Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Koklear İmplant (biyonik kulak) hakkındaki görüşleriniz?..

firdevs hanım ne yazık ki siz önyargılısınız. çünkü başarılı olanları görmeden tanımadan ameliyattan uzak durun diyorsunuz kafanıza göre. bu önyargı değilse nedir?

bende de sensouneural aynı sorun var. ben de ses duyuyorum ben de sizin gibi ince sesleri alamıyorum. konuşmaları toparlayamıyorum. anlayamıyorum. sadece bir kişi ile yüzyüze konuşarak "dudak okuyarak" ve ses duyarak anlıyorum şimdi bu BİNORAL TİPTEKİ cihazdan randıman almak mı demektir? halbuki işitme cihazının dudak okumaya gerek kalmadan anlama yeteneği sağlaması lazım. biz kendi kendimizi kandırmış olmuyor muyuz? ve 2 ay önce kadar kaybım ilerledi ve sağ cihazımdan eskisi gibi verim alamamaya başladım. sessizliğe mi gömüleyim? bugün şükür diyorsunuz ama sizin de işitme kaybınız ilerleyecek. ezan sesini de duyamayacaksınız. çünkü sensouneural tiptekilerde kayıp ilerliyor. ne kadar BİNORAL TİPLİ cihaz taksanız da farketmiyor.

Pronet,
size verdiğiniz Sensouneural işitme kaybı ve İşitme cihazları hakkında verdiğiniz bilgilere tamamen katılıyorum.Ne yazıkki bazı insanlarda Cochlear İmplant Fobi haline gelmiş,aynı zamanda ön yargılı fikirler oluşturmalarına sebep olmuştur.Ve bu insanlara şaşırıyorum.Tabiki bir yandan da onların görüşünede saygı gösteriyorum.Yani bu cihazı taktırmak ve ameliyatını olmak için istekli olmak gerekiyor,zorlan olacak diye bir kaide yoktur.En büyük cesaret "Hazır olmak" ve "istekli olmak" 'tır.

Elimizde duymak gibi fırsatlar varken bence değerlendirmek gerekiyor.Boşu boşuna kendimizi sessizliğe gömmenin bir anlamı yok.Cochlear İmplant artık eskisi gibi değil,çok gelişti.Çok uzman Doktorlarca Ameliyatları risksiz gerçekleşmektedir.Ön yargılı olmamak gerekiyor, ayrıca yeterli bu konuda tıp bilgisi olmadan kanılara varmamak gerekiyor.Bilmeden konuşmamak gerekiyor en önemlisi...

İşitme cihazları duymayı sağlarlar.Ancak işitme kaybı yaratırlar.Kesinlikle işitme sabit kalmaz.İlerde mutlaka işitme performansında düşüşler ,değişmeler hatta desibel değerlerinde oynamalar görülür.Ayrıca kesinlikle Cohlear İmplant, normal İşitme cihazlarına göre mükenmmel ses iletimi sağlıyor.Çünkü ses direkt sinirlere iletiliyor buda sesi kaliteli,berrak yapıyor.Eğer işitme cihazından fayda alamıyorsa bir insan,mutlaka Cochlear İmplant adaylığına uygunsa bu cihazı mutlaka taktırsın.Zaman kaybetmeden,sesleri unutmadan bir an önce sesli, dünyaya adım atsın.Yoksa vakit çok geç olabilir.Sonra çok sıkıntı oluşturuyor.Geç kaldığınızda taktırdığınızda, verim alma şansınız düşüyor.

Anlamamak ile duymak arasında dunya kadar fark var.Anlamadan duymak çok zor bir şey.Oysa o kadar güzel ince sesleri,tınıları,şıkırtıları güzellikleri hep kaçırıyorsunuz.Duymak demek en ince ayrıntısına kadar seslerin güzelliğini yaşamak demektir.Duyuyorum nasıl osla demek yeterli değil ,nasıl ve ne kadar kalitede duyduğunuz önemli.Bundan sonrasıda Anlamak şeklinde gelmektedir.

