Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Kalp Pili -Pacemaker- takılı olan kim var?

bir arkadaşım var 2 yaşında kalp pili takılmış şimdi 30 yaşında. 20 yılda bir kalp pili değişecekmiş .. pil ömürleri 6-10 yıl diye yazıyorlar ama 20 yıl olunca nasıl oluyor bu konu hakkında bilgi alabilrmiyim

Bir pil 20 yıl gitmez.

Teorik olarak gidebilir ama genellikle 4-10 yıl arası ömürlü hesaplanır.

Pilin ömrü kullanımıyla orantılıdır. Normal olarak bir pil kalp atışlarını takip eder. Kalbin atması gerektiği halde atmadığı yerde devreye girerek atım oluşturur. Tamamen pile bağımlı bir kişide pil sürekli devrededir. O yüzden daha hızlı enerjisi biter. Ancak zaman zaman ritm kaybı olan kişilerde sadece gerektiği durumlarda devreye girer.

Böyle bir kişide bakarsınız pil 1 yılda sadece 50-100 kez devreye girmiştir. Bu kadarcık atım pilin enerjisini neredeyse hiç tüketmez.

Pilin kendisi düşük teknolojiliyse, kalbi dinleme fonksiyonları da az enerji tüketir. Yüksek teknolojili olanlar daha fazla enerji tüketir.

Ancak; ticari olarak firmalar pil ömrünün her halukarda 8-10, bilemediniz 12 yılda biteceği şekilde planlama yaparlar. Böylelikle yeni pil satma imkanları olur.

20 yıldır değiştirilmemiş bir pil istisnai bir pildir ve bence değiştirilme zamanı gelip de geçmiştir.

bende icd pil taktırdım.dilate kmp hastasıyım ve hastalığım devam ediyor.ef oranım yüzde 20

AV NODE ABLASION sonrası pil hangi modta çalışması gerekiyor

Son düzenleme:
Bugün pil ayarı yapıldı ve kendimi çok mutlu ve dinamik hissediyorum. :eek:

gözün aydın olsun.bende bir ay sonra ayar yaptıracagım.

medtronic D384VRG

Senin pili kaça ayarladılar?üst ve alt limiti nedir?

rigobert36

Benim alt limit 75 üst limit 110 vvir mod, üç ay sonra 70-130 yapılması planlanıyor.

Arkadaşlar bir sorum olacak, kalp pili olan kişi matkap kaynak makinesi vs. çalışamaz diyorlar.
Peki kullanan oldu mu, olduysa herhangi bir problemle karşılaştınız mı?

Kaynak makinasını anlarım da matkapın hiç bir zararı olmaz. (Not, pilin takılı olduğu taraftaki kolunu kullanmadığı sürece)

arkadaşlar kalp pili ICD vücudunuzda nasıl taşıyorsunuz resim atabilecek var mı merak ediyorum ? ve pil taşımanın ne gibi sıkıntıları zorlukları oluyor ? ayrıntılı olarak yazarsanız sevinirim.

4 kez pilim değişti. 2009, 2010, 2011 ve son olarak 2013 de. İlk iki tanesi yeterli gelmediği için daha gelişmiş bir pil takıldı. 3. pilim ise sürekli şoklama yapıyordu. Üstekil herhangi bir çarpıntı veya bayılma yokken. Otobüsteyken okuldayken dışarda cafede oturruken. İnsanlar bana delirmişim gibi bakıyordu. İlk şokladığında okuldaydım koridordan koridora fırladım ve ne olduğunu anlayamıyodum. Normal şartlarda kalbimin durması bayılmam gerekiyor diye biliyorum. İnanılmaz bir acıydı ölecekmiş gibi hissettim ve tam 13 kez 10 ila 35 jul arası şokladı. o zaman daha 16 17 yaşındaydım ama şuan olayın dahada bi bilincindeyim yani anlamadığım şey şu. sorun benim kalbimde mi yoksa boş yere şoklayan cihazda mı? üzerinden 2 küsür yıl geçti herhangi bir dava açma hakkım olur mu? tabi eğer sorun pildeyse

Bu şoklama olayını doktorunuzla görüşün bende hiç olmadı. Sürekli oluyorsa bir sıkıntı var demek ki?

Bendede ıcd var yeni üye oldum iki kere kriz girdim ilk kriz 2000 yılınd ikinci 2008 de ancak ikinci kriz sol ventrikülü bayağı bozdu...geçen Cumartesi ıcd şok yaptı öncesinde bayıldım

Korkuyorum atlatamadım bu cihaz böyle herzaman kurtarabilir mi

Çok dikkat etmen gerek kendini yorma stres yapma gerçekten bunlara dikkat edersen sıkıntı olmaz.

Gelecek kaygısı yaşıyorum..

