Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Kalp Pili -Pacemaker- takılı olan kim var?

bende de 6 yıldan bu yana kalppili var %40 raporum var zorla verildi adana da vergiindirimi raporu almak için hastaneye gitmeye korkuyorum çünkü düşük veriyorlarmış...

Raporunuzda yazan nedir ? Kalp hastalığının hangisi ?

vddr var 2003 özürlü raporu almıştım vergi indiriminden yararlanmak için %40 o raporlada emekli oldum

raporda yazan:iş kaybı `` çalışamayacagı işler agır işler diye belirtiyordu..raporda iç hastalıkları kalıcı pacemaker(kalp pili)

sabo
sendeki ICD mi kalp pili mi birde hastalık ne pilin takılma sebebi yazabilirmisin

thomas
bende burugada sendurumuna bağlı olarak takıldı raporum % 75

Mrb !

02/OCAK/2013 tarihinde , Ankara Kavaklıdere Umut Hastanesinde başarılı geçen bir operasyon ile 'MEDTRONİC' marka ICD cihazı takıldı . . .

Slm ,

Rengin hanım sizin rahatsızlığınız nedir ? ve rapor oranınızı yazarsanız sevinirim . . .

(Ben HİPERTROFİKKARDİYOMİYOPATİ hastasıyım ve pil takılmadan yüzde 50 rapor oranım vardı)

medtronic dddr kalıcı pace maker epikriz de yazan sinüğs duraklaması 7 kez,yani kalbimn 7 kez duruyormus gün içerisinde.pil şirketi yetkiliside kalbimin%95 i pil ile çalışıyormus iki odacıklıymış.ocak sonunda adanada hastaneye gidecem vergi dairesine başvurdum hastaneye sevk etti bakalım hayırlısı

Merhabalar...

Benim bir sorunum var bir senedir göğsümde sıkışmalar hissediyordum. Sırtımda ısı hissediyordum. Sürekli sıkıntı halindeymişim gibi durumlar söz konusu olmaktaydı. Kardiyoloji bana nabız düşüklüğü teşhisini koydu. Holter takıldı ve gece nabzım 29'a gündüz ise 39'a düştüğü belirlendi. Bu durumları yaşadığımda nefesim kesiliyor gibi oluyor. sanki kalp krizi geçireceğim gibi düşünmeye başlıyorum. Bu durumlar gündüzleri olmuyor. Akşam yemeğini yedikten sonra başlıyor. Nabzımın az atmasına neden olan şeyi bilmek istiyorum ama bulunamadı. EPS oldum. Kasıktan girdiler. Efor testine girdim. Masa(Tilt) testine girdim. Kalbim ulaşması gereken seviyelere ulaşıyor fakat nrmal yaşantımda sıkıntılar yaşıyorum.

Doktorum bana kalp pili takma kararı aldı. Fakat be korkuyorum. Pil takılınca neler olacak. Takılması beni kötüye götürebilir mi, veya takılan arkadaşların diğer sıkıntıları oluyor mu pil ile ilgili ne gibi sorunlar yaşamaktalar çok merak ediyorum. Bana yardımcı olmak isteyenlere şimdiden teşekkürlerimi sunarım...

Nabzınız 30-40 lara kadar düşüyorsa, EPS veya ilaç ile düzeltilemiyorsa kalp pili takılması zorunludur. Kalp pilinden korkmanıza gerek yok. Normal olarak kalbimizde bir noktadan çıkan atımlar kalbin ortalama 70 civarında atmasını sağlar. Pilin yaptığı şey bu işlevi devralmaktır. Yani kalbinizdeki odak değilde pilin ucundaki kablo bu atımları sağlar.

İşlem sırasında kalbinize her hangi bir işlem yapılmayacak. Aynı kasıktan girip EPS yaptıkları gibi, kürek kemiğinizin altından girip kalbinize bir kablo uzatacaklar. Pili de cilt altına koyacaklar. Siz uyanıkken bile yapabilirler.

