Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Klasik Türk Müziği 2

İşte bu!!!!

Ya şu anda o kadar iyi gitti ki bu şarkı, ellerin dert görmesin hanımeli.

Kim ne dersin, nasıl eleştirilse eleştirilsin, yada ne kadar haksızlığa uğradığı düşünülse de düşünülsün, bizim hücrelerimize yansımış öylesine anlar var ki, ne biz ondan kopabilirz, ne de o bizden kopabilir.

Harikasın....

Sevgili Hanımeli iyi dileklerin için teşekkür ederim :) layık olmak için elimden geleni yapıcam inşaallah :)

Sevgili andante; eline, koluna, gözüne , vaktine vallahi herşeyine sağlık :)) Senin bu verdiğin bilgileri word e aktarıp arşivlemeye karar verdim , iznin olursa :) Çok çalışmam lazımm çooookkk :D

yaa içimden geldii Klasik Türk Müziği olmasa da türk müziği sonuçta :wink: Çok seviyom ben bu parçayı :oops:

http://www.youtube.com/watch?v=PIIvdbHm0j0

O kadar güzel bir şey yaptık ki yaren, sana teşekkür ederim. Ben daha sonraları koymayı düşünüyordum , daha bunlara benzer onlarca örneklerimiz var.

İşte Atatürk ün duymak istediği bir müzik dinliyoruz, şu anda araya bence çok güzel şekilde denk geldi.

Tekrar teşekkürler.

Ooooff yaaaa Yaren :)
Bu saatte bu yapılır mı... Saat 01;15
Bu gönderdiğin parça bana şimdi Taksim İstiklal Caddesini hatırlattı…

Ne zaman istiklale gitsem, tünele giden yol boyunca aheste, telaşsız yürürüm…
Kalabalık umurumda değildir…
İçimi sıcacık yapan, ılık tatlı bir rüzgar…
Ve yolun son bulduğu yer tünelde de bir yerde oturur, çayımı yudumlarım….
İşte yürüdüğüm o yol boyunca,
önünden geçtiğim bütün müzik marketlerde bu parça çalar…
Bu parçayı duyduğumda daha da bi güzel hissederim kendimi...

Şimdi Taksime uzaklarda bir yerdeyim…
Ama yine gideceğim…
Ve yine, yeniden bu parçayı duyacak olursam
İşte o zaman seni, sizleri anar, kulaklarınızı çınlatırım…

İstiklali, Tüneli özledimmmm uleeennnn :(

Bir yol şöyle İstiklale uzanayım deyip, o aheste yürüyüşünü yaparken bana huuuuuuuu komşu demezsen, beni de yanına alıp çaylarımızı beraber yudumlayamazsak ben sana ne yaparım hanımeli!!!!

Ne yapacağımı sen düşün, bugün sizlerle benim için çok ama çok önemli bir Türk müziği bestecisini paylaşmak istiyorum:

İstanbul denilince bir çok şey gelir aklıma, ama niyese kanun gelir bir de dostlar.

Göksel Baktagir(Unutmak mümkün mü?)

Ve yine kim ne derse desin bizim müziğimiz evrenselliği çoktan yakaladı. Hep eleştirileri değil bir de farkında olmadığımız ama yapılan onca güzellikleri de görmek gerekir diye düşünüyorum.

Göksel Baktagir - Mercan Dede

Ve son olarak bizim müziğimiz yapısı gereği tek seslidir diyenlere güzel bir örnek. Hiç umrumda değil başta yazdığım gibi tek sesliymiş yada çok sesliymiş, ben müziğimizdeki armonik yapıdansa melodik yapıya vurgunum. Ama izleyeceğiniz video ne kadar farklı yönlerde de müziğimizi dinleyebileceğinizi bir göstergesi.

Bu konserde izleyeci olarak bende vardım. Cidden olağanüstüydü.

Hijazz Project Hijazz İstanbul Jazz Festival 2006

Gösterelim ablaların ablası :) Benden çok yaşıcan andante :D Ömer Faruk Tekbilek'ten sonra Göksel Baktagir' i koymuştum sıraya :) Benden önce davrandın :D

Hijazz Project Hijazz seçimine karşılık benden size Göksel Baktagir'in Hicaz Saz Semaisi (Garip) gelsin :)

http://www.youtube.com/watch?v=7AP1ap1jyG4

Ne yaptın böyle yarenim yaaaaaaaa

Yüreğimin bir köşesinden şöyle ince bir sızının akmasını sağladın tam da şu anda.