Icd si şok yapan varmı..ben bayıldım şok yaptı o günden beri korkuyorum

Benim bu akşama neredeyse devreye girecekti, ilk baştan düşük voltajla kalbim vurmaya başladı, daha sonra şidetini yükseltti.
kendimi hemen dışarıya attım, serin ve temiz hava sonrası tam şoklama yapmadan normale döndü.
Pil öncesi aynı durumda hemen çarpıntı ( AF ,VF veya VT) başlardı ve soluğu acilde alırdım ve bazen bir kaç gün normale getiremiyorlardı, ama pil hemen normale getiriyor.
İyi'ki takılmasını kabul etmişim.

inşAllah iyileşirsiniz hastalıklarınıza şifa bulursunuz sizleri takip ediyorum bendede vaziyetler karışık abiler kardeşler

Bu sabah yürüyüş'ten sonra eve geldim ve dinlenirken birden bire sol gözüm görüntü alt taraf komple karardı ( düşünün televizyon ekranı ve alt taraf yarısı yok) daha sonra normale döndü fakat bunun nedeni ne olabilir ve doktora gitmem gerekiyor mu.
Sabah kahvaltısı yapmamıştım ve çıkmadan sadece bir bardak su içtim. (akşamları sadece mevsim salatası iyiorum tuzusuz).
Ani tansyon düşmesi buna neden olabilir mi?

S&S

Bahsettiğiniz durum TİA diye tarif ettiğimiz çok küçük beyinde pıhtı oluşması olayına çok benziyor. Bu durum tansiyon düşmesi vs. ile açıklanamaz. Bence bir nörolog veya göz doktoruna görünmenizde fayda var.

Bunun dışında retina ayrılması dediğimiz bir durum da yaşamış olabilirsiniz ki erken müdahale edilmesi gerekir.

Cevap için sağol pazartesi göz doktoruna randevu aladım.

Reis3542 bende ritim bozukluluğu nedeniyle kalp pili takıldı henuz rapor için başvuru yapmadım sendedemi ritim bozukluluğu

Bir sorum olacak:
Bana CRT-D pil takıldıktan sonra, AV nod ablasyon yapıldı, şu anda kalp sadece pille çalışıyor anlayacanız iletim hatları kesildi.
Peki pil arızalanır ve durursa bana ne olacak, kalp nasıl çalışacak veya kısaca ben ölecek miyim.

Pilin arızalanma olasılığı, yolda yürürken başınıza saksı düşme olasılığından çok çok küçüktür. :) :)

Ayrıca, böyle bir durumda kesin olmamakla birlikte AV nodun devreye girip çok düşük hızda kalp atımı sağlaması mümkündür.

Yanımda herhangi acil durum için Atropin iğnesi taşısam olur mu. Acil durumda faydası olmaz mı ?

Atropin'in yarılanma ömrü bir kaç dakikadır ve pilin arızalanması gibi bir durumda gerekli süreyi kazandırmaz.

Ancak pille ilgili gereksiz endişe duyuyorsunuz. Kalp pilleri 1960'larda bu yana kullanılan bir teknolojidir. Bilişim dünyasının neredeyse en sofistike cihazlarıdır. Ben daha arızalanıp duruveren bir pil vakası duymadım. Ayrıca, pillerin acil durum modu denilen otomatik bir özelliği vardır. Pil, kalp işlevlerini düzgün yapamadığını fark ettiğinde kendiliğinden acil durum moduna geçer ve tek önceliği kalbi çalıştırmak olur.

Sizin tek yapmanız gereken şey, düzenli olarak pil takiplerinizi yaptırmak. Bir sorun varsa zaten takiplerden anlaşılır. Ayrıca, pil firmaları takılan her pili model ve seri numaralarıyla tüm dünyada takip eder. Eğer bir seri üretiminde en ufak bir hataya denk gelinirse, o model ve serideki tüm hastalar kontrole çağrılır.

İçinizi rahatlatacaksa yanınızda atropin taşıyın. Ama pilin arızalanması gibi bir durumda zaten onu yapacak zamanı bulamazsınız. Pilin arızalanması ise tümüyle beklenmedik bir durumdur. Sizinki biraz otobüs seyahatinde ya göle düşersek diye yanınıza can yeleği almaya benzer.

Benim arada sırada kafama takılan pil durması ve arızası haricinden ( o da psiholojik),
NEDEN ŞİMDİYE KADAR BU PİL TAKILMADI DİYE ,NEREDEYSE İSYAN EDECEKTİM.
Nedeni şu bu yaz pil takıldıktan sonra, helede son ayar yapılınca (nabız 70-120 VVİR mod) kendimi hiç kalp hastası gibi hisetmemeye başladım ve daha önce bir kapak değişimi bir kapak onarımı (ring takılması) artı aort anevrizma nedeniyle greft takılması faydalarını şimdi çok güzel hisediyorum, tamam belki sağlıklı insanlar gibi olmayabilirim ama eskisine göre kendimi çok iyi hisediyorum.
Fazla koşamazsamda durmada kilometrelerce yürüyebiliyorum, sıcak havaları çok daha rahat olmam vs.
Sonuç olarak İYİKİ BU PİLİ TAKTIRMIŞIM. TABİ BU PİLİ TAKAN NİYAZİ GÜLER HOCAMA VE EKİBİNE SONSUZ TEŞEKKÜRLER.

Üst Alt