Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Koklear implant ameliyatı oldum - Nisan 2017

Beyler Cochlear ile Medel arasinda takildim kaldim.

Cochlear kullanicilarindan biraz bilgi almam lazim.

Acaba dogal ses e ne kadar yakin? Medel öyle iddia ediyor ki , Cochlear resmen karalamis.. neredeyse dogal duyma sadece medel Synchrony ile daha iyi , daha keskin , daha net . Cochlear ise daha cok robot sesi , mekanik ses , car curtu var diyor..

Hangisine inanalim bilemedik ki. Bu soruya ancak eskiden iyi duymus sonradan isitmesini kaybetmis ve sonra Cochlear cihazi edinmis biri cevap verebilir..

Gesendet von iPhone mit Tapatalk

Bence cochlear. doğal ses hiç olmaz çok robotik de olmaz.
Bana çok güzel geliyor sesler.

Bu işitme cihazı gibi değil. Medel kullanan adam cochlearın ürününü KULLANAMIYOR iç parçaları farklı olduğu için kimse iddaa edemez medel iyidir ab iyidir oticon iyidir diyemezsiniz!!! Öyle birisi varmı var evet medel kullanıp cochleara geçen birini duydum kendisine sorarsanız belki cevap verebilir.Cochlear implant derneği başkanı Mustafa Koyuncu...

ben 7 yil medel kullandim sesler teneke gicirtisi gibiydi.cok ayar degisti ama degisen cok azdi

geçmiş olsun sormak istediğim siz uzun bir süre duymadığınız için duymaya hasret kalmışsınız yaptığınız operasyon sonucu duyuyorsunuz peki anlaya biliyormusunuz seslerden kelimelerden net anlayışılır geliyormu görültü patırsı yoğunluk varmı dışarda nasıl insanlarla iletişimin nasıl konuşma çevre araç gürültüsü rahatsız edicimi

@suat65

Anlama oranım çok iyi durumda, gürültüsüz ortamlarda yüze bakmadan bire bir olsun çoklu sohbet olsun çok iyi anlıyorum, eski doğal kulak gibi değil ama onun %90'ı kadar vardır tahminen.

gürültülü ortamlarda sohbet biraz anlama kötü ama daha yolun başındayım, 5 aylık kullanıcıyım, zamanla daha iyi duruma geleceğimi düşünüyorum.

telefon ile konuşmam çok iyi sorunsuz durumda.

Teşekkür ederim bilgilendirdiğiniz için

Aman ya 3 haftadir cochlear , medel , cochlear , medel diye düsüne düsüne deli oldum. Bu sabah doktora mail cektim ve cochlear Nucleus Profile Serisini (CI532 2016 yilinda cikmis ) ve Nucleus 7 istedigimi söyledim. En azindan hic bir cihaz yardimi olmadan iPhone ile baglanti kurup telefon görüsmesi , Ayaralar veya müzik dinleme yapabilecegim. Haftaya cuma günü ameliyat olacagim. Hadi bakalim.

Finally

kanso ile telefonda rahat görüşebiliyorum yine daha iyi anlamak için telefon klipsi aldım.
N7 de ki bu özellik çok iyi olmuş çok hoşuma gitti umarım kanso içinde geliştirirler.

Çok şanslısın en son teknolojiyi kullanacaksın N7 çoğu ülkeye henüz gelmedi.İyi bir seçim olmuş ... Profil seriside gelmedi henüz ülkemize memnun kalacaksın kardeşim kadir abi ve bana güvenebilirsin.

N7 icin Fiyat farki cok olacak diye duydum and. Bilgisi olan var mi

asadas05
Sonradan isitmenizi kaybettiginiz için soruyorum implanttan gelen ses eskisiyle birebir aynı mı ? Robotik ses ne kadar ? Müzikten zevk alıyor musunuz? Birde tek taraflı mi çift taraflı mi implant ?

Bohemian

Dün Avusturya Salzburg da Medel , Cochlear ve Avanced Bionic ve avusturyanin en ünlü doktorlarininda katimiliyla gerceklestirilen bir konferansa katildim. Gerci ben iyi dumuyorum ama birileri bana yine de bazi önemli aciklamalarda yardimci oldular.

Doktorlar ve Audioglar diyorlar ki ;

-Islemci takildikdan sonra robotik , mechanik sesler gelebilir bunun sebebi beynin henüz alismamis olmasi ve AYARLARIN ilk baslarda kötü ayarlaniyor olmasindan dolayidir. Kötü ayardan kastim , henüz herseyi aktiflestirmemis olmalaridir. Zamanla randövi aldikca daha iyi ayarlaniyor ve normale yakin ( o kadar mükemmel olmasada ) iyi duyuyorlarmis.

- Doktorlar ve Audiologlar kesinlikle diyor ki : Rehabilitasyon , Logopedi ve müzik terapisi oldukca önemliymis ve Implant yaptirdikdan sonra 1-2 sene zaten devamli gidiliyormus AMA sonrada sene bir kere gitmemizi tavise ediyorlar. Duymak kafa isidir. Eger sen rededersen basaramazsin ama kendine güvenirsen basarabilirsin DIYORLAR...