Elimde değil, ben bu adam tapıyorum, ve gerçekten Türk müziğinin öylesine muhteşem isimleri var ki bu anlamda biliyormusun bazen ah, ah keşke Atatürk ölmeseydi ve en azından bu adamların müziklerini dinleyebilseydi dediğim o kadar çok oluyor ki.

Şu anda gözümden gelen bir yaşla harika duygular içinde dinliyorum Göksel Baktagir i....

Bizden çok yaşasınlar başka bir şey istemiyorum.

Biraz Gökselle dolanalım ve sonrada Birol Yayla,Aziz Şenol Filiz i tanıtalım. Onlarda başka bir deha..

Ve Göksel Baktagir ile arkadaşlarından çok ama çok tanınan bir eserde benden olsun.

Nihavent Longa

Yaren canımcım, seni konservatuara boşuna göndermedik. :D Konservatuarlardan genellikle kimlerin çıktığını gayet iyi biliyoruz. Asıl bilmemiz gerekenler işte böyle adamlar.

O muhteşem sesini korumasını bileceğinden eminim ama ne olur ne olur işin teorik kısmını da özümse, çünkü bu müzik halk müziği de dahil olmak üzere o kadar kötü kişilerin elindeki, sizlere güvenmek istiyorum artık, beni anlıyorsun değil mi?

Bir tanem 24 saat sana yetmez, sen 25. saatin peşinde olmak zorundasın

Bak bu eser bir kadın sanatçıya ait.O zamanlar bile şimdiden çok daha fazla kadın sanatçımız vardı. Seni seviyorum..

Huuu huuuuu!!!
:) tabiî ki seve, seve çağırırım sevgili şefim…
Ama bir süreliğine sayfiye yerinde, inzivaya çekildim…
İstanbul a iner inmez oradayım :) haber veririm…

Bu çingeneler bir başka insanlar…
Yeteneklerini anlamak mümkün değil…
Eee biraz ortalığı şenlendirelim o vakit…
Hadi bakalım bu da benden olsun bu gece…
Bakalım beğenecek misiniz? :wink:
http://www.youtube.com/watch?v=YsPdYAI3sd4&mode=related&search=

Bi de sevgili sanem hani benim "harika" olduğum bir konu var dı ya :)
Şu unutulmaz siyah beyaz türk filmleri müziğimiz…
O konuyu biraz daha açmanı reca edeceğim senden…

andante nihavent longa için teşekkürler
bu arada göksel baktagirin çaldığı kanun bizim yapımız :D

birde Ahmet Meterden Nihavend Longa dinlemenizi isterim tabiiki öncesinde harika bir taksim
bu kanunda bizim yapımız :D

http://www.youtube.com/watch?v=8DY0e7RuuQo

HANIMELİ VE ONUN GİBİ SİYAHBEYAZ TÜRK FİLMİ VE ŞARKILARINA MERAK DUYANLAR İÇİN :
salı günleri TRT2 de hülya koçyiğit'in sunduğu BİR ŞARKISIN SEN belgeseli
tam sizlik :)

Nayııııır… nolamazzz!
Oooh aman iyi Hülya Koçyiğit sunuyormuş…
Okurken bi an sadece onun filmleri var sandım…
Sevemedim ben bu kadını da… O yüzden korktum bi an…
Teşekkür ederim baykemal beni düşündüğün için :)

Ah be yarenim

Benim bu ikiliden en favori parçam biraz daha farklı, bunlarda harika o başka...

Nasıl alıp bir başka diyara götürüyorlar insanı değil mi?

İşte benim favorim;

Yansımalar - Bab-ı Esrar

Böyle ney üflemek istiyorum yaaaaaaa, çok şey mi istiyorum sanki? ve şu anda bu müziği dinlerken her zamanki yaptığım işi yapıyorum. Garip bir tebessüm, duyulan hazla,ve bir kaç damla gözyaşı....