Slm ,

Bana 03/OCAK/2013 tarihinde ICD takıldı (MEDTRONİC MARKA) ve 10 gün sonrada dikişlerim alındı , operasyon yaklaşık 1.5 saat sürdü ameliyattan sonra ayağa hemen kalktım ve bir sonraki gün sabah hastaneden çıktım . . . Şiddetli ağrım ,sızım olmadı , şu an gayet iyiyim . . . Haftaya yeni heyet raporu için hastaneye başvurmayı düşünüyorum . . .

Daha önceki rapor oranım HİPERTROFİKKARDİYOMİYOPATİ ' den % 50 oranım vardı . . .

Kalp pili ve ICD konusunda bilgi ve uygulama yöntemi konusunda kısa bir bilgi . . . Netten buldum belki faydası olur . . .

KALICI KALP PİLİ ve ICD (ŞOK CİHAZI) TAKILMASI
Kalıcı Kalp Pili Takılması
Kalbin sağ üst odacığında bulunan ve adına sinus düğümü denilen merkezden çıkan uyarılar kalbin üst ve alt bölgelerini birleştiren ve adına atriyoventriküler düğüm denilen ara bölgede kısa bir bekleme süresinden sonra özelleşmiş iletim yolları ile alt bölgelere yayılır. Böylece ana merkezde üretilen elektriksel uyarı tüm kalp kası hücrelerine iletilerek kalbin kasılması sağlanmış olur. Bu elektriksel uyarı ve ardından meydana gelen kalp kasılması yaklaşık dakikada 60 – 100 defa olacak şekilde sürekli devam eder.
Kalp Piline Neden Gereksinim Duyulur?
Uyarı merkezinin yeterli hızda uyarı oluşturamaması veya uyarı iletim yollarında giderken herhangi bir kesinti olması durumunda kalp atışlarının durması veya aşırı yavaşlaması söz konusu olacağından hastanın normal yaşamını sürdürebilmesi için gerekli kalp hızını sağlamak üzere kalp pillerine ihtiyaç duyulur.
Kalp hızının aşırı yüksek olduğu ritim bozukluklarında da kalbin ritmini ve hızını normale çevirmek için ICD denilen ve pil özelliği de olan şok cihazlarına gereksinim duyulur.
Kalıcı kalp pilleri ve şok cihazları ileri derecede gelişmiş teknoloji ürünleri olup kalbin çalışmasını sürekli hissederek gereğinde devreye girerler. Bazı türleri hastanın kalp hızının artması gerektiğinde bunu hissedip hızlarını ihtiyaca göre artırabilirler. Böylece hastanın kalp hızı yavaşlamasından dolayı bayılma, fenalık, baş dönmesi, nefes darlığı gibi yakınmaları ortadan kalkacağı gibi yaşam niteliği de düzelir.
Kalp Pili Takılması İşlemi Nasıl Yapılır?
İşleme genelde hastayı uyutmadan bölgesel uyuşturma yöntemi ile pil takılacak bölgenin uyuşturulması ile başlanır. Sağ veya sol köprücük kemiğinin 1-2 cm altındaki cilt altı bölgesine pili içerisine alacak kadar genişlikte cep açılır. Kalbe giden büyük toplardamarların içinden elektrod denilen ve kalp ile cilt altına yerleştirilecek jeneratör arasında iletiyi sağlayacak olan ince teller kalp odacıklarından birine veya her ikisine yerleştirilir. Daha sonra bu elektrotlar cilt altına yerleştirilecek olan jenaratöre bağlanır. Bu işlem yaklaşık 30–60 dakika sürer ve hastanede yatış süresi yaklaşık 2–5 gündür.
Kalp Pili Takılması İle İlişkili İstenmeyen Olaylar Söz Konusu Olabilir mi, İşlemin Riski Nedir?
Kalıcı kalp pili uygulaması küçük ölçekli bir cerrahi işlemdir. Dolayısıyla uygulamada bazı komplikasyon dediğimiz istenmeyen durumlar ortaya çıkabilir. Ancak bu işlemlerde komplikasyon riski oldukça düşüktür ve çoğu kez hayati önem taşımaz. Uygulama sırasında ortaya çıkabilecek istenmeyen durumlar arasında damara girerken akciğer zarının yırtılması, toplardamar yerine iğnenin atar damara girmesine bağlı kanamalar ve ritim bozuklukları sayılabilir. İşlemden sonra yara yerinin mikrop kapması da olasılıklar arasında olmakla birlikte bu seyrek görülen bir durumdur. Bunu önlemek üzere koruyucu antibiyotik tedavisi verilecektir. Uzun sürede bazen elektrod tellerin uygulandığı toplardamarlarda tıkanma ve buna bağlı sorunlar (yüzde, kollarda şişme; göğüs ön kısmında toplardamar ağlarının görünür hale gelmesi gibi) oluşabilir. Yine nadiren kalp pili takıldıktan bir süre sonra, pil jeneratörü veya kablolar kendiliğinden cilt dışına çıkabilir. Bu durumda kalıcı kalp pili cebinin yeniden açılarak onarımı gerekebilir.
Uygulamadan sonra 24 saat yatmanız gerekebilir. İşlemden 6–10 gün sonra dikişler alınacaktır. Kalıcı kalp pili yerleştirildikten sonra genelde yaşamınızda önemli bir değişiklik olmayacaktır. Ancak kalp pilinizi olumsuz etkileyebilecek davranışlar ve çevre koşulları ile ilgili olarak hekiminiz sizi bilgilendirecektir.
Hastalar pil takılıdıktan sonra 6 ayda bir pil kontrolüne çağırılır ve gerektiğinde bu kontroller daha da sıklaştırılabilir. Kalp pilinin ömrü ortalama 6–7 yıl kadardır. Her pil kontrolünde pilin ne kadar ömrünün kaldığı belirlenebilir Pilin değiştirilme zamanı geldiğinde pilin sadece jeneratörü değiştirilir ve tellere dokunulmaz.
Kalp pili uygulaması hastayı kısıtlayan bir işlem olmayıp aksine hastanın yaşam kalitesini artıran ve hastanın kalbini destekleyen bir tedavi yöntemidir. Yaşamsal önemi olabilecek kalıcı kalp pili uygulaması gereken hastalarda bu tedavinin yerine geçebilecek bir tedavi yöntemi yoktur.