Lütfen Cochlear İmplant konusunda önyargılı olmayalım.İşitme cihazından faydalanamayan tüm arkadaşlara eğer İmplant adaylığına uygunsa bunu yapacak güce sahipse, çok geçmeden yaptırsınlar.Ameliyatıda oyle korkunç bir şey değil:)

Herkese sağlıklı günler...

firdevs arkadasa katiliyorum ama burda siz koklear implanti kullanmadiniz ne kadar bilsenizde tecrube etmediniz kokleari
zatende tecrube edilmiyor ameliyat olmadan
okudugum bunca seylerde en agir isitme kaybinda az da olsa isitme kirintisi vardire
koklear implant ameliyati olduktan sonra kulakta o isitme durumu kalmiyor maalesef dis islemciyi takabildiginiz kadar duyarsinizkoklear implantla sesleri cok yuksek duydum
7 yil gibi uzun surede dudak okumadan hicbirsey anlamadim butun aile seferber olmustur bana arkamdan konusma egitimi vererek buna ragmen hic anlamadim duklara yuze baklmadan
kokleari aldirdiktan sonra dijital cihazimlada konusmayi az bir farkla anliyorum dudak okuyarak
koklaer implantlada obur odadan gelen sesleri hic duymazdim
koklear oncesi bana hic soylenmedi implant taktirinca o kulagin bidaha isitme cihaziyle ses duymayacagi
koklear oncesi simdiki gibi dijital cihazlarin oldugubana soylenseydi onlari bilseydim hic koklear yaptirmazdim
gelecekte hic ses duymamaktan korktugum icin yaptirmistim ama o kulaktaki isitmeyi tamamen kaybedip basdonmeleri kulak cinlamalariyle ameliyatlarla ugrastim 5 yildir
bir iyi tarafi son kokleardan oturu olusan koleastotam artik tekrarlamayabilir dedi doktorum buna seviniyorum
obur kulaga asla asla birdaha koklear implant yaptirmayacagim doktorum teklif ediyor ama

Shukufe'nın yazısına göre bir yazı daha yazmak istedim.Gerçi benim yazıma karşılık mı değil mi anlayamadım?Ama yazmak istiyorum:)

Ben Cochlear İmplant kullanıcısıyım.Bu konuda çok deneyimim var.Cevrem ve dolasıyla çok Doktor tanıdığımdan kendimce fikirler üretebiliyor ve bilmeyenlere paylaşıyorum.Bende,Fırdevs hanım'a kısmen katılıyorum.Bence Fırdevs Hanım'ın zamana ihtiyacı var.Elbette birgün mutlaka farklı düşünecektir.

(Shukufe):Sizde birtakım sorunlara yol açmışsa, başka insanlarda da öyle olacak diye bir şey yoktur.O görüşler sizin görüşünüzdür, .Umarım zamanla daha da iyi olacak ve fayda alabileceksiniz.

Ek olarak:
Cochlear İmplant,memnuniyeti kişilerin bünyesine göre değişiyor.Kimileri verim alamıyor(buda geçmişindeki duymama aralığının çok uzun olması,kulak yapısı,implant operasyonunda yerleştirilme şekli,konuşmasının eksik olması) parantez içindeki nedenler ile verim alma şekli değişebiliyor.

Duyduğunuzu çok iyi değerlendirmek gerekiyor.Daha önce duymuş ama işitmesini yitirmiş kişiler bu cıhaza 1-2 yıl içinde tamamen adapte olabiliyorlar.Verim alabilmek,şikayetçi olmamak için sizinde implant sonrası emeğiniz(duyma,anlamaya çalışmak,meraklı olmak),eğitiminiz(hastane tarafından verilen eğitimler), ailenizden bir yakınınızın sizi sesler-kelimeler konusunda çalıştırması ,ilgileri gerekiyor.bunlar olmazsa öyle pat diye duyacağız,anlayacağız diye bir şey olamaz.
Diğer başka bir sebepte,kişinin sinirlerinin yapısı,genetik durum,salyangozunun yapısına göre verim almak yada almamak olabilir.Yanı bazıları sorunsuz duyarken,verim alırken,her sesi ayırt ederken,telefonla konuşurken kimileride, telefonla konuşamaz yada fısıltıları duyamaz ama konuşmayı ayırt eder.bunun gibi her insanlarda farklı neticeler verebilir.