Ve ikincisi geliyor şimdi;

Olmaz böyle bir şey, gerçekten inanılmaz güzel....

Ağıt

Ben film müziklerine daldım gittim!!! :)

Bu ney tuhaf bir şey
Sanki sesi insanın ruhuna dokunuyor...

Ama herşeyi de unutmasam iyi olacak... :wink:

beni düşündüğünüz için çoooook teşekkür ederim...
Huzurlu bir dinletiydi...

Buyrun bir ney ve o neyle yapılabilecek en imkansıza yakın nefesler...

Bi arkadaşım haberdar etti saolsun bu adamdan :D Bu link ona gelsinn :)

Şaka biyana yorumlarda da belirtmişler. 29 ve 31. sn lerde acayip bi nefes çevirme olayı göstermiş zat-ı muhterem. Ben bizim okulda öyle bi durumla hiç karşılaşmadım :D
Buyrun izleyin ama daha çok dinleyin :)

http://www.youtube.com/watch?v=Ba53hl1m2DE

:wink:

teşekkürler yaren ney sesine bayılırım ben .dur bidaha dinleyeyim ya

sen tut o kadar ney muhabbeti yap ve bu işin ustadı piri
NEYZEN TEVFİK'den tek kelam etme olcak şey değil
bu geminin yolcularından biri olarak
bu ayıbı temizlemekde bana düştü :oops:

http://www.youtube.com/watch?v=v-9rFYJ49VE
http://www.youtube.com/watch?v=VyAUDWIKXSI&mode=related&search=

bu arada neyi rap e bile uygulayıp zıpır gençlere neyi sevdiren
mercan dede'yi de analım :)
şeyyy rapi ben de seviyom bee ne ayıp dii mi?
ondaki protest hava hoşuma gidiyor napiim. sayfa içeriğine ters düşsede

işte merak edenler için ceza ve mercan dede
http://www.youtube.com/watch?v=dEypmHN_Vwg&mode=related&search=

aşağıdaki linke bi pps (power point show) dosya koydum.
ee bunun özelliği ne derseniz..özelliğ güzelliği derim :)
güzel çünkü ben yaptım.
slaytta kullanılan resimleri teee bi zamanlar TRT de oynayan
ve sait faik'in havada bulut adlı hikayesinden dizileştirilen
sahnelerden capture ettim (yani ekrandaki görüntüyü kopyaladım,çaldım)
şiirler muhtelif şairlerden hoşuma gidenler.
neyse gelelim konumuza. arkadaki müziğide yine radyodan kaydettim
tabii ki ney.. :)
ahha işte o müziğin tamamını arıyorum yıllardır

http://uploaded.to/?id=bgb4en

eğer inmezse netten kaynaklanan sorunlar var
daha sonra yine indirmeyi deneyin...olmazsa mailatın gönderiim

Eline sağlık bayke, çok çok güzel olmuş..

Bu arada "Havada Bulut"un senaryosunu (Ayfer Tunç'un diğer kitaplarını da) alt kitaptan indirebilmen mümkün. Orada çok daha net resimler var. Yalnız, kısa bir üye olma seramonisi var. ;) Şiddetle tavsiye ederim. (andante sana da.. okumadıysan "Bir Maniniz Yoksa Annemler Size Gelecek (Anlatı, 2001, YKY) harikadır.. Bunu selüloz halindeyken okumuştum. Tüm 60-70 arası doğumlu anıseverler okumalı bence.. :D