hayata etkileri

Selamlar, ben ICD nin iş hayatına etkisi var mı yok mu diye öğrenmek istiyorum. Mesela ofiste bilgisayar başında çalışan ve arada iş seyahatlerine giden bir mühendis için ne gibi dezavantajları olur? İşe girdikten sonra bu cihaz takılırsa, işte negatif bir etkisi olur mu? Lütfen acil cevap verin. Şimdiden çok teşekkürler..

Hacivat mrb ,

Kesinlikle korkmayin , ben 03/01/2013 tarihinde ameliyat oldum , su an araba kullaniyorum kolumda aksama vs gibi durumlar soz konusu deil , yalniz 3 ay agir yuk kaldirmamami ve sonrasinda kulac atarak yuzmeyi yasakladi doktorum . . .

Ofis ortaminda kesinlikle sorun yasamazsiniz . . .

Öncelikle çok çok teşekkür ederim thomas. Peki bu bahsedilen raporlar alınması zorunlu şeyler mi? Yani takıldığı takdirde böyle bir rapor almam ve malülen emekli olma zorunluluğum gibi bir şey çıkmaz değil mi ortaya?
Ayrıca son bir sorum da hamilelikle ilgili olacak ICD takıldıktan sonra hamilelikle ilgili her hangi bir etkisi oluyor mu?

Sayın hacivat,

ICD'lerin hamileliğe doğrudan bir ilgisi yoktur. ICD takılan kişiler hamile kalabilir ve doğum yapabilir. Ancak, ICD takılmasını gerektiren kalp sorununun kendisi hamileliğe engel olabilir. O yüzden bunu kişinin kardiyoloğu değerlendirmelidir.