Sağlıklı günler yeniden:)

Merhaba Firdevs hanım hayır medikalci değilim mesajlarımın başında bahsettiğim gibi işitme engelliyim. Anlamak işitme engelli kişinin biyolojisine, çabasına, çevreye, eğitime, özgüvene vb. tonla etkene bağlı olan bir sonuçtur. Efkan nickli arkadaşımız sağolsun herşeyi anlatmış. Eline sağlık. Anlamanın garantisini hiç bir cihaz-firma veremez. Evet koklear olmadan önce anlayacaksınız diye bir garanti yoktur. siz şu an kulladığınız cihazlara para sayarken size "anlama garantisi" verdiler mi? Evet kimse veremez ancak daha önce kulaklık kullanmış ve sonra implant olmuş arkadaşlarımızdan en sağlıklı fikirleri alabiliriz, alabiliyoruz. Çünkü "yaşayan bilir". İşte bunu anlatmaya çalışıyorum size. Zaten size de diyorum istanbuldaysanız bu bahsettiğim arkadaşlarla tanıştırayım. görün kendiniz karşılaştırma yapın. ama buna cevap yok. halen "masabaşından" bilmeden - görmeden konuşuyorsunuz.

Bugün Saat: 09:04 saatli mesajınızda "ergüllll :) ben firdevs ..koklear ımplanta karşıyım arkadaşım.. " diyen bir kişisiniz. hem implantlı arkadaşlarla tanışmak istemiyor hem de implanta karşıyım diyorsunuz. kusura bakmayın ama siz kabul etmeseniz de: kesinlikle önyargılısınız.

pronet sizin benimle derdiniz:confused:
ergül bey benim eski arkadaşlarımdan biridir.onunda cihaz kullandığını iyi biliyorum.. ve ben o arkadaşıma karşı öle yazmadım devamıda vardı..siz sadece belirli yerleri coyp yapıp kendinize göre yorumluyorsunuz:D:D:D mesai saatimde gülmekten çalışamıcak duruma getirdiniz helal olsun...:) anlatamadım galiba bu benim kişisel görüşüm siz neden ısrarla benim laflarıma takılıp kalıyorsunuz.. mesela shukufe adlı arkadaş ımplat kullandı ve bir çok yan etkileriyle karşılaştı..çıkartmak zorunda kaldı.. neden onunla bu konuyu açık seçik konuşmuyorsunuz..ve o memnun kalan arkadaşlarınızı tanıştırmıyorsunuz:confused: belki shukufe tekrardan ımplanta döner haa ne dersiniz:confused: anladğım kadarıyla size göre sabit fikirliyim olabilir bu kulak benim öle yada böle idare ettiriyorsam ki şükür diyorum.. ettiriyorum yeri ve zamanı geldiğinde elbette çarelerini aramasınıda bilirim..bu başlığı açmanın ve bu konuda münakaşa edilmesinin amacıda budur..:)

firdevs hanım arkadaşınıza söylediğinizi biliyorum. devamında da aktarmaya değer bir şey yok. baktım tekrar merak etmeyin. :) size söylediğim gibi seçiminize birşey demiyorum. ister kulak arkası kullanın ister koklear isterseniz hiç bir şey takmayın. umurumda değil. umurumda olan sadece "kara" demeniz. cevapta belli: "...bu koklear ımplantı taktırıpta çıkartan bu siteden bir çok arkadaş tanıyorum." ee ben de koklearı taktırıp da başarılı olan bir çok arkadaş tanıyorum. ee ne olacak? ayıkla pirincin taşını :) işte Efkan nickli bir arkadaş implantlı ve anlattığına göre çok memnun. konuşacak birşey yok. şimdi shukefe nicki arkadaşımız ile neyi konuşacağız? neyi tartışacağız? başına gelenlere üzüldüm. hepimizin başına gelebilirdi. geçmiş olsun. artık yapmak istemiyor. olabilir. herkesin kararı kendine. bunun daha neyini konuşacağız? ne diyeceğiz? yoksa shukefe'yi sizin gibi "genelleme" yapıp "aman olmayın! yoksa shukefe gibi olursunuz!" diye sağa sola öcü gibi mi konuşalım? sürekli "kara karaaaa" mı diyelim? bunu mu istiyorsunuz? hep olumsuzluk hep olumsuzluk! bahsedelim? köprünün altından çok su aktı. aradan yıllar geçti. doktorlar deneyim kazandı. teknoloji gelişti. siz hala 10 yıl öncesinin düşünceleriyle konuşuyorsunuz. evet "sabit fikirle" konuşuyorsunuz. selamlar.

ben büyüklerimden bir şey öğrendim.. :) eğer tartışmada kendine göre haklıysan hakkını savun ama yine ifade edemiyorsan susmasını bil.. peki efendim ben sabit fikirliyimm.:) siz haklı olun..hiç sorun değil..:D