http://www.altkitap.com/kitap.asp?kitapid=23

Sevgili dostlar,
Beni azıcık tanıyanlar, yahu burada Müzik konuşuluyor bu adam nerede? " diyecek. Hatta sevgili dostum, pirimiz Sanem öğretmenim de kulağımı çekecek vallahi biliyorum...
Birincisi, üzerinize afiyet çok ağır bir gastroenterit - Türkçesi alttan - üstten sular seller :lol: serumlar yatıyor olmam ve bilgisayar olmaması, ikincisi ise bu başlığı, o büyük" BAŞLIK DÜZENLEME POLEMİĞİ" nedeniyle görmüş olmam. Başlık tartışması her ne kadar gereksiz olsa ve gereksiz kırıcı sonuçlara doğru gitmiş olsa da ve be üzmüş olsa da; bu başlığı keşfetmeme neden olduğu için oldukça sevindirdi. Ayrıca sevgili Cem dostumun açtığı başlık da 1 olarak yerinde duruyor. Zaten problemin ne olduğunu da bu nedenle anlamış değilim.
:shock:
İmdiiii... Efendim asıl konuya gelecek olursak, burada yani bu başlıkta okudukça okunası, tıkladıkça tıklanası ve dinledikçe dinlenesi bir hazine keşfetmenin huşuu ile satırlarıma son verirken, hanımeli, yaren dostlarımızı daha yakından tanıma fırsatı bulduğuma seviniyorum. (pek bi eski kelam mektup sonu gibi oldu hehe)
Not: Sanem dostumun imbikten geçmiş, ansiklopedik bilgileri, yaren'in dediği gibi word belgesi oluşturulup arşivlemeye değer.
Sevgilerimle

Sevgili dostum,

Daha iyi olduğunu umuyorum..

BAŞLIK DÜZENLEME POLEMİĞİNİ hiç okumamanı dilerdim. :(

Yanlış anlamaların bir kısmını ÖMler ile (en azından benim açımdan) tatlıya bağladık.. :wink:

Aramızda olmana sevindim..

kib :D

Alper abimmmm :D hoşgeldinn ... ne güzel seni burda görmek :D

Ayrıca çok geçmişler olsun... :wink:

Gelelim konumuzaa :D

HAFIZ BURHAN... ve MAKBER...

Kendisi Türk ses sanatçısı, imam, müezzin, hafız, mevlithan, bestekar ve gazelhan. Cumhuriyet’in ilk yıllarının en etkili ses sanatçısı.
Muallim İsmail Hakkı Bey ve Lemi Atlı dan ders almış.
1925-26 yıllarında Kolombiya Plak firması için art arda 100 kadar plak doldurmuş ve gazelleriyle bir anda üne kavuşmuş en fazla satan ve kazanan plakların sahibi Hafız Burhan özellikle ilk defa seslendirdiği “Makber” ile uzun yıllar dillerden düşmedi, o kadar ki, bestesi kendisine atfedildi. Birçok Türk filminin müziğini de hazırlayan Hafız Burhan 18 Nisan 1947’de Ankara'da bir mevlüt sırasında fenalaşarak vefat etti. :(

Bu cumartesi Manisa'da HAFIZLAR ŞENLİĞİNE davet aldım :) Türk Halk Müziği bölümünde solistlik yapıcam ama kabul ettirebilirsem MAKBER ve BÜLBÜL KASİDESİ ni okucam inşallah :oops: Görüntü alabilirsek koyarız siteye :wink:

Şimdi HAFIZ BURHAN dan MAKBER i dinlesek ne güzel gider...

http://www.youtube.com/watch?v=maoCVoY3NTg

...

Bekleriz y@ren.. Hatta vermezlerse "görüntü almadan gidersem siteden atacaklarmış" de onlara.. :twisted: (Yalandan kim ölmüş :p )

Selahattin İçli'nin "Ömür Diyorlar Buna" adlı kürdili hicazkar şarkısının iki ayrı yorumunu buldum youtube'da..

Biri:
Melihat Gülses / Bitmez tükenmez bir dert ömür diyorlar buna

Diğeri:
Berrin Şener Ersoy / Bitmez tükenmez bir dert ömür diyorlar buna

Şunları bizahmet bir kaşılaştırıverin yaaa.. Ben pek tekniğinden anlamadığım için, hangisi daha güzel söyüyor bulamadım. :oops:

hoşgeldin alper hocam geçmiş olsun.
biz buralarda tasarruf olsun diye gusulü bile teyemmümle halletmeye
çalışıyoruz, bi bardak suyla duş alıp bi de üstüne iki kese atma becerisini gösteriyoruz
maşallah sen sular seller gidiyon. ööle fiyakalı latince bi isim uydurmakla
bu müsrifliğini mazur gösteremezsin.
neyse anladığım kadarıyla tesisattaki arızayı gidermişsin tekrar geçmiş olsun :wink:

Teşekkür ederim sevgili dostum. Kaldığımız yerden devam.......

Üst Alt