Örneğin kalp yetmezliği varsa, ICD olsun veya olmasın hamilelik tehlikelidir. ICD cihazı sadece kalp ritmiyle ilgilidir. Hamilelikte ortaya çıkacak fazladan kalp yüküne ne yararı, ne de zararı vardır.

Metepe ,

Samimi cevaplarınız ve yardım severliğinize kendi adıma müteşekkirim . . . Sorulan soruların tümüne samimi olarak cevap veriyorsunuz . . .

Değerli arkadaşım,

Forumlar insanların bilgi ve deneyimlerini paylaşmaları için kurulmuş yapılardır. Eğer bunları paylaşmayacaksak kime ne faydası olur. Ben de pek çok şeyi başkalarından öğreniyorum. Teşekküre ne gerek var. Nazik mesajınız için teşekkür ederim.

Slm ,

Bu gün , ilaç yazdırmak için bağlı bulunduğum ildeki devlet hastanesinde bulunan Kardiyolağa gittim ilacımı yazdırdıktan sonra , kendisine durumumu anlattım (ICD cihazı takıldığını HKMP hastası olduğumu , daha önce aynı hastalıktan rapor aldığımı ) ve malülen emekli olmak istediğimi bunun için yeni rapor oranımın ne olacağını sordum ve şu ilginç cevabı aldım , kafam tam karıştı . . .

Senin rapor oranın 0 (kalp pili uygulanan hastalara verilen oran bu dedi) sana verilecek oranda bu dedi . Kendisine ben şimdi HKMP hastası değilmiyim dedim , bana pil takılmış oranın bu dedi .

Resmi olarak başvurmamıştım ama verdiği cevaptan sonra bundan sonra yapacağım işleri bir kez daha düşünmek istiyorum . . .

Kafam tam karıştı , mecburen ben raporumu buradan alacağım . . .

[FONT=Verdana]Benzer durumda olan arkadaş varsa ve elinde rapor varsa isim ve özel bilgiler bölümünü kapatıp mail atabilir mi?[/FONT]

Gittiğiniz doktor yanlış bilgi vermiş... :)

HKMP kendi başına % 50, ICD takılması kendi başına en az % 30 oran alıyor. (Özür Cetveli 32-33 sayfalar)

ICD takılan kişi iyileşmiş olmaz. Hastalığı hala duruyor. Kolu olmayan kişiye kol protezi takınca özür oranı 0 mı oluyor? :)

MeTePe slm ,

Bende şaşırdım ama bu bana verilen yanıt bu , daha sonrada aynı DR gideceğim için takışmak istemedim . . .

15 yıl 3 aylık memurum ve bir an önce emekli olmak istiyorum ama bu gidiş ve bu mantıkla zor . . . Şaşırdım . . . Bu cavaptan sonra aynı DR gitsem yine bildiğini yazacak . . .

Raporu o hastaneden almanız şart değil. Yetkili üniversite hastanesine gidin. Görüştüğünüz kardiyolog kesinlikle yanlış biliyor. Gerekirse özür cetvelinin ilgili sayfalarını elinize alıp gidin.

Kalp pili takılan hastalar iyileşmiş olsa DAHİ % 20 özür puanı alıyor. ICD takılanlar iyileşse dahi % 30 alıyor.

a) ilaç tedavisi veya kalıcı kalp pili ile semptomları giderilmiştir 20 b) aritmi devam etmektedir ve organik bir kalp hastalığı vardır 20 c) aritmi nedeniyle İCD implante edilmiştir 30

Ayrıca ICD HKMP için bir TEDAVİ DEĞİL, ÖNLEMDİR! Yani hastalık orada duruyor. Sadece risklere karşı önlem alıyorsunuz. Hastalık olduğu sürece oran verilmesi zorunludur.