Firdevs, işitme cihazını bende kullanıyorum ve senin kadar çok net duyuyorum fakat işitme kaybımın ağırlaşmasıyla koklear implant taktırmaya karar verdim.

diyorum ki ergül arkadaşım.. :)
bir türlü anlatamadım benim böle bir sorunum yok..işitme kaybım hep aynı seviyede devam ediyor..o yüzden hem çevreden hemde geçmişteki tecrübelerimden dolayı..şimdilik bu ameliyat olayına karşıyım..kendi açımdan söylüyorum sonuçta her insan kendi eksiklerini bilir..kendisi için neyin doğru neyin yanlış olacağını düşünebilir ve ben hiçkimse için bu ameliyatı iyi yada kötü diyemem..şans meselesi diyorum.. bir kumar oynuyorsun..ya kazanacaksın yada kaybedeceksin..riskleri bunlarken ve bende böle bir ameliyat gerek duymuyorken neden evet yaptırın diyeyim ki..:confused:

Ben de sınırdayım , işitme cihazı kullanabilidiğimden implanta sıcak bakmıyorum. Zaten sgk ödemiyor benim durumumda. İşitme cihazı kullanabilenler için implant tam bir rus ruleti gibidir.

koklear implanta karşı değilim. doğru kişilere yapılırsa olumlu sonuç vermektedir. dolayısıyla ameliyatları desteklemekteyim. buna karşı çıkmak tamamen anlamsız ve faydasızdır. bunun da şansla, kumarla, rus ruletiyle hiç bir şekilde ilgisi yoktur. implant yapacak kişinin beklentilerinin gerçekçi olması gerekmektedir. ne yazık ki çoğu kişi araştırmadan, Türk filmi gibi hemen duyacağım sanarak atladığı için hayalkırıklığına uğramaktadır. bahsedilen riskler cerrahi risklerdir ve tüm ameliyatlarda zaten bu riskler vardır. normaldır. bahsedilen risklerin başa gelmesi olasığı asgari düzeydedir. çünkü Türkiye'deki implant yapan doktorlar bu basit ameliyatı yıllardır yapmakta olduğundan deneyim kazanmışlardır. ameliyat sonrası 1 günde taburcu olan kişiler bile vardır.

dogru kisi:confused::(:p
hangi doktor uzman odyolog yanlis kisiye ameliyat icin olur verirki her ameliyat edilen uzmanlar eliyle iyice arastirilir bizlerde dogru kisi olarak ameliyat olduk
koklear implanti ovenler hep der;insanin gayreti calismasi bikmadan yilmadan falanca filancaaaa
sanki ameliyati sus icin olur olanlar
benim kadar konusmayi iyi anlamayi isteyen varmidir telefonla duymak isteyen varmidir bana gore
7 yil kullanmama ragmen iste dijital cihazlarda az bir iyi oldugunu soyluyorum
bedeli koklear takilan kulagimi kaybederek saglik sorunlariyla ugrasarak odedim ben bu kumari

ben sizden iyice huylandım bu kadar özgüvenli konuşmanız insanları bu ameliyata teşvik etmeniz..:confused: bunca zamandır bir sürü buluşma yaptık 100 lerce kişi geldi ben topu topu kendim dahil 3 işitme engelli tanıdım...bir teklifim var pronet madem istanbuldasınız..madem bu ımplantı taktıran arkadaşlarınız var..15 mayıs'ta aydos ormanlarında sitemiizn üyelerine açık pikniğimiz var..ve forumda bu pikniğimizle ilgili açıklayıcı bilgiler mevcut..buyrun gelin sizinle orada karşılıklı konuşmak daha iyi olur...

yanlışınız var. insanları bu ameliyata teşvik etmiyorum. sizin karşı çıkmanız gibi ben de bu ameliyatları ihtiyacı olan kişiler için destekliyorum. doğrusu da budur zaten. mesela siz cihazlanmak isteseydiniz biri "hayır işitme engelliler için bu kulak arkası cihazların faydası yoktur. sadece ses duyarlar anlamazlar" diyerek karşı çıksaydı hoşunuza gider miydi? doğru bir davranış olur muydu? doğru kişiler kim mi? aşağıdaki sözü Firdevs hanım söyledi:

"doğuştan işitme kaybı bebeklere uygulandığında başarı şansı yüzdeleri yükselmekte.."

işte implantlı olmayan ve implanta karşı çıkan Firdevs hanım bile doğru kişilerin kim olduğunu söyleyebiliyor. çünkü erken yaşta başlamak ve eğitim almak çok önemli. doğuştan engelli olan bir kişi yaşı ilerledikçe anlamayı- konuşmayı öğrenmesi güçleşiyor ve duymuyor-anlamıyor dolayısıyla işaret diline alıştığı için doğru kişi olmuyor. maalesef bunun örnekleri de var. 20 li yaşlarda tanıdığım bir arkadaş alışmış işaret diline implant takınca anlayıp konuşacağını sanıyor. (elbette isterse eğitim görürse belki olabilir. ama olmamış işte.) ve yaptırdığı için pişman.

arkadaşım, doğru kişi olmak ile uygun olmak başka birşeydir. bu benim görüşümdür. şimdi ben sensouneuralim konuşmam düzgün. yıllardır kulaklık taktım. yine benim gibi sensouneural ve benimle aynı işitme kayıbında bir arkadaş var. yıllardır kulaklık takmamış. dolayısıyla anlama çabasını ve konuşmayı unutmuş, işaret diline alışmış. konuşması düzgün değil. ancak bu da implanta uygundur. şimdi bu arkadaşla beni aynı kefeye koyar mısınız? ikimizin başarı oranı aynı olur mu sizce??? başarı hep kişiden kişiye göre değişen birşey demekten dilimizde tüy bitti. doktorlar, odyologlar biyolojik olarak implanta uygunluk raporu verir. nereden bilecekler kimin başarılı olacağını? kim nereden bilecekti shukufenin başarısız olacağını? kim nereden bilecekti efkan nickli implantlı arkadaşın başarılı olacağını? kısaca implanta uygun olmak başka bir şey, doğru kişi olmak başka bir şeydir. selamlar.

ve aleykümselam ...doğru kişi olmakk hımm kısaca deneme tahtası olalım :D kusura bakmayınihtiyaç duyan yaptırır veya yaptırmaz ama ben düşünmüyorumm..düşünmüyorumm sizde bunu anlamakta zorlanıyorsunuz.. size teklifimi düşünün demeyi bir kez daha yineleyerek yazıyorum. madem istanbuldasınız sizi tanımak ve ımplanttan memnun arkadaşlarıda tanımayı istiyorum..buyurun gelin 15 mayısta ki pikniğimize

konusmayi bilen biri ne kadar isitme kaybi olsada isaret dilini bilsede niye unutsun ki konusmayi
cevremde akrabalarimda tanidiklarimda hic isitme kayipli birey olmadigindan isaret dilinin ne oldugunu anlamadim simdiye:)
doktorun oluru dogru kisiside size makbul gelmedi hadi hayirlisi:)

shukufe hanım herşeye kendi çerçevenizden bakıyorsunuz. sanırım fazla işitme engelli arkadaşınız yok.
demişsiniz "konusmayi bilen biri ne kadar isitme kaybi olsada isaret dilini bilsede niye unutsun ki konusmayi"
ben de diyorum konuşmayı bilmeyenler bile var. işaret diline alışmış adam var. yaşı da geçmiş. şimdi implant yarar sağlar mı bu kişiye? anladınız mı?

k gökçe :) bacım..

öncelikle işitme kaybınızın artmasından dolayı üzüldüm..:(risklerini alıp bu ameliyatı yaptırdığınız için ve başarılı bir ameliyattan çıktığınız içinde:) çok şanslı olduğunuzu düşünüyor bundan sonra ımplatta inşallah sorunlar yaşamamanızı diliyorum..

bacım benim anlatmak istediğim kendime göre neden karşı olduğumdu..ben gerek görmüyorum..işitme kayıplarım lise yıllarımdan beri şu anada kadar hep aynı seviyede devam etmekte..burda yorumları yaparken kendi adıma yorum yaptığımı ısrarla söylememe rağmen ne yazıkki ifade edemedim..