-Ayirca almanca bulunan harflerin seslerini ve bir kelimenin cikardigin sesleri normal kisi nasil duyar , beyin neleri analiz eder ( bu konuya solanda tam anlamadim ) bununda etkisi varmis. O yüzden logopedi ve rehabilistasyon merkezlerinde beyninin rahat kavrayabilecegi kelimeler devamli tekrarlandirilir falan.

- GÖZLER cok önemliymis , hem normal duyan insanlar da hemde implantili olan insanlar da GÖZLERIN duydugunu anlamaya büyük bir katkisi varmis.. Nasil mi ?

Salonda adam ORJINAL ve SES mekanik/robotik olan bir konusma sesi dinletti millete. Ses biraz uzun bir cümleydi. Öncei robotik veya mekanik ses cikaran bir ses dinletildi. Ardindan ORJINAL olan ses dinletildi.. Arada bariz fark varmis..

DAha sonra sesin ne söyledigini altyazi olarak okuttular ve mekanik sesi tekrar canlandirlar. Hem okuyup hem dinleyen mekanik sesi , ORJINAL ile arasindaki kaliteyi ayirt etmekte zorlandilar.

Bu nedenle doktorlar ameliyattan sonra kesinlikle 1 yillik Logopediye ve daha sonra rehabilitasyona ve müzik teparisine gitmemizi öneriyorlar. Aksi takdirde basari elde etmek zorlasiyor.

Simdi bu metni sevgili @alidurmaz okusun ve kendi lehine kullansin , daha sonra gelsin bize cakal desin.

Cevabınız için teşekkür ederim. Rehabilitasyonlar felan Türkiye'de ne derece var uygulanıyor onun hakkında hiç fikrim yok umarım vardır. Ben daha implant kategorisinde değilim ama ilerde gerekecek diye düşünüyorum. Neden olduğunu anlamadığım bir şekilde yavaşta olsa kayıp ilerliyor yıllar içerisinde. İmplanttan en çok beklentim müzik zevkinin baltalanmaması. Umarım implant teknolojisi zamanla daha da ilerler.

Bohemian

İmplanttan gelen ses aynı değil ama, benim sol kulak biraz olsun duyduğu için dengeliyor, sanki orjinale yakın duyabiliyorum hissi var. tek kulak implantım. müzikten sevk alıyorum.

sizin durumunuzuda duymayan kalmadı shukufe hanım bir kolesteatom olmuşsunuz verim alamamışsınız ama çok şükür kulağında başka sorunu olmayan çocuklarımız yaşıtları gibi konuşuyor okullara gidiyor dediğiniz markayla. keşke sizinde böyle olabilseydi.

Beyler 3 gündür cihaz takiyorum.. her sesi duyuyorum.. ama sag kulagim biraz iyi duydugu icin isitme cihaziyla dengeleniyor, sesler böyle daha dogal algilaniyor. Tek implantla suan dogal ses var diyemem. Ama 3 gün geciyor.

Bazi kelimeleri anlamaya basladim.. bazende kelimelere yakin anlamaya.. ama suan cagri merkezinde calisamam [emoji28]

Gesendet von iPhone mit Tapatalk

Finally
sen var ya sanıyorum hastasın, ne demek istediğimi anlamadan yorum yapıp hakaret ediyorsun.

Aklını çalıştır biraz geniş düşünmeyi dene, ve tabi saygılı olmayı da..
Umarim bu sefer anlarsın....Kısaca demem şu: kendisinin yapmadığı yapmayacağı şeyleri başkalarına tavsiye etmek ne demek?
ve son olarak. Sana daha da cevap yazmayacağım..

Çünkü değmezsin....
NOKTA

Kansonun nasıl bir farkı var diğer modellere göre ben carrina modelini de cok merak ediyorum bilginiz varmı?

asadas05

Benimde iştime kaybım 92/105 şuan yeni iştime cihazı denemesindeyim denediğim cihazların hepsi kulak arkası ve en güçlü cihazlar olmasına rağmen duyduklarımı anlamada zorlanıyorum. Konuşmam oldukca düzgün ben söylemesem kimse işitme sorunumu fark etmiyor ama cihazla duymaya calışmaktan o kadar yoruldum ki CI ameliyatını düşünmeye başladım. Olumsuz yorumları okudukcada korkuyorum hangı dezavantacları yaşadınız bahsedermisiniz?

@ışık06

Olumsuz hiç bir durum olmadı bende çok şükür, doktorunuz uygundur derse sizde de olmayacaktır.

olumsuz yorum yazan sadece shukufe onda da özel bir durum oluştu.
bnece yaptırın kaybınız yüksek cihaz fayda etmez.

Su sesi kuş sesi falan güzel tabi ama önemli.olan konuşmaları anlayabiliyormusunuz implantlı arkadaşlar.Lütfen cevap lütfen.

Konuyu açan arkadaş duyma ve anlama durumun nasıl ?

Nasıl geçti ameliyatınız şu an durumunuz nasıl ve ne ameliyatı olmuştunuz? Ben de Demir beye ameliyat olacağım

Üst Alt