HİPERTROFİK KARDİYOMİYOPATİ EVRE I: Fizik muayene ve laboratuar sonuçlarıyla hipertrofik kardiyomiyopati tanısı konulan ve asemptomatik olan hastalar 50

Emeklilik konusunda dilekçe verdiğim anda ikamet ettiğim ildeki yetkili hastaneye gitmem gerektiği söylendi . . . Ben anlamıyorum bu sistemide DR larıda gerçekten çok garip bir gidişat var . . . Oran olarak 2 farklı hastalık olarak geçer derler başvursam birde o (HKMP+ICD iki farklı hastalık olarak değerlendirilir birde bu şık var bu cevabı veren bunu da uygular ) var kafam allak bullak . . .

Sitede benzer durumda olan kimse yok , memur olup bu hastalıktan malülen emekli olan arkadaşa da rastlamadım . . .

mrb
2005 yilinda av tam blok dogustan tanisiyla kalici kalp pili takildi vdd guidant marka... su ana kadar hicbir sknti yasamadim ama mrk ediorum su an universite ogrencisiyim ve 25 yasindayim ben simdi rapor alsam ne gibi islerime yarayacak ve bana ne kadar oranda rapor verirler
av tam blok konjinital
kalici kalp pili ve tansiyon ilaci ve kalp ilacini hergun kullaniyorum

Merhaba Ben de İzmir den aranıza katıldım,ICD St JUDE Medical ürünü kalp pili takıldı,1 ay henüz oldu Sebebi Bradikardi oluştu,kullandığım ilaçlar ve önceki kalp ameliyatı yüzünden oluşmuş.Bayılmalar ve Göz kararması olayları yaşıyordum...Şükür şu an çok iyiyim...İlk kontrolüm geldi,çok merak ediyorum pilin neler yaptığını....Aynı hastalıktan muzdarip kardeşlerime acil şifalar dilerim...

arkadaşlar slm , hipetrofik kardiyomiyopati rahatsızligımdan (kardiyak) bayılmalarım başladı ve ICD pil takıldı. Bahsedilen verği indirimi maaşa nasıl yansır,emeklilikle ilğili bilğilerinizden faydalanabilirmiyim. ben emekli sandıgına tabiyim 22 yıl oldu.15.03.2013 tarihinde ICD pil takıldı sadece istirahat raporu aldım.7gün+30gün olarak raporum 26.04.2013 te bitiyor. bana yardımcı olursanız sevinirim.

ümit kardeşş senin hastalıgın neydi kalp pili takıldı.benimki BRUGADA senromu vardı ICD kalp pili takıldı bana yüzde 30 geldi.biraz bilgi verebilirmisin

Selamlar

Merhaba arkadaşlar. İstanbul Üniversitesi Kardiyoloji Enstitüsü babama ICD cihazı takılmasına karar verdi. Yalnız doktor sözlü olarak babama söylemiş bunu birkaç hafta araştırın falan demiş.
Sanırım SGK bu cihazın maliyetini tamamen karşılamıyor. Araştırın derken neyi kast etmiş olabilir doktor, babam moral bozukluğuyla tam anlamamış.
Babam SGK emeklisi. ICD cihazının maliyeti, prosedürleri vs. nedir?

Şimdiden teşekkürler.

SGK bildiğim kadarıyla maliyetin tamamını karşılıyor.

Size cihazı araştırın, yani ne olduğunu öğrenin demek istemiştir sanıyorum.

.

Sayın Metepe cevabınız için teşekkürler. Haseki'deki doktoru aradım, İ.Ü. Kardiyoloji'de ICD işlemi için çok sıra olduğunu ve geçen zamanın risk oluşturabileceğini, o yüzden başka hastaneleri de araştırmamız gerektiğini söyledi. Sanırım bazı özel hastaneler yüzde 50 ile takıyor, diğer üniversite ve devlet hastanelerindeki yoğunluk durumunu araştırmam gerekiyor. İyi günler.

Üst Alt