kayıplar artarsaki inşallah artmaz :confused: gerçi yaşta ilerliyor önümüzdeki günler ne gösterir bilmiyorum.:confused: Allah herkese sağlık hoşluk ve sıkıntılarla boğuşmadan başarılı ımplantlar yada cihazlar dilerim..:)

slm kırım tilkisi ben hiç duymuyorum no ses işitme cihazı ile bile duymuyorum kulaklarım tamamen kapalı

gökçe hanım geçmiş olsun. inşallah sorun çıkmaz. işitme kaybım ilerlemedi diyenlere söylüyorum: işitme kaybı tipiniz sensouneural ise ilerleme olasılığı her zaman vardır. özellikle evet doğrudur yaş ile ilerliyor. "yaş" dolayısıyla gözlerin görüşünün bozulması gibi işitme kaybı (desibeli) artabiliyor. benim de lise yıllarımdan beri aynı seviyedeydi. ve iki ay önce yani tam 30 yaşıma basınca kaybım ilerledi. implantı gerek görmeyen yaptırmasın. istemeyen yaptırmasın. ama yaptırmak isteyenlere de mani olmasın. bilinçli ya da bilinçsiz milletin kafasını karıştırmasın. risk diyorsunuz 10 kere söylüyoruz. diğer ameliyatlardaki gibi cerrahi risklerdir zaten. bunu anlamayan kişiler var maalesef. bu arada Firdevs 15 mayıstaki aydos'taki piknik için implantlı iki arkadaşıma günler önceden söyledim. biri avrupa yakasında oturuyor ve arabası yok mesafe çok uzak. birinden de halen cevap bekliyorum.

su riski sen alsana madem sanaldanda olsa pronet
okumayla kimse neyin ne oldugunu bilmeas sanaldan herkesin akli var herkes hurdur kendi kararini verir riskiylede iyiligiylede
acep ne bu paralanman ki heral iskonto aliyosun koklearcilardan

shukufe hanım "paralanma?" "iskonto?" lütfen terbiyesizlik yapmayın. iskonto lafını size iade ediyorum. burada iskonto alan varsa şerefsizdir. sadece işitme engelliyiz. bizim burda derdimiz işitme engelliliğin sorunlarının çözülmesidir. bunu normal cihazlar da çözer implant da çözer. yarın öbür gün kök hücre çıkar. cihazlara gerek kalmaz. onu da savunuruz. ihtiyaç olan bütün çözümleri savunan işitme engelliyiz. ve evet biz de aldık riski kararımızı verdik kendi iyiliğimiz için. yazdığınızdan utanacak mısınız şimdi?

merhaba , işitme kaybım sürekli artarak ilerledi ve 4. senemde total işitme kaybı mevcut imp.öneririrm ama bunu heyetle beraber kararverebiliriz dedi....
ben kendim düşündüm ve olmaya karar verdim.Zaten işitme cihazı yaramıyor,o kulak gitse neolur gitmese ne olur dedim...

işitme cihazı bana hiç fayda etmedi!..kelımelerı işitme kaybımdaha azkenden ayırt edememeye başladım.
Şimdi tüm yazılarınızı okudum birtek skuhufe yaptırmış ve memnun kalmamış Oda duymamaktan değil duymuş daha önceki yazılarında kendısı net bir şekilde ifade ediyor.(geçmiş senelerdeki)fakat iltihabik durum yani ekstern bir durumdan sebeb çıkarılmış.
Onun dışında yazanlar ol-olma,olmuş-olmamış,duydum-duymadım gibi safsatalarla dolu...

Lütfen ;olupta memnun kaldığı ve memnun kalmadığı nedenleri yazarsa hem polemık yaşanmaz hemde daha somut yaşayanlardan veriler elde ederiz.Nihayetin herkes kendi hayatını yaşıyor ve karar kişiye sonuçlarıda kişiye ait.

Şu varki olumluda yazılsa olumsuzda kimse mucize beklemiyor zaten! ama karar verenlenler olumluları,kararsız olanlar olumsuzlukları BİZZAT YAŞAYANDAN DUYSUN!!!!

