebilirsiniz.

Sizede geçmiş olsun dileklerimle.

S&S ve vatan_60 yazdıklarınızınızın bi 5 10 karını yaşadım heralde:) ama bu kadar kafaya takmayın. Ben pil taşıdığımı unutuyorum bazen. Ve en önemlisi hastalığınızı kabul edin. Bu tür hastalıklarda tamamiyle bir iyileşme bekleyemezsiniz. Beklemeyinde hayatı yaşayın tadını çıkarın ben öyle yapıyorum. Benimli
de bayılmayla başladı bir gün içersinde 100 e yakın bayılma geçirmişim bilinç kaybı vs birsürü şey yaşamışım bunlar ailemin anlattıkları tabi ben hatırlamıyorum. Ondan sonra sayısız ablasyon eps anjuo pil değişimleri köprüler felan birsürü operasyon geçirdim. Ama yoğun bakımda bile amleliyat günleri beklerken bilincim yerindeyken oturup ders çalıştım üni kazandım okudum şuan çalışıyorum okumaya devam ediyorum hafif sporlar yapıyorum beslenmeme dikkat ediyorum. Hala aritmilerim oluyor biraz dinlenip temiz havaya çıkıp yürüyüş yapıyorum. Hastayım derseniz gerçekten hastalık hastası olursunuz. önce Allaha inanın sabır edin sonra kendinize güvenin ben başarırım diyin. Çünkü unutmayın sevdiklerimizi bizi kötü görünce bizden daha kötü oluyorlar.

Arkadaşlar acil cevap.
CRT-D pilin kabloları pilin arkasında kurtuldular ve pilin yanından dışarıya nasıl anlatsam kablolar derinin altından böyle dışa doğuru baskı yapıyor, amelyattan sonra kablolar hiç belli olmuyordu, şimdi neredeyse dışarıya çıkmak istiyorlar sanki.

Anlayacanız telaş yapıp hastaneye gitmelimiyim.

Kablolar cildinizden dışarı çıktıysa acilen hastaneye gitmelisiniz.

Yok sadece cilt altında çıkıntı yapıyorsa, o bölgeyi koruyun, her ihtimale karşı üstüne bir gazlı bez vs. bantlayabilirsiniz. En kısa zamanda doktorunuzla irtibata geçin. Bunun anlamı acilen gece yarısı gidin demek değil. Ama, elektrod kablolarını yeniden sabitlemek için küçük bir ciltaltı cerrahi işlem yapılması gerekebilir.

Kablo o şekilde cildinize sürekli bastırırsa o bölgede cildi zayıflatıp kablonun ciltten çıkmasına neden olabilir.

Pilin işlevi konusunda endişelenmeyin. Elektrodlar pile vidalıdır, yerinden çıkmaz. Damar içine girdiği yerde de dikişlidir. Kolay kolay yerinden oynamaz. Sizin büyük olasılıkla elektrodun uzun kalan ve pil arkasına sıkıştırılan fazlalık kısmı bulunduğu yerden oynamıştır.

Üst Alt