Peki iremsu sen koklear implant yaptırdıktan sonra konuşmayı ayırtetmede belirgin bir iyileşme gördün mü? Ben yaptıracaktım shukufe'nin yazdıklarından irkilerek vazgeçtim. Ayrıca yaptıran iki kişinin yakını ile görüşme imkanım oldu, hiçbiri tavsiye etmiyor. Şu anda ben işitme cihazı ile duyma sorunu yaşamıyorum ama duyduklarımın çok az bir kısmını anlayabiliyorum.

iremsu ben memnun olmadigimdan degil kedi kendine buyuk bir aciyle o ameliyatla yerlestirilen seramik parca kendi kendine hicbir sey yokken cikti delik yara bile yoktu orda muthis acilar cektim doktorlarda hemen yatirip ameliyat etmedi 15 gun o aciyle kivrandim
cokta aman aman dumadim simdi soyliyeyim gene dudak okudum dijital cihazdan biraz daha iyiydi iste anlamam

umutsuz ben ameliyat olmadım...dr.önerdi...bende olmaya karar verdim ne olacağını bilemiyorum.Ama işitme cihazından fayda görmedim.
Bak gene aynı yanılgıdasın.Skuhufeden duydum ve ıkı kişiden dinledim diye yazmışsın...bırak taktırıp mutlu olan yada mutsuz olan yazsın ...MIŞ- Mİş .
lemi karar veriyorsun...yada taktıranların aileleri ilemi?

skuhufe çok eski arkadaşımsın:) yaşadıklarını biliyorum.Ama yaptığım araştırmalarda senın yaşadığını yaşayana inankı daha rastlamadım.Çok büyük talihsizlik cidden.
O amelıyatı sana kım yapmıştı ve sıvı geldiğinde niçin önlem alınmamıştı o konuda ayrıntı verebilirmisin.

Onun dışında taktıran 13 kişi ile konuştum bende mp3 dinliyorum diyor biri,diğeri tv de artık alt yazı aramıyorum diyor.Ama ben bunları paylaşma gereği duymuyorum çünkü kım okuyacaksa ilk ağızdan okusun akrabası -dıdısı yazmasın.KULLANAN yazsın lütfen...

Umutsuz benım bu konudakı felsefem şimdilik şu; ben duyuyormuyum duymuyorum! işitme cihazı fayda ettimi etmedi.doktor koklear dedimi dedi! NE KAYBEDECEĞİM?
VE
iyi olmasında kötünün iyisi olsun en azından diyorum.
;

aaa bizim kulturlu hossohbet sevecen iremsumuz gelmiss:eek: iremsu ama bu baska galiba dedimdi:)hosgeldin tekrardan

anadolu universitesi hastanesinde bekir bey yapmisti 2000 yilinda benim koklear ameliyatimi o zamanlarin en populer koklear doktorudur kendisi turkiyede ilk koklear ameliyatini yapan doktordur
cok ihtimam gosterdi cok ilgilendi o kadar olur hakkini odeyemem desemde bu yasadiklarimmmmmmm

sivi gelmesi degil o gunler berbatti kac kere ameliyat oldum sayisini unuttum kulak ameliyat dikis her ameliyattan sonra duyacamiyim diye yara iyilesene kadar akla karayi secersim sessiz gunlerde cabasi
bana hic demedilerki dijital cihaz sana iyi gelir diye o eski analoglar yaramadi duymama ama bi dijital oldugunu soyleselerdi bu kadar uzulmeyebilirdim
istee artik kokleari aldirdiktan beridir kac kere kolestotam ameliyati oldum tahlil emar ameliyat diye kusasim geldi doktorda degistiremiyorum
hep levent sennaroglu ameliyatla aldi ya ona ameliyat oluyorum
artik o0da universite hastanesinde ameliyat yapmiyor ozelden de cok pahaliya geliyor ama bu seferki koleastotam ameliyatinda artik tekrarlamayabilir dedi ona seviniyorum
kokleari aldirsdiktan beri o kulagimda cok feci kulak cinlamasi olutyor kulak deligide tikali basdonmesi eksik degil bu basdonmeleri sebebile iki bir duserim bilegimi kirip 3 ay boyu tek elli bile oldum bu koklerin yuzunden ben sovmeyeyimde kim sovsun bu kolear :mad:

canımsın ya ,bende seni özledim skuhufecim:) şifremı hatırlamıyorum diye es geçtim hep.Dün Hacettepeden sarp beye muayene oldum koklear dedi ! ınt.bakıyım şuna derken benim emaktar sitemi buldum.Misafir üyenın yazısı olur şansımı denıyım dedim''tak'' iremsu olarak çıktı.Neyse işte...Şimdilerdede girmesem iyi tam seçim arifesi:))))

Her işte bir hayır var skuhufe ...sabır arkadaşım ya!

ben yaptıracağım.çünkü işitme cihazı bana ancak küpe kadar etkili oldu:)))

Üst Alt